Diakenen hebben belangrijke taak, ook op gebied van evangelisatie ORCAM Verontruste vissers doen appèl op de Nederlandse bevolking DOUWE EGBERTS d$ pittige zware shagi Synode van Leeuwarden mijlpaal 85 ct. Ook de rijksdiensten gaan doelmatiger werken Vele problemen zullen op 5 oktober aan de orde komen Wordt militaire heide te Ede in 't jaar 2000 buurtterrein? Kosten van B. B. Buitenlandse zaken heeft bijna 900 ambtenaren in dienst Gerei, diaconale conferentie Verhouding tot de overheid Menselijke verhoudingen in hel bouwbedrijf Grootse vlootschouw op visserijdag te Enkhuizen Veel nerveuze mensen Uitvoering ouderdomswet vraagt nieuw personeel Helpers der mensheid" Rijksbijdrage in kosten gemeentepolitie De pijn verdwijnt direct WITTE KRUIS Verkoop of erfpacht? Internationale samenwerking verhoogt uitgaven Polen bevrijdden Axel Inbreker onder toonbank Zaterdag 22 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 9 (Van onze §-redacteur) AMERSFOORT, 20 september. De diakenen uit de Gerefor meerde Kerken hielden te Amersfoort voor de 65ste maal hun Cen trale Diaconale Conferentie. In de laatste decennia, maar vooral in de na-oorlogse jaren is er heel wat veranderd op het terrein van het diaconaat. Hierop wees de voorzitter, dr. J. W. Noteboom uit Voor burg, die bij tal van oudere ambtgenoten vaak wat heimwee ont moette naar de tijden, dat het werk zo anders en zo veel duidelijker en overzichtelijker was. In de laatste jaren kreeg de gezinszorg een geheel ander aspect, vroegen de kinderbescherming en de bejaarden zorg veel aandacht en deed het sociologisch onderzoek zijn intrede. De Raad G.S.A. werd opgericht als toporgaan van het Gereformeerd Maatschappelijk Werk en het werk van het Centraal Diaconaal Bu reau breidde zich sterk uit. De generale synode van Leeuwarden deed naar het oordeel van de voorzit ter voortreffelijk werk door haar po gingen om een organisch verband te leggen tussen de synode enerzijds en het diaconaal bureau en de diaconale conferentie anderzijds. Zij hield zich ook met de taak der diakenen bezig doch gaf hier gelukkig geen gedetail leerde handleiding, doch slechts een heenwijzing naar de eigen taak der di aconieën. Diaconie en overheid Over de grote betekenis van de Leeuwardense synode voor het diaco nale werk werd uitvoerig gesproken door prof. dr. K. Dijk, die een toelich ting gaf op de synodale besluiten inza ke de verhouding tussen diaconie en overheid, de oprichting van een Alge meen Diaconaal Bureau en de para grafen over de diakenen in de nieuwe Kerkenorde. Wat het eerste punt betreft stelde prof. Dijk vast, dat de taak van de overheid als een geheel eigensoortige is erkend. Van een delegatie van verant woordelijkheid van diaconie aan over heid kan dan ook geen sprake zijn. Voorts is geconcludeerd, dat ook de staatsburgers die kerkelid zijn de vrij heid hebben om te aanvaarden wat de overheid hun krachtens haar sociale wetten geeft. Dit is geen ingrijpen in het diaconale werk. De diaconie helpt daar, waar desondanks nog materiële nood is. Haar hulp mag dan echter nimmer als „bijsteun" worden betiteld, omdat deze hulp een geheel ander ka rakter heeft dan de overheidsuitkerin- gen zoals b.v. het bodempensioen. Kan het kerkelid als staatsburger dus uitkeringen krachtens sociale wet ten aanvaarden, de diaconie is zelf standig en daarom is het woord „sub sidie" in de conclusies der synode zorg vuldig vermeden, Het besluit tot oprichting van een zuiver kerkelijk Algemeen Diaconaal Bureau in plaats van het huidige moet worden gezien als een erken ning, dat diaconale zaken zuiver ker kelijke zaken zijn. De diakenen be hoeven dan ook niet te vrezen, dat zij hierdoor hun zelfstandigheid kwijtraken doch moeten dankbaar zijn dat hun werk hier als kerke- werk wordt erkend. Spreker was van mening, dat over de diakenen in het ontwerp-Kerken- orde nog wel wat meer gezegd had kunnen worden. Nu de voorlopige K.O. naar de kerken gaat, hoopte hij dan ook op op- en aanmerkingen van dia conale zijde, die tot uitbreiding van dit stuk zouden kunnen leiden. Evangelisatie Mr. A. W. Haan te Leeuwarden, die over de voogdijaanvaarding door dia conieën zou spreken, deelde mee dat h(j zijn opmerkingen in het Diaconaal Correspondentenblad zou plaatsen om de conferentie niet in tijdnoot te bren gen. De voorzitter sprak woorden van dank tot de aftredende leden van het Comité, n.l. tot de heer J. Th. Oude geest, die Groningen vertegenwoordig de, tot de Zeeuwse afgevaardigde de heer J. C. Brouwer en tot de heer J. Don, representant van Overijsel. In de middagvergadering sprak ds H. U. Bui- tink uit Amsterdam over „Diaconie en Evangelisatie". Spr. zag de diaconie als orgaan van de kerken om de barmhartig- Daar de kerkeraad verantwoordelijk behoort te zijn voor de evangelisatie is de diaken als kerkeraadslid hierbij al nauw betrokken. Maar er zijn speciale gebieden, waar vooral nauwe samen werking tussenn diaconie en evangeli satie gewenst is. Zo b.v. de jeugdzorg die met intensief gezinswerk gepaarc behoort te gaan. Het kan aanbeveling verdienen om anderen te laten mee delen van de speciale gezinszorg die voor de kerkleden is opgezet. Ook in de bejaardenzorg ligegn vele aanra- kingsvlakken. Spr. verwerkte in zijn betoog tal van waardevolle aanwijzin gen en waarschuwingen voor de prak tijk van het evangelisatiewerk, met na me in de grote stad. De conferentie werd besloten met een opwekkend woord van ds. H. W. Engelkes te Amersfoort. heid Gods in allerlei nood te open baren. Als zij dit doet en als dit voortkomt uit een werkelijk diaco nale houding der gemeente, heeft dit optreden op zichzelf al een sterk evangeliserende werking en is het een verkondiging aan de wereld. Ingezonden Mededeling (Adv.) 's-GRAVENHAGE, 31 sept. „Hoe denkt u zich dat betere menselijke ver houdingen In het bouwbedrijf kunnen bevorderd? Dit ls de opdracht van zeer algemene aard, die u verkrijgt", aldus Ir. J. J. G. van Hoek, voorzitter van het produktiviteitscentrum voor het Bouwbedrijf, in zijn rede bij de Instal latie van de „commissie menselijke ver houdingen", Ingesteld door dit produk tiviteitscentrum. De Installatie geschiedde vandaag ten kantore van het centrum ln 's-Graven- hage. Het stemt tot grote voldoening, aldus spreker, dat het produktiviteitscentrum voor het bouwbedrijf ln de gelegenseid is gesteld zich bezig te houden met een onderwerp, dat vrijwel over de gehele wereld de aandacht heeft en dat in de eerste plaats een grote sociale beteke nis heeft en daarnaast een economische, waarvan wij de omvang moeilijk kun nen benaderen, omdat er ta. feite te weinig aanknopingspunten zijn. Ir. Van Hoek zelde, dat de menselijke verhoudingen meer het hart dan het hoofd raken. Zij hebben o.a. te maken met hygiëne op de bouwplaatsen en het bevorderen van de veiligheid. Het vraagstuk heeft, aldus spr., vele facetten. Uit de praktijk ls reeds ge bleken, dat goede menselijke verhou dingen automatisch lelden tot hogere produktlvlteit. Ingezonden Mededeling (Adv.) maar slechts één goed middel MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN WAT HijnHARCT "AAXT )5C0£D Papierbesparing en typewerkbeperking 's-GRAVENHAGE, 21 september. Overeenkomstig de in de begroting van financiën voor 1955 gestelde richtlijnen is de doel matigheidsbevordering in de rijksdienst in nieuwe banen geleid. De adviescommissie voor doelmatige organisaties van de rijksdienst en de adviseur met zijn bewust zeer klein gehouden bureau hebben sedertdien verschillende methoden voorbereid en in werking ge bracht, die erop gericht zijn door de gehele rijksdienst bij iedere ambtenaar en in het bijzonder bij de chefs van hoog tot laag het besef te doen groeien, dat zij zelf verantwoordelijk zijn voor doel matigheid in hun ressort. Op enkele plaatsen zijn proeven ge nomen met een door de adviseur opge steld „programma werken", dat de lei ders van kleinere groepen systematisch activeert tot verhoging van de doel matigheid. Een aantal van de reeds aanwezige organisatiemedewerkers van de de partementen is opgeleid om geleide lijk alle hiervoor in aanmerking ko mende chefs bij deze ontwikkeling te betrekken. De resultaten van deze proeven mogen geslaagd worden ge acht. Door gespecialiseerde opleidingen, waarvoor medewerking is verkregen van deskundigen binnen en buiten de rijksdienst, wordt gewerkt aan het kwalitatief en kwantitatief op peil brengen van het korps organisatiefunc tionarissen, die overeenkomstig de reeds eerder ingezette decentralisatie ter beschikking staan van de chefs van hoog tot laag. PAPIERBESPARING Werkgroepen zijn bezig of gereed gekomen met studie van en voorlich ting betreffende verschillende voor uiteenlopende diensteenheden gelijke problemen, zoals papierbesparing, ty pewerkbeperking. De adviescommissie heeft daarnaast initiatieven genomen of suggesties gedaan voor vereenvoudi ging van bepaalde regelingen of proce dures en de adviseur heeft medewer king verleend en adviezen uitgebracht inzake uiteenlopende kwesties aan af- zonderlijke departementen of diensten. Het bovenstaande heeft ook geleid tot een meer doeltreffende samenwer king met andere staforganen in de rijksdienst, in het bijzonder op het ge bied van personeelsbeleid. Verwacht wordt, dat een zodanige concentratie van de schadeenquête- commissie mogelijk zal zijn, dat eind 1957 nog slechts 3 of 4 commissies zullen overblijven. BELASTINGDIENST Vergeleken met de begroting voor 1956 vertoont de personeelsformatie van de belastingdienst van 17.866 een uitbreiding met 550 plaatsen. Deze is nodig in verband met de werkzaamhe den ten behoeve van de algemene ou- derdomsverzekering. Naar voorlopige raming zal, wanneer van het jaar 1958 af de jaarlijkse voorlopige en definitie ve vaststelling van de verzekerings premies en de invordering daarvan volledig hun beslag zullen hebben ge kregen, 1000 man personeel nodig zijn. Voor 1957 zal nog met 800 man kunnen worden volstaan. Van de hiervoor be nodigde plaatsen kunnen er als gevolg van het centraliseren van bepaalde werkzaamheden van de actieve dienst en de modernisering van het vervoer, ring van de personeelsformatie van de 250 worden gevonden door verminde- actieve dienst, zodat tenslotte op een uitbreiding met 550 plaatsen t.o.v. de formatie voor het jaar 1956 wordt ge rekend, aldus de toelichting op de be groting van financiën voor 1957. Prinses Margaret van Engeland is vrijdagochtend met een vliegtuig uit Londen vertrokken voor een reis van vijf weken door Oost-Afrika. DEN HAAG, 21 sept. Blijkens de begroting van het departement van binnenlandse zaken wordt voor bijdra gen aan gemeenten in de kosten van de politie f 97.775.000.aangevraagd tegen f 94.700.000.in 1956. De ra ming voor 1957 is gebaseerd op een feitelijke sterkte van 12.900 man en een maximum sterkte van 13.200 man. De verhoging is voorts een gevolg van de wijziging van de vakantietoeslag van 2 in 4 procent. Voor vergoeding aan gemeenten voor de reserve-gemeentepolitie wordt een bedrag van f 648.000.nodig ge acht, terwijl gerekend is op eerste aan schaffing van kleding voor 300 man, waarvoor een bedrag van f 90.000.is geraamd, in totaal dus f 738.000 tegen f 1.000.000— voor 1956. AMSTERDAM, 21 september. Op de plaats waar in de toekomst het IJsselmeer nog enig water zal worden gelaten na de inpolde ring v. d. Markerwaard voor en ten noorden van Enkhuizen, zullen op de middag van de 5e oktober tijdens de visserijdag 1956 van de Stichting voor de Nederlandse Visserij een 300-tal vaartuigen uit de door de landaanwinning en afsluiting bedreigde gebieden in een grote vlootschouw het Nederlandse volk tonen wat de vissersman nog aan bedrijfsuitrusting bezit. Visserboten uit het IJsselmeer- gebied, uit de Zeeuwse stromen en uit de omgeving van de Lauwers- zee zullen voor autoriteiten en belangstellenden van de visserijdag ronddobberen op het IJsselmeer, dat eertijds een overvloed aan bot, schol, paling, ansjovis en spiering opleverde en dat thans nog slechts wat paling en des winters wat snoekbaars in de netten van de over gebleven vissersvaartuigen brengt. Op de ochtend van de visserfldag bespreken gezaghebbende figuren uit het visserijgebied in de Westerkerk te Enhuizen de problemen, die samenhan gen met deze verminderde visvangst op het IJsselmeer, met de bedreigde oes ter- en mosselteelt ln de Zeeuwse stro steden rondom het IJsselmeer: Urh, Bunschoten/Spakenburg, Volendam, Marken, Hindelopen en Hulzen. Onder leiding van de heer S, J. Bouma, oud-directeur van het Zui derzeemuseum, zullen de mensen in deze kleding een vlssersspel opvoeren, met als achtergrond aan de ene zijde de aloude Drommedaris van Enkhui zen en aan de andere kant de gepa- voiseerde vaartuigen van de vissers vloot. men en de dito garnalenvisserij op de Lauwerszee. Burgemeester J. Voetelink van Steen- wijk spreekt over het IJsselmeer, dr. P. Korrlnga over de visserij en de afslui ting der Zeeuwse stromen en de voor zitter van de z.g. Lauwerszeecommissie van de Nederlandse Vissershond, bur gemeester A. Ottevanger van Ulrum, over de door de inpoldering van de Lauwerszee bedreigde visvangst. Het nationale belang van de inpol dering der voormalige Zuiderzee wordt natuurlijk niet vergeten en ook daar over zal een autoriteit het woord voeren. Burgemeester A. L. S. Locke- feer van Hulst zal het gesprokene samenvatten. MAATREGELEN. De vissers moeten een offer brengen voor het nationale belang, gelegen in het verkrijgen van meer cultuurgrond, doch de overheid dient met spoed maat regelen te nemen, opdat zij, hetzij op de overgebleven wateren, hetzij elders, be hoorlijke bestaansmogelijkheden kun nen vinden, zo deelde de voorzitter van de commissie ter voorbereiding van de visserijdag, burgemeester Voetelink, der regering op het door de commissie- Van der Zaal uitgebrachte rapport, dat voorstelde het aantal visvergunningen op het IJsselmeer (dat thans 822 be draagt) langzamerhand terug te bren gen tot circa 40 pet. en voor de jongere vissers de mogelijkheid van omscholing te scheppen, hetzjj financiële steun te verlenen voor aanschaffing van scheeps uitrusting, benodigd voor de kustvis serij. Dit alles wordt besproken op de vis serijdag 1956, die zal eindigen met een demonstratie van klederdrachten uit Ingezonden Mededeling (Adv.) wanneer U Witte Krulspoeders inneemt. Afdoende tegen *•- nuw- en rheumatische pijnen. Ook In tabtot- en cachet-vorm 's-GRAVENHAGE, 21 sept. De begroting 1957 van het departement van buitenlandse zaken vermeldt een totaalbedrag aan uitgaven voor de ge wone dienst van f 144.130.918. Dat ls f 24.948.700 meer dan het vorige dienst jaar. In de memorie van toelichting wordt hierover gezegd, dat voor het departe mentale apparaat gelden worden aan gevraagd voor 891 ambtenaren. Dit ls mee. Het wachten ls op het antwoord hetzelfde aantal als voor 1956 bij de Uiizoekerlj op lange iermijn EDE, 21 sept. De mogelijkheid bestaat, dat de uitgestrekte, 100 hec tare grote militaire heide te Ede, waar van iedereen aannam, dat ze omstreeks 1900 door de buurt Ede-Veldhuizen aan het rijk was verkocht, in het jaar 2000 weer eigendom van de buurt Ede-Veldhuizen wordt. Een door de buurtspraak ingestelde commissie, die speurt naar oude rech ten van de buurt, heeft n.l. aanwijzin gen gevonden dat in 1900 geen ver koop plaats vond, doch dat voor 99 jaar het recht van erfpacht werd ver leend. Er is niemand meer in leven, die zich de gang van zaken destijds pre cies herinnert en de notulenboeken uit die jaren zijn verdwenen. Een en ander bleek donderdag op de gehouden jaarlijkse buurtspraak. De commissie gaat nu zoeken in de archieven naar de ontbrekende boeken en de betreffende akten. Blijkt het inderdaad een kwestie van erfpacht geweest te zjjn dan wacht de buurt in 2000 dus een terrein, dat naar De Duitse federale posterijen zullen per 1 oktober a.s. een serie weldadig heidszegels uitgeven onder de Slogan: Helpers der mensheid". De zegels tonen een kraamverzorgster (7 3 pf.), een moeder (20 10 pf.), een kinderverzorgster (40 -f 10 pf.) en een portret van de beroemde arts Dr. I. Semmelwei (10 5 pf.). DEN HAAG, 21 sept. Voor de be scherming bevolking zijn uitgetrokken de gelden, welke benodigd zijn om het BB-apparaat, zoals dit thans bestaat, te kunnen continueren. In totaal is dat f 13.522.000.tegen f 12.415.500.voor 1956. Het subsidie aan de stichting tot bevordering van de bescherming van de bevolking is ook reeds voor 1956 ontoereikend ge bleken voor de door haar te verrich ten arbeid. Dit subsidie zal dienen te worden verhoogd met f 180.000.Nu wordt f 480.Q00.— aangevraagd. ontwerpbegroting werd toegestaan. Dat voor het totaal der personeels uitgaven een bedrag van f285.478 méér wordt aangevraagd, ls het gevolg van de normale periodieke verhogingen en bevorderingen, alsmede het rameq van een 4 pet. vakantietoelage, welkè voor 1956 2 pet. beliep. Voor de Westeuropese Unie wor$t f 210.000 meer verwacht wegens uit breiding der werkzaamheden. Voor de buitenlandse dienst ls op de begroting f 46.917.858 uitgetrokken. Een post van f32.000.000 ls begroot voor uitgaven over 1957 en voorgaande dienstjaren, voortvloeiend uit de dooï het rijk aan bepaalde groepen burger lijke overheidsdienaren en gewezen burgerlijke overheidsdienaren van In donesië, militairen van het voormalige K.N.I.L., alsmede hun nagelaten Be trekkingen verleende garanties en de daarop verleende toe- en/of bijslagen. Voorlichting De voorlichting buitenland ls voor 1957 begroot op f 2.132.0Ó2 (1956: f3.038.911). De personeelsbezittlng van deze di rectie blijft gehandhaafd op 21 ambte naren. Voor de westelijke samenwerking lp f 1.968.375 uitgetrokken, waarvafi f 1.724.000 voor deelneming aan Inter nationale conferenties. Internationale organisaties Voor lnternatinole organisaties wordt een bedrag van f 8.840.770 gevraagd, Daarvan is f 7.495.305 als kostenaandeel van Nederland in de Verenigde Naties en de daarmee verband houdende inter nationale organisaties. huidige maatstaf ettelijke tienduizenden waard ls. De buurt Ede-Veldhuizen bestaat reeds meer dan duizend jaar en in vroeger eeuwen was zij een zeer mach tig besturend en rechtsprekend li chaam, doch de laatste decennia ging zeer veel van haar invloed verloren. Wel bleef de traditie en resten nog enige bezittingen en enkele rechten. Twaalf jaar geleden AXEL, 21 sept. Dezer dagen is het feit herdacht, dat twaalf jaar ge leden de Poolse pantserdivisie Axel heeft bevrijd. De herdenking was ge organiseerd door de vereniging „Axel- Polen" en werd bijgewoond door een tiental leden van de vereniging van Poolse oudstrijders te Vlissingen. Na hun aankomst iq het gemeentehuis werden ze verwelkomd door de heer A. Scheele, voorzitter van „Axel-Po len" en de heer Smies, die namens de burgemeester sprak. Ir. J. Minkiewicz, die voor de Poolse oudstrijders sprak zei telkens weer onder de indruk te zijn over de wijze, waarop Axel de be vrijding herdenkt. Tenslotte sprak een oud officier van de Poolse pantserdivi sie, de heer S. Zajdenbajtel uit België. Hierna begaf men zich naar de alge mene begraafplaats, waar op de graven van de Poolse militairen kransen en bloemen werden gelegd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het be vrijdingsmonument aan de Zeestraat. Hier werden door de heer P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel, en door de heer Strenk, namens de vereniging van Poolse oudstrijders, kransen gelegd, 's Avonds begaf men zich naar het Poolse Kruis aan het ka naal, waar door „Axel-Polen" en de gasten bloemen werden gestrooid. Een ROTTERDAM, 21 sept. Drie po litieagenten, die onraad vermoedden ln een warenhuis te Rotterdam, vonden daar gisternacht de 23-jarige matroos H. B. uit Rotterdam verscholen onder een toonbank. Hij bleek een oude bekende van de politie te zijn en liep zelfs nog in de proeftijd van een voorwaardelijke ver oordeling. Sedert hij vorige week zonder werk was gekomen leidde hij een zwervend bestaan. D. bekende in de nacht van zijn ar restatie ook nog een inbraak gepleegd te hebben in een café, waar hij wat klein geld en sigaretten buit maakte. Een poging tot inbraak in dezelfde nacht was op niets uitgelopen. dameskoor zong hierna het Poolse en Nederlandse volkslied. De dag werd besloten met een concert op het Szyd- lowskiplein, uitgevoerd door de chris telijke fanfare „Hosanna" en de har monievereniging „Concordia".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9