Mevrouw Bouman in het geheim uit Indonesië vertrokken NEUROTONIC - ZENUWEN Brandstoffenhandelaren voelen zich bedreigd door de mijnen Uit puhe uJUendlchap KeAÜ en iPcAoat Vr °es dat veiligheid niet langer wordt gewaarborgd Fransen zitten zonder brood Rijksbijdrage voor premiebouw 4300 gulden per woning Bezoek aan Schmidt De eerste auto niet verdovend maar genezend Dode en vijf gewonden bij autobotsing Sociale onrust neemt in het gehele land toe Klacht over oneerlijke concurrentie Benoemingen Synode Geref. Kerken (art. 31 K. 0.) Theologische studie dagen te Goes Twee kinderen door trein overreden Goede resultaten op najaarsbeurs Zaterdag 22 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 „Ik verlang naar rustig slapen t' DJAKARTA, 21 september. Mevrouw Mieke Bouman, de ver dedigster in de zaak-Schmidt, is vrijdagmorgen om half zeven plaat selijke tijd op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aan boord van het KLM-lijntoestel met bestemming Amsterdam gegaan. De betrokken autoriteiten hadden haar vertrek geheim gehouden. Slechts enkele Nederlandse ambassade-functionarissen deden haar uitgeleide. Een aantal rechercheurs hield een oogje in het zeil. Me vrouw Bouman had haar beide Siamese lievelingskatten bij zich. Haar vertrek volgde vier dagen na het incident in het Djakartaan- se gerechtsgebouw waar een woedende menigte haar trachtte te grijpen. De Indonesische autoriteiten hadden voorzorgsmaatregelen getroffen om een vlot vertrek te verzekeren. In een onderhoud met de correspon dent van het ANP in Djakarta, even voor haar vertrek, onthulde mevrouw Bouman dat vrienden en Nederlandse functionarissen haar al maanden gele den hadden aangeraden om de verde diging op te geven en naar Nederland terug te gaan. „Maar ik wilde blijven om mijn werk zolang mogelijk voort te zetten". Mevrouw Bouman zei thans te ver trekken omdat zij toch niets meer voor haar cliënt kon doen, behalve de uit spraak van de rechter af te wachten, en ook omdat „het nu wel duidelijk is dat mijn veiligheid niet langer gega randeerd wordt". Zij vertelde dat ze tot deze slotsom was gekomen nadat de autoriteiten haar hadden aangeraden haar joe- vlucht te zoeken in de ambassade. „Ik besefte dat als ik nog langer zou blij ven ik slechts de politie en autoritei ten tot last zou zijn". Minachting voor demonstranten Mevrouw Bouman zei, dat zij slechts minachting had voor de menigte die haar maandag in het gerechtsgebouw had aangevallen. Zij was op het hoofd en de schouder geslagen voor een Ne derlandse journalist er in slaagde de aandacht van haar aanvaller af te lei den. Mevrouw Bouman zei, dat de menig te geleid werd door de voornaamste getuige a charge Manoppo, die in april ook de demonstraties tegen de Neder landse advocaat Van Empel had geleid toen deze in Indonesië aankwam. Bezoek aan Schmidt Mevrouw Bouman heeft donderdag ochtend nog een bezoek gebracht aan Schmidt, die in de gevangenis vertoeft. Zij zei, dat Schmidt zich kennelijk zor gen maakte over haar veiligheid, nadat hij vernomen had hoe zij in het ge rechtsgebouw was aangevallen. Zij heeft de hele ochtend met Schmidt ge praat. Ondanks de drie jaar, die hij reeds in gevangenschap heeft doorge bracht, is zijn geest ongebroken, zo verklaarde zij. Op de vraag van de corresondent, waar zij het meest naar verlangt in Nederland, antwoordde mevrouw Bon man: „Lang en rustig slapen". Mevrouw Bouman deelde aan de correspondent nog mee, dat zij sedert maandag j.l. heeft gewoond in de ambtswoning van de laatste Neder landse Hoge Commissaris, graaf Van Bylandt op het voormalige Konings plein. Haar eigen woning werd door de politie bewaakt ter voorkoming van verdere demonstraties. Eerst later naar Nederland Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van mevrouw Bouman niet terstond naar Nederland terug te ke ren. Mr. Bouman, die in Zwolle woon achtig is, is gisterochtend zijn echtge note per vliegtuig tegemoet gereisd. Het echtpaar Bouman is voornemens ten minste tot na de uitspraak in de zaak-Schmidt met vakantie in het bui tenland te blijven. Zestig jaar geleden AMSTERDAM, 21 sept. Aan 't einde van deze maand is het zestig jaar geleden, dat de eerste auto in ons land werd geïmporteerd. Het was een Duitse daimler „moter wagen", een voor die dagen normaal rijtuig doch in plaats van met paarden bespannen, uitgerust met een twee-cilin der 3 pk motor onder de ach terste zitbanken. Dit voertuig, bestemd voor een zekere no taris Backx te Wieringer- waard, trok in dat jaar (1896) veel belangstelling op zijn reis van Amsterdam via Alkmaar naar Weiringerwaard en werd allesbehalve vriendelijk ont vangen op het platteland. Sedert dien is het aantal auto's sterk gestegen, vooral de laatste jaren. Het autopark in ons land wordt op het ogenblik geraamd op 450.000 stuks. Ingezonden Mededeling (adv.) wordt U volledig de baas met het zenuwpreparaat dezer tijden V ZWOLLE, 21 setp. Op het kruis punt KuinderwegOosteringhweg in de Noordoostpolder zijn twee auto's tegen elkaar gereden. Een vrouw werd gedood en vijf personen gewond Een personenauto, die uit de rich ting Emmeloord kwam, werd door een van rechts komende auto in de flank geramd. Een Oostenrijkse dame, me vrouw Kaferbock, afkomstig uit We nen, die in eerstgenoemde auto zat, overleed spoedig na het ongeluk. De bestuurder, de heer W. A. te Lemster- land, werd zwaar gewond. De ove rige inzittenden, de heer Kaferbock en de echtgenote van de bestuurder, werden vrij ernstig gewond. De wagen werd geheel Vernield. Ook de chauf feur van de andere auto, de heer J M. te Leeuwarden, werd zwaar ge wond en een mede-inzittende vrij ernstig gewond. Bakkers in conflict met regering De Fransen zitten in zak en as. Op dit moment niet in de eerste plaats vanwege Algerije, maar vanwege het feit, dat er geen brood op tafel komt. Er is meel genoeg, maar de bakkers vertikken het eenvoudig te bakken. Deze aller merkwaardigste staking is begonnen in Parijs, maar overge slagen naar de provincie. De regering heeft al spoedig beslo ten de bakkerijen te vorderen, maar op de eerste dag na dit besluit was er praktisch nergens borod te krijgen. De Fran sen hopen nu maar, dat dit vlug verandert. Want een maal tijd zonder brood is in Frankrijk eigenlijk geen maaltijd. Die staking is een symptoom van sociale onrust, welke in het land aan het groeien is. Uit verschillende steden worden al stakingen van arbeiders gemeld. Zien wij het goed, dan staan Frankrijk moeilijke weken te wachten. 's-GRAVENHAGE, 21 sept. Het bestuur van de Christelijke Bond van Brandstoffenhandelaren zal binnen kort bij de bevoegde instanties stap pen doe i om te trachten een eind te maken aan wat het beschouwt als on eerlijke concurrentie van de mijnen. In het orgaan van de Christelijke Middenstandshond wordt gezegd, dat de Nederlandse mijnen de goede en goedkope Nederlandse kolen in dg eerste plaats leveren aan de eigen mijnzaken. Deze zijn zowel groot handelaar als detaillist, zodat de mijn- zaak eerst de eigen behoefte als de taillist kan bevredigen. De andere kolenhandelaren, die geen binding met de mijnen hebben, worden hier door achtergesteld, omdat zij niet vol doende goedkope Nederlandse kolen Auto met intrekbaar dak DETROIT, 21 sept. De Ford Mo tor Company zal volgend jaar de eer ste auto met intrekbaar dak introdu ceren. Het stalen dak van het nieuwe mo del kan geheel en automatisch worden weggeschoven en verdwijnt in de tijd van een halve minuut in het bagage ruim. Verwacht wordt dat de nieuwe mo dellen ongeveer 3 procent duurder zuilen zijn. Feesi verbrak spanning BRAKEL (Glci.), 21 sept. In de op zich zelf prijzenswaardige ijver om de aan de Holdertdijk te Zuilichem staande wonin'g van het echtpaar Verzeijl-De Vries hetwelk het feit van zijn 55-ja- rige echtvereniging vierde, door een versiering in overeenstem.- stemming met deze gebeurtenis te brengen, was het toch wel on gelukkig, dat men bij het slaan van een ijzeren paal in de dijk twee kabels van het elektrisch net beschadigde. Het gevolg was dat de dorpen Brakel en POP.de- roijen van des morgens 8 tot des avonds 6 uur van stroom versto ken moesten blijven, hetgeen voor de bewoners het nodige ongerief met zich mee bracht. Weet U wel, U hebt een brief ge kregen vorige week van Uw dagelijk se gast, die iedere dag prompt op tijd het nieuws bij U bezorgt. Dat is dus het „Zeeuwsch Dagblad" Nog één keer komen wij op die brief terug Hebt U de kaartjes al verzonden? Misschien ligt die brief nog op de schoorsteenmantel? Toe, doet U het vandaag nog even af. Dan is Uw da gelijkse gast ook weer tevreden en hebt U voor de maand september, U weet wel, de „vriendschapsmaand" voor het „Zeeuwsch Dagblad", Uw bijd'; e geleverd. En het leveren van die bijdrage geeft Uw dagelijkse gast weer nieuwe moed en kracht. Het is dat bemoedigende schouderklopje. Ook van U. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Voor deze bon moet U een postzegel plakken. Voor die kaartjes uit die brief niet, want de postzegels daarvoor betaalt Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad" wel in Goes. Vooruit reeds veel dank voor Uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad": Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. kunnen krijgen. De klanten gaan daardoor vaak naar de mijnzaken, waar die goedkope kolen wel ver krijgbaar zijn. In enkele jaren tijds is het aantal kolenhandelaren in ons land met niet minder dan 850 ver minderd. De Christelijke Midden standsbond is van mening, dat het bestaan van de vrije zelfstandige detaillist door de mijnzaken of mijn- agenten ernstig in gevaar wordt ge bracht. Het verkoopkantoor der staats mijnen te Den Haag deelde ons mee, geen behoefte te hebben aan het geven van commentaar. Zonnevrijin Haren GRONINGEN, 21 sept. In de gemeente Haren heeft de school jeugd gistermiddag en vanmid dag vrij van school gekregen. „Zonnevrij" stond er op de brief jes die de leerlingen meekregen om de ouders van de waarheid ervan te overtuigen. Alle open bare scholen hebben de leerlin gen dit buitenkansje gegeven om te genieten van de zon en de meeste bijzondere scholen sloten zich hierbij snel aan. Theologische School Chr. Geref. Kerken GOES, 21 sept. De opening van de nieuwe cursus aan de theologische school der Chr. Geref. Kerken vindt plaats op vrijdag 28 september a.s. in het schoolgebouw, 's morgens om 10.30 uur. De huidige rector, prof. dr. Oos terhof, zal het rectoraat overdragen aan prof. dr. J. v. Genderen, die door het curatorium als rector voor het cur susjaar 1956-1957 werd benoemd. Synode Chr. Geref. Kerken ENSCHEDE, 21 sept. De gene rale synode der Gereformeerde Ker ken onderhoudende art. 31 k.o. heeft in haar te Enschede gehouden beslo ten zittingen de behandeling van het rapport over de zaak-Goossens voort gezet. Ds. J. Francke - te Hoogeveen, die wegens ziekte niet meer op de sy node komen zal, was als rapporteur vervangen door ds. J. J. de Vries van Zuidhorn. De besprekingen hebben er tenslotte toe geleid, dat de commis sie haar opdracht aan de synode heeft teruggegeven. De synode heeft voor de zaak-Goossens een nieuwe commissie benoemd, bestaande uit de leden ds. W. G. Visscher, Utrecht; samenroeper, ds. W. de Graaf te Gies- sendam, ds. G. Jansen te Amsterdam (West), ds. A. I. Krijtenburg, Zaam- slag en de ouderlingen J. O. Pouw- man te Wagenborgen, G.' Grasdijk te Amersfoort en K. van Veelen te IJmuiden. Deze commissie ontving de opdracht zo spoedig met een nieuw rapport en nieuwe voorstellen te ko men. De synode achtte het uitvoerige rapport, dat de eerste commissie aan haar heeft uitgebracht, niet geschikt om als leidraad bij de behandeling van de zaak-Goossens te dienen. De synode is uiteengegaan om weer samen te komen zodra de nieuwe commissie zich van haar opdracht zal hebben gekweten. Dat hiermede geruime tijd kan gemoeid zijn, wordt niet uitgesloten geacht. Afscheid van prof. dr. K. Dijk en prof. dr. J. H. Bavinck op 5 oktober DEN HAAG, 21 sept. Naar wij vernemen zullen de heren prof. dr. K. Dijk en prof. dr. J. H. Bavinck, resp. hoogleraar in de ambtelijke vak ken en in de zendingswetenschap 5 oktober afscheid nemen van de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, resp. wegens emeritaat en het optreden uitsluitend aan de Vrije Universiteit. Prof. Dijk zal om half 10 zijn af scheidscollege houden en prol Bavinck om 11 uur. Om 3 uur 's middags zal prof. dr. H. Bergema, gekomen van Indonesië, als opvolger van prof. Bavinck, door de president-curator worden geïnstalleerd, waarna hij zijn inauguratie houden zal. De plechtig heden zullen plaats vinden in de grote aula der school. De opvolger van prof. Dijk, prof. dr. J. T. Bakker, is lijdende aan een oogontsteking, waarom hij zijn ambt nog niet aan vaarden kan. APELDOORN, 21 sept. In de gisteren gehouden slotzitting van de generale sy node van de Chr. Geref. Kerken heeft ds. H. Toorman gerapporteerd over het be roepen van Chr. Geref. predikanten bij de Ref. Church in Australië. Besloten werd deze zaak nog eens in de daarvoor benoemde commissie te behandelen. Aan deputaten voor eenheid der Geref. belijders werd opgedragen de besprekin gen met de Geref. in andere kerken voort te zetten. De synode betreurde het dat de leerverschillen zijn gebleven. De synode heeft benoemd tot secreta ris van het curatorium der Theologische school ds. D. H. Biesma te Haarlem (noord). Tot eerste penningmeester van de Theologische school werd benoemd de heer A. L. de Bruyne te Amsterdam en tot tweede penningmeester de heer A. F. Meinhardt te Hilversum. Tot leden van de commissie voor de zaak met de jeugd raad werden benoemd prof. J. J. van der Schuit te Utrecht, voorzitter, C. de Groot te 's-Gravenhage, W. E. van Dalen te Er- melo en mr. Th. A. Versteeg te Amster dam. De synode is hierna uiteengegaan tot dinsdag 16 oktober. De verwachting be staat, dat zij dan nog de gehele week zal nodig hebben voor de afwerking van het resterend agendum. De staking van de bakkerspa troons kwam evenals die van de Parijse handelaren in groen ten en fruit natuurlijk niet zo maar uit de lucht vallen. Zij heeft een achtergrond. In feite zijn de bakkers in een scherp conflict met de regering gewik keld. Het eerste streven der Franse regering is erop gericht (precies als in andere landen) het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud zo laag mo gelijk te houden en te voorko men, dat de Fransman voor zijn levensmiddelen meer moet gaan betalen. Zou dit toch geschieden (en vaak is het door allerlei om standigheden niet te voorko men), dan betekent dit automa tisch, dat er loonsverhogingen worden geëist, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat tal van andere produkten en artikelen in prijs stijgen. Iedereen kent zo langza merhand wei deze vicieuse cir kel. Het gesprek van de dag Weigering Toen dan ook kortgeleden de bakkers en de groenten- en fruit handelaren de regering verzoch ten de winstmarges op de door hen verkochte produkten te ver hogen werd dit geweigerd. De broodprijs wilden de hakkers met twee frank per kilo omhoog brengen. Dat was volgens hen nodig om de loonsverhoging van vijftien procent voor de bakkers gezellen te kunnen betalen. De regering wilde er niets van we ten. Op haar beurt verlaagde zij de bloemprijs en vergrootte het z.g. uitmalingspercentage van brood graan. Daarmee werd volstaan. De bakkers kregen te horen, dat naar de mening der regering door deze maatregelen een vol- doehde compensatie werd gebo den voor de gestegen bedrijfson- kosten. Het spreekt vanzelf, dat de Franse regering met deze weigering nog iets anders op het oog had. Zij wist al te goed, dat, wanneer deze verhoging der winstmarges zou worden toege staan, onmiddellijk andere bran ches gereed zouden staan om met soortgelijke verzoeken te komen. Het onbehagen onder de Fran se bevolking over de staking is groot. De gemiddelde Fransman wordt op deze wijze de dupe van onenigheid tussen een groep mid denstanders en de regering. Ve len zullen gerust die twee frank willen betalen, maar de bakkers hebben te verstaan gekregen, dat zij die niet mogen aannemen. De volgende stap der regering was de bakkersbedrijven te vorderen. Dat betekent, dat de bakkerspa troons ambtenaren worden. Zij stellen zich echter op het stand punt, dat de vordering alleen hun bedrijven en gereedschappen geldt, maar dat zij niet verplicht kunnen worden ook te verkopen: daarvoor moet de regering maar zorgen. Het blijkt, dat ook in dit conflict de poujadlsten een zeer belangrijke rol spelen. Kwalijk De wijze, waarop de Franse bakkers menen hun „rechten" te moeten bepleiten, is wel zeer kwalijk. Brood, dit zeer belang rijke volksvoedsel, mag de massa niet onthouden worden terwille van een gerezen moeilijkheid tussen middenstand en overheid. De Franse regering heeft dan ook alleen maar groot gelijk, dat zij tot vordering van de winkels overgaat. Het is te hopen, dat zij kans ziet op deze wijze de brood voorziening te waarborgen. Ook in ons land hebben wij nog niet zo lang geleden allerlei kwesties met winstmarges gehad. Er zijn heel wat harde woorden over ge vallen. Maar tot een middenstan dersstaking is het gelukkig niet gekomen. De Nederlandse mid denstander nog niet beïnvloed door mensen als Poujade! liet zich (zij het vaak pruttelend) overtuigen van de juistheid van het streven de prijzen in de hand te houden. Hij stelde zijn dienen de functie primair. Zoals gezegd worden er uit heel Frankrijk reeds stakingen gemeld. Als Parijs begint, blijft de provincie en bljjven andere grote steden niet achter. In tal van ondernemingen worden looneisen gesteld en om deze kracht bij te zetten wordt het werk neergelegd. De Franse re gering staat voor een moeilijke taak. Men kan slechts hopen, dat het haar gelukken zal de moei lijkheden te overwinnen en te voorkomen, dat het land opnieuw door stakingen miljarden franks verliest. GOES, 21 sept. Volgende week zullen te Goes wederom theologische studiedagen worden gehouden. Deze reeks van vijf dagen begint maandag 24 september om half elf in de con sistorie van de Geref. kerk. Een der secretarissen van de raad der cate- chesen der Ned. Herv. Kerk spreekt dan over het onderwerp: „Praktische theologie". De studiedagen zijn toe gankelijk voor theologen van alle ge zindten, terwijl ook belangstellenden welkom zijn. Indonesië beschuldigt nu Nederland ervan de RTC-overeenkomst te hebben geschonden door westelijk Nieuw-Gui- nea „te annexeren". Begroting wederopbouw en volkshuisvesting DEN HAAG, 21 sept. Uit de be- wacht wordt, dat in 1957 6000 wonin- groting van wederopbouw en volks- gen voor deze extra premie in aan- huisvesting blijkt, dat een miljoen gulden is uitgetrokken ter stimulering van het bouwwezen. Deze post is f 600 duizend hoger geraamd dan vorig jaar, in verband met de grote beteke nis van de bouwnijverheid. Het ligt in de bedoeling de onder zoekingen op het gebied van bouw constructies, stedebouwkundige en so ciologische problemen te stimuleren en de gedachtenwisseling over bouw kundige problemen ook internationaal te bevorderen. Voor krotopruiming en sanering is een half miljoen uitgetrokken. De uitkeringen ingevolge de pre mie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 in het besluit bevordering eigen woningbezit worden geraamd op 142 miljoen gulden. De gemiddelde pre mie per woning is daarbij op f 4300. gesteld. Verwacht wordt, dat in 1957 in totaal 21.000 eigen woningen voor een jaarlijkse bijdrage in aanmerking zul len komen. De extra premie op grond van het besluit bevordering eigen woningbezit kan worden gesteld op gemiddeld f 1250 per woning. Ver- merking zullen komen. Voor bijdra gen aan bejaardenwoningen is f300 duizend uitgetrokken. Naar schatting zullen in 1957 3000 in de oorlog verwoeste huizen wor den herbouwd. De uitgaven verband houdende met de watersnood zijn pro memorie op genomen aangezien in 1957 voor dit doel nog slechts een gering bedrag zal behoeven te worden betaald, dat uit het restant van de lopende be groting zal kunnen worden over geboekt. Prins Bernhard naar de V.S. 's-GRAVENHAGE, 21 sept. - Z.K.H. Prins Bernhard zal eind oktober voor een week naar de Verenigde Staten gaan. Hij zal op 30 oktober in New York tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophandel spreken over de verantwoordelijkhe den der westelijke landen tegenover de onderontwikkelde gebieden. Voorts zal hij op uitnodiging van de Amerikaan se marine een oefentocht van een I Groot was ook de belangstelling voor nieuw vliegkampschip meemaken. piano's. Ylieuiub üi 't ko-hi Uit de begroting voor 1957 blijkt dat dat het in de bedoeling ligt een film te vervaardigen om het wérk van ds brandweer. De kosten bedragen f 5000. De grootste Poolse autofabriek te Warschau zal „in het bezit van de ar beiders komen". Dit hebben commu nistische partijleiders medegedeeld. De Gebr. K. uit Haarlem zijn door de politie in arrest gesteld. Zij hebben bij een inbraak een brandkast met 120Ó gulden meegenomen. ZEVENBERGEN, 21 sept. Vanmor gen om kwart voor negen zijn op de overweg nabij het station Zevenbergen twee jongens van 8 jaar, P. Beyer en 3. van Dongen door een passerende snel trein ParijsAmsterdam gegrepen en op slag gedood. De stoptrein Lage ZwaluweRoo sendaal liep het station binnen en was de overweg juist gepasseerd. De jon gens, die vermoedelijk dachten dat de bomen zouden worden geopend, zjjn toen onder de neergelaten afsluitbo men doorgegaan en werden door de van de andere kant komende snel trein gegrepen en gedood.. De trein reed door, waaruit afgeleid kan wor den dat de machinist niets gemerkt heeft. UTRECHT, 21 sept. Op de Utrechtse jaarbeurs zijn goede zaken gedaan. Van hamsteren in verband met de spanningen rondom het Suezkanaal is geen sprake geweest. Vooral tijdens de eerste beursdagen bleek de kooplust groot, vooral wat betreft kwaliteitsar tikelen. Het buitenlandse bezoek was bijzonder gToot. Dit heeft de directeur van de beurs, mr. H. A. R. Schuit vanmorgen mede gedeeld, die voorts zeide dat over de gehele linie de exposanten tevreden zijn. Voor speelgoederen bleek buitenge woon veel animo te bestaan evenals voor kantoormachines en -meubilair.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3