l Mr. Burger (5e informateur) tracht brede basis te redden «mi Ontgroeningsfeesten te Delft eindigden in veld slag Wapenstilstand ZIJN SCHERPE KANTJES ER AF? Dr. Drees minister-president van nieuwe (brede) kabinet? Suez-kwestie waarschijnlijk voorgelegd aan Ver.-Naties Hongerstaking om een woning Typografen staken bij aantal Amsterdamse bedrijven PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Socialistische fractievoorzitter aanvaardt opdracht Verwacht, want „wie breekt, moet lijmen' Twaalf SCUAdeelnemers; Minder ver in eenheid? Canada levert aan Israël 'Sabres' Studenten maakten het al te bont Oude vete herleefde met heet gevecht Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 3438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. kantore Middelburg: Korte Noord straat 88. Tel. 2009, Tel. redactie en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 61 Tel. 328; Terneuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Crbouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3507 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 22 Sept. 1956 J" Is Uw nieuwe abonné er al? £p- en ondergang van Zon en Maan: ondag: Zon op 6.27 u., onder 18.37 u. Maan op 19.40 u., onder 10.22 u. Hoogwater zondag 38 september Vlissingen: 8.36 u. 2.31 m„ 15.45 u. 3.81 m. Terneuzen: 4.01 u. 2.45 m., 16.14 tL 2.45 m. Wemeldinge: 5.24 u. 1.81 ffl, 17.36 u. 1.73 m. Zierikzee: 8.18 u. 1.08 m., 17.19 u. 1.48 m. TEN LANGEN LESTE heeft dan thans de socialistische fractievoor- voorzitter mr. Burger, de taak op zich genomen te trachten alsnog een oplos sing te vinden voor de schier onover komelijke moeilijkheden, waarin de kabinetsformatie is geraakt. De kern van deze moeilijkheden wordt ge vormd door de omstandigheid, dat het politieke leven in ons land zich mid den in een algemene heroriëntatie van politieke krachten bevindt. Met andere -woorden: de tien jaar geleden zo vanzelfsprekende rooms- rode samenwerking van het Nieuwe Bestand is thans verkeerd in zodanige tegenstelling, dat voortzetting van de ze samenwerking op zijn minst in hoge mate twijfelachtig is geworden. Ter wijl zich op dit ogenblik nog geen nieuwe meerderheid, van welke sa menstelling dan ook, in de volksver tegenwoordiging heeft afgetekend. Verschillende oorzaken hebben tot deze moeilijke situatie geleid. Om er enkele te noemen: de socialisten heb ben in de achter ons liggende jaren het grootste gedeelte van hun in grote lijnen voor de andere partijen ook aan vaardbare programmapunten kunnen verwezenlijken, maar naarmate de schaarste-economie verdween, is dit stroever gegaan. Nu er steeds meer van de overblijvende, typisch socialis tische verlangens door hen naar voren worden gebracht, neemt de weerstand der anderen toe, terwijl de socialisten juist door hun winst ter linkerzijde op de communisten sterker dan tevoren op deze verlangens de nadruk moeten leggen. Daartegenover heeft ook de KVP. een soortgelijke ontwikkeling door gemaakt. Verjongd, maar ook in som mige opzichten verzwakt uit oorlog en bezetting tevoorschijn gekomen was zij aanvankelijk ten zeerste bereid op tal van punten met de socialisten samen te gaan. Bestond er tussen hen op vele gewichtige punten een belangrijke mate van overeenstemming. Maar op den duur, naarmate deze gemeen schappelijke inzichten in wetgeving en bestuur tot uitdrukking waren ge bracht, deden nieuwe, meer bijzondere KVP-punten zich met meer klem gel den. Een herwonnen zelfbewustzijn, versterkt door een hervonden eenheid als bevestigd door de jongste verkie zingsuitslag, onderstreepte en spitste deze ontwikkeling. Als uiting van nieuwe kracht ging het befaamde man dement, dat tevens een duidelijk meer Schriftuurlijk georienteerde wending in het rooms-katholiek denken ver tolkte en op de voorgrond stelde. En tegelijkertijd zeer nadrukkelijk af stand nam van lib.erale en socialisti sche opvattingen. DE JONGSTE VERKIEZINGS CAMPAGNE heeft deze funda mentele ontwikkeling en heroriënte ring versneld en vernieuwd; het daar op gevolgde formatiedrama zette er oijkans de laatste puntjes op. Een viertal formaties en informatiepogin- aen maakte duidelijk, dat de groiende verwijdering tussen KVP en PvdA thans op een scheiding van wegen moest uitlopen. En dat derhalve de li beralen en de prot. chr. partijen voor de keuze stonden. Deze nog betrekkelijk onvoorziene situatie bracht voor de genoemde par tijen, wier betekenis plotseling met grote sprongen steeg, aanzienlijke spanning met zich. Zich bewust van hun verantwoordelijkheid bepaalden zij zich er aanvankelijk toe het ver loop der dingen aan te zien en af te wachten of de beide grote partijen het niet alsnog met elkander eens zouden worden. Toen dit tenslotte niet moge lijk bleek, poogden de liberalen voor Gen samengaan met de communisten; de anti-revolutionairen, mits voldoen de waarborgen tegen het worden van bijwagen konden worden verkregen, voor een samenwerken met de KVP^ Zo kwam de sleutel tot mogelijke uitweg uit de verwarde situatie te lig gen bij de christelijk-historischen, die beide groepen aan een zij het zeer pre caire meerderheid konden helpen. Waar enerzijds traditioneel bevreesd voor en afkerig van roomse macht, welke instelling nog werd versterkt door mandement en andere ontwikke lingen, en anderzijds niet bereid zich met huid en haar aan de socialisten over te leveren, weigerden zij van hun geschiedenis en huidige positie uit te zien bepaald niet onverstaanbaar een keus te doen. Zn stelden als beslissing ie voorwaarde voor steun hunnerzijds t.an een kabinet de eis van samenwer king tussen KVP en PvdA. DIT IS IN GROTE LIJNEN de po sitie, die mr. Burger aantreft bij zijn optr den als informateur. Terwijl è:i omstandigheden èn principiële u-achten, gevoed door slechts vaag tastbaie en diep liggende, maar daar om niet minder wezenlijke sociologi sche en psychologische factoren KVP i PvdA steeds verder van elkaar drijven, moet hij om resultaat te kun nen boeken toch een brug tussen bei de pa. tijen slaan. Een brug, die beiden nauwelijks meer begeren en die niet anders dan -en noodconstructie kan zijn, die elk ogenblik en voor langere tijd onherstelbaar in elkaar kan stor ten. Een weinig benijdenswaardige taak, die slechts onder de drang van de on verbiddelijk voorttikkende tijd even- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, zaterdagmorgen. DE STILTE, DIE EEN WEEK LANG over de kabinets formatie heeft gehangen, werd vrijdagmiddag verbro ken door de officiële mededeling, dat H. M. de Koningin de socialistische fractievoorzitter, mr. J. A. W. Burger, heeft verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot samenstelling van een kabinet. Mr. Burger heeft deze op dracht aanvaard. Na de vergeefse pogingen van de heren Drees, Romme, Lieftinck en De Gaay Fortman is het doek opgegaan over het vijfde bedrijf van het formatie-drama. Het ia niet onmogelijk, dat tijdens de lange pauze na het vierde bedrijf de gemoederen enigszins tot bedaren zijn gebracht, zodat de kansen van de vijfde (in)formateur inmiddels wel eens gestegen zouden kunnen zijn. Drees gehandhaafd Dat mr. Burger daarnaar streeft, blijkt ook al uit het feit, dat hij dr. Drees koste-wat-het-koste wil handhaven als minister-president. Men mag aannemen, dat de 70-j. PvdA-voorman geen zitting wenst te nemen in een smal kabinet, dat moet optornen tegen een krachti ge KVP-oppositie. Naar verluidt zouden er in KVP-kringen geen bezwaren bestaan tegen een her nieuwd premierschap van dr. Drees, zodat althans op dit punt geen ernstige moeilijkheden meer dreigen. Noodzaak Wil mr. Burger echter slagen, dan zal hij ook op andere punten met de KVP tot een akkoord moeten komen. Dit heeft hij voor een belangrijk deel in eigen hand. Van nature is hij een felle, verbeten vechter, een doctrinair socialist, die niet dan in uiterste nood zaak tot concessie bereid is. Van „uiterste noodzaak" is na 98 dagen bepaald wel sprake. Natuur lijk is de PvdA niet de enige partij, die verplicht is concessies te doen. Ook de KVP zal een soepeler hou ding moeten aannemen, wil de heer Burger kans van slagen hebben. Maximum aan tact Zo gezien is de taak van da nieuwe Informateur allesbehalve benijdens waardig. Van hem wordt een maxi mum aan tact gevraagd. Dat hij dat onder bepaalde omstandigheden inder- (Van onze pari. redacteur). DEN HAAG, 32 september. Vrijdagmorgen heeft Koningin Juliana ook nog prof. mr. C. W. van der Pot, de Groningse staats rechtgeleerde, op Soestdijk ont vangen. Prof. V. d. Pot heeft de Ko ningin staatsrechtelijk advies verstrekt, naar alle waarschijn lijkheid over de invoering van een nieuwe procedure bij de ka binetsformatie. Deze procedure had naar verluidt betrekking op een collectieve, informatieve op dracht aan de vijf fractievoorzit ters, o.I.v. een neutrale voorzit ter. Mr. BURGER De informatieopdracht aan de heer Burger kwam bepaald niet onver' wacht. Onmiddellijk na de mislukking van de poging-Fortman gingen er, met name in A.R.-kring, stemmen op, die pleitten voor een opdracht aan de fractieleider van de partij, die verant woordelijk was voor het vastlopen van de brede basispogingen van de vierde (in)formateur. Ook Ir. Staf werd in dit verband herhaalde malen genoemd, maar aan diens kandidatuur werd de laatste dagen meer en meer getwijfeld. Welke richting? Nu de keuze dus op mr. Burger is gevallen, is het maar de vraag hoe de ze te werk zal gaan. Uit het feit, dat hij gisteren een gesprek heeft gehad met de demissionaire minister van On derwijs, mr. Cals (K.V.P.), kan men concluderen, dat hij geen overleg wenst te openen met fractievoorzitters en het dus in extra-parlementaire richting zoekt. Heeft hij parlementaire bedoelingen, dan zou een onderhoud met de KVP- fractievoorzitter Romme meer voor de hand gelegen hebben. Enige mogelijkheid Parlementair of extra-parlementair, het is duidelijk, dat de nieuwe infor mateur zal trachten de brede basis als nog te redden. Dit is trouwens zijn enige mogelijkheid. De Chr. Histori- schen, die reeds weigerden hun mede werking te verlenen aan de vorming van een rechts kabinet, schijnen er evenmin iets voor te voelen zonder KVP en AR in zee te gaan. Een sa mengaan van socialisten, protestanten en eventueel liberalen lijkt ook al niet waarschijnlenijk, zodat alleen de brede basis overblijft. daad kan opbrengen, heeft hij vorig jaar bewezen, toen zijn optreden als formateur leidde tot reconstructie van het kabinet-Drees, dat gestruikeld was over het hurenvraagstuk. Moeilijk punt Hij zal dust eerst moeten beginnen met het opstellen van een ontwerp' regeringsprogram. Daarbij zal de be zitsvorming weer het moeilijke punt blijken. Hij zal naar nieuwe middelen moeten zoeken teneinde de impasse te doorbreken. Kans heeft hij slechts wanneer er compromissen gesloten worden, zoals in de eerste fase van de formatie t.a.v. de huren en de defen sie-uitgaven. Conferentie te Londen gesloten tueel kan worden volbracht. Een taak, die grote vindingrijkheid, zowel t.a.v. het program als van de zetelverdeling zal eisen. Want dat een mogelijke „op lossing" slechts door een combinatie van deze twee kan worden gevonden, staat voor ons vast. Ook een recon structie van het zittende kabinet, als in sommige kringen bepleit, behoeft als basis een program. En bij de hui dige stand van zaken kan een eventu eel program nimmer van de zetelver deling worden losgemaakt. Hetgeen in wezen wel een volledige formatie inhoudt. Of mr. Burger hier in zal slagen, is uiteraard op dit ogen blik niet te voorzien. Dit hangt mede af van de wegen, die hij zal inslaan en van de bereidheid der partijen tot het sluiten van een wapenstilstand. Want meer dan een formele wapenstilstand achten wjj voor het ogenblik niet be paald bereikbaar. Prof. Dr. J. J. de Jong. OTTAWA, 21 sept. (A.F.P.). De Canadese regering heeft de uitvoer van 34 straaljagers van het type F-86 „Sabre" naar Israël goedgekeurd, al dus Is vrijdag in welingelichte krin gen te Ottawa vernomen. Het betreft hier een order, waarvan de uitvoering verscheidene maanden geleden is opgeschort in verband met de toestand in het Nabije Oosten. (Van een speciale verslaggever) LONDEN, 21 sept. De twee de conferentie over het Suezka- naal In Londen is uiteengegaan met als resultaat, dat de kwestie hoogstwaarschijnlijk binnenkort zal worden voorgelegd aan de Ver. Naties en dat 12 van de 18 landen, die op de eerste conferentie zich hadden verenigd met de gedachte van een internationaal beheer over het kanaal, hebben aange kondigd dat hun deelneming aan de voorgestelde „Suezkanaalver- bruikersvereniging" als zo goed als zeker kan worden beschouwd. De zes delegaties, die zich in af wachting van het standpunt van hun regering niet hebben willen uitspreken over het lidmaatschap van de S.C.U.A. zijn Zweden, De nemarken, Japan, Ethiopië, Paki stan en Perzië. Algemeen wordt dit resultaat be schouwd als een aanduiding, dat de Westelijke mogendheden belangrijk minder ver zijn gegaan dan zij oor spronkelijk van plan waren om de eenheid tussen de achttien landen, die in het eerste stadium van de conferen tie niet zo bijzonder groot bleek, te handhaven. Minister Luns Een aanduiding hiervan kan ook worden gevonden in de woorden die de voorzitter van de Nederlandse delega tie vrijdagmiddag in zijn korte rede op de conferentie heeft gesproken. Minis ter Luns zeide daarin, dat „hoewel de resultaten van de conferentie mis schien niet zo duiidelijk zijn als wij wel hadden gewenst, ik mij er in het algemeen akkoord ren". mee kan verkla- In ministerraad Min. Luns bracht in zijn slotwoord de dank van Nederland over voor de wijze, waarop minister Selwyn Lloyd de besprekingen had geleid. Hij kondigde voorts aan, dat hij de leden van het Nederlandse kabinet krachtig zal aanbevelen de resultaten goed te keuren en de verklaringen van de conferentie te aanvaarden. Waar schijnlijk zal hij reeds maandag a.s. de resultaten van de conferentie ter spra ke brengen In de ministerraad. Ingezonden Mededeling (Adv.) •tooi» CM ItAAEWAIENMIRIEKCN tl ZEVENBERGEN^ VRACHTAUTO-SHOW IN LONDEN Op de tentoonstelling van vracht en bestelauto's, die vandaag iq Londen geopend is, is o.m. dez# merkwaardig gevormde wagen te zien. Het is een vrachtauto waar van de carrosserie uitgevoerd is ia de vorm van een fles, vandaar d| vreemde, „afgehakte" voorkant van de wagen. Met water en sigaretten HEEMSTEDE, 22 sept. Een 32-jarige tuinman te Heemstede^ die reeds zeven jaar staat inge schreven als woningzoekende en twee jaar geleden in het huwelljfi is getreden is twee dagen geleden in hongerstaking gegaan. Voorzien van een fles water en wat sigaretten is hij op een stoel voor het raadhuis te Heemstede gaan zitten. De jongeman heeft reeds tweemaal een gedeelte van een woning kunnen huren. Belde malen is hem door de huisves tingscommissie zonder opgaaf van reden toestemming om van die woning gebruik te mogen maken, geweigerd. Uit protest tegen weigering 6 procent AMSTERDAM, 22 sept. In de loop van vrijdagavond is bij het Vrije Volk en de Telegraaf het ty pografisch personeel in staking DELFT, 22 sept. De ont groeningsfeesten te Delft zijn vannacht op een onplezierige wijze geëindigd. In verband met de bekende animositeit tussen het Delftse studentencorps en de Delftse studentenbond had de politie bepaald, dat de route van de traditionele fakkeloptocht van het corps niet langs de sociëteit van de Delftse studentenbond mocht leiden. De senaat bleek de stoet echter niet in de hand te hebben en kort na middernacht trokken de studenten van het corps langs de sociëteit van de bond. Daar was de deur gesloten en wa ren de ramen aan de binnenzijde ge blindeerd, terwijl geen mens zich liet zien. Ofschoon er dus geen enkele provocatie was, begonnen de leden van het korps brandende fakkels en straatstenen naar de ramen van het sociëteitsgebouw te werpen, waar door verscheidene ruiten sneuvel den. Inmiddels trachtten anderen de deur te forceren. Enige agenten van politie, die de optocht begeleidden, konden aan vankelijk niets uitrichten. Nadat ech ter assistentie was gekregen, werd met de gummiknuppel de stoet van korpsleden uiteengedreven en de oude Delft schoongeveegd. WARME ONTVANGST Enige vertegenwoordigers van de senaat van het Delftse studenten korps begaven zich daarna naar de sociëteit van de hond om de zaak te bespreken. Zij werden echter verre van hartelijk ontvangen. Op het dak van de sociëteit werd intussen een gevecht geleverd tussen politie en korpsleden, die via het dak de sociëteit trachtten binnen te drin gen. Een student viel daarbij van 'n hoogte van ongeveer drie meter, maar kwam er zonder letsel af. PAAL EN PERK De verhouding tussen de burge rij van Delft en de studenten, die toch al gespannen was, is er niet beter op geworden. Er gaan al stemmen op om van het hoger ge zag te eisen, dat aan het gedrag van de studenten paal en perk wordt gesteld. Er is, naar wij vannacht vernamen, een comité in oprichting, dat zich tot de officier van justitie wil wenden. DE BILT ZEGT: Lekker weekend-weer Zonnige perioden en overwegend droog weer. In de ochtend plaatselijk mist. Matige wind voornamelijk tus sen zuidoost en oost. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. gegaan. Bij het Vrije Volk werd besloten het werk 24 uur neer te leggen. De nachtedities van dit blad zijn dus niet uitgekomen. Bij de Telegraaf heeft leidinggevend typografisch personeel een krant gemaakt (een deel van de zater dagkrant was reeds gezet). Tegen middernacht kwam de eerste edi tie van de pers. Het was nog niet zeker of andere dan deze post- editie uit zouden komen. Het ex- peditiepersoneel van dit blad ver klaarde zich solidair met de sta kers. Redactieleden en ander per soneel namen het expeditiewerk over. Bij de Volkskrant (KK), die bü de Telegraaf gedrukt wordt, hadden da zetters tot middernacht een afwach tende houding aangenomen. Maar te weinig om te verschijnen. Bij het Handelsblad was de nacht ploeg, die het ochtendblad van „Trouw" had moeten zetten, niet op gekomen. NIET ERKEND De erkende vakbonden staan niet achter deze staking. In de Amsterdam se krantenwijk hield de politie een oogje in het zeil bij het uitrijden der krantenauto's. Omdat de situatie nog uitermate verward is, kon nog niet worden vastgesteld of ook het typogra fisch personeel van. de andere Amster damse dagbladen vanmorgen in sta king zal gaan. PROTESTEREN Door middel van de staking wil men protesteren tegen het feit, dat het col lege van rijksbemiddelaars heeft be slist dat voor het grafische bedrijf de loonsverhoging 3 zal bedragen met ingang van 1 september jl. inplaats van 6

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1