verstopping HONIG'S Zuiveringsinstallatie Arnemuiden over drie weken in gebruik Chr. Lyceum voor Zeeland kreeg prachtige sportvelden Arjos-werk kan in Zeeland belang rijk worden uitgebreid Welterusten Schouwen levert weer prima fokvee-materiaal Uitbreiding straatverlichting en woningbouw te Kloetinge Raad benoemde na discussie, J. de Ridder voor bediening en onderhoud Geef de strijd niet op tegen Zware bom ontplofte: machinist gewond ^log geen werkplaats voor vrouwen in Goes Dankbaarheid bij bestuur personeel leerlingen Aantal clubs liep achteruit Meer jonge leden gewenst «n Tentoonstelling in Zierikzee Fruitfeesten in Kapelle begonnen Om zes torden lekkere soep te maken hebt W maar één ding nodig een pakje Vrijdag 21 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 1 Mededeling (Adv.) „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbg want... „Margriet" Nog uitbreiding voor woningen aan de Singel ARNEMUIDEN, 20 sept. De nieuwe zuiveringsinstallatie heeft in de vanavond gehouden raadsvergadering heel wat aandacht ont vangen. De meest verheugende mededeling, gedaan door burgem. W. H. van der Heide, was, dat zij vermoedelijk over drie weken in gebruik zal worden genomen. Over de aanstelling van een persoon voor bediening en onderhoud zijn verreweg de meeste woorden ge sproken. Het is namelijk zo, dat de installatie ononderbroken, ook op zondag, blijft werken. Het is dus noodzakelijk, dat op die dag wordt nagegaan, of alles goed functioneert. Een der meest serieuze sollicitanten echter verklaarde om principiële redenen dit niet te kunnen doen. Na een vrij vinnige discussie had de stemming tot resultaat, dat niet hij, maar de tweede persoon op de aanbeveling de heer J. de Ridder te Middelburg met vier stemmen werd benoemd. De S.G.P.-raadsleden, de heren J. L. Joosse, en M. de Ridder ont hielden zich van stemming, terwijl Wethouder B. J. la Soe wegens ziek te afwezig was. De burgemeester deelde mede, dat het Ing.-bureau van Hasselt en de Ko ning nog een plan maakt voor uitbrei ding der installatie in verband met de omstandigheid, dat enkele mensen, die aan de Singel willen bouwen, hun wo ningen op de riolering willen aanslui ten, welke via een duiker kan uitmon den in de vuilwaterkelder van de in stallatie. AANSTELLING Bij het voorstel tot aanstelling van een persoon voor bediening en on derhoud deelde de burgemeester mede, dat een sollicitant, de heer C. Marjjs, niet kan medewerken, als op zondag moet worden ingegrepen. Hij was van oordeel, dat dan wel licht een ander kan invallen of dat op die dag de installatie kan worden uitgeschakeld. Deze mogelijkheden bestaan echter niet. Met nadruk wees de heer van der Heide erop, dat er geen sprake is van „werken op zondag", maar dat het slechts gaat om het „nalopen" en zien Of er geen moeilijkheden zijn. Ook zou bij eventueel zeer hevige regenval een extra pomp moeten worden ingescha keld. De heer J. Allaart (Arb.) merkte op, dat hij het zou gewaardeerd hebben indien de heer Marijs zijn sollicitatie had ingetrokken. De heer C. v. Hemert (C.H.) verklaarde, dat de betrokkene hem had meegedeeld, wel bereid te zijn op zondag te komen, als hem ge meld zou worden, als er iets aan de hand was. Als op die dag echter de zaak in de gaten moest worden gehou den zou hij dit niet doen. GEEN FELICITATIE heer Joosse zei, het gemeentebe- ir niet te feliciteren met een instal latie, waaraan zondagsarbeid is ver bonden. Daarop kan nooit zegen rusten. De overheid mag dit van niemand eisen. Bovendien kan zij nooit vragen dat iemand het gehele jaar door disponibel is. Dat de heer Marijs voor vervanging op zondag zou hebben gepleit moet op een misverstand berusten. Dit is min stens zo erg, aldus de heer Joosse, die tenslotte verklaarde, dat in geval van een catastrofe op zondag zeker kan worden ingegrepen. Ingezonden Mededeling (adv.) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88 Uitgave Itichtlng Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moil, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Ingezonden Mededeling (Adv.) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toitet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- Mietjes zorgen voor de galtoevoer die nodig s om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer pp gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER- PILLETJES - f 1.20 per Bacon. De burgemeester merkte op, dat het hem speet dat de heer joosse geen felicitatie kon uitspreken. Zijns inziens mag het gemeentebe stuur met de gehele bevolking dank baar zijn voor deze verbetering in het belang der volksgezondheid. Na enige discussie volgde stemming. De raad besloot voorts, een verho ging der algemene uitkering voor 1957 aan te vragen. Deze is nodig met het oog op de uitvoering van een sluitstuk der riolering en de bouw van een openbare school. De begroting werd aangehouden, Het totaal cijfer van de gewone dienst is 390.441,09 met een post onvoorzien van ƒ15.179,26. Op een vraag van de heer Allaart werd geantwoord, dat het saneringsplan binnenkort in de raad komt. 0 VLISSINGEN, 20 sept. Door het ontploffen van een zware bom (500 kg) is vanavond omstreeks half zes een grote ravage aangericht op de baggermolen „Montgomery" van het bedrijf Smeulers uit Utrecht, die werkzaamheden uitvoert in de bin nenhaven van Vlissingen. De machiniste Bakema uit Gronin gen, die op de vuurplaat stond, werd door rondvliegende scherven aan hoofd en buik gewond, zodat opna me in een ziekenhuis noodzakelijk was. Zijn toestand is niet ernstig. De molen zelf werd zwaar bescha digd. De bom is ontploft in de stortbak bij het ledigen van de baggeremmers. De zes andere personen, die zich aan boord bevonden, liepen geen letsel op, maar werden wel door de luchtdruk tegen het wegdek geslagen of onder stuthout bedolven. De 64-jarige schip per R. Doelder uit Terneuzen had daarbij niet over geluk te klagen. Hij stond op de bak geleund tegen een ij zeren deur, die toegang geeft tot het vooronder. Scherven doorboorden zijn laars, zonder hem echter te ver wonden. Hij werd tegen het dek ge slagen door de luchtdruk. Toen hij weer op de been was, zag de schipper dat de ijzeren deur, waartegen hi; even tevoren had geleund, finaal was weggeslagen. Op het achterdek van de molen bevond zich N. Bijl uit Terneu zen. Hij werd onder stuthout bedolven maar liep geen verwondingen op. Te Oostkapelle urn met oude munten gevonden OOSTKAPELLE, 20 sept. Tijdens graafwerkzaamheden te Oostkapelle is onlangs een urn opgegraven .Zij bevatte 193 gouden en zilveren munten uit de Bourgondische tijd, daterend omstreeks het jaar 1503. De burgemeester had deze munten naar het Kon. kabinet van Mun ten en Penningen gezonden, alwaar zij onderzocht zijn. De verzameling bevat vrij veel stukken, die voor opneming in de collectie van het Koninklijk kabinet in aanmerking komen. Burgemeester Sprenger deelde mede, dat de verzame ling binnenkort te bezichtigen zal zijn, terwijl over de bestemming nader zal worden beslist. Jaarverslag Burgerlijk Armbestuur GOES, 20 sept. In het 17de jaar verslag van het burgerlijk armbestuur, weeshuis en instelling voor maat schappelijke zorg te Goes over 1955 wordt met voldoening naar voren ge bracht, dat het gelukt is een pand te kopen, waarin minder valide personen en chronische zieken ondergebracht konden worden. Dit eigen verzor gingshuis was met niet te ingrijpende verbouwingen voor dit doel geschikt te maken. Het manhuis had de bijzon dere aandacht van het bestuur. Uit een ingestelde enquete onder de bewoners bleek, dat zij er zich thuis voelen en dat er vrijwel geen klachten of bijzon dere wensen tot verbetering waren. Wel is het gebouw oud en geeft het 'n wat sombere indruk, maar de bewo ners hebben het er naar hun zin. De gemeente is gevraagd om nieuw fris binnenschilderwerk. Voor mannelijke ondersteunden wordt, indien mogelijk, plaatsing in de invalidenwerkplaats bevorderd. Voor vrouwen, wier tewerkstel ling bezwaarlijk is, vooral als er nog kinderen zijn, zou een vorm van ar beid wel gewenst zijn. Aan b. en w. is een rapport uitgebracht met het verzoek dit probleem te bezien en te overwegen of oprichting van een werkplaats voor vrouwen mogelijk is. Er is echter nog geen oplossing gevonden. In totaal werd aan de groep maand- ondersteunden ƒ3816,20 uitbetaald en aan de weekondersteunden ƒ40.983,99. Ondersteuning ontvingen in totaal 82 personen. GOES, 20 sept. Het Arjoswerk gaat in Zeeland achteruit, zowel in ledental als in clubs. Dit is de conclusie in het jaarverslag van het provinciaal verband van A.K.-jongerenstudieclubs in Zeeland. De secretaresse mej. J. de Buck te Sint Laurens heeft in haar verslag de clubs stuk voor stuk besproken en uit haar op merkingen blijkt dat in tal van plaatsen gebrek bestaat aan jonge leden. Daar staat tegenover dat over diverse clubs ook optimistische mededelingen kunnen worden gedaan in het jaarverslag. Van Yerseke wordt bijv. gezegd: „prima club met goede belangstelling", terwijl Mid delburg gesierd wordt met de vermel ding: „Deze club houdt maar liefst elf vergaderingen per seizoen". Veere maakt een voortreffelijke indruk. Van de Arjos- groep in deze plaats wordt opgemerkt: „Zeer goede club met prima sfeer". Van de Goese Arjos wordt gezegd dat deze club goede activiteiten ontwikkeld met betrekking tot de ledenwerving. UITBREIDING MOGELIJK Er zijn in Zeeland achttien clubs. Het is mogelijk dit aantal uit te breiden, want er zijn diverse plaatsen, waar een elub is geweest, welke is opgeheven. Het totale ledental van de Zeeuwse A.R.-jongerenstudieclubs bedroeg op 1 jan. 1956 237, t.w. 177 mannelijke en 60 vrouwelijke leden. De gemiddelde leef tijd van de bestuursleden is 25 jaar, de gemiddelde leeftijd van de leden 24 jaar. De contributie bedraagt gemiddeld 3,10 per lid per jaar. De algemene vergadering van de Zeeuwse Arjos wordt op zaterdag 8 ok tober te Goes gehouden. GROETEN AAN MILITAIREN OVERZEE VLISSINGEN, 20 sept. Ook dit jaar worden weer door het bureau O. S. en O. van het ministerie van ma rine groeten opgenomen, bestemd voor militairen overzee (Nieuw-Guinea en de Ned. Antillen). Drie weken trekken mej. C. J. M. Vermeulen en de heer M. O. Erankenhuls door Nederland. Vandaag waren zij in Vlissingen, waar de groeten van ouders en familieleden werden opgenomen in het chr. militair tehuis „De Meerpaal". Volgende week wordt deze toernee besloten, waarna men van de bandop namen platen zal vervaardigen, die dan aan de militairen worden gezon den. De militairen, die overzee verblij ven, zenden eveneens hun groeten aan ouders en familie. Deze groeten komen op de band bij het bureau O. S. en O. binnen die ook op de plaat worden vastgelegd en aan de ouders worden gezonden. De opkomst is, in vergelij king met vorige jaren, sterk aan het minderen. Men heeft slechts een op name van 1500 gesproken groeten. s-GRAVENPOLDER Collecte. De collecte voor „Draagt El kanders Lasten" en het „Zuid-Nederlands Sanatorium" heeft 44,65 opgebracht. GOES, 20 sept. Het Christe lijk Lyceum voor Zeeland te Goes heeft sedert vanmorgen tien uur de beschikking over prachtige sportvelden aan de Heernisseweg. Jarenlang is hierop gewacht, om dat de leerlingen van deze school voor het beoefenen van veldspor- ten naar ver uit de buurt gelegen terreinen moesten lopen. Daar is nu gelukkig een einde aan geko men. Dicht bij de school liggen nu de mooiste terreinen, die men maar kan wensen. Schoolbestuur, leraren, genodigden en leerlingen waren vanmorgen op het nieuwe terrein bijeen. Voor de velden in gebruik werden genomen hield de heer J. Laport, voorzitter van het schoolbestuur een vlot speechje, waarin hij weliswaar memoreerde dat er een lange weg moest worden afge legd alvorens tot aanleg van het ter rein kon worden begonnen, maar waarin toch de dank domineerde. Ver heugd toonde de heer Laport zich dat het terrein ln gebruik kan worden ge nomen en hartelijke woorden van dank sprak hö tot allen, die hun krachten gaven om dit resultaat te verwezen lijken. De heer Laport betrok in zijn dankwoord in het bijzonder de heer J. Pouwer, oud-secretaris van het schoolbestuur. De heer Pouwer hield vervolgens een toespraak, waarin hij opmerkte dat zeven jaar is verlopen tussen de aankoop en het in gebruik nemen van het terrein. Dat er niet meer vaart achter de realisering van de plannen zat, is echter allerminst te wijten aan het bestuur, aldus spr„ want dit heeft grote activiteit aan de dag gelegd. De rector, dr. D. Barends, aanvaard de daarna namens de school de vel den. Voorlopig mag op de sportvelden van het Chr. Lyceum nog niet gevoet bald worden, heeft het ministerie be slist. Wedstrijden Voor deze eerste morgen was echter op dit besluit een uitzondering ge* maakt, waardoor een ontmoeting tüS- sen enkele elftallen kon plaats vinden. De leraren der school deden hun uiterste best, doch moesten op de groene mat in de leerlingen hun meer deren erkennen (30). De uitslag van de korfbalwedstrijden tussen leerlin gen was: H.B.S.Gymnasium 21. Een voetbalploeg van de Ned. Heide Mij. kon het tegen de strijdlustige leer lingen van het Chr. Lyceum niet bol werken en ging met* 31 ten onder. De afstandsloop werd gewonnen door Hans Goedbloed, tweede werd Glel in 't Anker. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) ZIERIKZEE, 20 sept. Dank zij het schitterende weer en een flinke be langstelling is de tweede centrale rundveefokdag en tentoonstelling, die vandaag is gehouden, uitstekend ge slaagd. Ook de aanvoer was best, on geveer 180 dieren. En over de kwaliteit was men helemaal goed te spreken. Ir, Harmsen verklaarde zelfs, dat de vee houders op Schouwen met het kwali- teitsvee nog nooit zo goed voor de dag zijn gekomen. En dat is ongetwijfeld een prestatie, zo kort na de ramp. In de verschillen de rubrieken was prima materiaal aan wezig. Vooral het jongvee maakte een uitstekende indruk. Een positieve ver betering was ongetwijfeld, dat er geen slechte dieren waren. Tot kampioene werd weer uitgeroe pen Akke 49 van de heer Padmos uit Ellemeet. Deze koe is het hoogst in geschreven in Zeeland, wat exterieur en type betreft. De produktieklasse leverde elf die ren; een zeer goede klasse. Eerste werd Jouke van de heer Van der Velde. Vol gens ir. Harmsen is men op de goede weg met de produktie. De „Frieslandhoeve" (voorbeeldbe drijf) leverde een reserve-kampioene, Jarinkje 39. Alle dieren zijn van Frie se afstammelingen. Kampioen der stieren werd Merce des, een anderhalfjarig dier van de K.I. „Schouwen-Duiveland". In tegen stelling tot de koeien had de kampioen in deze sector niet veel concurrentie, Burgemeester Dijckmeester van Zierikzee, had de fokveedag met een toepasselijk speechje geopend en verklaarde verwonderd te zijn over de grote aanvoer. WAARDE Concert. Zaterdagavond zeven uur zal de harmonievereniging Mozart uit Yer seke een concert geven. Voor de Huidverzorgings- artikelen van Dr. PAYOT KAPELLE, 20 sept. Van avond is het fruitfeest begonnen. Een fruitfeest dat drie dagen duurt. Alle etalages van de win kels in Kapelle-Biezelinge en Schore hebben ter gelegenheid hiervan een ware gedaanteverwis seling ondergaan en in vele prijkt fruit of fruitmanden. Voor het pu bliek is er een slagzinnenwedstrijd en ook hiervoor zijn fruitprijzen beschikbaar gesteld. De fruitmozaieken die er zijn gelegd in de drie verschillende dorpen trok ken reeds d irect veel belangstelling. Ongetwijfeld heeft Schore de mooiste fruitmozaiek. De prachtige kleuren waarin hier het wapen van Zeeland is uitgevoerd is schitterend. Reeds nu hebben enkele particulieren een goed voorbeeld gegeven en in hun tuinen een kleinere fruitmozaiek gelegd. Wanneer dit op grote schaal opgezei zou worden kan dit zeer zeker iet* moois worden. Wij vernemen dat er voor een vol gend jaar plannen in deze richting zijn. Op deze eerste avond van het fruit feest was het reeds zeer druk op het dorp. Niet alleen uit de gemeente wa ren velen gekomen om te kijken naar de winkels, de fruitmozaieken en da verlichting maar er waren ook reedt velen uit andere plaatsen welke een kijkje kwamen nemen en allen vonden zeer mooi hetgeen er werd getoond. Da middenstand van Kapelle kan terecht tevreden zijn over deze eerste dag van de fruitshow. De muziekvereniging „Ons Genoegen" zorgde vanavond voor de nodige vrolijkheid in de vorm van een rondgang door Kapelle en Bieze- llnge.' KLOETINGE, 20 sept. De ge meenteraad van Kloetinge zal vandaag beslissen over voorstellen van het col lege van b. en w. om drie woningwet woningen te bouwen aan de Prins Bernhardstraat en twee aan de Prinses Irenestraat. Tevens wordt voorgesteld een op 31 mei j.I. genomen besluit tot het stichten van drie woningwet woningen en twee duplexwoningen ln te trekken. B. en w. stellen de raad voorts voor te besluiten tot het kopen van een stukje grond van 21 vierkante meter, Ingezonden Mededeling (Adv.) eigendom van de heer C. Witte, Prin ses Beatrixplein 8 voor de prijs van vier gulden per vierkante meter, tot het aankopen van veertig vierkante meter grond van de heer S. Blomaard, Lewestraat 07, voor de verbreding van de Koningin Wilhelminastraat (taxa tieprijs), tot het kopen van 13 vierkan te meter grond van de heer P. M. Buij- ze, Lewestraat 61, eveneens voor de verbreding van de Kon. Wilhelmina straat (taxatieprijs) en voor hetzelfde doel van de heer H. A. J. van den Berg, wonende in de gemeente Hum- melo en Keppel en de heer H. W. Schot, Lewestraat, Kloetinge strookjes grond aan te kopen, eveneens tegen taxatieprijs. VERLICHTING B. en w. stellen de raad voor een bedrag van f 1500.te voteren voor het doen plaatsen van drie lichtmasten in Groenedaal, voor het verplaatsen van een lichtmast en voor het aanbren gen van twee extra aders, eveneens in Groenedaal. GROTE VAART 35 cent per pak voor 6 borden AARDIJK: 19 v. New York nr Baltimore. DELFSHAVEN: 20 te Braki. ENA: 20 te Point Fortin. HERA: 19 vn New York naar Port au Prince. HOOGKERK: pas. 19 Kreta nr Pt Said KATELYSIA: 19 bij Madeira. KINDERDIJK: pas. 19 Lands End nr New York. MIJDRECHT: 19 nr Philadelphia. MAASDAM: 19 bij Kp Race. NW AMSTERDAM: 20 bij Kp Race. ORANJE: 20 te Suez. PR. ALEXANDER: 19 bij Belle Isle. P. G. THULIN: 19 bij Ierland. RAKI: 19 bij Pt Sudan. SCHIE: 20 nr Alexandrië. TJIPONDOK: pas. 19 Samar eil. (Philippijnen). i WILLEM RUYS: 20 nr Colombo. t

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2