Tweede Suez-dag in waas van geheimzinnigheid gehuld RONDOM SUEZ PARIJSE AGENTEN VERVANGEN STAKENDE BAKKERS „Veel vet eten doet geen goed, hard werken is beter" Stakingen uit executie van protest tegen drie Cyprioten Britse kapitein was Libische autoriteiten te slim af iUis U PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r Inhoud van „CASCU-grondwet" niet openbaar Om onderling grootst mogelijke eenheid te kunnen bewaren GEEN NIEUWE MOEILIJKHEDEN A'damse taxichauffeurs zetten staking voort BEA-rijschoolcoöperatie schorst zijn bestuur Mr. Burger (PvdA) nu informateur Vandaag voltrekking Geen beslissing uit levering ex-pleeg moeder A. Beekman Broodoorlog in Frankrijk woedt voort 4.000 man zette bakkersmuts af DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantor- Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3506 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit - Vrijdag 21 8ept. 1956 Is Uw nieuwe abonné er al? Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.25 u., onder 18.40 u. Maan op 19.09 u., onder 9.11 u. Hoogwater zaterdag 22 sept. 1950: Vlissingen: 8.04 u. 2.30 m., 15.10 u. 2.31 m. Terneuzen: 3.28 u. 2.44 m., 15.39 U. 2.45 m. Wemeldinge: 4.51 u. 1.85 m., 17.04 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.42 u. 1.58 m., 16.48 u. 1.56 m. (Van een speciale correspondent) LONDEN, 20 sept. De tweede conferentie over het Suezkanaal in Londen heeft zich donderdag plotseling in een waas van geheim zinnigheid gehuld door het besluit, dat geen mededelingen aan de pers zullen worden gedaan over een working-paper" de „grondwet" van de te vormen organisatie van gebruikers van het Suezkanaal. Dit document heeft donderdag als grondslag gediend voor zeer ge detailleerde besprekingen, die werden onderbroken voor een bijeen komst van de deskundigen der achttien delegaties. Naar in Nederlandse delegatiekringen werd verzekerd moet het besluit van de conferentie om althans in dit stadium geen bekendheid te geven aan de inhoud van het document niet worden gezien als een aanduiding, dat er grote en nieuwe moeilijkheden zouden zijn gerezen. slissende stadium zal komen en zal blijken of een vorm van de CAS- CU voor alle achttien landen aan vaardbaar zal zijn. Voor de Neder landse delegatie (minister Luns heeft donderdagmiddag slechts verduidelijking op een enkel punt gevraagd) is dat in ieder geval zeker. Het debat van vandaag heeft in tegendeel bepaald geen dramatische wending genomen en de sfeer werd zelfs omschreven als „opgewekt", waarbij verscheidene keren opmerkin gen van delegatieleden tot grote vro lijkheid leidden. De aanleiding tot geheimhouding iets zeer ongebruikelijks op de tot dus verre gehouden vergaderingen over het vraagstuk van het Suezkanaal, moet eerder gezien worden als gevolg van het streven om zoveel mogelijk de eenheid tussen de achttien landen te bewaren. Het debat van donderdag werd ge voerd, zonder dat dit betekende, dat de delegaties zich bonden aan het do cument. Vrijwel alle delegaties heb ben dan ook hun wensen en opmer kingen naar voren kunnen brengen zonder daarmede te impliceren, dat zij zich er mee kunnen verenigen. Nieuwe mogelijkheid Hierdoor is het mogelijk geworden, dat delegaties, die al dan niet overwe gende bezwaren tegen het plan heb ben, door amendering van de tekst alsnog zullen kunnen besluiten hun houding te wijzigen. En daar het duidelijk is, dat het be waren van de eenheid op deze confe rentie een kwestie van de eerste orde wordt geacht door de westelijke mo gendheden, kan worden verwacht, dat er bereidheid zal zijn in belangrijke mate aan de bij bepaalde delegaties bestaande bezwaren tegemoet te ko men. CASCU is de naam Wat donderdag wel bekend is ge worden is, dat de naam van de orga nisatie zal zijn coöperatieve associa- t'yn of the Suezcanal users, (coöp. ver. van Suezkanaalgebruikers), af- ge'-ort C.A.S.C.U. Flink opgeschoten Zoals een Britse woordvoerder don derdagavond mededeelde, is men op de middagvergadering bij de puntsge- w'jze „espreking al een flink eind op geschoten. Verwacht wordt dan ook, dat vrijdag nadat in de ochtend de deskur. ';gen van de delegaties weer bijeen zijn geweest ter be spreking van „enige aanverwante kwesties" de conferentie in het be- Geen nieuwe vergunningen AMSTERDAM, 20 sept. Gisteren was het de laatste dag, dat de Amster damse rxichauffeurs hun chauffeurs- vergunning voor een nieuwe op het hoofdbureau van politie konden om wisselen. Alleen aan de rijdende chauffeurs is een nieuwe vergunning verstrekt. Aan de stakenden echter niet, omdat in een brief aan hen was medegedeeld, dat alleen de nieuwe vergunning zou worden afgegeven als men daadwerkelijk in het taxibedrijf werkzaam is. Deze omwisseling is ove rigens een normale procedure. De status van de stakende taxi chauffeurs, die nagenoeg allen hun verlopen vergunning hebben ingele verd, is daardoor formeel die van een werkloze chauffeur geworden. Zoals bekend werden zij door de onderne mers na het uitbreken ier staking op 25 mei jl. ontslagen. De stakingsleiding deelde mee, dat de staking onverminderd wordt voort gezet. Indien de chauffeurs straks weer aan het werk zullen .gaan ver wacht men, dat hun eln nieuwe ver gunning zal worden verstrekt. DE BILTZEGT: Meer bewolking Meer bewolking en overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde tempe raturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Goede verwachtingen LONDEN, 20 sept. In Nederland se delegatiekringen wordt het plan van minister Dulles voor een vereniging van kanaalgebruikers beschouwd als een voorstel dat moeilijk zonder meer door kolonel Nasser zal kunnen wor den afgewezen. Men hoopt dan ook, dat dit plan wordt goedgekeurd. De grote verdienste van het plan- Dulles acht men, dat aan de Egypti sche regering niets wordt opgelegd, doch dat slechts diensten voor een goe de functionering van het kanaal wor den aangeboden. Amerikaanse wens: Vervanging van Suezkanaal WASHINGTON, 20 sept. (Rtr.) In Washington wordt vernomen, dat hoge Amerikaanse functionarissen vastbe sloten zijn middelen te vinden om hef Suezkanaal blijvend te vervangen, b.v. door nieuwe oliepijpleidingen of grote, snelle tankschepen die olie uit het Midden-Oosten kunnen halen zonder gebruik te maken van het Suezkanaal. De Amerikaanse regering zou bereid zijn plannen voor vervanging van het Suezkanaal, financieel aan te moedi gen, zulks op grond van veiligheids overwegingen. Eisenhowers lijfarts in ons land SCHIPHOL, 20 sept. Eisenhowers hartspecialist, de 70-j. Paul D. White, die een reis door Europese landen maakt, is vanmiddag per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Er werd hem vanmiddag op Schip hol gevraagd of hij al een oordeel kon HEERLEN, 20 sept. Recente uit latingen van en namens het bestuur van de B.E.A., een coöperatieve ver eniging van autorijschoolhouders, over de directie en de organisatie van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, hebben grote beroering in deze vereniging verwekt. De raad van districtsvertegenwoor digers van de BEA heeft een spoed vergadering gehouden. Op grond der statuten werd besloten het bestuur te schorsen en een nieuw, tijdelijk be stuur samen te stellen. De districtsver tegenwoordigers zijn van mening, dat het oude bestuur aan de coöperatieve bond schade heeft toegebracht. EXCUSES Het tijdelijke nieuwe bestuur heeft de heer Westerlaken (CBR) telegra fisch verontschuldigingen aangeboden en hem nadien een brief over de ont wikkeling in de BEA gezonden. Dit bestuur is voornemens met de heer Westerlaken en de vier bestaande bonden contact te zoeken om streven tot samenwerking tot uiting te bren gen. Wilde staking in Vaassen APELDOORN, 20 sept. Vanmor gen is bij de N.V. Vulcanis te Vaassen een wilde staking uitgebroken onder een groep van ongeveer vijftig machi nevormers, die ontevreden zijn over de tariefovereenkomst, welke enige tijd geleden werd gesloten tussen de direc tie en de drie vakorganisaties. De drie vakorganisaties staan niet echter de wensen van de stakers. Er worden nu besprekingen gevoerd tus sen de directie en de afgevaardigden van de stakers. uitspreken over de meest gezonde le venswijze. „Het ziet er naar uit, dat te veel mensen te veel vet voedsel eten", antwoordde deze deskundige. „Maar hoe we nu wel precies moe ten leven om zo gezond mogelijk te blijven, dat kunnen we nu nog niet zeggen. Daar zoeken we juist naar. Misschien hebben we over vijf jaar het antwoord gevonden. Overigens geloof ik niet dat hard werken, hetzij fysiek dan wel mentaal, een gezond man enig kwaad kan doen". FIETSEN MAAR Dr. White roemde tenslotte Neder land in het bijzonder, omdat het de zo gezonde dagelijkse lichamelijke oefe ning van het fietsen zo hoog in ere houdt. Voor heel wat Amerikanen zou het uitermate gezond zijn, indien zij da gelijks te fiets en niet per auto naar him werk gingen". In de eerste Tweede Kamerverga dering na Prinsjesdag Is het Ko ninklijke Besluit voorgelezen, waarbij mr. L. G. Kortenhorst voor het tijdvak der tegenwoordi ge zitting opnieuw wordt benoemd tot voorzitter. De heer Kortenhorst heeft in een rede o.m. verklaard dit voorzitterschap te aanvaarden. Deze foto werd gemaakt tijdens de rede van mr. Kortenhorst. Geen „geheime" opdracht (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, vrijdagmorgen. Het Kabinet der Koningin maakte donder dagavond bekend, dat Hare Majesteit 's middags op Soestdijk de voorzitter de P.v.d.A.-Tweede Kamerfractie, mr. J. A. W. Burger, had ontvangen. Aangezien omtrent de aard van het bezoek niets naders werd meegedeeld, nam men aan dat aan mr. Burger of een geheime opdracht is verstrekt, of dat hij een dergelijke opdracht heeft geweigerd. Het een noch het ander lijkt ons echter waarschijnlijk, gezien de wijze, waarop de bekendmaking is opgesteld. In Haagse politieke kringen acht te men het dan ook voor de hand liggend, dan ook de veronderstelling gewettigd, dat mr. Burger de Ko ningin desgevraagd meegedeeld heeft een informatieve opdracht in beraad te nemen of te aanvaarden. NICOSIA, 21 sept. (Reuter). Donderdag zijn in Limassol vlug schriften verspreid, waarin een staking van drie dagen en sluiting van winkels en amusementsloka len naar aanleiding van het op hangen van „weer drie helden", wordt aangekondigd. De geschrif ten zijn afkomstig van de onlangs opgerichte organisatie „politiek comité voor de Cyprische strijd", de PEKA. De terechtstelling vindt heden, vrijdagochtend, plaats. Donderdag waren de winkels in Ni cosia, Limassol, Kyrenia en dc ferpen van het eiland gesloten. Café's en amusementslokalen sloten eveneens vrijwillig. Enkele duizenden Cypr- sche arbeiders van militaire bases had den het werk neergelegd. Aartsbisschop Dorotheos van Athe ne, het hoofd van de Grieks-Ortho doxe kerk, heeft donderdag een be roep gedaan op de leiders van Christe lijke kerken, regeringen en parlemen ten, hun invloed aan te wenden ter verkrijging van uitstel van de op vrij dag vastgestelde terechtstelling van drie Griekse Cyprioten. „Moord" De aartsbisschop, die voorzitter is van het Fanhelleense comité voor Cy prische zelfbeschikking, bestempelde de terechtstellingen als „moord". TERECHTGESTELD NICOSIA, 21 sept. (Reuter). De drie ter dood veroordeelde Grieks- Cypriotische opstandelingen zijn in de vroege ochtenduren van vrijdag in de gevangenis van Nicosia gehangen, al dus is van bevoegde zijde vernomen. De terechtgestelden zijn: de 23-). Mavormatis, de 22-j. Koetsoftas en de 22 j. Panajides. De eerste schoot in maart van dit jaar op twee leden van de Britse luchtmacht, de laatste twee doodden in mei van dit jaar een korporaal van de Britse lucht macht. BRUSSEL, 20 sept. (Belga). De Belgische minister van justitie heeft nog geen beslissing genomen inzake het verzoek van Nederland tot uitle vering van mevrouw L.v. M., de ex-pleegmoeder van Anneke Beek man. Dit is door het ministerie mee gedeeld. De minister zal de beslissing wel binnenkort nemen. MALTA, 20 sept. (Rtr). De kapitein van het 700 ton metende Britse vrachtschip „Empire Chab" heeft donderdag in Malta verklaard, dat hij Libische havenautoriteiten om de tuin heeft moeten leiden om met zijn schip uit te kunnen varen, nadat 17 van de 22 bemanningsleden gedeserteerd waren. Leden van de Egyptische ambassade hadden deze 17 leden van de beman ning, Soedanezen, Egyptenaren, Grieken, Jordaniërs en anderen, overgehaald het schip te verlaten. Na de desertie hadden de Libische autoriteiten een wachtpost op de kade bij zijn schip geplaatst. Hij slaagde er echter in de havenautoriteiten er van te overtuigen, dat het noodzakelijk was zijn schip naar het midden van de haven te brengen. Toen dit gebeurd was, wist hij zijn schip de haven uit te loodsen. PARIJS, 20 sept. (Reuter). In Parijs zijn de autoriteiten van ochtend begonnen met het in be slag nemen van bakkerswinkels, waarvan de eigenaars geen brood willen verkopen als protest tegen de weigering van de regering om een verhoging van de broodprijs toe te staan. Aanvankelijk waren alle brood winkels gesloten, maar naar mate de tegenactie van de overheid vorderde, openden enige bedrijven weer hun deuren. Na enige uren kon in 118 van de 4.200 bakkerswinkels in Pa rijs en omgeving weer brood worden gekocht. Het conflict is ontstaan, doordat de bakkers hun klanten verzochten vrijwillig per brood twee frank meer te betalen als compensatie voor de stijging van de lonen der bakkers knechts. De autoriteiten beschouwen dit echter als een inbreuk op de, bepa lingen ter stabilisering van de prij zen. WEL GROENTE EN FRUIT Inmiddels zijn groente en fruit weer normaal te krijgen, nu de 48- uurstaking van de kleinhandelaren, die protesten tegen een nieuwe prij- zencontrole kracht wilden bijzetten, is beëindigd. Bakkers van het Franse leger hebben de gehele nacht doorge werkt om ziekenhuizen en open bare instellingen van brood te voorzien. OVENS WAREN UIT Tegen de middag hadden meer dan 800 bakkers de aanzegging gekregen, dat hun winkel in beslag genomen was. Toen was er echter nog geen brood, omdat de meeste bakkers 's nachts hun ovens hadden laten uit gaan. Als een bakker zich tegen in beslagneming verzet, kan hij gestraft worden met gevangenisstraf tot een jaar en een boete van meer dan een miljoen frank. De autoriteiten kun nen in gevorderde winkels politie mannen of ambtenaren aanstellen om de zaak te leiden. RUSSISCHE HERENMODE In Moskou gaat zich een revolutie in de herenmode voltrekken. De breaé Russische pantalon zal vervangen wor den door de broek met smallere pijpen, zoals die ook in de Westelijke landen gedragen wordt. Deze wijziging schijnt op last van hogerhand te zijn inge voerd. OOK DE WESTDUITSE christen democratische regeringspartij van bondskanselier dr. Adenauer, schijnt thans voor een verplichte diensttijd van twaalf maanden in plaats van achttien maanden te zijn, aldus is donderdagavond uit Bonn gemeld. MENSENBEENDEREN zijn gevonden bij werkzaamheden in een bouwput voor' een lagere school te Scheve- ningen in een hoeveelheid zand, dat van elders is aangevoerd. Over de herkomst van deze vondst is nog niets bekend. NERTSEN OP DE KIPPENJACHT. Nabij Venlo hebben drie nertsen uit hun gevangenschap weten te ontsnap pen. In verschillende kippenhokken in de omgeving beten zij enige tientallen kippen dood. OP Z'N FRANS De ouderdomspensioenen in Frank rijk zijn verhoogd en deze verhoging moet het Franse volk opbrengen via verhogingen van enige belastingen. Zo ook door verhoging van de belas ting op sterke drank. De caféhouders, hierover aanvankelijk verstoord, heb ben er echter al wat op gevonden. Voor vele cafeetjes hangt thans de uitnodiging: „Help de ouden van da gen; neem er nog eentje. Gcrcf. Synode (Art. 31) APELDOORN, 20 sept. Voor de zaak-Goossens heeft de synode van daag een nieuwe commissie benoemd, waarin o.m. zitting heeft ds. A. I. Krij- tenburg van Zaamslag. Deze commis sie zal zo spoedig mogelijk met een nieuw rapport en nieuwe plannen ko men.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1