Egypte heeft propaganda - apparaat waar Rusland jaloers op kan zijn de kanaalkampioen Nog geen beslissing over de Nederlandse reactie Zuid-Afrikaanse artsen willen 'zwart' en 'blank' bloed apart tenkundige dienst Meer proeven voor de pluimveehouderij Uitbreiding werkzaam heden Plantenziek- Uitbreiding L.V.D. Nieuwe kabinet moet beslissen Meer subsidie voor de veehouderij Instituut voor waterhuishouding Indonesië brengi Nieuw- Guinea in de V.N. IN HET LAND VAN NASSER (III) Donderdag, 20 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 DEN HAAG, 19 sept. Aangezien de zorg voor de gezondheid van de gewas sen ook in andere landen toeneemt, wor den de fytosanitaire eisen ten opzichte van produkten die in deze landen worden geïmporteerd strenger. Daarbij wordt door steeds meer landen geëist, dat de gewassen tijdens de groei te velde geïn specteerd worden. Reeds voor 1956 is in verband met de hieruit voortvloeiende uitbreiding en in tensivering van activiteiten bij supple- toire begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede door over heveling van los personeel naar een vaste formatie een uitbreiding van 81 personen aangevraagd, terwijl voor 1957 een uit breiding van 25 personen noodzakelijk wordt geacht. Voor de personeelsuitgaven van de plantenziektenkundige dienst wordt 3.172.700,— (1956: 2.834.400,—) aange vraagd. DEN HAAG, 19 sept. Bij de pluim veehouderij ontstaat meer en meer be hoefte aan proefbedrijven teneinde streeksgewijze de voorlichting en het on derwijs te kunnen ondersteunen. Dit wordt opgemerkt in de begroting van het departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. In verband hiermede is rekening ge houden met een bijdrage van rijkswege in de exploitatietekorten van zeven pluimveeproefbedrijven, derhalve een meer dan waarmede in de begroting 1956 rekening is gehouden. Voor het eerst in haar leven heeft Prinses Beatrix dinsdag in de Ridder zaal de opening van de Staten-Gene- raal door Koningin Juliana bijgewoond De foto laat zien hoe de kroonprinses op haar plaats aan de linkerzijde van haar moeder zat. Prinses Beatrix draagt hier de versierselen behorende bij de onderscheiding van Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw welke haar bij Koninklijk Besluit van 13 september 1956 was verleend. Naar eenheid in de spelling 's-GRAVENHAGE, 19 sept. De af delingen Amsterdam en Epe van de Ne. derlandse Onderwijzersvereniging heb. ben beide voor de algemene vergadering, welke op 27, 28 en 29 december in het Kurhaus te Scheveningen zal worden ge houden, voorgesteld het hoofdbestuur op te dragen alles in het werk te stellen voor en bij de minister van onderwijs aan aan te dringen op het verkrijgen van de zo dringend noodzakelijke eenheid in de spelling. Hierin is tevens begrepen een bijdrage aan het teststation, dat door de stichting voor het fokkerij wezen bij de pluimvee houderij is opgericht. Teneinde enkele reeds bestaande be drijven, waarvan de inrichting is verou derd, in staat te stellen tot modernisering over te gaan, is een bedrag van 90.000 opgenomen als rijksbijdrage in de uit deze investeringen voortvloeiende kosten. DEN HAAG, 19 sept. Blijkens de be groting van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening vraagt de uitvoering van de aan de land- bouwvoorlichtingsdienst gestelde taken een uitbreiding van 20 man, t.w.: 1 hoofd ingenieur, 9 adjunct-ingenieurs, toe te voegen aan de consulenten, tevens belast met een coördinerende taak in de pro vincies, 1 hoofdassistent voor boerderij- enbouw, 9 steno-typistes, toe te voegen aan de consulenten in verband met de extra werkzaamheden, die voortvloeien uit hun taak als voorzitter van het pro vinciale college van consulenten. Annulering Indonesische schulden 's-GRAVENHAGE, 19 sept. Er is nog geen beslissing genomen over even tuele Nederlandse stappen inzake de an nulering van de Indonesische schulden aan Nederland. In antwoord op vragen die het tweedekamerlid de heer Van RÜckevorsel hierover bad gesteld, zeggen de ministers Beyen en Luns, na nauwge zette overweging van de vraag omtrent de bereidheid der regering zich inzake de annulering van schulden door Indo nesië te wenden tot de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië (de UNCI), het de regering niet juist voor komt ter zake in dit stadium een beslis sing te nemen, welke zou vooruitlopen op de opvattingen dienaangaande van het komende kabinet. Uitbreiding voorlichting DEN HAAG, 19 sept. Uit de begro ting voor 1957 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning blijkt dat de post voor subsidies en andere uitgaven ten behoeve van de paarden-, .rundvee-, varkens-, geiten-, schapen- en pluimveefokkerij en/of -hou- derlj is gebracht van 380.000,op 718.000 De gebruikswaardebepaling van paar den is uit het stadium van proefnemingen getreden en dient nu in de praktijk te worden geïntroduceerd, wordt opgemerkt. In verband hiermede is het bedrag voor de verrichtingskeuringen verhoogd tot 47.000,en bestemd voor de uitgaven ten behoeve van de verbetering van de gebruikswaarde van paarden. Aan de hand van gegevens, welke bij uitwerking van de plannen tot moderni sering en concentratie van de selectie- mesterijen zijn verkregen ter bijdrage in de kosten van de nodige bouwkundige voorzieningen een bedrag van 200.000, geraamd. In verband met de werkzaamheden ter coördinering van de activiteiten op het gebied van de veevoedervoorlichting wordt uitbreiding van de formatie met 2 ingenieurs voorgesteld. Voorts is de hui dige bezetting van de veeteeltconsulent- schappen niet voldoende om tot een meer intensieve regionale en plaatselijke voor lichting te komen. Teneinde in deze vorm van voorlichting, waaraan b.v. op het gebied van de varkenshouderij grote be hoefte bestaat te kunnen voorzien, zal tot een uitbreiding met 16 assistenten moeten worden overgegaan. De bijdragen aan de provinciale vee voederbureaus en de verschillende selec- tiemesterijen zijn in verband met het toenemende aantal voederproeven en de stijgende exploitatiekosten 20.000, hoger geraamd. In verband daarmede achten de minis ters het ook niet in 's lands belang thans openbaarheid te geven aan de mening der regering omtrent hetgeen door de re gering is of zal worden verricht, ten einde de rechten van het koninkrijk in het ka der der betrekkingen met de republiek Indonesië te beschermen en te handhaven voor zover dit niet reeds openbaar is ge maakt. Voorts wordt medegedeeld, dat de Ne derlandse regering een beleid voert, dat erop gericht is te voorkomen, dat de UNCI wordt opgegeven. Elektrificatie en waterleiding op het platteland DEN HAAG, 19 sept. Voor elek trificatie en boerderij enbouw of -ver plaatsing, is respectievelijk f 1.000.000 en f2.000.000 opgenomen in de be groting van Landbouw, Visserij en- Voedselvoorziening, terwijl voor aan leg van waterleiding in ruilverkave- lingsgebieden f500.000 werd geraamd. Deze post zal nodig zijn indien en voor zover in deze vorm van agrari sche sanering nog niet door het mi nisterie van sociale zaken wordt voorzien. DEN HAAG, 19 sept. Als subsidie aan het instituut voor cultuurtechnische en waterhuishouding wordt in de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening 1.200.000,aangevraagd. Voor personeelsuitgaven wordt 647.000, uit getrokken. Gestreefd wordt naar een personeelsbezetting per ultimo 1956 van 26 academici en 40 technische en admi nistratieve ambtenaren, totaal 66 man. Deze formatie zal ter verwezenlijking van de gestelde taken in 1957 moeten worden uitgebreid tot 32 academici en 69 technische en administratieve ambte naren, totaal 101 man. Voor subsidie aan het internationaal instituut voor landaanwinning en cul tuurtechniek wordt 170.000,aange vraagd. DJAKARTA, 19 sept. (A.N.P.) Het Indonesische kabinet heeft defi nitief besloten het geschil met Neder land over westelijk Nieuw-Guinea dit jaar wederom voor te leggen aan de algemene vergadering van de Ver enigde Naties. CAIRO, september. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) VAN HET RIJK DER PHA- RAO'S tot dat van Nasser is een lange weg. Maar elke Egyptenaar, die dit wil, kan hem in minder dan 1 u. bewandelen, als hij tenminste de moeite neemt een door de staat georganiseerde film voorstelling bij te wonen. Kosten hoeft hij hier niet voor te maken. Hij gaat 's avonds gewoon ergens in een park op het gras zitten en neemt de bewegende beelden, wel ke voor hem op het witte doek verschijnen, gratis en voor niets in zich op. Hij ziet de luister van de Pharooïtische tijd, van „de eerste cultuur der wereld", voor zijn ogen verschijnen, het kwaad der bezetting door „imperalistische mogendheden", de verdorvenheid van khedives en pasja's en de mi litaire kracht van het rijk van Nasser. Wat men ook van Egypte's veelbe sproken president mag zeggen, hij kent in ieder geval de grondregels der massa-psychologie. Hij zweert bij het beeld overigens 't meeste bij dat van zichzelf als middel om het volk te betoveren. Het visuele voert in zijn propaganda de boventoon, het gezicht heeft zowel het gehoor als het verstand verdrongen. De reden hiervoor is tamelijk voor de hand liggend. Negentig procent der Egyptische bevolking is analfabeet, is nooit in de gelegenheid geweest ook maar een dag schoolonderwijs te ge nieten en mist elke training op het brede terrein van het denken. De grote massa, waarvan Nasser het moet hebben, is 't beste door beelden te beïnvloeden-. Ze spreken haar aan en brengen emoties in haar te weeg, wel ke door handige volksmenners in de door hen gewenste banen kunnen wor den geleid. Macht van het beeld Nasser, die de macht van het beeld dagelijks in de praktijk brengt, zal het waarschijnlijk geducht spijten, dat Egypte nog geen televisie bezit. Hij zoekt het daarom in groots opgezette films, die het nationaliteitsbesef van zijn landgenoten stimuleren en die op vele plaatsen in zijn rijk zo maar, on der de open hemel worden afgedraaid. De nieuwste rolprent, die thans wordt vertoont,, heeft de houding der Egyp tische burgers tot onderwerp, als ze door „koloniale machten" worden aan gevallen. Er vordt op realistische wijze in uitgebeeld wat ter doeltreffende verdediging van het land moet wor den gedaan en hoe een eventuele vij and de meeste schade kan worden toe gebracht. B(j bijzondere gelegenheden doen leu zen het ook goed in het nieuwe Egypte. Een „hit" is bepaald het rijmpje ge worden, dat onmiddellijk na de natio nalisatie der Suezkanaalmaatschappij door de propagstnda-chefs op de markt is gebracht. Het luidt, in ook in andere talen rijmende woorden: „Lang leve Gamal een van de voornamen van Nasser Kampioen van het Kanaal!" Elke keer als Nasser in het openbaar verschijnt, wordt deze leuze door spreek koren aangeheven en stormachtig dooi de samengestroomde menigte overgeno men. Vonkende lucifers Koopt men in Egypte een pakje ci- garetten, dan krijgt men er een boek De cultus, die zich op ongewoon snel le wijze rondom de persoon van Nas ser heeft gevormd, culmineert wel in de limonadeglazen, waarui-t bezoekers van het hoofdkwartier van het Mo hammedaanse Congres in Cairo de eer hebben te drinken. Ook daar bevinden zich namelijk de portretten van Nas ser op, maar nu van een Nasser in burger. Dit is trouwens het pakje, waarin men de president van Egypte •tegenwoordig het meeste ziet, evenals zijn vele wapenbroeders en trawanten, die in elk regeringsgebouw, tot de staatsuniversiteit van Cairo toe, de scepter zwaaien. De laatsten -treden niet of nauwelijks in het openbaar op, maar achter elke beslissing, die, op welk niveau ook, genomen wordt, staat een officier in burgercostuum. Krant en radio PlO'S'S'C-IS' je lucifers bij cadeau, dat elke ver zamelaar dolgraag zou willen bezitten. De omslag er van is namelijk gesierd met het portret van Nasser, die hem, gekleed ïn het kolonelsuniform van 't leger en met een vastberaden trek om de lippen, toont. Het is het portret van de leider, van de held van het volk. Het wekt associaties op met de foto's, die Hitler, Mussolini en Peron van zichzelf lieten verspreiden en die zorgvuldig door deze dictators werden uitgezocht. De lucifers, die in het boekje zitten, zijn met hun groene koppen en witte stelen symbolisch voor de kleuren van de Egyptische vlag. Een andere sym boliek, welke men aan-treft en die zeer zeker niet zo is bedoeld, is de omstan digheid, dat alle „Nasser"-lucifers vonken. Je krijgt er, als je niet uit kijkt, gaten van in overhemd en pan talon! Ze zijn explosief en onbereken baar als het jonge staatshoofd zelf, doch het is onverstandig dit thans hardop in Egypte te zeggen. Portretten van Nasser ziet men bijna overal. Ze hangen in winkels, kanto ren en regeringsgebouwen, in alle soorten, formaten en kleuren. Op som mige wordt hij vereenzelvigd met een vriendelijke, charmante figuur, die zich glimlachend aan den volke -toont. Op andere is hij de veelbelovende carriè re-officier en op weer andere de wils krachtige staatsman, wiens ogen dui delijk maken, dat hij niet met zich laat spotten. Limonade alle Arabische landen, welke nog „on der koloniale druk" leven Algerië bijvoorbeeld en de nieuwsberichten worden zo geredigeerd, dat ze de be windvoerders van Egypte elke dag groter en blangrijker maken. In de straten van Cairo zijn verder op verschillende plaatsen triomfbogen en erepoorten opgericht. Ze zijn de geschenken van het leger aan de re gering, van de agrariërs die bij de landhervorming wel gevaren zijn aan Nasser. Ze zijn van een pracht en schoonheid, die haast verblindend is. Sommige zijn zeker dertig meter hoog en moeten tienduizenden guldens hebben gekost. Met aanplakbiljetten wordt ten slot-te eveneens druk gewerkt. De Een al even majestueuze figuur staat wijdbeens bij de Straat van de 26ste juli. Zij bedoelt een oproep aan het volk te zijn om zichter eventuele verdediging van het land bij de Nationale Reserve aan te melden. grote leuze van het nieuwe Egypte: werk, eenheid en discipline, vindt men op vele folders afgedrukt en op weer andere wordt tegen het gerucht als bron van onrust en gevaar gewaar schuwd. Ook wordt wel op illustra tieve wijze voorgesteld hoe Egypte zich van de imperialistische banden heeft bevrijd en waarom het volk er voor moet waken zijn leger in ere te houden. Zo leven de Egyptenaren thans on der de ban van het voor-treffelijk ge organiseerde propaganda-apparaat van Nasser. De meesten zijn er naïef ge lukkig mee, geloven in de leuzen en de beelden, waarmee ze dagelijks ge confronteerd worden en dromen van een schone toekomst. In slechts twee jaar van regeren heeft Nasser het klaar gespeeld zich meer populair bij de ge wone man te maken dan wie van zijn voorgangers ook. De massa vereert hem, zijn daden en zijn me-thoden. Nooit is er een Egyptenaar geweest, zo redeneert het door de dure propa ganda bewerkte volk, die zoveel voor zijn land heeft gedaan als Nasser. GROOT-BRITTANNIë IS VOORNE MENS de Goudkust in West-Afrika op 6 maart 1957 onafhankelijkheid binnen het Britse gemenebest te verlenen. Goede propaganda-media van Nas ser zijn ook de kranten en de radio. Alle Egyptische bladen ze verschij nen zowel in he-t Arabisch als in het Engels en het Frans hebben een se- mi-officiële status en geven uitslui tend het standpunt van de regering weer. Kritiek wordt niet meer gele verd, behalve op, de „vijanden van de staat", zoals de anti-Nasser mensen worden genoemd, en op de „imperia listische mogendheden", waarmee bij na het hele westen wordt bedoeld. Nassers portret of dat van zijn naaste medewerkers komt bijna dagelijks in de pers voor. In de hoofdartikelen wordt zijn beleid geroemd en voor al zijn projecten de landhervorming bijvoorbeeld wordt een enorme re clame gemaakt. Met de radio is 't al niet veel anders. Zij is een spreekbuis van het nieuwe Egypte geworden, de klaroen van Nas ser zelf. Ook via de ether worden fel le aanvallen op politiek andersdenken den en op het westen gedaan. In op ruiende taal wordt steun verleend aan JOHANNESBURG, 18 sept. (Reuter). Zuidafrikaanse artsen hebben zich dinsdag uitgesproken voor een scheiding in „zwart" en „blank" bloed voor transfusies. De raad voor geneeskunde en tandheelkunde nam een voorstel aan, volgens hetwelk bloed van niet-blanken bestemd voor transfusie ge merkt dient te worden met een zwarte kaart om te voorkomen, dat het wordt gebruikt voor een blanke patient. De raad zal een desbetreffende aanbeveling indienen bij de Zuid- Afrikaanse minister van volksgezondheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7