MILJOENEN VOOR ZEELAND OP RIJKSBEGROTING VOOR 1957 Zeeuwse collecte dit jaar bestemd voor bejaardenzorg Vrouwelijke vrijwillige hulp verlening in Zeeuwse plaatsen Kruispunt Souburg, distels en lichtloos brommen Groene Kruësgebouw te Oud- Vossemeer officieel geopend Diane Dameron vindt Zeeland bijzonder mooi pagina 2 Provinciehuis kosi f 1.800.000,— Voor inrichtingen, veerpleinen, toe gangswegen naar Westerschelde- veren f 70 miljoen Herverkaveling Walcheren loopt ten einde Da „Krammer" (nog defect) vaart weer Vierjarig meisje op slag gedood Jongeman uit Kruiningen dodelijk verongelukt Mevr. De Casembroot sprak in Goes Vele geschenken Zaterdag naar ,Bru" Uitspraken recfithank RoHerdaim Phil. Orkest concerteerde Donderdag, 20 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD 's-GRAVENHAGE, 19 september. Op de rijksbegroting voor 1957 zijn verschillende niet onbelangrijke bedragen voor projecten in de provincie Zeeland uitgetrokken. Gerekend wordt, dat ten laste dezer begroting een bedrag van f 325.000.zal komen wegens voort zetting der restauratie van het Abdijcomplex te Middelburg. Men hoopt dit werk in 1958 te hebben voltooid. De totale kosten worden begroot op f 2.333.000.—. Tot en met 1955 is al f 1.353.000.— uitge geven. Dit jaar wordt de uitgave geraamd op f 594.000.Na 1957 resteert dan nog een te verwerken bedrag van f 61.000. Voor de bouw van het griffiegebouw te Middelburg (de totale kosten wor den begroot op f 1.800.000) is voor volgend Jaar f400.000 uitgetrokken. Voor dit jaar staat een post van f490.000 op de begroting. Tot en met 1959, in welk jaar men het werk hoopt te voltooien, resteert dan nog een be drag van f 910.000. De uitbreiding van de rijkskweek school te Middelburg vraagt voor vol gend j aar f 220.000. Het werk moet in dat jaar zijn voltooid. Dit jaar zal f30.000 worden verwerkt, zodat ge concludeerd mag worden, dat de to tale kosten f 250.000 zullen bedragen. De bouw van het rijkskantorengebouw in Terneuzen geschiedt in de jaren 1956 tot en met 1958. De totale kosten worden begroot op f 1.750.000. Voor dit jaar is f 100.000 geraamd, voor vol gend jaar f 600.000 en voor 1958 f 1 Osn.OOO HOGERWAARDPOLDER. Een eenmalige post voor 1957 heeft betrekking op de verbetering van gronden in de Hogerwaardpolder (Zuid-Beveland). Er staat f 115.000 op de begroting. Dit is een interprovinciale polder, gelegen in de gemeenten Woensdrecht en R'nand-Buth. De. lotale grootte is ruim 229 ha, het Zeeuwse deel beslaat een oppervlakte van ruim 155 ha. De belastbare oppervlakte is 199 ha, in Zeeland bijna 139 ha. De aanslag be draagt f 65 per ha. De gehele polder is staatseigendom (domeinen) en het geld is nodig om vooral de waterbe heersing op peil te brengen en te zor gen, dat zij voldoet aan de eisen, welke daaraan mogen worden gesteld. Wij vernamen echter, dat het ten zeerste de vraag is, of het werk volgend jaar zal worden uitgevoerd. Deze on zekerheid houdt n.l, nanw verband met 1s-GRAVENHAGE, 19 sept. De resterende werkzaamheden voor de herverkaveling van Walcheren zullen in 1956 en 1957 nagenoeg geheel kun nen worden uitgevoerd. Zoals gemeld zal hiertoe volgend jaar nog een be drag van f5 miljoen nodig zijn, be stemd voor enige cultuurtechnische werken als egalisatie en drainage van ca. 3000 ha (geraamd bedrag f4.340.000), aanleg van stuwen (f 85.000), drinkwatervoorziening (f 150.000), tijdelijke voorzieningen en schadevergoedingen (f350.000), be plantingen (f65.000), onderhoud en exploitatie terimiseh materieel (f 10.000). Het complex van herverkaveiings- werken in de Herverkaveling Zeeland (voormalige noodgebieden) zal in -to taai naar raming f 200 miljoen aan kosten belopen, waarvan als bijdrage in het cultuurtechnisch herstel door de rijksdienst voor landbouwherstel wordt betaald f70 miljoen. In 1957 zal in het kader van het werkpro gramma opnieuw een bedrag van f40 miljoen worden verwerkt. Een bedrag van f7.800.000 is begroot voor afwik keling der watersnoodschade. Het wordt als volgt gespecificeerd: f 500.000 voor gipsaankopen in verband met structuurverbetering van de grond, f 500.000 voor vergoeding rij- en strooi- kosten van gips verstrekt in 1956 en te verstrekken in 1957, f 4 miljoen her- stelbewerkingskosten (vergoeding aan gedupeerden in verband met onvol doende opbrengst van de grond), f2 miljoen in verband met verlies van grond, f 500.000 wegens overige bijdra gen en vergoedingen, f 150.000 voor herstel landschapschoon en f 150.000 apparaatskosten. Van de te verwerken f40 miljoen is f38.420.000 bestemd voor wegen, waterlopen, verkavelin gen enz. en de rest voor elektrificatie en drinkwatervoorziening van bedrij ven. In het hoofdstuk visserij komt o.m. de mededeling voor, dat f 5000 is ge raamd voor de gebruikskosten van het onderzoekingsvaartuig in de Zeeuwse stromen ten behoeve van het scheip- dieronderzoek in het kader der delta plannen. Aldus lezen wij in de be groting van landbouw, visserij en voedselvoorziening. het advies van de bekende commissie Steenberghe-Van Cauwelaert over het Moerdijkkanaal. Daarin is, gelijk be kend, het plan opgenomen de Kreekrak- dam weer te doorgraven en dat zon be tekenen, dat juist door de Hogerwaard polder een kanaal zon komen te liggen. In afwachtins van de beslissing, welke de Belgische en Nederlandse regeringen nog eens ooit zullen nemen, wordt ver wacht, dat met de verbetering der gronden niet zal worden begonnen. HAVENS EN VEREN. Een volgende post, welke wij op de rijksbegroting vonden, heeft betrek king op de herstelwerken aan de bui tenhaven te Vlissingen. Dit in 1946 be gonnen werk zal in 1959 zijn voltooid. Er is in totaal f 3.700.000 mee gemoeid. Tot en met 1955 is al f2.350.090 uit gegeven, voor 1956 staat niets op de begroting, voor 1957 is f 150.000 uitge trokken en voor de volgende jaren f 1.200.000. De aanleg van de nieuwe veerhaven te Breskens (het werk zal volgend jaar gereed moeten zijn) is begroot op f 6.200.000. Voor 1956 en 1957 is resp. uitgetrokken f3.650.000 en f2.550.000. Het wijzigen van de veerhaven te Kruiningen (de jaren 1957 en 1958 zijn ervoor bestemd) kost in totaal f 570.000. BRUINISSE, 19 sept. De veerboot „Krammer", die momenteel nog de fect is, doet onafgebroken dienst op het veer ZijpeA. J. Polder. Zodoen de worden per dag maar enkele vaar ten minder gemaakt dan normaal. De reis wordt gevaren met behulp van de sleepboot „Hellegat". Kon het verkeer dinsdag normaal doorgang vinden, vandaag kreeg men een lange rij wachtende auto's te zien en wachttijden van anderhalf a twee uur kwamen na vijf uur regelmatig voor. Dit oponthoud was hoofdzakelijk het gevolg van het feit, dat grote vrachtauto's, trucks met opleggers en aanhangwagens overgezet moesten worden. Toch legt de situatie, zoals ze zich thans voordoet, de vinger op een zere plek inzake de toestand op de Zeeuwse veren. De „Willemsdorp", die invalt als de „Krammer" defect is of in het dok moet, is niet te krij gen, omdat deze boot in dienst is bij de prov. stoombootdienseten en op een ander veer is ingezet. Ook an dere boten met koplading zijn niet beschikbaar. Voor volgend jaar is f450.000 en voor 1958 f 120.000 uitgetrokken. Verreweg de grootste investering betreft de aanleg van inrichtingen, veerpleinen en toegangswegen tot de Westerscheldeveren. Hiervoor is n.l. f70 miljoen uitgetrokken. Het werkschema loopt van 1953 tot en met 1964. Tot en met 1955 is voor dit doel al een bedrag van f 1.500.000 uitgegeven. Voor 1956 staat niets op de begroting, voor 1957 een som van f7.500.000 en voor de volgende ja ren een bedrag van f 61 miljoen. Voor landaanwinningswerken gedu rende het jaar 1957 in Zuid-Holland en Zeeland is tenslotte een bedrag van f 350.000 begroot. Veerdienst tussen Oud- en Nieuwvossemeer GOES, 19 sept. Door de rentmeester van de Ambachtsheerlijkheid is de firma van de gebr. Maas te Zijpe aangezocht het veer over de Eendracht te gaan varen tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer. De firma heeft hieraan gevolg gegeven en hierdoor komt een veerpont met een laad vermogen van 60 ton tussen de twee plaatsen. Tot veerschipper is aangesteld de heer P. van Driel. Commissaris opent gemeente huis in Stavenisse STAVENXSSE, 19 sept. De officiële opening van het nieuwe gemeentehuis te Stavenisse is vastgesteld op woensdag 10 oktober a.s. des middags om half vier. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft zich bereid verklaard de opening te verrichten. Na aanrijding BERGEN OP ZOOM, 19 sept. Om streeks vier uur vanmiddag is op de Wouwsestraatweg het vierjarig doch tertje van de familie Snoeyers door een auto, bestuurd door de heer A. T. uit Kloetinge gegrepen en op slag ge dood. De heer T. kwam uit de richting Wouw. Ter hoogte van de Koren bloemstraat kroop het meisje door een haag, en liep de rijweg op. Hoewel T. krachtig remde kon hij een aanrijding niet voorkomen. Het meisje werd ge grepen, tegen de grond geslingerd en moet ter plaatse overleden zijn. Direct werd de politie gewaarschuwd die een onderzoek instelde. Het verkeer op deze drukke weg moest omgelegd wor den. GOES, 19 sept. Op de weg van Perkpolder naar Hulst ter hoogte van de Mariadijk zijn vanmorgen om streeks half negen twee motorrijders met elkaar in botsing gekomen, waar bij de 22-jarige M. Lokerse uit Krui ningen het leven .heeft verloren. Op weg naar het ziekenhuis te Hulst Is hij overleden De andere motorrijder, de heer Timmer, wachtmeester bij de Kon. Marechaussee te Axel liep een sche- delbasisfractuur op en is in zeer ernstige toestand naar het zieken huis overgebracht. De heer Lokerse, die onderwijzer is aan de chr. school te Zaamslag kwam van de boot en de heer Timmer reed naar de boot. Voor L. reed een vracht auto, die een zijweg insloeg. Hoe het echter precies gebeurd is, valt nog niet te zeggen, daar de Rijkspolitie, die sa men met de Kon. Marechaussee het onderzoek ter hand heeft genomen, nog met de schuldvraag bezig is. Van 8 foi 14 oktober GOES, 19 september. De be kende Zeeuwse collecte, die van 8 tot 14 oktober a.s. voor de vierde keer zal worden gehouden in ons gewest, heeft dit jaar ten doel gel den bijeen te brengen voor 't ver lenen van financiële steun aan de bejaardenzorg en dan wel met na me aan de bej aardensociëteiten, die in verscheidene Zeeuwse plaatsen worden gevonden en daar zijn ontstaan en „draaien" dank zij het particulier initiatief. Dit deelde mej. W. J. H. Westera van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk van middag mede in een te Goes gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van vrouwenverenigingen en burge meestersvrouwen van Noord- en Zuid- Beveland. De doelstelling van deze ^collecte is, aldus mej. Westera, altijd zeer alge meen. De opbrengst is verleden jaar ten goede gekomen aan het jeugdwerk, dit jaar is aan de bejaarden gedacht. - Mej. Westera merkte op, dat geble ken is dat niet alleen in de steden, doch ook op het platteland de socië teiten in een behoefte voorzien. Warm pleidooi voor nobel doel Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. Jf. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol!, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; B. Zuidema, Goes. GOES, 19 sept. In een van middag in „De Prins van Oranje' te Goes gehouden bijeenkomst van de Provinciale Federatie voor Vrouwelijke Hulpverlening heeft de presidente, mevrouw S. C. de Casembrootbaronesse Van der Feltz een warm pleidooi gehouden voor het stichten van plaatselijke federaties. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigsters van vrou wenverenigingen op Noord- en Zuid- Beveland en door tal van burgemees tersvrouwen. Mevrouw De Casembroot merkte op dat gelukkig het probleem van de be jaardenzorg meer in het centrum van de belangstelling komt te staan. Niet alleen van overheidswege, doch ook uit de particuliere sector komen tal van initiatieven. Mevr. De Casem broot gewaagde in dit verband met grote dankbaarheid van het werk, dat in de bejaarden sociëteiten geschiedt en da-t wordt gedaan om de bejaarden goede ontspanning te geven. WERKZAAMHEDEN Spreekster zette uiteen dat behalve de zorg voor de bejaarden ook nog tal van andere werkzaamheden door de Federaties voor vrouwelijke vrij- wilige hulpverlening kunnen worden gedaan, o.a. het bezoeken van zieken, het verlenen van hulp bij de vluchte- lingenacties en aan de Bescherming Bevolking (B.B.). De provinciale federatie heeft in verschilende plaatsen in Zeeland reeds contactadressen en het ligt in het voor nemen dit aantal uit te breiden. Alle vrouwenverenigingen kunnen ■toetreden tot de plaatseüjke federa ties, wat echter nog niet wil zeggen dat deze verenigingen dan ook ver plicht zijn aan alle activiteiten van de plaatselijke federatie deel te ne men. Hierin blijft men geheel VTij. Mevrouw De Casembroot merkte op dat voor de financiering van plaatse lijke activiteiten zoveel mogelijk moet worden getracht de middelen zelf te vinden, door büv. bijdragen te vra gen van het Rode Kruis, indien men op verzoek van een afdeling daarvan een ontspanningsmiddag organiseert. In nauwe samenwerking met het landelijk en het provinciaal bestuur moet worden samengewerkt. Mevr. De Casembroot besloot met het uit spreken van de wens dat in Zeeland het werk van de Federatie zal wor den uitgebreid en resultaten zal boe ken. BESTEDING Het resultaat van de collecte kan dienen voor het aanschaffen van di verse dingen, die de sfeer in de socië teiten gunstig kunnen beinvloeden. Spreekster dacht o.a. aan aquariums, tafelbiljards, verschillende spelen en gramofoonplaten. De opbrengst van deze Zeeuwse col lecte blijft in Zeeland, met uitzonde ring van tien procent, welke bestemd is voor het Prins Bernhardfonds, waar voor in de laatste jaren in Zeeland niet is gecollecteerd. Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG, 19 sept. De kantonrechter te Middelburg, mr, J. Moolenburgh, behandelde woensdagmorgen de volgende zaken: Doorrijden van mevr. N. de S.-L. uit Souburg op het kruispunt Nieuwe VlissingsewegMarnixplem, terwijl de regelende wacht meester het stopteken had gegeven mevr. N. was niet geheel met de regels op de hoogte en meende, dat zij, komend vanuit de richting West-Souburg, wel op het rijwielpad mocht afbuigen schuldig verklaring, zonder opleggen van straf. De ambtenaar van het O.M., mr. T. Lebret, had f 4.subs. 2 d. geëist. De ambtenaar wees er op, dat het goed is, dat er op dit met name op de spitsuren zeer gevaar lijke kruispunt streng wordt opgetreden. De kantonrechter hield er rekening mee, dat de verdachte dame nog dit voorjaar het doorrijden door enkele agenten was toegestaan. Een chauffeur, C. J. G. uit Middel burg, die op dit kruispunt, komend vanuit de richting Middelburg bij het linksaf slaan geen voorrang verleende aan het tegemoetkomende verkeer de tegenligger kon, door krachtig rem men, een aanrijding voorkomen kreeg een boete van f 25.De vorde ring van het O.M. bedroeg f 35. Op de landerijen van N. van S., op de grens van 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand, was op 10 aug. j.l. de aanwezigheid van distels geconsta teerd, 3 bossen, liefst 75 stonden et te pluizen. De gemachtigde van ver dachte, J. van S. voerde aan, dat de distels niet op het land, doch op de helling tussen land en sloot groeiden. Gezien de verordening, die zegt, dat de distels niet op het land mogen groeien, achtte de kantonrechter het tenlastegelegde niet bewezen; hij sprak Van N. vrij. De ambtenaar had f 11. subs. 2 (j. gevraagd. De kantonrechter wees er dit in het algemeen op, dat men nu niet gaat denken: die distels, daar neemt men het in Middelburg niet zo zwaar mee. „Roei ze uit!" adviseerde hij de verdachte: „roei er liever teveel uit dan te weinig". J. van K. een leerling-journalist uit Vlissingen reed op de avond van 31 aug. jl. in zijn woonplaats door de P. Krugerstraat. Voor- en achterverlich ting van de bromfiets, waarop hij was gezeten, functioneerden niet. Van K. Het ligt in de bedoeling het plaat selijk organiseren van de collecte op te dragen aan de Federaties voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening, die het materiaal hiervoor zullen ont vangen van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk. In diverse plaatsen zullen buscol lecten worden gehouden, in andere plaatsen zal met lijsten worden gecol lecteerd. Dit zal afhangen van de be palingen, die de gemeentebesturen dienaangaande t.o.v. het houden van collectes hanteren. De verdeling van het gecollecteerde geld vindt door de Stichting Zeeland plaats, in overleg met vertegenwoor digers van het Zeeuwse verenigings leven. OUD-VOSSEMEER, 19 sept. Door het openen van de voordeur heeft de inspecteur van de Volks gezondheid in Zeeland, dokter J R. van de Borgh gistermiddag het prachtige Groene Kruisgebouw; annex badhuis aan de Kooyman- straat officieel geopend. Ook dit complex is tot stand gekomen door de grote gift van het Zwitserse volk. Dokter R. C. Renes, voorzitter van de plaatselijke Groene Kruisafdeling. heeft dan ook in een bijeenkomst in hotel „Het Hof van Holland" de op rechte .dank uitgesproken jegens de Zwitsers. De dank werd vertolkt in een telegram, dat aan de Zwitserse gezant gezonden zal worden. De secretaris, burgemeester mr. J. J. Versluys, noemde dr. Renes de grote animator voor het totstandko men van dit gebouw. „Dat het bad huis (reeds geopend) in een grote be hoefte voorziet is al bewezen", aldus de burgemeester. Het ligt in de bedoeling van mevr, De Casembroot deze toespraak ook te houden in Zierikzee, Tholen, Hulst en Oostburg, waar soortgelijke bijeen komsten worden gehouden. Bij de familie Mol in Kamperland KAMPERLAND, 19 sept. „Ne derland vind ik zeer mooi en Zeeland in het bijzonder". Dit verklaarde Diane Dameron, het Amerikaanse meisje, toen wjj haar dezer dagen opzochten bij de familie Mol te Kamperland, waar zij thans logeert, nadat zij eerst vertoefd had bij enkele landbouwersgezinnen in Overijssel en Noord-Brabant. Diane is uitgezonden door de IFYE, een organisatie die de uitwisseling van jongeren bewerkstelligt met als hoofddoel betere verhoudingen in de wereld te scheppen door kennisma king van de jeugd onderling. Straks, als Diane weer in haar oude ver trouwde stad terug is, zal zij twee maanden lang lezingen houden over het leven in Nederland, de bevolking en de problemen. Zeeland is haar niet vreemd. Aan de universiteit, waar zij studeert, do ceert prof. M. C. Kik, die in 1921 uit Bruinisse naar Amerika vertrok. Toen de prof. vernam dat één van zijn leerlingen een studiereis naar Nederland zou ondernemen en ook enige weken in Zeeland zou verblij ven, vertelde hij enthousiast over de schoonheid van ons land en zijn be volking leerde hij haar Neder landse woorden en vertelde van zijn familie in „Bru". Welnu, zaterdag gaat Diane naar de familie in Bruinisse en daar per soonlijk de groeten overbrengen. Vier weken blijft Diane in Kam perland. Dan gaat zij samen met haar vriendin Beverly Bishop, die bij de familie Kakebeeke in Rilland logeert voor een week naar Rome. De reis daarheen moet zij zelf betalen, maar dat kan zij wel, want elke dag gaat er een brief in de bus met een artikel voor een der vele Amerikaan se dagbladen en tijdschriften. Namens het prov. bestuur van het Groene Kruis voerde burgemeester Van der Hoeven van Tholen het woord, die een elektrische klok aan bood. Het comité „Wielerronde van Oud-Vossemeer" had de gehele in ventaris, ter waarde van f 1970, ge schonken. Een mooie daad! Het fonds „Huize van Kattendijke" heeft bij monde van de heer P. Mees de verzorging van de tandartsenkamer toegezegd en de plaatselijke afde ling van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen schonk een babyweeg schaal. Dr. van der Borgh bood eveneens zijn gelukwensen aan. In zijn dank woord betrok dr. Renes in het bijzon der de gemeente, die een eventueel tekort op de exploitatie van het bad huis voor haar rekening neemt. Het gebouw heeft een flinke wachtkamer, dokterskamer en een aangrenzend uitkleedlokaal, tand artsenkamer en een magazijn. o ZWEMMEN Sluiiingswedstrijden le Souburg SOUBURG, 19 sept. S.Z.V. te Souburg organiseerde haar traditionele wedstrijden als sluitstuk van 't zwem seizoen. De wedstrijden hadden een vlot verloop en trokken veel belang stelling. De uitslagen van de club kampioenschappen over 1000 meter waren: dames schoolslag: 1 Tini Daal- huyzen; 2. Els de Vlieger; ,3. Jannie Post; idem heren: 1. M. Caljouw; 2. J, Bloss; 3. T. Tamboer; vrije slag dames: S. van Eenennaam; 2. M. v. d. Klin ken; idem heren: 1. T. Zeilstra; 2. M. Arends. De wisselbekers voor de sehoolesta- fettes gingen na veel spanning naar de o.l.s. Koudekerke, de school met de Bijbel te Souburg en de v.g.l.o.-klas van de o.l.s. Souburg, welke de trofee definitief in bezit kreeg. Ve verdere uitslagen waren: 25 m. vrije sl.ag meisjes 4—6 jaar: 1. Vivian Reynders; 78 jaar: 1. Anneke Ale- wijnse; 9—14 jaar: 1. Lenie Baljeu; idem jongens 46 jaar: 1. Robbie Wondergem; 89 jaar: 1. Jan van Splunder; 1012 jaar: 1. Jopie Ce- vaal; 25 meter schoolslag gevorderden: Hannie Remeynse; 8 jaar: 1. Ansje Arendse; 911 jaar: 1. Magda Bras ser; 25 meter vrije slag gevorderden: Jan Wattel; 68 jaar: 1. Wim de Rijke; 1011 jaar: 1. Kees Izeboud; 25 meter schoolslag meisjes 1012 jaar: 1. Nelleke de Jonge; idem jongens: 1. Robbie de Rijke; 50 meter vrije slag meisjes 12—14 jaar: 1. Suus Franke; idem jongens: 1. Jan Struyck. kreeg pech, toen hij belangrijke pers- eopie van het station naar zijn redactie vervoerde. Hij diende zo snel mogelijk met de copie weer te keren. Hoe belangrijk de pers ook is, zo zei de kantonrechter, van overmacht is hier geen sprake. Het werden, conform de eis, twee boeten van drie gulden. Rijden onder invloed MIDDELBURG, 19 sept. De ar rondissementsrechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de twee gevallen van „rijden onder invloed", die op 7 sept. jl. werden behandeld. In beide gevallen resulteerde dit rijden in een zeer ernstig ongeluk, waarbij één dode te betreuren was. Een bejaarde dame, thans herstellende, werd door de alcohol op de weg zwaar gewond doch is thans herstellende. J. B. N., een 43-jarige straatmaker uit Sas van Gent werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De rijbevoegdheid werd hem, voor de tijd van een jaar ontzegd. De eis was drie maanden onvoor waardelijk en een ontzegging voor da tijd van twee jaar. De 45-jarige koopman J. N. uit Kloe tinge werd conform de eis, tot dria maanden gevangenisstraf en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor da tijd van een jaar, veroordeeld. GOES, 9 sept. Uit de overweldi gende belangstelling voor het concert van het Rotterdams PMlharmonisch Orkest, dirigent Eduard Flipse, in da Grote Kerk bleek weer eens te meer hoe dit muziek-eulturele evenement in de provincie op prijs wordt gesteld. Wij worden in Zeeland met dergelijke gebeurtenissen niet overladen en het doet dan ook weldadig aan, dit wel haast traditionele optreden van het R. Ph. O. weer mee te maken. Flipse houdt zijn programma hier over het algemeen in populaire stijl. Ook van avond was dit het geval: de ouverture Romeo et Juliette, het eerste piano concert en de vijfde symphonie van da Russische componist P. I. Tschaikovskl (1840—1893). Het uitstekende musiceren van het orkest viel bij de ouverture Romeo et Juliette al direct op. Dit vrij zwaar moedige werk (naar Shakespeare's ge lijknamige drama) geeft tamelijk veel solistische fragmenten voor verschil lende instrumenten, die vaak prachti ge effecten bereiken. Met name da Engelse hoorn blonk uit door de prach tige toon. Ook bleek weer duidel-ijk hoe de grote ruimte zich voor het volle orkest uitstekend leende. Alleen ac centueert deze akoestiek het koper nogal sterk, waardoor met name da trombone's wat agressief klonken. Het eerste piano-concert met als soliste de bekende Franse pianiste Jeanine Da-, costa kreeg een schitterende vertol king. De indrukwekkende aanslag van deze pianiste zorgde ervoor, dat de vleugelklank niet door de ruimte werd geabsorbeerd, maar met de fijnzinnige begeleiding van het orkest één geheel vormde. De eveneens bekende vijfde symphonie met zware ritmische effec ten en toch ook wondermooie melo dieën kreeg een interpretatie, die dui delijk aantoonde, dat het R. Ph. O. tot de beste ensembles van ons land be hoort. Zeer zeker werd dit mede tot stand gebracht door de bezielende lei ding van Eduard Flipse, waardoor dit optreden een hoogtepunt was in het pas begonnen muziekseizoen. B. SCHOOLCONCERT R'DAMS PHILH. ORKEST Eén van de hoogtepunten in het schooljaar is voor de grotere jeugd on getwijfeld het jaarlijkse schoolconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, vooral wanneer zo'n mooi pro gramma gespeeld wordt als vanmiddag in de Maria Magdalenakerk te Goes. Het concert werd geopend met de ouverture Egmont van de romanticus Beethoven, daarna werden gespeeld de serenade „Eine kleine Nachtmusik" van de klassieke componist Mozart en het „Prelude a l'Aprèsmidi d'un fau- ne" van de impressionist Debussy en tot slot de briljante „Ouverture 1812" van de Rus Tschaikowsky. Er werd met veel aandacht geluisterd naar dit gevarieerde, goed gespeelde program ma, waarbij de dirigent Ed. Flipse toe lichtingen gaf, en het is verheugend, dat ook Debussy's tere, dromerige mu ziek blijkens het applaus in de smaak viel. De laatste werken liggen dit or kest het best en ze werden dan ook overtuigend gespeeld. Het zou m.i. onjuist zijn, op dit prachtige school concert détailkritiek te leveren; de schooljeugd moet het R. Ph. O. en de initiatiefnemers van dit concert, de Zeeuwse Volksuniversiteit, wel zeer dankbaar zijn, dat dit mogelijk was! H. Mej. N. de Koning te Middelburg slaagde voor het examen leerling bota nisch analiste, dat te Wageningen werd afgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2