Voor deltawerken is 50 miljoen uitgetrokken „Nasser wil het tijdperk van militaire dictators openen Werk aan dijk Zuidwatering duurder dan werd gedacht Woensdag 19 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Ambonees van fiets gestoten KERK Glooiïng Westkappelse zeedijk tribune voor voetbalveld TIMÏTPA pagina 8 (Vervolg van pag. 7) Verder zal de afwerking van het Am sterdam-Rijnkanaal voor 1957 nog een bedrag van 4 miljoen vergen, terwijl voor de voltooiing van de schutsluis bij Dieren en de verbreding van het Apeldoorns kanaal 3 miljoen is uitge trokken. De uitvoering van de Deltawerken zal naar verwachting in 1957 in to taal 50 miljoen vergen, waarvan 8 miljoen afkomstig is van vorige dienstjaren. Van het bedrag van 50 miljoen is 6 miljoen nodig voor de voortzetting van de indijking van de Biesbosch en het watervrij maken van het land van de Donge en het Oude Maasje. De werkzaamheden aan de storm vloedkering bij Krimpen a. d. IJssel worden voortgezet. Hiervoor is 9.5 mil joen uitgetrokken. Ten behoeve van het drie-eilandenplan wordt 11 mil joen gevraagd. De afdamming van het Haringvliet, waarvoor in 1956 reeds een bedrag van 11.6 miljoen was uit getrokken, zal in 1957 worden voort gezet. Hiertoe wordt 17.5 miljoen voor gesteld. Ten behoeve van de Rijnkanalisa-tie is voor 1957 10.8 miljoen geraamd. Gezien de toenemende intensiteit van het wegverkeer worden voor aan leg en verbetering van wegen opnieuw hogere kredieten dan voor 1956 aan gevraagd. Het programma beslaat het gehele land, waarbij speciaal aandacht wordt geschonken aan de uitbreiding van het snelverkeerswegennet en aan vergroting van de wegcapaciteit. De tunnelbouw te Velsen zal zo mo gelijk in 1957 worden voltooid, waar voor in dat jaar nog rond 13 miljoen nodig zal zijn. Verder staan o.a. op het programma de oeververdediging bij Schellingwou- de cn een brug over de Merwede bij Gorinchem. Het voor landaanwinning aange vraagde bedrag (18 miljoen meer dan voor 1956) betreft in hoofdzaak de kapitaalverstrekking aan het Zuidier- zeefonds. Het ligt in de bedoeling voort te gaan met de stichting van woningen, boerderijen en andere gebouwen in de Noord-Oos-tpolder. Met de eerste fase wan het bewoonbaar maken van Oost-Flevoland, n.l. de aanleg van we gen, kanalen en bruggen, kan worden begonnen. Verder zal in 1957 worden voortge gaan met de indijking van de Marker waard, waarvoor 22.5 miljoen wordt gevraagd. Landbouw en visserij Zo»el voor de landbouw als voor de visserij blijft het streven gericht op de opvoering van de produktiviteit en een verlaging van de kostprijzen. Dit is noodzakelijk om de afzetmogelijkhe den in binnen- en buitenland te be houden en zo mogelijk te vergroten. Daarom is rekening gehouden met een uitbreiding van de voorlichting. De toenemende activiteiten van de «.jltuurteehnische dienst veroorzaken een stijging van de uitgaven. Voor 1957 is thans een bedrag van rond 92 mil joen uitgetrokken, dat is rond 20 mil joen meer dan voor 1956. Voor de herverkaveling van Walche ren en de noodgebieden, waarvoor in 1956 ruim 25 miljoen was geraamd, is thans ongeveer 45 miljoen uitgetrok ken. Houdt men er echter rekening mede, dat in 1956 nog 24 miljoen werd uitgetrokken voor de uitgaven, ver hand houdende met 'de watersnood, daar een deel van de herverkavelings werkzaamheden nog als herstel kon worden beschouwd, dan blijkt voor de ze uitgaven thans ongeveer 4 miljoen minder te worden geraamd. Sociale voorzieningen Het aandeel van het rijk in de werk loosheidspremie is i.v.m. de stijging van de loonsom 4 miljoen hoger ge raamd dan voor 1956. De totale uitgaven voor complemen taire arbeidsvoorzieningen en comple mentaire sociale voorzieningen onder gaan t.o.v. 1956 weinig verandering. Voor bijstand aan speciale groepen is meer uitgetrokken in verband met een verdere stijging van het aantal in contractpensions verblijvende uit In donesië gerepatrieerde gezinnen. Het aantal cursisten op de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling neemt nog steeds toe. Voor 1957 is daarom uitgegaan van een gemiddelde bezet ting van 3700 cursisten (1956: 3500). H"t laat zich aanzien, dat het voor 1956 gestelde maximum van 4 mil joen voor het verstrekken van rijks garanties ter voorziening in de kre dietbehoeften van emigranten ontoe reikend zal zijn. In verband daar mede is voor 1957 een bedrag aan te verlenen garanties van 10 miljoen geraamd. De bijdragen ten behoeve van aan vullende werken worden voor 1957 ruim 20 miljoen lager geraamd dan voor 1956. Terwijl voor 1956 nog werd uitgegaan van een gemiddelde tewerk stelling van 15.000 man, wordt voor 1957 de raming met het oog op de si tuatie op de arbeidsmarkt gebaseerd op een gemiddelde tewerkstelling van 11.500 arbeiders, gedurende 50 weken. Ter bestrijding van de kinderver lamming is voor 1957 een bedrag van bijna 1 miljoen uitgetrokken. Voor de ondersteuning van Indische Nederlanders in Indonesië zal in 1957 een aanmerkelijk groter bedrag nodig zijn dan in 1956, ondanks het feit dat jaarlijks een groot aantal van hen re patrieert. Dit houdt verband met het feit, dat de ondersteuningsnormen moesten worden aangepast aan de sterke stijging van de kosten van le vensonderhoud. Volkshuisvesting Voor 1957 is rekening gehouden met een hoger bedrag voor onderzoekingen op het gebied van de bouwnijverheid. Anderzijds is voor de kosten, verbon den aan de in 1956 gehouden woning en gezinstelling, 3 miljoen minder ge raamd dan vorig jaar, waardoor per saldo de algemene uitgaven voor 1957 ten opzichte van de oorspronkelijke raming 1956 een daling te zien geven. Het woningbouwprogranuna voor '57 is vastgesteld op 75.000 woningen, der halve 5.000 meer dan het programma voor het lopende jaar. Het is als volgt samengesteld: Woningbouw 35.000 woningen premiebouw 33.000 herbouw (wet op de materiële oorlogs schaden) 3.000 vrije sector 4.000 SPRUITVORMING BIJ CONSUMPTIEAARDAPPELEN. GOES, 19 sept. Het toepassen van aardappelkiemremmingsmidde- len gaat wegens de ongetwijfeld gro te voordelen hieraan verbonden, steeds meer ingang vinden. Waar gedurende de laatste jaren zeer duidelijk aan het .lcht is getreden, van hoe groot be lang het kan zijn een met zorg en vakkundig samengesteld kiemrem- mingsmiddel toe te passen, gezien de vele teleurstellingen, welke in het verleden geboekt zijn, achten wjj het van grote betekenis, dat de KONINK LIJKE/SHELL GROEP thans meteen wetenschappelijk en aan de praktijk getoetst aardappelkiemremmingsmid- del aan de markt is gekomen. Proe ven hebben uitgewezen, dat het aan de hoogst gestelde eisen voldoet. De kleur is zodanig gekozen, dat bij des kundig gebruik praktisch geen residu te constateren valt. De controle van iedere nieuwe produktie door het KONINKLIJKE/SHELL LABORATO RIUM te Amsterdam (op dit gebied wel het grootste van Europa), geeft U bovendien de waarborg en het ver trouwen, welke U vooral bij de toe passing van een aardappelkiemrem- mingsmiddel niet kunt missen. Het is zowel in groot- als klem-verpakking verkrijgbaar, n.l. van Vu tot 25 kilo. De kleinste verpakking bestaat uit een zeer handige en hervulbare strooikoker. Alle verpakkingen zijn voorzien van een duidelijke gebruiks aanwijzing. Onderstaande adressen willen U dit nieuwe „SHELL" pro- dukt gaarne leveren: P. den Boer, Provinciale weg B 129, Renesse, tel. 51. C. Colpaart Zonen, Caterspolder C 18, Woensdrecht, tel. 36. Joh. v. d. Ende Zn, Westsingel 32, Borssele, tel. K 1105-261. V. v. d. Hemel, Groede, tel. 203. Gebrs den Herder, Burg. Dregmanstr. 20, Serooskerke, tel. K 1189-358. Fa I. Hubregtse Co., Dorpsstraat 16, 's-Gravenpolder, tel. K 1103-398. M. Meeuwsen, Dorpsweg 25, Bruinisse, tel. 84. J. v. Oosten, Oostweg 11, Krabben- dijke, tel. K 1134-485. D. J. de Regt, Veerweg 146, Kamper land, tel. K 1107-389. A. Rijnberg, Haven, St. Annaland, tel. 91. A. J. Triou, Zuidz.str. 55, Oostburg, tel. 110. J. A. Weststrate, Emmastraat 2, Axel, tel. K 1155-746. GEBRS DE JONGH, Postbus 35, Goes (Adv.) Totaal 75.000 woningen De belangrijkste componenten van de voor 1957 geraamde bijdragen in het belang van de volkshuisvesting zijn: a. bijdragen in exploitatie tekorten 118 mij. b. premieregeling woningbouw 142 mij. c. kosten van woning verbetering en -splitsing herstel oorlogsschade en watersnoodschade 6 mij. Oorlogs- en watersnood schade De afwikkeling van de oorlogschade verplichtingen nadert, wat de privaat rechtelijke sector bereft, haar voltooi ing. Eind 1956 zal de afwikkeling van verschillende schadecategorieën zo ver gevorderd zijn, dat daarvoor in 1957 geen bedragen meer op de begro ting behoeven te worden aangevraagd. Slechts de afwikkeling van de scha de aan onroerend goed in de privaat rechtelijke sector en de afdoening van de schadegevallen in de publiekrechte lijke sector vereisen, afgezien van de aflossing van de opbouwobligaties, nog aanzienlijke bedragen. Wat het herstel van schade aan on roerende goederen voor beroep of be drijf betreft, is het streven erop ge richt, de vaststelling van de aanvullen de bijdragen voor bedrijfsuitrusting in 1956 te doen eindigen. Naar het zich thans laat aanzien zal een klein gedeel te van de aanvragen voor aanvullende bijdragen echter niet eerder dan in 1957 tot afwikkeling kunnen worden ge bracht. Voorzover de afwikkeling van de watersnoodschade in 1957 nog uitga ven zal vergen, zullen deze vrijwel geheel kunnen worden gefinancierd uit de reeds toegestane bedragen. Ten behoeve van de resterende werkzaamheden in de agrarische sector wordt nog een bedrag van bij na 8 miljoen uitgetrokken. Menzies lerug in Australië verklaart: Ingezonden Mededeling (Adv.) VI SYDNEY, 18 sept. AFP-Reuter. Premier Menzies heeft dinsdag bij zijn terugkeer in Australië na een afwezigheid van vier maanden verklaard, dat een regeling van het conflict om het Suezkanaal door middel van geweld het minst wenselijke ter wereld is, maar dat aan de andere kant niet kan wor den toegestaan, dat Egypte af breuk doet aan de soevereiniteit van andere landen. De premier sprak zich uit voor een vreedzame regeling in een of andere vorm, ook al zou een dergelijke oplossing gesteund moeten worden door eco nomische sancties tegen Egypte in geval de onderhandelingen zouden mislukken. Menzies verwierp het denkbeeld, dat er in geen enkel geval geweld zou MENZIES „Voor gebruik van geweld geen Russische toestemming nodig". mogen worden gebruik-t zonder mach tiging van de Veiligheidsraad, hetgeen er op zou neerkomen, dat er op toe stemming van de Sowj et-Unie zou moeten worden gewacht. Als men Egypte zijn gang laat gaan, zo meen de de premier, wordt het tijdperk van militaire dictators geopend. Vervolgens verklaarde de Australi sche eerste minister, dat de achttien voornaamste gebruikers van het ka naal hebben getracht een vreedzame regeling voor het geschil te vinden. „Niemand kan ontkennen, dat onze voorstellen edelmoedig en fatsoenlijk waren, doch het enige antwoord van Egypte was een protest tegen de aan tasting van zijn soevereiniteit en het bezigen van de term „collectief kolo nialisme", die ik reeds uit de mond van Sjepilof (de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken) had gehoord, aldus Menzies. Nieuw orgaan Hij betuigde zijn instemming met het plan voor oprichting van een ver eniging van kanaalgebruikers, maar hij voegde hieraan toe, dat er nog geen bijzonderheden over de functionering ven dit orgaan kunnen worden gege ven, daar het plan vorige week, aan de vooravond van het debat over de Suezkwestie in het Britse Lagerhuis, inderhaast door Engeland, Frankrijk en de V.S. is opgesteld en nog verder uitgewerkt moet worden. Aan gevolgen overleden ACHT MAANDEN GEëlST MAASTRICHT, 18 sept. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan de 53-jarige fabrieksarbeider F. J. H. M. uit Ejjsden, die op 21 mei van dit jaar, de dood heeft veroorzaakt van de Ambonees Ruben Rahametwau, verblij vend in een woonoord te Ryckholt-Grons- veld. Op de verkeersweg Maastricht—Eijsden had verdachte, die per motor reed, de voor hem rechts van de weg fietsende Ambonees bij het passeren opzettelijk met de elleboog terzijde gestoten, zodat de wielrijder met een smak op het wegdek terecht kwam en enkele uren later in het ziekenhuis te Maastricht was overleden. Verdachte erkende ter zitting van de rechtbank, gelijk ook verschillende ge tuigen bevestigden, de man terzijde te hebben gestoten: waarom hij dit deed, werd echter niet helemaal duidelijk. De officier vroeg wegens veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbende veroorzaken van dood door schuld achtte het o.m. niet be wezen en terzake het doorrijden om zijn identiteit te verbergen, acht maan den met ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van vijf jaar. De Japanse regering heeft besloten haar ambassadeur Sjoenisji Matsoemoto naar Moskou te zenden voor inleidende be sprekingen tot de Russisch-Japanse on derhandelingen. „goeie' Dit apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjea voor maar 1 gulden morgen begint met Gillette! ending Dr. K. G. Eckenhausen overleden 's-GRAVENHAGE, 18 sept. In de ouderdom van 64 jaar is te Rekken na een langdurige ongesteldheid overleden ds. K. G. Eckenhausen, predikant in al gemene dienst, verbonden aan de Rek- kense inrichtingen. Ds. Eckenhausen be zocht de Ned. zendingsschool te Rotter dam en werd in 1919 benoemd tot hulp prediker in Indonesië. In 1930 werd hij kandidaat in Noord- Holland. In 1931 werd hij benoemd als predikant in Indonesië. HU diende de ge meenten van Kotaradja, Soerabaja (2 X). en Pontianak om in 1948 te repatriëren. 24 april 1949 werd hij predikant te Brou wershaven (Z.) en 29 april 1951 trad hij op als predikant in algemene dienst voor het werk aan de inrichtingen te Rekken. Zijn verdiensten werden erkend in zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ambt neergelegd 's-GRAVENHAGE, 18 sept. Ds J. W. van Petegem, vrij evangelisch pre dikant te Bergum (Fr.), heeft zijn ambt neergelegd, omdat hij de sacra mentsopvattingen van de vrij evan gelische kring niet meer deelt. Ds. van Petegem werd in 1927 geboren. In 1950 werd hij te Musselkanaal in zijn ambt bevestigd. In 1953 verbond hij zich aan de gemeente van Bergum. Ds. A. Braakman heeft zijn ambt neergelegd 's-GRAVENHAGE, 17 sept. Naar wij vernemen heeft ds. A. Braakman, herv. predikant te Amersfoort, om persoonlij ke redenen zijn ambt neergelegd. Ds. Braakman werd in 1914 geboren en in 1937 kandidaat in Noord-Holland. Na als hulpprediker werkzaam te zijn geweest te Utrecht, aanvaardde hij 24 april 1938 het predikambt te Rozendaal (Geld.). Hij vertrok vandaar in 1942 naar Zuilen en deed in 1946 zijn intrede te Amersfoort. Ds. Braakman gaf godsdienstonderwijs aan onze prinsessen. Ds. Braakman sprak meermalen, zowel voor het IKOR als voor de NCRV. Verzoek om hoger krediet MIDDELBURG, 17 september. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergadering voorgesteld het krediet voor de verbetering van de dijknol in de Zuidwatering het aanbrengen van voorzieningen aan het noordelijk talud van de zee dijk te verhogen van f 100.000.tot f 130.000.Er moeten aan de binnenzijde van deze dijk voorzieningen worden aangebracht, daar het ter plaatse in 1950 uitgevoerde dijkherstel onvoldoende is ge bleken. Een deel van het werk moet als herstel van oorlogschade worden beschouwd. De kosten daarvan bedragen naar schatting f 72.000.Verwacht mag worden, dat van dit bedrag een groot deel als rijksbijdrage zal worden terugontvangen. In de koopakte is door de Staat als voorwaarde gesteld, dat de Polder be doelde percelen aan de heer Messer in erfpacht zal uitgeven. Voorgesteld wordt hiertoe te besluiten voor een periode van 30 jaar, eindigend op 31 december 1985, tegen een jaarlijkse canon van 57,—. Verder wordt voorgesteld van de heer J. Wattel te Gapinge 140 ca grond aan te kopen voor 42,Kort voor de toewij zing der waterlopen aan de Polder werd een niet onaanzienlijke oeverafschuiving waargenomen in de Middelburg-Veerse watergang ter plaatse van een kavel van de heer Wattel. Bij het herstel was het noodzakelijk een strook grond van deze kavel langs de berm ter grootte van 140 ca weg te nemen en bij de waterloop te trekken. Deze strook moet nu door de Polder van de. heer Wattel worden over genomen, maar de kosten van deze over dracht komen ten laste der Herverkave lingscommissie. De heer Wattel vraagt 30 cent per vierkante meter, waarmee de Herverkavelingscommissie akkoord gaat. In het kader der herverkaveling zal de heer Wattel aan de Polder 140 ca verko- Het gemeentebestuur van Westkapelle heeft verzocht de glooiing van de zeedijk bij het voetbalveld aan de voetbalvereni ging te verhuren, daar thans tijdens de wedstrijden vele kijkers hier gaan zitten, zodat zij geen entree behoeven te betalen. Het dagelijks bestuur van de Polder geeft er de voorkeur aan deze strook grond aan de gemeente te verhuren, waarmee het gemeentebestuur zich ak koord heeft verklaard. Men wil een for mele huursom van ƒ1,bedingen en en kele voorwaarden stellen in het belang van de zeewering. In verband met de mogelijkheid, dat in het kader van het deltaplan de zeedijk ter plaatse zal moeten worden verzwaard, acht het dagelijks bestuur het gewenst, dat de huur voor een jaar wordt aange gaan en telkens met een jaar wordt ver lengd. Het gaat om een strook van 170 meter lengte en 11 meter breedte. ERFPACHT Tot de percelen, welke in april 1956 van de Staat te Zoutelande werden aan gekocht, behoren ook twee percelen, die door de Staat aan de heer E. P. Messer te Amsterdam In erfpacht zouden worden, uitgegeven. Deze uitgifte werd echter op geschort in verband met de onderhan delingen met de Polder Walcheren over de aankoop. Ingezonden Mededeling (adv.) Friese beschuit pen. De heren P. en L. Brasser te Koude- kerke verzochten het jachtrecht te mogen pachten op de Meliskerkse watergang tussen Zuidbeekseweg en Groeneweg te Koudekerke. Voorgesteld wordt het ver zoek in te willigen en 1,50 per ha te vragen. FABRIEKEN Tl LEEUWARDEN. 8L1SKERKE Jeugdkerk. In de gereformeerde kerk is een contactbijeenkomst gehouden voor de gereformeerde jeugd. Ds. A. J. Don- dorp sprak over het onderwerp: „Jeugd, ontwaakt!"

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 8