I GEEN PLANNEN VOOR HET TE VOEREN BELEID ri j 1/ \l in Ckefarine 4 H-1* Uil puAe uMencUcAap Bezorgdheid over de internationale toestand Verhouding tot Indonesië verslechterd Verdere openlegging van Nw.-Guinea Grotere spoed bij leniging van de woningnood Nederland protesteert legen de demonstralies in zaak-Schmidt ffirw TöI&JÖ Rijksbegroting aangeboden ZEEUWSCH DAGBLAD Prinjesdag bracht enthousiasme in de residentie Leden der Siaten-Generaal, Indonesische politie moet voortaan krachtiger optreden Ook broodoorlog in Oostenrijk Rode Kruisoriëntatierit Geringe stijging van ambtenarental 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Woensdag 19 september 1956 Pagina 3 Prinses Beatrix nu ook in de „Gouden Koets'' DEN HAAG, 18 september. „Man ,hou op over de kabinetsfor matie. Ik zeg je, ze zeilen best weer zo'n gevalletje in mekaar timmeren, die grote heren. Luister naar mijn woorden: ze bakkeleien nog wel een poossie, maar 't komt best weer in orde. En anders, wat dan nog? Dan doenne me het een poossie zonder kabinet. Ook een zorreg Aldus de logica van het flegma tieke manneke, dat vanmorgen vroeg reeds naar de Kneuterdijk was gekomen om een vurig be geerd plaatsje op de rand van het trottoir te bemachtigen. „Ik heb er een snipperdag voor genomen", zei hij, want „de kabinetsformatie of hoe ze dat ook mogen noemen, daar zei mijn de pet niet van druk ke, maar de Koningin wil ik zien! As d'r een is, die Oranjegezind is, dan ben ik 't, al zeg ik het zellef 77 En nou geen praatjes meer, want ginds komt de stoet aan! Jon gens daar achter, niet zo drukken sivoeplè! Zou de noorsnee Nederlander zich druk maken over wat de Haagse poli tieke wereld beroert, over de pogingen om Nederland een nieuw kabinet te geven? Misschien interesseert het deze of gene wel, vele anderen echter niet. Doch kabinet of geen kabinet, het feest van Prinsjesdag is er in de re sidentie niet minder luisterrijk, niet minder glorieus en niet minder gloed vol om gevierd. De harten van de velen, die rijendik langs de straten, die de Koninklijke stoet volgde, ston den klopten er niet minder warm om. Och neen, misschien zijn er onder al die mensen, die duizenden, die moe ders met hun kinderen, die mensen, die luidkeels riepen: „Daar heb ie ze!", maar heel weinig, die vanavond of morgen in de krant de troonrede zul len lezen, die H. M. Koningin Juliana in de Ridderzaal heeft uitgesproken. Terwijl toch juist dat hele vertoon, heel die luisterrijke, sprookjesachtige tocht door Nederlands residentie plaats vond. om in de Ridderzaal die be langrijke daad te verrichten: het voor lezen door Koninklijke mond van een stuk proza, dat jarenlang heeft be hoord tot de belangrijke staatsstuk ken. De troonrede is daarom van be lang, omdat het uitspreken daarvan een nieuwe parlementaire periode opent, een periode, waarin de mondig heid der democratie zich manifesteren moet. KAMERLEDEN EN GENODIGDEN. Is het uitspreken van de troonrede dus een belangrijke gebeurtenis, het zijn er slechts weinigen, aan wie het beschoren is dit hoogtepunt in het parlementaire jaar te kunnen bijwo nen. Natuurlijk zijn dat de honderd- vijftig leden van de Eerste en Twee de Kamer, die in de Ridderzaal bijeen zijn, en bovendien zijn het dan nog de genodigden, voor het merendeel af komstig uit de diplomatieke wereld, die het grootse gebeuren van nabij kunnen gadeslaan. UIT ALLE PROVINCIES. Een missionair kabinet of geen ka binet, het was vandaag niet te mer ken. Overal langs de route, die de koninkbjKe stoet volgde, stonden de Hagenaars en de vele anderen, die reeds vroeg in de ochtend naar het Haagje waren gekomen met bussen en treinen. Velen van hen hebben urenlang langs de route moeten staan, gedul dig wachtend op het grote moment, dat de Gouden Koets met H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix zou passeren. Voor het eerst reed dit jaar Prinses Beatrix in de Gouden Koets mee en nam zjj plaats naast de troon in de Ridderzaal. Verleden jaar reeds was zy in de Ridderzzaal aanwezig op deze hoogtjjdag voor het parlementaire le ven, toen echter als belangstellende op de publieke tribune. Dit jaar was zg rechtstreeks bij het grote gebeuren be rokken. JUICHEND PUBLIEK. Mlitaire muziekkorpsen kortten de tijd van het wachten. De lange stoet, met in het midden de Gouden Koets, reed precies op de vooraf geplande tijd door de straten van het paleis aan het Lange Voorhout naar het Binnenhof. Overal, waar de koets langs kwam, juichte het publiek. Dikwijls zwol dit juichen aan tot ovaties en koningin, prins en prinses werden 't wuiven niet moede. MILITAIR VERTOON. Om één uur vertrok de stoet vanaf het paleis, terwijl de eerste der mi- nuutschoten werd afgevuurd door de veldartillerie, welke op het Malieveld was opgesteld. Voor de duizenden langs de weg was voor het grote moment was aange- DE TROONREDE Ofschoon meer dan drie maanden zijn verlopen sinds de verkiezingen voor de Tweede Kamer werden ge houden, is het nog niet mogelijk gebleken te komen tot de vor ming van een nieuw kabinet. Het demissionaire kabinet doet op mijn uitnodiging alles wat het in het belang van het Ko ninkrijk noodzakelijk acht. Evenwel kunnen u onder de ze omstandigheden geen plan nen betreffende het in de toe komst te voeren beleid worden voorgelegd. Niettemin heb ik er bijzonde re prijs op gesteld de eerste ge wone zitting der vernieuwde Staten-Generaal persoonlijk te openen. Gij zijt hier voor het laatst bijeen in het sinds 1887 gelden de aantal. De uitbreiding van het aantal leden, waartoe bij de jongste wijziging der grondwet is be sloten, zal spoedig tot stand ko men. Ook in het komende jaar zult gij gesteld worden voor tal van vraag stukken, waarop veelal ook de in ternationale toestand invloed uit oefent. Over het wereldbeeld blij ven de schaduwen liggen van be langrijke internationale problemen, welke nog steeds niet tot oplossing konden worden gebracht. In de laatste tijd bestaat bovendien reden tot bezorgdheid over een ondermij ning van het vertrouwen, dat al thans in de vrije wereld de inter nationale rechtsregels en gebruiken worden nageleefd. Herstel van dit vertrouwen moet van het hoogste belang worden geacht voor het be reiken van stabiliteit in de inter nationale betrekkingen. Alleen in dien de overtuiging aanwezig is, dat de regels van het internationaal verkeer in acht worden genomen, zal de mogelijkheid blijven bestaan om ernstige conflicten te voorkomen door tijdig in vreedzaam overleg een voor partijen aanvaardbare oplossing te zoeken. VERSCHILLENDE GEBEURTE NISSEN IN INDONESIË in de loop van dit jaar hebben geleid tot een ontwikkeling in de verhouding tussen ons land en deze republiek, die wij betreuren. De zorg der regering blijft uit gaan naar Nederlanders in Indone sië, die aldaar in moeilijkheden verkeren, en naar hen, die zich vandaar in Nederland vestigen. De ontwikkeling van de situatie in het Midden-Oosten heeft de we reld voor nieuwe en gevaarlijke problemen gesteld. Het bezoek, dat mijn man en ik het vorige jaar aan Suriname en de" Nederlandse Antillen hebben gebracht, stemde ons tot grote vreugde. Wij bewaren een dank bare herinnering aan de talloze blijken van aanhankelijkheid, die wij daar ontvingen en die duide lijk de sterke band met het Konink rijk aantoonden. De openlegging van Nederlands- Nieuw-Guinea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar toenemende inschakeling van de autochtone be volking bij de ontwikkeling van eigen land. Een werkcommissie is ingesteld, -die tot taak heeft een algehele herziening van de be- windsregeling-Nieuw-Guinea voor te bereiden. De luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten hebben hier te lande tot nu toe teleurstel ling gewekt. Ik spreek de hoop uit, dat bij de voortzetting daarvan meer dan tot dusver met redelijke aanspraken van de Nederlandse luchtvaart rekening zal worden ge houden. HET NEDERLANDSE VOLK HEEFT ZICH DE LAATSTE JAREN MOGEN VERHEUGEN in een over het algemeen genomen gunstige economische ontwikke ling. Ook thans blijft de toestand gekenmerkt door een hoge graad van bedrijvigheid. Intussen treden, zowel in ons land als daarbuiten, geleidelijk meer spanningen op. Maatregelen tot het tegengaan daarvan vragen in toenemende mate de aandacht, in het bijzon der ook met het oog op de ongun stiger ontwikkeling van de beta lingsbalans in de verstreken maan den van dit jaar. De op zichzelf verheugend hoge stand van de werkgelegenheid in onderscheidene bedrijfstakken komt tot uiting in een toenemende vraag naar arbeidskrachten, waaraan, on danks alle inspanningen, niet kan worden voldaan. Dit is ook van invloed op het tempo, waarin kan worden ingelo pen op het woningtekort, dat de zwaarste nood is, waaronder ons volk lijdt. Alle mogelijkheden om in die nood met groter spoed te voorzien dienen te worden aange grepen. Aan de woningbouw wordt de grootst mogelijke prioriteit ge geven. Ook bij de verschillende takken van het onderwijs noopt het tekort aan personeel en gebouwen tot in grijpende maatregelen. De gezondheidstoestand der be volking blijft zich gunstig ontwik- kien. Hoewel nog niet te voorzien is welke wetsvoorstellen u in de naaste toekomst zullen bereiken en in hoeverre reeds ingediende voor stellen zullen worden gehandhaafd, staat het vast, dat in de komende zittingsjaren weer veel van uw werkkracht zal worden gevraagd. Naast de begrotingen zullen reeds dadelijk de ontwerpen betreffende pensioen regelingen en inzake de zieken fondsverzekering voor bejaarden in aanmerking komen voor behan deling. Tijdige afdoening daarvan is van overwegende betekenis in verband met de wet op de algemene ouderdomsverzekering. Het beroep, dat op velen van u wordt gedaan voor de vertegen woordiging in internationale en supranationale parlementaire in stellingen, zal een nieuwe uitbrei ding ondergaan. Binnenkort zal de raadgevende interparlementaire Beneluxraad voor het eerst bijeen komen. Ik vertrouw, dat hij een nieuwe impuls zal geven aan de samenwerking van de Beneluxlan- den, die een bijzondere betekenis heeft in. het geheel van de vormen van samenwerking tussen de vrije volkeren, waaraan Nederland deel neemt. Het overleg tussen de zes lan den, die deel uitmaken van de Kolen- en Staalgemeenschap, inzake de totstandkoming van een verdrag over de gemeen schappelijke markt en over de kernenergie zal bij welslageri asm dit geheel een nieuw en be langrijk element toevoegen. Moge God u wijsheid en kracht schenken voor de ver vulling van uw veelzijdige en verantwoordelijke taak. Hiermede verklaar ik de zit ting der Staten-Generaal voor geopend. Illlllllllllll ■■li broken, al heel wat te zien geweest, het militaire vertoon, het innemen der opstellingen voor de afzettingen en zo meer. Voor de afzettingen langs de weg zorgden dit jaar diverse militaire af delingen, o.a. ook de Milva, Luva en Marva, Militaire detachementen, rijtuigen met kamerheren en rijkspolitie te paard completeerden de fleurige stoet. De staatsiekoets was bespannen met acht paarden, een koetsier ging naast elk paard en vier lakeien liepen aan elke zijde van de koets. IN DE RIDDERZAAL. In de Ridderzaal was een fraaie versiering met bloemen en planten aangebracht. Velen hadden zich hier reeds vroegtijdig verzameld met de leden der Staten-Generaal. Men zag er het goud en zilver van ambtsgewa den naast het stemmige zwart der herenkleding, fleurige toiletten der dames naast professorale toga's en uniformen. Nadat de koningin, de prins en prin ses Beatrix hadden plaats genomen, las de Vorstin de troonrede. Hierna klonk het „Leve de Konin gin!" Koningin, prins en prinses vertoef den enige tijd in de ontvangkamer, waarna de terugtocht naar het paleis werd gemaakt. Vanmiddag vond de gebruikelijke rijtoer door Den Haag plaats. Georganiseerde ongeregeldheden DJAKARTA, 18 sept. ANP. De Indonesische regering heeft de politie opdracht gegeven „krachti- WENEN, 18 sept. (AFP). De Oosten rijkse bakkersknechten hebben voor dins dag in het gehele land een waarschu wingsstaking van 24 uur aangekondigd om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. In een onderhoud met afgevaardigden van de bakkersvakbonden heeft de Oos tenrijkse kanselier Julius Raab verzekerd de broodprijs niet te zullen laten wanke len en aangedrongen op een matiging van de eisen der belanghebbende vakbonden. Ingezonden Mededeling (Adv.) r-v Y/ r1 inet melk meer mans SC,3 rut»-«o"* rvvuetiono» t G'ovtnhog* ge maatregelen te nemen tegen iedere demonstratie in de zaak- Schmidt". „Gebeurtenissen, zoals maandag zijn geschied, moeten in de toekomst vermeden worden", aldus de regering. Gezaghebbende bronnen van bui tenlandse ambassades in Djakarta zei den, dat het duidelijk was, dat de op stootjes niet een spontane uitbarsting waren, maar dat de leiders van de me nigte hadden uitgekeken naar een ge schikt ogenblik om moeilijkheden te gaan maken. De waarnemend Nederlands zaakge lastigde, mr. Jonker heeft bij de In donesische regering geprotesteerd te gen de gebeurtenissen van maandag. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging heeft haar eis herhaald, dat bij de behandeling van deze rechts zaak de bescherming zodanig zal zijn, dat de veiligheid van beklaagde, ver dedigster, Nederlandse diplomatieke ambtenaren en andere aanwezige Ne derlanders afdoende is verzekerd. BERGEN OP ZOOM, 18 sept. Met als inzet het vestigen van een Rode Kruishulppost te Halsteren heeft de af deling Bergen op Zoom van het Rode Kruis gisteravond een oriëntatierit gere den, waaraan ongeveer vijftig automo bilisten en motorrijders deelnamen. De heer P. Overbeeke uit Tholen wist de rit te winnen en mocht uit handen van burgemeester Elkhuijzen de eerste prijs ontvangen. De heren J. Kas en B. Over- beek uit Tholen werden resp. 13de en 13de. De Indonesische kranten onthielden zich tot nu toe van commentaar op de wanordelijkheden. Over het algemeen besteedden zij weinig plaats aan de verslagen over het pleidooi van Schmidt en over de opstootjes, die op de zitting volgden. De Britse ambassade is op haar ver zoek door de Nederlandse vertegen woordiging uitvoerig ingeliöht over de incidenten van maandag. DEN HAAG, 18 sept. Even als vorige jaren geeft de minis ter van financiën in de miljoe nennota een overzicht van de sterkte van het burgerlijk rijks personeel. De voorziene stijging van 1956 op 1957 voor de civiele departementen is gering, n.l. 1054 man. Van 1955 op 1956 bedroeg deze nog 2257 man. Wanneer bij het beoordelen van de stijging van 1956 op 1957 van 83.968 tot 85.022 nog rekening wordt gehouden met de invloed van de werkzaamheden, die ten behoeve van de uitvoering der al gemene ouderdomswet aan de be lastingdienst zijn opgedragen en waarvoor 800 man moet worden aangetrokken, kan de conclusie worden getrokken, dat de begro tingsterkte 1957 voor de civiele departementen in totaal ongeveer gelijk is aan die voor 1956. Hier uit blijkt duidelijk, dat het stre ven van de regeriong om het aan tal ambtenaren niet belangrijk te doen afwijken van dat, opge nomen in de begroting voor 1956, niet zonder succes is gebleven. Met name is getracht door het niet vervullen van vacatures en het remmen van uitbreiding, ook van noodzakelijke diensten, het totale personeelscijfer zo laag mogelijk te houden, aldus de heer Van de Kieft. •s-GRAVENHAGE, 18 sept. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minister president, minister van financiën ad interim, de heer Drees, de rijksbegro ting voor 1957 aangeboden. In een toespraak zei dr. Drees, dat de minister van financiën i.v.m. het bijwonen \»n de vergadering van de Internationale Bank te Washington verhinderd was zelf de rijksbegroting aan te bieden. Dr. Drees zeide voorts, dat de omstandigheid, dat het kabinet dat deze begrotingsontwerpen indient, reeds geruime tijd demissionnair is, haar invloed uitoefent op de inhoud en de vorm van de begrotingsstukken. Zo moest in het algemeen ervan wor den afgezien de memoriën van toe lichting op de onderscheidene begro tingsontwerpen aan te vangen met be schouwingen, welke de algemene lijn van het voor de komende periode te voeren beleid weergeven. Als een nieuw kabinet gevormd is zal het zich dan ook vermoedelijk tot taak rekenen om de ontwerpen nader in beraad te nemen en zo nodig nota's van wijzigingen in te dienen. 's-GRAVENHAGE, 18 sept. In een vergadering van het „Centraal orgaan voor gemeenschappelijke be handeling van gemeentelijke perso neelsaangelegenheden" met vertegen woordigers van de Centrales van Overheidspersoneel is overeenstem ming bereikt om de bij het orgaan aangesloten gemeenten te adviseren aan het bij deze gemeenten in dienst zijnde personeel een loonsverhoging toe te kennen van 6 procent, ingaan de 1 juli 1956. Ingezonden Mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Che(arine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen I Tegen pijnen en griep.Geschikt voorde gevoeligste mee(,. want die wordt beschermd door hel bestanddeel Cheleroa i Weet U wel, U hebt een brief ge kregen vorige week van Uw dagelijk se gast, die iedere dag prompt op tijd het nieuws bij U bezorgt. Dat is dus het „Zeeuwsch Dagblad". Nog één keer komen wij op die brief terug. Hebt U de kaartjes al verzonden? Misschien ligt die brief nog op de schoorsteenmantel? Toe, doet U het vandaag nog even af. Dan is Uw da gelijkse gast ook weer tevreden en hebt U voor de maand september, U weet wel, de „vriendschapsmaand" voor het „Zeeuwsch Dagblad", Uw bijdrage geleverd. En het leveren van die bijdrage geeft Uw dagelijkse gast weer nieuwe moed en kracht. Het is dat bemoedigende schouderklopje. Ook van U. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Voor deze bon moet U een postzegel plakken. Voor die kaartjes uit die brief niet, want de postzegels daarvoor betaalt Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad" wel in Goes. Vooruit reeds veel dank voor Uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad": Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3