Bijna gehele komende winter kan woningbouw doorgaan Nederlandse emigranten leren Australiërs paling eten Vandaag begint te Londen tweede Suez-conferentie Historische gebeurtenissen Miljoenen-nota zonder uitstippeling van beleid U kunt binnenkort echt naar de maan per raket PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ,y Siudiecommissie-Weersinvloeden rapporteert Gedurende 80 pCt. der werkuren van half november-half maart RICHTLIJNEN DIENEN TOEGEPAST In nov. a.s. speciale „bouw—K.N.M.I." per telefoon Prins Bernhard 'n maand naar Tanganyika Dader roofoverval le Eelde gearresteerd Arabische Liga: „Plan is onaanvaardbaar" Russische dames verwierven wereldkampioenschap Voor herverkaveling Walcheren: 5 miljoen „Doom" Koningsberger te Amsterdam overleden Die wondere 'wereld van vandaag GROTE INVLOED OP IMPORTARTIKELEN Zeisier moordenaar niet toerekeningsvatbaar Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantor. Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwscb Dagblad 12e Jaargang No. 3504 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 19 Sept. 1956 Is Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.22 u., onder 18.45 u. Maan op 18.24 u., onder 6.49 u. Hoogwater donderdag 20 sept. 1956: Vlissingen: 2.05 u. 2.19 m., 14.09 u. 2.18 m. Terneuzen: 2.28 u. 2.33 m., 14.35 u. 2.32 m. Wemeldinge: 3.45 u. 1.78 m.. 15.57 u. 1.62 ra. Zierikzee: 3.35 u. 1.54 m, 15.41 u. 1.37 m. 's-GRAVENHAGE, 19 sept. (A.N.P.). De studiecommissie- weersinvloeden die onder voorzitterschap staat van Dr. L. Neher en op 1 febr. jl. door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd geïnstalleerd, heeft als eerste resultaat van haar werkzaam heden „voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gun stige weersomstandigheden" opgesteld en aan de minister aange boden. Zij zijn bedoeld als leidraad voor het bedrijfsleven bij het treffen van doelmatige voorzieningen voor het doorwerken op de bouw plaatsen in het komende winterseizoen tot temperaturen van om streeks minus 5 graden C. De studiecommissie acht het mogelijk dat bij de toepassing van de richt lijnen kan worden doorgewerkt gedurende circa 80 van de werkuren tussen half november en half maart. onlangs twee bouwkundigen aange steld, die voor de opstelling van bouwweerberichten bij het K.N.M.I. worden gedetacheerd. Waarschijnlijk zal het reeds in de loop van november mogelijk zijn deze berichten te ontvangen door het draaien van een bepaald telefoon nummer. De richtlijnen bevatten o.m. aanwij zingen voor maatregelen, die ge troffen moeten worden om de kwa liteit van de bouwconstructies te waarborgen. Bij het opstellen van deze voorlopige richtlijnen is de commissie uitge gaan van eenvoudige maatregelen, die slechts weinig kostenverhogend zullen werken. WEERBERICHT BELANGRIJK Het weerbericht speelt bij de oplossing van de problemen die zich bij het doorwerken onder minder gunstige weersomstandigheden voordoen een grote rol. PRINSJESDAG, dat hoogtepunt in ons parlementaire bestel, ligt weer achter ons. Maar de jaarlijkse ont moeting tussen Vorstin en volk in de aloude Haagse Ridderzaal, aldus de verbondenheid tussen het Huis van Oranje en Nederland symboliserend en bevestigend, droeg ditmaal wel een zeer uitzonderlijk karakter. Om drieër lei historische gebeurtenis. IN DE EERSTE PLAATS vanwege de officiële aanwezigheid van onze Kroonprinses, die aldus op geheel an dere wijze dan tot dusver het geval was, in aanraking komt met het Ne derlandse volk, zijn vrijheden en zijn waarden. Wie verstaat niet, dat prin ses Beatrix aanvankelijk wat schuch ter, kennelijk onder de indruk van dit plechtig gebeuren en wellicht wat wei nig op haar gemak zich aan het proto col onderwierp? Om dan tegen het ein de te vertrekken met die stralende glimlach, die het geheim is van elke Oranjetelg. Bepaald een vreugdevolle, historische gebeurtenis! DE TWEEDE UITZONDERLIJKE OMSTANDIGHEID, met zoveel woor den door Koningin Juliana genoemd, vormde het feit, dat binnen enkele we ken de bijna zeventig jaar oude Ka mers van 100 en van 50 tot het verle den zullen behoren. Toenemende werkzaamheden der Kamerleden, op binnenlands zowel als op buitenlands terrein, hebben de stoot gegeven tot een bescheiden, maar daarom niet minder belangrijke uitbreiding der Kamers. In hoeverre dit tot meer of minder ingrijpende wijzigingen in de thans gebruikelijke parlementaire gang van zaken zal leiden, kan alleen de toekomst ons leren. Wij voor ons zijn op dit punt stellig niet zonder ze kere hoopvolle verwachtingen. Reden, waarom wij het toejuichen, dat ook deze historische gebeurtenis het haar toekomende accent kon krijgen in het raam van onze traditionele Prinsesdag. OVER WELKE PRINSJESDAG OVERIGENS de zware druk lag van een reeks van mislukte pogingen tot kabinetsformatie. Met name de Troon rede, in welke het regeringsprogram voor de komende zitting pleegt te wor den ontwikkeld, moest hier het slecht- offer zijn. Eigenlijk moet het nog ver bazing en in zekere zin ook verheuge nis wekken, dat onder deze omstandig heden de Troonrede zoveel inhoud had, als zij vooral op buitenlands poli tiek terrein bleek te hebben. Haar ge hele karakter brengt evenwel mee, dat zij volstrekt onvoldoende houvast biedt voor het gebruikelijke, kritisch opbouwende commentaar. Hiervoor is het wachten op een afzonderlijke rege ringsverklaring, af te leggen onder verantwoordelijkheid van het alsnog te vormen kabinet. Dit is dan de derde, wel zeer bijzondere historische gebeur tenis van deze Prinsjesdag, maar wel een, die in het geheel niet om herha ling, in welke vorm ook, vraagt. Prof. Dr. J. J. DE JONG. Immers, aan de hand van een ten be hoeve van de bouwwereld opgestel de weersverwachting, zal op de bouwplaats vastgesteld kunnen worden, of bepaalde voorbereide maatregelen tot uitvoering moeten komen of niet. Daarom zijn bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting 's GRAVENHAGE, 18 sept. Prins Bernhard is hedenavond van het vliegveld Soesterberg naar Tanganyi ka vertrokken, om daar enkele weken door te brengen. De Prins wordt om streeks half oktober in ons land terug verwacht. Aan boord bevinden zich met Z.KH. de Prins, prof. dr. Nuboer, hoogleraar in de heelkunde aan de rijksuniversi teit te Utrecht, luit.-kol. Geertsema, adjudant van de Prins, hoofd-commis- saris van politie C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis en eerste luit.-vlieger-waarnemer Holswilder, bestuurder van de Dakota PH-PBA van de rijksluchtvaartdienst. GRONINGEN, 18 sept. De dader van de roofoverval op de boerenleen bank te Eelde, welke gistermiddag werd gepleegd, is vannacht in de stad Groningen gearresteerd. De arrestatie geschiedde door de recherche te Gro ningen, in samenwerking met de rijks politie. De dader is de 36-jarige G. S. uit Groningen, die al vaker met de po litie in aanraking is geweest. Het signalement van deze man was volkomen bekend. Hij is geconfron teerd met de kassier, de heer A. Hart- lief en zijn 22-j. assistente, mej. W. Boerma. Hij heeft inmiddels bekend. t LONDEN, 19 sept. (Reuter). Vandaag begint de tweede Suez- conferentie te Londen. De Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zei bij aankomst te Londen, dat een besluit, de weg om Kaap de Goede Hoop te ne- MAAR DE VISVROUWEN KREGEN HUN ZIN... KOPENHAGEN, 18 sept. Het gemeentebestuur van Ko penhagen is ijlings tussenbeide gekomen ten gunste van de be faamde visvrouwen van Gam- melstrand, die door nieuwe maat regelen van de gezondheidsdienst betreffende de visventerij in haar bestaan werden bedreigd. Zeer schilderachtig wat haar verschij ning betreft en aldus een grote attractie vormend voor de toeris ten, zodat haar soort zelfs in een standbeeld werd vereeuwigd, zouden zij namelijk door de nieuwe eisen van hygiene toch onvermijdelijk in het gedrang gekomen zijn. Het gemeentebe stuur besloot daarom, met het oog op de toeristische belangen, voor deze visvrouwen zekere uit zonderingen tot stand te bren gen. Dit besluit werd haastig ge nomen, nog voordat de betroke- nen zelf gelegenheid tot protest hadden gehad, want, zo zegt men, als de visvrouwen van Gammel- strand de sluizen van haar wel sprekendheid openzetten, berg je dan maar De leden van de Russische dames- schermploeg, die in Londen het we reldkampioenschap schermen verwier ven, ontvangt hier uit handen van de president van de internationale schermfederatie, de Italiaan Giovanni Mazzini, hun medailles en de beker. Het vorig jaar werden de Russische dames reeds in de semi-jinale vr- slagen. 's-GRAVENHAGE, 18 september. Dr. W. Drees, demissio nair minister-president, heeft vanmiddag het befaamde koffer tje van de in Amerika verblijvende demissionaire minister van financiën, de heer J. v. d. Kieft, gedragen en de inhoud ervan aan de volksvertegenwoordiging aangeboden. De miljoenennota 1957 is er, maar zonder een uitstippeling van het te voeren be leid. „De zaak wordt draaiende gehouden", zo mag men de ge dane mededelingen van regeringszijde karakteriseren. Veel nieuws kon de miljoenennota dus niet bevatten. De meest uit springende punten zijn de volgende: Verhoging der uitgaven .over bijkans de gehele linie, zij het niet met schokken. Een uiteindelijk begrotingstekort van 786 miljoen gulden. De opzegging der schulden door Indonesië en het niet nakomen der pensioenverplichtingen kost ons land vele miljoenen. Ouderdomswet treedt op 1 januari 1957 in werking. Voor volgend jaar staat een huurverhoging op het programma. Vrijstelling van omzetbelasting voor suiker en textiel vervalt. Tarief verhoging van P.T.T. is niet onwaarschijnlijk. Belastingniveau het laagst na de oorlog. Ongunstige ontwikkeling van onze betalingsbalanspositie moet leiden tot grote waakzaamheid. Voortzetting van hoogconjunctuur ver wacht. Bouwprogramma van 75.000 woningen. Vijftig miljoen voor deltawerken. Elf miljoen voor drie-eilandplan. Voor de Troonrede verwijzen wij u naar pagina drie, voor een uittreksel uit de miljoenennota naar pagina zeven en acht. Het verslag van Prinsjesdag kimt u vinden op pagina drie, mededelin gen over het bouwprogramma voor 1957 op pag. 4. men, met medewerking van alle belangrijke zeevarende naties ge troffen zou moeten worden. De minister deelde mee, dat enkele Nederlandse scheepvaartmaatschappij en haar schepen reeds om de Kaap la ten varen. De Nederlandse minister had tevo ren verklaard, dat Nederland de voor stellen die op de vorige Suezconferen- tie de steun kregen van achttien lan den, waaronder Nederland, „en wij billijk achtten ook voor Egypte van ganser harte steunt. De Nederlandse regering, aldus minister Luns, was bitter teleurge steld, dat Egypte niet kon instemmen met een bespreking van deze voor stellen. Minister Luns zei evenwel nog steeds te hopen op het bereiken van een overeenkomst, waarbij de rechtmatige rechten en belangen van de westelijke wereld en de westelijke scheepvaart gewaarborgd zullen zijn en Egypte het zijne zal krijgen. De politieke commissie van de Arabi sche Liga heeft dinsdagavond in een bijeenkomst te Cairo een resolutie aanvaard, waarin het Brits-Frans- Amerikaanse plan, om tot de instel ling van een organisatie van staten- februikers van het Suezkanaal te omen, „onaanvaardbaar" wordt genoemd, aldus een bericht van radio-Cairo. DEN HAAG, 18 sept. Voor de herverkaveling van Walcheren over dit jaar is in de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een bedrag van ƒ5.015.000 uitgetrok ken (tegen 9.560.000 in 1956). De vergoeding voor de door de polder Walcheren verrichte werkzaamheden over' 1957 en vorige dienstjaren de bemoeienissen van de polderbesturen verminderen sterk is op 15.000 gesteld (vorig jaar ƒ60.000). AMSTERDAM, 18 sept. Dinsdag avond is, onverwacht, in het diacones- senhuis te Amsterdam op zestigjarige leeftijd overleden ds. J. C. Konings berger, bekend Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Ds. Koningsberger deed in 1920 zijn intrede te Bergentheim. Van 1926 tot 1928 was hij predikant evangelist te Amsterdam beneden het IJ. Daarna werd hij gewoon predikant te Amster dam. Grote bekendheid verwierf hij als legerpredikant bij onze soldaten in Ned. Indië. Duizenden O.V.W.'ers zullen zich „Doom" Koningsberger herinneren. EEN AMSTERDAMMER, die, vóór de loggers van de visvangst terug wa ren reeds Hollandse „nieuwe" In zijn tentje had verkocht en het publiek had bedrogen door andere vis aan te bieden, moet, besliste de rechter gis teren, twee tientjes betalen. TIEN JONGELIEDEN uit Rotter dam hadden zich de naam „Zonaan- bidders" aangemeten. Zij waren te lui om te werken en lagen overdag op hun rug aan het strand. Om aan geld te komen, pleegden zij in totaal 62 diefstallen. De politie heeft de knapen nu ingerekend. Zij hebben voor een waarde van ƒ25.000,aan geld en goederen gestolen. GOES, 18 sept. Het beste paard' struikelt wel eens, maar het is toch wel een beetje erg droevig, dat een Enschedese rij-instructeur onder alco holische invloed zijn wagen bestuur de. Veertien dagen de cel In, vonniste de rechter. Was veertien maanden niet beter? WATERIGE NAMEN De K.L.M. wist, staande aan de wieg van tien nieuwe Douglas DC-7C vlieg tuigen, maar geen passende namen voor deze toestellen te bedenken. Ten einde raad(?) sprak men de volgende doopnamen uit: „Witte Zee", „Rode Zee", „Gele Zee", „Zwarte Zee".... en toen waren de kleuren op. De an dere toestellen krijgen nu kleurloze zeenamen. KUNST-ADVOKAAT De heren advokaten kunnen wel met pensioen gaan. In Antwerpen is een elektronische „advokaat" getoond, die „gevoed" wordt met juridische gege vens en „verwerkte" oordelen geeft over vraagstukken, die hem worden voorgelegd. Hoe het zij, zijn rekenin gen zullen vast niet hoger zijn. GEWOON EEN BOTSING... Botsen is straks maar een kleinig heidje meer. In New York is een auto ontworpen, waarin de inzittende na een frontale botsing bü een snelheid van 80 km per uur, rustig weg kun nen wandelen. Het eerste model is In aanbouw. IN DE BOCHT van een weg stak 'n chauffeur uit Schiedam een sigaret op. Even was zijn aandacht niet hij het stuur en daardoor reed hij een dame in een invalidewagentje aan. De vrouw brak een been. Gevangenisstraf: drie weken. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Prof. Durant, voorz. internationale ruimtevaart: ROME, 18 sept. (Reuter). De Amerikaan prof. Durant, voor zitter van de internationale federatie voor ruimtevaart, heeft ver klaard te geloven, dat de mens voor het einde van deze eeuw op de maan zal landen. Proeven met de raket zullen in de komende herfst in de Amerikaanse staat Florida beginnen. De raket zal, na afgeschoten te zijn, met een snel heid van ongeveer 7 kilometer per seconde, dat is acht maal sneller dan de maan, om de aarde draalen. Hij zei dit tijdens het zevende con gres van de federatie, dat heden, dins dag, te Rome werd geopend. Meer dan 350 afgevaardigden en waarnemers uit 22 landen, waaronder de V.S. en de Sowj et-Unie nemen aan de werkzaam heden deel. UTRECHT, 18 sept. (A.N.P.) De invloed van de emigrant op de steeds groter wordende ver scheidenheid van de geïmpor teerde waren is onbetwist groot. Dit verklaarde de heer Hordijk, handelsassistent bij het Neder landse consulaat in Australië, tij dens een onderhoud op de Jaar beurs. „Ik woon nu 10 jaar in Austra lië", aldus de heer Hordijk „en je ziet er nu artikelen in de win kels', waar je vroeger alleen van droomde. Je kunt er nu snijboon tjes in blik krijgen en zelfs schel vislever, dat zelfs sommige Australiërs beginnen te waarde ren". In de Australische winkels is nu eveneens gerookte paling te koop. De Australiërs eten ze nog niet en noe men de goudbruine Nederlandse de licatesse nog geringschattend 'snake' (slang)maar de heer Hordijk meende dat langzaam maar zeker de Australiër buitenlandse delicatessen, ingevoerd door de emigranten, zal leren waarderen. Dat heeft tot gevolg, dat de markt voor landen als Nederland ongetwijfeld aantrekkelijker begint te worden. De invloed van de emigrant be perkt zich echter niet tot de levens middelensector. Ook in zijn dagelijks werk in fabriek of elders herinnert hij zich, indien er sprake is van de aankoop van machinerieën e.d. De namen van bekende ondernemingen in zij vroeger vaderland. De emigrant is min of meer ambassadeur van zijn geboorteland. Pantoffels Dit jaar heeft zich, in combinatie met een Australische firma, een Ne derlandse schoenenindustrie in Vic toria gevestigd, die op zeer moderne leest damesschoenen en pantoffels gaat vervaardigen. Men is op het Ogenblik nog met de inrichting van de fabrtekbe zig. Goede Ionen De welstand van de gemiddelde emigrant achtte de heer Hordijk re delijk. Het basisloon in Australië is ongeveer 150 gulden per week voor de ongeschoolde arbeider. Hier komt voor geschoolde arbeiders nog een toeslag hij. De Nederlandse emigrant is dit niet gewend geweest in eigen land en zijn verdiende loon gaat dan ook niet geheel op aan de dagelijkse kosten van levensonderhoud. Hij kan sparen en aangezien de gemiddelde Neder landse emigrant spaarzaam is komt het vaak voor dat hij een aardig pot je heeft, spoedig een stukje grond koopt en een eigen huis bouwt. De heer Hordijk heeft geduren de zijn verblijf in Nederland ver schillende bedrijven bezocht, ten einde, terug in Australië, voldoen de inlichtingen te kunnen ver- Strekken over de stand van zaken in het vaderland. UTRECHT, 18 sept. De offi cier van justitie, eiste vandaag te gen de 29-j. fabrieksarbeider C. J. B., die voor de Utrechtse recht bank terecht stond verdacht van moord op de 22-j. leerling-ver pleegster Willy van Soest te Zeist ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor de tijd van een jaar en daarna ter beschikkingstelling van de regering. Wegens de morele aspecten werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Na een uitgebreid onderzoek arres teerde de Zeister politie de ongehuw de fabrieksarbeider B., een vroegere buurman van het meisje. Vast was komen te staan, dat de man die avond getuige was geweest van het uitstap pen uit de bus en de verpleegster per fiets heeft gevolgd. Na aanvankelijke ontkenning legde hij ongeveer twee weken later een volledige bekentenis af. Uitspraak over veertien dagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1