Schmidt mijn in pleidooi: „Ik ben van volslagen onschuld overtuigd" AMSTLEVEN liit puAe. u->iLe.tidi.cAap Felle aanklacht tegen de voor bereiding van het proces Opvoeding in inrichtingen vraagt veel nieuwe opvoeders Amerikaanse ertsboot in hevige storm vergaan; 33 doden Tientallen doden in Algerije Gewapende grootmoeder blokkeert nieuwe verkeersweg „IK RENDE VOOR MIJN LEVEN" SSSSST, DAAR KOMT HIJ AAN. Opening door minister Van Oven Drie reddingboten verbrijzeld Rijk geeft smartegeld aan kleuter Oraties als slaapmiddel LIKDOORNS WONDEROLIE Luchthaven Rotterdam nu in gebruik Modedievesi New York in ©UB Verkiezingen in Zweden '9561 aaqtaajcfosgi BepsuiQ ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zitting in gespannen atmosfeer DJAKARTA, 17 september. ANP. Op de zitting van het Land- gerecht te Djakarta heeft de 53-jarige Nederlander H. Schmidt maandag verklaard onschuldig te zijn. De zitting verliep in een gespannen atmosfeer. De zaal was zeer vol, toen rechter Rochjani de zitting anderhalf uur later dan de bedoeling was, opende. Honderden jongeren wachtten buiten. Zij waren vroeg in de och tend naar het gerechtsgebouw gekomen en bedekten de hekken en muren met plakkaten, waarin de doodstraf voor Schmidt werd ge vraagd. Bewapende politie bewaakte de rechtszaal en het erf voor het gebouw. De politie was versterkt na de vijandige uitbarstingen tijdens de zitting van de vorige week, toen naar beklaagde gespuwd werd en met stenen werd gegooid. Vandaag kon de menigte luisteren naar de persoonlijke verdedi ging van de heer Schmidt, daar de radio Republik Indonesia op ver schillende punten luidsprekers had geplaatst. Indonesië kan mijn hoofd krijgen" Mevrouw Bouman verzocht de rech ter haar cliënt toe te staan zijn plei dooi in het Nederlands voor te lezen, daar hij slechts passieve kennis van de Indonesische taal heeft. De rechter besliste, dat mevrouw Bouman het pleidooi van Schmidt in het Indone sisch kon voorlezen en dat Schmidt het daarna in het Nederlands kon voorlezen. Schmidt toonde geen emotie. Hij had zichzelf geheel in bedwang, zoals dit altijd gedurende zijn hele proces is ge weest. Het publiek in de rechtszaal was stil, toen mevrouw Bouman begon met het voorlezen van het 40 pagina's tellende pleidooi. De heer Schmidt zeide, na lang nadenken tot de conclusie te zijn ge komen, dat de zaken, die hem ten laste zijn gelegd, moeten zijn opge zet door enkele personen, oorspron kelijk met het doel hieruit goede munt te slaan voor zichzelf. Het is deze prsonen aldus de heer Schmidt gelukt, de wind mee te krijgen .hetzij door hun meerderen een rad voor ogen te draaien, hetzij door de steun te verwerven van de een of andere groep, die hierin politiek voor deel zag, de kans nl., deze zaken te ge bruiken als wapen tegen de algemene erkende buitenlandse tegenstanders, Nederland, zowel als intern tegen bin nenlandse tegenstanders, die hiermede verdacht konden worden gemaakt. Verbijsterd Schmidt zeide na enig zoeken in In donesië een baan te hebben gevonden, die hem beviel, zodat hij „in dit land van eeuwige zonneschijn" zonder zich met de politiek te bemoeien ge hoopt had een rustig leven te kunnen slijten, totdat hij op 18 december 1953 was gearresteerd. „Naar de eigenlijke aanleiding tot mijn arrestatie kan ik eigenlijk alleen maar raden", zei de heer Schmidt. ,.Ik was volkomen verbijsterd toen ik op mijn bromfiets gezeten staande werd gehouden door een inspecteur, die mij een pistool op de borst richtte met de woorden, dat hij mij arresteer de als zijnde de beruchte bendeleider kapitein Smith. Voor mij leek het eer misversta»*' van de hoogste orde. Persoonsverwisseling De heer Schmidt betoogde voorts, dat het politieke aspect van zijn arre statie al spoedig bleek, waarbij hij ver wees naar de door de politie gelanceer de berichten, dat hij, gekleed in uni form, zou zijn aangehouden in een auto van het Nederlandse commissariaat. Uitvoerig ging hij in op de kwestie van de personosverwisseling met de bendeleider Smit. „In de Glodok ge vangenis had ik al gehoord, dat ik al de derde persoon was, aldaar opgeslo ten geweest met de naam Smit of Schitt, die ervan verdacht werd de be ruchte bendeleider te zijn". Op 11 fe bruari 1954 zei hij voorts, werd ik ge confronteerd met een reeks getuigen, van wie ik mij herinner Man och, Zwartjes, Reynst en Haris, die met strakke gezichten de grootst mogelijke onzin uitbraakten. De heer Schmidt betoogde voorts, dat de levensbeschrijving, die hij op gevangenis hai" verzoek in de gevangenis had gemaakt, schromelijk werd misbruikt om fouten in reeds afgelegde getuigenverkla gen weg te werken. Hij voerde aan, dat de logica in deze zaak volkomen zoek is en dat ook het steeds weer noemen van de naam Wes terling slechts geschied kan zijn om de sentimenten te doen oplaaien. ronde over vermindering van straf of kwijtschelding als men als getuige te gen mij of wijlen Jungschlaeger op- I trad". Ik heb steeds, aldus Schmidt de mij verhorende politieambtenaren uitge daagd om in plaats van met een stelle tje op zijn zachtst gezegd hoogst zon derlinge individuen van de zelfkant van de samenleving, nu eens te komen met een van mijn duizenden vroegere ondergeschikten, die een fatsoenlijk leven leiden, en deze verklaringen te laten afleggen over mijn zogenaamde anti-Indonesische gezindheid, en mijn tegen de staat gerichte activiteiten. Als ik zo'n verzetsorganisator was, zou ik hen toch wel in de eerste plaats heb ben meegesleept Ik ben er trots op en dankbaar voor, dat dit blijkbaar nimmer is gelukt". De verdachte zeide er zich over te verbazen dat men aanneemt dat hij aan een bendelid een oud-pistool zou hebben gegeven, terwijl hij, volgens de beschuldiging, over moderne wa pens beschikte. MEVR. BOUMAN: (Vevrvolg van pag 1) lopen en luidkeels schreeuwen. Ik hoorde de vraag: „Waar is zij?". Ik hoorde tevens dat er meubilair werd vernield en dat er met ste nen gegooid werd, niemand kwam echter in de kamer, waarin ik mij bevond. „IK STOND TE BEVEN..." Iemand opende de deur van de ka mer die ik had gesloten, doch door- zocst de kamer niet. Ik heken, dat lk stond te beven, terwijl ik stond te wachten dat degeen die in de ka mer was binnengekomen, weer zou verdwijnen. Tenslotte werd het stil. Ik waagde het buiten de kamer te k ijken en zag Dr. Bonn die over de halve deuren van de ertegenover gelegen rechtzaal keek. Ik begaf mij daarheen en na enkele minuten zag ik politiemensen die bezig waren de deuren van de rechtzaal te sluiten. OVER EEN MUUR In deze tussentijd ging de jouwende en tierende menigte haar gang. De commandant van de politie, die intus sen op het toneel was verschenen, zei de ons, dat wij konden ontsnapepen aan de achterzijde van het gerechts gebouw. Internationale conferentie van UNO (Van onze §-redacteur) HILVERSUM, 17 september. In vroeger jaren hadden de in richtingen, waar lichamelijk of geestelijk gehandicapte kinderen op gevoed worden vaak het karakter van pakhuizen. De leiders moeeten werken met grote groepen en van een individuele band tussen op voeder en pupil was in zo'n inrichting van de oude stempel nauwelijks sprake. Deze leiders heetten trouwens niet eens opvoeders, maar sup poosten, surveillanten of in inrichtingen voor criminelen zelfs bewakers. Thans kennen we tal van inrichtingen, waarin volop reke ning wordt gehouden met de zeer gedifferentieerde behoeften van de kinderen, die daar zijn omdat ze thuis niet kunnen worden opge voed en voor wie een pleeggezin ook niet de juiste oplossing brengt. Deze inrichtingen hebben nu echter een schreeuwend gebrek aan goede en goed opgeleide opvoeders. Getuigen' Schmidt zeide over beloften om val se beschuldigingen te uiten o.a.: „In de gevangenis deden allerlei geruchten de Nooit aan actie deelgenomen Schmidt zeide voorts nooit aan een actie te hebben deelgenomen of ergens persoonlijk voordeel nit te hebben ge haald. Tenslotte zeide Schmidt het vertrou wen te hebben dat tenslotte het recht zal zegevieren. „Mocht dat niet zo zijn en eist Indo nesië mijn hoofd en denkt het daar door gelukkiger te worden, welaan het kan het krijgen. Ik ben oud en heb niets meer te winnen en weinig te ver liezen. En de overtuiging van mijn vol slagen onschuld kan geen mens mij ontnemen". Na het pleidooi van Schmidt gaf J de openbare aanklager Suwondo geen repliek. Hij persisteerde in zijn eis van vijftien jaar gevange nisstraf. Rechter Rochjani zal 15 oktober het vonnis uitspreken. Zaterdagmiddag heeft prof. mr. J. van Oven, minister van Justitie in het de missionaire kabinet, in zijn functie van demissionair minister van binnenland se zaken ad interim, in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag plechtig de zitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal gesloten. De foto links toont v.l.n.r. de demissionaire ministers mr. J. M. L. Th. Cals, mr. J. F. M. van Thiel en mr. J. M. A. H. Luns, uit een raam van het gebouw der Eerste Kamer be langstellend toekijkend, Van Oven (foto rechts taak kwijt. terwijl prof. zich van zijn Wij moesten daartoe over een muur springen van anderhalve meter hoogte, maar ïk kan u de verzekering geven dat ïk in staat zou zijnge iveest over een nog ho gere muur te springen, als dit no dig zou zijn geweest om te ont snappen. Mevrouw Bouman glimlachte bij dezelaa tste opmerking. Dit is een probleem, waarmee men niet alleen in Nederland kampt, maar ook in de andere Westeuropese bon den, die tezamen niet minder dan 10.000 inrichtingen voor kinderen tel len. Vandaar, dat deze week in Hilver sum onder auspiciën van de Technical Assistance Administration der Verenig de Naties een zogenaamd „seminar" gehouden wordt, dat geheel aan dit vraagstuk is gewijd. De conferentie werd maandag geopend door de demis sionaire minister van Justitie ,prof. mr. J.C. van Oven. Zij staat onder lei ding van miss S. Clement Brown, hoofd van de afdeling Kinderbescher ming van het Britse Home Office en van de heer D. Q. R. Mulock Houwer, directeur van de stichting „Zandber gen" te Amersfoort. De conferentie werd voorbereid door het Nationaal Bureau voor de Kinderbescherming. NARVIK, 17 sept. Renter. Bij de Noorse kust ter hoogte van Narvik is in een hevige storm de Amerikaanse ertsboot Felagia, na doormidden te zijn gebroken gezonken. Vijf van de 38 opvarenden zijn ge red. Men vreest dat de anderen om het leven zijn gekomen. De overlevenden, dien in een sloep ronddobberden en door een reddings boot werden opgepikt, deelden mede, dat tijdens een hevige storm door een geweldige golf de luiken en een ge deelte van de brug van de ertsboot wa ren vernield. Het vaartuig begon di rect water te maken en drie van de vier reddingboten werden door de golven verbrijzeld. Hierop had de ge zagvoerder, John Matandos uit Balti more de bemanning opdracht gegeven in de laatste sloep te gaan. Met zes mannen er in werd deze boot gestre ken, doch toen waren de touwen ge broken .waardoor de sloep snel afdreef met achterlating van 32 mannen op het zinkende schip. De inzittenden van de reddingboot hebben de „Pelagia" lang zaam zien zinken. Sloep lek De sloep liep zelf ook een lek op, doch zij kon drijvende worden gehou den. In de loop van de nacht van za terdag op zondag overleed een van de zes aan koude en uitputting, 's Och tends wisten de vijf overlevenden een zeil te hijsen. Kort daarop werden zij ontdekt door een Noorse vliegboot, die de Britse treiler naar hen dirigeerde, In Harstad aangekomen moesten twee van de vijf mannen met bevroren li chaamsdelen in het ziekenhuis worden opgenomen. Met vliegtuigen en schepen worden nog nasporingen gedaan naar eventu ele verdere overlevenden. Weet U wel, U hebt een brief ge regen vorige week van Uw dagelijk se gast, die iedere dag prompt op tijd het nieuws bij U bezorgt. Dat is dus het „Zeeuwsch Dagblad". Nog één keer komen wij op die brief terug. Hebt U de kaartjes al verzonden? Misschien ligt die brief nog op de schoorsteenmantel? Toe, doet U het vandaag nog even af. Dan is Uw da gelijkse gast ook weer tevreden en hebt U voor de maand september, U weet wel, de „vriendschapsmaand" voor het „Zeeuwsch Dagblad", Uw bijdrage geleverd. En het leveren van die bijdrage geeft Uw dagelijkse gast weer nieuwe moed en kracht. Het is dat bemoedigende schouderklopje. Ook van U. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Voor deze bon moet U een postzegel plakken. Voor die kaartjes uit die brief niet, want de postzegels daarvoor betaalt Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad" wel in Goes. lr Vooruit reeds veel dank voor Uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad": Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal*) Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. APELDOORN, 17 sept. Het rijk heeft een smartegeld van flO.OOO toe gekend aan de thans vijfjarige doch ter van de familie Saarlos te Apel doorn. Toen het kind vorig jaar sep tember amper enige weken op de kleuterschool van de rijksleerschool was, gooide een andere kleuter een ruit in. Enige glasscherven kwamen hierbij in een der ogen van het meis je. Hoewel direct specialisten werden geconsulteerd, slaagde men er niet in het oog te redden. Het thans toege kende smartegeld van f 10.000 zal het meisje worden uitbetaald, zodra zij 21 jaar wordt. Het zal worden bijgeschre ven op een spaarbankboekje, zodat 't bedrag in de loop der jaren zal aan groeien door rente. Het rijk vergoed de ook de rekeningen van specialisten en ziekenhuizen, evenals het bedrag, dat door de ouders van het kind werd uitgegeven voor een prothese. ALGIERS, 17 sept. (Reuter). Ruim 180 Algerijnse opstandelingen zijn gedood en ongeveer 150 gevangen genomen bij botsingen met Franse troepen in het afgelopen weekeinde. In 24 uur tjjds zijn negen Franse sol daten gesneuveld en vijf gewond. On geveer tien worden vermist. Meisje in wasketel verdronken AMERSFOORT. 17 sept. Van morgen is het anderhalf jarige doch tertje van de heer G. Huygen in de Kerkstraat te Bunschoten vlak bij de ouderlijke woning in een onbewaakt ogenblik in een wasketel met water geraakt en verdronken. Toen de moe der haar dochtertje vond, waren de levensgeesten reeds geweken. Nog en kele uren heeft men kunstmatige ademhaling toegepast,echter zonder resultaat. UTRECHT, 17 sept. In zijn bij de rectoraatsoverdracht ge houden rede heeft de scheidende Utrechtse rector magnificus, prof. dr. Chr. P. Raven, gezegd, dat het aantal van vijftien in het afge lopen jaar gehouden inaugurele oraties zijn wakkerheidop een zware proef heeft gesteld. Zij ga ven hem gelegenheid tot bespie gelingen over de vraag waarom een van het blad voorgelezen rede over een belangwekkend onderwerp, zelfs wanneer deze voortreffelijk wordt voorgedra gen en op gepaste wijze met hu mor is gekruid, desondanks slaap verwekkend werkt. Hij meende het antwoord te hebben gevonden in een proef schrift over „Syntactische ver schijnselen bij onvoorbereid spreken", waarin de ontstellende brabbeltaal, waarin ieder zich bij het spreken „a l'improviste" uit, uit de doeken wordt gedaan. ,JZou niet juist dit gebrabbel het levend element zijn, dat onze aan dacht houdt, terwijl perfectione ring hier dodelijk werkt?" zo vroeg prof. Raven. Hij zei hiermee uiteraard geen pleidooi te willen houden de aca demische plechtigheden voortaan in brabbelstijl op te dienen, maar uitsluitend om „u de verzekering te geven, dat mijn hart vervuld Is van begrip en medeleven, wan neer ik u zie knikkebollen". Tv? Med^d^'r»? f*»"* Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f, 1.35 bespaart onnoemelijk veel ellende. <562) Vertegenwoordigers uit een vijftiental landen nemen er aan deeL Vraagstukken vrijwel gelijk Reedi tijdens het voorbereidend con tact tussen speciale deskundigen uit zes landen bleek duidelijk, dat de vraagstukken ln deze landen vrijwel gelijk liggen, ondanks grote sociale en economische verschillen tussen deze landen. Allerwege hebben de inrichtingen zich ontwikkeld tot sociaal-paedago- gische sanatoria, waar met kleine groe pen wordt gewerkt en waar oan het personeel de plaatsvervangende ouders de hoogste eisen worden ge steld. Maar het is ook overal even moeilijk om de juiste mensen voor dit moeilijke maar dankbare werk aan te trekken. Sociale status Hier werkt nog steeds na, dat de functionarissen in de oude inrichtin- gen maatschappelijk niet in tel waren. Hun werk werd laag aangeslagen en de salariëring was, en is helaas nog, dienovereenkomstig. Hogere salarissen, alleen maken het beroep van inrich- tingsopvoeder niet aantrekkelijk, zoalj in Zweden duidelijk is gebleken. Deza opvoeders moeten een erkende sociale status verkrijgen, d.w.z. een duidelijk omschreven geheel van rechten en plichten, maatschappelijke waardering en opleiding. Er moet een algemene basisopleiding komen, gevolgd doof een gespecialiseerde opleiding, gericht op de noden en behoeften van die groep afwijkende kinderen, waaraan de opvoeder zich zal wijden. Personeel Over de werving en selectie van personeel, over de ervaringen met da in de diverse landen toegepaste oplei dingsmethoden, over het praktische werk tijdens de opleiding en over da geregelde bijscholing wordt op deza conferentie in referaten en discussie groepen van gedachten gewisseld. Bij dit alles staat de gedacthe op de ach tergrond, dat de kinderen in inrichtin gen en hun opvoeders moeten kunnen profiteren van de nieuwste resultaten van de paedagogische en psychologi sche wetenschap, terwijl toch niet da pschycholoog of de psychiater de cen trale figuur moet zijn in de inrichting; doch de geschoolde volwassene, die te genover het kind de plaats van de ouders moet innemen. ROTTERDAM, 17 sept. De on- verwachtte landing van een Deens sportvliegtuig, tien dagen geleden, daargelaten, is vanmorgen officieel 't eerste vliegtuig neergestreken op de luchthaven Rotterdam. Alles was nu gereed om een „haveland dove" van „Morton Air Services", de Engelse maatschappij, die van Croydon op Rot terdam gaat vliegen, een ontvangst te bereiden, en nadat het toestel enige malen over het veld gevlogen had, maakte het een geslaagde landing. De eerste Rotterdamse grondstewar dess, mej. Nan Koning, ving hiermede met haar werkzaamheden aan. Zij opende de deur en ir. J. A. C. Tillema, directeur van gemeentewerken en de wethouder van openbare werken, J. Meertens, ontvingen de eerste passa giers. Dit waren de directeur van „Morton Air Services", T. W. Morton, die zelf het toestel bestuurd bleek te hebben, en enige andere vertegen woordigers van de maatschappij. NEW YORK, 17 sept. (AFP). Twee diefstallen, waarvan de buit in totaal meer dan zeven ton bedraagt, hebben de Amerikaanse modewereld in opschudding gebracht. Van het vliegveld bij Kansas City (Missouri) verdween woensdag de herfstcollectie van de Amerikaanse mode-ontwerpster Pauline Trigere en te New York werden uit het mode huis Branel vier modellen van Chris tian Dior ontstolen. Men vermoedt, dat er een bende „modedieven" achter zit, die copieën van de jurken zullen trachten te ver kopen aan fabrikanten van confectle- kleding of anderen. Ingezonden Mededeling (Adv.) *v__ - J| Krabben en peuteren maakt jnlUu.* 5®, kwaal steeds erger. Dé IlitfsS'M Sü r vloeibare D.D.D. UllaldU dringt diep ln de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest. ZEEP 0.90 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEMT 1.50 STOCKHOLM, 17 sept. (Reuter). - De sociaal-democratische (regerings) partij heeft bij de parlementsverkie zingen ln Zweden haar overwicht be houden. Zonder onderbreking zijn de sociaal-democraten nu reeds bijna een kwart eeuw aan het bewind. BLACKSTON, 17 sept. (Renter/AFP). Op 'n pas voor het verkeer opengestelde verkeers weg in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft een 72-jarige grootmoe der, gewapend met een geweer en bijgestaan door familieleden, post gevat om elk verkeer op de weg te verhinderen. Deze strijdvaardige vrouw, Kornelia Zaric- zny, kan het n.ï. niet verkroppen, dat een deel van haar land is ont eigend voor de aanleg van de weg. Het was zonder haar toestemming gebeurd en bovendien had zij geen schadever goeding ontvangen. De politie is er tot dus ver niet in geslaagd de verongelijkte grootmoe der ertoe te brengen de weg met haar familiele den drie dochters, twee zoons en twee klein kinderen weer ter be schikking van het ver keer te stellen. Toen de politie met arrestatie dreigde, zei mevrouw Zariczny, dat, indien men haar en haar familiele den zou meenemen, zij haar zes andere kinderen, 29 andere kleinkinderen en vijf achterkleinkinde ren zou oproepen om de blokkade over te nemen. Helemaal doof voor de woorden van de politie was grootmoeder niet. Eerst had de militante familie n.l. ook nog een boom geveld en deze over de weg gelegd. De politie waarschuwde haar ervoor, dat zij misschien verantwoordelijk zou worden gesteld voor eventuele ongelukken. Voor dit argument be zweek de grootmoeder. Het verkeer moet over een afstand van 200 me ter gebruik maken van 'n oud weggetje, dat even wijdig aan de nieuwe verkeersweg loopt. Ingezonden Mededeling tadv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3