1 B^standscommissie veroordeelt Jordanië wegens aanval op Israëliërs Legerkoks komen huisvrouwen in Franse broodoorlog te hulp 'Speel niet met lucifers', maar John deed het (gelukkig) toch Woedende menigte wilde mevr. Bouman te lijf r Geen ongeoorloofde Belgische verlangens t.a.v. Deltaplan Schooljeugd weigerde naast negerkinderen te zitten Roofoverval op boerenleenbank mislukte PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Spanning aan grenzen van Israël Die wondere wereld van vandaag „Hoge prijs op Joods bloed is enige manier tot bescherming" Vandaag: Prinsjesdag zonder informateur Kroongetuige Manoppo'Grijp haarl' Raketten op Berlijnse jaarbeurs tids kcas DOOR DE WERELD Ontkomen verdedigster vertelt haar relaas Bakkers en groentehandelaren staken Harde strijd om dagelijks brood Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantor Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad r Is Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) 12e jaargang No. 3503 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 18 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.20 u., onder 18.47 u. Maan op 18.04 u., onder 5.40 u. Hoogwater woensdag 19 sept. 1956: Vlissingen: 1.36 u. 2.08 m., 13.40 u. 2.04 m. Terneuzen: 1.59 u. 2.22 m., 14.07 u. 2.18 m. Wemeldinge: 8.10 u. 1.73 m., 15.23 u. 1.56 m. Zierikzee: 2.59 u. 1.50 m., 15.07 u. 1.32 u. GOES, 17 sept. (ANP/Reuter/AFP De kleren maken de man. Maar bij de 70-jarige zwerver, die vandaag bij Rouaan dood langs de spoorlijn werd gevonden was dat niet het geval. In zijn lompenkleding vond de politie een bedrag van 3400 gulden DIEREN WEL Wij schudden dagelijks ons hoofd, wanneer we lezen, hoe de Amerika nen hun donkergekleurde landgeno ten op beestachtige wijze bejegenen. Beestachtig is niet het juiste woord, want de beesten in Amerika worden heel wat beter ontzien. Zo is van daag het grote lichtbaken op New Yorks hoogste gebouw, de „empire state building", gedoofd. En dat om te verhinderen, dat vogels zich te gen het gebouw te pletter vliegen. OMA'S WAPENSTILSTAND. De 72-j. mevr. Zarczny in Amerika, die met haar kinderen en kleinkin deren gedurende drie dagen een pas voor het verkeer opengestelde weg over een onteigende deel van haar land had versperd (lees hierover uit voerig op pag 3) heeft vandaag inge stemd met een wapenstilstand. De versperring is weggehaald. JERUZALEM, 17 sept. (Reuter). De gemengde Israelisch-Jor- daanse bestandscommissie heeft maandagavond Jordanië veroordeeld wegens een aanval op Israëlische militairen in het gebied van He- bron, waarbij zes hunner zijn gesneuveld, aldus heeft een woord voerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken mede gedeeld. De stemmen in de commissie staakten, waarna de V.N.-functio- naris, die als voorzitter optreedt, zijn beslissende stem ten gunste van de Israëlische lezing van het incident uitbracht. In de aldus door de commissie goed gekeurde resolutie wordt verklaard dat onderzoekers der Ver. Naties heb ben vastgesteld, dat Israëlische militai ren zich óp Israëlisch gebied bevonden, toen zij door de Jordaniërs met gewe ren, automatische vuurwapens en mor tieren werden beschoten. De resolutie doet een beroep op Jor danië „onmiddellijk op te houden met het bedrijven van dergelijke vijande lijkheden, die de veiligheid van het betrokken gebied in gevaer brengen". Commissielid van Cauwelaart verklaart: BRUSSÈL, 17 sept. (Belga). „De Schelde betekent voor België en Nederland of band of breuk", aldus de Belgische minister Van Cauwelaert, lid van de Nederlands-Belgische commissie voor water wegen vanavond tijdens zijn toespraak over het Scheldevraagstuk, gehouden in de Vlaamse club te Brussel. Sprekende over de „good will-werkzaamheden" van de commissie SteenbergheVan Cauwe laert, zeide hij niet te begrijpen waarom van de Belgische regering drie jaar na de indiening van de adviesbesluiten van deze commissie n 'p vrijwel niets anders dan een enkele nota naar Den Haag was gencan. Met betrekking tot de vermeende Xcpp sling van Belgische zijde van de Scbeide-Rijnverbinding aan het Delta plan, zei spreker, dat Nederland niet mag menen, dat België wanneer het eventjes over het muurtje komt kijken ongeoorloofde verlangens koestert. De heer Van Cauwelaert gaf een zeer uitgebreid historisch overzicht van het Scheldevraagstuk. Gedurende eeuwen, zo zei hij, is Antwerpen het slachtoffer geweest van een naijver, die veel meer een econo mische dan een godsdienstige of poli tieke inslag had. De hereniging van 181530 was van te kort*. duur om de zaken te maken. ONDIPLOMATIEK Na de eerste wereldoorlog heeft Bel gië door een ondiplomatiek optreden en door zijn actie in Zeeuwsch-Vlaan deren en Limburg, die niet van lust tot naasting was vrij te pleiten een zeer mooie kans laten voorbijgaan. Toen Nederland grote inschikke lijkheid aan de dag legde en niet enkel het tractaat tot aanleg van het Moerdijkkanaal zou hebben gete kend, maar zelfs grotendeels zou hebben gefinancierd. VOOR DE VELE LUISTERAARS, die altijd met veel genoegen de bele venissen van de familie Doorsnee voor de Vara beluisteren, delen wij mede, dat dit originele program op maandag avond 8 oktober a.s. weer wordt ge start. DE BILT ZEGT: Afnemende bewolking Droog weer met afnemende bewol king en perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ,'en van de zwaarste geboden voor ipgroeiende kinderen is wel het oermanende: „Niet met lucifers spelen!" Voor deze 12 jaar oude Engelse schooljongen John is dit vermaan niet van toepassing, te meer, daar hij voor zijn liefhebbe rij slechts afgebrande lucifers ge bruikt. 2500 had hij er nodig om het hierbij afgebeelde fraaie zeil bootje te maken, plus acht tubes lijm en een onnoemelijk geduld. Het resultaat mag echter gezien worden. De stafchef van het Israëlische leger generaal-majoor Mosje Da jan, heeft maandag verklaard, dat de enige ma nier om de levens van de Israëliërs aan de grenzen te beschermen is „het zetten van een hoge prijs op hun bloed". Hij zei dit in een toespraak tot kadetten te Tel Aviv. Over een beroep van de Verenigde Naties tot terugtrekking van de Isra ëlische strijdkrachten uit de onmiddel lijke omgeving van de grens ter ver mijding van grensincidenten, zei ge neraal Dajan, dat „indien wij van de grens wegblijven, z(j onze grens niet langer zal zijn". OOK DE GEREFORMEERDE GE MEENTEN staan erg sympathiek te genover het hospitaal kerkschip „De Hoop". Dat bleek vandaag op de clas- sisvergadering te Amsterdam, waar aan een verzoek was gericht voor dit kerkschip eens een predikant af te staan. „Wij zouden het graag doen", aldus het antwoord, „maar waarschijn lijk kunnen we voorlopig nog geen predikant missen". (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, dinsdagmorgen. Het is vandaag Prinsjesdag. Maar er is nog geen nieuwe informateur benoemd en het valt niet te verwachten, dat deze reeds hedenavond bekend zal zijn. H. M. de Koningin heeft maandag o.m. de schriftelijke adviezen bestu deerd van de vijf fractievoorzitters. Ook had zij een onderhoud met de vice-pres. van de Raad van State dr. A. A. Rutgers, 's Middags ontving zij a.e.v. de professoren Beel, Donner, Kranenburg en Oud voor het inwin nen van staatsrechtelijke adviezen. Nina zit nog steeds met haar vijf hoedjes LONDEN, 17 sept. A.N.P. Nina Ponomareva, de Russische discuswerp ster, die ervan wordt beschuldigd vijf hoedjes in een warenhuis te Londen te hebben gestolen, bevindt zich nog steeds in het gebouw van de Russische ambassade te Londen, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Deze aangelegenheid wordt thans op hoog niveau in Whitehall aan een nieuw onderzoek onderworpen. Ned. journalist redde haar leven DJAKARTA, 17 sept. (A.N.P.). Een woedende volksmenigte heeft vandaag in en nabij het gerechtsgebouw te Djakarta gepoogd mevrouw Bouman, die zojuist haar pleidooi voor de Nederlander Schmidt had gehouden, te pakken te krijgen en haar naar het leven te staan. Dankzij het moedige optreden van een Nederlandse jour nalist, die de aanvallers wist af te leiden, kon mevr. Bouman ont komen en zich verborgen houden in een kamer. Met behulp van enkele Nederlanders wist zij tenslotte uit het gebouw te ontsnappen. Toen de menigte, onder aanvoering van kroongetuige Manoppo, ontdekte> dat zij verdwenen was, vernielden de Indonesiërs haar auto. De Nederlandse vertegenwoordiger in Indonesië heeft verzocht om een onmiddellijk ingaande speciale politiebewaking voor de woning van mevr. Bouman. Ooggetuigen verklaarden, dat de jouwende, schreeuwende en woedende menigte bij hen herinnering had doen opkomen van de eerste dagen der In donesische revolutie in Soerabaja in 1945. Op het terrein van de Westüeriijn- se industriële jaarbeurs staat een tweetal raketten opgesteld voor het „George Marshall"-paviljoen. Het zijn (links) een WAC-Corpo- ral, gemonteerd op een V2 en Rassenhaat met de paplepel ingegeven CLAY (Kentucky), 17 sept. De jonge kinderen in de Amerikaan se staat Kentucky schijnt de afkeer van niet-blanken reeds met de paplepel te worden ingegeven, blijkens de jongste berichten uit Clay. Daar weigerden de schoolkinderen namelijk het klaslokaal te be treden, zolang de vier negerkinderen werden toegelaten. Toen ver scheen de hoofdonderwijzer, die een bevel voorlas van het bestuur, waarin de toegang voor de negerkinderen tot de school verboden werd. De vier jonge zwartjes betoonden zich wijzer dan al de blanke volwassenen en hun kroost van Clay samen, en verlieten zwijgend het gebouw. Zonder enig tegenstribbelen, maar met een brok in de keel en een diepe wrok in het hart (rechts) een 23 meter hoge rakket voor het afvuren van een aard- satelliet. Meer dan honderd fir ma's nemen deel aan de grote jaarbeurs, terwijl vele landen officiële stands hebben ingericht. GOES, 17 sept. Volgens berichten uit Brazilië is de minister van oorlog aldaar, Teixeira Lott, welbekend van de laatste revolutie, afgetreden. FOSTER DULLES heeft vandaag ontkend, dat er enig plan bestaat voor het bekostigen van de maatregelen, gericht op een boycot van het Suez- kanaal. Waarmee de berichten van gisteren over de grote financiële hulp zijn tegengesproken. GRIEKENLAND heeft vandaag En geland ervan beschuldigd, dat het landbouwgewassen en hossen op Cy prus vernielt, met het doel partisanen te dwingen uit hun schuilhoeken te komen. HENK VISSER, de Nederlandse at leet die vandaag een rekordsprong maakte van 7.98 heeft de beste sei zoenprestatie in de gehele wereld ge leverd, op sportgebied althans. Een uur na haar ontsnapping aan de menigte heeft mevr. Bou man aan de correspondent van het A.N.P. het volgende relaas van de gebeurtenissen gegeven: „Na het sluiten van de eerste zitting verliet ik de rechtszaal en klom ik op een bank om Schmidt te zien instap pen in de politiewagen, waarmee hij naar de gevangenis zou worden ge bracht. Opschudding Plotseling was er een opschudding op het voorerf en zag ik, dat de kroon getuige a charge Manoppo temidden van een menigte jongeren er bij deze op aandrong, het gebouw binnen te gaan. Onder aanvoering van Manoppo gingen zij een paar seconden later het gebouw binnen. Zij droegen de de monstrant, die blijkbaar gewond was, tóen de politie ruimte voor de wagen van Schmidt maakte. Ze legden hem op een bank vlakbij de plaats waar ik stond. „Daar is zei" Toen zag Manoppo mij en schreeuw de: „Daar is ze, grijp haar, grijp haar". Ik rende weg om mijn leven te red den. Ik vluchtte de rechtszaal in en probeerde door een andere deur te ontsnappen. Maar jouwende jongeren hadden tegen de tijd, dat ik daar was, die andere deur bereikt. Zij sloegen mij op mijn schouder en op mijn achterhoofd. Ik viel bijna van de trappen, toen ik probeerde aangrenzende kamers te bereiken. Maar ik bewaarde mijn evenwicht en het gelukte mij. Ontkomen Ik vluchtte in een van de kleine ver trekken van het kantoor en zag door het raam, dat de journalist Willem Mooyman buiten poogde de menigte te weerhouden mijn kamer binnen te gaan. De menigte volgde hem, toen hij tenslotte wegliep. Mevr. Bouman vertelde verder: „Na enkele ogenblikken ontdekte ik een deur naar een kleine aan grenzende bureauruimte, waarin ik mij achter een kast heb verbor gen. Ik hoorde buiten mensen hard (Vervolg op pag. 3, kolom 4) TOULOUSE, 17 sept. (Reuter) Legerkoks zijn Franse huis vrouwen in verscheidene steden in midden- en zuid-west-Frank- rijk te hulp gesneld, nadat bak kers aldaar hun winkels hadden gesloten als zet in een „zenuwen oorlog", met de broodprijs als in zet. De legerkoks bakken nu brood in scholen en andere geïmprovi seerde bakkerijen, waar de huis vrouwen het konden betrekken. De bakkers willen, dat hun afne mers de kosten dragen van de vijf tien procent loonsverhoging, die kortgeleden in de Franse bakkerijen van kracht is geworden. „Welwillende bijdrage" In Parijs en in vele andere steden hebben zij hun klanten verzocht als: „welwillende bijdrage" twee frank extra te betalen voor een groot brood. Doch nadat de politie in een vijf honderd gevallen proces-verbaal had opgemaakt wegens het verko pen van brood tegen hogere prijzen dan de officieel vastgestelde, was 'n toenemend aantal bakkers bereid de normale prijs voor hun broden te aanvaarden. Nog meer zorgen De Parijse huisvrouwen hebben nog andere zorgen dan die betref fende haar broodvoorziening. De groente- en vruchtenhandelaren die er verontwaardigd over zijn dat het Parijse gemeentebestuur heeft vastgesteld, welke verkoops toeslag zij ten hoogste boven hun inkoopsprijs op de bekende Hallen mogen berekenen, hebben name lijk besloten twee dagen lang niets te kopen of te verkopen. Het gemeentebestuur nam deze maatregelen, nadat uit rapporten van de prijzeninspectie was gebleken dat er een zeer groot verschil be stond tussen de inkoopsprijzen op de groenteveilingen in de Hallen en de verkoopsprijzen in niet ver van de hallen gelegen winkels. Dankzij kordate juffrouw PATERSWOLDE, 17 sept. Door het kordaat optreden van de 22-j. assistente mej. W. Boerma, die zich niet van de wijs liet bren gen door een geladen pistoolmi trailleur (sten-gun), heeft vanmid dag een brutale bankrover te Eel- de onverrichterzake de vlucht moeten nemen. De overval ge schiedde door een ongeveer 40-ja- rige man, die een bruine hoed, een bruin pak, een beige regenjas en een zonnebril droeg. De dader is nog voortvluchtig. De indringer eiste van de kassier der boerenleenbank de geldtas en dreigde te zullen schieten. De kassier weigerde, deed enkele stappen achter uit en zocht dekking achter de deur van de brandkast. Op dat moment drukte zijn assistente de alarmschei in. De indringer loste, vermoedelijk met een stengun, enkele schoten, maar die raakten niemand. Hij ging aan de haal. Buiten werd hij achter volgd door verscheidene buurtbe woners, maar hij hield ze op een afstand door nog enkele schoten te lossen. Hij sprong in een grijze Peugeot, die aan de Duinerlaan stond en verdween in de richting Groningen. DE TWEEDE Het vorige jaar is op de boerenleen bank te Eelde ook een overval ge pleegd, die echter ook niet slaagde.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1