r Prinses-lrenebrigade bewees in oorlogs jaren goede diensten Nederlandse oorlogsbodems namen actief deel aan de strijd Na Oostelijk Flevoland is de beurt aan de Markerwaard Troepen ondervonden in mei '40 moeilijkheden in Zeeland 1.N. BOASSOK ZONEN Nl Zitting Staten-Generaal gesloten Eddy had toch in een boekje gelezen? Deze rijpbruine shag geeft U 't rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret! g de Amerikaanse shagI Ned. componist had bijzonder succes Vele doden in Algerije Voorbereidingen in volle gang Heldendaad aan boord van de „Tromp" Succesvolle aanval op Sabang Maandag 17 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Terugtocht naar Engeland geïmproviseerd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 15 september. De geschiedenis van de Koninklijke Landmacht in de oorlogsjaren is in de eerste plaats de geschiedenis van de Prinses-lrenebrigade. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de Parlementaire Enquêtecommissie in haar verslag over het militaire beleid van de Londense regering bijzonder veel aandacht wijdt aan de groei en de krijgsverrichtingen van deze Nederlandse eenheid, waarvan de kern werd gevormd door militairen, die tijdens de meidagen van 1940 naar Frankrijk waren uitgeweken en later overgestoken zijn naar Engeland. Ondanks vele moeilijkheden en on danks het feit, dat de bezetting van de brigade niet volledig was en de gemiddelde leeftijd van haar leden te hoog voor dienst aan het front, is gebleken, dat de brigade in de formatie, waarin zij naar het vasteland van Europa overgestoken is, van een goede geest was be zield en de haar toegewezen taak op loffelijke wijze heeft vervuld. De commissie spreekt daarom haar grote waardering uit voor de commandant, de officieren, de onderofficieren en manschappen der brigade. Dat deze zulke goede resultaten heeft weten te bereiken, acht de commissie voorts mede te danken aan het doortastende op treden van de inspecteur der Nederlandse troepen in Engeland, de latere generaal-majoor der mariniers M. R. de Bruyne, voormalig commandant van het Korps Mariniers. Sterkte Aanvankelijk bestonden de Neder landse troepen in Engeland ongeveer uit 700 militairen van allerlei wapens en dienstvakken, 100 man politietroe pen, 250 man Koninklijke marechaus see en 250 man luchtvaarttroepen, welke laatsten spoedig hun eigen be stemming volgden. Zij ging van de veronderstelling uit, dat ze veel mensen zou kunnen re- cruteren uit de niet-bezette gebieden. Zij dacht zelfs aan getallen van 10.000 tot 20.000 man. Deze resultaten vielen erg tegen. Actieve brigade Naderhand werd de prinses Irene- brigade gevormd, ter sterkte van ongeveer 1200 man, die in augustus 1944 naar Normandië is overgestoken, Zij nam met grote activiteit aan de veldtocht deel. Zij hebben o.a. het ge hele eiland Walcheren en Noord-Beve land gehouden. .De brigade heeft betrekkelijk wei nig verliezen geleden. Men meent, dat er 53 mannen zijn gesneuveld en 120 zijn gewond. Zij 'hielden' Walcheren en Noord-Beveland De Nederlandse troepen, die zich in mei 1940 in het zuiden en zuid-westen van ons land bevonden, zijm gedeel telijk naar België en Frankrijk ge trokken. Hoewel er in deze landen enkele moeilijkheden zijn geweest, die hun oorzaak vonden in de vrees van onze zuiderburen voor een vijfde colonne, kan toch in het algemeen gezegd worden, dat onze troepen op hun terugtocht hierdoor niet in ern stige mate zijn gehinderd. De Parlementaire Enquêtecommis sie heeft de indruk, dat de moeilijk heden in ons eigen land en in het bijzonder in Zeeland groter zijn ge weest. De daar aawezige Franse troe pen zagen de Nederlanders, als ge volg van het door hen gedragen uni form, in vele gevallen voor Duitsers aan. Mede om deze reden heeft de commandant-Zeeland, na overleg met de Franse bevelhebber, de troepen op dracht gegeven zich op Duinkerken terug te trekken. Daar zag men de Nederlandse militairen overigens lie ver niet dan wel. Door bemiddeling van de Neder landse militaire attaché te Parijs, die contact met Londen had opgenomen, is het een aantal militairen gelukt naar Engeland over te steken. An deren is het gelukt op eigen gelegen heid naar Engeland te komen. Ook is nog een groep militairen, na een zwerftocht door België en Frankrijk, naar Nederland teruggekeerd. Van inschakeling van de Nederlandse troe pen bij de geallieerde oorlogvoering op het contingent is toen geen sprake geweest. Terugtocht De terugtocht van onze troepen naar Frankrijk en later het overste ken naar Engeland zijn geheel ge ïmproviseerd. De Nederlandse rege ring, met name minister van oorlog Dijxhoorn, had tevoren geen bepaalde maatregelen genomen in verband met de mogelijkheid, dat na het uitbreken van de oorlog een deel van het Ne derlandse leger naar het buitenland zou moete' uitwijken. Kritiek op marechaussee Ernstige kritiek levert de Enquête commissie op het optreden van de terugtrekkende groepen van de Ko ninklijke marechaussee. Uit de ver horen is haar gebleken, dat deze groep tijdens de terugtocht te weinig acht geslagen heeft op de noden van an dere groepen Nederlandse militairen. Een reserve-officier verklaarde bfjv. voor de commissie, dat ter wijl vele „gewone" militairen ge durende dagen zonder eten of drin ken waren geweest, de marechaus sees, toen zij in het kamp in Enge land aankwamen, nog voor bijv. 14 lagen koffie bij zich hadden. Er was geen sprake van, dat zij iemand "-ïrWwee behulpzaam zouden zijn. komst in Engeland verkeerden de Nederlandse troepen in een moeilijke positie, daar de Engelsen niet wisten of alle militairen, betrouwbaar waren. Aanvankelijk werden de Nederland se militairen min of meer behandeld als krijgsgevangenen. Zij mochten het kamp niet uit, terwijl de bewaking in den beginne uit Engelsen bestond Deze situatie heeft uit de aard der zaak op de reeds voor een aanzienlijk deel gedemoraliseerde troepen een zeer onprettige indruk gemaakt. De stemming werd hierdoor niet beter, Men kon het de Engelsen echter niet kwalijk nemen, dat zij, gezien de toenmalige oorlogsomstandigheden, geen enkel risico met vreemde troe pen wilde nemen. Eerst nadat een onderzoek naar hun betrouwbaarheid was ingesteld, kregen de Nederlan ders meer vrijheid van beweging. Dat de geest van de troepen, nadat zij in Engeland waren aangekomen, niet erg goed was, wijten verschil lende getuigen o.m. aan de omstan digheid, dat vele Nederlandse mili tairen bij de strijd tegen de Duitsers en tijdens de terugtocht het vertrou wen in hun officieren hadden ver loren. In Engeland De commissie levert ook kritiek op minister Dijxhoorn, die te Londen weinig activiteit heeft ontplooid om de resterende Nederlandse troepen uit Frankrijk naar Engeland te doen over steken Dat een klein aantal Neder landse militairen in Engeland is aan gekomen is voor het grootste deel te danken aan het initiatief van de com mandanten van de verspreide Neder landse afdelingen en de activiteit van de militaire attaché te Parijs en de Nederlandse militaire missie te Londen. Nadat de troepen op verschillende plaatsen in Engeland waren aangeko men, werden zij voor het grootste geieelte geconcentreerd in een kan- tonnement te Haverfordwes*. Betrouwbaar? De eerste maanden na hun aan- 's-GRAVENHAGE, 17 sept. Zaterdag middag te drie uur heeft de minister van binnenlandse zaken ad interim, prof. mr. J. C. van Oven in opdracht van H.M. de Koningin in Haar naam de zitting der Staten-Generaal gesloten. Voor deze korte plechtigheid waren de beide kamers van de Staten-Generaal in de vergaderzaal van de Eerste Kamer in verenigde vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van de president der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Minister Van Oven zeide hier o.a. het volgende: H.M. de Koningin heeft mij opgedragen de huidige buitengewone zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Uw arbeid in deze korte zittingsperiode bleef in hoofdzaak beperkt tot de over weging van de voorstellen tot verande ring in de grondwet. De minister be tuigde namens de koningin hiervoor dank. MASTIC, 14 sept. (AFP) Vliegen is gemakkelijker dan U denkt. Dat hebben de 13-j. Eddie Gates en zijn 11-j. vriendje Roy Rousseau uit Mastic in de Ame rikaanse staat New York bewe zen. Zij werden n.l. donderdag avond door twee politiemannen betrapt, toen zij op het vliegveld bfj hun woonplaats landden met een klein sportvliegtuigje, waar mee zij een vlucht boven de om geving hadden gemaakt. De jongens hadden bij een laat bezoek aan het vliegveld ontdekt, dat in een der vliegtuigen de con tactsleutel aanwezig was. Zij stapten in, Eddie startte de mo tor, gaf vol gas en zij stegen op. Zij hebben op hun rondvlucht nog laag een ererondje gedraaid boven de huizen waar zij wonen. Toen men Roy vroeg, of hij niet bang was geweest, zei hij: „Wel neen, Eddie had toch in een boekje gelezen wat hij doen moest". Ingezonden Mededeling (Adv.) A DOUWE EGBERTS Prix d'Italia toegekend HILVERSUM, 14 sept. De wedstrijd om de Prix d'Italia, dia do r de Europese radio-unie jaar lijks wordt toegekend, heeft dit maal succes voor Nederland opge leverd. In de afdeling muziek werd de inzending van de Neder- lanse Radio-Unie: het radiofonisch oratorium „Job", gecomponeerd door de Utrechtse componist Ton de Leeuw, met de Prix d'Italia be kroond. De prijs, die ligt tussen 12.000,en 18.000,is van avond aan de componist uitge reikt. Deze evenaart daarmee het succes, dat ir. H. Badings enkele jaren geleden met zijn radiofoni sche opera „Orestes" boekte. Het werk „Job", waarvan de tekst ontleend werd aan de Bijbel, is uit gevoerd door het omroep-kameror- kest, het koor van de N.R.U., een close harmony kwartet, twee spreek stemmen en de bas Guus Hoekman, onder leiding van de dirigent Mau- rits van den Berg. Eenzelfde opname als in Italië succes oogstte is vrijdagavond om half tien als extra programma door de NCKV uitgezonden. Daaraan vooraf ging een interview met de bekroond» componist,'die zijn vakantie in Zuid- Frankrijk onderbrak om vandaag in Rimini de Prix d'Italia in ontvangst te nemen. ALBIERS, 14 sept. (AFP). In da afgelopen 24 uur zijn in Algerije 49 opstandelingen gedood en dertig bul ten gevecht gesteld. Bij een treffen tussen soldaten en opstandelingen nabij Batna zijn 39 rebellen gedood en tal rijke wapenen en een grote hoeveel heid munitie buitgemaakt. In het ge bied van Ziami werden zes opstande lingen gedood en drie gevangen ge nomen. In het departement Bone wer den vier verzetslieden gedood en veer tien verdachte personen aangehouden. Dertig opstandelingen werden in het departement Algiers buiten gevecht gesteld. 's-GRAVENHAGE, 15 sept. De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix, mej. mr. M. Meurs, is tijdelijk belast met de voorkomende secretariaats-werkzaamheden met be trekking tot de drie jongste prinsessen. Het secretariaat is gevestigd Noord einde 68, 's-Gravenhage. Marine en luchtmacht De Parlementaire Enquête commissie heeft in haar ver slag uitvoerig aandacht gege ven aan de verrichtingen van zee- en landmacht tijdens de tweede wereldoorlog. In twee artikelen geven wij een ex cerpt van dit boeiende ver slag. UTRECHT, 15 sept. Nauwelijks is de dijk om Flevoland gesloten, of er worden al weer voorbereidingen getrof fen voor het droogmaken van een vierde IJsselmeerpoIder, de Markerwaard. De eerste werkzaamheden zullen bij Enk- huizen uitgevoerd worden, daar begint men nl. binnenkort met het maken van een werkhaven en een opslagterrein. Voor de uitvoering van deze projecten is een bedrag van ongeveer één miljoen gulden nodig. Op 15 september 1957 zul len de aannemers bet werk geheel vol tooid moeten opleveren. De werkhaven zal in de toekomst ge bruikt worden als vluchthaven voor het baggermaterieel dat tewerk gesteld wordt aan de meerdijk van de Marker waard. terwijl in deze haven ook de voor de dijk bestemde materialen zullen wor den gelost en geladen. In de noordweste lijke hoek van deze haven wordt een opslagterrein met een breedte van 75 en een lengte van 270 meter gemaakt, ter wijl ook aan de zuidoostzijde nog een klein werkterrein is geprojecteerd. De werkhaven en de opslagterreinen zullen tussen de noordelijke leidam van het Krabbersgat en de zeewering van de Westfriese dijk komen te liggen, onge- Ingezonden Mededeling (adv.) MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19-21 Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.3012.30 en van 2.—5.30, 's zaterdags 8.30—12 (levering uitsluitend via de detailhandel) veer 900 meter ten noordoosten van de toegang tot de haven van Enkhuizen. Werkhaven De werkhaven zal worden gebaggerd tot een diepte van 3.20 meter beneden N.A.P. De lengte van de haven, vanuit de leidam gemeten, wordt ongeveer 425 meter en de grootste breedte ongeveer 245 meter. Het opslagterrein zal worden opgehoogd tot anderhalve meter boven N.A. P. Aan de noordoostzijde worden haven en opslagterreinen begrensd door een 650 meter lange leidam, aan de korte zijde sluiten zij aan tegen de bestaande zeewering. De grond onder de werken moet verbeterd worden, hiervoor zal men een gedeelte van de minder draagkrach tige lagen door zand vervangen. Het zand dat voor het werk nodig is, zal voor een deel uit de bovenlagen van de te baggeren haven worden gehaald en voor de rest zal het moeten worden gezogen buiten de toekomstige bedijking van de Markerwaard op het „Enkhuizer- zand". Bij de verschillende baggerwerk- zaamheden zal ongeveer 316.000 kubieke meter grond worden verplaatst. Met een oppervlakte van rond 60.000 ha, zal de Markerwaard de grootste pol der in het IJsselmeer worden. Zijn voor gangers, de Wieringermeer, de N.O.- Polder en Oostelijk Flevoland zijn resp. 20.000, 48.000 en 54.000 ha groot, terwijl Zuidelijk Flevoland dat na de Marker waard op het programma staat, een op pervlakte zal krijgen van ongeveer 40.000 ha. Het Hongaarse hooggerechtshof heeft vier personen tot gevangenisstraffen van zeven tot dertien jaar veroordeeld wegens „spionage voor radio-Vrij Eu ropa en sabotagehandelingen", heeft het Hongaarse nieuwsbureau MTI be kendgemaakt. Prinses Juliana bleef op de schepen DEN HAAG, 15 sept. <- De Par lementaire Enquêtecommissie heeft in haar rapport in grote lij nen een beeld gegeven van de ver richtingen van de Kon. Marine in de tweede wereldoorlog. Zij heeft uit de mond van gewe zen commandanten de wederwaar digheden opgetekend van verschil lende roemruchte Nederlandse oorlogsbodems, wier klinkende na men ons nog vers in het geheugen liggen. Zo vertelde schout bij nacht C. H. Brouwer, gedurende het begin van de oorlog commandant van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", hoe hij einde mei 1940 H. K. H. Prinses Juliana met klein gevolg naar Canada bracht. De „Sumatra" werd op die tocht begeleid door Hr. Ms. kruiser „Jacob van Hec nskerek". Negen dagen hebben de twee kruisers gevaren. Toen zij de 11de juni 1940 in Halifax aankwamen, stond daar een trein gereed, die de Canadese regering aan de Prinses ter beschikking had gesteld. De Prinses wilde echter nog een dag op de sche pen blijven. Zij is toen ook op de „Heemskerck" geweest, waar zij alles heeft bezichtigd. De 12de is de Prin ses van boord gegaan. Vrijwel de ge hele bemanning is, toen zij wegreed, de kade opgerend naar de trein en heeft haar hartelijk ten afscheid toe gezwaaid en „goede reis" toegeroe pen. De Prinses was daardoor diep bewogen. De „Sumatra" heeft men later voor de kust van Frankrijk laten zinken teneinde te dienen als bescherming voor de toen gebouwde noodhaven. Tromp De drie bladzijden, waarin de krijgs verrichtingen van Hr. Ms. lichte krui ser „Tromp" worden verhaald (o.m. door de latere vice-admiraal F. Stam, die van '43 tot '45 commandant is ge weest van de „Tromp") behoren tot de boeiendste van het hele hoofd stuk. Heldendaad Hij vertelt o.a. dat in de buurt van Sabang de „Tromp" in conflict kwam met de Japanse vijand. Eén voltreffer explodeerde op het schip en richtte daar (gering) schade aan. De overige vijf explodeerden niet. De granaten waren van niet zo erg goede kwaliteit. Een is er techt gekomen in de op loop van de schoorsteen, waarin de pantserroosters lagen. Deze granaat was niet ontploft en lag daar heen en weer te rollen in een temperatuur van naar schatting zestig of zeventig graden. Majoor-machinist Steenaart heeft zijn kleren uitgegooid, natte gonjezakken omgeslagen, is er in ge doken, heeft de granaat er uitgehaald en deze over boord gezet. De eerste officier heeft de heer Steenaart bij gelicht met een flashlight; om de mi nuut moest Steenaart van hand ver wisselen, omdat hij de hand niet in de opening kon houden, doordat zijn huid schroeide. De granaat woog naar schatting een dertig kilo. De heer Steenaart heeft hiervoor de Bronzen Leeuw gekregen. Hij was trouwens naar het oordeel van de heer Stam en onderofficier, die huizenhoog boven de anderen uit stak. Gedurende de oorlogsjaren is hij eerst buitengewoon bevorderd tot ser geant-majoor, daarna heeft hij de Bronzen Leeuw gekregen, toen nog de gouden eremedaille van Qranje- Nassau. Voorts is hij weer bulten» gewoon bevorderd en tenslotte luite nant ter zee van de vakdiensten ga- worden. De aanval op Sabang is overigens wel een succes geweest. Hierna is dé activiteit van de Japanse onderzee boten in de Golf van Bengalen be langrijk verminderd. Van Heemskerck De kruiser „Jacob van Heemskerck", die onder bevel stond van de latere vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe heeft o.m. opdrachten uitgevoerd in de Ierse Zee, de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan. Kritieke ogen blikken heeft het schip beleefd toen het in maart 1942, op weg naar Cey lon, in de buurt van Straat Soenda een zware bomaanval van Japanse bommenwerpers kreeg te verduren. Ook de torpedojagers hebben hei tijdens de oorlog voortreffelijk ge daan. PENSION EN FOOI. U is, lezer, met de eigenaar van het pension overeengekomen, dat u een bepaald bedrag per dag zou beta len, te weten zeven gulden. U werd niet op uw kamer bediend en er was ook geen personeel. Toch zet men 15 pet. voor „bediening" op de nota. Nu wilt u weten, of u dat moet be talen. Volgens ons niet. Zeven gul den per dag was overeengekomen. Extra bediening is er niet geweest en personeel was er evenmin, zodat die 15 pet. zonder meer een verho ging zijn boven de afgesproken prijs. Wij zouden dan ook niet betalen. BOEKEN EN VERZEKERING. Het is een volkomen juist advies, dat u door de agent van de verzekering maatschappij werd gegeven. U moet werkelijk een lijst maken van alle boeken die u heeft, met titels en schrijvers. Die lijst moet u dan el ders in bewaring geven, want an ders zou deze immers weer mee ver branden. Bij brandschade moet u bewijzen hetgeen u bezat, ook welke boeken. Nu u zoveel boeken heeft, zal dat bewijs wel moeilijk zijn, ten zij op de manier die wij aangaven: een lijst of catalogus maken. STAGE. Ik hoorde onlangs van een studente dat ze een „stage" moest maken. Wat is dat? Wel, eenvoudig een oefenproeftijd in de praktijk, die in verschillende studievakken plaats vindt. W.A. VERZEKERING KINDEREN. Het is altijd goed om eerst kennis te nemen van de polisvoorwaarden, al vorens een verzekeringscontract te tekenen. Deze simpele wijsheid trachten wij al jaren onze lezers bij te brengen. Het is bekend, dat een vader een w.a. (wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering) kan sluiten voor zijn inwonende kinderen, huis personeel en huisdieren. Schade dus, die door deze categorieën aan der den wordt toegebracht. Nu zijn er polissen, die alleen vergoeden de schade, die de vader voor de kin deren moet betalen. Er zijn ook po lissen, die de aansprakelijkheid van de kinderen mede dekken. Als dat laatste niet het geval is, is de polis minder volledig. Zodat goed kennis nemen yan de omvang van de ver zekering nodig is. HUUR. Sinds wij inwoning hebben, vraagt de eigenaar steeds om meer huur, waar hij „moreel" recht op heeft, want wij hebben „winst" en zijn huis slijt meer. Hij heeft met de wet niets te maken, zegt hij, want die helpt hem niet. Een nogal dwaze redenering. U kunt zich gewoon aan die wet hou den en weigeren. Als u eens twee maanden geen huur betaalt, moet u eens opletten hoe die eigenaar de wet (in zijn belang) te hulp roept. Gelukkig zijn de meeste eigenaars zo niet.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5