Kabouters Harkt en Oosterbaan te Goes drukt betl Het verwisselde testament Ds. BEL H.H. Autobezitters HERENONDERGOED Kwekerij H. H. Dekker £le Radio faietiqt U HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU Zorgt dat uw man UIT DE KERKEN =J In tfe mmm&f SANOSTOL pagina 4 werkmeisje zelfstandige hulp A. W. Boerwinkel Spreekuurwijziging juffrouw in de huishouding Vraag de enige,,glans'-houdende kachelpasta i Donderdag 20 september a.s. GRATIS TOEGANG GRATIS CONSUMPTIE utu gel si 11 tl) f)oql>laJ Dinsdag Goes Woensdag Oostburg Donderdag voor het stadhuis on Zaterdag markt Middelburg on Yltssingen Voor de siertuin Bloembollen Gazonzaden Voor de kamer Dagelijks verse snijbloemen Bruidsboeket Met minder brandstof naar de maan Verbod beledigende geschriften Maandag 17 september 1956 ZEEIIWSCH DAGBLAD HOTEL „DE BURG", Mid delburg, vraagt Reiskosten worden vergoed. Gevraagd in rustig gezin van 2 personen voor dag en nacht. 3 week ends per maand vrij, kamer met stromend water en radio. Brieven aan RUYTENBERG Gordelweg 205, Rotterdam. ARTS te Middelburg m.i.v. 17 sept. maandag, dinsdag, woens dag en donderdag: vanaf 8.309 uur. Vrijdag van 1920 uur Bachtensteene 1. GEREF. GEMEENTE MIDDELBURG (Segeerstraat). Woensdagavond 7.30 uur: Gevraagd een by G. J. TERWOERT, oud- §em.-secretaris van Koude- erke, Middelburgsestraat 25. Hulp aanwezig. Officiële Publikatie Burgemeester en Wethou ders van Middelburg ma ken bekend, dat het Woning bureau op dinsdag 18 sep tember 1956 zal zijn geslo ten. Houd Uw kachel of haard mooi. Geef 'm die nieuwe, diepzwarte glans terug met Zebralin. De beste kachelpasta voor de mooi ste glans. En... de glans, die langer „houdt" 1 Gebruik daarom uitsluitend Zebralin Reekltt» N.V., De Bilt Vanaf heden maken wij OVERBEKLEDINGSHOEZEN rechtstreeks voor iedere autobezitter tegen de laagste prijzen. Grote: Ford, Chevrolet, Plymouth o. Dodge f 135.' Middelklasse: Mercedes, Opel Kapitan 115.- Kleine wagen: Volkswagen, Opel Rekord, pj. Consul, Taunus, Zephyr, Citroen 0<ï.' Wij maken alleen maatwerk onder volle garantie. Autobeklederij fVl. STOFF JtiLS INDUSTRIETERREIN GOES TELEFOON 2978 Voorlichtingsbijeenkomst voor huisvrouwen te houden door in verenigingsgebouw „Middendorp te Zoutelande Aanvang 's avonds 19.30 uur precies er straks tegen kan, wees verstandig en koopt nu Flanellen Hemden, dubbele borst, 100 lang ƒ3.69-/ 4.95 Interlock Hemden K.M., het mooie Gedea 3.59-/ 3.98 Jaeger Hemden, korte mouw, voorsluiting 2.98 enz. Jaeger Borstrokken, korte en lange mouw ƒ3.95, enz. Jaeger Pantalons, lang met elastiek of band 3.95 enz. Interlock Pantalons, lang met elastiek 3.49 enz. Verder hebben wij natuurlijk ook regelmatig HEREN-ONDERGOED Wol gevoerd gemengde wol en ons prachtig Interlock. Dus voor Onderkleding naar de SPECIAALZAAK - V- KLOKSTRAAT 21 - Tel. 2447 - GOES DIVERSEN: Kienzle auto-klokken. D. Llevense, L. Vorststraat 87, Goes Wees verstandig! Koop nu nog goede Onderkleding en niet duur bij De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes Zoekt u leuke Damespull- overs, Vesten of Jasjes? Dan kijken bij de Goedkope Si mon, Klokstraat, Goes Ook voor Jongens en Meisjes hebben wij leuke Truien en Pullovers. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes wm De echte Rheumanella en Pebea flanellen Lakens in de speciaalzaak. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes J. Dames- en Herenpyjama's, ongens- en Meisjespyjama's, KNIP UIT zeer voordelig bfj De Goed kope Simon, Klokstraat, Goes loci niet weg aan advertenties in alle mogelijke blaadjes en programma's Adverteer uitsluitend in KNIP UIT Nu is het de tijd om Dhalia's, Dubbele Knok begonia's, Chrysanten, Vaste- eh Rcrtspl&nteJV Rozen en Heesters op de Markt of op de kwe kerij, met zicht op de bloem uit te zoeken, tegen levering najaar 1958 of voorjaar 1961. Bij aankoop van 10 Dahlia's 10 korting. Grote sortering Bloembollen voor kamer en tuin tegen scherp ooncurrerende prijzen. Aardbeiplanten, Koolplanten, Andijvieplanten, Turfmolm, Rietmatten en Pootaarde. nu de juiste tijd om te zaaien. Ficus vanaf 3.Gesneria 0.50 tot 1 Varentjes vanaf ƒ0.40, Primula's, Begonia's, Cyclamen vanaf 0.85 tot 3.Ster van Bethlehem, Saint Paulia, alle soorten Hang en Klimplanten. o.a. Dhalia's, Gladiolen, Asters, Cyclamebloem- pjes, enz. Alle soorten Sierpotten, Hang- en Wandpotten, Schalen, enz. Ook opgemaakte manden en schalen. tegen scherp concurrerende prijzen. Dhalia's en Knolbegonia's, tot elf uur 's avonds verlicht Beleefd aanbevelend. Langevieleslngel 38, Tel. K 1180-2661, Middelburg. c. CXikca de, pfitek Dat niet alleen in de protestantse ker ken, maar ook in de rooms-katholieke kerk de laatste tijd veel over de preek wordt gesohreven en gesproken, ls be kend. In Credo, weekblad van het bis dom Roermond, lazen we een artikel van dr. Fr. Feron, waaraan wij een gedeelte ontlenen, dat evengoed voor protestanten geschreven kon zijn: Dat er veel ontbreekt aan de mense lijke kant van de preken (dus aan de menselijke verwoording en zelfs aan het menselijk gevoel en aan de mens uit wie dat woord voortkomt), dat is zo; dat de priesters moeten trachten beter en „zeit- gemass" te preken, dat is zo; dat bij hun opleiding met de nieuwe tijd en de „nieuwe mens" rekening moet gehouden worden, dat is zo; dat gij het in uw pa rochie misschien „niet goed getroffen hebt" dat kan ook nog zijn. Alle priesters zullen het graag onder schrijven. Maar dan blijft toch nog altijd de waarheid staande: gij moet eerbied hebben voor Gods Woord, waar en hoe dan ook gesproken; gij moet luisteren met geloof en dus met eerbied en over gave, niet aan de mens die preekt, ook niet aan zijn „stijl" of wat dan ook, maar aan de waarheid welke hij u, zij het nog zo stuntelig, voorhoudt. Werkelijk, ik had de apostelen en hen, die door Jezus zelf gezonden zijn, eens willen horen! Dat waren ook allemaal geen „Paulussen" (en het lijkt mij zelfs een grote vraag of de mensen op de duur die langzinnige en „duistere" Paulus wel graag hoorden!), maar ze waren door de Meester gezonden en dat was genoeg. Petrus zei: „Zilver of goud heb Ik niet; wat ik wèl heb, geef ik u, in de naam van Jezus Christus van Narareth Zo kan ook uw pastoor, uw kapelaan en elke predikant tegen u zeggen! £),e M&eAtuiq, De vroegere priester nu predikant ds. H. J. Hegger van Denderleeuw, schrijft in De Kruisbanier, Evangelisch weekblad voor België, over de moeilijk beden waarmee een „bekeerling" te kampen beeft als hij van Rome naar de kerken der Reformatie is overgegaan. Ds. Hegger zegt: In zijn verstand komt er niet de min ste twijfel meer op, of hij misschien toch verkeerd heeft gedaan met deze stap. Maar desondanks blijft de r.k. kerk nog jarenlang haar greep op het gevoel van zo'n bekeerling houden. Hoe kan het ook anders? De moderne zielkunde heeft duidelijk genoeg aange toond, hoe de herhaalde suggestie door dringt in de ziel van het kind en het verstand tracht mee te slepen en te over rompelen. De r.k. kerk is een meesteresse in deze suggestie. Haar eigenlijke leer is dor en droog. Het levende Woord Gods ligt er meestal als een ongedolven schat in de aarde. Om de mensen dan toch ergens mee te binden, moet zij wel haar toe vlucht nemen tot de gevoelsbeïnvloeding. Daarom is er in de r.k. kerk in de loop der eeuwen een suggestie-arsenaal inge richt, waarmee de priesters uitstekend werken kunnen. Zo wordt de r.k. kerk voorgesteld als een heilige moeder, die vervolgd wordt door de ongelovigen, vaneengereten door de scheurmakers en belasterd door de ketters, de protestan ten. Zo rijst zij in verbeelding van de r.k. gelovige op als de eenzame martela- resse der eeuwen, als de bedroefde moe der, die weent over haar zondige kinde ren. Natuurlijk wordt dan niet verteld, hoe hard diezelfde kerk in de geschiedenis is geweest. Gezwegen wordt over de dui zenden protestantse martelaars, die deze kerk op de brandstapel heeft gebracht, heeft laten worgen of geradbraakt, le vend begraven, onthoofd of verdronken. Natuurlijk wordt verzwegen de protes tantenvervolging, die nu nog heerst in Spanje en Columbia. De gelovigen zou den schrikken van deze moeder, wier handen met bloed bevlekt zijn. Zo ls het volkomen verklaarbaar, hoe in het gevoel van een rooms-kathollek, nadat hij Jezus heeft gevonden als zijn eeuwig-trouwe liefdevolle Heiland, toch nog wel eens dat beeld van de schreien de moederkerk naar boven komt. £atnen cw-o-ndtnaaC? Frof. J. J. van der Schuit schrijft in het orgaan der Chr. Geref. Kerken De Wekker over de synode dezer kerkge meenschap te Apeldoorn. Hij stelt vast: De eerste stap, die gedaan wordt, is niet het openingswoord van de voorzit ter, noch het ontvangwoord van de roe pende kerk, maar is de gebedsuren. Er moeten wel zeer gewichtige redenen zijn als broeders-ambtsdragers en tevens af gevaardigden ter generale synode deze gebedsure laten passeren. Zulk een ure is niet een soort orna mentering van onze synode, maar moet aangevoeld als een wezenlijk bestand deel van de generale synode. Het is een hoogtepunt, zo niet het hoogtepunt, van wat de generale synode wil zijn, name lijk niet een sprekend, niet een debat terend, maar een biddend samenzijn voor het heil van Slon. Er is zelfs de suggestie gedaan van een gemeenschappelijke avondmaalstafel. Nog nooit geschied! Maar wat nooit is geschiedt, ls daarom geen wet, die het verbiedt. Het zou de betekenis dezer gebedsure niet weinig verhogen. Vóór dat wij aan de synodetafel samenkomen, zijn wij saamgeweest aan 's Heren tafel. Allicht zijn hier bezwaren van allerlei aard. Ik wil die geenszins onderschatten. Maar dat het een zeer indrukwekkende ure zou zijn kan alleen hij betwijfelen, die de gemeenschap der heiligen aan de tafel des Heren nooit heeft gesmaakt. lUienden foiotdeM? Ds. Menno Huizinga wijdt in het Doopsgezind Weekblad een artikel aan het predikambt. Daarin maakt hij ook de onderstaande opmerkingen; Hoe ziet de predikant zijn hoorders? Het is mij wel vaak opgevallen, dat het bij remonstrantse ambtgenoten gewoonte schijnt ze aan te spreken met „vrienden!" stellig een hartelijk woord, dat ook herinnert aan Joh. XV14. Toch klinkt mij het onder ons doopsgezinden meer gebruikelijke „Broeders en Zusters" al tijd warmer toe, anders zeker dan de aanspraak „Gemeente", hoe waardevolle en waarlijk christelijke gedachte ook dit moge bevatten, toch mij te zeer „mas saal" en neutraal, immers niet echt per soonlijk gericht, te zeer over de hoofden tezamen maar wat heen zwevende. Hoe ziet de predikant „de kudde" die naar zijn woord is komen luisteren? Bij deze vraag denk ik menigmaal aan wat er geschreven staat van Jezus, die met ontferming bewogen werd, de schare ziende als zoekende, dwalende schapen die geen herder hadden en zonder Hem de weg bijster dreigden te worden waar en hoe hun voedsel te zoeken. Dit zou ons hier tot een aanwijzing en richtsnoer kunnen zijn, naar ik meen. Zij verwacht en wacht op de boodschap van het heil dat ons wacht, op de Gids, Die bij monde van de predikant tot haar wil spreken „het Woord des Levens", haar toedienen als Brood des Levens. Er wordt wei eens gezegd, dat in de prote stantse eredienst de preek, het gesproken woord, een te overheersende plaats In neemt, te eenzijdig op de voorgrond staat; zonder echter aan de overige li turgische inkleding van onze eredienst ook maar in het minst te kort te doen, mogen wij toch dunkt mij wel zeggen, dj»t het weloverwogen woord van de prediker onmisbaar is om onze gedach ten te concentreren op en vast te houden bij het woord der levende „Waarheid", zoals hem die naar zijn beste weten werd te verstaan gegeven. JUdheActnen en calu-inUten Naar aanleiding van zijn bezoek aan de Kirchentag in Frankfurt komt ds. O. F. S. Stegenga in het Evang. Luthers Weekblad met een aantal indrukken. Het volgende citaat ontlenen we eraan: Er ls t ch altijd in Duitsland ook na alle hitlerdom nog veel te merken van de christelijke opvoeding van het hele volk. Je krijgt steeds weer de indruk dat Lu ther en zijn „liebe Deutschen" elkaar goed hebben begrepen. Door de uiter lijke plooibaarheid van het Lutherdom heeft het zonder bezwaar zo velen en zo verschillenden kunnen samenbinden. Bij ons heeft het felle krampachtige Calvi nisme veel meer gestreefd naar de klei ne, zuivere, belijdende kerk, streng af- MOSKOU, 15 sept. (Reuter). De Russische professor Tsjobotarews heeft berekend, dat voor een vlucht naar en rondom de maan en do terugreis naar de aarde veel minder brandstof vereist is dan men tot dusver dacht, heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Vol gens de geleerde moet een raket slechts in het eerste stadium door brandstof worden voortgestuwd. Verder kan ge bruik worden gemaakt van de aantrek kingskracht van aarde, maan en zon. CAIRO, 15 sept. (Reuter). Een woordvoerder van de Sowj et-ambas sade in Egypte heeft meegedeeld, dat vijftien Sowj et-loodsen in de nacht van vrijdag op saterdag in Cairo zijn aangekomen. gezonderd van de grote in hun ogen min of meer heidense vergaarbak van anders denkenden. Vandaar ons eindeloos kerkelijk ge ruzie en de middengroep die geklemd zit tussen geborneerd oonfesslonalisme en puur heidendom in. Vandaar de machtige openbare school waartoe ook nu en dan de Lutheranen hier hun toevlucht moe ten nemen, niet omdat het in Luthers geest zou zijn, maar omdat ze bij ge ringe keus geen Gereformeerde school wensen voor hun kinderen. DINSDAG 18 SEPTEMBER. HILVERSUM I (402 m,). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.18 Gr. 9,00 Gymn. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 12.30 Nws. 12.45 Rep. v.d. opening der Staten-Generaal. 18.13 Troonrede door H.M. Koningin Juliana. 13.45 Gram. 18.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. kind. 17.30 DIscotaria. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.25 De Olympische Spelen in de oudheid, caus. 18.35 Volks- muz. 19.00 Act. of gram. 19.05 Voor de jeugd. 19.20 Dansmuz. 19.45 Toneelbe- sohouwing. 20.00 Nws. 20.05 Herhaling Troonrede. 20.25 Lichte muz. 20.55 Flit, sen progr. ten bate van het Nat. Fonds voor de Kinderverlamming. 21.30 Aan de zelfkant van het Koninkrijk, caus. 21.40 Amus. muz. 22.10 De Millioenennota. 22.20 Journ. 22.30 Clavecimbelvoordr. 23.00 Nws. 23.15 Koersen en New York calling. 28.20 Act. of gram. 23.30—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.43 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.16 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Ingezonden Mededeling (adv.) OUD ENGELS VERHAAL 54) „Beste jongen", zei hij, ik heb met je te doen, maar wat je me daar brengt, geeft niets; 't ls niet mogelijk Justin te verdrijven, zelfs niet om hem in verdenking te brengen, dat hij niet eerlijk heeft gehandeld. Daartoe zou Justin ook niet in staat wezen. Ik kan getuigen, hoe hij alles in 't werk heeft gesteld om je te vinden, toen je vader dood was. Komaan, je bent beiden mijn neven, zonen van mijn vrouws zuster, en wanneer ik de een boven de ander voortrok, dan was jij het. Maar ik zeg je, dat Justins recht even vast staat als de rotsen van Herford. Het is hard voor je, natuurlijk, maar mijn jongen, waarom liep je ook weg, en waarom kwam je niet eerder terug? Als je vader over de tachtig is, dan heeft hij niet veel kans meer op een lang leven. Justin is altijd als een zoon voor hem geweest. Justin is een goed man, en iedereen weet, dat jij een los bol bent." „Maar dit zegt toch ook wat", zei Richard, naar de papiersnippers wij zend. „In 't geheel niets", antwoordde de notaris; „het ls blijkbaar de omslag van het eerste testament, want de datum is in de veertig, en het laatste was in de vijftig. Al had je het testa ment zelf, dan zou het nog scheurpa pier zijn. Neen, Justin heeft zijn best gedaan, om je te vinden, en als je toen gekomen was, dan had hij schap pelijk met je gehandeld. Maar jij ver koos nog tien jaar weg te blijven en nu is hij Herford van Herford. Zelfs wanneer hij het je toen geheel had willen geven, dan kan hjj het nu niet meer doen; daarvoor rust er te veel verantwoordelijkheid op hem. Denk maar eens aan Pansy, die als een erf dochter is grootgebracht. Wat moet hij met haar beginnen, om nog niet eens te spreken over hem zelf. Bij de vol gende verkiezing wordt hij afgevaar digde van het district. Er fs nog nooit een Herford in de Kamer geweest; hij zal de eerste zijn." „Hij is geen Herford", bromde Ri chard. „Kom, kom", zei zitn oom, „dat heb ben we vergeten. Hij heeft de naam in ere gebracht in het land. Maar na tuurlijk, voor jou moet hij wat doen. Ik zal zien, dat hij je het erfdeel van een jongere zoon afstaat. Je moeder heeft ook een paar duizend pond ge kregen, en die moet dat geheel aan jou vermaken. Justin heeft de waar de van het landgoed bijna verdubbeld. Zijn oesterkwekerij levert hem goede winst. Hij heeft een paar schepen in de vaart en drijft een mooie kusthan del. Justins hoofd heeft tweemaal zo veel waarde als het mijne; hij wordt een rijk man voor hij sterft", zo sprak de man van de wereld. „Allemaal met mijn geld", riep Ri chard, en hij sloeg met de vuist op de tafel, dat de papiersnippers in alle richtingen vlogen. „Hij was een dood arme dominee, toen ik wegging. Hij doet alles met mijn geld." „Justins hoofd en je vaders geld", zei de notaris; „hij heeft het volste recht om te doen, wat hij doet, en bij jou zou het geld heel gauw naar de maan zijn." „Het landgoed moest het recht van eerstgeboorte hebben", antwoordde Richard, „maar wie kon denken, dat een vader zo onnatuurlijk kan zijn, dat hij zijn eigen zoon zou onterven, en een andermans kind in zijn plaats zetten? Zo'n verkeerd testament moest niet wettig zijn." „Maar het landgoed heeft geen eerstgeboorterecht, en het testament is wettig", hernam zijn oom, „je kunt je nergens op beroepen, mijn beste Richard. Wees zo vriendelijk tegen Justin als je kunt, en ik zal kijken, wat ik voor je kan doen." Richard reed in een heel andere stemming terug naar Herford dan hij gegaan was. Lea Darts trouwe zorg voor de papiertjes was ij del geweest. Hij was boos op haar, omdat ze een vergeefse hoop bij hem had gewekt en hij wierp het zijden zakje in de eerste sloot die hij voorbij kwam. Justin was dus in het zekere bezit van Herford, en zelfs Richards leven dige verbeeldingskracht, die altijd nog wel een uitweg wist, kon niet meer verwachten, dat hij het verlo ren geboorterecht kon terugkrijgen. Hij moest dus wel de raad van zijn oom volgen, en zo vriendelijk tegen Justin wëzen als hij kon. Dat was nu juist niet zo gemakke lijk. Hij zag Justin niet weer vóór het middagmaal, en aan tafel was Justin stil en in gedachten verdiept. Ge makkelijker was hij op dreef met zijn moeder en Pansy. Pansy keek glim lachend naar hem op, en zijn moeder luisterde naar elk van zijn woorden, alsof ze iets kostelijks hoorde. Ook Jenny in haar landelijke eenvoud zat prettig te luisteren. Justin echter scheen zijn wonderlijke histories niet eens te horen en zijn geestigheden niet te vatten. En toen ze na het eten eens te horen en zijn geestigheden bleven, schenen ze geen geschikt on derwerp van gesprek te kunnen vin den, zodat Justin al spoedig de ka mer verliet. (Wordt vervolgd) Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.80 NwS 12.45 Opening Staten Generaal. 18.15 Troonrede door H.M. de Koningin. 18.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram 15.00 Mil. ork. 15.30 Metropole ork. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Me vrouw W. van Elten Mooyman: Steel- bandmuzielt in de Ned. Antillen. 18.00 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken, caus. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Kamer- ork. en solist. 1. d. pauze: „Niet-gelukkige huwelijken", caus. 21.55 Zang en piano. 22.25 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kai. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 12.5513.45 Prinsjesdag 1956, rep. 20.30 Journ. en weeroverzicht. 20.45 21.40 Nat. programma: Film v. d. ope ning v. d. Staten-Generaal. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianosp. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muz. 16.30 Symf.-ork. en soliste. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbe- spr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr. ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nws. Sigaretten tussen aanstaand papier IJMUIDEN, 15 sept. In het hout park van Van Gelders papierfarlek te Velsen is een partij van 25000 stuks Ame rikaanse sigaretten gevonden die daar klaarblijkelijk verstopt waren met het doel ze te gelegenertijd in de „msiribü- tie" te brengen. De douane heeft nog niet kunnen vast stellen met welk schip deze kennelijk gesmokkelijk sigaretten het land zijn binnengebracht. De partij is in afwach ting van een nader onderzoek in beslag genomen en naar het IJmuidense dou anekantoor overgebracht. In Indonesië DJAKARTA, 15 sept. ANP, De chef-staf van de Indonesische land macht heeft een „nood-besluit" afge kondigd waarin de publikatie van ge schriften foto's en pamfletten, die kri tiek, insinuaties of beledigingen tegen president Soekarno, vice-president Hat- ta, rechterlijke instanties en in functie zijnde regeringsambtenaren bevatten, worden verboden. Dit besluit, dat werd uitgegeven in naam van de nationale veiligheidsraad, is gekomen na een stroom van onthul lingen in verschillende dagbladen ove» curruptie, waarbij hoge autoriteiten betrokken zouden zijn, na het versprei den van pamfletten, waarin de dood straf wordt geëist tegen de Nederlan der Schmidt, tegen wie de officier van justitie vijftien jaren gevangenisstraf heeft geëist, na de aanvallen in com munistische dagbladen op de vice-pre sident en caricaturen in onafhankelij ke dagbladen van president Soekarno en leden van het kabinet. Een Russlsch-Indoneslsche „basls"- overeenkomst is zaterdag te Djakarta getekend, die voorziet in het verstrekken van een waarde van 100 miljoen U. S. dollars in Russische kredieten aan In- donesiO. Volgens deze overeenkomst zal Rusland kredieten verlenen voor de steun aan niet nader genoemde Indone sische Industriële projecten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4