Van Noordafrika over Europa en Azië naar Noordafrika Goede resultaten tijdens eerste helft Utrechtse Jaarbeurs Uit puAe u^CeruUchap Parijs en Amsterdam dichter bij Cairo dan Rabat In het land van Gamal Abdel Nasser Commissie pleit voor Geref. convent Grote vraag naar gebruiksvoorwerpen Nieuw deeitje in atoom ontdekt Maandag 17 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Paglaa 3 Egyptisch parlement In dit enorme gebouw zetelt de Egyptische regering. Het is ge legen aan het Beurijdingsplein en alle ministeries zijn er in on dergebracht. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen). CAIRO, augustus. IK zal het niet gauw vergeten, 't Was op een donderdag, dat ik het bureau van de Air Atlas in Rabat binnenliep om een ticket naar Cairo te bestellen. Ik informeerde naar de route over Algiers, Tunis en Tripoli, omdat deze me niet alleen 't voordeligste leek, maar ook 't snelste. „Over tien dagen kunt u er zijn", zei de functionaris, die me hielp, ■nadat hij zeker een kwartier lang in drie enorme boekwerken had gebladerd. „Wat!.M'n mond viel bijna open van verbazing. „Nog erger, meneer", vervolgde de man onverstoorbaar. „Als het vliegtuig tussen Tripoli en Cairo volgeboekt is, duurt uw reis een week langer. Ik kan hier vandaan niets voor u reserveren, want we hebben geen verbinding met dat deel van Afrika.. ZO, dat wist ik weer. Om van de ene punt van Noordafrika naar de andere punt te komen, heb je zeker een goede week nodig, als je tenminste de kortste en goedkoopste route volgt. Want via Parijs, Brussel of Amsterdam kan je Cairo binnen twee dagen be reiken. Voor Rome of Athene geldt al precies 't zelfde. Ook deze twee plaatsen zijn slechts via de westkust van Europa te bevliegen, omdat er geen directe verbindingen met Marokko, Algerije en Tu nesië 7,iir Aah.vankelijk dacht ik nog, dat de gespannen verhouding tussen Frank rijk en Egypte oorzaak van een en ander was. Maar bij bestudering van de vroegere routemogelijkheden bleek al spoedig, dat de politiek er niets mee te maken heeft. Goede oost-west verbindingen bestaan niet op het Afrikaanse Continent, noch per vliegtuig, noch per trein, noch over de weg. Men kan alleen vrij snel van noord naar zuid reizen, zij 't dat men dan nog op hoogstens drie routes aangewezen is. Voor mij werd 't natuurlijk Am sterdam, dat ik binnen een dag be reikte. En toen ik een paar dagen later weer in het vliegtuig zat, nu met bestemming Cairo, drong de betekenis van mijn zo goed als ver plichte omweg pas duidelijk tot me door. Om op een snelle manier van de ene punt van Noordafrika naar de andere punt te reizen, moet men over Europa en Azië gaan. Parijs, Brussel en Amsterdam liggen in feite dichter bij Cairo dan Rabat. A M HALF DRIE 's middags startte de K.L.M.-er in stralende zonne schijn van Schiphol. Toen de machine anderhalf uur later Frankfort bereik te, hing er een zware nevel over het land, die weldra overging in een he vige plensbui. Een uur de tijd om een sterke kop „Bohnenkaffee" te drinken en de nieuwe toestellen van de Lufthansa op dit drukste vliegveld van Duitsland te bekijken. Een uur de tijd ook om je medepassagiers wat na der te bestuderen en to=n->Horino met deze en gene te zoeken Het gezelschap, dat viu.ht no. 305 van Amsterdam via Frankfort, Buda pest en Istanboel naar Cairo meemaak te, was heterogeen en vooral interna tionaal van samenstelling. Het bestond uit drie Turken, die een Nato-confe- rentie hadden bijgewoond, een Engel se diplomaat, die met vrouw en kind naar zijn post in Hongarije terugkeer de. „Ik heb geen nieuws over kar dinaal Midzenty" en een paar Egyp tische dames, die in Londen waren geweest, zij 't niet om de conferentie over het Suezkanaal bij te wonen. Ook was er een vrolijke Amerikaan van Turkse origine bij „Ik ben in der tig jaar niet meer in Ankara geweest" die een wild-west-hemd droeg en een hoed op had, waar een cowboy jaloers <~d had kunnen zijn. VERREWEG de interessantste fi guur was echter een in Cairo woon achtige Griek, die voor een groot Egyptisch reisbureau een tournee door West-Europa had gemaakt. Hij had Rome bezocht, Parijs, Brussel, Am sterdam en Den Haag, alles om het Dodenschip van de Nijl, de Pyrami- den en de Sfinx te „verkopen". „De toeristenindustrie is Egypte's op een na grootste bron van inkomsten" vertelde hij. „Ze komt onmiddellijk na de katoen en er gaan jaarlijks tien tallen miljoenen dollars om.... De winter is hoogtij voor onsZo tus sen november en maart stromen de toeristen uit alle delen van de wereld Egypte binnen en het vorige jaar heb ben we een record-aantal bezoekers gehad. „Wat zijn de vooruitzichten voor dit jaar?. De man aarzelde even en gaf toen met een omhaal van woorden te ken nen, dat hij de situatie weinig optimis tisch inzag. „Er bestaat in Europa een grote te rughoudendheid om onder de huidige omstandigheden naar het land der Nijl te reizenMen weet niet wat men van de toestand denken moet en het is moeilijk de mensen er van t over tuigen, dat het in Egypte rustig is Een kwestie van geld is het zeker niet. Ook uit Nederland zijn nog elk jaar reisgezelschappen gekomen, maar ik kreeg in Amsterdam en Den Haag niet de indruk, dat er op 't ogenblik veel animo bestaat...." T WEE UUR VLIEGEN scheidden ons van Budapest van het eigenlijk vlak achter Nederland liggende IJze ren Got dijn. „Zet uw horloges een uur vooruit", had het door de loudspeaker geklon ken en ik geloof niet, dat er iemand was, die met tegenzin aan z'n klokje begon te draaien. Het betekende een uur winst op een tijdschema, dat zich tot de vroege morgen van de volgende dag uitstrekte en dat niet naliet je met zorg over je helderheid te ver vullen. Toen het vliegtuig, dat op een hoog te van 3.500 meter gevlogen had, be gon te dalen, was het net donker ge worden. De zon was in een prachtige oranje gloed ondergegaan en het wol kendek had langzaam maar zeker zijn licht verloren. Op 't laatst waren er alleen nog maar schaduwen over. En nog iets later waren deze ook verdwe nen en staarde je in een inktzwarte duisternis naar buiten. Een scherpe duik en evenwichtig raakten de wielen de grond. Een mi nuut ot vijf taxiën bracht de machine vlak voor de verkeerstoren van het vliegveld, waar zich zeker een drie honderd nieuwsgierigen hadden ver zameld om de KLM-er te zien dalen. Behalve twee Hongaarse Dakota's die onder zware bewaking stonden was ei geen toestel op het vliegveld aanwezig. Zo bedrijvig de luchthaven van Frankfort was, zo verlaten was die van Budapest en bij informatie bleken er maar een paar machines per dag te landen. De Hongaren hadden geen enkel ri sico genomen. Bij het verlaten van vliegtuig moesten de passagiers, die op doorreis waren, hun paspoort af geven, en onder geleide werden ze "~'t volledig afgesloten restau- feite een fantastisch schouwspel. Blik semschichten waren niet te ontdekken we zaten boven in plaats van be neden de onweersbui en van de donder was door het geronk van de motoren niets te horen. Boven Klein Azië begonnen de na tuurkrachten zich in te tomen. En toen we in Istanboel landden, was het er helder en warm, zó warm zelfs, dat alle douaniers, politie-agenten en vliegtuigbemanningen er hun jasje bij hadden uitgetrokken. In het restaurant hoorde ik een Engelse dame een kopje „real Turkish coffee" bestellen. Ze werd op haar wenken bediend, maar toen ze er het eerste slokje van had geproefd, riep ze de kelner terug en beklaagde zich er over, dat hij er te veel suiker in had gedaan.... De man begreep er niets van. Hij protesteerde, verklaarde, dat hij de koffie zelf had klaargemaakt, maar de Engelse wilde zich hier niet bij neer leggen. De chef-kelner werd er bij gehaald, hoor en wederhoor werd toe gepast, en op het „proef nou zelf eens" van de verontwaardigde dame, nam de tot rechter geroepene een lepeltje en smakte een paar druppels van het zwarte vocht tussen tong en gehemelte weg. Het resultaat was dat hij onmiddel lijk achter zijn kelner ging staan en dat de Engelse kwader en kwader werd. Ten slotte kon een landgenoot haar aan het verstand brengen, dat „real Turkish coffee" honing-, zo niet walgelijk zoet is, en dat ze precies ge kregen had wat ze besteld had. De vre de werd getekend, de koffie werd voor een glas mineraalwater ingeruild, doch voor de Engelse er aan kon be ginnen, werden we via de microfoon voor onze laatste etappe opgeroepen. MET NOG DRIE UUR vliegen in 't vooruitzicht viel ik boven Tur kije in slaap. Ik werd pas wakker, toen we de Egyptische kust waren ge passeerd en ons boven de Nijldelta be vonden. De ochtend gloorde aan en ik zag beneden me niets anders dan on dergelopen land, iets wat niet alleen mij, maar ook vele passagiers hogelijk verbaasde. Augustus geldt in Egypte als de droogste maand van het jaar en waar kwam al dat water vandaan? Een Egyptenaar bracht de oplossing, „Van mei tot september", zei hij, „treedt de Nijl ver buiten haar oevers. Het water is afkomstig uit Ethiopië en Kenya, waar in de maanden februari en maart de regentijd heerstU mag niet vergeten, dat de Nijl met haar vijfduizend kilometer de langste rivier van de wereld ishet duurt weken, zo niet maanden, voordat het overtollige water uit het zuiden de Synode Chr. Geref. Kerken APELDOORN, 14 sept. De gene rale synode der Chr. Geref. Kerk^j heeft zich o.m. beziggehouden met verhouding tot andere kerken in nen- en buitenland. Over deze werd allereerst gerapporteerd door de commissie, die deze kwestie nader had bestudeerd. Dit rapport gaat o.m. over de Geref. Kerken, de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, het Geref. con vent en over brieven van de „Ver eniging tot herstel van kerkelijke een heid der Gereformeerde belijders" en van de Geref. Kerken onderh. ar tikel 31 K.O. De commissie was van oordeel, dat de synode dit laatste schrijven in behandeling moest ne men. De commissie stelde voorts voor, dat de synode zich zou uitspreken voor de totstandkoming van een Geref. convent, waarin alle Geref. be lijders van Nederland elkaar zouden kunnen ontmoeten. Nadat een en ander door de synode was besproken, besloot deze de con clusies van deze bespreking voor na dere redactie naar de commissie terug te verwijzen. Ook werd besloten de vrijgemaakte kerken te berichten, dat men tot het aanhouden van contact bereid is, maar dat een dergelijk con tact niet van synode tot synode zal moeten lopen, maar naar de depu- taten. De avondzitting werd bijgewoond door ds. P. H. Pellicaan van de Chi\ Ref. Church of Australia. De synode heeft zich in comité nog bezig gehouden met de predikanten salarissen in verband met de geuite wenselijkheid om een minimum vast te stellen. Op 18 en 19 september wordt nog vergaderd, waarna de synode uiteen gaat tot 18 oktober. Intrede ds. De Vuyst te Amsterdam GOES, 14 sept. - Dinsdag 25 sep tember zal ds. J. de Vuyst, voorheen te Vlissingen, bevestigd worden door ds. J. Biesma jr. als predikant der Chr. Geref. Kerk te Amsterdam-O. Donder dag 27 sept. hoopt ds. de Vuyst zijn intrede te doen. Beide diensten wor den gehouden in de kerk aan de Plan tage Muidergracht. Toenemend bezoek uit buitenland Nijl, de rivier, die de kern van alle politieke moeilijkheden is, gaat dwars door de stad Cairo heen. In deze tijd van het jaar is het bruine, ondoorzichtige water op z'n breedst. rant gebracht. Ik geloof niet, dat het mogelijk was geweest, onopgemerkt van het vliegveld weg te komen. Met kettingen en stroef kijkende militai ren waren we volledig van Hongarije geïsoleerd, hetgeen echter niet weg nam, dat men het communistische re giem duidelijk kon onderkennen. Daar waren ten eerste de bijna ge heel gerussificeerde Hongaarse solda ten, de zware, vetleren laarzen aan, de brede, gestreepte epouletten op de schouder en de rode ster op de kepie. In het restaurant hingen verder de ge bruikelijke foto's van het staatssocia lisme: tevreden kijkende land- en fa brieksarbeiders, blonde kindertjes, wuivend graan en brandschone, mo dern ingerichte poliklinieken. De kel ners ten slotte hadden het „rijkskeur" van Hongarije op hun jasje gestem peld, de vorken, lepels en messen za gen er blikkerig uit, de lampen gaven net te weinig licht, het bier was merk- loos en de maaltijd was zonder fan tasie en gaarkeuken-achtig toebereid. STANBOEL, aan de Straa-t van Bos porus gelegen, bevond zich slechts drie uur verder. Toen het vliegtuig op hoogte gekomen was, werden de lich ten uitgedraaid en iedereen probeerde zo goed en zo kwaad als dat ging, de slaap te vatten. Aanvankelijk slaagde ik er aardig in, maar boven de Balkan was er zoveel -emous, dat de machine voortdurend heen en weer geslingerd werd. De bewegingen volgden elkaar ten laatste zo snel op, dat de riemen, op bevel van de „skipper" moesten worden vastgesnoerd om het stoten van hoofd en ledematen te voorkomen. In het zuiden we vlogen boven Roemenië was een hevig onweer losgebroken. De hemel was voortdu rend verlicht en de wolken, waar we boven vlogen, waren kilometers in de omtrek duidelijk te zien. Het was in Middellandse Zee heeft bereikt Een half uur later het was inmid dels bijna vijf uur in de morgen ge worden landde ik in Cairo, het hart van het land van Nasser. En het eerste dat ik zag was het portret van Nasser, UTRECHT, 15 september. De handel in vrijwel alle geledingen van de Utrechtse jaarbeurs heeft tijdens de eerste helft van de beursperiode een levendige kooplust getoond. Dit is de conclusie van een enquête, die is ingesteld onder grote groepen jaarbeursstandhouders. De vraag naar kwaliteitsgoederen, die reeds bij de laatste jaar beursmanifestatie werd waargenomen, is ook op deze najaarsbeurs duidelijk merkbaar. Dit openbaart zich niet alleen in glas, aardewerk en porcelein, maar ook in radio- en televisietoestellen en koelkasten. Vele exposanten in de gebruiksgoederen verklaren zich genood zaakt de bestellingen enigszins af te remmen, daar de grootte van de reeds ontvangen orders hun produktiemogelijkheden in de komende maanden dreigt te overschrijden. Onder de ruim 2000 standhouders wordt gegist naar de oorzaak van de enorme kooplust, die in bepaalde sec toren wordt geconstateerd. Er zijn er, die de kooplust toeschrij- Het hing in de aankomsthal van het vliegveld met het V-teken van Chur- Om half zeven, na een aangenaam koele'rit door het reeds ontwaakte B Cairo, arriveerde ik in mijn hotel. Toen ven aan de 'gestegen welvaart (de drie ik de ramen opendeed, zag ik overal om me heen op dakterassen slapende Egyptenaren, van wie sommigen er als een mummie uitzagen, omdat ze van top tot teen in een doek waren gerold. Zo slapen vele Egyptenaren in de zomer. De nachtelijke koelte wordt opgezocht, want in de vaak bedompte kamers van hun woning is de hitte, zelfs tussen elf uur 's avonds en zes uur 's morgens, bjjna ondragelijk, chili er boven geplakt, hetgeen aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Weet U wel, U hebt een brief ge kregen vorige week van Uw dagelijk se gast, die iedere dag prompt op tijd het nieuws bij U bezorgt. Dat is dus het „Zeeuwsch Dagblad". Nog één keer komen wij op die brief terug. Hebt U de kaartjes al verzonden? Misschien ligt die brief nog op de schoorsteenmantel? Toe, doet U het vandaag nog even af. Dan is Uw da gelijkse gast ook weer tevreden en hebt U voor de maand september, U weet wel, de „vriendschapsmaand" voor het „Zeeuwsch DagblaÜ", Uw bijdrage geleverd. En het leveren van die bijdrage geeft Uw dagelijkse gast weer nieuwe moed en kracht. Het is dat bemoedigende schouderklopje. Ook van U. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Voor deze bon moet U een postzegel plakken. Voor die kaartjes uit die brief niet, want de postzegels daarvoor betaalt Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad" wel ln Goes. Vooruit reeds veel dank voor Uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad": Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: r •-rrrriTTFTr* Woonplaats:-i Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. procent ineens en de zes procent loons verhoging die vele werknemers werd verstrekt), anderen durven zelfs te spreken van een Suez-kanaal-hausse, zoals er ook tijdens de oorlog in Ko rea een hausse op de markt was. Vele standhouders boekten tn deze eerste helft van de najaarsbeurs meer orders dan in de gehele voorjaarsbenrs 1956. Behalve door een geanimeerd bin nenlands bezoek wordt de najaars beurs te Utrecht gekenmerkt door een toenemend bezoek uit het buitenland. Tot nu toe zijn zakenlieden uit 58 lan den geregistreerd. Radio en televisie De elektrobeurs, gehuisvest in de Julianahal en Margriethal, mag zich in een grote belangstelling verheugen. Men heeft over het bezoek van de handel niet te klagen. De eerste dagen is het zelfs bijzonder druk geweest. Vooral de nieuwe types radio- en televisietoestellen trokken de aan dacht. Er was een stijgende vraag naar bandrecorders. Verlichting De exposanten van verlichtingsarti kelen en lampekappen toonden over het algemeen tevredenheid over de ge dane zaken. Behalve de binnenlandse handel toonde ook het buitenland be langstelling. Aanvragen werden ge boekt van zakenlieden uit Frankrijk, België, Engeland, Noord-Afrika, An tillen, Singapore en India. Efficiency afdeling Firma's die exposeren met kantoor machines, boekhoudmachines en ad ministratiesystemen legden serieuze contacten. Er werden niet alleen nieu we relaties in industriële kring ver kregen, maar ook werd belangstelling ondervonden van de kant van instel lingen als ziekenhuizen, kloosters en scholen. Glas, aardewerk cn porcelein In de branche glas, aardewerk en porcelein zijn de exposanten de eer ste twee dagen handen tekort geko men om de orders te noteren. De vol gende dagen werd het iets rustiger hetgeen overigens niet wegneemt, dat enkele firma's gedurende de eerste helft van de beurs meer hebben ver kocht dan tijdens de geheel najaars beurs van vorig jaar. De nieuwe produkten door verschei dene fabrikanten op het gebied van sieraardewerk en -glaswerk gelan ceerd, vonden een goed onthaal. Lederwaren Grote tevredenheid heerst er onder de exposanten van lederwaren. Ver schillende firma's hebben door de overvloed van orders een lange leve ringstermijn in uitzicht moeten stel len. In de afdeling speelgoed hebben da firma's de eerste helft van de beurs alle zeilen moeten bijzetten om hun klanten af te werken. Voor alle soor ten speelgoed werd belangstelling aai de dag gelegd. Buitenlandse contacten werden ge* legd met inkopers uit Zwitserland Amerika en Jordanië. Meubelen In de afdeling woningtextiel en kleinmeubelen tenslotte, zijn wat be treft de binnenlandse handel goed# resultaten behaald. Van buitenlands^ zijde werden nagenoeg geen orde*'' ontvangen. BERKELEY, 15 sept. (Reuter). Vief atoomdeskundigen van de Universiteit van Californië hebben de ontdekking bekendgemaakt van het anti-neutron, 'n deeltje in een atoom. Volgens de geleerden is de opvallend ste eigenschap van het anti-neutron, dat, indien het in de atoomkern in de nabij heid van een gewoon neutron komt, de twee deeltjes elkaar vernietigen. De hoeveelheid energie die bij deze vernietiging vrij komt, is verscheidene honderden malen zo groot als bij de re actie in een waterstofbom. Het hoofd van de deskundigen, dr. Lofgren, zei, dat men praktisch nog geen gebruik kan maken van de eigenschappen van het anti neutron. Nieuwe plannen voor toekomst Algerië ALGIERS, 15 sept. (Reuter). De Franse minister-resident in Algerië, La- coste, heeft op een persconferentie te Algiers medegedeeld, dat de Franse re gering nieuwe voorstellen bestudeert voor een toekomstige status van Algerië. Deze nieuwe plannen houden onder meer een gemeenschappelijke kiezers lijst voor Europese en Mohammedaanse Algerijnen in. Er zou een bestuursraad moeten komen, waarvan het hoofd door de Franse regering wordt benoemd, zo zei hij. De plannen zullen aan de Alge rijnse bevolking worden voorgesteld en haar reactie erop zal spoedig bekend zijn, aldus de minister. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom. Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Hnljssen, Terneuzen; Dg. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; 3. Moil, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C, Stam, Goes; A. H. S. Ste- merdlng, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3