Grootscheepse hulp van Y.S. verwacht i.v.m. eventuele olie-crisis Wei 150.000 ogen Zeeuws fruit van zagen door sprookjesstoet Goes trekken - Zesduizend oud-SSers eisen gelijke militaire rechten De „Zandvlietjes" weer bijeen op Nederlandse bodem PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Plan van Dulles voor conferentie van woensdag a.s. Wondere wereld in dii weekend ECHTE KAMEEL VOOR NEERLANDS JEUGD Half miljard dollar voor W.-Europa (Frankrijk, Engeland, Italië e.a.) Indien Egypte schepen weigert Dagelijkse behoefte van West-Europa gedekt Thans nog 400.000 „Edelgermanen" Uiisiekende propaganda voor Zeeland— Fruiiland Ideale combinatie van schoonheid handel en charme Adempauze aan het formatie-front Uris kcas DOOR DE WERELD Aannemerscursus te Middelburg Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantore Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per weet, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 eent per woord Zeeuwsch Dagblad r Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) 12c Jaargang No. 3502 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 17 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.19 u., onder 18.50 u. Maan op 17.44 u., onder 4.32 u. Hoogwater dinsdag 18 sept. 1956: Vlissingen: 1.02 u. -.92 m., 13.12 u. 1.87 m. Terneuzen: 1.28 u. 2.07 m., 13.40 u. 2.02 m. Wemeldinge: 2.34 u. 1.64 m., 14.52 u. 1.50 m. Zierikzee: 2.21 u. 1.43 m., 14.34 u. 1.28 m. GOES, 17 sept. Wie lacht niet, wie de mens beziet? Het algelopen weekend is daartoe weer reden te over geweest. Neem bijvoorbeeld de jonge Amerikaan Eufen Suter Jr, die vorig jaar weigerde de er fenis van zijn vader (groot 350.000 dollar) te aanvaarden, wegens „morele en politieke bezwaren". Op zijn verzoek bepaalde een ge rechtshof toen, dat hij niet ver plicht was de nalatenschap te aan vaarden. Achteraf kreeg hij ech ter spijt van zijn grootse gebaar. Maar nu moet eerst de uitspraak van het gerechtshof weer inge trokken worden, voor hij een cent in handen krijgt. Inmiddels is ech ter de erfenis door rente met 50.000 dollar aangegroeid „WACHT MAAR", ZEI TANTE POS De P.T.T.-ambtenaren in Australië zijn niet tevreden over hun loon. Dat moet hoger, vinden ze. En dat ze dit verdienen, demonstreren de post mannen duidelijk, door sinds enkele dagen proceise volgens de voor schriften te werken. Resultaat? Een complete chaos. Tachtig procent van de brieven wordt teruggezonden, omdat de adressen niet precies zijn vermeld. Ja, als Tante Pos het op haar heupen heeft AGENTEN BENEVELD Vijf agenten gingen zaterdagmiddag op een der drukste kruispunten in Wenen achter elkaar van hun stok je. De uitlaatgassen van de passeren de auto's hadden dit op hun gewe ten. We kunnen ge-interesseerde le zers helaas niet rneed.len, welk merk olie daar werd gebruikt. BROKKENMAKERS De competitiewedstrijd EMSVrees wijk (le klas voetbal) moest na de eerste helft, op last van de politie, worden gestaakt. Omdat het spel ge vaar opleverde voor de omwonen den. Ja zeker, voor de aanvank van de wedstrijd was de bal door een ruit gevlogen en op de tafel beland, juist terwijl de familie aan de soep soepballen z wenste zat. Dergelijke men niet.... VOORTEKENEN De ambtenaren van de burgerlijke stand te Ede zetten zich reeds schrap want als de oude volkslegende be waarheid wordt, dan krijgen .ze het druk. Tijdens het weekend over nachtte nabij Ede n.l. een vlucht van veertien ooievaars op het dak van de kerk en op de schoorsteen van de politiewoning. Belangstelling geen gebrek en menig kindermondje riep om een vurig begeerd broertje of zusje. RHENEN, 16 sept. Uit dank baarheid voor de zending melk, die de kinderen in Pakistan des tijds van hun Nederlandse vrien den en vriendinnetjes hebben ge kregen, heeft de regering van dit land besloten de Nederlandse jeugd twee uitheemse dieren ca deau te geven, nl. een baby-oli fant uit West-Pakistan en een babykameel uit Karachi. Daar de Nederlandse kinderen onmogelijk de zorg voor de dieren op zich kunnen nemen, is in overleg met de ambassadeur van Pakistan be sloten beide babies onder te bren gen in Ouwehands dierenpark op de Grehbeberg. Vanavond is de baby-kameel in Rotterdam aangekomen. Onder de schooljeugd van Ne derland is intussen een prijsvraag uitgeschreven om de jonge ka meel een naam te bezorgen. WASHINGTONG, 16 sept. (Reuter). Te Washington wordt ver wacht, dat de Verenigde Staten aan Westeuropese landen, en met name Frankrijk, Groot-Brittannië en mogelijk Italië, een bedrag van 500 miljoen dollar zullen lenen, indien deze landen een verminderde aanvoer van olieprodukten door het Suezkanaal zouden moeten dek ken door grotere invoer uit de Ver. Staten en Zuid-Amerika, waar voor met dollars zou moeten worden betaald (de uit het Midden- Oosten ingevoerde olie wordt met ponden sterling betaald). Volgens berichten in de Amerikaanse pers zal minister Dulles dit woensdag a.s. aan de dan te Londen bijeen zijnde Westeuropese leiders mededelen. De gelden zullen via de Amerikaanse in- en uitvoerbank worden verstrekt, indien Egypte zou weigeren schepen van de voorgestelde organisatie van gebruikers van het Suezkanaal te laten passeren. Frankrijk, Engeland en wellicht Italië zouden in dat geval drin gend leningen voor hun dollarbetalingen van Amerikaanse oliepro dukten nodig hebben. plan is zijn souvereiniteit „tegen iede re prijs" te verdedigen. „Terwijl Engeland en Frankrijk thans met hun sabels kletteren, ver klaar ik uit naam van het Egyptische volk, dat met succes tegen buitenland se overheersing en agressie heeft ge streden, dat w(j van plan zijn onze souvereiniteit tegen iedere prijs te verdedigen". „Egypte wil een voorbeeld voor de wereld zijn, dat zwakkere landen hun souvereiniteit en waardigheid kunnen en zullen behouden, indien zij hiertoe vastbesloten zijn". Voorts verklaarde de president, dat Egypte nooit het eenzijdige besluit om een vereniging van gebruikers van het Suezkanaal zal erkennen. Wel wil Egypte, zoals reeds verklaard is, met alle belanghebbende landen samen werken om de vrije vaart door het kanaal te verzekeren in de best moge lijke omstandigheden en in het belang van alle landen, maar de vrijheid en onafhankelijkheid van Egypte moeten absoluut geëerbiedigd blijven. Reacties Amerikaanse functionarissen In Washington geloven, dat uit de rede Volgens de Amerikaanse pers hoopt Dulles, dat dit Amerikaanse hulpver leningsaanbod Engeland en Frankrijk zal doen afzien van militair optreden tegen president Nasser. Deskundigen der Amerikaanse rege ring en van oliemaatschappijen in de V.S. hebben een plan opgesteld, dat voorziet in handhaving van de dagelijkse Westeuropese aanvoer van 2.500.000 vaten olieprodukten, ook indien het vervoer door het Suezkanaal aan vertraging onderhe vig zou zijn. In dat geval zullen dagelijks ongeveer 450.000 vaten olieprodukten uit het Westelijk halfrond naar W.-Europa worden gezonden, benevens 300.000 vaten uit het Midden-Oosten, die normaal naar de Verenigde Staten worden verscheept. Wanneer bij deze verschepingen nog de olie komt, die door pijpleidingen van de olievelden in het Midden- Oosten naar Middellandse Zee havens, wordt afgevoerd, benevens de olieprodukten, die via de route om de Kaap naar Westeuropese ha vens zullen worden gebracht, zal de dagelijkse Westeuropese behoefte gedekt zijn. Volgens deze Amerikaanse persbe richten zullen een 35 tot 40 thans opgelegde Amerikaanse tankboten vaarklaar worden gemaakt, om de door West-Europa benodigde olie produkten over de Atlantische Oce aan te vervoeren. President Nasser van Egypte heeft zaterdag verklaard, dat Egypte van Geslaagd voor judo BERGEN OP ZOOM, 14 september. Aan de Sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor het judo examen oranje band beneden 14 jaar: L. Henning, J. v. d.-Meule en J. de Boer. Aspirant oranje band: J. Rijnders, B. v. Hove en F. Duvekot. Gele band beneden 14 jaar: H. Marijs,- L. Mattenman, C. Vroegop, R. Merkelijn, J. Merkelijn en D. v. d. Voorde. Aspirant gele band be neden 14 jaar: C. Hoogesteger, J. Vente- vogel, T. de Nooijer en P. Volker. Alle geslaagden kwamen uit Vlissin gen. van president Nasser opgemaakt kan worden dat hij zal weigeren schepen van de op te richten organisatie van gebruikers van het Suezkanaal door te laten. Men gelooft, dat daarom de voor naamste vraagstukken die de Londen- se conferentie de volgende week moet oplossen, zijn: 1) coördinatie van plannen om het scheepvaartverkeer om Kaap de Goede Hoop te leiden (waarom Egypte de inkomsten uit de kanaal exploitatie goeddeels zal moeten derven en Nasser prestigeverlies zou lijden; 2) voorzieningen met het oog op de financiële gevolgen hiervan. In ieder geval zou eerst een proef- konvooi naar het Suezkanaal gezonden worden. SS-Pantsergeneraal Meyer voor hei voetlicht MINDEN, 16 sept. (Reuter-AFP). Ongeveer 6.000 oud-leden van de Waffen-SS, Hitiers elitetroepen, hebben zaterdagavond te Minden in Westfalen de vroegere SS-pantsergeneraal Meyer toegejuicht, toen deze gelijke rechten voor hen eiste. Oud-leden van de Waffen-SS, die door het tribunaal te Neuren berg tot een misdadige organisatie is verklaard, hebben niet dezelfde rechten op pensioen als de andere oud-militairen. aan geschiedvervalsing", zo zei hij. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door vele honderden oud-leden van de Waffen-S.S. uit België, Denemarken, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk, Zuid-Tirol en Zwitserland. Bovendien kunnen hun hogere offi cieren niet toetreden tot de Westduit- se strijdkrachten, terwijl de andere oud-S.S.'ers worden onderworpen aan een speciaal onderzoek, indien zij zich als vrijwilliger melden. Meyer zei, dat de oud-leden van de Waffen-S.S., van wie er thans nog on geveer 400.000 in leven zijn, zeer on gaarne dienst zullen nemen in de W. Duitse strijdkrachten, zolang hun „louter militaire" formatie uit de oor log nog „van haar eer blijft beroofd". Volgens Meyer heeft de Waffen-S.S. in de oorlog geen „uitroeingsacties" ondernomen. Indien amen het tegen deel zegt, maakt men zich schuldig v Anna's plannetje gelukte... ROTTERDAM, 16 sept. (ANP). De vijf kinderen van de Haag-,^ familie Zandvliet, die als verstekelingen aan boord van het Engelse schip „Orontes" te reis van Australië naar Europa maakten om hun zieke moeder in Den Haag te bezoeken, kwamen zondagochtend met een bot van de „Batavierlijn" aan in Rotterdam. Zij waren zaterdag reeds in de Engelse havenstad Tilbury gearriveerd. Toen de kinderen in Rotterdam arri veerden, bevonden zij zich reeds onder de hoede van hun moeder, die hen te gemoet was gereisd tot Las Palmas. De foto toon bij aankomt in Rotter dam v.l.n.r.: Adriaan (12), Pauline (6), Rob (8), mevr. Zandvliet, radiover slaggeefster Mies Bouwman, Anna (19) die het pan voor de overttocht ont wierp en uitvoerde en Gerard (9). Zeeuwse collecte 1956: voor bejaardenzorg MIDDELBURG, 15 sept. In onze provincie worden vele initiatieven ont wikkeld op het terrein van de bejaarden zorg, zowel op plaatselijk als op regio naal en provinciaal niveau. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk heeft hierin, mede door het feit, dat de Zeeuwse collecte 1956 aan de bejaardenzorg gewijd zal zijn, aanleiding gevonden enkele belangrijke vraagstuk ken uit deze sector aan de orde te stellen op een openbare bijeenkomst, die zal worden gehouden op zaterdag 22 septem ber in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg, aanvang half drie. Twee zeer deskundige sprekers zijn bereid gevonden hun medewerking te verlenen, te weten mevr. E. Rubbens Franken, publiciste te Helvoirt en schrijfster over actuele onderwerpen op het terrein van de bejaardenzorg, die als onderwerp heeft gekozen: „De ouder wordende mens in onze samenleving" en ir. D. S. Visser, hoofding.-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in de provincie Friesland, die zal spreken over: „Huisvesting van bejaarden". GOES, 15 september. Lag het aan de fruitfee, die met een stra lend gezicht, een gulle lach en met wuivende handen door Goes trok, lag het aan de leden van haar ge volg, die de triomftocht van haar meesteres gracieus begeleidden, lag het aan de vrolijke muziek, die Zeeuwse korpsen versterkt met een Brabants gezelschap kwis tig rondstrooiden, of lag het aan de septemberzon, die als op een midzomerdag de stad in een blin kende feesttooi stak? Ja, waar lag het aan, dat het fruitcorso, dat za terdag in Goes is gehouden, zo'n groot, zo'n eclatant succes is ge worden? Het zal aan de fee gele gen hebben, aan de muziek, aan het prachtige weer en wie weet aan welke factoren nog meer, maar in het bijzonder waren het wel de prachtige wagens, deels door paarden, deels door motori sche kracht voortbewogen, die het Zeeuwse fruitfeest zaterdag een machtig hoogtepunt hebben gege ven. Er zal nog lang over worden nage praat, door de deelnemers, door de organisatoren, door de allerchar- mantste meisjes van Zeeland, die, met OIs Tamminga als middelpunt zo'n bijzondere elegance gaven aan dit grootse festijn, maar niet in het minst ook door de talrijke bezoekers, wier bewondering bijna geen gren zen kende. Stuk propaganda Het fruitfeest van Goes is geslaagd. Dubbel en dwars. En, om over te gaan naar het zakelijke gedeelte van de op zet, er is voor de Zeeuwse fruitteelt een stuk propaganda gemaakt waar van de waarde moeilijk in cijfers kan worden uitgedrukt, maar die zeker niet gering is. Enorme drukte Nog nooit heeft Goes zo'n enorme drukte gekend als zaterdagmiddag en avond! Vooral 's middags waren er duizenden en nog eens duizenden naar de binnenstad gekomen van heinde en ver en hadden een plaatsje ge zocht langs de route. Zij waren geko men in treinen bussen, auto's en tal van andere middelen van vervoer. Uit Zeeland, maar ook uit andere provin cies, tot zelfs ver uit het buitenland. Hoeveel het er wel waren? Mis schien zestigduizend, misschien ze ventigduizend, maar verkeersdes- kundigen zeiden ons dat het er even goed een paar duizend meer konden zijn. De Goese politie versterkt met poli tiemensen uit de omgeving en reserve- politie had handen vol werk om 't be weeg van deze mensenstroom in goe de banen te leiden doch zij heeft be wezen het met een goede organisatie en, indien nodig, met zachte drang, te kunnen klaren. Twee uur wuiven Dat Zeeland fruit heeft van bij zondere kwaliteit, is zaterdagmid dag overduidelijk getoond op de bijna dertig wagens, die het corso vormden. Er was een grote ver scheidenheid in deze wagens. Nu eens was het accent gelegd op het artistieke element, dan weer do mineerde de opzet vooral de kwa liteit van het fruit naar voren te brengen, terwijl ook de folklore niet was vergeten. Bovendien wa ren er nog wagens, die ten doel hadden reclame te maken voor een bepaalde tak van bedrijf. Een spreekwoordelijk eresaluut mag zeker wel worden afgescho ten voor de fruitfee, voor Ols Tamminga uit Goes. Twee uur heeft zij zaterdagmiddag, bewon- Bijzondere luister werd zaterdag aan dit fruitfeest bijgezet door het bezoek van de Amerikaanse groentefee Beverly Bishop aan Goes. Dit Amerikaanse meisje kreeg in hotel „De Korenbeurs" de ereplaats naast de fruitfee, nadat zij door Ols Tamminga met een hartelijk speechje was ver welkomd. Miss Beverly stak haar waardering voor het corso niet onder stoelen of banken, in „De Korenbeurs" niet tegenover de fee en haar gevolg, doch nader hand toen zij bij de uitreiking van de prijzen op de muziektent aanwezig was evenmin. Hier hield zij een vlot en spontaan toespraakje, waarin zij niet al leen zei erg blij te zijn in Neder land de fruitfee te mogen begroe ten, maar waarin zij ook de stel lige verzekering gaf in Amerika te zullen vertellen, welk een mooi land Nederland is, welk een een vriendelijk volk het hier is. welk een vriendelijk volk het hier is. derd door allen, die haar zagen en 's avonds nog eens weer een uur, op haar wagen gezeten en geen enkel ogenblik werd Ols het wui ven moe. Of misschien toch wél (Vervolg op pag. 2) (Van onze parlement, redacteur)' DEN HAAG, maandagmorgen, Na het mislukken van de vier da poging Nederland, dat morgen zijn politieke hoogtijdag beleeft, aan een nieuw kabinet te helpen, is er vuurpauze ingetreden aan het for matiefront. Zaterdag heeft H. M. de Koningin de fractievoorzitters van de vijf grote partijen ont vangen. Deze zullen haar waarschijnlijk in de loop van vandaag een schrif telijk advies doen toekomen. De bestudering van deze advie zen zal wel enige tijd vergen, zo dat het niet te verwachten is, dat op zeer korte termijn een informa teur zal worden benoemd. Een unicum Prinsjesdag zal trouwens voor het grootste gedeelte een formatie-loze dag zijn. De Ridderzaal zal voor de vijfde achtereenvolgende maal het zelfde kabinet binnen zijn eeuwen oude muren zien. In de parlementaire geschiedenis, zeker in die van na de oorlog, is zoiets een unicum. Het is zelfs mogelijk, dat deze vijfde maal niet de laatste maal zal zijn, want als de politieke hemel niet spoedig op klaart, krijgt het denkbeeld van recon structie nog een serieuze kans. Voorlopig echter beschouwen we reconstructie en weigering van ont slag als weinig elegante, dubieuze op lossingen,waaronder de moeilijkheden hoogstens verschoven worden. GOES, 17 sept. (A.N.P./Reuter) Voor het eerst in de historie (voorzo ver bekend) is in een dierentuin een rhinoceros (neushoorn) geboren, en wei te Bazel. OLIVER HARDY, de dikke filmko miek (beter bekend als Olly), samen met de droge Stan Laurel), is door een beroerte getroffen. Hij verkeert in staat van bewusteloosheid en wordt kunstmatig gevoed. DRIEDUIZEND GULDEN bedraagt de romanprijs, die B. en W. van Am sterdam aan de Nederlandse schrijf ster Anna Blaman hebben toegekend voor haar roman „Op leven en dood". HOOFDCOMMISSARIS BORST LAP te Arnhem, die onlangs bedankte voor benoeming tot opvolger van hoofdcommissaris Kaasjager te Am sterdam is op 59-jarige leeftijd over leden, vlak nadat hij in Duitsland de internationale politietentoonstelling had bezocht. ZES KOEIEN werden zaterdagmid dag tegelijk doodgereden door een D- trein bij Voorhout. De koeien werden juist over een onbewaakte overweg gedreven. De boer had niets van sig nalen gehoord. MIDDELBURG, 15 sept. Naar de MIDDELBURG, 15 sept. - Namens de drijf werd in een der lokalen van de Technische school begonnen met een nieuwe 3-jarige cursus ter verkrijging van het vakdiploma Aannemer. De directeur van deze cursus, de heer E. Visscher, sprak er zijn vreugde over uit, dat men bijeen was geko men voor een gebeurtenis die voor Zeeland van grote betekenis genoemd mag worden. De voorzitter van de Ned. Aanne- mersbond, afdeling Walcheren, de heer K. J. van Loo, tevens voprzitter van de Commissie van Toezicht op de cur sus, gaf in een gloedvol betoog een uiteenzetting over het doel van de cur sus en deed uitkomen dat vóór de oor log het bouwbedrijf volkomen opge wassen was tegen zijn taak. „Na de oorlog zijn wij in een totaal andere positie komen te verkeren en moet de aannemer van tegenwoordig uit technisch en zakelijk oogpunt veel sterker staan. DE BILTZEGT: Droog weer Overwegend droog weer met zon nige perioden, maar tijdelijk ook eni ge overdrijvende wolkenvelden. Meest matige noordelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1