Ook Informateur De Gaay Fortman legt nu het bijltje erbij neer Stierven koeien aan tbc na vaccinatie tegen mond- en klauwzeer? Nieuwe Suezconferentie begint woensdag Zal Ir. Staf nu opdracht tot (in)formatie krijgen Laatste nieuws Datum salarisverhoging '56 voor ambtenaren blijft onveranderd Hammarskjoeld beraadt zich over spanning Israël-Jordanië De protestants- christelijke tragiek Weer poging tot brede basis? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NA 92 DAGEN KABINETSCRISIS Zullen KVP en AR willen doen? mee Jarige Ds. Hasper werd koninklijk onderscheiden Toch hoger dan salaris in '55 „De groene draeck" voor Beatrix Gelderse veehouder dagvaart de Staat voor schadevergoeding Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad f Is Uw nieuwe abonné er al? (pag. S) 12c Jaargang No. 3501 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 15 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.15 u., onder 18.54 u. Maan op 17.05 u., onder 2.19 u. Hoogwater zondag 16 sept. 1956: Vlissingen: 11.53 u. 1.48 m., u. m. Terneuzen: 12.20 u. 1.65 m., u. m. Wemeldinge: 0.50 u. 1.83 m„ 13.22 u. 1.24 m, Zierikzee: 0.36 u. 1.16 m., 13.03 u. 1.06 m. M och in woord, noch in geschrifte hebben wij er bij ons weten ooit ook maar enige twijfel aan laten be staan, dat wij behoren tot de meest overtuigende voorstanders van een zo nauw mogelijke samenwerking van al le partijen op het protestants-christe lijke politieke erf. Naar onze vaste overtuiging is een dergelijke samen werking, als belichaamd in ons blad, naar de mens gesproken de essentiële voorwaarde voor het met kracht en vrucht doorwerken van de christelijke beginselen in maatschappij en staat, en voor het behoud en de versterking van het grondkarakter van Nederland als protestantse natie. Zeker, wij hadden en hebben een open oog voor de grote verscheiden heid van meningen en stromingen, die ook onder de rechtzinnige protestanten in ons land bestaan. Wij erkennen gaarne de zinvolheid en geestelijke rijkdom, die in deze verscheidenheid ligt besloten. Mits geen afbreuk wordt gedaan aan het gemeenschappelijke fundament: het belijden van de grond waarheden van de reformatie. En mits de solidariteitsgedachte wordt vastge houden: het zich tezamen verantwoor delijk weten voor dit fundament en voor eUf-^rs geestelijke waarden. Q p dit ogenblik willen wij er nog v-' eens met nadruk aan herinneren, hoe voor zeer_ velen de gang van zaken in het eerste jaar na de bevrijding een grote teleurstelling is geweest. Het ge meenschappelijk verzet tegen de bezet ter en onderdrukker had de hoop ten zeerste versterkt, dat het mogelijk zou zijn althans op politiek terrein de pro testants-christelijke tragiek der ver deeldheid definitief tot historie te ver klaren en_ met een schone lei te begin nen in één christelijke volkspartij. Gelijk dit op maatschappelijk terrein al vóór 1940 in belangrijke mate was bereikt, gelijk dit op andere terreinen, bijv. ten aanzien van de dagbladpers, tegelijkertijd werd nagestreefd. Het heeft niet zo mogen zijn. Het heeft ook nog niet zo kunnen zijn, voegen wij hier met enige klem aan toe. Ook de minder ver gaande voorstellen tot federatieve samenwer king van de heren Tilanus en De Wil de van het najaar van 1945 betekenen, zij het in mindere mate dan tevoren gedane voorstellen tot fusie, een mis kenning van een vooral sociologisch en sociaal-psychologisch bepaalde wer kelijkheid. Een harde werkelijkheid, die even wel geenszins in de weg behoeft te staan aan zekere practische en wel overwogen vormen van zinvolle nauwe samenwerking: voor het doen uitgaan van ten gezonde protestants-christelij ke invloed en voor het oplossen van enkele bijzonder klemmende vraag stukken op politiek en onmiddellijk verwant terrein in de achter ons lig gende jaren stellig „Gebot der Stun- de"! LI et is een onderstreping van or ze 11 protestants-christelijke tragiek dat de politieke ontwikkeling zich in 1945 grotere verwijdering en wrijving in de christelijke partijen met zich heeft ge bracht dan wegen opende voor toe nadering. Somtijds scheen een keer punt bereikt, klonken bemoedigende en moedgevende woorden, maar tel kenmale ook deden zich hindernissen voor. Zo kwam al spoedig na de jongste verkiezingsnederlaag der christelijke partijen een contact tot stand, dat de belofte inhield, dat in overleg op be slissende punten zou worden gehandeld Maar met name tijdens de laatste da gen verkeerde deze belofte in haar tegendeel en geraakten de beide grote christelijke partijen hoe langer hoe verder van elkander verwijderd. De afsluit van dit stuk protestants-chris telijke tragiek wordt gevormd door de reeks weigeringen van christelijk his- torische-kandidaat-ministers op aan biedingen, hun gedaan door de A.R.- formateur, die dientengevolge gister middag de hem opgedragen taak heeft moeten afbreken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, zaterdagmorgen. De A.R.-hoogleraar, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft na ruim drie weken (in)formeren, het bijltje erbij neergelegd. Met dit bijna lugubere nieuws is de kabinetsformatie haar veertiende week ingegaan. Gistermiddag bracht de ex-informateur op Soestdijk aan H.M. de Koningin een (negatief) eindrapport uit over de mogelijk heid tot samenstellen van een kabinet. Des avonds ontving de Konin gin achtereenvolgens de vice-president van de Raad van State, dr. A. L. Rutgers en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Korterihorst. Vandaag ontvangt zij de fractie-voorzitters van de vijf grote partijen, de heren Burger, Romme, Zijlstra, Tilanus en Oud. Na het weigerend antwoord van de heer Van Mastrigt (die gepolst was voor Sociale Zaken) waardoor voor hem kwam vast te staan dat de meerder heid in de C.H.-kring overwegende bezwaren had tegen 'n rechts kabinet met partijloze aanhang, heeft hij er dus kennelijk geen gat meer in gezien. Dat deze tragiek der verdeeldheid zich op dit zo beslissende ogenblik op deze wijze voor de ogen van heel ons volk heeft geopenbaard, achten wij het tot dusverre zwartste moment uit deze toch al weinig verheugende momenten bij de formatie. En voor hen, die het vaande' der samenwerking hoog wil len heffen, een zware klap, die de stoot tot grondige bezinning op veler lei kanten van deze ontwikkeling zal moeten geven. Waar de laatste uiting van deze ont wikkeling, „het terug moeten geven van zijn opdracht door de prof. De Gaay Fortman, haar tastbare oor sprong vindt in de weigering der socia listen om de informateur zijn plannen te volgen, menen wij, dat de regels van formatie met zich brengen, dat thans aan een socialist opnieuw een informatie-opdracht wordt verstrekt. Al is ons volstrekt duister op welke wijze nog een oplossing zal kunnen worden gevonden. Maar daarbij staan wij, zo is ons uit talrijke informaties wel gebleken, bepaald niet alleen. Wij nopen slechts, dat de komende dagen en wellicht weken niet opnieuw en dan een veel dieper snijdende manifes tatie zullen brengen van onze pro testants christelijke tragiek der ver deeldheid. Prof. dr. J. J. de Jong. Eerst heeft hij nog gesproken met de vice-president van de Raad van Staten, zijn partijgenoot dr. Rutgers, met de A.R.-fractievoorzitter, prof. Zijlstra, en met het Eerste Kamerlid prof. De Beaufort, maar om tien over half drie zette hij daar een punt ach ter en stapte in de auto naar Sostdijk en daarmee werd de vierde fase van deze dramatische kabinetsformatie de finitief afgesloten. Hiermede werd tevens de mogelijk heid uitgesloten om te beginnen met het samenstellen van een minderheids kabinet, dat uitsluitend zou bestaan uit katholieken en anti-revolutionai ren. De kans op een dergelijk kabinet werd trouwens in politieke kringen vrijwel nihil geacht. Vijfde fase Het is nog niet duidelijk, welke fi guur in de komende fase op de voor grond zal staan. Het is zeer goed mo gelijk, dat de demissionaire minister van oorlog, ir. Staf, met een informa tie-opdracht zal worden belast. Hij heeft in het laatste stadium van de informatiepoging van De Gaay-Fort- man'een zeer belangrijke roi gespeeld. Zijn uitgesproken voorkeur voor de brede basis en zijn afkeer van een rechts kabinet hebben in feite de hou ding van de C.H.U. ten aanzien van de plannen van de heer De Gaay-Fort- man, bepaald. Hierbij dient te worden vermeld, dat de C.H.-fractievoorzitter, de heer Tilanus, op zijn voor het ministerschap gepolste partijgenoot generlei aandrang heeft uitgeoefend, noch in positieve, noch in negatieve zin. Nu Staf Een niet geheel onbelangrijke groep in de C.H.U. ging trouwens met het streven van de A.R.-informateur ak koord, z(j het mischien niet van harte. Deze groep, die ook wel onder de C.H.- kamerleden aanhangers telde, achtte het niet verantwoord de kabinetsfor matie nog langer op te houden. De opvattingen van de heer Staf hebben echter gezegevierd en vol gens de spelregel: „wie breekt, moe helen" zou hij thans aan de beurt zijn om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, die er zijn tot het samenstellen van een kabi net. Weer brede basis Zo erg veel mogelijkheden zijn er overigens niet meer. Het moet waar schijnlijk geacht worden, dat de heer Staf zal beginnen met een poging de brede basis weer te lijmen. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat hij daarbij steun zal ondervinden van de K.V.P. en de A.R. tenzijja, tenzij een van de grootste partijen belangrijke concessies doet ten aanzien van b.v. het vraagstuk van de bezitsvorming, het meest controversele punt in deze kabinetsformatie. De kant hierop be schouwen wij voorlopig nog als erg klein, gezien de gebeurtenissen in het jongste verleden. Doen de K.V.P. en A.R. niet mee, dan zal ir. Staf (of wie het dan ook moge zijn) het moeten zoeken in een kabinet, steunend op de P.v.d.A., C.H. en V.V.D. Ook dit zal ernstige moeilijkheden met zich meebrengen, want wel heb ben deze partijen een (overigens zeer krappe) meerderheid in de Kamer, maar een enigszins hechte coalitie tus sen de P.v.d.A. en de liberalen be hoort bepaald niet tot de waarschijn lijkheden. De V.V.D. sympathiseert, met name op economisch gebied, met denkbeelden, die lijnrecht staan te genover die van de P.v.d.A. De P.v. d.A. zou de K.V.P. trouwens nooit meer voor conservatief kunnen uit schelden, wanneer ze nu met de libe ralen in zee ging. Van de zijde van de A.R. zou men misschien adviseren de fractieleider van de grootste partij, mr. Burger (P.v.d.A.) met een informatie-opdracht te belasten. De A.R. zou de heer Staf die volgens hen de voornaamste oor zaak is van het mislukken van de po ging-Fortman, als een te controver siële figuur beschouwen. De heer Bur ger lijkt een meer acceptabele figuur, mede omdat zijn partij en dit past weer in het schema: „wie breekt, moet lijmen" de eerste poging van De Gaay Fortman heeft doen mislukken. DEN HAAG, 14 sept. Onder be- langstelling uit het gehele land heeft Ds. H. Hasper, Ned. Herv. em.-predl- kant te 's-Gravenhage, de man van de Psalmberijming en van de geestelijke liederen uit „De schat van de kerk der eeuwen", vandaag zijn zeventigste ver jaardag gevierd. Ds. Hasper ontving vele geschenken en een grote hoeveel heid telegrammen uit binnen- en bui tenland. Eén van de hoogtepunten was het bezoek van de loco-burgemeester van 's-Gravenhage, die hem de gelukwen sen van het gemeentebestuur aanbood en namens H.M. de Koningin medede ling deed van zijn benoeming tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. MINISTER VAN OVEN ANTWOORDT: 's-GRAVENHAGE, 14 sept. De minister van binnenlandse za ken a.i., prof. Van Oven, heeft ge antwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de Ingezonden Mededeling (A^t' De keuze van het jacht dat Prinses Beatrix ter gelegen heid van haar 18de verjaardag kreeg aangeboden, is gevallen op een Lemsteraak die de naam „De groene draeck" zal dragen. De heer A. de Boer uit Lemmer, een bekende ont werper van Lemsteraken„. heeft het lijnen- en tuigplan ontworpen waarvan men hier het tuigplan ziet. Lïé ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. Illllllllllllll wan. IEDDEN. EN STAALWARENFAIRIEKEN TE ZEVENIERCEN^ ACHTTIEN INSTEMMERS WEER NAAR LONDEN LONDEN, 14 sept. (Reuter) Engeland zal, (mede namens Frankrijk en de Verenigde Staten), de 15 landen die met de Wes telijke Grote Drie op de Londense conferentie het plan voor inter nationalisatie van het Suezkanaal ondersteunen, uitnodigen voor een conferentie in Londen voor oprichting van een organisatie van ge bruikers van het Suezkanaal. De uitnodigingen zullen zaterdag door de Britse ambassadeurs in de betrokken landen worden overhandigd. Dit is vanavond door het Britse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De conferentie zal, naar verluidt, woensdag beginnen. De vier landen die op de Londense Suezconferentie het westelijke plan niet steunden India, de Sowjet-Unie, Ceylon en In donesië worden dus niet uitgeno digd. heer Reuter over de datum van ingang van de „salarisverhoging 1956" voor het overheidspersoneel. In verband hiermee wordt de vraag of de minister bereid is hierin alsnog verandering te doen brengen of hieromtrent opnieuw het overleg met de organisaties te doen heropenen, ontkennend be antwoord, nadat deze aangelegen heid opnieuw onderwerp van be raadslaging in de ministerraad Is geweest. De minister antwoordt bevestigend op de vraag, of het juist is, dat in de centrale commissie van georganiseerd overleg in abtenarenzaken geen over eenstemming met de vakorganisaties is bereikt omtrent de datum van in gang van een 6 pet. salarisverhoging. IETS HOGER Op de vraag of het de minister dan bekend is, dat door het eenzijdig aan houden van de datum van 1 sept. het inkomen van het rijkspersoneel over 1956 zal dalen beneden dat van 1955, en of de minister hiervan de redenen kan mededelen, antwoordde de heer Van Oven, dat, zelfs als men er geen rekening mede houdt, dat de zoge naamde nabetaling uit de winst over 1955 eerst in mei 1956 heeft plaatsge vonden, dan nog vaststaat, dat het in komen van het rijkspersoneel, tenge volge van de verruiming der vakantie gratificatie met 2 pet., iets hoger zal liggen dan in 1955. NIET JUIST Voorts is dc 6 pet. salarisverhoging een ook voor de toekomst geldende maatregel. Het komt dan ook niet juist voor deze verhoging te vergelijken met de over 1955 toegekende uitkering ineens. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen, maar la ter weer toenemende bewolking, mo gelijk gevolgd door enige regen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als vrijdag. NEW YORK, 14 sept. Reu ter De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammars- 's-GRAVENHAGE, 14 sept. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft hedenmiddag een aantal getuigen gehoord in de enquête van het proces van de veehouder R. Sponselee uit Eist tegen de Staat der Nederlanden. De veehouder heeft namelijk tegen de Staat een eis tot schade vergoeding ingesteld omdat zijn vijftien koeien aan tuberculose waren gestorven nadat deze te gen mond- en klauwzeer waren ingeënt. Als eerste werd gehoord prof. dr. Ten Thije, hoogleraar in de faculteit der diergeneeskunde te Utrecht. De ze zei, dat tuberculose in de boeg- klier van runderen op zich zelf'vrij wel zeldzaam voorkwam, wel als on derdeel van een algemene tuberculo se. Tuberculose in de boegklier, zo zeide hij, wijst meestal op een be smetting in de onmiddellijke omge ving van de huid. Theoretisch mogelijk De hoogleraar achtte het toege diende serum praktisch besmettings- vrij, hoewel hij theoretisch de moge lijkheid open liet van besmetting. Ook achtte hij het mogelijk dat de entstof besmet was geworden op de deel van eisers boerderij. De dierenarts Verwey, directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren te Roosendaal, was het volkomen eens met de verklaring van prof. Ten Thije. Nadat nog een paar dierenartsen waren gehoord als mede een handelaar in kunstmest, die weinig bijzonderheden konden verklaren, werden de veehouders Hofs uit Oosterhout gehoord. Deze verklaarden dat hun koeien na voor mond- en klauwzeer te zijn ingeënt, later tuberculose had den gekregen. Een van de dieren in de boegklier. De rechtbank heeft de contra-enquête op 5 oktober be paald. Makarios opgenomen in een ziekenhuis MAHE, 14 sept. (Reuter) Aarts bisschop Makarios, die door de Engel sen naar da Seychellen is verbannen op beschuldiging van samenwerking met de verzetsbeweging op Cyprus, is te Mahe in een ziekenhuis opgenomen wegens een „lichte maagstoornis". Hij zal, naar verluidt, daar twee of drie dagen blijven. kjoeld, heeft vrijdag de gespannen toestand aan de Israëlisch-Jor- daanse grens besproken met Abba Eban, de permanente vertegen woordiger van Israël bij de Ver. Naties, die op speciaal verzoek van Hammarskjoeld naar New York was gekomen. Dit verzoek was een gevolg van berichten over de Israëlische aan val op een Jordaans politiebureau te Gharandal. Na zijn ontmoeting met Hammars kjoeld, zei Eban tegen verslaggevers, dat hij geen inlichtingen bezat over 't incident. Hammarskjoeld had hem ge vraagd zijn bezorgdheid over de ont wikkeling van de toestand aan de Jor- daans-Israëlische grens aan de rege ring van Israël over te brengen. Ook Jordaans bezoek Ook de permanente vertegenwoor diger van Jordanië bij de Ver. Naties, Khalidi, bracht vrijdag een bezoek aan Hammarskjoeld. Khalidi ver klaarde, dat Hammerskjoeld hem ge vraagd had de Jordaanse regering mede te delen dat volgens hem „ge weld niet met geweld beantwoord moet worden". Op de vraag of hij van mening was, dat de Jordaanse regering het incident voor de Veiligheidsraad zou brengen, antwoordde Khalidi, dat 't nog te vroeg was om hierop in te gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1