ENGELAND, FRANKRIJK EN Y.S. RICHTEN EIGEN SUEZ-ORGANISATIE OP Autorijscholen zitten elkaar danig dwars Zal CHU toch het nieuwe kabinet steunen? EGYPTE ANTWOORDT„DIT IS EEN UITDAGING TOT OORLOG Produktschap verdronk bijna in al de aardappelkwesties Als Egypte weigert - VN beslissing of oorlog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HET WESTEN DOET EEN TEGENZET Vandaag antwoordt dhr. Van Mastrigt (CNV) Grote Drie leggen Nasser het vuur na aan de schenen Russinnen kruisen de degens „Beperking van souvereiniteit NOOIT!" ring vraagt aan SER advies over alg. ouderdomsverzekering Briefkaart voor Erasmus Fransen in Marokko gearresteerd C.B.R.: ,BEA misleidt het publiek, opleiding absoluut onvoldoende' f ooldkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 20-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3499 Wnd.-hootdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 13 Sept. 1956 r Is Uw nieuwe abonné er al? Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.12 u., onder 18.59 u. Maan op 16.14 u., onder 0.12 u. Hoogwater vrijdag 14 sept. 1056: Vlissingen: 9.28 u. 1.23 m., 22.13 u. 1.45 m. Terneuzen: 9.55 u. 1.41 m., 22.37 u. 1.63 m. Wemeldinge: 10.50 u. 1.Q6 m., 23.29 u. 1.19 m Zierikzee: 10.30 u. 0.91 m., 23.13 u. 1.04 m. Kabinetsvorming in beslissend stadium (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, donderdagmorgen. Met spanning wordt in politieke kringen uitgezien naar het ant- LONDEN, (Reuter, A.F.P., U.P.), 12 sept. De situatie betreffende het Suezkanaal is momenteel zeer kritiek. De voornaamste punten, die zich vandaag hebben voorge daan, zijn de volgende: 1. Frankrijk, Engeland en Amerika hebben (op voorstel van Dulles) besloten een eigen Suez-organisatie op te richten met eigen loodsen. Egypte krijgt slechts een vergoeding. 2. Amerika belooft olie aan westelijke lan den,indien Egypte het Suezkanaal zou sluiten uit protest. 3. Nassers plan voor een nieuwe conferentie van de achttien landen is verworpen door de Grote Drie. 4. Indien Egypte weigert, zullen de Grote Drie niet voor harde maatregelen terug deinzen, aldus politieke woordvoerders. PREMIER EDEN gejoel en gejuich TANKS OP MALTA VALETTA,. 12 .sept. (Rtr.) In de Maltese haven Valetta zijn woensdag drie tank-landingsvaartuigen met cen- turion-tanks aangekomen, als onder deel van de Britse voorzorgsmaatrege len met het oog op de Suezcrisis, zo is in Valetta vernomen. BUITENLANDSE LOOD SEN VELATEN EGYPTE CAIRO, 13 sept. (Rtr.) Het hoofd van de afdeling navigatie van de Suez- kanaalmaatschappij, de Fransman Paul Raymond, heett woensdag de Egyp tische overheid ervan in kennis ge steld, dat Franse, Britse, Nederlandse, Noorse en Italiaanse loodsen en an dere werknemers „de wens te kennen hebben gegeven op de avond van de 14de september ontslag te nemen". Dit heeft de Egyptische voorlichtings dienst medegedeeld. De functionarissen die niet in Egyp te willen blijven, zullen zonder moeite uitreisvisa kunnen krijgen, zo voegde de woordvoerder hier nog aan toe. Het ziet er naar uit, dat 90 procent van het niet-Egyptische personeel vrij dag het werk zal beëindigen. Italië: „Naar de Ver. Naties" ROME, 12 sept. (Reuter) Van be trouwbare zijde wordt vernomen dat het Italiaanse kabinet woensdag met algemene stemmen tot de slotsom is gekomen, dat het Suezkanaal-vraag- stuk aan de Verenigde Naties moet worden voorgelegd. India: „Onderhandelen" NIEUW DELHI, 12 sept. Uit goe de bron is in Nieuw Delhi vernomen, dat de Indiase regering de Britse re gering heeft meegedeeld, dat volgens haar onderhandelingen met Egypte nog mogelijk zijn en dat het voorstel van president Nasser voor een onder handelingsorgaan punten voor verder overleg bevat. Geen nieuwe conferentie PARIJS, 12 sept. (A.F.P.) „De voornaamste punten van de statu ten van de nieuwe organisatie zijn reeds opgesteld", deelde de Fran se premier Mollet vandaag mede op een persconferentie. Betreffende het voorstel van Nas ser tot het houden van een nieuwe conferentie van de 18 landen, zeide hij: „Daar is geen sprake van. Nas sers onmogelijk voorstel is door ons afgewezen". K.L.M. blijft Cairo aandoen 's-GRAVENHAGE, 12 sept. De K.L. M.-vliegtuigen zullen Cairo normaal blijven aandoen, zo deelde de K.L. M. ons desgevraagd mede. Zoals bé kend heeft de Air France haar dien sten op de Egyptische hoofdstad be perkt. LONDEN, 12 sept. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben besloten onmiddellijk een organisatie in het leven te roepen, die de gebruikers van het Suezkanaal in staat stelt hun rechten uit te oefenen. Deze organisatie zal loodsen in dienst nemen, de verant woordelijkheid voor coördinering van het scheepvaartverkeer op zich nemen en optreden als een vrijwillige vereniging voor de uitoefening der rechten van Suezkanaal-gebruikers. De Egyptische autoriteiten zal worden verzocht medewerking te verlenen voor het handhaven van een maximum aan verkeer. Men stelt zich voor, dat Egypte voor de verleende faciliteiten passende betaling zou ontvangen van de organisatie, die op haar beurt dan aanspraak maakt op de tolgelden. Sir Anthony Eden, die dit bericht in het Engelse Lagerhuis meedeelde, zei, dat de voorzitter van de Veilig heidsraad van het plan op de hoogte is gesteld. De voornaamste gebrui kers van het kanaal zullen uitgeno digd worden tot aansluiting bij de nieuwe organisatie, aldus Eden, die daaraan toevoegde, dat Egypte eens te meer inbreuk op de conventie van 1888 zou maken, wanneer zij zou weigeren de nodige medewerking te verlenen. „Aftreden!" en „Dat is moedwillige uitdaging!", schreeuwden leden van de socialistenpartij, „Is me dat een vredestichter!". De aanhangers van de regering gingen daar echter met gejuich tegen in. Idee van Dulles De organisatie zal gevestigd worden in een hoofdstad in het Middellandse Zeegebied. Misschien Rome, als Ita lië geen bezwaar heeft. Naar van betrouwbare zijde te Was hington wordt vernomen, is het denkbeeld tot het oprichten van ge noemde organisatie het eerst door Dulles naar voren gebracht. Als Egypte weigert en het Suezkanaal zou sluiten, dan heeft de Ameri kaanse regering plannen gereed om West-Europa te helpen met een verhoogde toevoer van olie ter com pensering, aldus wordt gemeld. Eigen loodsen De nieuwe vereniging zou vol gens de eerste berichten recht- -streek loodsen in dienst nemen. Elk deelnemend land zou loodsen zenden, die geplaatst zouden worden aan boord van de schepen, die door het kanaal willen varen. Als Egypte de stationering van loodsen op Egyptisch gebied weigert, zullen de loodsen in de laatste niet-Egyptische aanleg plaats aan boord komen en in de eer ste niet-Egyptische aanlegplaats na de kanaalvaart weer van boord gaan. Vrijdag en zaterdag a.s. zal te Londen om het dames wereld kampioenschap schermen worden gestreden. Op de foto ziet men het Russi sche damesteam, dat reeds te Londen aan het oefenen is. PARIJS, 12 sept. (A.F.P.) De directeur van de Egyptische voor lichtingsdienst, Hatim, heeft woensdagavond voor radio-Cairo ver klaard, dat „de schepping van een nieuw comité van gebruikers van het Suezkanaal een uitdaging is, bedoeld om tot oorlog te leiden". Egypte is bereid aan alle gebruikers van het kanaal alle facilitei ten te verlenen om overeenkomstig de conventie van Constantinopel de vrije vaart te verzekeren, maar het zal nooit beperking van zijn rechten en soevereiniteit aanvaarden, zo zei hij. „Het Suezkanaal is een integrerend onderdeel van Egypte en de instel ling van een „comité van gebrui kers van het kanaal", zoals woens dag bekendgemaakt, betekent, dat bepaalde landen samenzweren tegen de rechten van Egypte en zijn soeve reiniteit, zich mengend in het be stuur van het kanaal, hetgeen ern stige verstoring van de vrije vaart met zich mee kan brengen", zo ver klaarde Hatim. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krach tige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en zuidwest. Iets ho gere middagtemperaturen dan giste ren. DEN HAAG, 12 sept. Namens de regering hebben de ministers van economische zaken en van so ciale zaken een verzoek tot de so ciaal-economische raad (S.E.R.) gericht, om advies over de nood zaak en mogelijkheid van een be perking der bestedingen en over een compensatie van de premie voor de algemene ouderdomsver zekering. ROTTERDAM, 12 sept. Ve len kennen het standbeeld aan de Rotterdamse Coolsingel van De- siderius Erasrrius op zijn etenen voetstuk, lezend in zijn stenen boek. De volksmond zegt, dat Erasmus een blad zal omslaan, als hij de klok hoort luiden. Dit schijnt evenwel nog nooit ge beurd te zijn, want sinds jaar en dag bestudeert onze geleerde reeds dezelfde pagina. Of nu andere geleerden staan te trappelen van ongeduld of dat schooljongens een grapje wilden uithalen is niet bekend, maar ze ker is, dat een agent van politie vanmorgen aan de voet van het monument een „briefkaart?' van het ongewone formaat van 50 bij 34 centimeter vond, com pleet met postzegel en geadres seerd aan de heer D. Erasmus. Op de briefkaart staat te lezen, dat hij voor de tweede maal ge waarschuwd wordt het boek, dat hij reeds meer dan 200 jaar in zijn bezit heeft, binnen drie da gen bij de gemeentebibliotheek terug te bezorgen. „Kosten dezes vijf cent". De politie heeft evenwel de in druk, dat de geleerde ook deze tweede waarschuwing wel langs zijn koude kleren zal laten afglij den. woord van de C.H.-kandidaat ministers. Hedenmorgen kwam de heer A. B. W. Tïlanus aan infor mateur De Gaay Fortman meede len, dat hij bereid zal zijn het de partement van Maatschappelijk Werk te beheren. En in de loop van de dag is het antwoord te ver wachten van de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer C. van Mastrigt, die gepolst is voor So ciale Zaken. Juist na de weigering van de heer Staf is het antwoord van deze twee kandidaat-ministers hoogst belangrijk. Uit deze ant woorden zal men langzamerhand kunnen opmaken, of de Chr. His torische Unie van plan is het ka binet te steunen. DRIE MAAL „JA" Woensdag was het een belangrijke dag voor de informateur Fortman. Toen heeft hij n.l. de bereidverkla ring gekregen van de heren Van Kampen (financiën), Witte (wederop bouw), Luns (buitenl. zaken) om een ministerzetel te accepteren. Het is duidelijk, dat de informatie- poging van prof. De Gaay Fortman vandaag dus in een beslissend stadium i» gekomen. Voor het departement van land bouw is prof. Horring, directeur van het Landbouwkundig Econ. Insti- tuur (LEI) gepolst, die dit aanbod in zeer ernstige overweging heeft genomen. De contouren van het kabinet wor den langzamerhand duidelijk. Nu prof. Van der Grinten belast zal worden met justitie, is het zoeken nog naar een neutrale figuur voor oorlog en marine, en voor verkeer en water staat. Binnenlandse zaken is in dit ge val bestemd voor een KVP-miniSter. Voor een zeer belangrijk deel hangt dit alles echter af van de CH-kandl- daten. Vooral het antwoord van de heer Van Mastrigt zal voor de infor mateur zeer belangrijk zijn. RABAT, 12 sept. (Reuter/A.F.P.) -y Marokkaanse autoriteiten hebben twintig Fransen in hechtenis geno men met de bedoeling hen uit het land te zetten. Te Casablanca werd een vliegtuig startklaar gehouden onl hen naar het buitenland te brengen. De Franse ambassadeur, Dubois, heeft krachtig geprotesteerd. Admiraal Doenitz komt in oktober vrij BERLIJN, 12 sept. (D.P.A) Karl Doenitz, de voormalige Duitse groot-admiraal en opvolger van Hit- Ier in mei 1945, zal op 1 oktober uit de internationale gevangenis van Spandau bij Berlijn ontslagen worden. Hij werd In 1946 in Neurenberg tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld en heeft op 1 oktober zijn straf uitgeboet. Doenitz is 65 jaar. DEN HAAG, 12 sept. Lang en breed heeft het bestuur van het produktschap aardappelen ge- 's-GRAVENHAGE, 12 sept. De directeur van het centraal bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen C.B.R., de heer H. Westerlaken heeft de le den van rijschoolhoudersbonden op de hoogte gebracht van klach ten over de door hem geleide in stelling. Deze klachten werden gepubliceerd in het contactblad van de „coöperatieve vereniging B.E.A. („Bond van erkende auto rijschoolhouders") met welke bond de directie van het C.B.R. geen contact heeft. Uiteraard wel met de door het C. B R. als zodanig aanvaarde organi saties van rijschoolhouders: de F.N. O.P., de B.B.A., de A.B.A.N. en de BOVAG. Grote chaos Het contactblad van dë B.E.A. laat aan de instelling C.B.R. noch aan de directeur een stuk heel. Het bureau zou één grote chaos zijn, waar niets klopt en service een on bekend woord is. Verteld wordt voorts, dat adviseurs kandidaten laten zakken voor het rijbewijs, omdat zij op een scooter niet kunnen.achteruitrijden. Er zijn mensen, die acht weken op een oproep voor het examen moeten wachten, terwijl anderen omtrent hun eerste les al geslaagd zijn. Der den horen pas na drie weken de examen-uitslag of horen helemaal niets. Adviseurs worden door het con tactblad beschuldigd van het maken van reclame voor een bepaalde rij school, van onbeschoftheid en wat dies meer zij. Zorgvuldig geselecteerd De heer Westerlaken, over deze circulaire door een redacteur van het ANP benaderd, zei, dat commentaar tegenover de bonafide georganiseer de rijschoolhouders overbodig is. Met deze rijschoolhouders bestaat een nuttig en groeiend en nuttig con tact. Het C.B.R. gaat steeds sneller werken, ook al bestaat in het zomer seizoen door een enorme stortvloed van kandidaten en her-examens (slechts 54 percent slaagt de eerste keer) enige achterstand. De examen-adviseurs worden zorg vuldig geselecteerd en opgeleid. Lok-advertenties De ongefundeerde beschuldigingen van het contactblad resulteren vol gens de heer Westerlaken uit aard en wezen van de „coöperatieve ver eniging B.E.A.", die in feite een fi- nancierings-instelüng is en geen be- langen-organisatie. Door middel van advertenties en vergaderingen lokt met lieden, die „in enkele dagen" opgeleid kunnen worden tot rijschoolhouder terwijl hen door de vereniging materieel wordt verschaft op gemakkelijke, doch naar de mening van de heer Westerlaken, zeer ongunstige voor waarden. Zelfs schijnt gesuggereerd te worden, dat deze nieuwe leden „rijksgediplomeerd worden", hoewel, helaas, geen officieel erkend diplo ma voor rijschoolhouder bestaat. Onvoldoende opleiding Het C.B.R. wil met deze zonder twijfel nog ongeschikte rijschoolhou ders (althans in het collectieve ver band van hun coöperatie, waaraan zij met zilveren ketenen -geklonken zijn) niet van doen hebben. Dit heeft trouwens tot de heftige reacties van de B.E.A. geleid. De heer Westerlaken trekt ernstig in twijfel of deze vereni gingen inderdaad in het belang der aangeworven leden werken, gezien de beslist onvoldoende op leiding en de prijzen en de toe stand van het verschafte mate rieel. praat over de diverse heffingen en fondsen dezer bedrijfsorganisatie. Zo breed, dat thans een handelaar, een landbouwer en een werkne mer als arbiters zullen gaan op treden in een geschil over tot meel te verwerken hoeveelheden fa brieksaardappelen tussen groepen fabrieken. De zogenaamde „Engeland-expor- teurs", die dit voorjaar zware verlie zen leden, zijn thans in zestien geval len met voorlopige of definitieve kre dieten tot een bedrag van f 4.751.000 voorzien. Een verordening voor een uitvoer- heffing van 20 cent per 100 kilo aard appelen ter dekking van het risiko der kredieten werd aanvaard. Men hoopt deze verordening te kunnen intrek ken, indien de minister van landbouw toestaat om het bedrag van 1,1 mil joen gulden* dat door de grote uitvoer op Engeland in het aardappelegalisa tiefonds vloeide, voor het dekken van dit risico bestemd wordt. Een verordening tot het vormen van een exporteursfonds door heffing van 50 cent per 100 kg verwierf de ver eiste tweederde meerderheid niet. Ook het landbouwschap heeft zich tegen deze verordening gekeerd. Een verordening voor de aardappel- meelproduktie 1956 (15.5 miljoen hek- toliter of 945.000 ton meel) werd aan genomen. Voordien werd de strijd be sproken, welke tussen de grootste groepen georganiseerde coöperatieve en particuliere fabrieken en twee on- ger iseerde fabrieken wordt ge- vi er de te verwerken kwanta.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1