Gisteren geopende jaarbeurs biedt grote verscheidenheid Uit puA& uAien B.B. Heeft beschikking over146.000 opgeleide vrijwilligers NEGERKINDEREN WORDEN VAN AMERIK. SCHOLEN GEWEERD Landbouwkundig onderzoek wordt gereorganiseerd Giften voor Marcinelle Veel belangstelling voor elektrische apparaten en efficiency-afdeling Buitenlandse gasten Verloop vier tot acht procent Aanvraag rijbewijs onjuist ingevuld Geen papieren organisatie Uitstel verkiezingen in Egypte Moet kind handje missen Prinses Beairix int gelden kinder verlamming Slechts veranderde mentaliteit kan het probleem oplossen HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN fa Waterhuishouding cultuurgronden object van intense studie Generale Synode Chr. Geref. Kerken Woensdag 12 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ruim negentienhonderd inzendingen UTRECHT, 11 sept. Zonder officieel vertoon is vanmorgen in Utrecht de 67ste jaarbeurs ge opend. Treinen, bussen en auto's hadden in de vroegte reeds dui zenden naar de Domstad gebracht. Vooral voor de elektrobeurs en voor de efficiëncyafdelingen was de belangstelling vandaag buiten gewoon groot. De beurs, die t/m 20 september wordt gehouden, omvat totaal 1969 in zendingen, die een netto-expositie-op- pervlakte van 33.000 vierkante meter in beslag nemen. Firma's uit 22 landen zullen aan deze manifestatie deelne men, te weten uit: Nederland (1100), België (25), Canada (4), Denemarken (19), West-Duitsland (380) Oost- Duitsland (15), Groot-Brittannië (123), Finland (1), Frankrijk (52), Italië (25), Japan (9), Liechtenstein (3), Ma rokko (1), Noorwegen (6), Oostenrijk (7), Pakistan (1), Polen (6), Spanje (2), Tsjechoslowakije (4), USA (76), Zweden (33) en Zwitserland (77). Op het Croeselaanterrein wordt, in het kader van de najaarsbeurs, een elektrobeurs gehouden. In de Juliana- hal zijn de fabrikanten, in de Mar griethal de groothandelaren en impor teurs ondergebracht. Deze vakbeurs telt 273 inzendingen op het gebied van elektrische huishoudelijke apparaten en verlichtingsartikelen, alsmede ra dio- en televisietoestellen. Naast 135 Nederlandse inzendingen zijn er op de elektrobeurs 138 buiten landse inzendingen te bezichtigen. Medische afdeling Een andere belangwekkende exposi tie wordt gevormd door de medische afdeling, die om de twee jaar op de najaarsbeurs is vertegenwoordigd. In deze afdeling kan de bezoeker zich oriënteren in medische instrumenten, apparaten en artikelen, farmaceutische preparaten, laboratoriumapparaten en -benodigdheden, orthopedische appara ten, sterilisatie- en desinfectieappara- tuur, tandheelkundige benodigdheden, ziekenhuisartikelen en -meubilair en keukeninrichting voor ziekenhuizen. Op een oppervlakte van 1687 vier kante meter zijn 107 Nederlandse en buitenlandse inzendingen bijeen ge bracht. West-Duitsland is vertegen woordigd met 39, de Verenigde Staten met 11 inzendingen. In de congresruimte van het medisch Deense politiemannen, die deze week de gasten zijn van de ge meentepolitie te Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Eindhoven en Utrecht hebben gisteren de jaar beurs in Utrecht bezocht. Gisteren bracht een groep Rus sische technici en journalisten 'n bezoek aan de beurs, speciaal aan de elektrobeurs en de effi ciency-afdeling. De Finse gezant, de heer Aar- ne Wuorinaa, werd door het be stuur van de jaarbeurs ontvan gen. Gisteren bezochten vertegen woordigers uit 28 landen de jaar beurs. paviljoen wordt gedurende de beurs een reeks lezingen gehouden over zie- kenhuisbouw en -inrichting. Voor kantoor en bedrijf In de efficiëncy-afdeling, die jaar lijks op de najaarsbeurs een overzicht geeft van kantoormachines, admini stratiesystemen, kantoormeubelen, ar chief- en magazijninrichtingen, telefo nie- en oproepsystemen, kantoor- en schrijfbehoeften en verpakkingsartike len zijn inzendingen van 362 firma's te zien. „Betere bedrijfsvoering" Een nieuwe verschijning in deze groep is de voorlichtingsstand van acht landelijke instituten, die onder het motto: „betere bedrijfsvoering in het midden- en klein bedrijf" aan onderne mers en detaillisten adviezen zullen verstrekken met betrekking tot hun Interne bedrijfsorganisatie. Schoolinrichting De afdeling schoolinrichting, die in de efficiëncy-groep is opgenomen, telt 14 inzendingen op het gebied van schoolmeubilair, gymnastiekmateriaal en schoolbenodigdheden. De bezetting van de Vredenburgge- bouwen vertoont op deze najaarsbeurs een nieuw aspect. De parterre wordt in beslag genomen door een geheel nieuwe groep, de afdeling muziekin strumenten en door de afdeling wo> ninginrichting. Industriële vormgeving Bovendien trekt aandacht een grote voorlichtingsstand van het instituut voor industriële vormgeving, waarin een achttal Nederlandse fabrikanten een keurcollectie toont van produkten die volgens hen aan de eisen van in dustriële vormgeving voldoen. Kunstoog verzwegen AMSTERDAM, IX sept. Tegen de 28-jarige vertegenwoordiger H. T. M, uit Alkmaar, die bij zijn aanvraag voor een rijbewijs in september 1952 verzwegen had, dat hij een kunst oog heeft, is door de procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam een boete van 300 gulden subsidiair 60 dagen en als bijkomende straf ont zegging van de rijbevoegdheid voor deze overtreding voor de tijd van twee jaar geëist. De rechtbank te Alkmaar had M. alleen tot de boete veroordeeld, doch de officier, die een maand gevangenisstraf en de in hoger beroep thans geëiste ontzegging had gevorderd, ging in appèl. Als gevolg van een aanrijding, die verdachte had veroorzaakt, en waar voor hij een boete van 100 gulden kreeg met drie maanden ontzegging der rijbevoegdheid, kwam het onjuist invullen der aanvraag aan het licht. Op de z.g. „eigen verklaring" be treffende de geschiktheid tot het be sturen van motorrijtuigen had M., die bovendien een bril draagt, achter de vraag: mist gij het normale gebruik van een oog, „neen" ingevuld. De procureur-generaal achtte het een ernstig feit, dat verdachte, die thans raadslid is, niet geschroomd heeft door een onjuiste opgave het centraal bureau „een rijbewijs af te troggelen". DEVENTER, 11 sept. Tot nu toe hebben bijna 146.000 mensen een vrijwillige verbintenis met de bescherming bevolking getekend. Het aantal volledig opgeleide B.B.- ers bedraagt nu 104.500 en in op leiding zijn er 135.000. De lande lijke behoefte voor de B.B. be draagt 238.000 man. Deze cijfers werden genoemd door mr. L. Tielenius Kruythoff, directeur van de stichting Bescherming Burger bevolking, in de rede, die hij te De venter hield in de jaarlijkse bijeen komst van hoofden en kringhoofden. De heer Tielenius Kruythoff zeide voorts ervan overtuigd te zijn, dat de B.B. niet slechts een papieren organi satie is. De veiligheidsproeven die zijn genomen bewijzen het tegendeel. Er zijn wel klachten over slechte op- Oliespuiter nog steeds niet bedwongen TEHERAN, 10 sept. (AFP) Hoe wel er sedert de aankomst van de Amerikaanse deskundige Kenley reeds tien dagen zijn verlopen, is de spui tende oliebron in Alberze nabij Ghome nog steeds niet bedwongen. Wel werd het metalen geraamte verwijderd, maar de olie komt nog steeds onder een druk van 700 atmosfeer uit de grond en stroomt in een hoeveelheid van 120.000 vaten per dag uit de brom CAIRO, II sept. (A.F.P.) Vol gens „AI Tahrir", officieus orgaan vau de Egyptische regering, is het vrijwel zeker, dat de verkiezingen voor een nationale vergadering, die in oktober zouden worden gehouden, worden uitgesteld. Het blad zegt, dat dit nodig is wegens de strijd, waarin Egypte thans als gevolg van de naasting van de Suez-kanaalmaatschappij gewikkeld is. Alle krachten van het land moeten thans op de actuele problemen wor den geconcentreerd, aldus het blad. Weet U wel, dezer dagen ontving U, abonné op „Zeeuwsch Dagblad", een brief van de krant. Aan die brief mogen wij U wel even herinneren? Het gaat om die blijk van vriendschap voor Uw dagelijkse gast, die U iedere dag prompt op tijd het nieuws be zorgt. Hebt U de beide kaartjes van die brief al ingevuld en toegezonden aan „Zeeuwsch Dagblad"? Zo niet, doe het dan vandaag nog. Dan hebt U het prettige gevoel van een „goede daad" en Uw dagelijkse gast is ook weer tevreden over Uw bijdrage in september, de maand van vriendschap voor Uw en ons aller „Zeeuwsch Dag blad". En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad": Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. komst en er is wel verloop, maar dit verloop is niet meer dan landelijk 4 tot 8 pet. In de grote steden ligt dit percentage hoger. ROTTERDAM, 11 sept. „Een be weeglijk kind, dat overal aanzit", zo werd het 3-jarig zoontje van een sla ger op Rijsoord genoemd voor de Rotterdamse rechtbank. En juist om deze eigenschap van het kind vond de officier van justitie, mr. J. H. van de Roemer, het dubbel aan de grove schuld van de verdachte, de 21-jarige slagersknecht H. P. uit Rijsoord, te wijten dat het jongetje zijn rechter handje zal moeten missen. De knecht was op 27 mei j.l. bezig geweest gehakt te draaien in een elektrische molen, die op een werk tafel stond. Het jongetje wilde kijken en de knecht tilde hem ook op de tafel. Regelfatig stak hij stukken vlees in het toevoerkanaal, „en ja' aldus de officier, „kinderen apen na". Toen de knecht zich even bukte stak het jongetje ook zijn handje in de opening met het tragische gevolg. Snel zette P. nog de machine af maar het was al te laat. ,Het was te begrijpen, dat het kind dit zou doen", aldus de officier, „en u had hier erg in moeten hebben' De eis was veertien dagen gevange nisstraf. P. had geen raadsman. Uitspraak over veertien dagen. 's-GRAVENHAGE, 12 sept. Heden middag zal prinses Beatrix in een bij eenkomst in de Ridderzaal te Den Haag, die om drie uur begint, worden geïnstalleerd als beschermvrouwe van het nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Na afloop van de plechtigheid zal prinses Beatrix op het bordes van de Ridderzaal enige tijd aanwezig zijn bij de inzameling, die dan ten bate van het fonds wordt gehouden. Geflan keerd door alle provinciale vlaggen zal zij persoonlijk giften in ontvangst ne men. Het publiek ontvangt daarna ge legenheid zijn giften af te dragen. Vele jeugdorganisaties zijn uitgeno digd de plechtigheid bij te wonen, om dat het fonds de bestrijding van de kinderverlamming in de volle belang stelling der jeugd wil plaatsen. Rassenstrijd laait weer hoog op Op geregelde tijden wordt de wereld opgeschrikt door alarmerende berichten over onlusten in Amerikaanse steden als gevolg van de rassenkwestie. De blank be volking néémt het niet, dat negers op gelijke voet worden behandeld. Vooral in het zuiden, waar de negerbevolking een belangrijk deel uitmaakt van de gehele bevolking, doen zich steeds weer incidenten voor. Nog altijd zijn de negers hun leven daar niet zeker. Als zij ook maar even laten merken niet gediend te zijn van de vernederende behandeling der blanken, dan is het mis. Dan moeten militairen en politie eraan tepas komen. Af en toe worden negers koelbloedig ge lyncht. Dat kèn nog allemaal in een land, waar de vrijheid het deel is van Iedere burger Soekarno in Rusland Donderdagmorgen zullen te Venlo de laatste vluchtelingen uit Oosten rijkse kampen aankomen. Het zijn vijf tien gezinnen, die te Sevenum zullen worden gehuisvest. Ingezonden Mededeling (adv.) KRUISWOORDRAADSEL 1 '-1 zr 7 8" 9" '4 M 5 9 HORIZONTAAL: 1 stuk, levensonder houd, 2 gering gewicht, oppervlaktemaat, vogel, 3 spil, deel van het etmaal, de naam onbekend, 4 spoedig, vissoort, 5 dier, ge zinslid, 6 smet, houthakkersgereedschap, 7 in het jaar onzes Heren, afkeuren, on meetbaar getal, 8 tussenstuk, keukenge reedschap, persoon, 9 Ind. wapen, hard vet. VERTIKAAL: 1 zak, roofvogel, 2 soort, razend, insect, S dier, erker, zangnoot, 4 bedwelmende drank in Polynesië, muts, 5 voor, oogholte, 6 boomloot, artisten clubje, 7 rivier in Rusland, hoeveelheid, gezins lid, 8 vreemde munt, telwoord, onwrik baar, 9 platvis, vogel. Soekarno brengt een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij heeft o.a. Petroworets, dat in de omgeving van Leningrad ligt, bezocht. Op de foto ziet men de Indonesische president die door de camera van een Leningra der pioniertje onder vuur wordt ge nomen. 's-GRAVENHAGE, 11 sept. Op de speciale girorekening, die het Ne- derlandsche Roode Kruis geopend heeft ten bate van de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, heeft het Ne derlandse volk een bedrag van ruim f207.000 gestort. Men herinnert zich nog wel het geval van de negerstudente Ar- thurine Lucy, die wenste toege laten te worden als eerste tot de universiteit van Alabama. Het ging echter niet door. De te genstand, vooral van buiten de universiteit staande groepen, was dermate groot, dat het meisje de toegang tot de universiteit moest worden ontzegd. Thans deden zich ernstige ongeregeldheden voor in Sturgis, in de staat Ken tucky, bij de toelating vu neger leerlingen tot de middelbare school. De taferelen, welke zich hier hebben afgespeeld, waren afgrijselijk en een aanfluiting van het meest elementaire fat soen. Hei gesprek van de dag De diepste achtergrond van deze rassenkwestie in Amerika is het superioriteitsgevoel van de blan ken, de hoogmoed van het blan ke ras, het denken beter te zijn vanwege het feit, dat men een blanke huidskleur heeft. De ne ger wordt daar nog niet als mens beschouwd, maar als ding. Dat alle mensen voor God ge lijk zijn, of zij nu zwart of blank, bruin of geel zijn, is een waar heid, die in het bastion van vrij heid en democratie, dat Amerika is, niet door allen wordt erkend. De neger moet dom blijven. Het ras kan nu eenmaal niet worden uitgeroeid, maar het moet tot elke prijs kort worden gehouden en niet de neger zelf, maar de superieure blanke zal uitmaken hoe het leven van de neger zal verlopen. Niet forceren Gegeven deze situatie ligt het voor de hand, dat de gelijkstel ling niet kan worden geforceerd, hoe duidelijk het ook is, dat ne gers en blanken volgens de Ame rikaanse grondwet dezelfde rech ten hebben. Een scheefgegroeide toestand kan men niet zonder meer rechttrekken. Het getuigde dan ook van wijsheid, dat in de befaamde uitspraak van het op perste gerechtshof der Ver. Sta ten van 31 mei 1955 gezegd werd, dat de rassenscheiding tussen blanken en negers op door de staat gefinancierde openbare scholen „binnen redelijke tijd" diende te worden beëindigd. En dat bij de uitvoering van deze beslissing rekening moest worden gehouden met plaatselijke toe standen. Deze principiële uit spraak volgde op een beslissing van het gerechtshof van 17 mei 1954, waarbij de rassenscheiding op openbare scholen ongrond wettig werd verklaard. Onmiddellijk na de uitspraak van mei 1955 ontstond in de zui delijke staten een krachtige op positie. Er werd betoogd, dat on middellijke afschaffing van de rassenscheiding zou leiden tot een volledige ontwrichting van het onderwijssysteem en tot bot singen tussen blanken en negers. Er werden in het zuiden maatre gelen getroffen om een snelle op heffing der scheiding tegen te gaan. Soms werd een schoolsy steem ingevoerd, waarbij naast elkaar bleven bestaan particulie re scholen mèt rassenscheiding, en openbare scholen, waarop zo wel blanke als negerkinderen werden toegelaten. Wat het ho ger onderwijs betreft is men al verder gevorderd: van de onge veer 125 hogescholen en univer siteiten in het zuiden der V.S. zijn er nog maar vijf, die geen negers toelaten. Merkwaardige procedure In het algemeen mag worden gezegd, dat in de staten en plaat sen, waar de negers een kleine minderheid der bevolking uitma ken, de opheffing der rassen scheiding op de scholen zonder moeilijkheden is verlopen. Bij de uitspraak van het op perste gerechtshof werd ook be paald, dat lagere gerechtshoven hebben na te gaan, of plaatselij ke autoriteiten het besluit naar behoren opvolgen. Burgers, die vinden, dat hun belangen in het gedrang komen, kunnen zich wenden tot deze lagere gerechts hoven. In de praktijk komt dit hierop neer, dat negerouders, die hun kinderen op openbare scholen wensen te doen, via een advo- kaat hun zaak laten behandelen. Indien het lagere gerechtshof be slist, dat de kinderen moeten worden toegelaten, dan beroepen de autoriteiten zich op het argu ment, dat bij toelating de open bare orde en rust worden ver stoord. Op deze wijze komt men er dus nooit uit. De bekende Amerikaanse co lumnist Walter Lipmann is van oordeel, dat „het grote project om de apartheid te doen ver dwijnen uit de scholen der Ver enigde Staten meer is dan een zaak van het doen van een rechtsgeldige uitspraak en dan vragen, dat iedereen zich daarbij neerlegt. Het vraagt een pro gram, dat een generatie vooruit ziet en de praktische problemen van de integratie aanpakt. Dit is een probleem voor staatslieden, niet voor rechters van districts hoven en het kan niet worden opgelost door sporadische pro cessen. Wat we beslist nodig hebben is een nationale eenstem mige verlichte opinie ten aan zien van de manier, waarop we inzake de harde kern van het probleem in het zuiden nako ming van de wet kunnen berei ken", zo schrijft deze Amerikaan in zijn kolom in de Volkskrant. Een „verlichte opinie" dus, d. w.z.: een andere mentaliteit, een afstand doen van de „blanke hoogmoed". Dat is de kern van de zaak. Met machtsmiddelen zal geen oplossing bereikt kunnen worden (al zullen zij, zoals in Sturgis, niet gemist kunnen wor den). 's-GRAVENHAGE, 11 sept. De snelle ontwikkeling van het landbouw kundig onderzoek en de sterke uitbrei ding van de onderzoek programma's heeft tot een reorganisatie van dit on derzoek geleid. In hoofdzaak zijn hier bij betrokken de twee grootste instel lingen voor landbouwkundig onderzoek in Nederland, n.l. het landbouwproef station en bodemkundig instituut TNO te Groningen en het Centraal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek te Wageningen. Deze organisatie heeft onder andere ook de oprichting van enkele nieuwe instituten tot gevolg gehad. Opgericht is het instituut voor cul tuurtechniek en waterhuishouding, dat zich vooral zal bezig houden met het onderzoek van de waterhuishou ding der cultuurgronden. Dit instituut, te Wageningen gevestigd, zal, samen met de stichting voor bodemkartering en het internationale instituut voor landaanwinning en cultuurtechniek, worden ondergebracht. Het waterhuis- houdnigsonderzoek houdt zich bezig met de verschillende wijzen, waarop water voorkomt, de kwaliteit ervan en de behoefte aan water voor bepaalde doeleinden en gewassen.. Ook over- van onderzoek, waarvan het belang ook deze zomer overduidelijk is aange toond. Onder cultuurtechniek valt on der andere het onderzoek op het ge bied van de grondverbetering, met vraagstukken als ruil- en herverkave ling van landbouwgebieden. Het landbouwproefstation en bo demkundig instituut TNO te Gronin gen zal instituut voor bodemvrucht baarheid heten en zich bezig houden met onderzoekingen betreffende de vruchtbaarheid van de grond, met be ïnvloeding hiervan door bepaalde be mestingen, met de ontwikkeling van methoden die op grote schaal kunnen worden toegepast ter bepaling van de vruchtbaarheidsfactoren voor prak tijkdoeleinden en met de algemene vruchtbaarheidstoestand van de Ne derlandse gronden. Het is de bedoe ling dat hierbij, intensiever dan tot nu (Van onze verslaggever.) APELDOORN, 11 sept. Heden morgen is in de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn de gewone driejaarlijkse generale synode van de Chr. Geref. Kerken begonnen. Hieraan ging gis teravond een bidstond vooraf o.l.v, prof. W. Kremer, die sprak over Hag- gai 1 vers 142 vers 1. De synode werd geopend door ds. J. H. Velema van Apeldoorn. Hij zeide o.a. dat de Geref. belijdenis een rijpe vrucht is van theologische, gelovige worsteling als een rijke gave van God aan Zijn kerk in deze landen gegeven. Gereformeerd zijn is geen intellec tueel-dogmatische levensinstelling, maar een beslissing van het hart en daarom een gelovige, bevindelijke, existentiële levenshouding. Ds. Velema sprak tenslotte de wens uit dat deze synode een gelovige en biddende sy node zou zijn. MODERAMEN De generale synode der Christelijk Gereformeerde Kerken heeft ds. J. H. Velema uit Apeldoorn gekozen tot voorzitter. Tot assessor koos zij ds. J. C. Maris te Santpoort, tot eerste scriba Ds. I. de Bruyne te Rotterdam en tot toe het geval was, ook de tuinbouw- tweede scriba ds M Draaver te ffvonden wnrden hetrnVVer, tweeae scriDa as. M. Draayer te maat en tekort aan water zijn objectenbouw. gronden worden betrokken. In de plaats van het Centraal Insti tuut voor Landbouwkundig onderzoek te Wageningen komen voorts twee nieuwe instelingen, namelijk een insti tuut voor biologisch en scheikundig onderzoek van landbouwgewassen en een proefstation voor akker- en weide- Drachten. Zij besloot haar arbeid over acht commissies te verdelen. De bond van Chr. kapperspa troons bestaat 1 oktober 10 jaar. De bond heeft negen afdelingen met on geveer 400 leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3