s HIET-EGYPTISCH E LOODSEN MOGEN VRIJDAG UIT EGYPTE VERTREKKEN IP ,Hij is de dader, maar ik moet hem vrijspreken' r De Koningin eerde in Heusden de vele gesneuvelden „Wedloop" om het leven van vele vergiftigde Israëliërs Grote meerderheid blijft trouw aan oude Suez-maatschappij Russen merkten weinig verschil PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Belangrijke beslissing in Suez-siiuatie Nieuwe Nederlandse loodsen naar Suez Zestien Nederlanders, o.w. veertien loodsen Man redde hond van verdrinkingsdood f' Tien septemberKinderdag iïPIRMHai Axelse jongen door auto gegrepen Nieuw stadhuis in gebruik genomen Sowjet-spion schreef met onzichtbare inkt Mysterieus slot van juwelendiefstal twiJLr. vurafcstrQ&T GfOes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3Ó87, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3498 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 12 Sept. 1956 Is Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.10 u., onder 19.01 U. Maan op 15.41 u., onder u. Hoogwater donderdag IS sept. 1956: Vlissingen: 8.03 u. 1.34 m., 20.46 u. 1.43 m. Terneuzen: 8.32 u. 1.62 m., 21.11 u. 1.61 m. Wemeldinge: 931 u. 1.22 m., 22.06 u. 1.24 m. Zierikzee: 9.11 u. 1.05 m., 21.49 u. 1.08 m. PARIJS, 11 sept. (Reuter) De Suezkanaal-maatschappij in Parijs heeft dinsdag haar niet-Egyptisch personeel in Egypte ge machtigd met ingang van vrijdag 14 september a.s. het werk te be ëindigen. De niet-Egyptische functionarissen moeten onmiddellijk, zonodig met behulp van diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van hun landen, alle maatregelen nemen om naar huis terug te keren, aldus deze boodschap, die dinsdagavond enige uren na een vergade ring van het bestuur der maatschappij in Parijs werd uitgegeven. De nieuwe instructies zijn een uitvloeisel van de mislukking van de besprekingen die de vijf-landencommissie van Menzies in Cairo met president Nasser heeft gevoerd. Nu deze missie geëindigd is, eindigt ook de verplichting om aan het werk te blijven, die de maatschappij twee weken geleden afkondigde, aldus de boodschap. Bijgevolg zijn alle niet-Egyptische functionarissen, die voor 15 augustus gevraagd hebben om repatriëring, omdat zij geen contract met de Egyptische kanaal-maatschappij willen aangaan, gemachtigd het werk te beëindigen. PORT SAID, 11 sept. (AFP) In Port Said zijn dinsdag twee Nederlandse loodsen aangeko men, die zich bij de Egyptische kanaalmaatschappij hebben ge meld. Zij zijn direkt na aankoms.' op de rede van Port Said in op leiding gegaan. Volgens AFP zijn deze Neder landers Edward Kapel en Henri Kessels. Kapel behaalde vorig jaar het kapiteinsdiploma. Hij heeft drie maanden op een Indo nesisch schip van 700 ton het be vel gevoerd. Kessels vaart pas drie jaar, doch behaalde in 1954 zijn kapiteins certificaat. De oude kanaalmaatschappij had tweemaal, op verzoek van Engeland en Frankrijk, het niet-Egyptische per soneel gevraagd aan het werk te blij ven. Op het ogenblik van de nationali satie had de Suez-kanaalmaatschappjj 910 functionarissen, employe's, lood sen, technici en 4200 arbeiders in dienst. 526 van de 910 functionarissen zijn niet-Egyptenaren, onder de 4200 arbeiders zijn 950 niet-Egyptenaren van wie 750 Grieken. De maatschappij beschikte voorts over 165 niet-Egyptische en 40 Egyp tische loodsen. Van de in totaal '526 niet-Egypti sche functionarissen hebben er 463 hun trouw aan do oude kanaalmaat schappij betuigd. Van deze groep bevinden zich er nog 215 in Egypte, terwijl de rest buitenlands met va kantie is. Van de 63 functionarissen die de loyaliteitsverklaring niet ge tekend hebben, zijn er 54 nog in Egypte en negen met vakantie. 16 Nederlanders De 526 niet-Egyptische leden van de Staf zijn wat nationaliteit betreft als volgt verdeeld: 311 Fransen, 72 Brit ten, 70 Grieken, 17 Scandinaviërs, 15 Libanezen, 16 Nederlanders (o.w. 14 loodsen) en Belgen, 6 Italianen, 10 Zuidslaven, 2 Amerikanen en 7 van andere nationaliteit. Aan gevolgen overleden AMSTERDAM, 11 sept. De 42 jarige cacaobewerker uit Amsterdam is gistermiddag overleden, nadat hij te water was gesprongen om zijn hond te redden. De man liep op de kanaaldijk bij de westelijke Merwede in Amsterdam toen hij een stuk hout in het water gooide en zijn hond opdracht gaf het eruit te halen. Het dier sprong-in het water, doch kon de wal niet meer be reiken. De heer T„ ondanks een hart afwijking, ontkleedde zich, dook in het water en bracht de hond zwem mend aan wal. Kort daarop werd hij onwel. Tijdens zijn overbrenging naar de G.G.D.-barakken is de man over leden. Climax In Britse kringen is men van oor deel, dat het besluit van de kanaal maatschappij wellicht het geschil tus sen Egypte en de voornaamste gebrui kers van het kanaal tot een climax zal brengen. Aangenomen wordt, dat het vertrek van de niet-Egyptische leden van de staf zal leiden tot een ontwrichting van het scheepsvaartverkeer, hoewel het mogelijk blijft, dat de Egyptische maatschappij kan overschakelen op nieuw aangeworven personeel zonder dat het verkeer wordt gestagneerd. In dit verband is men in sommige kringen van mening, dat ervaren ge zagsvoerders hun schepen ook zonder de liulp van loodsen door het kanaal kunnen brengen. Hoe reageert Egypte De vraag is nu, hoe de Egyptische regering zal reageren. Zoals bekend is heeft zij reeds met processen en ge vangenisstraf gedreigd tegen hen, die het werk neerleggen. Als het inderdaad tot een uittocht van loodsen komt, zullen alle Franse en Britse loodsen vertrekken, terwijl waarschijnlijk ook enige Nederlanders, Noren en Belgen, alsmede twee Ame rikanen, een Spanjaard en twee Zuid- slaven Egypte zullen verlaten, aldus is van de zijde der loodsen te Port Said vernomen. Momenteel treedt in de Royal Fes tival Hall te Londen de „Ram Gopal's Company of Indian dancers" op. De foto geeft een beeld van een Londe- naar, die, de uitvoering van de In diase danseressen (v.l.n.r.) Leena, Roshan, Yaruna, Vasundhara, Amala en Indira ten spijt, zijn middagdut- e doet in de omgeving van het thea PARIJS, 11 sept. (Reuter) Een Londens ziekenhuis, een Pa- rijse krant en de Franse televisie hebben een „wedloop" met de tijd en afstand gehouden om door het zenden van een zeldzaam genees middel de levens van verscheidene slachtoffers van vergift in Israël te redden. Het vliegtuig met de geneesmiddelen is dinsdagmorgen vroeg in Tel-Aviv aangekomen. De Franse arts in Reims had maan dagmiddag uit. Tel Aviv van een be vriende collega een ijltelegram ont vangen, waarin deze vroeg om een zeldzaam geneesmiddel, dat hij binnen 24 uur nodig had voor een uitgebreid vergiftigingsgeval. Braun reed daarop in volle vaart naar Parijs en rende het bureau van het dagblad „France-Soir" binnen. „Wat moet ik doen", vroeg Braun, ik bezit het middel niet, het is in heel Frankrijk niet te vinden" In Engeland Een redacteur van de „France-Soir" nam hem mee naar een collega-jour- nalist die een kwartier voor de tele visie zou spreken. Deze las het tele gram in de uitzending voor en binnen enkele minuten overstelpten telefo nische raadgevingen de telefonistes van de televisiestudio en de krant. Een kwartier later deed een dokter uit een Engelse provincieplaats de verlossende mededeling dat een be paald Londens ziekenhuis het genees middel in voorraad had, en twee uur later kon een Engels vliegtuig met een kostbare lading „daptazole megl- cidi" van het Londense vliegveld naar Tel Avlv vertrekken. Elke zes jaar: HOORN, 11 sept. Te Zwaag- dijk, gemeente Wognum, is gis teren in het gezin C. Bruin- Groot een tweeling Cornelia Alida en Anne Louise gebo ren. Op zichzelf is dat niet zo heel bijzonder, maar wel is dat het feit dat in dit gezin de kin deren precies om de zes jaar op 10 september schijnen te komen. De eerste, Dick, is geboren op 10 september 1944, de tweede, Ade, kwam ter wereld 10 september 1950 en de tweelingen op 10 sep tember 1956. je di ter. AXEL, 12 sept. In zorgwekkende toestand is gistermiddag de twaalf jarige Jan van Luijk uit Axel in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen, na dat hij omstreeks vier uur door een achteropkomende personenauto met aan het stuur de heer S. uit St. Jan steen, was aangereden. De knaap reed op zijn fiets (met de armen op het stuur) op de Kanaalkade in de richting Axel. Vermoedelijk is hij door een rukwind op het wegge deelte voor de motorvoertuigen te recht gekomen. Hij werd door de met grote snelheid rijdende auto gegrepen en liep o.m. een ernstige schedelbasis- fractuur op. DE BILT ZEGT: Westelijke wind. Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot krachtige wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. Te Woolwich heeft een taptoe van de zoeklichten plaats gevon den. Op de foto ziet men het ver trek van een ruim 90 meter lange draak die werd bemand door 100 soldaten en het feest opluisterde van het 100-jarig bestaan van het korps Koninklijke Genie. UTRECHT, 11 sept. Ruim twintig Russen, die een bezoek aan ons land brengen, zijn vanmiddag de gast ge weest van de Jaarbeurs te Utrecht. De Russen toonden zich, hoewel ge ïnteresseerd, weinig enthousiast over hetgeen zij tot nu toe in ons land heb ben gezien. Een uitzondering hierop maakte evenwel de indruk die de Rembrandt- tentoonstelling op het gezelschap heeft gemaakt. De Russen zeiden in de ge- exposeerde kunstschatten oude be kenden uit Rusland ontmoet te heb ben. Essentieel verschil tussen de arbei dende bevolking in Nederland en Rus land had men ook niet kunnen con stateren. Wel toonde het gezelschap zich enthousiast over de gastvrijheid van de Nederlandse bevolking, die volgens hen, boven alle lof verheven onthuld. Alvorens 's-HERTOGENBOSCH, 11 sept. Vele duizenden uit Heusden en verre omtrek hebben vanmiddag met groot enthousiasme de Konin gin verwelkomd toen zij in Heus den aankwam om de plechtige in gebruikneming van het nieuwe stadhuis van deze gemeente hij te wonen en de epitaaf voor de in 1944 gesneuvelde inwoners van Heusden te onthullen. Voor het nieuwe stadhuis, dat van een smaakvolle versiering voorzien was, stond aan de ene zijde de school jeugd van Heusden, feestelijk getooid en zwaaiend met oranje en rood-wit blauwe vlaggen, terwijl aan de andere zijde de gilden Sint Blasius van Heus den en Sint Catharina van Erpt ston den opgesteld. Na de plechtige raadszitting heeft over te gaan, zei de Koningin, dat door de oprichting van dit nieuwe stadhuis blijkt, dat ev steeds weer een toekomst is, een toekomst, die gehei ligd wordt door het offer van hen, die ons voorgingen. Na de onthulling las Hare Majesteit de tekst die op de epi taaf is aangebracht hardop voor, waar na Ferdinand Timmermans op het stadhuiscarillon het „Wilhelmus" in zette. De Koningin heeft zich daarna en kele minuten onderhouden met enige nabestaanden van slachtoffers van de ramp In 1944. STOCKHOLM, 11 sept. (Reuter) De Zweedse instrumentmaker A. Ericsson heeft dinsdag bij de opening van het proces tegen hem, bekend voor de Sowjet-Unie te hebben ge spioneerd. Ericsson wordt o.m. ten laste gelegd het bespioneren van Sowjet-vluchte- Hare Majesteit in de hal de epitaaf lingen en „ernstige spionage" van ml- mthnlrl Alvorens tot deze handeling j T.-i AMSTERDAM, 11 sept. Zowel de officier van justitie als de raadsman, zijn vanmiddag na een langdurig ge tuigenverhoor voor de rechtbank te Amsterdam, dat de gehele ochtend in beslag had genomen, tot de slotsom gekomen, dat er wel talloze aanwijzin gen tegen de 27-jarige kellner uit La ren zijn, doch dat de schakel voor het wettig bewijs niet gevonden is. Zij vroegen daarom beiden de rechtbank deze Indonesische verdachte vrij te spreken van de hem ten laste gelegde juwelendiefstal in Hotel Pays Bas te Amsterdam. Bij deze diefstal, gepleegd op 12 juni .1., verdween een valiesje op de derde étage uit kamer 70 van een Indische Brit, de heer John Clifford Matthews, en diens echtgenote. Het werd de vol gende dag in de dakgoot van het hotel teruggevonden met het grootste deel der sieraden, die in totaal ca. ƒ11.000 waard waren. Op dinsdag 12 juni j.L arriveerde de welgestelde zakenman uit Bombay met z)jn echtgenote in Amsterdam. Hotel bedienden hielpen hem zijn uitgebrei de bagage naar de voor hem op de derde étage gereserveerde kamer bren gen. Daar aangekomen zette de heer Matthews zelf een valiesje met de sieraden van zijn vrouw in een kast. Ruim anderhalf uur later deed de heer Matthews de kast op slot, liet echter de sleutel in het slot steken en ging met zijn vrouw naar heneden. De deur van zijn kamer sloot hij af en de sleu tel stak hij In zijn zak. Om half tien keerde het echtpaar van het diner terug naar de kamer. Mevrouw Matthews zag bij het openen van de deur een grijze van wol ge breide handschoen op de grond in de gang, vlak voor de deur liggen en raapte deze op. Binnengekomen viel het haar man op, dat een der koffers, die tegen de kast had gestaan, naar voren wasg eplaatst. Haar man opende de kast om te controleren, of het va liesje er nog stond. De plank was leeg. ONDERZOEK In het statige hotel begon meteen op discrete wijze het onderzoek. Een rechercheur vond de volgende dag het sluitstukje van een rittssluiting op de vloer van de zolder. Drie uur later vond hij het valies in de dakgoot. Weer een dag later trof men achter een lege kamer op de vierde étage op het dak nog enkele sieraden en doos jes, alsmede de tweede grijs-wollen handschoen, die op het dak geworpen moest zijn. Het lag voor de hand, dat de dader over een loper moest hebben beschikt. Er waren er zes in het hotel, waar mede alle kamerdeuren in het hotel geopend konden worden. Eén loper is verdwenen en is nimmer teruggevon den. Daarmede stond dus het hele per soneel onder verdenking. Iedereen werd verhoord, die die avond in dienst was geweest. Onder hen bevond zich een Indonesische kell ner, thans de verdachte, die nog geen maand in dienst was en die een lijvig strafblad bleek te bezitten. Hij had die avond dienst gedaan in de eetzaal, maar het was zeker een vijftal andere leden van het personeel opgevallen, dat hij gedurende het bewuste uur en kele malen de eetzaal had verlaten. OP TOILET Omstreeks 9 uur zag de oberkellner van R. hem in de eetzaal terugkeren. Het viel hem op, dat de Indonesische kellner hevig transpireerde en bleek zag. „Ik vroeg hem wat hij had", vertel de deze oberkellner als getuige, „en hij zei me,dat hij vreselijke buikkrampen had gehad. Inderdaad klaagde hij_ al drie dagen over een ingewandstoornis' „Ik was een kwartier lang naar het toilet geweest", deelde de verdachte mede. President: „tijdens uw aanwezigheid heeft men u onder aan de trap geroe pen. Hebt u dat in het toilet dan niet gehoord?". Verdachte: „jawel". President: „waarom hebt u met ge antwoord?" Verdachte: „omdat ik vanuit een toi let niet wil antwoorden." De recherche was eens thuis hij ver dachte in Laren gaan snuffelen. Men trof er viscouverts en glazen van di verse hotels aan. De verdachte erken de deze gestolen te hebben. Een hotelhouder uit Hilversum werd als getuige gehoord. „Deze man is een jaar bij mij in dienst geweest", zei hij, „maar in mei j.l. heb ik hem ontsla gen, omdat ik hem niet meer ver trouwde. Er is een gast bij ons beroofd. Ook verdween er telkens geld van een oud echtpaar, dat bij me woonde. Na zijn vertrek is er nooit meer iets ver dwenen". SPEURHOND Een speurhond werd lucht gegeven van de op het dak gevonden wollen handschoen. Tevoren had men sleu telbossen van een tiental personen op de grond gelegd. „Daaronder was een sleutelbos van verdachte", vertelde de baas van „Arno", de speurhond. „Ik heb driemaal proeven genomen met verschillende sleutelbossen en alle driemaal pikte hij die van verdachte uit het rijtje weg. Ik ben er dus van overtuigd, dat de verdachte deze hand schoen moet hebben gedragen of al thans in zijn bezit moet hebben ge had". „Al zijn er dan sterke aanwijzingen en al hen ik dan ook overtuigd, dat deze verdachte de dader is", aldus de officier van justitie, „ik mag mijn overtuiging bij mijn eis niet mee laten tellen, aangezien ik van mening ben, dat de schakel voor het wettig bewijs toch ontbreekt". litaire aard. Hij zou gegevens, foto's en tekeningen van geheime radarap- paratuur, die hij in zijn betrekking bij een instrumentenfabriek kon bemach tigen, uitgeleverd hebben. Volgens de openbare aanklager heeft Ericsson reeds in 1936, toen hij in de Sowjet-Unie woonde, voor de Russen gespioneerd. Hij zette de spionage in 1938 in Stockholm voort toen hij daarheen verhuisde. (Ericsson is in Leningrad geboren). De openbare aanklager deelde het hof mede, dat Ericsson brieven, ge schreven met onzichtbare inkt, uit Stockholm naar Moskou zond en ook mondeling gegevens verstrekte aan on bekenden. Rechter zaak-Schmidt: „Niemand mag mij beïnvloeden" DJAKARTA, 11 sept. (ANP). De president van het Indonesische hoog gerechtshof, dr. Wirjono, heeft een delegatie van jongeren en studenten ontvangen, die hem een resolutie over handigde, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlander Schmidt. Dr Wirjono gaf de delegatie te ver staan, dat niemand de rechter mag be ïnvloeden bij hef vellen van zijn von nis. Vladimir Kutz verbetert wereldrecord 10.000 meter MOSKOU, 11 sept. De Russische atleet Vladimir Kutz heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de 10.000 m, door deze afstand af te leggen in 28 minuten 30,4 seconden,

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1