Kabouters Is gebakken... óók zo n Medioburgum', vitaal en gewaardeerd, 65 jaar Het verwisselde testament Een mnl. kracht gesloten zijn H.H. Landbouwers Se ïladw ê^engt U Woningruil Middelburg-Goes PROFESSOR CREGHEL Hei schoonste pensioeneen goede zaal Gemeentebestuur zal niet rusten, eer zaal is gerealiseerd Drukbezochte receptie Van Doeselaar kreeg de bloemen in Cadzand OUD ENGELS VERHAAL Organisatie bevordering werk I.C.C.C. Dinsdag 11 September 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 6 Heden overleed in haar Heer en Heiland onze lieve Moeder en Grootmoeder PIETERNELLA BREEL geb. Bustraan in de ouderdom van 79° jaar. Middelburg: M. A. Breel J. BreelHuijsman en kinderen Den Helder: A. Breel O. BreelDarch en kinderen Edam: C. RemijnseBreel A. Remijnse en kinderen Kamperland: L. KlapBreel S. C. Klap Middelburg, 8 sept. '36 Zanddorp 32 De begrafenis zal plaats vinden woensdag 12 september op de Alge mene Begraafplaats te Middelburg. Vertrek van het Geref. Rust huis Branderij Molen gang om 11 uur Heden overleed in het Ziekenhuis te Middel burg, onze geliefde Zuster en Tante PIETERNELLA BUSTRAAN Wed. van A. Breel op de leeftijd van bijna 80 jaar. Zü is verlost, God heeft haar welgedaan Fam. BUSTRAAN Yerseke/Goes, 8 sept. 1656 Aangeboden te Middelburg moderne midden standswoning. Gevraagd te Goes soortgelijke woning, liefst met garage. Brieven onder no. A 4734 aan het bureau van dit blad te Goes. Getrouwd: MARY VAN BUSSEL en J. H. C. TEN KATE Lucan, 8 september 1950 Ontario, Canada BOERENLEENBANK ZOUTELANDE Wijziging Kantooruren De vrijdagavondzitting vervalt Voortaan zijn de kantoor uren dinsdagmiddag 2—6 uur en vrijdagmiddag 26 uur TE KOOP: n Melkgeit. Marnixpleln 64, West Souburg Heden behaagde het de Here, plotseling uit ons midden weg te nemen, onze innig geliefde Va der, Behuwd- en Groot vader, Broeder, Zwager en Oom WILLEM POLEIJ weduwnaar van LICIA BAKKER in de ouderdom van bijna 70 jaar Wij treuren niet als degenen, die geen hoop hebben Yerseke: S. ZuydwegPoleü H. J. Zuydweg W. Poleij Jr. A. D. Poleij Krijger J. KoemanPoleij H. A. Koeman Nieuwerkerk: A. M. van Putten Poleij C. P. van Putten Goes: A. GoemanPoleij J. W. Goeman Yerseke: P. Hovestadt Poleij A. Hovestadt M. Poleij en Verloofde P. J. Poleij en Verloofde en Kleinkinderen Yerseke, 9 sept. 1956 Langeville 46 De teraardebestelling zal plaats hebben op woensdag 12 september 1956, te 13 uur Eet in de verse-harlngtijd - gebakken haring en pan haring bij Uw brood of warme maaltijd. Nu bet beat, nu het goedkoopst. kunt ze voordelig en vers, gebakken bij Uw leverancier halen of zelf bakken (EN NIET DUUR» j schip voor Visserijproducten. BON Voor GRATIS folder .Verse haring «maakt ook zo goed'Uangeboden door het Bedrijf. arken onnr Vie(.riin.A/iui<»an Kaamt Straat Plaats t Vul in, knip Uit en zend ia open enveloppe (wtsrop 2-cts postzegel) aan: Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Afdeling V5s, IJ mui den. Kantoor te Middelburg vraagt ca, 21 jaar Opleiding minstens Mulo en Praktijk diploma boekhouden. Kennis van loon- en omzetbelastingwetgeving gewenst. Geboden wordt een prettige afwisse lende werkkring Sollicitaties onder letter 4370 bureau van dit blad te Middelburg Op ZATERDAG 15 SEPTEMBER n.s. zullen onze kantoren, magazijnen en terreinen in verband met Grote Verzoendag M. L. POLAK 8 ZOON N.V., MIDDELBURG m. Aardappelmanden en Ase- roo tegen spruitvorming, uit voorraad leverbaar. J. Pro voost, Westweg 8, Domburg Hengstveulen. Lepelstraat 18, Serooskerke (W.) In g.st.z. bromfiets. Merk Mosquito, 88 ce. Te bevr. na 6 uur. Rouaansekaai 81, Mid delburg AANGEBODEN: Bietenkoppen voor bieten- rijden. Jac. Meyers, B 68, Ga- plnge DIVERSEN: G.G.N. Middelburg. D.V. vrijdag 14 sept. 7.1S u. Bogard- zaal Ds. Aangeenbrug Wasmachinefabriek heeft wasmachines m. lichte émaille Gloednieuw. 145.—. Desge wenst* afbetaling. Centrifuges 150,—. Depöt Nieuwstraat 28, Telef. 2410, Terneuzen. Stomen, persen, ontvlekken alle kledingstukken, onzicht baar stoppen, leerwaren ver ven, alles op het gebied van leer, alle kleuren. Handschoe nen alleen zwart. Hoeden rei nigen en modelleren. Dames rokken plisseren. - PIET SO- MER, Langeviele Ingang Bed- dewijkstraat 7, Middelburg, telefoon 2059. .Zeeuwsch Dagblad" geeft het allerlaatste nieuws <a^B> <as=e> 4> <ss^> <S£& Met onze ouders Y W. A. VERBEEK (S? en L. VERBEEK— S SCHOUT i mogen we, zo God wil, 1 op 19 september a.s. 1 dankbaar gedenken, i dat zij 25 jaren ge- i trouwd zijn Gelegenheid tot felici- i teren van 15.3016.30 fuur in het Verenigings- gebouw der Geref. a Kerk te Kruiningen De kinderen <ass> e> <ss5E> o^s> Ondergetekenden bieden zich beleefd aan voor de verzorging van Uw D O R S W E R K, met* een nieuw dorsgarnituur OEBR. KARELSE, Perduinsweg 1 Koudekerke Telef. 01180—3122 11Gasten gaan voor Vrolijn neuriënd sneed de professor een paar dikke boterhammen en zette een potje geurige thee. „Wat een drukte in eens met zo'n zeeman in je huis," mom pelde de geleerde man, „maar vooruit, het la maar voor één keer, morgen gaan we varen op da baren, dat zal heerlijk zijn". En van louter vreugde, over het fijne vooruitzicht, zong Créghel uit volle borst een schipperslied. Als een volleerde kellner zette hij de boterhammen op een serveerblaadje en marcheerde da trap op. „Woef, blafte Sniffel, die wel trek In oterhammetjes had. „Nee hondje, eerst e gasten en dan gaan wij eten", lachte Créghel. Vlug liep hij de trap op, stapte door het zolderdeurtje naar binnen en. 4e gulle glimlach gleed van zijn gelaat. Waarom? hoor Ik jullie vragen. Wel, dat zullen we gauw zien. MIDDELBURG, 8 september. Het is overbodig, de bijzondere plaats, die de gymnastiek- en schermvereniging „Medioburgum" in de stad, waarvan zij de oorspronkelijke naam draagt, inneemt, te schetsen. Toen „Medio" werd opgericht, thans 65 jaar geleden, kende men in den lande Middelburg reeds onder z'n huidige benaming. Doch het was, of de oprichters in 1891 voelden, dat „Medio" een toe komst was beschoren, die voorbestemd was het huidige stadium der eerbiedwaardigheid te bereiken. „Medio" bereikt langzamerhand de leeftijd der sterken. Naar menselijke maatstaven is de vereniging thans „pensioengerechtigd". Doch bij een vereniging althans bij „Medio!" openbaren de verschijnselen van de ouderdom zich in een verheugend contrast met die, zoals zij zich bij de mens voordoen. „Medio" heeft in de jaren alleen aan vitaliteit gewonnen en mocht het behoefte gevoelen op enigerlei wijze in het genot van pensioen te komen, dan is dat in de vorm van een goede, volwaardige gym nastiekzaal! Het bestuur van „Medio" recipieerde zaterdagmiddag in de bovenzaal van het café-restaurant Wöhler. Daar was cis een van de-eersten de Middelburgse wethouder, de heer J. W. Kögeler, die Jls wnd. burgemeester de gelukwen sen van het gemeentebestuur kwam uitspreken. De heer Kögeler zei zich er van bewust te zijn, dat de gemeente uitkomst zal moeten brengen. Het plan Bachten Steene, door het gemeentebe stuur voorbereid, werd door de raad afgestemd. De wnd. burgemeester zei- de, dit alleen maar te kunnen betreu ren. Een gymnastiekvereniging is meer dan de benaming, de vlag, waaronder zij koerst. Zij heeft een opvoedende taak, samenwerking, teamgeest, kun nen van onuitwisbare invloed zijn op de karaktervorming van de jonge mens. Deze opvoedende taak was het, waar op de heer Kögeler het accent legde. DANK De wnd. burgemeester kon onmo gelijk de toezegging doen: „Binnen zoveel tijdwat hij het be stuur van de jubilaresse wel kon verzekeren was dat het gemeente bestuur niet zal rusten voordat de {ilannen voor 't nieuwe gymnastiek- okaal zullen zijn gerealiseerd. De heer Kögeler dankte tenslotte ,Medio" voor wat zij voor Middelburg Is en is geweest. Tevoren memoreerde hij de bezieling, die er in het rijke verleden van de jubilerende vereniging uitgegaan van enkele prominente fi guren. Hiervan wilde hij er één noe men, de oud- en thans ere-voorzitter, de heer Chr. J. Mazure, die „Medio" gedurende een groot aantal jaren lei ding heeft gegeven, daarbij een stimu- 'ans betekenend voor de jongeren. De huidige voorzitter, de heer W. P. Joziasse dankte de heer Kögeler voor zijn waarderende woorden. Zoals de gemeente zal trachten een zaal tot rea liteit te maken de hoop hierop is uiteraard vurig zo zal „Medio" trachten het verenigingsleven bloeien de te houden, tot heil en genoegen van velen. De heer Mazure sprak vervolgens een gelukwens uit namens het huldi gingscomité. De oud-voorzitter schet ste met betrekking tot de zaal-misère de moeilijkheden, die er eigenlijk al tijd zijn geweest. Doch deze bezwaren zijn „Medio" nimmer fataal geworden. Daarom adviseerde de heer Mazure: „Houdt vol, uit liefde voor de jeugd". LIEFDE VOOR DE JEUGD Hij releveerde ook de glanspunten uit het reeds glorievolle verleden van de jubilaresse, zoals de samen werking met wijlen Jan Morks, het optreden voor het Koninklijk Huis, de tochten naar de Cöte d'Azure en vele andere excellente hoogtepunten. Velen waren er, die met een hand druk of een kort woord hun waarde ring voor de 65-jarige kwamen tonen of uitspreken. De heer Th. A. Sio uit Breda dankte Medio namens de Zeeuws-Brabantse PIRIE EMIGREERT LONDEN, 10 sept. Het is voor 99 procent zeker, dat Gordon Pine na de spelen te Melbourne als emigrant in Australië zal blijven, aldus meldt de Sunday Dispatch. „Ik heb niet te kla gen over mijn atletlekloopbaan", aldus Pirie. „Dat Ik wil emigreren houdt ver band met het feit, dat er in Australië meer mogelijkheden zijn voor een be hoorlijk maatschappelijk bestaan dan hier". Men neemt aan dat Pirie eind sep tember trouwt en daarna naar Mel bourne zal gaan om zich verder voor te bereiden op de Olympische spelen. turnkring voor de wijze, waarop wordt medegewerkt aan de lichamelijke ont wikkeling; de heer K. Kooij voerde namens „Volharding" uit Goes het woord. De heer J. J. Meijboom, de dis trictscommissaris van de padvinderij in Zeeland kwam zijn gelukwensen aanbieden naarmate de tijd ver streek, groeide het aantal belangstel lenden, dat ten leste was uitgegroeid tot een lange rij. Hieronder waren vertegenwoordigsters en vertegen woordigers van zusterverenigingen, van de voetbalverenigingen „Zeelan- dia" en „Middelburg" en vele anderen. Het is voor Medio", dat tevens met schermers en gymnasten door de Mid delburgse straten defileerde en mani festeerde, een dag geworden, die met gulden letters bij de andere gebeurte nissen van allure uit het verenigings leven kan worden gecalligrafeerd. Naast de hoop op een nieuwe zaal, die thans Iets vetter mag worden afge drukt. GOES, 10 sept. In Cadzand werd zaterdag een wlelercourse voor nieuwe lingen gereden welke een Zeeuwse aan gelegenheid werd. Van de 30 vertrekkers was vooral Frans van Doeselaar bijzonder actief en nadat enkele pogingen van hem om weg te ko men waren gestrand, slaagde hij er ten slotte in toch het hazenpad te kiezen en als triomfator over de „streep" te gaan. Hiermede waren de bloemen dan terecht gekomen bij die renner, die er het meest aanspraak op mocht maken. Van Espen wist zich ook uit de groep los te maken en legde op de tweede plaats beslag. In de eindsprint om de volgende plaatsen zag de jeugdige Rijn uit Schore zich een zekere derde plaats ontglippen door pech ln de laatste meters. De uitslag luidt: 1. F. van Doeselaar (Sluiskil) 70 km in 2 uur 4 min.; 2. J. van Espen (Axel); 3. C. de Schipper (Kapel- Ie); 4. M. v. d. Weele (Goes); 6. P. Rijn (Schore)J 6. H. Glesen (Rotterdam). Op 12 september a.s. zal de Deut sche Lufthansa de dienst op het nabije Óósten naar Teheran openen. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1956. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.05 Metropole ork. en so liste. 12.00 Orgelspel en koperkwart. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Instr. kwint. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Gram. 14.45 V. d. jeugd, 16.15 V. d. zieken. 18.45 Gram. 17.00 Idem. 17.30 Hammond trio. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. S„ Eustatius, St. Maarten en Saba, door Dr. J. I. S. Zonne veld. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.80 R.V.U.: Elektrische verschijnselen ln het dierenrijk en bij da mens, door Dr. A. Brandon. Derde lezing. 19.00 Pianospel. 19.10 De hoge feestdagen, klankb. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gram. v. d. mil. 20.45 De bruiloft Is alleen maar het begin, hoorsp. 21.55 Sport. 22.00 Opera- conc. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. in Es peranto. HILVERSUM U (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 50) Ze zou ons hartelijk welkom zijn. Maar ik ben genoodzaakt te erkennen, dat Robert een meisje moet trouwen, die nog al wat meebrengt. Uw doch ter wordt algemeen als uw erfgename beschouwd, maar het Is dwaas te ver onderstellen, dat een man van uw leeftijd niet nog eens zou kunnen her trouwen. Daarom zouden u en ik met elkander moeten samenspreken, voor dat we de jongelui toestemming kun nen geven. Ik vlei mij, dat u niets te gen mijn zoon zult hebben. U hebt hem gedurig hier in de stad ontmoet; ik kan alleen maar zeggen, dat indien dit huwelijk u even aangenaam is als mij, wij de notarissen aan het werk kunnen zetten. Ge heel da uwe. R. Fortescue". Justin schoof de brief weg met een gebaar van ongeduld. Wat! Pansy was immers nog een kind, een zorgeloos en onschuldig kind, ln wier hoofd nog geen plaats was voor de gedachte aan een huwelijk, 't Leek nog, of het gis teren was, dat ze op zijn knie zat, met haar kinderstemmetje allerlei kinder lijke verhaaltjes te lezen. Die kleine Pansy kon niemand anders liefheb ben dan haar vader. Ze had zoveel bekoorlijks, dat bepaald lijden zou, in dien een andere man dan hij er op lette, 't Was hem zo heerlijk, haar kinderlijke arm te voelen om zijn hals en haar mooie hoofd te doen rusten op zijn schouders. Zijn dochter van huis te zenden, zelfs naar een geluk kig eigen huis, dat zou zijn, óf hij zijn rechterhand moest missen. Evenwel, Indien Pansy ooit zou trou wen, dan kon zij geen betere partij doen dan deze. De jonge Fortescue was de erfgenaam van een landgoed, al was er dan ook, naar Justin wist, een hypotheek op. Pansy zou kómen wonen drie uren gaans van Herford, inderdaad een mooie afstand. Hij had bij de ontmoetingen met de jonge man niet aan hem gedacht als aan 'n mogelijke schoonzoon, maar al les wat hij van hem wist, was bevre digend. Volgens de brief, die daar lag, bestond er tussen de jonge lieden reeds een gehechtheid; Pansy was dus verliefd. Als dat zo was, had hij hog een moeilijkheid meer. Justin vond het uiterst moeilijk, zijn dochtertje te moeten vragen, of ze die kandidaat naar haar hand lief had. Hij vond, dat daarvoor de te derheid van een moeder nodig was. Hoe zou Pansy hem kunnen vertellen, wat zij voelde voor de jonge man, die zij drie maanden geleden voor het eerst had gezien? Drie maanden ge leden! Was het mogelijk, dat het kind in zo korte tijd iemand leerde liefhebben? Alle andere genegenhe den van haar leven waren langza merhand gekomen en hadden rustig wortel geschoten. Stellig beeldden de lui zich maar wat in. Pansy miste die gemaakte stijfheid, en nu meenden ze, dat ze haar hart reeds had ge schonken aan de eerste, die er om vroeg. Maar Pansy had ook een brief ge kregen, en die was denkelijk van de jonge Fortescue zelf. Hij riep al zijn moed en vastberadenheid te hulp om zijn dochter dat te vragen. Hij ging dus naar haar kamer; hij had zijn moederloos kind nooit door een be diende laten roepen, maar was altijd zelf tot haar gegaan. Ze had nog al tijd de kamer, die ze, toen ze op Her ford was komen wonen, zelf had ge kozen, omdat er een erker was met het uitzicht over de zee. Het was een lage, ruime kamer boven, met smal le vensters aan weerszijden. Daar be waarde ze al de schatten, die ze ge durende haar hele leven had verza meld. Daar had ze nog de pauweveer, die haar jaren geleden bekoord had, en overal was het vol van kleinighe den, die elke Herfordse zeeman van zijn reizen had meegebracht voor zijn freuletje Pansy. Waterverftekenin gen van haar moeder, grof van stijl en kleur, hingen aan de wanden, evenals haar vaders schooljongens- schetsen van boten en rotsen en wa ter, zonder perspectief en zonder schaduw, 't Was er vol van gedachte nissen en nietigheden, die voor nie mand enige waarde hadden dan voor haar. Een rommelkamer, als zij er niet was, maar ln haar tegenwoordig heid een heiligdom, waarin al haar vrienden een offerande hadden ge bracht. Pansy zat voor het erkervenster met dromerige ogen naar de zee te staren. De brief hield ze liefkozend tussen haar handen. Haar mooie hoofd, haar ronde kin en zonnige krullen teken den zich scherp af tegen de hemel, en Justin stond op de drempel een ogenblik naar haar te kijken met een gevoel van smart in zijn ziel. Die mooie bloesem was ontplooid in een atmosfeer, die niet de zijne was, en indien ze overgeplant moest worden in een ander klimaat, wat moest er dan van haar worden? Wat zou Pansy zijn zonder haar kleine koninkrijk, waarin ze met zoveel bevalligheid de scepter had gevoerd? De dochter van een arm man, kon zij dat zijn? Ze was geweest als de leliën, die niet arbei den en niet spinnen. Haar ganse le venstaak tot dusver was geweest, blijdschap te geven aan anderen door haar vriendelijkheid en haar schoon heid. Zo zij verplant werd, zou ze dan niet verwelken? Een woord voor de dag. 8,00 Nws. en weerber. 8.15 Öram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.85 Lichte muz. 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Romantiek, hoorsp. 11.50 Gram. 12.10 Hollandse liedjes. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.35 Gram. 12.45 Land uit het water, klankb. 13.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Der fliegende Hollander, opera (le en 2e aete). 15.30 Oude muz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beuraber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Gram. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Clavecimbel en blokfluit. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangeli satie-avond. '21.80 Negro-spirituals. 21.50 Muz. luisterwedstrijd. 22.10 Metropole- ork. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. AVRO: 20.00 Leer om leer, spel. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 14.00, 15.00,15.50 en 16.02 Gram. 16.20 Ork. cono. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Caus. 18.80 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 19.45 Viool en piano. 20.00 Hoorsp. 21.20 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nws. Verkeersmoeilijkheden te Sluis in route naar België GOES, 1 sept. Op verzoek van de gemeente Sluis heeft de A.N.W.B. ad vies uitgebracht over het kruispunt Kaai-Walplein, waar het verkeer uit België op weg naar het veer te Bres- kens, Sluis binnenkomt. De A.N.W.B. heeft voorgesteld om een kleinere hoekafronding toe te passen, waardoor enerzijds een veiliger beëindiging van het rijwielpad wordt gemaakt, terwijl tevens het verkeer, dat de smalle Kaai oprijdt, wordt afgeremd. Voorts heeft de Bond een vloeiender verloop voor het rijwielpad langs de noordzijde van de weg naar België bepleit. Ook heeft de A.N.W.B. aangedrongen op een dui delijke markering van de bocht op het Walplein. UTRECHT, 10 sept. Te Utrecht Is opgericht een „organisatie ter bevordering van het werk van de internationale raad van Christelijke Kerken in Nederland". Deze raad is de Nederlandse sectie van de I.C.C.C., de International Council of Christian Churches, de „oecumenische organisatie van bijbelgetrouwe kerken". Deze organisatie ter bevordering van het werk van de raad, tracht haar doel te bereiken door het organiseren van propaganda-avonden, conferenties en an dere bijeenkomsten, het geven van voor lichting enz. Verder zal de organisatie contact en samenwerking zoeken met alle kerken en groepen in West-Europa die op dezelfde grondslag staan en „tegen over het algemeen verval der kerk en de nivellerende invloed der valse oecu mene, zich geroepen weten te strijden voor het bewaren van en de terugkeer tot het geloof, dat eenmaal de heiligen over geleverd is".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6