Nieuwe formule (als WD wil): 7 KVP - 3 AR - 2 CH - 2 VVD Jordaanse paardenslagerij werd omgetoverd tot ambassade van Montmartre Fortman staat nog voor een aantal problemen _r Premier Nasser stelt nieuwe besprekingen voor „D'r uit, nikkers", schreeuwden wei-opgevoede, blanke burgers KVP„Zonder liberalen CH„Zonder VVD te weinig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Informateur gaat - zonder PvdA- onvermoeid verder I Vier „Poema's' tegelijk in de lucht gevoed Engelse politici zijn weinig enthousiast AR: Fortman (premier), Zijlstra en Donner CHStaf en Lichtenbauer Op 3 nov. vier njeuwe Zeeuwen in de Kamer Dinsdag Prinsjesdag Ambtenaren onder de hoogtezon Franse eregast op Jordaan-festival Humor bleek moeilijk te vertalen De helft van W-Duitse leger meldde zich al DE BILT ZEGT: §oofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3ÖÖ7, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noqjd- straat 35, Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, 2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3497 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 11 Sept. 1956 r Is Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.09 u., onder 19.04 li. Maan op 15.00 u., onder 23.13 u. Hoogwater woensdag 12 sept. 1956: Vlissingen: 6.58 u. 1.57 m., 19.24 u. 1.54 m. Terneuzen: 7.29 u. 1.75 m., 19.51 u. 1,7? m. Wemeldinge: 8.33 u. 1.38 m., 20.52 u. 1.37 m. Zierikzee: 8.12 u. 1.19 m., 20.34 u. 1.19 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, dinsdagmorgen Informateur De Gaay Fortman heeft maandag nogmaals de zeker heid gekregen, dat hij geen steun krijgt van de socialisten, om een extra-parlementair-kabinet op brede basis te vormen. De brede basis Is dus niet meer te repareren. Het schijnt de demissionaire minister van oorlog en marine, Ir. Staf, te zijn geweest, die getracht heeft de socialisten tot andere inzichten te brengen. Tevergeefs echter. De heer Fortman heeft daaruit de consequenties getrokken, en hij is onmiddellijk verder gegaan met zijn informatiepogingen. Zo heeft hij maandag de oud-voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, ontvangen, die gepolst is voor minister van sociale zaken of voor P.B.O. en Bezitsvorming. Men kan aannemen, dat de informateur zal proberen spoedig een oplossing te vinden voor deze slepende crisis. Het behoeft niet uitgesloten te zijn, dat de heer Fortman verschillen de pogingen tegelijk zal wagen met de kabinetsvorming. Zoals bekend, heejt hij reeds vorige week prof. Van der Grinten, hoogleraar te Tilburg, ontvangen, die algemeen wordt genoemd als vice-premier, gecombineerd met het departement van binnenlandse zaken. Toch staat de heer Fortman nog voor enige problemen. Het moeilijkste punt is ongetwijfeld de V.V.D. De K.V.P. schijnt nog steeds op het standpunt te staan, dat de liberalen niet in het kabinet zonder socialisten behoren te worden opgenomen. In kringen van de C.H. kan men echter horen, dat de meerderheid van één zetel te gering is. De K.V.F., A.R. en C.H. bezitten gezamenlijk 51 van de 100 zetels in de Tweede Kamer. Na de uitbreiding wordt de verhouding 77-73. Het is bekend, dat de C.H. de rechtse coalitie, ln welke vorm ook, bijzonder onaantrekkelijk vindt. Daaruit is dan ook te verklaren, dat er ln sommige C.H.-kringen de neiging bestaat dan maar met de V.V.D. In zee te gaan, nu de socialisten de brede basis voor de tweede maal tijdens de informatie poging van de heer Fortman onmogelijk hebben gemaakt. De liberalen heb ben 9 zetels in de Tweede Kamer. Deze vier „Poema-straaljagers van de Amerikaanse marine doen het roofdier, waarnaar zij ge noemd zijn, eer aan. Als poema's hangen ze voor het bijtanken van brandstof tegelijk aan de „voe dingsslangen" van één Convair „Tradewind"-vliegboot. Voor de zever bazingwekkende precisie' Na de mislukking ie Cairo CAIRO, 10 sept. (Reuter) Egypte heeft hedenochtend voor- In politieke kringen denkt men aan de volgende sleutel verdeling: (als de VVD tenminste meedoet in het kabinet): 7 KVP, 3 AR, 2 CH en 2 WD. Wat de anti-revolutionairen betreft wordt gedacht aan de hoogleraren De Gaay Fortman als premier, Zijl stra econ. zaken en Donner onder wijs, kunsten en wetenschappen. Burg, D. Kodde, Zoutelande C. F, van der Peijl, Goes DEN HAAG, 10 sept. Het centraal stembureau zal op 13 ok tober a.s. 50 nieuwe leden van de Tweede Kamer gekozen moeten verklaren, als gevolg van de uit breiding van het aantal leden. Op grond van de hiervoor geldende bepalingen, kan aangenomen wor den, dat onder de 50 kandidaten o.a. de volgende personen geko zen verklaard zullen worden: A.R.: P. S. Gerbrandy, Scheveningen, C. van der Zaal, Harlingen, J. Smal- lenbroek, Assen, B. W. Biesheuvel, Wassenaar en Th. A. Versteeg, Am sterdam. C.H.Ü.: J. de Ruiter, Heerenveen, C. J. van Mastrigt, Zeist, M. R. H. Cal- meyer, Den Haag, C. F. v. d. Peijl, Goes en J. W. v. d. Linden, Den Haag. S.G.P.: D. Kodde, burgemeester van Zoutelande. Van de 16 nieuwe K.V.P.-leden noe men wij burgemeester M. M. A. C. van Dongen te Aardenburg. Ook onder de 16 nieuwe P.v.d.A.-leden is een Zeeuw m wel de heer Th. J. Westerhout te Middelburg. Een en ander betekent nog niet, dat de samenstelling van de Tweede Ka mer nu vast staat. Immers, gekozenen kunnen bedanken, bijv. wanneer zij tot minister of staatssecretaris worden benoemd. Ook de Eerste Kamer wordt uitgebreid. Voor haar is eeij nieuwe kandidaatstelling voorgeschreven, nl. op 18 sept. a.s. Als gevolg van de thans vastgestel de data zullen de beide kamers met ingang van zaterdag 3 november zijn uitgebreid. De Tweede Kamer zal dan uit 150 leden bestaan, de Eerste Ka mer uit 75 leden. Voor de Chr. Historischen worden ge noemd: Ir. Staf (oorlog en marine) en het Eerste Kamerlid Lichten bauer, die waarschijnlijk belast zal worden met het departement van verkeer en waterstaat. operatie is 'n formidabele vaardig heid vereist, daar alle vijf vlieg tuigen elkaar tot op enkele metew naderen en geruime tijd tijdeni het tanken, aan elkaar „geke tend", op de centimeter af in deze formatie moeten blijven vliegen. Zondag is in de haven van Huil in Engeland het Zweedse motorschip 3,ona" in brand gevlogen. Nadat de brandweer er niet ln geslaagd was de brand te blussen, besloot men het schip tot zinken te brengen. De foto geeft een overzicht van de „Lona" met de lading hout, terwijl de rook uit het middelste gedeelte van het schip opstijgt. De rassenkwestie in de V.S. STURGIS (Kentucky, V.S.), 10 sept. (Reuter) Een 35 politie auto's, met gewapende politiemannen, stonden maandagochtend, een uur voor de lessen begonnen, pal achter elkander bij de middelbare school te Sturgis, in de Amerikaanse staat Kentucky, waar zich moeilijkheden hebben voorgedaan, toen achti negerleerlingen voor het eerst deze tot nu toe geheel „blanke" school bezochten. Voor het aangaan der school had zich een aantal blanken in de omgeving van het schoolgebouw verzameld. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. De negerkinderen konden ongestoord het schoolgebouw betreden. gesteld een internationale onder handelingscommissie in het leven te roepen, om een vreedzame op lossing te zoeken voor de crisis over het Suezkanaal. In deze commissie zouden de verschillende standpunten ten aanzien van het Suezkanaal moe ten vertegenwoordigd zijn. Nota's, waarin dit voorstel wordt gedaan, zullen overhandigd worden aan secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. en aan alle regerin gen. In de nota's wordt voorgesteld on middellijke besprekingen te beginnen over de samenstelling van zulk een commissie en de plaats waar en da tum waarop zij vergaderen zou. Speciaal zou gesproken moeten wor den over de vrijheid en veiligheid van de scheepvaart door het Suezkanaal, de verdere ontwikkeling van het ka naal en over rechtvaardige en billijke vaargelden en belastingen. Er zouden onverwijld besprekingen over de samenstelling van dit lichaam en een plaats en datum van bijeen komst moeten worden gevoerd. In de Egyptische regeringsverkla ring wordt verder gezegd dat dit lichaam ook „tot taak zou kunnen krijgen een herziening van de in 1888 gesloten overeenkomst van Constati- nopel waarin werd vastgelegd op welke w(jze het kanaal dient te wor den gebruikt, terwijl er tevens in ge waarborgd wordt, dat het een Inter nationale waterweg blijft voor te bereiden". Israël niet Alleen aan Israël is geen uitnodiging gezonden om mee te werken aan een orgaan voor de onderhandelingen over de Suezkwestie. Dit orgaan zal eeh grotere conferentie moeten voorberei den, zo verklaarde maandagmiddag een Egyptische woordvoerder in Cairo. Een woordvoerder van het „Foreign Office' 'in Londen verklaarde maan dagmiddag, dat het Egyptische voor stel ,jgeen basis voor onderhande lingen schijnt te bieden". Nog geen honderd van de 310 blan ke leerlingen gingen maandag naar 's-GRAVENHAGE, 10 sept. Onafhankelijk van de vraag of er dan een nieuw kabinet zal zijn gevormd gaat dinsdag Prinsjesdag gewoon door. H.M. de koningin zal zich, zoals gebruikelijk in de gou den koets, ditmaal voor het eerst behalve door Z.K.H. Prins Bernhard vergezeld door H.K.H. Prinses Beatrix, naar de Ridderzaal begeven om in de verenigde vergade ring der beide Kamers de nieuwe zitting van de Staten- Generaal te openen met het uitspreken van een troonrede. school en vijftien van hen verlieten later het schoolgebouw weer, onder gejuich vap de menigte, die zich ove rigens vrij rustig hield. Nu en dan schreeuwde een stem boven het ge joel uit: „D'r uit, nikkers". In TexM&ana verhinderden maan dag 300 schreeuwende en fluitende blanken dat een negerjongen en een negermeisje de middelbare school bin nengingen. De betogers liepen op het trottoir voor de school heen en weer en wierpen kiezelstenen naar de ne gerkinderen, die na een kwartier naar huis terugkeerden. In Louisville een feit De opheffing van de rassenschei ding voor de openbare scholen van de stad Louisville in Kentucky is maan dag zonder dat zich incidenten voorde den, een feit geworden. Negerkinde ren zijn in klassen van „blanke" scho len opgenomen en geen enkele mani festatie deed zich voor. Louisville is met zijn 370.000 inwoners de grootste stad van het zuiden der Ver. Staten waar de opheffing van de rassenschei ding op de scholen dit jaar zal wor den ingevoerd. DEN HAAG, 10 sept. De amb tenaren en arbeidscontractanten van het ministerie van justitie zullen bij wijze van proef in de gelegenheid worden gesteld een hoogtezonkuur te ondergaan. Nu de afgelopen zomer zo weinig zon heeft gebracht wil men trachten door een hoogtezonkuur de weer stand van hef lichaam te vergro ten en de vatbaarheid voor de in fectieziekte van de winter te ver minderen. Voor rekening van het ministe rie zal een aantal hoogtezonlam- pen worden gehuurd, voldoende voor een of twee kuren, welke in het algemeen zes weken duren. Het ligt in de bedoeling dat de kuur tijdens de werkperiode wordt ondergaan. Aan de deelne mers zullen ook vitaminetabletten worden verstrekt. AMSTERDAM, 10 sept. De Amsterdamse Jordaan heeft se dert vanavond zijn Montmar- traanse ambassade in de paar denslagerij van Jan Hijzelen- doorn aan de Lindengracht. De burgemeester van de Parijse wijk Montmartre, deed vanavond voor honderden paren ogen van de feestvierende Jordaners het schildje uit de doeken, dat het fraaie opschrift droeg in onver valst Frans „ambasade commune libre du vieu Montmartre" Wat dit allemaal betekende, is nie mand precies te weten gekomen want zowel de fraaie woorden van de Fran se maire als de vertaling in het Jor daans gingen voor een ieder verloren onder luide tonen van de muziek van een hoempa-orkest en de niet minder zachte toejuichingen van het publiek, die niet alleen monsieur Labric maar bovenal de paardenslager golden. Tante Bets in plastic Later was de Franse eregast op dit Jordaan-festival getuige van de inmid dels traditioneel geworden viswedstrijd in het troebele water van de Brou wersgracht, waar de dertig leden van de damesclub „De Westertoren" el kaar een (houten) visjes trachtten af te vangen onder het strenge oog van de mannelijke keurmeesters. Alle vrouwen waren op hun Jor- daanbest uitgedost. De personificatie van onze zomer-1956 was tante Bets, van top tot teen in plastic gestoken en tante Leen had ook voor deze avond een (mannen) broek aan. Jordaanmopjes Voor de heer Labric en zijn secon danten ging veel van de zo zeer ge prezen Jordaanse humor verloren, want wie vertaalt de onvervalste Jor daanmopjes in goed verstaanbaar Frans? Toch zei de heer Labric van 't feest reuze te hebben genoten en dat is voor de Jordaners een groot com pliment, aangezien de Franse maire geen onbekende is op het gebied van feesten. Het feest is later voortgezet. Voor de Jordaners op de kermissen en in de feestelijk verlichte straten, voor de Franse gasten in een bij vreemdelin gen bekend eethuisjes waar de eige naar het ambassadeurschap van Mont martre ontving. Deze behoeft evenwel niet zijn intrek in de tot ambassade verklaarde paardenslagerij te nemen. Hij mag, op zijn uitdrukkelijke wens, in zijn eethuisje blijven zitten. BONN, 10 sept. (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van verdediging heeft maan dag meegedeeld: dat tot nu toe 220.000 man zich als vrijwilliger voor de nieu we Westduitse strijdkrachten hebben aangemeld. De strijdmacht zal metter tijd 500.000 man omvatten. Volgens deze woordvoerder is .men op hef ministerie vol vertrouwen dat aan het einde van dit jaar het streef getal van 96.000 man onder de wape nen zal zijn, hoewel er op het ogen blik nog maar 58.000 man in dienst zijn. Onder de 350 man: die zich voor rangen hoger dan kolonel hebben aan gemeld: bevinden zich 50 generaals, 279 kolonels en 21 luitenants-kolonels uit de voormalige Duitse weermacht. Drieling te Groningen GRONINGEN, 10 sept. Mevrouw G. van der- Veen-Van der Veen te Groningen, heeft vanmorgen het leven geschonken aan drie meisjes. Grietje, Frederika en Maaike maken het even als hun moeder uitstekend. Twee van de drie meisjes wegen ruim vier pond, terwijl de andere de vier pond juist haalt. Het echtpaar Van der Veen had reeds een tweeling: een jongen en een meisje die ruim 1% jaar zijn. Rustig weer Half tot zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen droog weer in de och tend plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1