Menzies (na slotbespreking met Nasser): „Toestand is zeer ernstig" CHARMANTE FRUITFEE-'56 OP HARTELIJKE WIJZE IN GOES ONTVANGEN Vaag slotcommuniqué r Prinsjesdag gaal door, ook zonder nieuw kabinet (Volksonderwijs*-Goes levert felle kritiek op gemeentebestuur Siamese tweeling op Hidden-Java Bende vervalsers in Berlijn ontdekt PROTBSTANTS'CHRISTÊLIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Commissie-Menzies vertrekt uit Cairo Troonrede maar een wassen neus Vijf rovers stalen 400.000 gulden Franse burgemeester opent Jordaanfeest FRUITWEEK OFFICIEEL INGELUID Bloemententoonstelling trok 4.000 bezoekers Liberia's president op weg naar ons land Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Qoes. Telefoon 2438 (b.g,g. «flpr redactie 3987, voor adm. K i.g,g. voor redactie 2970), Giro 374289. burg: Korte Noord- redactie luwstraa __jrte straat 33. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 3102; Vlissingen: Nieuws traat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. ijs ƒ0,47 per week. r kwartaal, cent. Advertentieprijs 34 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3496 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 10 Sept. 1956 c Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) X ip- en ondergang van Zon en Maan: insdag: Zon op 6.07 u., onder 19.06 Maan op 14.12 u., onder 22.21 u. Hoogwater dinsdag 11 sept. 1956: Vlissingen: 6.07 u. 1.87 m., 18.24 u. 1.78 m. Terneuzen: 6.37 u. 2.04 m., 18.53 u. 1.96 m. Wemeldinge: 7.46 u. 1.54 m., 20.00 u. 1.50 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.33 m., 19.42 u. 1.29 m. Scheiding mogelijk DJAKARTA, 8 sept. (ANP) VqI- ?:ens uit Semarang ontvangen berich- en is in Wranggen, een dorpje in Midden-Java, een Siamese tweeling geboren. De kinderen, twee meisjes, zijn ter hoogte van de maagstreek over een. lengte van zeven centimeter aan el kaar gegroeid. Volgens de berichten zouden de moeder en de tweeling het goed maken. Medici in Semarang bestuderen thans de mogelijkheid om door ope ratief ingrijpen de kinderen van el kaar te scheiden. VERWACHTING VOOR STAMBONEN: MATIG WAGENINGEN, 8 sept. Volgens de voorlopige raming van de peul vruchten studie combinatie zal de oogst van groene erwten dit jaar 73.000 ton zijn, inplaats van 78.000 ton, zoals eerder werd geschat. Aan schokkers verwacht men een oogst van 11.600 ton, aan kapucijners 4.500 ton, aan rozijnenerwten 1.000 ton. Verwacht wordt, dat de oogst van de i.469 hectare landbouwstambonen, waarvan 80 procent in Zeeland, matig tot zeer matig zal zijn. QAIRO, 10 sept. (Reuter) „De toestand is zeer, zeer ernstig". Dit Verklaarde de voorzitter van de vijf-landencommissie van de Lon dense Suezconferentie, premier Menzies, zondagavond na zijn laatste onderhoud met president Nasser. Kort tevoren had president Nasser in een brief aan premier Men zies verklaarde, dat het mogelijk is iets te vinden, dat voor het Egyptische volk provocerender is dan het plan van de 18 landen tot internationaal beheer van het Suezkanaal. President Nasser en de commissie- Menzies hebben zondagavond een ge meenschappelijk slotcommuniqué van hun besprekingen uitgegeven. In dit communiqué wordt slechts gezegd, dat vertegenwoordigers van Australië, Ethiopië, Perzië, de Ver. Staten en Zweden van 3 tot 9 septem ber besprekingen hebben gevoerd met president Nasser van Egypte. De com missie had de voorstellen van acht tien landen van de Londense Suez conferentie uiteengezet, terwijl haar 't standpunt van de Egyptische regering is medegedeeld. Het communiqué eindigt aldus: „De besprekingen zijn op openhartige en informele wijze gevoerd. De commis sie zal uit Cairo vertrekken en ver- Oriënteringsfase bijna afgelopen DEN HAAG, maandagmorgen De informateur, prof. mr. De Gaay Fortman, heeft nu,'na de weige ring van de socialisten aan de bre de basis mee te doen, zijn oriën teringsfase bijna afgesloten. Het zal "iet lang meer duren voordat de kandidaat-ministers voor een extra-parlementair kabinet wor den aangezocht. Dit weekeinde is het duidelijk ge worden, dat de KVP er nog steeds weinig voor voelt met de liberalen in het kabinet samen te werken, terwijl het na het bezoek van prof. Polak twijfelachtig is geworden, of de formateur erin zal slagen vrij staande socialisten aan te trekken. Hoe het zij, één ding staat vast: Prinsjesdag zal in ieder geval door gaan. Het demissionaire kabinet wil ons volk deze manifestatie niet ont houden. Ook al zou er op dit moment een nieuw kabinet zijn, dan kan het niet anders of de troonrede moet uiter aard weinig belangwekkende dingen bevatten. - De tijd voor het nieuwe kabinet dringt overigens wel. Het is duidelijk, dat het nieuwe kabinet er niet meer in zal slagen de begrotingshoofdstuk ken van actuele toelichtingen te voor zien. Wat dat betreft zal het zwaarte punt van de behandeling althans wat het eerste gedeelte betreft moe ten liggen op de memoires van ant woord. slag uitbrengen aan haar opdrachtge vers over de uitslag van haar bespre kingen". Naar aanleiding van gaande geruch ten zeide Menzies, dat er geen me ningsverschillen in zijn commissie wa ren geweest. In de brief van Nasser aan Menzies wordt gezegd, dat het plan van de Londense conferentie beoogde het Suezkanaal uit handen van Egypte te nemen en in andere handen té leggen. „Dit zou niet het einde, maar het be gin van de moeilijkheden zijn", aldus Nasser. Verder wordt in Nasser's brief ge zegd, dat de regering in haar beleid inzake het Suezkanaal dé volgèïide punten in acht neemt: 1. Vrije doorvaart door het kanaal S onder bevoorrechting benade- ing van bepaalde landen. De door de studenten vereniging Am sterdam uitgeschreven „cartoonwed strijd" in verband met de kamernood voor studenten, heeft 200 inzendingen opgeleverd, waarvan er negen be kroond werden. De foto Iaat zien hoe een der bekroon de ontwerpen (een student, die afgun stig naar een vogel in zijn nestje op kijkt) door de geestelijke vadeï, de student J. Veenenbos, op een Amster damse schutting wordt geschilderd. BEESTON, 8 sept. (Reuter) De Britse politie is een groot scheepse jacht begonnen op de vijf rovers, die zich vrijdag bij een overval in een van de nauwe stra ten van Beeston, in het graafschap Nottinghamshire, meester maak ten van een bedrag van 39.000 pond (ongeveer 400.000 gulden). De vijf mannen, die met voorhamers waren gewapend, hielden een auto aan, waarmee het weekloon van de 6.000 employe's van een dochteronder neming van de Zweedse telefoonfa- briek Ericsson werd vervoerd. De overval ging zo snel in zijn werk, dat de daders zich uit de voeten konden maken, voordat de voorbijgangers be grepen wat er aan de hand was en alarm sloegen. DE BILT ZEGT: Rustig en zacht. Opklaringen, maar ook tijdelijk eni ge regen, mogelijk met onweer. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen; in de zuidelijke provincies verander lijk. Weinig verandering in tempera tuur. Ontwikkeling van het kanaal om het geschikt te maken voor scheep vaart in de toekomst. Vaststelling van rechtvaardige tol gelden en andere lasten en Teohnische doelmatigheid van het kanaal. „Openbare kleuterschool verwaarloosd" GOES, 8 sept. De Openbare kleuterschool aan de Beestenmarkt te Goes zal worden afgekeurd, zo luiden de plannen van de Inspec teur van de Volksgezondheid in Zeeland. Deze afkeuring is het lo gische gevolg van het feit, dat het gemeentebestuur van Goes dit gebouw schromelijk heeft verwaarloosd. De omstandigheden waar onder nu reeds jaren lang het openbare kleuteronderwijs gegeven moet worden, zijn bedroevend te noemen. Tot deze constateringen kwam men op de jongste spoedvergade ringen van het bestuur van de Ver. „Volksonderwijs", afd. Goes. Doch er was meer kritiek. Het bestuur van „Volksonderwijs" was unaniem van mening, dat door de plaats gehad hebbende en noodzake- AMSTERDAM, 8 sept. Het Am sterdamse festival in de Jqrdaan 1956 is zaterdagmiddag met veel gezang en luide muziek daverend begonnen met als voornaamste gasten de burgemees ter van de Parijse wijk Montmartre, Monsieur Pierre Labric en twee van zijn wethouders, Graher en Delarue. In het hart van de Jordaan heeft de Parijse magistraat het festival geopend, nadat hij en zijn medebestuurderen 'n rondrit door de stad hadden gemaakt in twee open caleches. De heer Labric dóet veel aan so ciaal werk voor minderbedeelden, ge- brqkkigen en ouden van dagen in zijn wfik en dat is de reden waarom het bestuur van het festival dit jaar dó Parijse burgemeestér heeft gevraagd „bij ons in de Jordaan" te komen. Men wil hem een indruk geven van het geen aldaar wordt gedaan voor de ontspanning der bewoners. Gouverneur Van Tilburg terug naar Suriname AMSTERDAM, 8 sept. De gouver neur, de heer J. van Tilburg, <^Ie In verband met de kabinetsformatie op verzoek van de informateur naar Ne derland is gekomen, zal waarschijnlijk volgende week naar Suriname terug keren. Voor hem is bij de K.L.M. pas sage gehoekt voor de terugtocht op donderdag 13 september. Paul Abraham, de wereldberoemde operette-componist van-Hongaarse af komst, wordt na een vele jaren du rende zwerftocht door de wereld, wel ke begon toen hij voor het Hitler-re- glem Duitsland moest verlaten, ver pleegd in de kliniek voor geestelijk ge stoorden van de universiteit In de Duitse stad Eppendorf. De foto toont Abraham hier als de dirigent van een Hongaars zigeuner orkest, dat hem een welluidende groet uit zijn vaderland bracht. In het or kest, dat hij op de piano begeleidde toen het een paar van zijn eigen be kende melodieën speelde, bevonden zich diverse musici, die de componist nog uit zijn glorie-tijd kenden. Vol gens de berichten zijn in de toestand van Abraham grote verbeteringen op getreden, sinds hij vier maanden ge leden uit de V.S. in Duitsland aan kwam. Auto's met Europeanen in Algerië uitgemoord ALGIERS, 9 sept. (Reuter) Alge rijnss opstandelingen hebben zaterdag avond m de buurt van Mostaganem in west-AlgerlS drie auto's mèt Euro peanen aangehouden. t)e inzittenden, vijf mannen, een vrouw en twee kin deren, moesten uitstappen. De volwas senen werden doodgeschoten, de kin deren een jongen van elf en een meisje van vijf jaar namen de op standelingen met zich m§e, doch na enige tijd lieten zij ze vrijde kinde ren zijn, na 's nachts in een bos rond gedwaald te hebben, zondagochtend door militairen gevonden. lijk geworden overplaatsing van per soneel, leermiddelen en kleuters, da belangen van .het openbaar kleuter onderwijs opnieuw weer ernstig zij A geschaad. Het wil met nadruk wijzen op het feit, dat in de achter ons liggende ja ren vertegenwoordigers van het be stuur herhaaldelijk bij het gemeente bestuur ten sterkste hebben aange drongen op een verbetering van de deplorabele toestand, waarin het open baar kleuteronderwijs zich in Goes be vindt. GEEN ANTWOORD Op 30 januari van dit jaar, dus vlak nadat de „Wet op het Kleuteronder wijs" in werking was getreden, heeft het bestuur van „Volksonderwijs" in een uitvoerig schrijven opnieuw bij het gemeentebestuur aangedrongen op de bouw van twee nieuwe openbare kleuterscholen, één in bouwplan west en één in bouwplan oost, terwijl voor het centrum van de stad een verbete ring van de bestaande toestand werd gevraagd. Tot op heden werd nooit enig antwoord op dit schrijven ont vangen. Thans kan worden vastge steld, dat de toestand van het Open baar Kleuteronderwijs in Goes volko men onhoudbaar is geworden. AFKEURING Het bestuur van „Volksonderwijs" sprak dan ook zijn scherpe afkeuring Uit over het door het gemeentebestuur Van Goes in het verleden gevoerde be leid ten aanzien van hét openbaar kleuteronder wij s. Het beslGot van dit gemeentebestuur te eisen dat op zeer korte termijn dé nodige voorzieningen worden getrof fen om aan de redelijke verlangend van allen die in Goes openbaar kleu teronderwijs voor hun kinderen wen sen, te voldoen. Het besloot ook het hoofdbestuur van de vereniging van „Volksonder wijs", de Inspectrice van het Kleu teronderwijs en de Inspecteur vah de Volksgezondheid in Zeeland van deze besluiten op de hoogte te bren gen. GOES, 9 sept. Een aller- charmantste fruitfee-1956 heeft zaterdagmiddag haar triomfante lijke entree in Goes gemaakt. Omstuwd door een enorme men senmenigte beklom Ols Tammin- ga, de uitverkorene onder de Zeeuwse schonen, de trappen van het stadhuis, om in de raad zaal officieel te worden ontvan gen door het voltallige college van B. en W. Hiermee is dan de feestelijke fruit- week van dit jaar, voor de tweede maal in successie, ingeluid. Gezien de publieke belangstelling van deze eerste dag, is er gegronde reden aan te nemen, dat dit tweede fruitfestijn in de Zeeuwse historie het vorige zeker voorbij zal streven en een suc ces belooft te worden. GROTE BELANGSTELLING In een droom van een open „slee", gedrapeerd met een fraai staaltje Zeeuwse vruchten, vertrok de in het wit geklede fruitfee van het veilings terrein. Haar beide hofdames, Nel v. d. Vliet en Mieke Passieux, in bij passende teer-groene kledij, hadden naast de fee plaats genomen, terwijl een gevolg van zes elegant en smaak vol geklede jonge schonen de stoet flankeerden. De tamboers en pijpers van „Ex celsior" zorgden voor de nodige rit mische tam-tam, bijgestaan door „Euphonia", dat in een ommezien honderden toeschouwers bij elkaar wist te blazen. Na een glorieuze intocht in de stad vond de officiële ontvangst ten stad- huize plaats, waar burgemeester Mr. W. C. ten Kate namens de gemeente Goes de lieftallige jonkvrouwen een hartelijk welkom toeriep. De fruitfee beantwoordde deze toe spraak met een vlotte speech, waar na zij aan burgemeester en wethou ders elk een heerlijke fruitmand aanbood. Als voorzitter van de Fruitcorso- commissie wees de heer A. Vermaire tenslotte op het belang van het wel slagen van de fruitweek en het in voeren van een traditie. „Het is jammer, dat velen in de fruitwereld, die juist het grootste belang bij een unieke fruitpropa- ganda van het corso hebben, dit nog niet willen inzien, „zo zei hij. Hij hoopte echter, dat de fruit kwekers c.a. in de toekomst het initiatief van de middenstanders zullen volgen." BLOEMEN EN FRUIT „Bloemen en fruit, is het geen ideale combinatie?", sprak de heer K. Goudzwaard, voorzitter van de Kon. ver. v. Tuinbouw en plantkun de, afd. Goes, toen de Fruitfee eii haar gevolg even later de bloemen en vogeltentoonstelling in zaal Krij ger met een bezoek vereerden. Na dat een trio jonge meisjes bloemen had aangeboden, liet de Fruitfee zich langs de expositie leiden. Zij sprak haar grote waardering qit over de voortreffelijk georganiseerde ten toonstelling. Dat de expositie overigens in de smaak van het publiek is gevallen, is inmiddels wel bewezen. Zater dagavond, bij de sluiting, waren meer dan 4.000 toegangskaarten verkocht (vorig jaar 1200). GÏMNASTIEKFESTIJN 's Avons trokken 700 turnsters en turners in fleurig wit en zwart naar de Goese Markt, waar zeven KNGV- verenigingen t.w. Atlas (Heinkens- zand), Olympia (Kapelle), Sparta (Krabbendijke), UDI (Wolfaartsdijk) Volharding (Goes), VZOS (Yerseke) en WIK (Wemeldinge), een massale en imposante demonstratie gaven van ritmische oefeningen. De Chr. Gymn. ver. „O.K.K." en de R. K. Sportver. „Kasporgo" uit Goes zorg den voor een prettige afwisseling door elk een aantal fraaie staaltjes van hun gymnastisch kunnen ten to nele te voeren. Met een gezellig concert door „Ho sanna" werd deze eerste fruitdag tot een succesvolle start in de feestweek afgerond. BERLIJN, 8 sept. (DPA) De W.- Berlfjnse politie is een bende op het spoor gekomen, die zich met het ver valsen van persoonsbewijzen en uit voervergunningen bezig hield en deze papieren ter hand stelde van de com munistische veiligheidsdienst in Oost- Duitsland. Vier personen, oncjer wie een gra ficus en een boekdrukker, zijn aange houden. Vijf anderen, voornamelijk burgers van communistische landen die reeds eerder zijn gearresteerd, wor den van medeplichtigheid verdacht. De man achter de schermen zou dg Qostberlijnse „smokkelkoning" Hem-y Liebermann zijn. De zaak kwam aan het rollen door de arrestatie van twéé leden van de Oostduitse veiligheids dienst in West-Duitsland. DEN HAAG, 8 sept. De president van Liberia en mevrouw William Tubman zijn met hun gevolg uit Libe ria vertrokken, met het Franse pasa- giersschip „Banfora". De president zal achtereenvolgens staatsbezoeken brengen aan Italië, Frankrijk, de Duits bondsrepubliek, Nederland en Zwitserland. Zoals bekend Is het bezoek aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard vastgesteld op 15, 16 en 17 oktober. Na het officiële bezoek zullen de presi dent van Liberia en mevrouw Tubman nog enkele dagen in ons land blijven, alvorens naar Zwitserland te vertrek ken. Lening voor strop aardappelexporteurs 's-GRAVENHAGE, 8 sept. Het produktscliap voor aardappelen heeft het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten om een lening van 2 miljoen gulden verzocht In verband met de toezegging van het produktscliap aardappelen kredieten te verlenen aan de exporteurs, die In financiële moei lijkheden z(jn gekomen na het debacle op de Engelse aardappelmarkt. Het produktschap aardappelen meent hiervoor ln totaal een bedrag van acht miljoen gulden nodig te hebben. Het rekent op een lening van het rijk van 2 miljoen gulden, maar de resterende 6 miljoen zal het moeilijk alleen kun nen opbrengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1