PARTIJSTRIJD DREIGT HET LAND NU AL TE VERSCHEUREN NEUROTONIC KLAAR Oppermachtige Istiqlal een toekomstbeeld? ZENUWEN Onder HET BOEIC „Wandelen met de kleine jongen" Een bezoek aan hei nieuwe Marokko (7 en s/of) Problemen verdoezeld Miljoenen verknoeid Waarheen H Goede dekking niet verdovend maar genezend Proces over status Ambonezen Ernsiige crisis v-aoA Ktaaö Uaalh H Wrijf Kou en Pijn we9 met DAMPO Niet duur genoeg! Deze nieuw ingerichte salon werd door de Marokkaanse minister van Jeugd en Sport afgekeurd, omdat hij de prijs er van niet hoog genoeg vond. komst voorspellen. Het leger der werk lozen en dat der bedelaars neemt met de dag toe, de ontevredenheid onder het volk wordt steeds groter en de communistische kernen, die onder de bezitloze klasse werken, breiden zich uit. Vele Fransen, die in Marokko wonen, verwachten nog dit Jaar een crisis, als de regering niet onmiddellijk maatre gelen neemt om de armoede te bestrij den en blijft verzuimen de bevolking bij te brengen welke plichten zij in de nieuwe staat te vervullen heeft. Dui zenden Marokkanen leggen de gewon nen vrijheid als bandeloosheid uit. Ze menen niet langer belastingplichtig te zijn en kennen, vooral wat de Europese kolonisten betreft, nog nauwelijks het verschil tussen mijn en dijn. Het is dit wat de regering het zwaarste moet wegen en niet het feit, of de macht van de ene wat groter of kleiner is dan die van de andere. In hun felle persoonlijke strijd kan de situatie de regeerders wel eens uit handen glippen en kan er een toestand ontstaan, waarbij het zo verachte koloniale bestuur van de Fransen heilig is. Aan Tante Iruut Zteuwsch Wtektiu Gom Mijn beste nichtjes en neven, Laat ik maar dadelijk beginnen met de vraag: „Hoe staan de zaken?" Al weer een beetje gewend aan het ge regelde leven? Nu zijn alle vakanties weer voorbij hé. Ja, en dan komt na het luieren het werken weer. Ik weet er alles van en daarom begon ik met lullie te vragen, hoe het nu gaat. Toch loefde ik dit eigenlijk niet te vragen, want ik denk, dat mischien na de eer ste wat onwennige morgen voor velen in een nieuwe klas, dat het toch ook weer fijn is om een aanval op je boe ken en schriften te doen. Zo moet het ook zijn hoor, want stel eens voor, dat iemand het alleen in de vakanties maar naar de zin had. Wat zou dat een naar leventje zijn. Je zou dan wel vijf of zes en veertig weken in het jaar het vervelend hebben en enkel n die vrije tijd het naar de zin heb ben. Nee, je moet ook in je werken het naar je zin hebben en dan pas kun je later van een fijne vakantie genie ten gaan. Zo'n eerste morgen met een nieuwe meester of leraar is altijd wel wat vreemd. Toch is het wel plezierig, dat je met de hele klas voor hetzelfde ge val staat. Ik zal de raad geven, van 't begin af goed aan te pakken, dan heb je het met repetities nooit zo kwaad als ze wel eens denken. Nu zou ik toch haast gaan zeggen, dat er in de winter ook altijd zoveel plezierige dingen zijn, maar zover zijn we toch nog nietals we tenminste naar de kalender kijken. Als je naar buiten kijkt, dan ga je eens denken, of je winterjas al een beetje klaar is voor het gebruik. Toch gaan we niet zo somber zijn. Elke dag kunnen we toch nog wel mooi weer krijgen, want augustus is nog maar net voorbij. Voor vandaag ga ik eerst een paar brieven, die al enkele dagen liggen te wachten, beantwoorden en dan laat ik nog een hoekje vrij om de belevenis sen van Jaap en Bert in Frankrijk aan jullie door te geven. Veel groeten aan allemaal. Jullie Tante Truus. Rode Roos te Kapelle. Jammer, dat ie schoolreis niet kon doorgaan, maar ik geloof, dat het wel verstandig was om het uit te stellen. Je kunt beter voorzichtig zijn. Je treft het, dat je op het eiland R. kon gaan logeren. Ik ben er ook vaak geweest en het is er fijn. Als je al een getrouwde zus hebt, kun je daar misschien ook wel logeren, of woont die te dicht in de buurt? Dat is een voordeeltje als je de jongste bent, dan kun je naar de broers en zusters, als die getrouwd zijn. Dat lijkt me zo leuk. Zelf was ik de oud ste, dus geen kansje voor zo'n logeer partijtje. Ben je al gewend op de nieuwe school? Kom je per fiets of met de bus? Blauwvos te Veere. Best hoor, dat je onze raadselfamiliekring komt bin nenstappen. Ik heb de naam Blauw, vos voor je uitgekozen, uit het tweetal schuilnamen, dat je opgaf. We hebben al een Zilvervos in Veere en ik dacht daar past een Blauwvos goed bij. Maar zullen die twee vossen elkaar niet gaan plukharen. Schrijf me in je vol gende brief eens waar je op school gaat en in welke klas dat je zit. Nu we toch krantenfamilie zijn geworden, wil ik ook graag wat van mijn nicht jes weten. Madeliefje te Serooskerke. Dat ik je kaart ontving, zag je vorige week al, hè. En hoe vind je het op de nieuwe school? Dat is weer heel wat anders dan je gewend was. Maar ik heb al zoveel van andere nichtjes er over ge hoord, dat ik vast geloof, dat jij het er ook best naar je zin zult hebben. Je leert er al zo gauw van alles wat je in het huishouden goed van pas komt. Ik ben benieuwd wat jij het eerst zult mogen koken. Geen wonder dat je niet zoveel naar het strand ben' geweest. Je zou eerder bij de kache gaan zitten. Fiets je elke dag dat eind naar school? o Uit de wereld van HET SCHARLAKEN WAMBUIS, door Jo van Anuners-Kuller. Uitga ve van Engelhard, Van Embden en Co., te Amsterdam. Deze roman uit de tijd van Calvijn, spelende te Genève, getuigt van veel seri- euse studie. Evenals een vorig werk van deze schrijfster, de bekende „Tavelinck"- trilogie is dit verhaal een fantasie, opge bouwd binnen een kader van historische feiten. De verdienste van dit boek is, dat het ons binnenleidt in een wereld, waar wij vreemd tegenover staan. Ze verstaat de kunst het verleden te doen herleven. We zien de bewoners van Geneve uit de eers te helft van de zestiende eeuw als levende mensen, mensen van vlees en bloed voor ons. We leven in de toestanden, die er toen heersten volkomen in. We gaan be grijpen waarom Calvijn met zo grote strengheid optral tegen de bandeloosheid, en de huichelachtigheid van velen. De schrijfster spaart haar gecreëerde figuren niet. Bijna allen komen er bitter slecht af. Calvijn, ofschoon niet in zijn diepste we zen door haar begrepen, rijst als mens ver boven de meesten zijner tijdgenoten uit. Trouwens waar het om ging bij de refor matie, wat het hart van de calvinistische kerkhervorming geweest is, gaat even eens aan deze schrijfster voorbij, ook al moet worden toegegeven, dat zij zich in dit werk onthoudt van een caricaturis- tische vertekening van het calvinisme, zo als zij dat gedaan heeft in het product harer fantasie dat „Tavelinck" heette. Maar van de Bijbel heeft ze weinig ken nis. Op pag. 106 laat zij een episode uit de Apoeriefen afspelen in het Oude Testa ment. Ook zij is niet vrij gebleven van ge chargeerde tekeningen zoals op pag. 137, waar een overdreven beeld wordt ge schetst van de tucht die Calvijn op zijn stad toepaste. Op pag. 144 hebben we weer hetzelfde, wanneer verteld wordt hoe er in de kerken gepreekt werd. Dat sluit aan bij wat men vandaag nog in be paalde kringen te horen krijgt, maar is nooit de leer van Calvijn geweest. Op pag. 199 treft ons weer hetzelfde, waar gezegd wordt dat de Calvinistische predi kanten „steeds over zonde, schuld en ver doemenis preekten, maar niet over ver geving en barmhartighed". Maar wanneer we dit alles in rekening gebracht hebben, blijft er toch nog wel iets te waarderen in deze roman, die op gebouwd werd uit authentieke gegevens, zoals die nog te vinden waren in dé Ar chives Nationales te Genève. De Amsterdamse studenten kla gen over de „noodsituatie wat betreft de huisvesting der stu denten". Veel kamers zijn zeer gebrekkig ingericht en vaak worden aan de huren van de ka mers allerlei eisen verbonden. Enkele dagen geleden stelde een hospita als conditie, dat de even tuele kamerbewoner bereid moet zijn „eenmaal per week met de kleine jongen te gaan wandelen". ^aterdag 8 september 1956 ZEEUWSCH WEEKEND pagina 9 kan voeren. Het doet er op dit mo ment weinig af of toe welke personen de eerste viool in de Maghreb spelen. Het grote probleem van Marokko, de groeiende werkloosbeid, kan alleen ge zamenlijk worden bestreden en met wegctjfering van al het eigenbelang tot een oplossing worden gebracht. De 28-jarige Marokkaanse minis ter van Apenbare Werken, M'Ha- med Douiri, is de jongste minis ter van de wereld. De pas in Pa rijs afgestudeerde ingenieur liet zich gewillig achter zijn bureau fotograferen. OHAMMED EL FASSI, minister van Schone Kunsten van Ma rokko, is voorzitter van de partij der Istiqlal. Hij draagt, even als vele andere, vooraanstaande Marokkanen, altijd een revol ver op zak, doch niet om zijn aartsvijanden, de Fransen, aan te vallen, maar om zich tegen zijn vroegere vrienden, de leden van de P.D.l. („Parti Démocrate de l' Indépendance") te verdedigen. Sinds jaar en dag worden er in het „Empire Cherijien" politieke moorden bedreven en ook het nieuwe Marokko heeft er al 't nodige van gezien. Voor mannen van de P.D.l. zijn door de knokploegen van de Istiqlal uit de weg geruimd en leidende figuren van de Istiqlal zijn onder de handen van P.D.l.-heethoofden gevallen. DE Istiqlal en de P.D.L waren ten tijde van de strijd tegen de Franse broederbewegingen, doch hebben zich, toen de vrijheid begon te gloren, tegen elkaar gekeerd. Vraagt men tien Marok kanen wat de verschillen tussen beide partijen zijn, dan kunnen ne gen hier beslist geen antwoord op geven. De overeenkomsten daaren tegen zijn niemand vreemd. Zowel Istiqlal als de P.D.L hebben de volledige onafhankelijkheid van Marokko voorgestaan, beide hebben zich in de coalitieregering van premier Si Bekkai doen vertegen woordigen en beide hebben zich ook aan het gezag van de Sultan onderworpen. De Oelema's, een soort Raad van Wijzen, die de Sultan verkiest en grote politieke en religieuze in vloed in Marokko heeft, dienen zich aan. De verschillen zijn in feite" dan ook zeer gering. Ze liggen eerder op het persoonlijke vlak dan op dat van de partij-politieke overtuiging, alhoewel van de PDI gezegd kan worden, dat ze iets moderner is dan de Istiqlal, dat ze iets meer haast met de verwezen lijking van een democratische staats vorm heeft en dat ze iets gematigder tegenover de Fransen staat. De Istiqlal is verder verreweg de grootste partij en zou tenminste tachtig procent van de Marokkaanse bevolking onder haar vaandel hebben geschaard. Met het doen van mededelingen over de sterkte der beide partijen is men in Marokko overigens zeer geheimzinnig. Ik vroeg aan een hoge functionaris op het ministerie van Buitenlandse Zaken hoeveel Marokkanen de Istiqlal volgden en hoeveel de PDI. „Dat kunt u 't beste aan de mensen op straat vragen," zei de man in volle ernst. „Wat bent u zelf?" was mijn tweede vraag. „Ik behoor tot de Istiqlal," antwoordde hij en eerlijk gezegd, verbaasde me dit niets. Want ofschoon de PDI op gelijke wijze in de coalitieregering van het nieuwe Marokko vertegenwoordigd is (was?) als de Istiqlal, zijn vrijwel alle sleutelposities in het bestuursapparaat in handen van de IstiqlaL Macht en in trige hebben hierbij niet alleen een rol gespeeld, maar ook het feit, dat de Is tiqlal dè partij van de Marokkaanse In telligentsia is. de Fransen zullen steeds slechter wor den. Want wat de Istiqlal wil, is, los van Frankrijk, een buitenlandse politiek voeren, die geheel op de Arabische lan den is gericht. Ze wenst ook, dat de Franse legereenheden, tot de laatste man toe, uit de Maghreb zullen ver dwijnen en staat daadwerkelijke steun aan de Algerijnse rebellen voor. „Last not least" zal de PDI het zwaar te verduren krijgen. Haar leiders zullen vervolgd worden en misschien wel ge dood en Marokko zal als een politie staat zijn, waar de willekeur van de enkeling tot wet wordt uitgeroepen en waar geen vrije meningsvorming wordt geduld. Het is voor geen waarnemer een vraag, of Marokko zich op de goede weg bevindt, als de spanningen tussen de Istiqlal en de PDI blijven voortbestaan en als het klavier der volksconsciëntie door ultra-nationalisten bluft bespeeld. De gematigde politiek, die de onafhan- kelijke Si Bekkai tot nog toe heeft ge voerd, doet het beter, omdat zy de plot selinge overgang van het Protectoraat naar een onafhankelijke staat op soe- pele wyze overbrugt en de Fransen, A Vele leidende Marokkanen blijken dit niet of nauwelijks in te zien. Het eigen belang speelt op elk terrein van het leven een grote rol en de macht en invloed van de enkeling lijken vaak belangrijker te zijn dan de kracht, die met gesloten gelederen zou kunnen worden ontketend. Een goed voorbeeld van het eigen belang, dat enkele ministers hebben nagevolgd, ligt op het huiselijke vlak der woninginrichting. Hoewel Marok ko arm is, omdat het geen industrie bezit, geen werkgelegenheid genoeg heeft voor de zich sterk uitbreidende bevolking en nog te weinig van zy'n ertsen kan profiteren, hebben zijn nieuwe regeerders zich overigens op kosten van Parijs in grote luxe laten inrichten. Er zijn bedragen van vier tot acht miljoen francs (veertig tot tachtigduizend gulden!) aan de in richting van een ministerswoning be steed, welke dan nog dikwyis werd af gekeurd De reden hiervoor was niet het feit, dat de inrichting onder de middelmaat gebleven was, maar de omstandig heid, dat de gebruiker ter ore was ge komen, dat een collega-minister een paar miljoen francs meer aan de ver fraaiing van zijn kamers had uitge geven. De schitterendste meubelstukken zijn door dit jaloerse geknoei naar bedomp te goevernementskantoren verhuisd. Ministers, die een half jaar geleden misschien een één- of tweekamerwo ning bezaten, wensten van alle moge lijkheden te profiteren, welke de Fran sen hun boden en miljoenen en nog eens miljoenen francs zijn er doorheen gejaagd. Met de auto's der hogere regeringsfunc tionarissen gaat het al precies het zelf de. Men steekt elkander de ogen uit met de duurste wagens en aarzelt niet een goed voertuig voor een nog beter in te ruilen. Terwijl men voordoet het volk te dienen, bevoordeelt men zich zelf, waarby elke vorm van beschei denheid en vooral zuinigheid ontbreekt. Generaal-majoor Mohammed Kettani is de spil van het nieuwe Marokkaanse leger. Hij werd na de slag van Monte Casino door de Fransen tot generaal bevor derd en werd hiermede de eerste Marokkaanse generaal in het Franse leger. ingezonden Mededeling (adv wordt U volledig do baas met liet zenuwpreparaat dezer tijden AMSTERDAM, 6 sept. Het hoofd bestuur der Stichting „Door de eeuwen trouw" deelt mede, dat het van het hoofdbestuur van de Ambonezenorga- nisatie de B.P.R.M., de mededeling heeft ontvangen, dat op 13 augustus j.l. opdracht werd gegeven aan een ad vocaat, het proces over de status der Zuid-Molukken, hier te lande tegen de Staat der Nederlanden aanhangig te maken. Onmiddellijk na hun aankomst in Nederland werden de Ambonese ex- K.N.I.L.-militairen gedemilitairiseerd. Het ambtenarengerecht verklaarde de ze demilitairisatie onrechtmatig, maar deze uitspraak werd door de centrale raad van beroep nietig verklaard om dat het ambtenarengerecht niet com petent was in deze zaak. Onder auspiciën van de Britse kunst- raad wordt te Londen van acht tot dertig september een tentoonstelling gehouden van vijftig kinderportretten, geschilderd door Nederlandse schilders. Op de expo sitie, die door dr. A. B. de Vries, de di recteur van het Mauritshuis, is samen gesteld, zullen o.a. werken te zien zqn van Albert Cuyp, Jan Steen, Frans Hals en Pieter de Hoogh. oewel ik niet van mening was, dat „de mensen op straat" mij iets over de sterkte der Marokkaanse partijen konden onthullen, heb ik toch links en rechts naar hun politieke overtuiging geïnformeerd. De Istiqlal voerde, zoals te verwachten was, de boventoon en eigenlijk zü'n de werkelijke PDI-ers, die ik heb ontmoet, op de vingers van een hand te tellen. Een opvallend ver schijnsel Is overigens, dat tientallen Marokkanen zich tegen alle eventuali teiten hebben gedekt. Ze zijn zowel lid van de Istiqlal als van de PDI en kun nen dus nog alle kanten uit De Sultan, heeft zich voor de alleenheer schappij van één bepaalde, politieke be weging willen behoeden. Hij heeft PDI-ministers naast Istiqlal-ministers benoemd en tot premier en vice-pre mier twee onafhankeiyken aangesteld. Ook verschillende ministeries zyn in handen van onafhankelijken gekomen, alhoewel de laatsten zo goed als geen aanhang onder het volk bezitten. Mohammed V heeft dit op de eerste plaats uit eigen belang gedaan. Hij voelt er weinig voor de gevangene van één par tij te worden, van hoog te paard zittende autoriteiten, die hem in zijn macht zou den kunnen beknotten. Een politiek, die op het bewaren van het evenwicht is gericht, heeft hem sinds zijn terug keer uit ballingschap de beste geleken en aanvankeiyk heeft hij hier ook veel succes by gehad. Zijn oproep om de strijdbyi te begraven en zich op de pro blemen te werpen, welke de jonge staat bedreigen, vond zowel bq de Istiqlal als bq de PDI gehoor en even heeft het er op geleken, of het algemeen belang het inderdaad van het partybelang zov winnen. et recente besluit van de Istiqlal ech ter om de coalitieregering van pre mier Si Bekkai te verbreken en alle vijfentwintig ministerportefeuilles voor zich op te eisen, heeft Marokko in een ernstige crisis gebracht. Het is nu aan de Sultan om het toekomstige beleid uit te stippelen, om te verklaren, dat hij zqn evenwichtspolitiek op kosten van ongelijk voort zal zetten, of dat hij voor de eisen der Istiqlal zal zwichten. De situatie wordt vooral bemoeiiykt door de omstandigheid, dat Marokko geen grondwet heeft, geen parlement bezit en door een zakenkabinet wordt geregeerd, dat nergens verbindingen met de volkswil heeft. Mocht fle Istiqlal in de huidige crisis met de overwinning gaan striken, dan ziet het er op vele fronten zeer donker uit. De Sultan zal veel van zijn macht en in vloed verliezen in het begin zeker niet in het openhaar, maar wel achter de schermen en de betrekkingen met die het financieel-economische lot van het „Empire Cherlfien" in handen heb ben, weinig reden tot klachten kan ge ven. Bovendien is het zo, dat de partystryd, die nu in al zijn felheid dreigt uit te breken, de werkelijke problemen van het jonge rijk verdoezelt en daardoor met grote snelheid naar de ondergang is de nieuwe elite van Marokko niet spoedig over dit soort kwalen heen- komt, als ze het eigenbelang niet op de achtergrond kan schuiven, en niet met inzet van alle krachten voor het algemeen belang gaat werken, kan men de jonge staat slechts een sombere toe- De jeugd van Marokko, voor wie de toekomst er niet zo bijster rooskleurig uitziet. Ingezonden Mededeling (Adv.) SI e tijd voor warme pyjama's staat weer Ivoor de deur. De kleintjes worden straks weer extra ingestopt en hoe leuk is het dan hun snoetjes te zien glun deren, omdat ze zichzelf zo mooi vinden in hun nieuwe nachtkledij. Dus maar gauw aan het werk, om dit pyjamaatje met bobbetkraagje, los jasje, strikjes op de zak en op de pijpen van de *h broek, klaar te hebben. Patroon no. 224 is verkrijgbaar voor de leeftijden 79 en 11 jaar. Voor de leeftijd van 11 jaar heeft u 3.25 m. nodig a 80 cm. breed. Naar verkiezing kan het geheel rondom worden worden afgebiest. Bestellen Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten het frankeerzegel, 't verschuldigde bedrag 0,95) aan gel dige postzegels en adresseer deze aan de Redactie van het Zeeuwsch Dagblad, L. Vorststraat '90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en num mer (no. 224) van het gewenste model. Plak nooit meer dan 0,95 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen worden niet geruild. De Redactie heeft geen patronen in voorraad, 't per soonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 9