IK BEN HEI 'REMBRANDT' WETZLAR, de stad waar de Leica werd geboren Romeinse tempel JEUK DDD Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid DE STAD met het IJzeren Gordijn Op 't Berlijnse stadhuis beiert elke dag de 'vrijheids- klok'. - 'Sleutel-kinderen': naweeën van de oorlog UIT DE SCHRIFT ut-teAl niet (ueuA&eAdl Middelen erger dan de kwaal Snelle camera Kleurenfilm over taptoe in Delft Stad van optiek, waar Goethe zijn 'Götz von Berlichingen' voltooide SCHOOL en schoolgebouw Televisie-uitzendingen tijdens najaarsbeurs 't Zeeiwscb Weekend BERLIJN Stadswapen (Van onze speciale verslaggever). BERLIJN Is een zere plek in het Duitse vlees. Berlijn, sinds 1945 een in tweeën gedeelde stad, ls het symbool van wat Duitsland zij het door eigen schuld overkomen is: een in twee helften uiteen gevallen land. Met, als bijkomende narigheid, een Oost-Duitsland, dat nog steeds de hak van de laars van een dictator de Russische op zijn nek voelt! Hoe ziet Berlijn er vandaag aan de dag weer uit? Licht en schaduw overal. Fonkelnieuwe straten en goedgesitueerd publiek. Armoede en ellende als keerzijde ook overal. de jeugd van Berlijn en Amor hun heenkomen zoeken. In 1945 waren er 316.000 woningen tot puin geworden. Er was ruim 45 miljoen kubieke meter puin; 30 mil joen kubieke meter daarvan zijn op geruimd. Ruim 84.000 nieuwe wonin gen verrezen er, 50.000 vernielde wo- nifigen werden hersteld. Nog altijd is Berlijn een grote werkplaats, waarin puin versleept wordt, gebouwen en woningen verrijzen, straten en plant soenen worden aangelegd nog elke dag verandert het gezicht van deze wereldstad. Het Raadhuis van Schöne- berg - zonder partijtwisten In de voorstad Schöneberg staat een gemeentehuis, dat sinds de be vrijding het Raadhuis van West-Ber- lijn is. „Auf dass diese Welt mit Gottes Hilfe eine Wiedergeburt der Freiheit erlebe" staat als inschrift in de Ber lijnse „vrijheidsklok", die elke mid dag 12 uur in de toren van het Raad huis luidt. De politiek hier, in de Berlijnse gemeenteraad, staat onder de druk van de gemeenschappelijke vijand: de Russen. Dat wil zeggen, dat hier de partij-verschillen en par tij-twisten veel meer wegvallen dan in de rest van Duitsland. Boven alles werken de politieke richtingen hier BEELD VAN BERLIJN en waarvoor heel Duitsland telkens weer collecten houdt. Het is een dwaze en boze wereld, waarin collecten de honger moeten stillen! séséi ff* De Kurfürstendamm van Berlijn, de bruisende, drukke en elegante hartader van de voormalige wereldstad. Kurfürstendamm de hartader van Berlijn Eén van de belangrijkste straten in Berlijn is de Kurfürstendamm. De „Kudamm", zegt de Berljjner zelf. De Berlijner houdt van eigen bedachte namen voor de dingen. Ergens staat een groot gedenkteken aan de „lucht brug", die Amerika en Engeland des tijds naar Berlijn maakten, om deze stad van voedsel en andere noodza kelijkheden te voorzien, nadat de Russen een hongerblokkade rondom Berlijn begonnen waren. Geen Ber lijner spreekt van „Luchtbrug-ge denkteken", iedereen noemt het de „Hungerharke", vrij vertaaldde hongerweg, of de voedselhark. Ber lijn heeft een grote, mooie, moderne katholieke kerk, in de volksmond de „Seelenbahnhof", 't „zielen-station". Op de Kurfürstendamm, de mooiste en drukste straat van deze wereld stad, trilt en schittert het leven van Berlijn. Hier wandelt en rijdt in dure sleeën de elegante wereld van Ber lijn, hier vertoeft men om te zien en om gezien te worden, hier fonkelen de lichtreclames en hier lokken de mooiste étalages met de begeerlijkste dingen. De trottoirs en de straat vor men het toneel, de café s en restau- Te Londen zal ter gelegenheid van het rants de steeds bezette toeschouwers- der(}e internationale congres over snelle ruimte. Hier wordt gelachen, gefluis- f0t0grafie, dat van tien tot vijftien sep- terd, hier vertelt men elkaar het temt,er zal duren, een tentoonstelling van laatste nieuws, hier heeft iedereen fotografische apparaten worden gehou- haast of alle tijd, hier klopt het hart den> waar camera.s te zien zuUen zijn, zenden en nog eens duizenden men sen, die armoede, nood, teleurstelling en stuk geslagen levensmoed kennen. Elke grauwe dag is gelijk aan de vorige; zij zien geen toekomst meer. In 1955 had Berlijn 133.000 van deze vluchtelingen. Van 1949 tot 1955 heeft het er 808.000 moeten verwer ken. De woontoestanden voor deze mensen zijn erbarmelijk. In de nood- en woonkampen sterven niet alleen mensen, maar meer nog hun idealen, hun dromen van vrijheid en een goed leven Er is nog altijd „some rotting in the world!" Naast deze zwarte plekken in Ber lijn is ook veel goeds herbouwd. Bij voorbeeld de dierentuin, een enorm complex plantsoenen en wandelwe gen, waar meer dan een miljoen bo men en struiken geplant zijn en waar Er heeft zich een comité gevormd met het voornemen de kunstschilder Matthieu v^ BerlSn te bevo4l?en Wiegman te Amsterdam ter gelegenheid Berlijn telt 3.3 miljoen' inwoners, van zijn 70ste verjaardag te huldigen. waarvan er 2.2 miljoen in de West- zone wonen. Berlijn is een eiland in de Russi- Een sche zone, een wereldstad zonder achterland. Geen wonder, dat dit voor de welvaart speciale zorgen meebrengt. Geen stad in Duitsland heeft, ondanks alle bedrijvigheid, zo veel werkloosheid: er zijn ruim p. 300.000 ondersteunden. En duizenden Deskundig onderzoek bewees echtheid arme kinderen en arme ouders, die in kommer en zorgen groot worden EINDHOVEN, 6 sept. - Op de kunst- geleken te hebben met die, welke de veiling, welke in april 1954 op het Bijbel noemt en getroffen 4e zijn door kasteeltje te Wylre bij Maastricht de grote overeenkomst. In alle teeh- w.erd gehouden, kwam o.m. een schil- nische details ziet zij de hand van derstuk onder de hamer, dat in de ca- Rembrandt. Nu het werk van zijn ver- tdlogus werd vermeld als „Schilderij nislagen is ontdaan, verklaart de pro- Rembrandt: Bijbelse figuur". Het fessor, is de authenticiteit ervan onbe- kwam voor de prijs van 4500 gulden twistbaar: de met infra-rood gefoto- in het bezit van de architect G. v. d. grafeerde handtekening Rembrandt is Velden te Helmond en de aannemer leesbaar te voorschijn gekomen even- B. Lamers te Valkenswaard. als een datum. Volgens Simone Berg- Matth. 14:27. De discipelen van Jezus zijn afgevaren naar de overzijde van het meer. Maar de Heiland zelf is achtergebleven en heeft de eenzaam heid opgezocht, om te bidden. Om te bidden voor Zichzelf én voor de Zijnen. Op dit ogenblik hebben zij dit gebed ook wel hard nodig, want er is plotseling een zware storm opgestoken. De wind giert joelend en fluitend van tussen de bergen op hen aan als een losgebroken ondier, en zweept het anders zo kalme meer op tot een uioeste zee. En stuurloos dobbert hun scheepje temidden van het woedende watergevield. De discipelen verkeren in nood. Maar Jezus bidt voor hen. Meer nog, Hij komt ook tot hen, zo maar over de zee. De golven kunnen Hém niets doen. Zij dragen Hem. Zij buigen voor Hem hun ruggen en vlijen zich neer onder Zijn voet. Maar de bevreesde jongeren herkennen hun Meester niet. Zij ver wachten Hem ook niet. Zij zijn veel te vol van zichzelf en van hun nood, om nog te denken aan Hém. Zij houden Hem voor een spook. En zij schreeuwen van vrees. Maar terstond spreekt Jezus hen aan: „Ik ben het weest niet bevreesd!" Ja, het is de Heiland! Hij komt tot de Zijnen ook in nood- en stormgetij. Hij staat ook midden in de rampen en tegenspoeden van ons leven. Wij zien dit lang niet altijd in. De stormen in ons leven en in de wereld om ons heen maken ons vaak bang. Zij brengen ons geloof aan het wankelen en doen ons vergeten, dat onze Heiland ook dïarin met ons is. Wij wanen spoken te zien. En wij zien niet, dat het de Here is, die ook in onze nood Zijn hand naar ons uitstrekt tot ons behoud. Het is ons, alsof een vreemde deze dingen doet. Wij denken, dat wij met een boze geest te maken hebben. Maar hoort nu de stem van uw Heiland, die uit het evangelie u tegenklinkt, ook in nood en over uioelige zee: „Ik ben het uieest niet bevreesd!" Ik, de Here, aan wie ook de wind en de zee gehoor zaam zijn! Ziet, Ik ben met u, en Ik regeer alle dingen! O. laten wij het toch gelóven, dat wij in al onze moeiten en zorgen, in al ons verdriet en leed, evengoed met Jezus hebben te doen! Laten wij gelóven, dat Hij ook in al die dingen is en Zijn reddende hand naar ons uitstrekt. Dan moet alle vrees van ons afvallen. Dan vinden wij troost en rust. Is Hij ook niet de Here, aan wie zee en wind gehoorzaam zyn? God, Die helpt in nood? Christus, de Heiland, die gisteren en van daag en altijd dezelfde is? Hij verlaat ons nooit. Hij weet ook, waar het alles goed voor is. En Hij stuurt met vaste hand ons scheepje, zodat het in de storm niet vergaat, maar veilig binnenloopt in de eeuwige haven. Maak u dan niet beangst of bezorgd, maar hoort naar Zijn stem, die uit het duister van de nacht en door het loeien van de storm u steeds toe roept; „Ik ben het uieest niet bevreesd!" Zijn stem, die tot ons spreekt, ook in smart en rouw, in angst en pijn: u hebt met Mij te doen'. Ja, wat er ook mag gebeuren in ons leven en in de wereld laten uiij het niet vergeten! altijd hebben wij met Hém te doen. Met Jezus! Moeten wij dan nog bevreesd zijn Als Jezus het is? Hij is onze Redder! Een Australische film, die be doeld was om het vandalisme te bestrijden, blijkt dit juist te be vorderen. Volgens de universi teit van Melbourne leren kinde ren, aan wie de film wordt ver toond, methoden van vandalisme, die zij tevoren nog niet kenden. Te Delft worden door de legerfllm- en fotodienst opnamen gemaakt voor de - kleurenfilm „Je maintiendrai", welke Nadien interesseerde de kunsthan- ïf wa arschjj nhj k een straks zal dienen 0m vertoond te worden del zich voor het schilderij, zonder het 3 Y?? omstr^ks 1635. voor ouder. en schoolverenigingen, op echter te erkennen als een werk van Y Y ,Y j scholen (op verzoek), op militaire jeugd Rembrandt. Dit prikkelde de eigena- t ren om te weten te komen of het schil- schilderstuk uit Engeland komt. IN OOSTENRIJK! van Berlijn. waarmee met een snelheid van miljoe nen opnamen per seconde kan worden gefotografeerd. Gisteravond is in de kunsthandel ,,'t Oude Wevershuys" te Amersfoort een tentoonstelling geopend van werken van de Franse schilder Abel Bertram. De heer J. N. van Wessem, directeur van het ste delijk museum „De Lakenhal" te Leiden, opende de tentoonstelling. „SLEUTEL-KINDEREN" IN BERLIJN. Ze zijn er met duizenden! Meest al zijn het kinderen, waarvan de vader in de oorlog gesneuveld is en de moeder overdag uit wer ken is. De kinderen zijn dan aan hun lot overgelaten. Ze dragen de huissleutel aan een touw om de hals, opdat zij tenminste al tijd in huis kunnen komen. derstuk al of niet van de grote mees ter afkomstig was. Zij wendden zich tot professor Simone Bergmans van de Gentse universiteit, die een lang durig onderzoek instelde. Onderzoek Op een in Eindhoven gehouden pers- De archeoloog prof. Rudolf Egge heeft conferentie heeft de Belgische profes- maandag in Klagenfurt meegedeeld, dat sor als conclusie van haar onderzoek er op de berg Magdalena ten noorden van medegedeeld, dat het schilderij afkom- Klagenfurt een grote Romeinse tempel stig is van Rembrandt. Zij grondde is ontdekt. deze conclusie op materiële, estheti- Men is van mening, dat deze tempel een sche en historische overwegingen. Uit van de grootste van Europa ls. Delen de doorlichtingen met infra-rode en x- van de tempel bestrijken een oppervlakte stralen, verricht door de Eindhovense van 8000 vierkante meter. Al tien jaar politiedeskundige Garnier, is volgens lang verricht men archeologisch onder prof. Bergmans gebleken, dat het zoek op deze berg. schilderij afkomstig is uit de 17 e eeuw. dagen enz. In het scenario wordt het programma van taptoe-Delft gevolgd, echter met zij sprongetjes zowel naar de militairen als naar de burgers. Behalve de taptoe krij gen echter ook andere facetten van de stad de aandacht. Aan de camera staat de heer W. Olde- broek. Ook de vorm der verf barstjes wijst op deze ouderdom. De doorlichtingen hebben tevens laten zien, dat de schil der op de achtergrond aanvankelijk een gewelf met de figuren Assuerus en Esther had geplaatst, doch deze weer heeft weggeschilderd. Kleuren Prof. Bergmans zeide ook de door de schilder aangewende kleuren ver- Ingezonden Mededeling (adv.) Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot dien In de inidnoriën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 De toren van het Berlijnse Raad huis. Hier luidt elke middag 12 uur de „vrijheidsklok", die het verlangen naar herstel van de Berlijnse eenheid uitbeiert. Welhaast een ieder, die fotografeert, heeft wel eens van Leica gehoord, de beroemde kleinbeeldcamera. Talloze meesters der fotografie hanteren deze camera. De foto's van Cartier-Bresson, de beroemde fotograaf, die nooit anders dan een Leica gebruikt, worden zelfs in het Louvre tentoongesteld. Deze klein- beeld-camera, die 33 jaar geleden voor het eerst op de markt werd gebracht, heeft geheel nieuwe wegen geopend voor de fotografie. Amateurs en fotoverslag gevers, geleerden en artsen, zij allen ge bruikten Leica's. De Leica nu werd geboren in de kleine, oude stad Wetzlar, gelegen tussen het stroomgebied van de Lahn en de Wetz. Goethe, die in 1772 bij het toenmalige „Reiehskammergericht" aldaar dossiers moest bestuderen, vond het stadje met zijn nauwe hellende steegjes en straatjes en bonte vakwerkhuizen helemaal niet zo erg aanlokkelijk. Hij voltooide aldaar zijn „Götz von Berlichingen" en wijdde zich aan de allerliefste Charlotte Buff, bij wier vader hij in de Schmiedgasse woonde. Wèl prees hij de „paradijsachtige, onuit sprekelijke schoonheid van de natuur" Naast schittering, ook nood en ellende rondom de stad. Maar Berlijn heeft ook andere stra- Eerst microscopen ten en andere aspecten. Dat dit „dode, verrotte nest" Wetzlar Berlijn heeft 13 noodkampen en 29 eens wereldvermaardheid zou krijgen woonkampen voor vluchtelingen uit als stad van de optiek, kon Goethe uiter- Oost-Duitslond. Hier „wonen" dui- aard niet vermoeden. Drie en dertig jaar na diens dood richt te Ernst Leitz senior in Wetzlar zijn „Op tisch Intituut" op, waar de eerste micros copen werden vervaardigd. De microscoop ontketende de „jacht op microben". De microscoop waarmede Robert Koch, de verwekker van de chclera vond, was af komstig uit de werkplaats van Ernst Leitz. Loeffler ontdekte met zo'n instrument de diphterie-bacil. De microscoop in han den van artsen en geleerden begon de mensheid te verlossen van de epidemiën, waardoor vroeger landen en steden wer den ontvolkt. Totdat Leitz in Duitsland microscopen ging bouwen, werd de markt in optische artikelen door Parijs beheerst. Hierin bracht vooral de oorlog van 1870 '71 verandering. Steeds meer verbete ringen en nieuwe vondsten werden toe gepast en toen in 1899 de zoon, Ernst Leitz junior, tot het bedrijf van zijn vader toe trad, had deze al 200 mensen in dienst. Toen de oude Leitz stierf, zette zijn zoon zijn werk jort. Ernst Leitz junior was een ondernemer, die zijn medewer kers volkomen vrije hand liet. Eén van hen, do werkmeester Oscar Barnack, knutselde in 1913 de eerste „Leica". Nie mand dacht er toen echter aan deze kleine camera, dit „stukje speelgoed" in serie te fabriceren. Pas toen in de inflatiejaren 19211923 het bedrijf in een ongunstige positie raakte en men voor de keus kwam te staan talrijke goede, trouwe vakarbei ders te ontslaan, nam Ernst Leitz het be sluit de kleinbeeldcamera te gaan bou wen. Het was een moeilijke beslissing en de productie werd een groot waagstuk geacht, waarvan niemand kon voorzien of zij zou slagen. „Vader en zijn vaderstad" Thans is deze kleinbeeldcamera het fundament van de Leitz-fabrieken. Omstreeks 1925 hadden zij duizend man in dienst; in 1935 waren het al 2450 Ter gelegenheid van de zestigste ver jaardag van de Amsterdamse kunstschil deres Gonda Wulfse (1896 te Zwijndrecht geboren) wordt van haar werk een ere- tentoonstelling in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam geopend. Tijdens de komende najaarsbeurs te Utrecht zullen enkele instructieve bijeen komsten worden belegd In samenwerking met de groep schoolinrichting, die in de efficiency-afdeiing is vertegenwoordigd. Op deze bijeenkomsten, die worden ge houden in de congreshal naast de Bern- hardhal, zal een aantal deskundigen ver scheidene actuele onderwerpen met be trekking tot school en schoolgebouw be handelen. Voor de Friese romanprijsvraag, uitge schreven door de K.F.F.B. (afkorting van het Fries voor Christelijk Fries Volks bibliotheek) bedraagt de inzending dit jaar niet minder dan een twintigtal ma nuscripten. Dit is een enige malen groter mannen en vrouwen en vandaag werken aantal dan wat vorige jaren werd inge- meer dan 6000 mensen in deze fabrieken, zonden. Het is de bedoeling van deze ma- Onlangs stierf Ernst Leitz junior op 85- nuscripten voor het overgrote deel Friese jarige leeftijd. Niet alleen zijn bedrijf, vorf}ana er twee te bekronen. De eerste maar de gehele stad treurde om de ere- P.1'1s is 1250,de tweede 1000, burger, de „Vader van zijn vaderstad", zoals hij werd genoemd. Tijdens zijn le ven viel hem veel roem en eer ten deel. Echter veel meer bevredigde hem steeds de erkenning van de sociale voorzienin gen die hij in zijn bedrijf had ingevoerd. Bij Leitz werd nooit gestaakt of heerste ontevredenheid. Dit is waarschijnlijk ook een gevolg van de omstandigheid dat hier arbeiders en technici werken welker fa milies al tientallen jaren in deze bedrij ven werkzaam zijn, en die vader op zoon, al generaties lang, werktuig- en optiek makers zijn. De zoons volgen de vaders op in het bedrijf. Zij hebben een traditie, die in stand wordt gehouden. Behalve kleinbeeld-camera's worden in deze fabrieken eveneens wereldbe roemde optische precisie-apparaten ver vaardigd. Wéér zet een zoon het werk voort, die tijdens zijn leven wetenschap en kunst bevorderde en altoos een een voudig, sociaal-voelend en denkend mens bleef. Beide bekroonde romans zullen door de K.F.F.B, worden uitgegeven. De Nederlandse Televisie Stich ting heeft zich bereid verklaard tij dens de Najaarsbeurs van 11 t/m 20 september speciale uitzendingen te verzorgen ten behoeve van de expo santen, die op de electrobeurs tele visie-apparaten demonstreren. Deze uitzendingen zijn dagelijks van 10.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 14.30 uur. Het programma wordt rechtstreeks uit Bussum uitgezon den. Op de avonden van dinsdag 18 en woensdag 19 september, wanneer de electrobeurs voor het publiek geo pend zal zijn, kunnen de normale televisieprogramma's worden opge vangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7