H oe ver rassen wij familie en vrienden - in hef buitenland? Uit puAe. uJiiendlchap Zelfverzorging Ambonezen kan toi onvoldoende voeding leiden PUZZLE Bilderdijk-tentoonstelling AB V-A- teleurgesteld wordt vandaag geopend West-Duitsland zendt nota's aan Grote Vier Radio-Moskou bekritiseerd door communistisch blad Messensteker in inrichting Pagina 3 Arfsen op onderzoek..GESCHOKT!" Ambonezen willen wel goed werken Argentijnse leger? Groenten schoonmaken in badlokaal VANDAAG EENS Italiaanse boodschap voor Nasser i over 6 pCt. verhoging Vóór Europees veiligheidsstelsel Programma's te saai oninteressant en Nederlanders met St. Nicolaas in den vreemde Zaterdag 8 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD AMSTERDAM, 6 sept. Op verzoek van de Stichting „Door de Eeuwen trouw" hebben de heren W. A. Roessingh en dr. A. H. Wie- benga, resp. arts en internist te Eindhoven een onderzoek ingesteld naar de medische en sociaal-medische toestanden in het Ambonese woonoord Lunetten te Vught en het strafkamp te Heijthuijsen. In een rapport dat zij over hun bevindingen hebben uitgebracht, ver klaren de beide artsen o.a., dat zelfverzorging voor de Ambonezen in de huidige behuizing vrijwel onmogelijk is. Bij het onderzoek is gebleken, dat de voedingstoestand nü nog wel voldoende is, mede omdat de centrale keukens pas werden opge heven. Onder belastende omstandigheden zoals een strenge winter, mislukte oogsten of ziekte, zijn volgens beide heren echter zelfs bij goede kennis en kunde van de huisvrouw t.a.v. de voedselvoorziening ernstige moeilijkheden te verwachten. Zuidslavische loodsen Grote Nazi-invloed in naar Egypte BELGRADO, 7 sept. (Reuter). Ongeveer tien Zuidslavische loodsen zullen naar Egypte gaan om dienst te doen in het Suezkanaal. Dit is vrijdag door het Zuidslavische persbureau Tanjog meegedeeld. Op een persconferentie verklaarde dr. Wiebenga, dat hij zich na afloop van het bezoek aan de kampen „ge schokt" voelde. Het reinigen van groenten ge schiedt in Vught b.v. in hetzelfde waslokaal waar 1215 gezinnen zich moeten wassen. Voor hetzelfde aantal gezinnen zijn slechts twee vuilnisemmers van nor male afmetingen beschikbaar. De keukens zijn veel te ver verwij derd van de centrale barak, terwijl de temperaturen in één keukenge bouwtje oploopt tot 35 graden en hoger, wanneer alle 12 kachels branden. Wat de woonruimte betreft: voor een gezin met 2 en soms zelfs met 3 kin deren is slechts één kamer van 2.5 bjj 5 meter beschikbaar, waarin gekookt, gegeten, geslapen en gestudeerd wordt. EEN KRAAN. Het kamp Vught biedt onderdak aan 2500 van de 17.000 Ambonezen in Ne derland. Toch is in hei hele kamp maar één warmwaterkraan aanwezig, die bovendien niet centraal is gelegen. Meer lof hadden de rapporten voor de medische verzorging in het kamp „Lunetten". Deze wordt door hen uit stekend genoemd, behalve in die ge vallen, waarvoor diëten nodig zijn. EEN EER. De voorzitter van het hoofdbestuur van „Door de Eeuwen Trouw" vestig de er tijdens de persconferentie nog de aandacht op, dat de Ambonezen evenals de westerlingen zich er een eer in stellen voor zichzelf te zorgen. De protesten, die zij na de afkon diging van de zelfverzorgingsrege- ling lieten horen werden volgens de heer H. Coenradi echter veroorzaakt doordat „de Nederlandse regering niet onbewust het sociaal aspect in het ""c-^elpunt heeft geplaatst". MURW GEMAAKT. „Wij u^ivcn zelfs te veronderstel len, da-t men er via de afwijzing van de zelfverzorgingsregeling waar van men wist dat zij op tegenstand zou stuiten op speculeerde, dat de goodwill der Ambonezen in Nederland zou afnemen en zij murw zouden ge raken voor terugkeer naar Java", al dus de heer Coenradi. Door middel van sociale zorg mag men de werke lijke situatie volgens de Stichting niet verdoezelen. De Nederlandse regering heeft de Ambonese militairen nadrukkelijk een tijdelijk verblijf in Nederland in het vooruitzicht gesteld en daarom be schouwen de Zuid-Molukkers zich nog steeds als ex-KNIL-militairen „op weg naa huis". MEER OVERLEG. De heer Coenradi merkte nog op, dat de overheid de leiders van de Am bonezen veel meer moet kennen en horen in de maatregelen en beslissin gen die worden genomen. „Wanneer er meer van gedachten gewisseld werd, zou er bij de Ambonezen meer begrip komen voor de (politieke) moeilijkhe den, waarin de regering zich acht te verkeren", aldus de spreker. Dat de Ambonezen overigens graag willen en goed kunnen werken, bleek uit een onderzoek dat de Stichting heeft Ingesteld bij verschillende grote bedrijven, zoals de A.K.U., Philips, Hevea, De Schelde en de Nettenfa- briek (Balk). Directieleden, personeelchefs en so cisle werksters verklaarden positief dat z(j tevreden waren over de Zuid-Moluk kers als werkkracht. Zij zijn betrouwbaar, hebben het werk vrij snel onder de knie en kun nen goed met hun collega's omgaan. Elk woord begint steeds met de laatste letter van liet voorgaande woord. Achter elke omschrijving is aangegeven uit hoe veel letters het gevraagde woord bestaat. Bij juiste oplossing vormen de letters in de dubbel omlijnde kolom van boven naar beneden gelezen een ander woord voor drukte. Plezier (5), blaasinstrument (6), lawaai (6), geducht (7), vr. dier (6), familielid (5), soort mascotte (8), metaal (6), moei te (4), strekking (7), vissoort (5), over brenging (9), vrucht (6), kleur (5), wijn maat (5), twijg (4), dier (3). Oplossing vorige puzzel HORIZONTAAL: 1 Karmijn, 6 modern, 8 ama, 10 pet, 11 film, 12 P. C., 13 tee, 14 kit, 15 R.K., 17 aula, 18 rok, 20 sar, 26 koe doe, 23 metier. VERTICAAL: 1 Komiek, 2 B.M., 3 mop, 4 ijdel, 5 net, 7 nectar, 8 aftrek, 0 ale, 13 pilaar, 14 kus, 16 zode, 18 rem, 19 kot, 22 ei. Bruikbaar en praktisch ROME, 7 sept. (Rtr.) Naar in Rome verluidt, heeft de Italiaanse ambassadeur in Cairo donderdagavond aan president Nasser een boodschap overhandigd, waarin de Italiaanse re gering verklart, dat zij het westelijke plan, dat de vijf-landencommissie deze week aan Nasser heeft omgelegd, een bruikbare en practische basis voor be sprekingen vindt. De Italiaanse regering verzocht Nas ser er rekening mee te houden, dat de eensgezindheid van de 18 landen die zich achter dit plan hebben geschaard, niet verbroken zal worden. Ook vroeg zij hem alles te vermijden wat tot he uitbreken van vijandelijkheden in het Midden-Oosten zou kunnen leiden, al dus deze mededelingen uit betrouw bare bron. Uit een enquete in West-Duite- land is gebleken dat de uniform in West-Duitsland niet erg populair meer is, 73 pet. van de ondervraagde man nen sprak zich uit voor de burgerkle ding, 22 pet. gaf de voorkeur aan de uniform. Bij de vrouwen sprak echter 25 pet. zich uit voor de uniform. BUENOS AIRES, 7 sept. (Rtr.). De Argentijnse generaal Gonzalez heeft op een bijeenkomst van de club van het leger in Buenos Aires verklaard, dat het Argentijnse le ger beheerst wordt door de in vloed van nazi's. Hij zei, dat de Argentijnse mili taire academies, waarop Duitse leraren de boventoon voeren, ver antwoordelijk zijn voor de totali taire achtergrond van het leger. Gonzalez nam het op voor een nauw keurige zifting van de leraren, opdat slechts echte democraten tot de mili taire academies worden toegelaten. Hij wilde ook, dat Argentijnse officieren niet meer voor verdere studie naar totalitaire staten worden uitgezonden. Volgens hem moeten alle militaire attaché's in totalitaire landen terugge roepen en de militaire staven in de mocratische landen uitgebreid worden. Staatsgreep? In vele verantwoordelijke kringen vreest men op het ogenblik voor een staatsgreep van nationalistische groepen van het leger. Weet U web die dagelijkse gast van U, dat „Zeeuwsch Dagblad", rekent ook op Uw blijk van vriendschap. Die gast rekent op de ontvangst van on derstaande ingevulde bon. Die gast rekent dus op Uw nieuwe abonné. Het is niet zo moeilijk die nieuwe abonné te vinden. Die woont vlak naast de deur. In Uw straat, of in Uw trein of bus waar U dagelijks H.K.H. Piinset Beatrix heeft een bezoek gebracht aan het congree over menselijke verhoudingen dat te Nijmegen wordt gehouden. Op de foto ziet men de Prinses in ge sprek met mej. Pecson, een afge vaardigde van de Philippijnen. mee naar het werk gaat. Het is alleen maar het spreken van een goed woord voor de christelijke krant van Zee land. En dat goede woord van U geeft vaak net de doorslag om abonné te worden. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan uw dagelijkse gast. Vooruit reeds veel dank voor uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad"! Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. AMSTERDAM, 7 sept. In museum „Fodor" te Amsterdam is onder leiding van Dr. P. J. Meer- ten, een tentoonstelling ingericht ter herdenking van Bilderdijk, Nederlands dichter, staatsman en geleerde in de woelige tijd aan het eind van de 18e en het begin van de 19e eeuw. De tentoonstelling wijkt naar haar aard in zoverre af van de expositie, die in 1906 en 1931 ter herdenking van Bilder dijk werden ingericht, dat het werkcomité voor deze expositie niet alleen uit bewonderaars van de dichter bestaat. Aan het begin van de expositie prij ken enkele dichtregels van Willem de Merode: „Hij werd hoogmoedig, want hij was alleen, en zwak, en dong reeds vroeg naar eer en rechten. Spijtig dacht hij aan God en zijn ziek been: hij had geen kameraad om mee te vechten". Deze karakteristiek van Bilderdijk is de eerste van een reeks citaten, ge licht uit werken van historici en let terkundigen, die over hem hebben ge schreven, die op de tentoonstelling de hoogtepunten uit zijn leven marke ren. Het materiaal voor de tentoonstel ling in Fodor is voor het grootste ge deelte ontleend aan het bezit van het Bilderdjjk-museum te Amsterdam. De esthetische verzorging van de tentoon stelling is in handen geweest van de architecten J. B. Ingwersen en J. Heese te Amsterdam. Morgen 8 sep tember zal de tentoonstelling officieel worden geopend. BONN, 7 sept. (Reuter). De Duitse bondsrepubliek heeft in nota's aan Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie gevraagd om nieuwe pogingen voor regeling van het Duitse vraag stuk. De bondsregering verklaart daarin, dat zij bereid is een Euro pees veiligheidsstelsel te overwegen, mits dat gebaseerd zal zijn op deelneming van een verenigd Duitsland. landse zaken vorig jaar oktober dedert op de viermogendhedenconferentie in Geneve. De regering in Bonn „betreurt ten zeerste, dat er tot op heden geen diep gaande bespreking van dit belangrijke voorstel" is geweest. Zij is bereid elk ander bruikbaar voorstel voor een veiligheidsstelsel te overwegen, mits het van het begin af gebaseerd is op deelneming van een herenigd Duits land. West-Duitsland kan niet ak koord gaan met een veiligheidsstelsel waarbij Oost- en West-Duitsland af zonderlijk betrokken zijn, doch dit is de enige voorwaarde die het voor on derhandelingen over deze kwestie stelt. De bondsregering verklaart opnieuw, dat de regering van een herenigd Duitsland niet van te voren verplicht moet zijn tot een bondgenootschap. Zij moet zelf op democratische wijze be- slissen. West-Duitsland wenst evenwel geen nieuwe vier-mogendhedenconferentie alvorens in normaal diplomatiek over leg een kans geschapen 4s dat de con ferentie kan slagen. De nota is voornamelijk gericht aan Moskou en ter informatie gezonden aan Londen, Parens en Washington. In de nota's aan het westen wordt voorts verklaard, dat bij besprekin gen met Engeland, Frankrijk 'en de Ver. Staten gelukkig reeds overeen stemming is bereikt diepgaand over leg met Moskou over de hereniging van Duitsland is echter nog niet ge pleegd. De regering meent, dat het Russi sche verlangen naar veiligheidsgaran ties wellicht bevredigd kan worden door instelling van een gedemilitari seerde zóne langs de oostgrens van een verenigd Duitsland, als het verenigde Duitsland uit vrije wil zou besluiten lid te worden van de westelijke ver dedigingsorganisatie. Dit voorstel, aldus de nota, die vrij dag in Bonn is gepubliceerd, stemt volledig overeen met het voorstel dat de westelijke ministers van bulten- 's-GRAVENHAGE, 7 sept. De bondsraad van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft ln een gis teren te 's-Gravenhage gehouden ver gadering zijn ernstige teleurstelling uitgesproken over de datum van in gang voor de salarisverhoging van 6 procent, welke voor het rijkspersoneel is vastgesteld op 1 september 1956. Het bevreemde de bondsraad zeer, aldus een na afloop verstrekt commu niqué, dat de regering de eenstemmi ge mening van het georganiseerd over leg op dit punt heeft genegeerd. In zijn vergadering bracht de bonds raad voorts een advies uit over het door de bond in te nemen standpunt ten aanzien van de salarisvoorstellen voor de hogere ambtenaren en be sprak hij de te treffen pensioenmaat regelen in verband met de invoering van de algemene ouderdomsvoorzie ning per 1 januari 1957. Koning Boudewijn van België vierde vrijdag zijn 26ste verjaardag. LONDEN, 7 sept. (Rtr.). Radio Moskou heeft vrijdag een artikel van het communistische blad „Prawda" uitgezonden, waarin kritiek werd geoefend op Radio- Moskou wegens zijn eentonige en weinig interessante programma's. In het artikel wordt gezegd, dat het dringend noodzakelijk is de kwaliteit van de programma's, de organisatie en de technische uit rusting van Radio-Moskou te ver beteren. Het blad vervolgde: Snelheid, be knopte en duidelijke berichtgeving worden zelden aangetroffen bij Radio- Moskou. Er zijn te weinig bekwame commen- Verzerid vroegtijdig Uw Si. Nicolaaspakkei 's-GRAVENHAGE, 7 september. Hebt U zich wel eens afgevraagd, wat voor moeilijkheden zich voordoen voor Nederlanders in het buitenland, die zo graag Sint Nicolaas willen vieren? Ga maar eens met een baard in de tropi sche zon lopen en hoe wilt U zwarte Piet door een schoorsteen laten kruipen, die men in vele zuidelijke landen niet eens rijk is? Om onze landgenoten in den vreemde meer en meer van de Sinterklaasvreugde te laten ge nieten, is vorig jaar een comité opgericht. Dit comité geeft ant woord op de vele vragen van Ne derlanders in het buitenland, hoe zij bijv. hun kinderen (die al spoedig onze taal dreigen te ver leren) de bekende Sinterklaas liedjes zouden leren, hoe zij nu precies een Sinterklaascostuum moeten maken, hoe de moeder borstplaat, speculaas etc. moet maken, enz. enz. Het comité heeft thans een aantal zaken laten vervaardigen, die - tegen een kleine betaling - beschikbaar worden gesteld. Zij worden rechtstreeks, wanneer zulks daar wordt gevraagd, naar het buitenland verzonden. Dat zijn: een eenvoudige tekst van de bekendste liedjes, waarbij men naast de Nederlandse tekst een En gelse (of Spaanse) tekst vindt. Een langspeelplaat met 10 Sinterklaas liedjes. Op de ene zijde worden de liedjes in het Nederlands gezongen, op de andere alleen gespeeld door het orkestje, zodat de muziek als be geleiding kan dienen voor de zang stemmen van groot en klein. Een boekje met St. Nicolaas-recepten, met teksten in het Nederlands, En gels, Frans en Spaans. Een knippa troon voor St. Nicolaascostuums en tenslotte een St. Nicolaas-affiche ten behoeve van consulaten, emigratie centra, clublokalen, enz. Dit affiche wekt in het algemeen tot de St. Ni- colaasviering op en het motto: „Geef voor bekenden overzee, nu Sinter klaas uw pakje mee", is ook van toe passing voor hen in het buitenland, die familie of vrienden in Nederland met een pakje zouden willen ver rassen. Wat de activiteiten in ons land be treft het volgende: het comité meen de vooral te moeten bevorderen, dat men in Nederland tijdig pakketten voor vrienden en verwanten in het buitenland zou versturen. Speciale feestpakketten De Nederlandse banketbakkerij heeft een feestpakket samengesteld, dat uit boterletter, chocoladeletter, amandelspeculaas, amandelmarse pein, een chocoladehart, een taai-taai pop, een luxe kistje borstplaat en uit pepernoten bestaat. Er is een spe ciale verpakking in blik en dat weer in carton gemaakt. In de prijs zijn ook de verpakking en de verzendkosten begrepen. De kruideniers vakcentrale heeft een pakket samengesteld, waarin chocoladeletter, speculaas, gemengde biscuits, drops, aardbeien jam, een kaasje, pepermunt en enkele rolle tjes drop in de prijs, die gevraagd wordt, zijn die voor verpakking en verzending begrepen. Tenslotte is er de federatie van de Nederlandse verenigingen van kan toorboekhandelaren, die de aandacht zal vestigen op uitsluitend een arti kel voor het doel: kalenders. De ver zending is eenvoudig. Elke kantoor boekhandel zal zich met de verzen ding van een of meerdere kalenders zelf belasten. tators, die de kunst verstaan op een duidelijke en aantrekkelijke manier te preken over onderwerpen die nut tig, interessant en actueel zijn. De radio toont te weinig belanjtf»!- ling voor de propaganda yan de nieu we dingen in de Sowjet-Unie. Wat betreft de artistieke program ma's merkt het blad op, dat men in de loop van vele jaren elke dag op nieuw dezelfde personen kan horen zingen. Tenslotte oefende het kritiek op da tijdsindeling van de uitzendingen: „Sommige interessante programma'» worden uitgezonden als iedereen aan het werk is, maar de programma's op zaterdag en zondag krijgen niet genoeg aandacht". AMSTERDAM, 7 sept. Over eenkomstig de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank te Amsterdam vanochtend de 53-j. handelsagent C. J. D. uit Amster dam wegens diens ontoereken baarheid voor een poging tot moord ontslagen van rechtsvervol ging en bepaald dat hij 'n jaar zal moeten doorbrengen in een krank zinnigengesticht, waarna hij ter beschikking van de regering zal worden gesteld. De verdachte, die reeds eerder we gens moord tot vijftien jaar was ver oordeeld, heeft op 28 januari j.l. in de Lairessestraat -te Amsterdam op klaar- lichtte dag de 29-jarige dienstbode mej. A. van A., thans woonachtig in Sneek, een steek met een dolkmes in de rug toegebracht. Hij had de dienstbode herhaaldelijk lastig gevallen, zelfs zo, dat ze aanvankelijk bescherming van de politie had verkregen. Ze had de man op straat leren kermen, was een avondje met hem uitgegaan maar was al spoedig niet meer van zijn atten ties gediend. In een over de man uitgebracht psy chiatrisch rapport wordt geconstateerd, dat hij lijdt aan paranoide geestes stoornissen, agressief is, licht geprik- kedl en een groot sociaal gevaar. Op neming in een inrichting voor geestes zieken achtten de psychiaters de aan gewezen weg.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3