BESPREKINGEN IN CAIRO NIET HET RESULTAAT BEKROOND Meer huizen bouwen in korter tijd 14 dagen voor 1 woning Volgende week komt er een nieuw kabinet President Nasser houdt vast ingenomen standpunt Politie en soldaten omsingelden gemengde school in Sturgin Druk internationaal overleg Vandaag laatste gesprek Soekarno naar Tito Nederlandse wet ook in het buitenland vara toepar^ing? in Vliegtuig wierp liefdesbrieven uit Dure kolen in België Rusland verzet zich tegen hereniging van Duitsland Taxiconflict niet opgelost Treilers verdrijven loggers PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND minimum Kritiek van Truman op Eisenhower Vlaggetjesdag in Yerseke Informateur gaat zijn eigen weg Socialisten zoeken argumenten voor hun weigering Autobestuurder voor de balie Het weer Europj Ouders vrezen negerhaters Oostenrijks systeem geïntroduceerd Deken in de muur Vraag en aanbod hout gelijk Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adr.i. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, TeL redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 28-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) 12c Jaargang No. 3495 Wnd.-hoofdredacUur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 8 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maag: Zondag: Zon op 6.04 u., onder 19.11 u. Maan op 12.07 u., onder 20.55 u. Hoogwater zondag B sept. 1B56: Vlissingen: 4.39 u. 2.33 m., 16.59 u. 2.28 m. Terneuzen: 5.10 u. 2.48 m., 17.29 U. 2.42 m. Wemeldinge: 6.29 u. 1.79 m., 18.45 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.14 u. 1.56 m., 18.27 u. 1.45 m. CAIRO, 8 september. Reuter. De besprekingen tussen de vijf- I .ndencommissie onder leiding van de Australische premier Menzies en president Nasser van Egypte schijnen vastgelopen te zijn. Gister avond vernamen wij uit Cairo, dat de onderhandelingen volledig mis lukt zouden zijn, tenzij op het laatste ogenblik de Egyptische onder handelaars hun standpunt nog wijzigen. Volgens diplomatieke kringen zijnalgeheel Egyptisch toezicht op en ge- BELGRADO, 7 sept. (A.F.P.) Thans is officieel medegedeeld, dat pre sident Soekarno op 12 september voor zijn officiële bezoek te Belgrado zal aankomen. Hij is voor dit bezoek uit genodigd door president Tito. DEN HAAG, 7 sept. Bij de Twee de Kamer zijn wetsontwerpen inge diend betreffende het verlenen van toeslagen op overheids- en spoorweg pensioenen. de pogingen van de commissie-Menzies om een compromis te vinden, waar door het mogelijk zou zijn geworden de t .'sprekingen met president Nasser voort te zetten, mislukt. Menzies zou thans, als voorzitter, der commissie, tot de slotgom zijn geko men, dat het niet mogelqk is om, met enige kans op succes, een oplossing van de rondom het Suezkanaai ontstane crisis te vinden op basis van de door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles geformu leerde voorstellen. Hij zou menen, dat het geen nut heeft de besprekingeen op de tot nu toe gevolgde basis voort te zetten, om dat de Egyptische onderhandelaars krachtig vast houden aan hun eis van Ing Mededeling (adv.) HAZC1 asonPM CM STAMWAéENf «RIEKEN IS ZEVtNIERGEN v zag over het Suezkanaai. Nog één ontmoeting Er zal nog een ontmoeting plaats vinden tussen de commissie en Nasser. De leden van de commissie beschou wen dit als een zaak van hoffelijkheid alvorens te vertrekken. Zal Nasser echter, op het laatste mo ment toch minder halsstarrig zijn? In Franse, Britse en Amerikaanse regeringskringen wordt druk overleg gepleegd. WASHINGTON, 7 sept. (Reuter) Oud-president Truman heeft presi dent Eisenhowers verweten, dat hij zich onttrekt aan zijn officiële verant woordelijkheid teneinde zijn populari teit te handhaven. De regering lijkt wel te zijn ver huisd van Washington naar de reclame bureaus, zei hij. Het ergst vond hij de gevolgen van die tactiek m Sè buitenlandse politiek: Eisenhowers conferentie met de Sow- jet-leiders van vorig jaar in Genève noemde hij een „verkoopcampagne". Het vertrouwen in de Verenigde Sta ten was in de gehele wereld onder mijnd. Drie mijnwerkers, die zestien uur opgesloten waren geweest in ee mijn nabij Dortmund, zijn vrijdag gered. (Van onze parlementaire redacteur) en niet direct afstemmen als de samen- I stelling haar niet bevalt. De fracties hebben echter met deze DEN HAAG, zaterdagochtend. De informateur, prof. mr. De Gaay Fortman heeft gisteren besprekin- t ?n gevoerd met de demissionaire 'nister van economische zaken, ji-of. dr. J. Zijlstra, met prof. dr. 'F. L. Polak, directeur van het Cen traal Planbureau en met prof. dr. v7. C. L. van der Grinten. Deze be is irekingen hebben voor een be- ïgrijk deel een oriënterend ka- r kter gedragen. Iet is niet bekend of de informateur a n de socialist Polak gevraagd heeft in het kabinet zitting te nemen. De he- r Zijlstra en Van der Grinten zijn t, etwijfeld kandidaten voor het ko- i nde kabinet, maar in politieke krin gen dacht men gisteravond dat de in formateur zich eerst eens wilde ver gewissen over de vraag welke weg hij bet beste kan inslaan. Zoals bekend is p.of. Van der Grinten (hoogleraar aan de economische hogeschool te Tilburg) 'ijdens de brede basispoging van de .leer Fortman genoemd als vice-pre mier. Gisteren hebben de fracties van de C.H., A.R. en P.v.d.A. vergaderd. De vergadering van de socialisten was niet bijster interessant meer, nu zij zichzelf buiten spel hebben gezet. Een positie, die zij nog maar nauwelijks kunnen verwerken. Het neen zeggen na een crisis van 83 dagen is inderdaad moei lijk te verkroppen, temeer daar de heer Fortman soepeler is geweest dan de socialistische formateur Lieftinck. Van de AR. kan men moeilijk verwachten dat zij hun geestverwant in de steek zullen laten. Ook de C.H. is niet van plan het komend kabinet Fortman te laten struikelen. Deze fracties zullen de daden van het kabinet beoordelen ALMELO, 7 sept. Voor de politie rechter in Alemolo heeft een zaak ge diend tegen de 32-jarige fabrikant J, H. G. uit Oldenzaal, die, terwijl hein wegens het veroorzaken van een on geval met dodelijke afloop de rijbe voegdheid door de Nederlandse rechter voor een onbepaalde periode was ont zegd, met zijn auto had gereden in de buurt van Gronau op Duits grondge bied. In een uitvoerig pleidooi betoogde de raadsman, mr. P. S. Noyons uit En schede, dat hier nimmer een veroor deling kon volgen, daar de bevoegd heid van de Nederlandse wegenver keerswet zich niet verder uitstrekt dan het Nederlandse territoir. Een weg be tekent in de zin van de Nederlandse wegenverkeerswet een Nederlandse weg. Verdachte was in het bezit geweest van een internationaal rijbewijs, dat door de Nedrelandse noch door de Duitse autoriteiten was ingetrokken, zo betoogde mr. Noyons, die voorts aanvoerde, dat het niet in da bedoeling van de verdachte had gei'gen om van deze zaak een proefzaak e maken. De DE BILT Min GT: men Wisselende b. ing en vrijwel nergens meer buien. Krachtige tot ma tige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. amiddels vast, dat een dergelijke zaak raadsman stelde het in ieder gevr is geworden. De politierechter achtte een uit spraak nog niet gewenst. De zaak zal nu door de meervoudige kamer wor den behandeld. In een dergelijke zaak heeft de krijgsraad te velde-oost enige tijd ge leden geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging. De ministers van buitenlandse zaken van de landen van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) zullen op 14 of 15 septem ber te Parijs bijeenkomen. Deze con ferentie zal voorafgegaan worden door een bijeenkomst van de raad van de N.A.V.O. Met feestelijk vertoon ls In Yerseke het Zeeuwse oester- en mosselselzoen geopend. Deze foto geeft een beeld uit het fees telijke oesterdorp; het Zuid-Bevelands Dameskoor laat de stemmen klinken langs de haven met vrolijk gepavoi- seerde scheepjes. KOEALA LOEMPOER, 7 Sept. (Reuter) Vliegtuigen van de Britse luchtmacht hebben vrijdag liefdesbrie ven uitgeworpen van een op Malakka gevangen genomen opstandelinge, Soei Moei, aan haar minnaar, die nog als rebel in het oerwoud huist. Regeringsambtenaren zeiden, dat bij de brieven foto's van de vrouw waren gevoegd. In de brieven wordt er bij haar minnaar op aangedrongen uit het oerwoud te komen en zich bij haar te voegen. Honderden afschriften van de brief zijn uitgeworpen boven de Maleise staat Negri Sembilan. Fransen verlaten Egypte ALEXANDRIE, 7 sept. (AF.P.) Uit Alexandrië zijn vrijdag 159 Fransen die in Egypte wonen, naar Frankrijk vertrokken. Een aantal Fransen dat zich voor repatriëring met het oog op de kanaalkwestie had gemeld, heeft op het laatste ogenblik verstek laten gaan. Informatiepoging niets te maken. De Informateur gaat zjjn eigen weg. Zon der dralen zal hij de volgende week met een ploeg minister voor de dag komen! Hoe lang dit precies zal duren valt overigens nog moeilijk te voor spellen. Socialistisch argument Begrijpend dat het niet opnemen van de heren Drees en Mansholt in het kabinet op brede basis onmogelijk een sterk argument voor de socialisti sche wijziging kan zijn ze hebben dit tijdens de informatiepoging van de heer Lieftinck wel aanvaard wordt nu de aanval van de socialisten gericht op de bezitsvorming. De informateur zou deze paragraaf geheel naar de K.V.P. hebben toege schreven. Maar ook dit zal moeilijk vol te houden zijn, want zowel de K.V.P. als de P.v.d.A. zouden op dit punt een offer moeten brengen. Zo is er geen sprake van, dat er belastingsfacilitei ten zouden komen voor spaarders. De ze faciliteiten zullen alleen gelden voor het sparen in de sfeer van de on derneming. BRUSSEL, 7 sept. (Belga) Het Belgische ministeriële comité voor economische samenwerking heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de on gehoorde prijsstijging, die zich in som mige sectoren van de brandstofdistri butie heeft voorgedaan. Het comité heeft besloten strenge maatregelen te treffen om deze mis bruiken tegen te gaan. Rassenhaat in Amerika STURGIS, 7 sept. Reuter. De be velhebber van de nationale garde In Sturgis, heeft van de goeverneur van de staat Kentucky, de bevoegdheid ge kregen de uitzonderingstoestand af te Antwoord op nota HAMBURG, 7 sept. (Reuter) De Noordduitse radio-omroep meldde vrijdag in een bericht uit Moskou dat de eerste Sowjetrussische onderminis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, tegenover de Westduitse ambassadeur bij het Kremlin, dr. Wilhelm Haas, heeft verklaard dat hereniging van Stockholm, zwaar bewolkt 17 gr. Kopenhagen, half bewolkt 17 gr. Londen, zwaar bewolkt 17 gr. Luxemburg, half bewolkt 17 gr. Parijs, licht bewolkt 21 gr. Nice, zwaar bewolkt 24 gr. Münehen, zwaar bewolkt 20 gr. Zürich, licht bewolkt 21 gr. Genève, half bewolkt 22 gr. Locarno, licht bewolkt 24 gr. Wenen, licht bewolkt 24 gr. Innsbrück, regen 22 gr. Rome, licht bewolkt 27 gr. AMSTERDAM, 7 sept. Het bouwen van meer woningen in korter tijd met minder vakarbei ders, is het doel waarnaar de Oos tenrijkse ingenieur H. Morawetz jarenlang heeft gestreefd met een door hem ontworpen systeem. De resultaten van zijn systeembouw zijn nu ook tot Nederland doorge drongen, na een bezoek dat een achttal burgemeesters van Gelder se gemeenten heeft gebracht aan bouwobjecten in Oostenrijk. De eerste planning van ruim 500 wo ningen, bestemd voor de gemeen ten Bergh, Borculo, Coyk, Didam, Ede, Harderwijk, Ochten en Wa- geningen, is nagenoeg voltooid en enkele gemeenteraden hebben een besluit genomen. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting voor wat betreft de financiële opzet van deze bouw. De coöperatieve vereniging „Bouw- belang" te Amsterdam, die de licentie rechten voor dit systeem ln Nederland verwierf, heeft het systeem-Morawetz geïntroduceerd bij besturders en tech nici van enkele geemeenten en bij an dere belanghebbenden. Het systeem Het systeem bestaat uit in de fabriek vervaardigde elementen, die op be trekkelijk eenvoudige wijze kunnen worden samengevoegd. De elementen voor de buitenwanden bestaan uit een houten regelwerk, uitwending bekleed met onder hoge druk geperste asbest- cementplaten en inwendig bekleed met asbetboard. Binnen in het element be vindt zich een in kunsthars gedrenkte glaswoldeken voor isolatie. Besparing De bouw levert een besparing op van 60 70 procent bouwvakarbeiders. Het is mogelijk in de komende jaren tienduizend woningen volgens dit sy steem in Nederland te doen bouwen. De woningen moeten voldoen aan de eisen van de traditionele woningwet woningen, dus ook wat betreft de prijs. De prijs heeft volgens verklaringen „een redelijk kans van slagen". Aan de hand van de praktijk in Oos tenrijk ls komen vast te staan dat dit systeem het mogelijk maakt om wo ningen in een dermate snel tempo op te trekken, dat binnen tien h veertien dagen een complete woning kan wor den opgeleverd. Overleg met bedrijfsleven Met het Nederlandse bedrijfsleven zijn reeds onderhandelingen aan de gang over het alhier vervaardigen van de benodigde elementen. De onderde len voor de eerste vijfhonderd wonin gen zullen uit Oostenrijk komen. Doch niet eeerder voordat de minister zijn goedkeuring aan de bouw van dit soort woningen heeft gehecht Duitsland op een democratische basis thans onmogelijk is. Gromyko zei dit, toen de ambassa deur hem de jongste Westduitse nota over een hereniging van beide delen van Duitsland overhandigde. Gromyko verklaarde, dat het Sow- jet-standpunt met betrekking tot Duit se hereniging wel bekend was, name lijk dat deze door overleg tussen Oost en West-Duitsland moest worden gere geld. Hij voegde hieraan toe dat de „remi- litarisatie van West-Duitsland en de „onderdrukking van de vrijheid" ln dit land waarbij hij klaarblijkelijk zin speelde op het verbod der Westduitse communistische partij „hereniging op een democratische basis onmogelijk hebben gemaakt". (Zie ook pagina 8). PARIJS, 8 sept. (Reuter) Voor het eerst sedert het einde van de oor log voorziet het houtaanbod in de 17 landen van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking in de vraag, zo wordt in een rapport van de O.E.E.S. medegedeeld. Volgens het rapport is de verminde ring van de internationale spanning een nieuwe factor, welke een buiten gewoon belangrijke invloed op de markt zal hebben. De zeer grote bedrijvigheid op de houtmarkt werd verleden jaar groten deels be-invloed door de zeer grote vraag in Duitsland. De vooruitzichten voor de houtprij- zen zijn volgens het rapport onzeker. De prijzen zijn echter minder vast dan verleden jaar, al zijn de invloeden van de hoge zeevrachtprijzen nog steeds zeer groot. kondigen, indien zulks met het oog op relletjes in verband met de toelating van negerkinderen op de middelbare school van Sturgis noodzakelijk mocht worden. Leden van de nationale garde en de politie van Kentucky staan paraat voor een krachtmeting met blanken, die zouden trachten te verhinderen, dat negen negerscholieren de school be zoeken. De autoriteiten beschikken over in lichtingen, dat een duizendtal blanken een actie bij de school zal ontketenen. Voor de middelbare school waren vrijdagochtend achttien politiewagens opgesteld. Militairen met machinege weren vormden een' cordon om het ge bouw, terwijl ln de gangen en de klas sen werd gepatrouilleerd door met ka rabijnen uitgeruste soldaten. Verscheidene ouders te Clinton heb ben verklaard hun kinderen niet naar de gemengde school te durven zenden uit vrees voor wraak van de negerha ters. Men had hen gedreigd met het opblazen van hun huis als rij hun kin deren naar school zouden zenden. AMSTERDAM, 7 sept. De staken de loonchauffeurs hebben het voorstel van de ondernemers om als firmanten toe te treden tot op te richten vennoot schappen onder firma, van de hand ge wezen. Zij blijven bij hun, in een eer der stadium van de nu al vijftien we ken durende staking, geformuleerde eisen. De chauffeurs voeren als motief voor hun afwijzende houding onder meer aan, dat zij vrezen door het con tract, waarin hun positie als firmant wordt omschreven, te tekenen, zichzelf alle sociale zekerheid uit de handen te slaan. Bovendien legt het contract alle rechten om de vennootschap te behe ren in handen van de ondernemer. IJMUIDEN, 7 sept. Aan het einde van het volgend jaar zal Nederland een vloot van ongeveer 30 treilloggers tellen, die in feite treilers zijn maar als loggers te boek staan wat betreft de arbeidsvoorwaarden. Het aantal stoom- treilers bedraagt op dit moment nog slechts acht eenheden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1