c GESPREK HET NASSER BIEDT NOG VELE GOEDE KANSEN Socialisten verhinderen extra parlementair kabinet Informateur: „Er komt een ministerie!" West-Duitsland brengt weer de hereniging ter sprake Viruly (per boot) naar Indonesië Op zoek naar een oplossing Volk schreeuwt snel maar is niet vlug met de wapens VeHiftte gemoederen bij school Dagelijks zijn 20.000 melk venters op stap Brede basis mislukt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Onze krant in Cairo Ontvoerde baby in meer verdronken Plotseling wending in taxiconfiict Dokier op een „vouwfiets" „Vredeszone" aan oostgrens Igfflglg Soldaten beschermden negerkinderen Met 5.5 miljoen liter Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, f 2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3494 VVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 7 OCpt. 1956 Uw nieuwe abonné er al? (pay. 8) Op- en ondergang va 8a aterdam: Zon op u. Maan op 10.56 u., onder 20,22 U. Hoogwater zaterdag 8 sopt, 1808: Vlissingen: 8.69 u, 2.40 m.. 18.14 jM§ Terneuzen: 4.27 u. 2.63 m., 1/6,48 \k 8 m. Wemeldlnge: 6.61 1.89 Gd» 6.06 u. 1.74 m. Zierikzeet 8.87 u. £83 m, 17.40 u. 1.50 m. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen). CAIRO, 6 september. HET IS GOED, dat Menzies geen bezwaar had naar Cairo te ko men, zei een Egyptische regeringsambtenaar tegen me. „Als hij dit wel had gehad, was het nooit tot een samentreffen tussen de Suez- kanaalcommissie en de Egyptische regering gekomenWij hebben niets meer en niets minder gedaan dan alle andere volken, die het principe van nationalisatie hebben ingevoerdDe maatschappij, die de exploitatie van het Suezkanaal in handen had, was Egyptisch en ontleende haar recht van bestaan aan de Egyptische wet Indien iemand dit wil betwisten, moet hij maar naar Cairo komen cm zijn standpunt te verdedigen en vooral uit te leggenWij zouden nooit naar Londen zijn gegaan en zelfs niet naar een plaats in een neutraal land In deze verklaring, die door een groot deel van het Egyptische volk wordt gedekt, bevinden zich twee pun ten, welke bij het thans in Cairo be gonnen besprekingen over het Suez kanaal een niet onbelangrijke rol spelen. Het eerste is dat van het pres tige: het behouden of het verliezen van het gezicht. Het tweede is dat van het recht, dat Egypte meent te bezit ten om het Suezkanaal te nationalise ren. Voor waarnemers hier is het duide lijk, dat het onder geen enkele om standigheid voor Nasser mogelijk is naar Canossa te gaan. Hij kan niet meer terug, omdat hij op de sentimen ten van de Egyptische volksmassa ge- De stand van zaken CAIRO, 9 sept. De voor zitter van de vijflandencom- missie, de Australische pre mier Menzies en de Ameri kaanse vertegenwoordiger b ebben met de regeringen te r onden en te Washington "verleg gepleegd over een lieuwe stap bij president Tasser. Vasser heeft in de bespre ngen weinig genegenheid ">t wijziging van zijn positie n de dag gelegd. De besprekingen zijn momcn- wel in een impasse geraakt. Ge acht wordt naar een formule om iit deze impases te komen. Poli- ;eke kringen in Cairo nemen aan lat er geen onherroepelijke breuk is. Egypte wenst onbelemmerd be heer over het kanaal terwijl het westen streeft naar toezicht op internationale basis. Zes procent voor elektro- en verwarmingsmonteurs UTRECHT, 6 sept. Het personeel van elektrotechnische en verwarmings- bedrijven zal 6 procent loonsverhoging ontvangen, voor de elektro mensen, in gaande in de week waarin 1 september valt, voor de verwarmingsbedrijven ingaande in de week, waarin 3 sep tember valt. Frankrijk wil de invoerrechten op vlees afschaffen om de prijzen laag te houden. bouwd heeft, die hij soelaas moest ge ven voor het mislukken van zijn As- soeandam-plan. Een man als Nasser, die als alleenheerser van Egypte kan worden beschouwd, die demagogie be drijft om de positie van zijn land en van zichzelf te verstevigen, moet het van spectaculaire daden hebben en zal in elke fase van zijn loopbaan als een overwinnaar te voorschijn moeten tre den. Een teleurgesteld volk is genade loos en een man, die gisteren nog als een nationale held werd vereerd, kan morgen bij het keren van het getij, verguisd worden. Spreekt men met de Egyptenaren, hoe gematigd ze ook mogen zijn, dan blijkt dat niemand de nationalisatie van het Suezkanaal als een daad be schouwt, die in strijd is met het vol kerenrecht. Dè algemene gedachten- gang is, dat het verdrag van 1888 in een imperialistisch tijdperk is afgeslo ten en dat het Suezkanaal gegraven is door gedwongen Egyptische arbeids krachten van wie velen van uitputting zijn omgekomen. Als een zeer sterk punt wordt hier bij naar voren gehaald, dat de Suez- kanaalmaatsehappij bij statuut Egyp tisch is en dat zij haar recht van be- HET BRANDPUNT van de wereldpolitiek is thans de Egyp tische hoofdstad Cairo. Wij zijn er trots op, de lezers te kunnen meedelen, dat onze rei zende correspondent LINK VAN BRUGGEN hier zijn tenten op geslagen heeft om ons op de hoogte te houden van de laatste ontwikkelingen in het Suez- kanaalconflict. Hierbij zijn eerste artikel, heet van de naald.... staan aan de Egyptische wet ontleent. Met verontwaardiging wordt gewezen op de nationalisatie-politiek van die landen, welke thans het felste tegen de plotselinge daad van Nasser ageren. Gezamenlijke gedragslijn Ondanks dit zijn er verschillende omstandigheden, die er op wijzen, dat Nasser, bij een soepele aanpak van 't Vijfvolkerencomité de zaak niet op de spits zal drijven. Daar is ten eerste het feit, dat Egypte niet heeft voorzien, dat landen als Engeland en Frankrijk zo heftig op de nationalisatie van het Suezkanaal zouden reageren. Volgens ingewijden is Nasser eigenlijk danig van de gevolgen van zijn zo bruusk uitgevoerde daad geschrokken. Hij weet, dat zijn land het, wat de militai re kracht betreft, nooit tegen Engeland en Frankrijk kan opnemen. Voor eco nomische sancties is hij bijna even bang, omdat Egypte door een paar eenvoudige maatregelen van het wes ten dumping van zijn katoen bijv. of stopzetting van zijn importen to taal geruïneerd kan worden. Ook de Arabische landen zijn door het plotselinge optreden van Nasser niet gesticht. Zij vrezen dat het wes ten de Arabische wereld zal trachten klein te krijgen door economische huïp in te houden, hetgeen voor veel landen armoede zal betekenen. Vooral Nehroe heeft Nasser verzocht zich wat te ma tigen. (Vervolg op pag. 3) HAMPDEN, Connecticut, 6 sept. Het lijkje van de zes weken oude Cyn thia Ruotolo, die zaterdag j.l. werd ont voerd toen haar moeder boodschappen deed in een winkel te Hampden, is donderdag gevonden in een meer op ongeveer 3 km afstand van de winkel. AMSTERDAM, 6 sept. De ont wikkeling in het Amsterdamse taxi conflict heeft een plotselinge wending genomen. De ondernemers, aangeslo ten bij B.W.T. en B.A.T.O., hebben n.l. besloten hun voormalige werknemers zoals bekend ontsloegen zij aan het begin van de staking alle daarbij be trokken loonchauffeurs in de gele genheid te stellen als firmant tot op te richten vennootschappen onder firma toe te treden. De chauffeurs zullen zodoende in het vervolg als in de winst delende eigen rijder, het taxibedrijf kunnen uitoefe nen. Aan de toetreding tot de vennoot schappen is geen kapitaaldeelname ver bonden. De ondernemers hebben dit besluit genomen om een einde te maken aan wat zij noemen „een onhoudbare toe stand in de Ioonsector van het Amster damse taxibedrijf". Deze wending in het conflict kan het einde van de staking, die nu bijna vijf tien weken duurt, betekenen. Dokter L. J. Landeweer uit het west- drentso dorpje Havelte heeft een op vouwbare fiets.... De dokter, die reeds jaren ervoer, dat cp het platteland een auto niet altijd het beste vervoermid del is om verafwonende patiënten te bereiken, schafte zich een opvouwbare twee wieier aan. De dokter geniet nu reeds de voor delen van zijn „vouwfiets" in de prak tijk; als de weg voor de auto te moei lijk wordt, dan komt de fiets uit de bagage-ruimte (boven) en gaat de tocht per fiets verder (onder). Rassenprobleem In de V.5. Nota aan Grote Vier BONN, 7 sept. Reuter. Naar te Bonn verluidt, wordt in een Westduit- se nota, die vandaag aan de vier gro te mogendheden overhandigd zal wor den, opnieuw het denkbeeld van een gedemilitariseerde „vredeszone" aan beide zijden van de oostgrens van een herenigd Duitsland, als een waarborg voor de veiligheid van Rusland, aan de orde gesteld. Een desbetreffend voorstel is reeds gedaan door de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk op de confe rentie, die in november van het vorig jaar te Geneve is gehouden. Het werd toen noch aanvaard, noch verworpen door de Sowjet-Unie en de Westduitse regering hoopt het te kunnen gebrui ken om de besprekingen van de Grote Nieuw dorp bij Harskamp I IH? ■PP erdag is in het infanterieschiet- kamp te Harskamp een nieuw oefen project in gebruik genomen, dat mili taire eenheden in staat zal stellen zich te trainen in het zuiveren van bewoon- bouwd dat de naam Oostdorp draagt en waar de soldaten op zeer realisti sche wijze het „uitkammen" zullen kunnen oefenen. Op de foto ziet men een peleton dat de streken. Hiertoe is een dorpje ge- oprukt naar het nieuwe dorp. Vier over Duitsland te heropenen. Re geringskringen in Bonn hebben echter weinig hoop, dat het voorstel meer aandacht zal krijgen van de Russische minister van buitenlandse zaken, Sje- pilof, dan het te Geneve kreeg van diens voorganger, Molotof. De Westduitse regering hoopt in de eerste plaats door middel van dit voor stel de internationale discussie over de hereniging van Duitsland weer op gang te brengen. STURGIS, 7 sept. (Reuter) Met bajonetten, karabijnen en machinege weren uitgeruste Amerikaanse solda ten hebben donderdagochtend te Stur- gis in de staat Kentucky een weg moe ten banen door een opgewonden me nigte van 500 blanken om negen ne gerkinderen te begeleiden naar de mid delbare school van het stadje. Tot dus ver was deze school alleen toeganke lijk voor blanke leerlingen. Voor de school boden de blanken vijf minuten lang verzet. Vijf van hen werden gearresteerd. Langs de gehele weg van huls naar school werden de negerkinderen uit gejouwd. De soldaten grepen in, toen een aan tal blanken trachtte de jongens te mis handelen. Nadat de negerkinderen de school waren binnengegaan, omsingelden de militairen de school, terwijl er pantser wagens voor het gebouw werden op gesteld. De menigte spoorde blanke kinde ren, die nadien bij de school kwamen, aan, het gebouw niet binnen te gaan. Onder gejuich van de betogers verlie ten enkele blanke kinderen de school, onmiddellijk nadat de bel voor het be gin van de lessen had geluid. DE BILT ZEGT» Zonnig Over het algemeen zoi slechts hier of daar een tot krachtige zuidwestelijke zelfde temperaturen als doni iets lager. De V.S. willen met Roemeniö bespre kingen houden over nog bestaande gé schillen. DEN HAAG, 7 sept. Gistermiddag heeft het Bedrijfschap detailhandel in melk en melkprodukten zijn eerste vergadering gehouden. De voorzitter de heer A. van Buuren deelde mede, dat er ongeveer 11.000 melkhandels- en 1750 zulvrthandelaondernemingen zijn, waarbij in totaal 29.000 personen werk zaam zijn- Van het totale aantal detailhandels ondernemingen maakt, dit ruim zeven en een half procent uit. Ongeveer 96 Sroeent van de consumptiemelk voor e huishoudingen wordt de Mant (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, vrijdagochtend. De pogingen van de informateur, prof. De Gaay Fortman om een extra-parlementair kabinet op brede basis te vormen zijn mislukt door de weigering van de socialisten. Er is weer een korte pauze ingetreden. Prof. De Gaay Fortman is vastbesloten verder te gaan. Daartoe is hij door H.M. de Koningin gemachtigd, die daarover advies heeft ingewonnen van de president van de Raad van State, de heer Rutgers, van de voorzitter der Eerste Kamer, de heer Jonkman en van de minister van Staat, de heer Van Schaick. In politieke kringen neemt men aan, dat deze adviezen de plan nen van de heer De Gaay Fortman in geen enkel opzicht hebben ge dwarsboomd. Het leek er gisteren wel op, dat de socialisten zelf geschrokken zijn van hun afwijzende houding. ZU hadden ;ehoopt dat de informateur tot verder leraad zou zijn te bewegen, maar de ze hoop is volslagen ijdel gebleken. In de kringen van de P.v.d.A. was giste ren grote bedrijvigheid te constateren, waarbij de heren Jonkman, Dreez en Burger nauw betrokken waren. „De P.v.d.A. wacht het verdere verloop met een goed geweten en een gerust ge moed af. voor de oppositie, die wij niet hebben begeerd, zijn wij niet be vreesd", aldus Het Vrije Volk, De heren Lieftlnck en De Gaay Fort- han hadden dit gemeen, dat zij noch de heer Drees, noch de heer Mansholt in het kabinet wensten. Bovendien was de landbouwparagraaf van de heer De Gaay Fortman gunstiger voor de boe ren, gunstiger dan dit deel van het program van de heer Lieftinck, Wil de P.v.d.A. ons doen geloven, dat da bezitsvorming de oorzaak was van het mislukken van de formatie poging? Zij beweert dit wel. Niet eenvoudig De situatie, die nu is ontstaan, is ver re van eenvoudig. De informateur heeft de dag van gisteren gebruikt om een plan op te stellen. Een intermezzo- of personenkabinet, dat hij nu gaat for meren, kan namelijk op verschillende wijzen worden samengesteld. Hij kan proberen een kabinet te formeren, waarin geen parlementaire of demissio- thuisbezorgd. Slechts ongeveer 6 pro cent wordt door de klant gehaald, Daarvoor zijn dan dagelijks 80,000 maft op stap. Zij voeren dagelijks ongeveer 5% miljoen liter melk en melkproduk ten mee. Van de totale jaarlijkse melk» produktie wordt een derde deel via a* detailhandel afgeleverd aan de binnen landse consument, zowel ki de vorm van consumptiemelk als la die vafl daaruit bereide consumpnemelkprd» dukten. De voorzitter deelde o.a. mede, dat het bestuur reeds heeft besloten om tót Instelling van een zogenaamde sang- ringscommlssie over te gaan, bestaan de uit veertien leden. Vestiging Wanneer er een taak zou zijn, waar voor dit Bedrijfschap in aanmerking komt om deze in medebewind uit te voeren, dan is dit naar sprekers over tuiging het hanteren van de veatl- gingsbesluiten. naire ministers zitting hebben. HU kan echter ook enkele ministers aantrek ken. Welke richting wordt Ingeslagen, zal spoedig blijken, want de heer De Gaay Fortman is vastbesloten er geen graa over te laten groeien. Zijn stelling, dat er een kabinet moet komen, is voor niet bestrijding vatbaar. Hij zal misschien nog willen trach ten socialisten voor zijn plan te win nen, maar de kans daarop ls zeer twij felachtig. Deze informateur, die een onafhankelijke positie had opgebouwd tegenover de twee grote partijen, in overeenstemming met de opvattingen van de prot. chr. fracties, nu door een van die partijen in de steek gela ten. In Polen zijn 323 personen in arrest i.v.m. de ongeregeldheden In Poznan. De berechting zal t.z.t. in het openbaar geschieden ROTTERDAM, 6 sept. „Ik heb heel mijn leven ge dacht: hoe zou het zijn als ik eens per boot een reis naar Indonesië zou maken? En nu is het dan zover." Deze woorden sprak de schrijvende vliegenier" A. Viruly vanmiddag, even voor het vertrek van de Wil lem Ruys" naar Ceylon, Malakka en Indonesië. Samen met zijn vrouw werden zij op het voordek door een peloton fotografen „geschoten". De heer Viruly gaat op Invitatie van de bond van kunstkringen een tournee door Indonesië maken. „Ik stel me er veel t*an voor", verklaarde hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1