ZULLEN DE SOCIALISTEN ROET IN 'T ETEN GOOIEN Uitwisseling elektrische stroom tussen Engeland en Frankrijk Brede basis nu zeer wankel De beste paarden kwamen naar Den Bosch Kortsluiting P.v.d.A. wil Drees en Mansholt toch handhaven Informateur gaat door, desnoods zonder de socialisten Uitbreker aangehouden Ernstige financiële toestand bij Ned. Radio-Unie Het weer Verdachte ont kent schuld Rassenvraagstuk irs de V.S, PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederiands protest in Egypte Suezmij. kan rente niet betalen Artis kreeg een Okapi „Vreedzame oplossing kwestie Suezkanaal Verhoging van luisterbijdrage? Kabel door Het Kanaal in Europa Eisenhower gaat niet met Russen praten Hieuw Groene Kruis- gebouw te Stavenisse Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- etra^t 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vllssingen: Nieuwstvaat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No, 3493 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 6 september 1956 r "N Uw nieuwe abonné er al? (pae. 3) Qp- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon pp 6.01 u., onder 19.15 tl. Maan op 9.38 u., onder 19.54 u. Hoogwater vrijdag 7 sept. 1956: Vlissingen: 3.15 u. 2.61 m., 15.80 u. 2.55 rn. Terneuzen: 3.44 u. 2.75 m., 16.03 V. 2,69 m. Wemeldinge: 5.10 u. 3.01 rn,, 17.27 u. 1.83 m. Zierikzee: 4.59 u. 1.76 m., 17.10 u. 1.68 m. Op het ogenblik, dat wij deze regels schrijven, is de situatie rona de ka binetsformatie nog uiterst verward. Nauwelijks heeft de informateur, prof. De Gaay Fortman, besloten om nu de zo dringend geboden vaart achter zijn pogingen te zetten, of de socialisten trachten opnieuw de spaak in het wiel te steken. Of hun dit is gelukt zullen wij waarschijnlijk in de loop van van daag wel aan de weet komen. Een ding staat evenwel thans al vast. Te weten, dat wellicht de grootste en in ieder ge val een uiterst belangrijke moeilijk heid voor de informateur de omstan digheid vormt, dat een extra-parle mentair kabinet, gelijk hij zich dit voorstelt, zo uitermate slecht past in de socialistische opvattingen inzake de volkswil, het parlementaire stelsel en de positie van kabinet en regering. De informateur streeft namelijk naar een kabinet, dat geheel los staat van de kamerfracties, die dus ook van haar kant geen enkele binding zouden heb ben en volkomen vrij zouden staan. Uiteraard staat het iedere individuele als minister aangezochte persoon vrij overleg te plegen met wie hij wil, maar daar blijft het dan ook bij. Het aan vaarden van het ministerambt is lou ter persoonlijke verantwoordelijkheid en van enige politieke medeverant woordelijkheid van een of meer Twee de Kamerfracties is in de opzet van de informateur geen sprake. Zijn opzet houdt mede in, dat er over het program, de zetelverdeling en de persoonskeuze als nu na breder oriën tatie en studie van prof. De Gaay Fort man aan de aan te zoeken ministers voor te leggen in ieder geval niet meer door of namens een kamerfractie kan worden onderhandeld. Eigenlijk is er voor eventuele ver gaderingen van kamerfracties in deze gedachtengang geen plaats, laat staan voor nog breder overleg in eigen kring, bijv. door het bijeenroepen van partij bestuur, de partijraad of een dergelijke Instantie. De hier geschetste gedachtengang is volstrekt vreemd aan de socialisti sche visie. Volgens deze is de socialis tische politieke partij voor alles een strijdinstrument om geheel of gedeel telijk de staatsmacht te veroveren ten einde met behulp van deze tot een fun damentele hervorming van de maat schappij te komen. De socialistische Kamerfracties zijn derhalve organen van de partij en voor hun beleid ver antwoording schuldig aan het partij congres, dat bevoegd is richtlijnen te geven. De socialistische ministers zijn als het ware Vc jrposten van partij en fractie in het te bezetten regeerkasteel, Oorspronkelijk bepaalden reglemen ten van de socialistische partij ten on zent dan ook, gelijk thans bij de mees te buitenlandse partijen nog het geval is, dat uitsluitend het partijcongres bevoegd was bindende beslissingen te nemen over het al dan niet toetreden van geestverwanten tot het kabinet en zo ja, welke voorwaarden. In 1913 be sliste het buitengewoon socialistisch partijcongres krachtens deze bevoegd heid tot weigering van de toen aan enkele socialisten aangeboden porte feuilles. In de dertiger jaren werd deze in Nederlandse ogen wel bijzonder vreemde en starre regeling vervangen door een soepelere: de kleine partij raad zou voortaan belast zijn met het nemen van beslissingen van grote po litieke betekenis. In 1939 was het deze partijraad, die besloot „de partijgenoten Alberda en Van den Tempel te machtigen toe te treden tot het Kabinet". De statuten van de Partij van de Ar beid zijn op dit punt opnieuw ruimer: de partijraad heeft thans tot taak van advies te dienen „in omstandigheden, die beslissingen van buitengewone ^ird door het partijbestuur of de "weede Kamerfractie noodzakelijk ma ken en het nemen van politieke beslis singen van groot gewicht, indien het niet mogelijk is of door het partijbe stuur niet nodig wordt geoordeeld, een buitengewoon congres te beleggen". Een en andermaal heeft in de afge lopen tien jaar de socialistische partij raad zich dan ook bezig gehouden met vraagstukken betreffende kabinetsfor matie, terzake te stellen voorwaarden en dergelijke. Terwijl uiteraard de fracties met het partijbestuur op de achtergrond zich zeer actief betoonden In de talrijke en somstijds langdurige mderhandelingen. Onderhandelingen, die, zoals duidelijk zal zijn een onmis- mare schakel in de socialistische ge dachtengang vormen. regen deze achtergrond, die typerend is voor het socialistische denken en ïandelen maar bij de andere democra- :ische partijen ontbreekt, moet men de alannen en handelingen van de infor mateur zien. Dan is in een oogopslag iuidelijk, waar de schoen wringt. Hoewel er een gunstige ontwikkeling in het socialistische optreden met letrekking tot de werkwijze bij kabi netsformaties, is voor hen de sprong ïaar een extra-parlementair kabinet, felijk prof. De Gaay Fortman op het iog heeft als enige uitweg uit de moei- ijkheden, wel een zeer grote. Hier wreekt zich in laatste instantie Ie onjuiste socialistische staatsbe- tchouwing, die niettegenstaande zich >ok op dit punt een onmiskenbare ont- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, donderdagochtend. De socialisten hebben aan de informateur gevraagd hun definitief antwoord betreffende medewer king aan de kabinetsformatie vier en twintig uur te mogen uitstellen, maar gelijktijdig hebben zij de informateur te kennen gegeven be zwaren te hebben tegen enkele onderdelen van het program en voor al ook tegen het feit dat de ministers Drees en Mansholt niet meer in het ministerie zouden terugkeren. Men kan dus vaststellen, dat men somber gestemd kan zijn over de po gingen van de heer De Gaay Fortman om een extra-parlementair kabinet op brede basis te formeren. Het is veel zeggend dat de bespreking, die heden ochtend zou plaats vinden tussen de informateur en de kandidaat minister president, de heer Van Tilburg niet doorgaat. De heer De Gaay Fortman heeft reeds de eindbeslissing van de socialisten op hun verzoek doen uit stellen, want aanvankelijk wilde hij reeds gisteravond definitief uitsluitsel hebben. Vóór het dagelijks bestuur van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d. A. bijeen kwam (de ministers Drees, Mansholt en Suurhoff en de heer Van Tilburg woonden deze vergadering bij) was de stemming in politieke kringen al niet opgewekt. De informateur had gisteravond van half vijf tot zes uur weer met de heer Van Tilburg gecon fereerd. Daarna heeft hij gesproken met de heer Suurhoff. Roet in het eten De kabinetscrisis duurt vandaag 83 uagen. Als de socialisten het willen presteren op dit moment om roet in het eten te gooien, zullen zij daarvan zelf de wrange vruchten moeten pluk ken. Eén ding staat namelijk wel vast, dat de informateur vastbesloten is zijn po gingen voort te zetten. Zijn opdracht laat hem dit toe. Als de brede basis niet lukt, komt er een intermezzo-ka- DEN HAAG, 5 september De Ne derlandse tijdelijke zaakgelastigde in Cairo, mr. D. J. Slingenberg, heeft bij de Egyptische regering mondeling ge protesteerd tegen de weigering der Egyptische autoriteiten de terugreis mogelijk te maken voor de twee Ne derlandse baggermolens, die hun werk in het Suezkanaal hebben beëindigd. De Nederlandse regering heeft in dit stadium geen officiële protestnota doen overhandigen. binet, hoe dan ook samengesteld. Een bevredigende oplossing ls dat niet, maar de schuld daarvoor zou volledig bij de socialisten liggen. Om de tegenstellingen in eigen kring te onderdrukken, heeft de socialisti sche fractie zich plotseling achter de heer Mansholt geschaard, wiens land bouwbeleid in net kabinet meer dan eens op verzet van dr. Drees is ge stuit. De moeilijkheid is, dat de heer Mans holt eisen stelt voor zijn nieuwe minis terschap. Hij wil dat er enige honder den miljoenen op tafel komen. De an dere fracties willen deze zaak in het kabinet nog eens rustig bekijken en af wachten, wat de S.E.R. (zoals wij gis teren reeds schreven) zal adviseren. Het zal spoedig bekend zijn hoe de zaak zal uitpakken. De pessimisten hadden vandaag echter de overhand. PARIJS, 5 september (Reuter) - De Suezkanaalmaatschappij heeft be kendgemaakt, dat zij op 1 september j.l. niet in staat was de jaarlijkse rente op haar 3 procent obligaties te betalen en dat zij evenmin de op die datum vervallende obligaties heeft kunnen aflossen. De maatschappij deelde in een com muniqué mede, dat zij vóór de natio nalisatie gelden in Egypte had om deze betalingen te verrichten. Daaraan werd toegevoegd, dat zij er van in kennis was gesteld, dat de bank in Egypte de betalingen niet heeft kunnen doen als gevolg van de inbeslagneming door de Egyptische regering van de activa der maatschappij na de nationalisatie. De Chinese communisten hebben het gehele binnenlandse bestuur van Tibet in handen gegeven van Tibetanen na dat eerder van het jaar in het noord oosten van het land monniken in stand waren gekomen. In Amsterdam is een vijftienjarige jongen spelenderwijs te water geraakt en verdronken. op- wikkeling ten goede heeft voltrokken, ten dienste geen raad weet met de oor sprong van het overheidsgezag en de zelfstandigheid en het eigen recht van de overheid. In dit stadium van de formatie botsen plotseling twee in zichten, dat van de prot. chr. informa teur en dat van de socialistische par tijleiding in alle felheid op elkaar met als gevolg, dat principiële kortsluiting nu ieder ogenblik mogelijk is of mis schien zelfs al heeft plaats gehad. Prof. Dr. J. J. de Jong. Voor het eerst in zijn 118-jarige ge schiedenis heeft „Artls" in Amsterdam, dank zij een geschenk van de Belgi sche regering, een Okapi in zijn collec tie. Het is tevens de eerste maal dat een levende Okapi, een tot de familie der Giraffen behorend dier, dat pas in 1901 in de Belgische Congo werd ont dekt, in Nederland te bewonderen valt, alle vorige pogingen een Okapi naar Nederland te brengen faalden n.l. omdat de dieren tijdens het transport stierven. .(Zie ook artikel elders In dit blad). II In de veemarkthallen te Den Bosch is dinsdag en woensdag de 24ste grote nationale paardententoonstelling en -keuring van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandsche Trekpaard" gehouden. De foto geeft een beeld van het voorleiden tijdens de keuring in de categorie „vierspannen merriën van een eigenaar". (Voor verslag zie pag. 2) Eisenhower herhaalt: WASHINGTON, 5 sept. Beuter. President Eisenhower heeft te Wash ington verklaard, dat de Ver. Staten zich vast voorgenomen hebben een vreedzame oplossing van het geschil om het Suezkanaal te zoeken en dan alleen een oplossing waardoor de vrije vaart door het kanaal voor alle volke ren, zowel in oorlogs- als in vredestijd verzekerd is. DEN HAAG, 5 september De 24- jarige H. van den D. uit Hoogkerk, die op 24 augustus, samen met Van den B. uit Hendrik-Ido-Ambacht uit de Scheveningse strafgevangenis is ont snapt, is vandaag te Groningen aange houden. Zoals bekend is zijn kameraad Van den B. enige dagen geleden al ge grepen, toen hij trachtte in te breken in een warenhuis te Dordrecht. HILVERSUM, 5 sept. „De Neder landse ftadio-Unie zit financieel ge sproken met het hoofd tegen het pla fond. Zij ls niet in staat het hoofd te bieden aan de stijgende kosten, vooral veroorzaakt door de personeelslasten. Verruiming van de financiën van de radio is noodzakelijk. Zoals de situa tie op het ogenblik is, is het onmoge lijk aan het personeel van de N.R.U. per I september 6 procent loonsverho ging te geven. Men zou voor die loons verhoging moeten putten uit de reser ves, en dat zou dwaasheid zijn. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlands Christelijke Radio Vereni ging, mr. A. B. Roosjen, op een pers conferentie, waarin de staf van de N.C. R.V. mededelingen deed over het pro gramma voor het nieuwe seizoen. Mr. Roosjen achtte het vooral met het oog op de financiën noodzakelijk, dat de definitieve radiowet zo spoedig mogelijk tot stand komt. De toestand, dat de radio wordt geregeerd bij mi nisteriële beschikkingen noemde hij hoogst onbevredigend. Het uitblijven van de omroepwet noemde hij dan ook het grootste probleem, waarvoor de ra dio zich thans gesteld ziet. Aangaande de nodig geachte verrui ming van de financiën der radio merk te de voorzitter der N.C.R.V, voorts op, dat de minister de luisterbijdrage zou LONDEN, 5 sept. Reuter. Het En gelse centrale gezagsorgaan voor elek- trloltelt heeft bekendgemaakt, dat En- Seland en Frankrijk voornemens zijn et volgende jaar te beginnen met het leggen van een kabel over het Kanaal voor de uitwisseling van elektrische stroom tassen beide landen. De kabel, welke naar schatting ongeveer 40 mil joen gulden zal kosten, zou in 1960 ge legd en gereed voor het gebruik moe ten zijn. De bedoeling van het leggen van de kabel ls, dat elk van de beide landen tijdens hun seizoensperioden, waarin de vraag een hoogtepunt bereikt, stroom van het elektriciteitsnet in het andere land kan betrekken. Frankrijk is meest aangewezen op de hydro-elektrische centrales, waar van de produktie veranderlijk is en heeft.te weinig elektriciteit In de dro ge zomermaanden en te veel geduren de een deel van de winter. Engeland heeft hoofdzakelijk kolenstokende elektrische centrales met een constante produktie, waardoor dit land meer dan DE BILT ZEGT» Meer wind Enkele opklaringen, maar ook en kele buien. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lager temperaturen. Stockholm, zwaar bewolkt Kopenhagen, zwaar bewolkt Londen, regen Parijs, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome, onbewolkt, voldoende stroom in de zomer heeft, doch niet altijd aan de zeer grote vraag in de winter kan voldoen. Ook lopen de perloden, gedurende welke dagelijks de vraag naar stroom een hoogtepunt bereikt, in beide landen uiteen. Ontvoerde Amerikaanse baby MINEOLA, 5 sept. Reuter. Angelo Lamarca, een Amerikaanse monteur en taxi-chauffeur, die be schuldigd wordt van ontvoering van en moord op de baby Wein berger, heeft woensdag voor het gerechtshof te Nassau in New York ontkend schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, omdat hij ten tijde van het misdrijf krankzinnig was. Zijp verdediger voegde hieraan toe, dat deze krankzinnigheid veroorzaakt was door de steeds stijgende schulden van Lamarca. Deze schulden bedroe gen 2000 dollar. Volgens de politie was dit juist het bedrag dat aan losgeld werd geëist. De verdediger zei, dat hij om een psychiatrisch onderzoek van Lamarca zou verzoeken. Een Russisch patrouille vaartuig heeft zeven Japanse visserboten opge bracht, die ervan worden verdacht Russische territoriale wateren te heb ben geschonden. Een auto met koeien is in Wormer- veer in een sloot gereden. Vier koeien zijn verdronken. De commissie Menzies heeft weer een bespreking met Nasser gehad over het Suezkanaal. „In uitstekende geest" naar is medegedeeld. kunnen verhogen om aan geld te ko men. Maar dan zou hij in strijd komen met zijn ambtgenoot van economised zaken, die de prijzen gestabiliseerd Wü houden. Toch zal men hiertoe moeteh overgaan als er niet op een andere ma nier soelaas komt, namelijk door de Wereldomroep in het vervolg uit 's rijks kas te betalen in plaats van lilt de radioretributie, aldus mr. Roosjen. „Aanvankelijk stond de minister afwij zend tegenover dit Idee. Maar blijken^ recente uitlatingen schijnt de minister voor deze oplossing toch wel iets té zijn gaan voelen", Zo zei mr. Roosjen. WASHINGTON, 6 sept. Reuter. President Elsenhower heeft verklaar^ dat hij geen nieuwe conferentie op het hoogste niveau met de leiders van dé Sowjet-Unie zal beleggen, omdat het doel van deze conferenite slechts kon zijn het opnieuw indienen van ontwa peningsvoorstellen, het weer aan dè orde stellen van de hereniging van ver- deelde landen en andere wereldvraag stukken. Al deze kwesties had hij reeds op de conferentie, die het vorig jaar in Geneve is gehouden, ter tafel gebracht. STAVENISSE, 5 sept. In tegen woordigheid van een groot aantal ge nodigden heeft vanmiddag burgemees ter A. Sluymers het nieuwe Cj-roenè In hó- Kruis officieel geopend. gen .uy- tel Zeeland heette hij het gezelschap hartelijk welkom. De burgemeester liet in zijn openingswoord zijn gedachten teruggaan naar de ramp in 1953; he laas kunnen velen deze opening niet bijwonen. „Onze gedachten gaan ook uit naar onze bevriende naties en spe ciaal naar het Zwitserse volk, die zo spontaan de helpende hand heeft ge reikt. Uit het vele leed werd toch iets goeds geboren. Moge God aan 't werk van het Groene Kruis Zijn schenken", zo besloot de heer mers. Daarna werd het woord gevoerd door burgemeester van Hoeven van Tholen, namens de prov. vereniging van het Groene Kruis, die een fraaie klok aanbood; door de heer J. van Kla veren, namens de boerenleenbank, door dokter Bolk (zeer blij met dit ge bouw, dat naar de eisen des tijds is in gericht), door burgemeester van dep Bos van Sint Annaland (een medisch centrum voor het dorp)door ds. Bou- ter, namens de Herv. gemeenten, (hoopte op een goede verstandhou ding) en door wethouder Hage. Na de opening werd het gebouw bezichtigd. Des avonds werd het publiek in de ge legenheid gesteld dit te doen. CLINTON (.Tennessee), 5 sept. (Reuter) De voor de middelbare school van Clinton, in de Amerikaanse staat Tennessee, ingeschreven twaalf negerleerlingen hebben woensdag, zonder dat zich verdere moeilijkheden hebben voorgedaan, voor de eerste maal hun nieuwe onderwijsinrichting bezocht. Niet alle blanke leerlingen waren aanwezig, doch er waren er meer dan dinsdag j.l., toen slechts 257 van de 806 waren komen opdagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1