Gouverneur Van Tilburg staat voor belangrijke beslissing Zuivelbond F.N.Z. handhaaft het ingenomen standpunt Prins Bernhard was paperassen kwijt Informateur wacht op antwoord Trekt V.V.D. zich terug? Dokter bezoekt patiënten op opvouwbare fiets Spionage in Het weer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Sociologie Beatrix ft rechten Geen bestuursleden benoemd voor productschap zuivel Conferentie over menselijke verhoudingen Meisje kreeg beloning voor moedige redding Zweden Wemeldings meisje in Rijn verdronken Nina naar Moskou Op conferentie te Nijmegen Gevolg: Veel drukte en hofauto tegen boom is minister Mansholt ro@d of... blauw Beelden op Langeyiele- brug te Middelburg m Europf Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 2897, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per num. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad r Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) 12e }aargang No. 3492 Wnd.-hooMredact nir: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de 8mit Woensdag 5 sept. 1956 Ep- en ondergang van Zon en Maan: onderdag: Zon op 5.59 u., onder 19.18 U. Maan op 8.18 u., onder 19.28 u. Hoogwater donderdag 6 sept. 1956: Vlissingen: 2.30 u. 2.61 m., 14.45 u. 2.6Q m. Terneuzen: 3.00 u. 2.75 m., 15.18 U. 2.74 m. Wemeldtnge: 4.26 u. 2.08 m., 1646 u. 1.90 m. Zlerikzee: 4.17 u. 1.81 m., 16.80 u. 1.64 m. tische Tweede Kamerfractie, de heer Burger. De heer Lieftinck zal echter weer spoedig naar de V.S. vertrekken. Men kan ook aannemen dat hij zich nog even wilde oriënteren over de si tuatie, die na zijn mislukte informatie poging is ontstaan. DEN HAAG, 5 sept. De kandidaat minister-president de heer J. van Tilburg heeft een uiterst vermoeiende dag achter de rug. Urenlang heeft hij geconfereerd met de informateur, de heer De Gaay Fortman. Daarna heeft hij samen met de heer Burger van ge dachten gewisseld met de demissionaire minister-president, dr. W. Drees en gisteravond werd de heer Van Tilburg door H.M. de Ko ningin ontvangen. De gouverneur van Suriname is intussen volkomen op de hoogte gekomen van de situatie. Ook de zetelverdeling zal hem bekend zijn. Over het standpunt van de socialistische fractie dien aangaande wordt nog steeds het stilzwijgen betracht. Men kan aannemen dat de heer Van Tilburg een korte bedenktijd heeft gevraagd om zich nader te kunnen oriënteren. Het is dan ook niet uitgesloten, dat de heer Van Tilburg in de loop van deze dag (woensdag) zich nogmaals naar de informateur zal begeven. DwJA 1 M„.--h-Jil Koningin is langdurig geweest. Vooral iVQ A- Kringen Im 3 n S n 011de informateur heeft lange tijd op TT Huis ten Bosch vertoefd. j °a j i11 fe Jf i. Het baarde gisteren ook opzien, dat inderdaad doorslaggevend zon. Het prof Lieftinck weer in Den Haag is staat nu wel vast, dat nog het program, opgedoken. Hij heeft contact opgeno- noch de zetelverdeling, bij de KVP op men me^ de voorzitter van de socialis- overwegende bezwaren stuiten. Over de houding van de WD tast men nog enigszins in het duister, maar in poli tieke kringen neemt men vrijwel alge meen aan, dat de heer Oud een kandi daat-minister uit zijn kring zal advi seren niet in het kabinet zitting te ne men. De KVP rekent er al op dat zij de portefeuille van Wederopbouw en Volkshuisvesting weer zal krijgen. In dat geval zou de VVD verkeer en waterstaat toebf-'-^'d kunnen krijgen, maar dit bela grijke departement schijnt men in liberale kringen niet zwaar genoeg te vinden. Mansholt Intussen is het opvallend dat ver schillende socialistische stromingen angstvallig vasthouden aan de demissi onaire minister van landbouw, de heer Mansholt. „Het Parool" heeft op be dekte wijze te kermen gegeven dat niet de heer Van Tilburg, doch de heer Mansholt voor het minister-president schap dient te worden aangezocht. Men moet afwachten hoe sterk deze stro ming in de socialistische rijen is. De meningsverschillen in de PvdA over de landbouwpolitiek blijven ove rigens nog steeds bestaan, ook al wor den krampachtige pogingen aangewend deze te verbergen. Het is echter beter te wachten op het SER-advies over de ze zaak, dat waarschijnlijk op 28 sep tember a.s. (op verzoek van de heer Mansholt) zal worden uitgebracht. Het is geen geheim, dat dit advies in grote meerderheid zal ingaan tegen de poli tiek, zoals de heer Mansholt zich voor neemt te voeren. Langdurig bezoek S. L. MANSHOLT „Waarom hij niet?" MEPPEL, 5 sept. Indien binnenkort vele plattelandsdokters in Zuid-W est-Drente per opvouwbare fiets hun patiënten zouden gaan bezoeken, dan zou de aanstichter hiervan in Halvete gezocht moeten worden. Dokter L. J. Landeweer heeft zich zulk een vervoermiddel aangeschaft. Ten plattelande komt het nogal eens voor, dat de dokter per auto niet ver komt. Veelal moeten zandwegen worden bereden om de boerderijen te kunnen bereiken en vooral in het natte jaar getijde kan men zich wegens het gevaar te blijven steken daarop be ter niet per auto wagen. Dokter Landeweer zag een oplossing in de opvouwbare fiets, die hij in de bagageruimte van de auto kan meenemen en in voorkomen de gevallen kan gebruiken. De plaatselijke krant maakte melding van een en ander en reeds' dezelfde avond kreeg dokter Landeweer telefoontjes van verschei dene collega's, die nadere inlichtingen vroegen. De volgende dag leek het of dokter Landeweer een apart spreekuur voor zijn opvouwbare fiets moest instellen: artsen, dierenartsen, en inseminatoren van de vereniging voor kunstmatige inseminatie kwamen persoonlijk blijk geven van hun belangstelling voor de mogelijkheden van de opvouw bare fiets voor hun praktijk LEIDEN, 4 sept. Nadat zij maan dag haar intrek had genomen in haar studentenkamers aan het Rapenburg te Leiden, heeft Prinses Beatrix van daag de traditionele eerstejaarsdag bij gewoond. Deze dag brengt de nieuw aankomende studenten tezamen en in contact met hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en studenten organisaties. De eerstejaarsdag werd ingeleid door een plechtigheid in de Pieterskerk, tij dens welke de rector magnificus, prof. dr. A. E. van Arkel, de nadruk legde op de plichten van de student, die voor hem zwaarder moeten wegen dan de rechten. De student dient zijn bevoor rechte positie, die hij niet aan eigen prestaties maar meer aan toevallige omstandigheden te danken heeft, dienstbaar te maken aan de persoons- vorming, die hem in staat zal stellen mettertijd tot heil van zijn medemens en de menselijke samenleving te wer ken. Prinses Beatrix .woonde ook de an dere bijeenkomsten van de eerstejaars- dag bij, waarbij een gemeenschappe lijke lunch en de voorlichtingsbijeen komsten, die faculteitsgewijze gehou den worden. Prinses Beatrix zal socio logie studeren en een juridische scho ling doormaken. Het staat nog niet vast of zij tijdens haar studie, waarvan de duur voorlopig geschat is op drie jaar, examens zal afleggen, waartoe zij op grond van het eindexamen van het Baarns Lyceum gemachtigd is. Ver moedelijk zal zij niet een volledige so ciologische studie kunnen volgen, om dat zij voornemens is haar represen tatieve taken als kroonprinses te blij ven verrichten, zodat het voor haar vrijwel ondoenlijk zal zijn zich volle dig op de studie te concentreren. Prinses Beatrix streeft ernaar als studente in plaats van als Prinses In de sleutelstad te verblijven. De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, heeft op me disch advies met ingang van 1 decem ber a.s., aan H. M. de Koningin ont slag gevraagd als burgemeester van deze gemeente. De heer Scholtens werd in 1895 geboren en is sedert 1933 bur gemeester van Beverwijk. „Ove h nie' gerechtigd tot dwingen" ENSCHEDE, 4 september. De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ houdt het been stijf Inzake het niet benoemen van bestuursleden voor het op 15 oktober in werking tredende produktschap zuivel. In het standpunt van de FNZ ls nog geen verandering gekomen, zo zeide de heer G. H. E. M. van Waes, voorzitter, tijdens de algemene vergadering te Enschede, omdat: 1. Minister Mansholt en zijn medewerkers een ontworpen regeling tot uit betalen van „industriemelk" naar kwaliteit met controle daarop niet in de privaatrechtelijke sfeer willen laten, doch onder het produktschap, dus in de publiekrechtelijke sfeer willen brengen; 2. de FNZ, alsook andere ondernemersorganisaties door de SER niet vol doende betrokken zijn geweest bij het opstellen van het advies tot benoe ming van een voorzitter van het produktschap zuivel. De thans door de kroon benoemde voorzitter, thans voorzitter van het verdwijnende bedrijfschap zuivel, Ir. B. van Dam, geniet blijkens de woorden van de heer Van Waes, niet het vertrouwen van de FNZ en van andere ondernemersorganisaties. In zijn jaarrede tot vele honderden stemgerechtigde leden van de F.N.Z., de organisatie van coöperatieve melk fabrieken, in de nieuwe gemeentegara ge te Enschede, zeide de heer Van Waes ook, dat de overheid de maat schappelijke omvorming, die gaande is, moet bevorderen. Bevorderen is zijns inziens echter niet synoniem met dwin gen, zoals in de onderhavige gevallen. „Ik wil geen negatieve woorden spreken of in een stemming van bitter heid en ontevredenheid leven", zo zei de heer Van Waes. Ondanks alles blijft de F.N.Z. bereid mede te werken aan een spoedige totstandkoming van een produktschap voor zuivel. Wij accep teren de medezeggenschap van de werknemers ten volle en als goede de mocraten leggen wij ons neer bij de beslissing van de Tweede Kamer, dat dit op paritaire voet zal geschieden. Maar wij staan er op, dat gedane toezeggingen worden gehonoreerd en dat met de opvattingen der vrije organisaties, voor zover dat binnen het raam der wettelijke bepalingen Het bezoek van de heren De Gaay Fortman en Van Tilburg aan H.M. de De heer Van Tilburg (I.) werd op Schiphol begroet door de heer De Gaay Fortman VLISSINGEN, 4 sept. Op 29 mei j.l. fietste over het Jaagpad van Vlis singen naar Middelburg de 15-jarige Emmy Scheers uit Vlissingen. Ter hoogte van de schutsluis bij de Keer sluisbrug zag zij een jongetje staan, STOCKHOLM, 4 sept. (Reuter) De Sowjet-Unie heeft een Zweeds protest, dat was ing fiend na de arres tatie van een Zw .'--e instrumentma ker wegens spionage voor de Sowjet- Unie, als ongegrond verworpen. De instrumentmaker, de 46-jarige Anatole Ericsson, heeft bekend, dat hij op de fabriek waar hij werkte, gehei me radarapparaten had gefotografeerd. De foto's had hij verkocht aan een lid van de Sowjet-handelsmissie, Mirosj- nikof, Mirosjnikof is inmiddels uitge wezen. Het Sowjet-antwoord op het Zweed se protest is maandag in Stockholm overhandigd. WEMELDINGE, 4 sept, -- Eerst thans is bekend geworden, dat zondag j.l. het tienjarig dochtertje van de fam. H., die afkomstig is uit Wemel dinge, in de Rijn ter hoogte van de Roer, in een onbewaakt ogenblik over boord is gevallen en verdronken. Voor zover bekend is men er nog niet inge- slaagd het lijkje te vinden. De weduwe van mr. G. J. van Heu- ven Goedhart, de op 8 juli overleden Nederlandse Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor de vluchtelingen, heeft in Genève de Nansenmedalje in ontvangst genomen, die posthuum aan haar man is toegekend wegens zijn grote verdiensten op het gebied van de vluchtelingenhulp. dat stond te huilen en naar het water wees. Zij stapte af en zag, dat een jon getje in het water spartelde. Zonder zich te bedenken sprong zij gekleed te water en slaagde erin het knaapje te grijpen. Ter plaatse is echter een 2 meter ho ge kademuur, zodat zij er niet in slaagde aan wal te komen. Inmiddels was politie-agent Hamelink versche nen, die haar zijn koppelriem toestak. Met één hand kon zij zich hieraan vast klemmen, terwijl haar andere hand het hoofd der jongen boven water hield en hem behoedde voor een ver drinkingsdood. Nader bleek, dat dit de 10-jarige A. M. Verhagen was die tijdens het vis sen tewater was geraakt. Dat men deze redding niet was ver geten bleek vanmiddag. Emmy Scheers, vergezeld van haar ouders, werd in een vergadering van b. en w. waarbij ook de commissaris van politie aanwezig was voor deze moedige daad gehuldigd. Als herinne ring aan haar kranige redding ontving zij uit handen van de burgemeester een fraai horloge, waarin de datum der redding was gegraveerd. DE BILT ZEGT: Zuidelijke wind Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. In „De Vereeniging" te Nijmegen begon dinsdagmorgen de interna tionale conferentie over de mense lijke verhoudingen in tegenwoor digheid van H.M. Koningin Julia na, beschermvrouwe der conferen tie en onder het algemeen voor zitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard. De foto geeft een beeld van het moment, waarop de vijf jarige zoon Kufi van prof. K. A. Busla van de Goudkust bloemen MOSKOU, 4 sept. (A.N.P.) Nina Ponomareva, de Russische atlete, die in Londen van winkeldiefstal werd beschuldigd, zal donderdag per vlieg tuig uit de Engelse hoofdstad naar Moskou terugkeren, heeft een official van de Russische atletiekcommissie medegedeeld. aanbood aan Koningin Juliana toen de landsvrouwe met Prins Bernhard (achtergrond) op de con ferentie arriveerde. (Zie ook pa gina 3). Autobotsing bij Kapelle KAPELLE, 4 sept. Op de rijks weg nabij de Eversdijkseweg zijn van avond twee auto's op elkaar gebotst en zeer ernstig beschadigd. Gelukkig liep deze botsing af zonder persoon lijke ongelukken. Het ongeluk gebeurde, toen uit de richting Goes de heer W. V. uit Mid delburg kwam met zijn bestelauto. Hij wilde linksaf de richting Biezelinge in slaan maar kwam daarbij in botsing met de personenauto van de heer A.I. K. uit Vlissingen welke uit de richting Bergen op Zoom kwam. De materiële schade was aanzienlijk. NIJMEGEN, 4 sept. Bij de aanvang van de middagzitting van de internationale conferentie in zake menselijke verhoudingen miste prins Bernhard, die reeds achter de bestuurstafel was geze ten, zijn map met congresstukken. Zijn secretaris, dr. F. A. de Graaff, beijverde zich de aktetas van de prins, waarin de congresmap moest zitten, uit de auto te laten halen. De auto was evenwel door de chauf feur, die in de omgeving een kopje thee was gaan drinken, afgesloten. Een der Nijmeegse agenten ging ijlings op zoek naar de chauffeur, die spoe dig gevonden was. Bij opening van de tas, die daarna uit de auto kon wor den gehaald, bleek er evenwel geen congresmap aanwezig. Een der ordecommissarissen herin nerde zich daarop, dat er 'g morgens een map in een andere zaal was ge vonden. Daar ook de ambassadeur van Mexico zijn map had laten liggen, ver keerde men in de mening, dat het de zijne was. Daarom werd hij afgegeven in hotel „Berg en Dal". Het hotel werd nu opgeheld. De koninklijke auto snel de op weg naar Berg en Dal om de map te halen, maar de eigenaar van het hotel had inmiddels reeds een auto naar „De Vereniging" gestuurd met de map, die daarna spoedig in het bezit van Prins Bernhard was. De koninklijke hofauto, die de auto van het hotel had gekruist, kwam evenwel niet meer terug. De bestuur der moest onderweg plotseling uitwij ken voor een van rechts komende auto, die aanvankelijk stopte, maar daarop weer verder reed. De chauffeur van de hofauto week uit, waarbij de auto te gen een boom terecht kwam en zwaar werd beschadigd. De Koningin is na afloop van de conferentie met een an dere hofauto naar Den Haag vertrok ken. mogelijk is, wordt rekening gehou den". Geen rebellie De voorzitter zeide bij de aanvang van de vergaderinge, het in hoge mate te betreuren, dat de minister noch het Departement van Landbouw, zoals an ders, vertegenwoordigd waren. Men moet toch beseffen, zo zeide hij, o.a., dat ofschoon er verschillen van opvatting zijn, wij niet uit rebellie handelen. Wij hebben onze houding bepaald in de hoop tot constructieva arbeid te kunnen komen in de geest van de wet op de P.B.O. Wij zijn dus altijd tot een eerlijk gesprek bereid. Naar wij vernemen, heeft ook da bond van coöperatieve zuivelverkoop- verenigingen geweigerd, een bestuurs lid voor het produktschap aan te wij zen. Naar men in zuivelkringen ver wacht, zullen de drie centrale land bouworganisaties terzake van het be noemen van bestuursleden voor het produktschap zuivel een afwachtende houding aannemen, van mening zijnde dat indien drie organisaties geen be stuursleden benoemen, het ook geen zin zal hebben bestuursleden te be noemen namens K.N.L.C., K.N.B.T.B. •n C.B t n „Hij voerde ons door de tralies" ENSCHEDE, 4 september In de algemene vergadering van het Pro duktschap zuivel werden ernstige ver wijten geuit aan het adres van minis ter Mansholt. De heer Bakker uit Ge- nemuiden luchtte zijn gemoed over minister Mansholt, die hij verweet eerst door schriele maatregelen de boerenstand en speciaal de veehoude rij tekort te hebben gedaan. „Vorige week heeft diezelfde minis ter, die ons door de tralies gevoerd heeft, te Kampen uit een heel ander vaatje getapt en hoge eisen voor her stel en rationalisering van de agrari sche bedrijven gesteld aan een komen de regering. Daarmee zullen zware fi nanciële offers gemoeid zijn. Dat moet een volgende minister zeker maar op knappen", zo riep de heer Bakker uit, die het verder „een schande" vond, dat deze „eerste hoer in Nederland" de drinkmelk nog altijd laat standaar diseren en daarmee het „kostelijke na- tuurprodukt" vervalst. „Wij willen een behoorlijk bestaan met een redelijk prijsbeleid", aldus de heger Bakker, die in verband met de gestandaardi seerde melk minister Mansholt ervan verdacht een „blauwe boer" te zijn, als dit tenminste met zijn politieke kleur te rijmen zou zijn. MIDDELBURG, 4 sept. Tijdens da rondvraag aan het eind van de raads zitting, stelde de heer M. A. L. Hu- bregtsen (P.v.d.A.) enige vragen over de plaatsing van beelden op de nieu we Langevielebrug. Hem was ter ore gekomen, dat de bevolking verontrust was en zich ern stig afvroeg of deze beelden nog wel ooit geplaatst zouden worden. Er liep zelfs al een gerucht, dat b. en w. het werk hadden afgekeurd. Wat hiervan waar was, kwam aan het licht, toen burgemeester Bolke- stein antwoord op deze vragen gaf. De beelden kómen en er is niets tragisch mee aan de hand. Aan twee beeldhouwers werd op dracht gegeven tot vervaardiging van een ontwerp. Deze ontwerpen zijn in middels gereed gekomen en door b. en w. bestudeerd. Men had enkele kleine bezwaren, die ter kennis van de beeld houwers zijn gebracht. Momenteel is men druk bezig met het aanbrengen van deze wijzigingen. Rome, onbewolkt 29 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 21 gr. Kopenhagen, half bewolkt 19 gr. Londen, regen 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 16 gr! Parijs, geheel bewolkt 19 gr. Nice, onbewolkt 23 gr.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1