Henzies door onhoffelijk Egyptisch® ontvangen regering Gebruik van elektriciteit heeft zeer grote vlucht genomen Vandaag spreekt informateur met gouverneur Van Tilburg Gisteren drie ontmoetingen Nasser liet hem praten, maar antwoordde niet.... Wervelstorm over Formosa Hazenbergs gaan naar De Leek Rassenscheiding op school Clinton komt niet terug m Het weer m Europe Zonder rijbewijs en zonder geld per aulo door Nederland Elektriciteit in huis Roofoverval voor 35 cent Amerikaanse olïedeskundige verdient 2400 dollar per dag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Egypte vmilitair gereed' Brils-Frans militair overleg Centrales streven naar vergroting van de bedrijfszekerheid Oplichiersiruc Franse wijn duurder en minder goed Soekarno voelt zich thuis In Moskou Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 v.ent per woord Zeeuwsch Dagblad c Uw nieuwe abonné er al? (pag. 3) 12c Jaargang No. 3491 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 4 scpt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Woensdag: Zon op 5.57 u., onder 19.2 u. Maan op 6.56 u., onder 19.05 u. Hoog water woensdag 5 september, Vlissingen: 1.46 u. 2.48 m., 14.01 u, 2.50 m. Terneuzen: 2.16 u. 2.62 m., 14.84 tl. 2.64 u. Wemeldinge: 3.39 u. 2.04 n),, 16.02 u. 1.91 m. Zierikzee: 3.30 u. 1.78 m., 15.45 u. 1.64 m. CAIRO, 4 sept. Reuter. De besprekingen tussen president Nas ser van Egypte en de commissie-Menzies zijn maandag te Cairo be gonnen. De vijf leden van de commissie werden gisteren door de Egyptische president ontvangen voor de besprekingen over het Suez- kanaal. Na de eerste bijeenkomst zei premier Menzies tot verslaggevers, dat gesproken was over de procedure en dat men bsloten had, zo spoedig mogelijk over de eigenlijke kwestie te gaan spreken. Verder zei de premier, dat niet verwacht wordt, dat er dagelijks een communique over het verloop van de onderhandelingen zal wor den uitgegeven. De besprekingen moeten in de rustige, vertrouwe lijke sfeer en in de vriendschappelijke geest worden gevoerd, die bij de eerste bijeenkomst zijn gebleken, aldus de Australische premier. De vyflandencommissie had maan dagavond een tweede ontmoeting met president Nasser, die 75 minuten duur de. Op deze bijeenkomst gaf de com missie volledige uiteenzetting van de plannen, die voorzien in internationaal beheer van het Suezkanaal, en die op de te Londen gehouden conferentie door achttien der 22 vertegenwoordig de landen zijn aanvaard. Ernstig Menzies keek na de tweede bijeen komst zeer ernstig. Toen verslaggevers hem vroegen of hij tevreden was over het verloop der onderhandelingen, ant woordde hij scherp: „tot dusver ben ik degene geweest, die heeft gesproken". De commissie bestaat behalve uit de Australische premier, Menzies, uit de ministers Ardalan (Perzië), Unden (Zweden) en Habtewold (Ethiopië) en de Amerikaanse diplomaat Henderson. President Nasser was in gezelschap van zijn minister van buitenlandse za ken, Fawzi, en de belangrijkste advi seur van de president, luitenant-kolo nel Ali Sabri. Geschokt Uit Cairo wordt verder gemeld, dat volgens medewerkers van pre mier Menzies de Australische minis ter-president „geschokt" was door de wijze .waarop de Egyptische rege ring hem zondag heeft ontvangen. De premier had verwacht de Egyp tische minister van buitenlandse za ken op het vliegveld aan te treffen, maar er was alleen de chef van het protocol. Hij verwachtte begroet te worden door een officier uit de omgeving van president Nasser, maar dit geschiedde door de gouverneur van Cairo. Ook vond premier Menzies het niet aange naam, dat de Egyptische politie niet had willen verhinderen, dat hij, toen hij uit het vliegtuig stapte, werd be stormd door verslaggevers en fotogra fen. Premier Menzies maakte een ver stoorde indruk, toen hij zondag zijn handtekening plaatste in het register van het paleis van de president. Maandagavond heeft nog een derde ontmoeting plaats gevonden. Nieuwe Sowjet-atoomproef WASHINGTON, 8 sept. Reuter. De Sowj et-Unie heeft zondag, voor de der de maal binnen veertien dagen, een atoomproef genomen in Siberië. Dit heeft de voorzitter van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie, Strauss, maandag in Washington be kendgemaakt. Britse vrouwen en kinderen verlaten Egypte CAIRO, 3 sept. Reuter. Ongeveer de helft van de vrouwen en kinderen van het personeel van de Britse am bassade te Cairo, tussen vijftig en zes tig personen, zullen „in de komende week" vertrekken, heeft een woord voerder van de ambassade maandag medegedeeld. Verder zei de woordvoerder, dat on geveer 1400 Britten Egypte hebben verlaten. Vele andere, die met verlof waren, zijn niet teruggekeerd. TAIPEH, 3 september (Reuter) Een wervelstorm heeft Taipeh, de hoofdstad van Formosa getroffen. De schade wordt op miljoenen dollars ge schat. Een persoon verloor het leven. Door de windstoten met een snelheid van 160 km per uur werden op het vliegveld verscheidene vliegtuigen te gen elkaar gesmeten en geheel ver nield. DE LEEK, 3 sept. Zaterdag 8 september worden in De Leek Gr.) een 150-tal Hazenbergs ver- •vacht, die aldaar hun eerste fami liereünie zullen houden. Behalve le Groningers en Friezen, zullen sok leden van de Eollandse en Brabantse stammen vertegenwoor- ligd zijn, terwijl ook familieleden san Madeira worden verwacht. De Leek is de bakermat van het 7ries-Groninger geslacht. Stamva- ler Berend Hazenberg leefde hier n de tweede helft van de 17e •euw. Het programma vermeldt o.a. iet oprichten van een familiever eniging, bespreking over de uitga- se van een familieboek, vaststel ing van het familiewapen, lezin gen van mr. A. J. Hazenberg uit Leeuwarden en van W. Tsj. Vleer, tenealoog te Hardegarijp. CAIRO, 3 sept. (Reuter) De Egyptische minister van oorlog en op perbevelhebber van de strijdkrachten heeft verklaard, dat Egypte zijn „mi litaire voorbereidingen voltooid heeft en gereed is aan ieder aanval het hoofd te bieden". Menzies werd in Egypte, na eerst te zijn verwelkomd door lagere ambte naren, tenslotte ook door premier Nas ser begroet. V.l.n.r. Robert Menzies, de Egyptische majoor Aly Sabry, Mahmoed Yoenis, directeur van de door Nasser ingestelde Suez-kanaal- autoriteit en president Gamal Abdel Nasser, die zijn Australische gast de hand drukt. ALGIERS, 3 sept. Reuter. 3ritse en Franse generaals, die be rokken zijn bij de militaire voor bereidingen in het oostelijke deel /an de Middellandse Zee, hebben >p een militair vliegveld bij Al giers geheime besprekingen ge roerd. NASHVILLE, 3 sept. (Reuter) Het hoge gerechtshof van de Ameri kaanse staat Tennessee heeft maandag een poging om op juridische gronden de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van Clinton te verhinderen, afgewezen. De „Federatie van Tennessee voor constitutioneel bewind", een vereni ging die voor rassenscheiding is, had het hof gevraagd te bepalen, dat de directeur van de middelbare school van Clinton niet de bevoegdheid bezit om de 12 negerkinderen, waarom de strijd is begonnen, toe te laten. Het gerechtshof, dat binnen vijf mi nuten tot een uitspraak kwam, ver- DE BILT ZEGT: Enkele buien Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. In de ochtend plaatselijk mist. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Stockholm, onbewolkt 20 gr. Kopenhagen, zwaar bew. 21. Londen, regenbui 17. Luxemburg, zwaar bew. 17. Parijs, regenbui 18. Nice, half bew. 25. Frankfort, zwaar bew. 16. Zurich, half bew. 14. Wenen, half bew. 32. Innsbruck, regenbui 27. Rome, onbewolkt 34. klaarde, dat de kwestie „volledig uit gesloten" is door het besluit van het Opperste Gerechtshof van de Ver. Sta- "ten, dat in het hele land rassenschei ding op openbare scholen buiten de wet stelde. In Clinton was het maan dag rustig. Stelen, huren en stallen.... MAASTRICHT, 3 sept. Op verzoek van de Maastrichtse poli tie is in Den Haag de 19-jarige monteur, H. van H., uit Nuenen (N.B.) aangehouden. Hij zou op 26 augustus te Maastricht een op straat geparkeerde auto hebben gesloten. In Geleen raakte de auto defect. Van H. stalde daarop de wagen in een garage en huurde een busje, waarmee hij het hele land doorreisde. Tenslotte beland de hij in Venlo. Daar bleek het busje defect te zijn geraakt. Hij stalde het busje, huurde weer een nieuwe auto, waarmee hij naar Den Haag toerde. Daar is hij tenslotte aangehouden en, verdacht van diefstal van de auto te Maastricht, naar Maastricht getrans porteerd, waar hij voor de officier van justitie zal worden geleid. Merkwaar dig is, dat de man zonder rijbewijs en andere papieren en zonder geld een week lang door Nederland heeft kun nen toeren met drie verschillende auto's. Het Britse vakverbond heeft zich verklaard tegen het regeringsverzoek inzake matiging van de looneisen. De invloed die toepassing van elektrische huishoudelijke toe stellen op het elektriciteitsver bruik heeft is zeer groot. Op 1 ja nuari 1956 waren in Nederland 2.100.000 radiobezitters. Het aan tal televisietoestellen op 31 juli 1955 bedroeg circa 68.000. Op 1 januari 1956 waren er 250.000 elektrische heetwaterreservoirs in gebruik. Bezitters van keukens met elektrische fornuizen en comforen waren er op 1 januari 260.000. Er waren op 1 januari 1956 2.375.000 strijkijzers in ge bruik. Het aantal stofzuigers op 1 januari bedroeg circa 2.150.000. Het aantal wasmachines tenslotte bedroeg op 1 januari 1956 715.000. UTRECHT, 3 sept. Op de aanstaande najaarsbeurs te Utrecht neemt de elektrobeurs een belangrijke plaats in. De beurs brengt een overzicht van alle elek- tortechnische produkten die thans aan de markt zijn. Het energieverbruik in ons land heeft na de oorlog een zeer grote vlucht genomen, met name vooral het elektriciteitsverbruik. De tota le elektriciteitsafgifte in Neder land bedroeg in het jaar 1955 circa 8 miljard kwh. De oorzaak van deze toeneming kan in de eerste plaats worden verklaard door de sterk toegenomen industriali satie in ons land, waardoor het ver bruik voor krachtdoeleinden aanzien lijk is toegenomen. Voorts is men ho gere eisen gaan stellen aan de open bare verlichting, terwijl tevens de „elektrificatie" van het huishouden gestaag toeneemt. Gevolgen De consequenties van de stijging van het elektriciteitsverbruik zijn veel omvattend. Uitbreiding en vernieuwing van elektrische centrales is noodzake lijk. Daarnaast dienen ook de distri butienetten te worden verzwaard en uitgebreid. Dit is eveneens nodig bij de transformatorstations en schakelin richtingen. De toepassingsmogelijkheden van de elektrische energie zijn zeer groot geworden. Licht, kracht en warmte zijn de drie groepen die door de indu strie, huishouding en openbare ver lichting worden toegepast. Risico Van de kolen die door de Nederland se elektriciteitscentrales worden ge bruikt voor de produktie van elektrici teit, komt ruim 30 procent uit Ameri ka. Het is niet onmogelijk dat dit per centage zou kunnen oplopen tot 50. Dit deelde de directeur van het ge meentelijke elektriciteitsbedrijf te Dordrecht, ir. J. A. Fijn van Draat, me de. Ir. Fijn van Draat zeide in dit ver band dat de kwetsbare elektriciteits positie, die hiervan het gevolg is (sta king én politieke ontwikkelingen) tal van elektriciteitscentrales naar uitwtj- kingsmogelijkheden doet zoeken. Olie Men bestudeert reeds geruime tijd plannen voor oliestookinstallaties, ten einde een grotere bedrijfszekerheid te verkrijgen. Enkele centrales zijn reeds op olie overgegaan, terwijl andere de mogelijkheid bezitten om eventueel op olie over te schakelen. De nieuwe centrales, die gebouwd worden te Amsterdam en Noord-Bra bant zullen uitsluitend olie gebruiken voor de opwekking van elektriciteit. DEN HAAG, 4 sept. Prof. mr. De Gaay Fortman, heeft gisteren zijn in formatiepoging nog niet in het laatste stadinm kunnen brengen, want de Su rinaamse gouverneur, de heer J. van Tilburg, was nog niet in Nederland ge arriveerd. Deze socialistische kandi daat voor het premierschap zou van nacht om één uur op Schiphol arrive ren, doch naderhand werd vernomen dat het vliegtuig niet voor half vier zou aankomen. De heer De Gaay Fortman moet dus zeker nog geduld hebben tot vandaag. Na zijn gesprek met de heer Van Til burg komen de besprekingen met an dere kandidaat-ministers. Het is ove rigens nog niet zeker dat de heer Van Tilburg het minister-presidentschap zal aanvaarden. Hij heeft nog geen en kele toezegging gedaan. In socialistische kring schijnt men de gedachte aan een kabinet zonder dat Dr. Drees aan het hoofd daarvan staat, moeilijk te kunnen verwerken. Dr. Drees heeft evenwel zelf verklaard liever niet weer minister-president te worden. De heer Van Tilburg is echter geen HAARLEM, 3 sept. De Bloemendaalse politie zoekt een man, die verdacht wordt van diefstal van vijf gouden horloges, vijf gouden kruisen en vijf col liers. Een Haarlemse juwelier kreeg vrijdag het verzoek deze voor werpen als zichtzending voor een een der kapelaans te bezorgen bij de pastorie der r.k. kerk te Bloemendaal. Kort nadat de goederen waren afgegeven, meldde zich een man bfj de pastorie, die verklaarde, dat van een misverstand sprake was. Hij vroeg het pakje terug. De juwelier, die later de pasto rie belde met de vraag of al een keus was gemaakt, kreeg te ho ren, dat het pakje reeds was te ruggegeven. De waarde van de voorwerpen bedraagt f800. man die zich grote populairiteit heeft verworven. Hij is een stille werker zonder show. Inmiddels heeft de heer de Gaay Fortman nog een onderhoud gehad met mr. J. Cramer, Commissaris der Koningin in Drenthe en voordien lid van de Eerste Kamer, waar hij zitting had voor de P.v.d.A. Gisteren heeft de informateur een bezoek gebracht aan mr. J. R. H. vatl Schaik, minister van Staat en lid vatl de Raad van State. Naar de woord voerder van de informateur mededeel de moeten deze beide bezoeken nog ii> de oriënterende sfeer worden geziefl. MAASTRICHT, 3 sept. „Een jeugdig gangsterdom" kwalificeerde de officier van justitie, mr. P. van Mierlo, maandag ter zitting van de Maastrichtse rechtbank de houding van twee jongemannen, n.l. de 19-ja- rige metselaar J. J. W. en de 17-jarige fabrieksarbeider M. H., beiden uit Born. Zij hadden in de nacht van 15 op 16 juli de 21-jarige mijnwerker P. H. uit Roosteren, na cafésluiten, op de stille weg van Nattenhoven naar Obbicht opgewacht. N. was onder de kracht der slagen van beide aanvallers neer gevallen, waarna V. het slachtoffer van zijn portemonnaie met slechts 33 cent had beroofd. Uit de verdere fei ten en verhoren ter zitting bleek, dat de verdachten een soort terreur lil Born uitoefenden. Vooral V. was een man van geweld, die volkomen onver schillig voor zijn omgeving de schrik thuis en in het dorp was. De verdach ten hadden N. alleen maar overvallen, omdat deze zich in het café had laten ontvallen bekend te zijn met ju-jitsu en zo nodig zes mannen te kunneii weerstaan. De eis tegen V. luidde terzake dief stal met geweldpleging zes maanden, tegen de minderjarige M. H. D. werd vier maanden tuchtschool gevraagd. De rechtbank zal op 17 september uitspraak doen. Het kart iets lijden in Perzië TEHERAN, 8 sept. AFP. Na een olievondst te Ghomo In Perzië op 135 km ten zuiden van Teheran gelegen stad is de inhoud van meer dan 700.000 vaten olie en 50 miljoen kubieke meter gas gestroomd, welke een waarde ver tegenwoordigen van 6.75 miljoen gul den. De door de nationale Perizsche olie maatschappij uitgenodigde Amerikaan se oliedeskundige, Kenely, is gisteren officieel met zijn werkzaamheden be gonnen. In kringen, die in nauw contact staan met de oliemaatschappij, verklaart men, dat het loon van de deskundige vastgesteld is op 2400 dollar per dag. Bovendien werd voor hem een verze kering gesloten van 100.000 dollar per jaar. Kenely heeft een plan uitgewerkt, om de put in bedwang te krijgen. Kenely heeft verklaart, dat hij hoopt, ondanks alle moeilijkheden, als de buitengewone grote druk van 700 atmosfeer en het gevaar voor brand, de put binnen een week in bedwang te krijgen. Gevolg van koude weer PARIJS, 4 sept. Reuter. Volgens voosspellingen over de komende Fran- se wijnoogst zullen dit jaar de Frans'o wijnen duurder zijn, minder goed sma ken en minder overvloedig zijn dan anders. Dit Is hoofdzakelijk het gevolg van de vorst in de afgelopen winter, doch de kille zomer heeft de zaak nog ver ergerd. Volgens vertegenwoordigers van de wijnproducenten zal het slechte weer Frankrijk waarschijnlijk 8 mil joen hectoliter wijn kosten. De totale wijnoogst zal naar verwacht wordt on* geveer 52 miljoen hectoliter groot zijn. De laatste weken is de wijnprijs reeds sterk gestegen door de verwachte klei nere produktie. Tsjou en Lai, de Chinese premier, zal ln december een bezoek aan India brengen. In een sfeer van wat men zou kun nen noemen „officiële kameraad- schappelijkheid" verloopt het of ficiële bezoek van president Soe karno van Indonesië aan Moskou. De foto toont de president tijdens een cocktailparty in de Russische hoofdstad zittend tussen (links) president Worosjilof en premier Nikolai Boelganin. Van het begin van de opstand in Al geria tot 1 augustus hebben de opstan delingen 2.720 Mohammedaanse Fran se burgers, onder wie 42 vrouwen en 34 kinderen, en 363 burgers van Fran se afkomst, onder wie 47 vrouwen en 24 kinderen, gedood. De 22-jarige S. Peters uit Helden is te Neer (L.) verongelukt, doordat hij met zijn bestelwagen tegen een boom is gebotst.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1