Ahmed Balafrej een gematgid minister van buitenlandse zaken Solidair met broedervolk in Algerije Boerenjeugd in actie Economische- en sociale hulp voor land- en tuinbouwers? K.N.S.M. gaat haar eeuw- leest vieren Moeten de kleine luchtvaart maatschappijen sneuvelen? Communistische „voor lichting" aan christenarbeiders Fleurig onderdeel van „Operatie H2 O" N.T.S. viert eerste lustrum Naast cultuurtechnische maatregelen Personeel zal groot monument met fonteinen aanbieden Er zou een geheime Frans-Duitse over eenkomst zijn Onrust over rassenscheiding in Texas Twee kernproeven in Sowjet-Unie Maandag 3 september 1936. Een bezoek aan hei nieuwe Marokko (V) RABAT, augustus. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) AHMED BALAFREJ is thans in zijn negenenveertigste levens jaar. Hij bezet twee uitermate belangrijke posten in de nieuwe staat Marokko, want hij is niet alleen minister van Buitenlandse Zaken, maar ook secretaris-generaal van de Istaqlal, de grote mach tige onafhankelijkheidspartij. Hij werkt hard, deze verbeten natio nalist. Hij is een gunsteling van de Sultan, is schrander en kundig en kan met Si Bekkai, de minister-president, tot de twee invloed- lijkste burgers van Marokko worden gerekend. TOEN ik een interview met de minister aanvroeg, kon deze me reeds de volgende dag ontvangen. Hij stelde er echter wel prijs op mijn vragen van te voren in te zien, waartegen ik uiteraard niet de geringste bezwaren had. De moeilijkheden doken pas.op, na dat hij mijn questionaire had doorgenomen. De heer Balafrej bleek plotseling weinig tijd te hebben en stond me niet meer dan een „introducerend gesprekje" toe en het nemen van een plaatje. Geen commentaar. Bezit uw regering een programma, dat zowel naar de economische als financiële onafhankelijkheid moet voeren? Indien zo, hoe lang duurt het om dit programma uit te voeren? „Om onze verkregen onafhankelijkheid op te bouwen en te consolideren, is de Marokkaanse regering inderdaad bezig een programma op lange ter mijn te bestuderen, dat door het en thousiasme en het elan van het volk zeker tot een goed einde zal worden gebracht" Hoe zal het vraagstuk Tanger wor den opgelost? Zal deze stad de sta tus van een vrijhaven krijgen, even als Casablanca? Ge0""1 BERLIJN, I sept. (A.F.P.) Vol gens het Oostduitse communistische partijblad „Neues Deutschland" stellen Oostduitse christelijke arbeiders, die in gewetensnood verkeren wegens de nieuwe wervingscampagne van de Oostduitse communistische partij, dik wijls de vraag, of zij de kerk moeten verlaten om te kunnen toetreden tot de communistische partij. Het blad heeft een ontkennend antwoord gepu bliceerd, omdat er „tussen de com munistische beweging en het christen dom talrijke punten van overeenkomst op sociaal en moreel terrein bestaan". Het blad deelt mede, dat aanvaarding van de marxistische levensbeschou wing geen voorwaarde vormt om lid van de partij te worden. De Indiase regering heeft een krediet van twintig miljoen roepies ter beschik king van Egypte gesteld ter vergroting van de Egyptische deviezc- Het is weer september. Daarop heb ben we gewacht. Weet U waarom? Wel, dat is de maand van vriendschap voor Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad". Dat zijn we al zo enige jaren gewoon en die goede gewoonte zetten we in 1956 met veel plezier voort. Weet U wel, dan zorgt iedere abon- né op „Zeeuwsch Dagblad", uit pure vriendschap voor deze dagelijkse gast, voor een nieuwe abonné. Zo maar, Het werd een rendez-vous van slechts enkele minuten. De minister wenste niet op mijn vragen in te gaan, althans niet mondeling, omdat hij, zoals hij verklaarde, de antwoorden nauwkeu rig wilde overwegen. Wel beloofde hij mijn vragenlijst schriftelijk af te han delen, hetgeen tien dagen later inder daad gebeurde. De enige aanmerking, die ik op het epistel van de staatsman maken kon was, dat het verre van vol ledig was LI IER zijn de vragen, die ik minister Balafrej stelde, zomede de ant woorden, -welke hij bereid was te ge ver - Hoe zullen de toekomstige betrek gen tussen Marokko en Frankrijk er uitzien? „De betrekkingen tussen Frankrijk en Marokko zijn voor alles gebaseerd op de vriendschap, die er tussen de bei de volkeren bestaan. Ze moeten zich ontwikkelen in hetzelfde vertrouwen en de zelfde geest, welke ten tijde van de afsluiting van het Protecto raat op 2 maart j.l. aanwezig waren". Ligt het in de bedoeling van uw land zich zo spoedig mogelijk van het Franse leger te ontdoen? Indien zo, heeft het koninklijke Marokkaan se leger voldoende kracht en autori teit om het leven en de eigendom men der Franse burgers te bescher men? „Wij zijn niet van mening, dat de Fransen in Marokko, meer dan alle andere .in ons land gevestigde vreemdelingen een leger nodig heb ben om hun belangen te verdedigen of hun veiligheid te waarborgen. Met eigen middelen verlangen wij alle bewoners van Marokko een veilig heid te garanderen, welke hen in staat zal stellen hun beroep vreed zaam uit te oefenen". Hebben de Franse ambtenaren in Marokko en de Franse officieren en onderofficieren in het Marokkaanse leger nog een toekomst, of zullen ze in de loop der tijd door Marokkanen Marokkanisafie „De administratieve conventies, die spoedig in werking zullen treden, zijn er op gericht de in Marokko werkende Franse ambtenaren de no dige garanties te geven. Bovendien zullen de laatsten worden opgeno men in het Franse ambtenarencorps. Een progressieve marokkanisatie in het administratieve kader, die de Marokkanen in staat stelt hun eigen zaken te beheren is natuurlijk te voorzien." Wat is het officiële Marokkaanse standpunt ten aanzien van een ge- militarizeerde zone langs de Marok kaans-Algerijnse grens? Geen commentaar. Is uw land bereid de hulp, die vol gens Franse persberichten door het Bevrijdingsleger aan de Algerijnse nationalisten f»rleend wordt, stop te zetten" - Geen cormr ■••laar. Wat is het officiële Marokkaanse standpunt ten aanzien van het Alge rijnse probleem? „Marokko dat het kolonialisme aan de lijve heeft ondervonden, kan niet onverschillig staan tegenover de worsteling van ons broedervolk in Algerije. Onze solidariteit met de Algerijnen berust geheel op ervaring en wij hopen vurig, dat het Alge rijnse probleem zeer spoedig een op lossing krijgt, die in overeenstem ming is met de aspiraties van het Al gerijnse volk. Hoe staat u tegenover een zoge naamde Noordafrikaanse Federatie van Naties? Geen commentaar. uitnodiging om naar Moskou te gaan, aanvaarden? Geen commentaar. Nog lijd geen Als de Amerikanen bij hun weige ring blijven niet met uw regering over hun luchtbases in Marokko te willen onderhandelen en het stand punt blijven huldigen, dat deze kwestie op de eerste plaats met Frankrijk in het reine zal dienen te worden gebracht, wat zal dan Ma rokko doen? „Het probleem van de Amerikaanse luchtbases is een van de vele pro blemen, welke een oplossing behoe ven. De Marokkaanse regering hecht echter prioriteit aan meer ur gente vraagstukken, die het binnen land en de economie betreffen. De kwestie zal te zijner tijd worden be studeerd." Gaat Marokko over tot het instel len van eigen diplomatieke posten in alle landen van de wereld of slechts in een paar belangrijke? In het laat ste geval: welke landen heeft uw re gering voor ogen en wie zullen haar representeren in de rest van de we reld? Uit pute, u-üendlcAap uit echte vriendschap voor elkaar. Want o.m. blijkt die echte vriendschap onder mensen hieruit, dat je iets voor elkaar doet zonder dat daar een „te genprestatie" voor geleverd moet worden. En die echte vriendschap voor „Zeeuwsch Dagblad" zorgt dan voor die nieuwe abonné. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Vooruit reeds veel dank voor Uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap „Zeeuwsch Dagblad": mijn nieuwe abonné op Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Yorststraat 90, Goes. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Ba lafrej, met zijn secretaresse, zijn 22-jarige dochter Souad, In zijn werkkamer In Rabat. Veekeuren, maar ook koffietafel „aankleden" (Van een onzer verslaggeefsters) KAMPEN, 1 september. Het uitgebreide feestterrein, dat in Kampen tijdens de grootse „Operatie HsO" al vele malen dienst heeft gedaan, bood dezer dagen wel een zeer bijzonder schouwspel. In blauwe overalls gestoken boerenzoons bekeken en betastten met ern stige gezichten juweeltjes van zwartbonte fries-hollandse koeien en zwarte Groninger blaarkoppen, in de grote wedstrijdtent spreidden boerendochters al haar artistieke talenten ten toon bij het schikken van bloemen en het opmaken van fruitmanden en op een ander veld van het terrein klemden jonge kerels hun sterke handen om het stuurwiel van de trekker, die zij zonder ongelukken tussen bierflesjes, paaltjes en balen stro door moesten laveren. Ja, de Nederlandse boe renjeugd was volop in actie op de „plattelands Jongerenwedstrijd- dag", die een onderdeel vormde van de nu al beroemde Kampense „Operatie HzO". Nog niel Is uw land bereid zich bij de Ara bische Liga aan te sluiten, of het onofficiële leiderschap van president Nasser met betrekking tot de Mo hammedaanse wereld te accepteren? „Sinds de erkenning van onze onafhan kelijkheid doet dit vraagstuk zich voor, want er zijn ontelbare banden, die ons met de wereld van Arabie ren en Mohammedanen verbinden. De regering van Marokko heeft op het ogenblik echter de handen vol met problemen, die de organisatie van het land betreffen, en heeft nog geen beslissing dienaangaande geno men." Hoe staat u tegenover het nationa lisatie van het Suezkanaal? Geen commentaar. Heeft uw land een aanbieding voor financiële of militaire steun van Rus land ontvangen? Indien niet, wat zal uw houding zijn, als de Sowjet-Unie stappen in deze richting onderneemt? Geen commentaar. Heefi de Russische minister van Buitenlandse Zaken contact met u opgenomen en zult u een eventuele den. Het was voor de eerste maal in de his torie van ons goede vaderland, dat er een dergelijke groots opgezette plattelands jongerendag werd gehouden. De grote man op deze dag was de voorzitter van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, de heer R. Bos. Hij had namelijk de algemene leiding in handen en dat was niet zo'n lichte opgave, als men bedenkt, dat er over de hele dag verspreid 15 verschillen de wedstrijden werden gehouden, die sa men zo ongeveer 325 deelnemers telden. Ondanks het vroege uur bleek al aan het begin van de wedstrijddag, dat de belangstelling voor de prestaties van onze boerenjeugd bijzonder groot was. Kampens burgervader, dr. W. P. Berghuis, verklaarde in een kort wel komstwoord zelfs, dat de grote tent nog voller was dan bij de opening van de landbouwtentoonstelling, enkele dagen geleden. DE WEDSTRIJDEN De officiële opening van de wedstrijd dag werd verricht door de heer H. W. Louwes, voorzitter van het Landbouw schap. De heer Louwes wees er in zijn speech o.a. op hoe belangrijk voor iedere boer en boerin verstand, inzicht, geest kracht en vaardigheid zijn. Na de opening stroomde de tent lang zaam leeg en de jongens en meisjes ver spreidden zich over het terrein om als deelnemers of toeschouwers de wedstrij den mee te maken. Voor de mannelijke „strijders" stond o.a. een veebeoordelingswedstrjjd op het pro gramma. Gewapend met potlood en papier keurden de boerenzoons die bij de pro vinciale voorwedstrijden als winnaars uit de bus waren gekomen de prachtig ge bouwde koebeesten, die zich geduldig lie ten bekijken en betasten. Op een ander veld manoeuvreerden stevige jongemannen behendig hun zwa re trekkers langs allertei obstakels, terwijl de wedstrijd in het zeis haren (scherpen) door tallozen met nieuwsgierige belang stelling werd gevolgd. Ook voor vrouwelijke deelneemsters stond er een aantal originele wedstrijden op het programma. Zo moesten zij o.a. een koffietafel verzorgen met een zo appetijtelijk mo gelijke aanblik. Anderen bakten om strijd de heerlijkste goudgele panne koeken die men zich maar denken kan, terwijl een deel van de boerendochters volgens de regelen der kunst overhem den streken, planten en stoffen beoor deelden of artistiek-verantwoorde bloemstukjes en fruitmandjes verzorg- UITSLAGEN Aan het slot van de bijzonder goed ge slaagde plattelandsjongerendag reikte de echtgenote van de commissaris der Ko ningin voor de provincie Overijsel, me vrouw Ridder de van der Schueren, de prijzen uit. In Cyprisch ziekenhuis vielen schoten NICOSIA, 31 aug. (Reuter). In een ziekenhuis te Nicosia zijn vrijdag morgen schoten gevallen. Volgens de eerste berichten zijn er drie doden en één gewonde gevallen. Cyprische ver zetsstrijders schijnen verantwoorde lijk voor het incident. Patiënten en verpleegsters gilden, toen de schoten vielen en het geluid ervan in de gangen weerkaatste. Een functionaris van het ziekenhuis ver klaarde: „De toestand is nog te ver ward om te kunnen zeggen, wat er precies Is gebeurd". BUSSUM, 1 sept. Dinsdag 2 ok tober a.s. zal het vijf jaar geleden zijn, dat de eerste uitzending van de Ne derlandse Televisiestichting van de Bussumse studio's uit de ether inging. Het ligt in de bedoeling op de avond van deze dag door een bijzondere uit zending dit lustrum op bescheiden wijze te vieren. Het programma zal worden voorbereid door een commis sie uit de vijf omroepverenigingen, waarvan ds. J. A. van Nieuwenhuyzen (predikant-directeur voor de televisie van de V.P.R.O.) het voorzitterschap heeft aanvaard. Men hoopt alle nuan ces van het televisiewerk in dit pro gramma te kunnen verenigen: een te levisiespel, amusement, documentaire, journaal enz. Ieder van de vijf televi sie-selecties van de omroepverenigin gen zal een gedeelte van het program ma voor haar rekening nemen. De gevolgen van de waterschade VENLO, 1 september. In een schrijven aan de besturen van da afdelingen heeft het hoofdbestuur van de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond de mogelijkheden aangegeven om de door waterschade aan de gewassen ernstig getroffen land- en tuinbouwers te hulp ta komen. De bedrijfsuitkomsten zullen in vele gevallen aanmerkelijk lager zijn dan normaal en voor de zwaarst getroffen agrariërs zullen aanvullende inkomsten verschaft dienen te worden. Inzake de besprekingen, die daar over tussen de overheid en het land bouwbedrijfsleven gaande zijn, kan nog niets naders worden medegedeeld, doch de LLTB meent, dat het verkeerd zou zijn om illusies ten aanzien van bijzondere tegemoetkomingen te koes teren. Zij adviseert de besturen dan ook de mogelijkheden te onderzoeken welke cultuurtechnische werken moe ten worden uitgevoerd en welke eco nomische en sociale hulpverlening aan zelfstandigen geboden moet worden door de gemeenten aan hen, die ge heel of gedeeltelijk niet meer in het levensonderhoud van hun gezin zullen kunnen voorzien. Onder deze laatsten zijn er, die niet op hun bedrijf gemist kunnen worden. Zij zouden te helpen zijn met een wekelijkse uitkering geba seerd op een inkomstendervingsver goeding, een huur(waarde) vergoe ding, kindertoeslag e.d. tot een mini mum van rond 60.voor een gezin met 4 kinderen, met aftrek van even tuele eigen inkomsten. Om te bepalen of men in aanmer- „Wie zee houdt wint de reis" AMSTERDAM, 1 september. „Wie zee houdt wint de reis", zo luidt het randschrift op de gedenkpenning, die de KNMS binnenkort aan velen gaat uitreiken. Deze penning èn het grote monument met fonteinen, dat op 1 oktober a.s. op haar etablissement wordt onthuld, zullen blijvend herinneren aan de grootse viering van het honderd jarig bestaan dezer koninklijke rederij, aan de roemvolle reis, die zij door een eeuw lang zee te houden heeft gewonnen. Met even rustige als begrijpelijke trots heeft de directie van de K.N.S.M. de Nederlandse pers mededelingen ge daan van de vele en verscheidene wij zen, waarop het gehele personeel met familie, alle relaties en vrienden in bin nen- en buitenland en ook „het gehele ubliek" in de viering van dit eeuw feest wordt betrokken. Offensiefvan drie grote westelijke mogendheden KOPENHAGEN, 1 sept. Ritzau. Het wordt als vaststaand aan genomen, dat de koude oorlog, die door de Duitsers gevoerd wordt te gen het Scandinavische en Neder landse luchtverkeer, de zegen heeft van de drie grote westelijke mogendheden, zo schrijft het te Kopenhagen verschijnende blad „Ekstrabladet". Het doel is kort wieken van de Scandinaviën Air ways (S.A.S.) en van de lucht vaartmaatschappijen in een aantal kleine landen, om aldus de lucht vaartmaatschappijen in de grote landen te bevrijden van een steeds I toenemende en hinderlijke con- currentie. Het bestuur van da S.A.S. beschouwt het als een feit, dat er een geheime Duits-Franse overeenkomst bestaat, welke erop gericht is de Scandinaviërs uit het Duitse luchtruim te verdrijven. De kogels, welke de Westduitse mi nister van verkeer tijdens de onder handelingen te Kopenhagen afvuurt, zijn naar het blad meent in Duitsland gemaakt, maar het materiaal ervoor is afkomstig uit Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, in welke lan den de luchtvaartmaatschappijen er geenszins tegen zijn, dat de Duitsers de rug breken van kleinere, doch knappere concurrenten. De Duitsers zijn er in geslaagd de K.L.M. uit Frankfort en Hamburg te verdrijven. Als het offensief tegen de S.A.S. succes heeft, dan zal straks een actie gevoerd worden tegen de luchtvaartmaatschappijen van Bel gië en Zwitserland, aldi bladet". De directie verstrekte deze gegevens in de nieuwe passagiershal aan de Sumatrakade, die zoals zakelijk werd verteld „ongetwijfeld in staat zal zijn onze passagiers en toekomstige gasten een gezellige en comfortabele ontvangst te bieden", doch die tevens kan worden gezien als karakteristiek voor deze honderd jaar jonge, door on afgebroken vernieuwingen met jeug dige kracht voortvarende rederij. Reeds op 3 september begint de feestviering en wel met de opening in „Arti" door directeur jhr. H. van Len- nep van een tentoonstelling van schil derijen en voorstudies van haven- en zeegezichten, in opdracht van de jubi lerende maatschappij door twaalf Ne derlandse schilders vervaardigd, en de uitreiking van de prijzen aan de door een jury aangewezen schilders door mevrouw N. C. van Lennep-von Muehlen, gevolgd door een receptie ln de Arti sociëteit. De eigenlijke jubileumdag, 1 oktober a.s., wordt begonnen met de aanbie ding van het monumentale geschenk namens het gehele K.N.S.M.-personeel en gepensioneerden en de onthulling daarvan door mevrouw J. H. Kruyff- Heitz, echtgenote van een der directie leden. Daarna is er een receptie. Op de late avond van deze dag zendt de Wereldomroep een extra koopvaardijprogramma „Het schip van de week" uit, samengesteld voor de gehele K.N.S.M.-vloot door Go- dard Kal. Aan boord van alle K.N.S.M. - schepen bevindt zich reeds alles voor een groot feest van de gehele be manning. In het radio-programma worden o.a. flitsen opgenomen van het festijn, dat tien oktoberavonden voor de 8.000 personeelsleden (met naast familie) king komt zou de bankrekening ovei\ gelegd dienen te worden en aan da hand daarvan zou de gemeente ge adviseerd door een commissie, waarin ook de vertegenwoordiger van de land- of tuinbouwconsulent rapport uit brengt haar bijdrage kunnen bepa len. ANDERE CATEGORIE Een andere categorie getroffenen wordt gevormd door hen, die tenmin ste een gedeelte van de week el ders kunnen gaan werken, omdat da arbeid op hun bedrijf door de water schade tijdelijk van geringe omvang is geworden. Zij zouden op z.g. boeren werkobjecten van de cultuurtechni sche dienst dan wel op werkobjecten in gemeentelijk verband (ontginnin gen, wegverbeteringen e.d.) geplaatst kunnen worden. Zodra zij in het voor jaar weer geheel door het eigen ba- drijf opgevorderd zouden worden, zou den zij verder tot aan de nieuwe oogst met de eerstgenoemde regeling gehol pen kunnen worden. Tenslotte meent de LLTB, dat gemeentebesturen rente loze voorschotten of bedragen zondet verplichting tot teruggave kunnen ver lenen ln die gevallen, waar er door en in verband met de waterschade voor het volgende jaar niet voldoende be drijfskapitaal aanwezig zou zijn. Aan geraden wordt vertrouwensmannen aan te stellen voor het contact tussen getroffenen, gemeentebestuur en/of cultuurmaatschappij en. MANSFIELD, 1 sept. (Reuter) De negers In Mansfield in de Ameri kaanse staat Texas hebben zich vrij dag niet op straat durven vertonen, omdat er onder de blanke bevolking een agressieve stemming heerste we gens opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school van het stad je. De gouverneur van Texas heeft een heden van de staatspolitie naar Mans- field gezonden om de plaatselijke auto riteiten te helpen bij het handhaven van de orde. Geen van de twaalf negerkinderen, die zich vrijdag op de school hadden moeten laten inschrijven, heeft zich buitenshuis durven begeven. Een me nigte blanken stond de hele dag bij de school, sommigen met borden waarop te lezen stond: „Wij wensen geen nik kers". Aan de vlaggestok van de school bungelde een grote negerpop en ook aan een paal voor de school was een pop bevestigd. Een verslaggever, die poolshoogte kwam nemen, kreeg de raad door te lopen. De camera van een persfotograaf werd stuk geslagen. In de buurt van de school patrouil leerde een politie-auto. De politieman nen deelden sigaren uit Tass geeft toe LONDEN, 1 september (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat op 24 en 30 augustus in de Sowjet-Unie kernproe ven zijn gehouden. Het doel van deze en de nog te nemen proeven is de ver betering van kernwapens en de ont wikkeling van nieuwe typen voor be wapening van diverse takken van de strijdmacht. Er wordt bij gezegd, dat in de Sow jet-Unie de atoomproeven in de regel op grote hoogte worden genomen, waardoor minder radio-actieve stof de - - .aarde bereikt. Om die reden wordt aldus „Ekstra- die dan niet buitengaats zijn, en die ook de kleinst mogelijke hoeveelheid gepensioneerden wordt gegeven. 'werkzame stof gebruikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3