Zenuwachtige, gespannen sfeer onder personeel van Suezkanaal f's Trein in India in rivier gestort: meer dan 100 doden Bezwaarde Hervormden kwamen in Amsterdam bijeen ■HH -r Vandaag gesprek met Nasser „Nasser is een kleine Hitier" Aanslagen in Algerië Het weer Kabinetsformatie Bloemencorso van Aalsmeer bracht velen in verrukking Busongeluk in Italië Twee jeugdige avonturiers Frankrijk aangehouden in Britse minister afgetreden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevaar voor ernstige incidenten Achterdocht en wantrouwen Vlaams motorschip gelicht in Europ* Noodtoestand in Clinton Ned. baggermolens moeien blijven Brug bezweken „Bloem en proza Veertig slachtoffers van mijnramp begraven Bevoorrading Engelse troepen via Vlissingen Protesten tegen „politieke achtergrond" Bert en Clara in gestolen auto ?oofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Cflro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. J26; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week ƒ2,— p. maand, ƒ5,86 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3490 wnd.-hoofdre >r. j j. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 3 sept. 1956 Uw nieuwe abonné er al? (pas. Ep- en ondergang van Zon en Maan: insdag: Zon op 5.56 u., onder 19.22 u. Maan op 5.32 u., onder 18.42 u. Hoogwater dinsdag 4 sept.: Vlissingen: 1.05 u. 2.28 m., 13.17 u. 2.32 fi. Temeuzen: 1.33 u. 2-43 m-> 18.49 46 m. Wemeldinge: 2.53 u. 1.96 in., 15.14 u. 1.82 m. Ziérikzee: 2.43 u. 1.72 m., 14.58 u. 1.57 m. CAIRO, 3 september. Reuter. Zaterdag is te Cairo bekendge maakt dat de na de internationale Londense conferentie over het Suezkanaal ingestelde vijflandencommissie hedenochtend om elf uur plaatselijke tijd, in Nassers ambtswoning, voor de eerste maal een be spreking met de Egyptische president zal hebben. Het comité hoopt dat het zijn taak deze week nog zal kunnen vol brengen. Inmiddels groeit, terwijl de schepen sedert de naasting van het Suezkanaal door de Egyptische regering zonder incidenten door het kanaal blijven varen, de spanning in de kantoren tussen de ver tegenwoordigers van de nieuwe bestuursdiensten en het Europese personeel van de voormalige maatschappij van het Suezkanaal. Sedert enige tijd zijn de politiemaat regelen versterkt: De telefoongesprek ken worden afgetapt en de bewegingen bewaakt. Evacuatie En andere factor die de zenuwachtig heid doet stijgen is de evacuatie van de gezinnen van het Europese personeel. Die beslissing heeft tot gevolg, dat zo wel te Port-Said als te Ismailia en in Suez de mannen aangewezen zijn op de clubs, waar zij vanzelfsprekend de Hoewel de „bestuursdienst van het kanaal" tot nog toe zijn verbintenis sen tegenover de Europese personeels leden is nagekomen maken deze laat- sten bezwaar tegen de toevoeging op alle trappen van de hiërarchie van een vertegenwoordiger van de nieuwe dienst. Die nieuwe bedienden, meestal aan geworven in het Egyptische leger of marine, zijn doorgaans niet op de hoogte van het werk dat zij moeten verrichten. Wantrouwen Doordat zij aan zichzelf en ook aan de Europeanen willen bewijzen dat zij bij machte zijn de goede gang van za ken te verzekeren, aarzelen deze nieu welingen niet initiatieven te nemen zonder degenen te raadplegen op zelfs te verwittigen, die er eigenlijk mede belast zijn. Die houding, hoe begrijpe lijk ook, verwekt aan weerszijden een sfeer van wantrouwen zonder dat evenwel tot dusver enig tastbaar feit aanleiding heeft gegeven tot openlijke wrijvingen. De zenuwen zijn niettemin erg ge spannen en elke dag wordt de weder ei dse achterdocht groter. BRUINISSE, 1 sept. Nadat men twee weken achtereen eraan heeft ge werkt is het vanochtend gelukt het op 19 augustus op de Oosterschelde gezon ken motorschip „Villon" te lichten. Donderdag was de berging mislukt doordat de kracht van de vier grote bokken van de firma Van der Tak niet groot genoeg bleek om het zware met kolen geladen schip omhoog te halen. Een vijfde bok bleek nodig om het kar wei tot een goed einde te brengen. Het schip is op de slikken van Ouwerkerk neergezet en men zal de lading in an dere schepen overslaan. Pineau over de kanaalkwestie PARIJS, 3 sept. (Reuter/A.F.P.) De Franse minister van buitenland se zaken, Christian Pineau, heeft ver klaard, dat president Nasser zich zou neerleggen bij de voorstellen van de Londense conferentie over de Suez- kanaal-kwestie, indien de Sowjet-Unie hem niet zou steunefi. Pineau zei, dat deze Sowjet-hulp, waardoor Nasser een onbuigzame houding kan aannemen, „de wereld vrede in gevaar zou kunnen brengen". „In deze omstandigheden hebben wij niet het recht een politiek van overgave te volgen en ons neer te leg gen bij de aanslag van de Egyptische dictator." „Men zal zeggen, dat een krachtige houding het gevaar van een conflict met zich mee brengt, maar ik ben niet erg zeker van de solidariteit van de Arabische landen jegens Nasser, Som mige van deze landen achten zijn ini tiatieven reeds buitensporig." „Nasser is zeer zeker op veel kleine re schaal dictator dan Hitier, maar zijn opwellingen zijn niet minder gevaar lijk. Is het niet onze plicht hem ter stond tegen te houden."? ALGIERS, 2 sept. (Reuter/A.F.P.) Franse militairen hebben zaterdag vijftien opstandelingen gedood in een vallei op ongeveer 25 km afstand van Algiers. Zes Fransen werden gewond. Door het ontploffen van een bom in een bioscoop te Batna werden volgens voorlopige cijfers twintig mensen ge wond. In het centrum van Constantine wer den twee Europeanen gedood en 23 gewond door het ontploffen van een granaat. DE BILT ZEGT; Vrij warm Vrij warm en vochtig weer met ver anderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. In de ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Stockholm, half. bew. 19 gr. Kopenhagen, licht bew. 21. Londen, zwaar bew. 18. Luxemburg, zwaar bew. 16. Parijs, licht bew. 19. Nice, onweer 27. Frankfurt, geheel bew. 24. Zurich, geheel bew. 24. Wenen, licht bew. 28. Rome, onbewolkt 34. Van Tilburg heeft vertraging DEN HAAG, 3 sept. Prof. De Gaay Fortman heeft gisteren een klei ne teleurstelling moeten incasseren, waardoor zijn informatietempo wat vertraagd is. De heer J. van Tilburg, gouverneur van Suriname, die op uit nodiging van de informateur naar Ne derland onderweg is en gisteravond op Schiphol zou arriveren zal eerst heden avond laat aankomen. Een technische storing aan het vliegtuig is de oorzaak van deze vertraging. LOURENCO MARQUEZ, 1 sept (A.F.P.) In Lourenco Marquez is zaterdagmiddag officieel bekendge maakt, dat de hulpexpeditie die was uitgezonden naar het wrak van het se dert 18 augustus vermiste vliegtuig, geen spoor van overlevenden heeft aangetroffen. Zoals gemeld werd het vliegtuig bestuurd door de Nederlan der J. Verkaik en vervoerde het twee filmoperateurs uit Portugal en een ra dioverslaggever uit Mozambique. gebeurtenissen van de dag beojj±c.*. en aan pessimistische voorspellingen doen over de toekomst van het kanaal en van henzelf. Zij gaven er luide uiting aan him mening, dat wat ook het resultaat mag zijn van de samen- spreking die vandaag te Cairo begint tussen het comité der vijf en president Nasser, hun dagen als personeelsleden van de kanaalmaatschappij zijn geteld. Zelfs als een akkoord bereikt wordt over een internationaal toezicht op het kanaal, zal het bestuur Egyptisch blij ven met als gevolg hun vervanging in min of meer snel tempo door Egypte- naren, al naar gelang het technisch karakter van hun betrekking. Al die beschouwingen dragen er toe bij een zenuwachtige sfeer te scheppen, die niet te lang mag duren, anders is er gevaar voor incidenten die zeer ernstige gevolgen zouden kunnen heb ben. CLINTON, 3 september (Reuter) In de Amerikaanse stad Clinton (Tennessee) waar de vorige week reeds ernstige onrust heerste door ver zet van de blanke bevolking tegen op heffing van de rassenscheiding op de plaatselijke middelbare school, is za terdag de noodtoestand afgekondigd. Gouverneur Clement van Tennes see heeft deze noodmaatregelen ge troffen, nadat de autoriteiten van Clinton hem hadden meegedeeld dat zij vreesden de toestand niet meer te kunnen beheersen na een grote beto ging van blanken. Egypte houdt voet bij stuk PORT SAID, 2 sept. „Wij zouden niet graag willen dat Egypte er van beschuldigd wordt het onderhoud van het Suezkanaal te verwaarlozen", zo heeft Ibrahim Zaki, lid van de beheers raad en belast met de werken, zater dag verklaard toen hij ondervraagd werd over de beslissing van de Egyp tische autoriteiten om twee Neder landse baggermolens te verbieden de kanaalzone te verlaten. Sedert acht dagen liggen twee bag gerschepen, verschillende schuiten en pontons van een Nederlandse bagger- maatschappij in het midden van het Timsah-meer voor anker, vlak tegen over de haven van Ismailia, waar zij vastgehouden worden. De Nederlandse maatschappij heeft het beheerslichaam er van in kennis gesteld, dat het haar „onder de wan kele omstandigheden na de nationali sering" onmogelijk was te werken, en zij wil, ondanks de door de nieuwe be heersorganisatie geboden waarborgen en verzekeringen, haar materiaal weg halen. De Egyptische overheid schijnt vast besloten het Nederlandse materieel ter plaatse te houden, totdat een voor haar gunstige beslissing zal zijn. bereikt. In bevoegde kringen gelooft men dat het geschil tussen het nieuwe be heerslichaam en de Nederlandse maat schappij aan deze laatste niet minder dan 5.000,per dag kost. Aanslagen op Cyprus NICOSIA, 1 sept. (Reuter) In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn ver scheidene cantlnegebouwen te Episco- pi op Cyprus, waar het gemeenschap pelijk hoofdkwartier voor land- en luchtstrijdkrachten in het Midden- Oosten gevestigd is, door brand be schadigd, nadat zich ontploffingen hadden voorgedaan. De Britse gouverneur van Cyprus heeft een besluit getekend, dat voor ziet in de aanwezigheid op Cyprus van „op bezoek zijnde strijdkrachten" van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, India, Pakistan, Ceylon, ankrijk en de Verenigde Staten. HAIDERABAD, 3 sept. (Reuter) Op ongeveer honderd kilometer van Haiderabad (India) ls zaterdag een brug onder een passerende trein be zweken. Van de trein, die op weg was van Secoenderabad naar Dronachalam, kwamen de locomotief, de kolenwagen en twee rijtuigen in het water terecht. Een groot aantal personen is ver dronken. Gisteren bij het vallen van de avond waren de lijken van 112 slachtoffers geborgen. Het zoeken zal in de ochtend worden voortgezet. 22 personen werden gewond. Het eerste rijtuig van de trein, da| in de rivier viel, was overvol. Men ge looft, dat alle passagiers hiervan om het leven zijn gekomen. AMSTERDAM, 1 sept. Enkele tien duizenden binnen en vele duizenden buiten het Olympisch stadion hebben zaterdagmiddag genoten van het ne gende (na-oorlogse) Aalsmeerse bioe mencorso, dat ditmaal onder de titel „Bloem en Proza" bekende boeken titels in geur en kleur op de grasmat van de sportarena en in de hoofdste delijke straten bracht. Vier en twintig praalwagens en 23 versierde personenauto's representeer den in de hoofdstad voor Nederlanders en buitenlanders de nationale bloem- sierkunst en Aalsmeerse bloemkweek- kunst naar een ontwerp en onder al gehele artistieke leiding van Toon Noyons. Het bloemenfeest begon ook ditmaal in het stadion met een bloemenshow, waaraan ruim 1.000 personen hebben meegewerkt. Hierna reden de fraaie praalwagens het stadion binnen. boven de bloemenzee uit en lustig speelde Tyl Uylenspieghel in zijn be bloemde spiegel met zijn narrenkap. Vriendelijk glimlachte het meisje-met- de-blauwe-hoed temidden der gladio len en heldhaftig vocht Don Quichot- te tegen de draaiende windmolens van rozen. Het kookboek van mevrouw Wannee was niet vergeten, evenmin als de negerhut van Oom Tom, Hol lands Glorie, de Klop op de deur, Aaf- jes voetreis naar Rome, Heijermans droomkoninkje en vele andere. Talrijke schrijvers uit de historie verschenen in passende eretribune met aan van den Vondel. ade kledij op de het hoofd Joost „Bloemlezing' Huizenhoog toornde een fel gel de Gulliver van Swifts bekende leur- ioek Dertien doden VICENZA, 3 sept. (Reuter) Bij Vicenza in Italië is zaterdagavond een autobus in een 300 meter diep ravijn gestort. Dertien van de 27 inzittenden (alle Italianen) zijn om het leven ge komen. Door Amsterdam De praalwagens trokken vervolgens door Amsterdam, gade geslagen door duizenden belangstellenden. MARCINELLE, 2 sept. (Belga) Zondagochtend zijn la totaal 40 slacht offers van de mijnramp te Marcinelle ter aarde besteld. Te Marcinelle werd in de open lucht een uitvaartdienst gehouden voor 29 slachtoffers, Een deel van het verongelukte treinstel oi VLISSINGEN, 1 sept. De Schel- destad, nog steeds de derde zeehaven van Nederland, geniet steeds meer en meer belangstelling, waardoor de drukte in de haven belangrijk toe neemt. Enige tijd geleden koos de Italiaanse Scheepvaartmaatschappij „Fratelli Grimaldi" te Genua de haven van Vlissingen als Europese thuishaven voor haar passagierslijn Centraal Ame- rika-Europa. De Amerikaanse miljo nair Cantor werd eveneens aangelokt door de gunstige ligging van de haven van Vlissingen en zijn beschikbare ka deruimte. De cargadoors en expediteurs De Groof Co., wisten inmiddels te be werkstelligen dat de haven van Vlis singen wordt ingeschakeld in de be voorrading van de Engelse troepen in Duitsland. Maandag 10 september zal in de ha ven van Vlissingen het Engelse s.s. „MELROSE" veertig stuks slachtvee lossen, bestemd voor de Engelse troe pen In Duitsland. De dieren zullen per spoor naar hun bestemming worden afgevoerd. Het ligt in de bedoeling de bevoor rading regelmatig via de haven van Vlissingen te doen plaats vinden. Dé haven-kosten zullen echter voor een verdere ontwikkeling van groot be lang blijken. Jongen van vijftien en meisje van zestien jaar Na oproep van synode AMSTERDAM, 1 september. Bezorgdheid over wat werd ge noemd „het te zeer aan een bepaalde politiek gebonden spreken der kerk" kenmerkte de woorden, die werden gesproken in de Nieuwe Zijdskapel te Amsterdam gehouden bijeenkomst van een groot aantal leden van de Ned. Hj|rv. Kerk, die zich bezwaard voelen door de oproep van de Generale Syonde dier kerk tot bezinning inzake Nieuw-Guinea. Het moderamen van de Generale Synode was uit genodigd voor deze bijeenkomst, die werd gehouden door het „lan delijke comité bezwaarden oproep synode", en onder leiding stond van de voorzitter van dit comité, mr. J. W. de Jong van Schouwen burg. Het moderamen heeft de uitnodiging echter niet aanvaard. Mr. De Jong van Schouwenburg stelde in zijn openingswoord de vraag waarom het advies van de classes niet was ingewonnen voordat de oproep werd opgesteld. Vrijheid in geding Bewogen was het betoog van prof. dr. G. Quispel uit Utrecht, die als zijn mening uitsprak dat de vrijheid van geweten door de oproep van de synode ernstig in gevaar is gebracht. De sy node, met religieus gezag bekleed, heeft zich niet ontzien dit gezag aan te wenden om een bepaalde politieke visie de gemeente op te dringen. Zij heeft datgene gedaan, wat zij vroeger de opstellers van het bisschoppelijk mandement verweten. Prof. Quispel noemde de oproep een stuk natuurlij ke theologie, niet gegrond op de Hei lige Schrift en niet in overeenstem ming met het belijden der vaderen. Bij voortdui'ing, zo vervolgde prof. Quispel, wordt de gemeente in een bepaalde politieke hoek gedrukt, waar in zij niet wil staan. Hiertegen meende de Utrechtse hoogleraar te moeten protesteren in naam der vrijheid. „Koloniaal dénken" Dr. A. F. N. Lekkerkerker, Ned. Herv. predikant, gaf een beschouwing over de wegen en grenzen van de po litieke prediking. Met klem betoogde hij het goed recht en de noodzaak van zulk een prediking, echter onder het voorbehoud dat de kerk ten allen tijde gepaste distantie dient te bewaren van concrete staatkundige oplossingen. Dr. Lekkerkerker meende dat het te wen sen ware geweest dat de Ned. Herv. synode bij het opstellen van de oproep wat minder clericaal te werk was ge gaan. De synode dreigt met al haar raden en commissies het directe con tact met de gemeente te verliezen. De politieke prediking dient zich te toetsen aan het getuigenis van het ■Woord Gods. Dit is niet ten volle ge beurd bij het opstellen van de oproep. Volgens hem heeft de synode blijk gegeven koloniaal te denken door van uit Nederland een poging te doen te bepalen wat het beste voor Nieuw- Guinea is. Prof. dr. J. Prins uit Leiden hield een toespraak waarin hij betoogde dat de Nederlands Hervormde Synode met het uitgeven van de oproep de Neder landse zaak ernstig afbreuk heeft ge daan, en gedemonstreerd heeft niet te beseffen dat de leefbaarheid van het bestaan voor Nederland en geheel West-Europa afhangt van een zo rechtvaardig mogelijke ontwikkeling in de betrekkingen met het verre Oos ten. Ds. J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant, sprak een slotwoord. GELDERMALSEN, 3 sept. ANP' AFP. Op honderden kilometers afstand van de stad Laon in N.- Frankrijk heeft de Franse politie vrijdagavond twee jeugdige Ne derlandse avonturiers, n.l. de 15- jarige Lambertus Jansen en de 16- jarige Clara Brus, gearresteerd, die reeds sinds dinsdagavond te Geldermalsen worden vermist. Die avond zijn de kinderen in eikaars gezelschap gezien en daar de jon gen reeds twee maal een auto had ontvreemd om er een tochtje mee te maken en de stucadoor K. uit Geldermalsen woensdagochtend bij de politie aangifte kwam doen van de vermissing van zijn auto, kenteken NX 45-06, die hij de avond tevoren voor zijn woning had geparkeerd, had men sterk 't vermoeden dat de knaap de auto had gestolen om er met het meisje een „joy-ride" mee te maken. De politie verspreidde daarop hun signalementen. Het blijkt nu, dat de jonge avontu riers met de auto naar Frankrijk zijn gegaan, waar zij vrijdagavond aan een benzinepomp in Laon het reservoir van hun auto lieten vullen en zonder de verschuldigde 3954 francs te beta len, de vlucht namen. 250 km verder reden zij een auto aan, die aan Parij- zenaars toebehoorde, en die zij bescha digden. Ook nu stopten zij weer niet en het kostte de politie verscheidene uren voordat zij hen kon arresteren. Op het parket te Laon bekenden de beide vreemdelingen de auto gestolen te hebben om een bezoek aan Frank rijk te brengen. Zij hadden de grens illegaal overschreden zonder zich daar om in het minst te bekommeren. MUNCHEN, 2 sept. Reuter. 140 vluchtelingen van verschillende natio naliteit hebben zondag hun kampver blijven verwisseld voor 64 flats, door de protestantse kerk in Munchen ge bouwd met hulp van de Hoge Commis saris voor vluchtelingen van de Ver. Naties. LONDEN, 3 sept. AFP-Reuter. De Britse minister van marine, Lord Cil- cennin, is afgetreden, aldus heeft het ministerie van marine zondagavond te Londen bekendgemaakt. Hij zal wor den opgevolgd door Burggraaf Hails- ham. De 52-jarige Lord Cilcennin heeft om persoonlijke redenen besloten zijn functie neer te leggen, aldus is uit Londen vernomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1