GEN. NORSTAD: „Eisenhower achtte Ir. Staf de beste Navo-supporter" Kans op rust en vrede voor Cyprus voorlopig weer verkeken Nederlandse deserteur J. C. Princen lid van Indonesisch parlement interessante nieuwigheidjes voor pa, ma en baby Nina (met de vijl hoeden) bleek in Engeland onvindbaar Onfvangsi op vliegbasis Soesterberg Mr. Roosjen: „Als dan wist ik ik formateur was, het wel Boden Britten vijf ton voor Grivas' handschrift Archieven van rebellen in Algerië ontdekt Opa kreeg een hoed „De boeg" in Rotterdam staat rechtop Russische spionage in de Ver. Staf en Werd naasting Suez- kanaal al in 1954 voorbereid Het doel der Cyprioten blijft: recht op zelfbeschikking Ned. televisiekijkers stichten vereniging Waar blijven de prijs winnaars Elektrische koffiemolen maalt 75 gram koffie in 15 seconde Soekarno schonk hem de „guerilla-medaille" Johann von Leer: Oud beroep onder nieuwe leiding Vrijdag 31 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 SOESTERBERG, 30 aug. „Enkele jaren geleden deelde de toen malige commandant van de NAVO (dat was Eisenhower, Red.) mij mede, dat hij de Nederlandse minister van Oorlog, Ir. C. Staf de beste supporter van de NAVO achtte". Dit verklaarde vanmiddag generaal Norstad, chef-staf van de NAVO luchtstrijdkrachten in West-Europa, tijdens zijn rede, ter gelegenheid van de uitrusting van het op Soesterberg gestationeerde 32 Amerikaanse squadron met F 100 super sabres. Mr. A. B. Roosjen, die ook tegenwoordig was, deed er nog een schepje bovenop en verklaarde aan de verslaggevers: „Mij dunkt, de woorden van generaal Norstad spreken duidelijke taal. Als de huidige formateur, prof. De Gaay Fortman verstandig is, biedt hij Ir. Staf in het nieuwe kabinet weer de portefeuille van Oorlog aan". ATHENE, 30 aug. (Reuter). Een Atheens rechtskundige heeft verklaard, dat agenten van de Britse geheime dienst hem vier maanden geleden te Athene 500.000 gulden hebben geboden imor een staaltje van het handschrift van Grivas, de Griekse officier, van wie men ver moedt, dat hij de bevelheb'oei is van de Eoka op Cyprus. De rechtskundige is mr. Constantine Efstathopoulos, wiens naam voorkomt in het dagboek, dat volgens de Britten toebehoort aan Digenis, onder ALGIERS, 29 aug. (AFP). In de loop I welke naam de leider van de Eoka op- van juli heeft men in Algerië veldarchie- ven van de twee aanvoerders der opstan- treedt. In dit dagboek staat, dat Efstatho poulos van aartsbisschop Makarios geld Tevoren bij de ontvangst had min. Staf een korte toespraak gehouden, waarin hij onder meer verklaarde, dat de aanwezigheid van het Amerikaanse squadron op Soesterberg een belang rijke versterking betekent voor de Ne derlandse en de Europese verdediging. De besprekingen met de Amerikaanse autoriteiten zijn niet altijd zonder moeilijkheden verlopen, doch door de goede verstandhouding die steeds heerste, zijn alle problemen op een voor ieder bevredigende wijze opge lost. De samenwerking tussen de Ne derlandse en Amerikaanse eenheden zijn een voorbeeld van samenwer king tussen twee naties, een samen werking die gebaseerd is op vriend schap en ware „partnership". Generaal Norstad zei, dat de toe stand in de wereld verbeterd is, doch dat een duurzame vrede slechts moge lijk is, door de handhaving van vol doende militaire strijdkrachten. Ten slotte bracht hij de dank van de Navo- autöriteiten aan de Nederlandse rege ring over voor de steun die zij heeft verleend door de inrichting van de ba sis Soesterberg. •s-GRAVENHAGE, 30 aug. Opa Boidin, de oudste man van Den Haag, is vandaag 101 jaar ge worden. Zijn hartewens, die hij enige weken geleden in een brief aan de gemeenteraad neer legde „of ik voor mijn ver jaardag niet een fantezie pakje zou mogen krijgen" is niet in vervulling gegaan. De heer W. J. van der Kolk, die hem namens de gemeente kwam feliciteren, bracht een mooie hoed voor hem mee. Toch is opa Boidin, die woont in het rusthuis „Bosch en Duin" in Scheveningen, wel te vreden, icant hij kreeg onoer- wachts nog een cadeau: een Rot terdamse confectiefabriek heeft hem een demi-saison ten ge schenke gegeven. Opa Boidin moest natuurlijk de hoed en de jas passen. Toen hij de hoed op en de jas aan had, zei hij „Zo, en nu nog een gehoorappa raat". Want dat wilde hij óók graag hebben, omdat hij moeilijk kan verstaan wat de mensen te gen hem zeggen. Om zo'n appa raat heeft hij in een andere brief aan de raad gevraagd, maar men heeft het hem niet geschonken, omdat gebleken was, dat opa een tikkeltje té doof is om er veel genoegen aan te kunnen beleven. Sociale belangen en de zusters van het rusthuis hebben opa Boidin bloemen gegeven. op. WASHINGTON, 30 aug. (Reuter). Het State Department heeft de onmid dellijke terugroeping van Rositislav Sha- povalov, Sowjetrussisch functionaris bij het hoofdkwartier van de Ver. Naties, verzocht. Shapovalov is één van beide functionarissen, tegen wie in juni be schuldigingen van spionage zijn geuit. De andere is de directeur van het technische hulpprogram der V.N. voor Azië en het Verre Oosten, Petukhov. Het State Department deelde mede, dat het de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft bericht, dat Petuk hov voormalige staatsburgers van de Sowjet-Unie had trachten te overreden naar de Sowjet-Unie terug te keren. Elke nieuwe aanduiding van dergelijke werkzaamheden, door Petukhov verricht, zullen een verzoek tot ontslag uit zijn functie bij de V.N. en zijn vertrek uit de V.S. ten gevolge hebben, aldus de brief. Michael Shatov, een voormalige kapi tein van het Sowjet-leger, die naar het Westen overliep, heeft op 21 juni meege deeld, dat Shapovalov en Petukhov had den getracht hem te dwingen tot spio nage. De enorme stenen scheepsboeg, die het belangrijkste onderdeel is van het nationale monument voor de Neder landse Koopvaardij, dat aan de kop van de Leuvehaven in Rotterdam wordt opgericht, is door een drijvende bok op zijn sokkel geplaatst. De foto geeft een beeld van het op zijn plaats hijsen van de stenen kolom, waaraan het monument zijn naam „De boeg" zal ontlenen. delingen, Krim Belkacem en Ouamrane I heeft ontvangen voor de verscheping van ontdekt. Deze archieven waren geborgen I wapens naar Cyprus, in twee grote tassen, gedragen door een I I11 een Interview, gepubliceerd in het muilezel, die na een gevecht door de op- I dagblad „Apogevmatini", ontkende Efsta- standelingen was achtergelaten. Uit deze I thopoulos, dat hij Makarios ooit heeft archieven zou gebleken zijn, dat er grote I ontmoet of de hand heeft gehad in de meningsverschillen bestaan tussen de I verscheping van wapens, opstandige Berbers en Arabieren. I >J^e agenten van de Britse geheime dienst boden me 50.000 pond en een aan- tt i stelling als rechtskundig adviseur op de In een mijn b« Nemoero op Hok- Britse als ik hun een proef kaido zijn bij een brand tien mijnwer- I van Grivas' handschrift kon geven", zei kers in de vlammen amgekomen. Vijf I Efstathopoulos. Hij had het voorstel van mannen liepen ernstige verwondingen I deJ?.and. jeTlz,1n,' I Hij zei, dat hij in de tweede wereldoor log bij de Britse geheime dienst heeft ge diend en daarvoor een Britse onderschei- 1 ding heeft gekregen, die hij evenwel te- I rugstuurde, toen Makarios werd gedepor- 1 teerd. NEW YORK, 30 aug. (AFP). Vol gens een mededeling, die een Egyptisch journalist in het Amerikaanse tijdschrift „The Reporter" heeft gepubliceerd, is de Egyptische beslissing tot naasting van de Suezkanaal-maatschappij niet het directe gevolg geweest van de weigering der gro te mogendheden om kredieten te ver strekken voor de bouw van de dam van Assoean, maar reeds voorbereid sedert oktober 1954. De regering Nasser zou vol gens deze journalist na dit tijdstip een commissie in het leven hebben geroepen, die ten doel had de vraagstukken te on derzoeken, die zich konden voordoen bij de beëindiging van de concessie aan de oude maatschappij in 1968. Ook zou de Egyptische ambassade in Washington eind 1955 opdracht hebben ontvangen om bij de Amerikaanse regering inlichtingen te vragen naar de mogelijkheid tot wer ving van Amerikaanse loodsen voor het Suezkanaal. De wapens hebben opnieuw het laatste woord Wij mochten enkele dagen geleden schrijven, dat hoe verheugend het initiatief van de Eoka, de verzetsbe weging op Cyprus, ook was aan de moeilijkheden voorlopig nog geen eind was gekomen. De Britse gouverneur van het eiland, Sir John Harding, wenste geen enkel risico te lopen en kwam met tegenvoorstellen. Het resultaat weet men: zij werden door de verzetsbeweging vierkant afgewe zen. Het ging haar niet om overgave hetgeen de gouver neur in feite eiste door als voorwaarde te stellen, dat alle wapens zouden worden ingeleverd maar om een voorlopig bestand. En als klap op de vuurpijl maakte Londen documen ten openbaar, waaruit bleek, dat de verbannen aartsbisschop Makarios de oprichter en de eigenlijke leider van de Eoka AMSTERDAM, 30 aug. In Am sterdam is het initiatief genomen tot het oprichten van een vereniging van Nederlandse televisiekijkers. Deze vereniging stelt zich ten doel de be langen van de Nederlandse televisie kijkers te behartigen. Dat wil men bereiken door invloed uit te oefenen op de programmaleidingen. De ver eniging In oprichting gaat van het standpunt uit, dat zij, die voor hun amusement betalen, het recht en de macht dienen te hebben hun invloed op dit amusement aan te wenden. Ook zal een maandblad worden uitge geven. Het ligt in de bedoeling om trent de principiële vragen aan het huidige televisiebestel verbonden via stemming onder de leden een beeld te krijgen van wat de Nederlandse televisietoestelbezitter zelf wil, het geen dan in een rapport zal worden neergelegd. Dc Anjeractie ROTTERDAM, 30 aug. In de lote rij van de Anjer-actie heeft vanmorgen de winnaar van de eerste auto zich ge meld, n.l. de heer B. Hoeks uit Den Haag, die nu pas tot de ontdekking is gekomen, dat hij zich de eigenaar kan noemen van een auto. Van de 1000 prijzen, die op 21 augus tus getrokken werden, werden er slechts 550 uitgereikt. Men wijt het aan de vakanties, dat de andere prijswin naars zich nog niet gemeld hebben. Ook zijn er een 5 a 6000 loten aan bui tenlanders of in het buitenland ge vestigde landgenoten verkocht. Mo gelijk zijn de resultaten van de trek king zover nog niet doorgedrongen. De vijf woonhuizen hebben alle htm be stemming reeds gevonden. Op de komende najaarsbeurs (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT, augustus. Utrecht begint al meer en meer in Jaar beurssfeer te raken. Dagelijks worden tientallen auto's rond de beursgebouwen geparkeerd en aan de Croeselaan en op het Vreden- burg heerst weer de drukke bedrijvigheid, die aan elke beurs vooraf gaat. Van 11 tot en met 20 september zullen de jaarbeursvlaggen weer wapperen in de Domstad en de hotels zullen bevolkt worden met binnen- en buitenlanders, die zich op de hoogte komen stellen van wat de internationale industrie te bieden heeft. LONDEN, 30 aug. (A.N.P.). Nina Ponomareva, de Russische wereld kampioene discuswerpen, die beschuldigd was van het stelen van vijf dames hoeden in een Londense winkel en die hedenmorgen voor de politierechter moest verschijnen om zich te verantwoorden, meldde zich niet toen haar naam werd afgeroepen. Zij was in vrijheid gelaten op borgtocht van vijf pond sterling, een bedrag dat door de Rnssische consul In Londen werd betaald. De consul zei bij die gelegenheid, dat hij er voor in stond, dat zij de volgende dag present zou zijn. De atlethe liet echter verstek gaan. Ze was ook niet in haar hotel, noch in het Russische consulaat of in de ambassade. De rechter heeft thans een bevel tot haar inhechtenisneming uitgevaardigd. Tussen de artikelen in de diverse af delingen van de jaarbeurs zijn er na tuurlijk weer verschillende, die dit jaar voor het eerst verschijnen. Om U een kleine indruk te geven van alle nieuwigheidjes, hebben wij zo hier en daar een greep gedaan uit de talloze artikelen, die men als „noviteiten" pleegt aan te duiden. Er is een Utrechtse firma, die voor het eerst op de beurs komt met een uit Amerika geïmporteerde inkt, welke „een bijzonder tintje" heeft. Deze inkt zal in de toekomst de schrik van alle plegers van valsheid in geschrifte worden. Het vocht heeft een lichtgevend bestanddeel, dat in het papier blijft zitten, ook al wordt de inkt weggewassen of -gekrast. Bij ultra-violette bestraling wordt het geschrevene ook dan weer leesbaar. De nieuwe inkt bevordert dus de veiligheid, ook al is het op een enigs zins ingewikkelde manier. Voorlopig zullen echter alleen bank- en over heidsinstellingen en verzekeringsmaat schappijen van deze nieuwe vinding kunnen profiteren. Later wordt zij misschien ook wel ter beschikking ge steld van rapporten-schrijvende on derwijzers. VOOR DE HUISVROUW Iedere Nederlandse huisvrouw moest eigenlijk eens ongestoord op de beurs kunnen rondneuzen. Op huishoudelijk gebied zijn namelijk zeer veel artike len te vinden, die geen ander doel heb ben dan het leven van de huisvrouwen wat te verlichten. Zo is er b.v. een elektrische koffie molen, die in 15 seconden 75 gram kof fie tot elke gewenste fijnheid vermaalt, terwijl het apparaat tevens gebruikt kan worden voor het verpulveren van rijst, amandelen en droge erwten. Het stroomverbruik komt neer op één hon derdste cent per koffie-maal-keer. De Belgische fabriek, die voor de produktie van de koffiemolen zorgt, komt op de beurs eveneens met een vernuftige elektrische mixer op de proppen. Dit geval mengt, snijdt, klutst en klopt mayonaise, slagroom, appelmoes, puree en beslag in een wipje, zonder dat de vrouw des huizes zich daarvoor hoeft te vermoeien. Bovendien heeft het apparaat een eigenschap die aan alle andere huis houdelijke voorwerpen vreemd is: het wast zichzelf af! De gelukkige eigenaresse hoeft de mixer alleen maar draaiende in het afwasteiltje te zetten en in enkele seconden is het apparaat weer smetteloos schoon, evenals de borden en schalen die zich verder nog in het teiltje moch ten bevinden. PIANO Een Nederlandse firma zal een piano exposeren, die een uitkomst betekent voor alle wonderkinderen. Het klavier is n.l. zó geconstrueerd, dat zelfs kin derhanden op de toetsen de grootste intervallen zonder moeite grijpen kun nen. Iets heel anders is de glazen vleu gel van een Duitse firma, die als show stuk op de beurs dienst doet. Op be stelling kunnen deze vleugels echter ook geleverd worden en de fabrikant vermeldt in zijn foldertje vol trots, dat de glazen muziekinstrumenten het in was Zo is dan de hoop op rust en vrede voor Cyprus voorlopig weer verdwenen. De verzets beweging heeft de wapens weer opgenomen en ai zijn dan tot op dit ogenblik de aanvallen en aanslagen nog niet zo veel vuldig en hevig als een paar weken geleden, er heerst op het eiland opnieuw een complete oorlogssfeer, met geblindeerde ramen, met patrouillerende sol daten, met avondklokken, met huisarrest voor autoriteiten en al dat soort fraais meer. De bekendmaking, dat Maka rios de leider was van de Eoka, werd door de Britse regering (die veertien dagen nodig heeft om alle buitgemaakte documen ten te bestuderen) als sensa- Het gesprek van de dag tioneel nieuws aan de openbaar heid prijsgegeven. Maar in fei te was het alleen maar de be vestiging van wat men al lang wist. Als de Britse autoriteiten niet waren overtuigd geweest van de beslissende rol, die de aartsbisschop in het verzet op Cyprus had gespeeld, dan had den zij moeilijk zijn verbanning naar de Seychellen kunnen ver antwoorden. Niettemin is het goed, dat ieder het nu weet. Makarios is hoe men over het optreden der Britten dan ook moge denken geen royale tegenpartij. Een regering, die weet, dat het haar tegenspeler begonnen is om de totale vernietiging van al haar onderdanen en die ook weet, dat de man, met wie onderhandeld moet worden, geen andere bedoeling heeft dan de gewelddadige opheffing van haar gezag, zou zichzelf weggooien, als zij geen drasti sche maatregelen zou nemen. Waarom een initiatief? Naar de redenen van het ini tiatief der Eoka tot een wapen stilstand kan men slechts gissen. Het lijkt niet onmogelijk, dat de leider Dighenis (de Griekse kolonel Grivas) in de veronder stelling heeft verkeerd, dat de Engelsen wat soepeler zouden zijn geworden als gevolg van de oorlogsdreiging in verband met de Suezkanaalkwestie. Als dat zo is, dan heeft hij zich vergist. De Britten laten Cyprus niet schieten, onder geen voor waarde. Zelfs al zouden zij in Egypte met geweld moeten in grijpen, dan nog zouden zij Cyprus niet loslaten, omdat zij dit eiland (juist dan nog ster ker!) in hun en in het gehele westelijke verdedigingsstelsel niet kunnen missen. De Engelse rechtsgeleerde, Lord Radcliffe, is druk bezig met het opstellen van een ont werp voor een nieuwe grondwet voor Cyprus. Wat daarin zal komen te staan is nog niet be kend. Men neemt aan (en dat ligt ook logisch in de lijn van vroegere onderhandelingen), dat deze grondwet o.m. het recht op zelfbestuur zal bevat ten. Maar als zij niet verder gaat, dan staat van tevoren ai vast, dat de Cyprioten daarmee niet akkoord zullen gaan. De verzetsbeweging, die ongetwij feld geacht mag worden de be volking te representeren, strijdt niet voor niets voor aansluiting bij Griekenland. Zij eist het zelfbeschikkingsrecht, zonder enige restrictie. Wordt dit ge geven, dan zal de aansluiting bij Griekenland niet lang op zich laten wachten. En dan zul len de Britten zich moeten schikken naar de wensen der Griekse regering, hetgeen zij liever niet doen, ook al is Grie kenland dan lid van de Navo. Geen onderhandelingen De conclusie is dus somber: voorshands hebben de wapenen op Cyprus weer het laatste woord. Van onderhandelingen komt niets. De impasse is weer even groot als enkele weken terug. Misschien nog groter, na het afslaan van het aanbod door de Britse gouverneur. Er is nog maar één kans, dat aan de ter reur en het bloedvergieten een einde komt. Die bestaat hierin, dat de bevolking genoeg gaat krijgen van het optreden der verzetsbeweging en op de één of andere manier daaraan een eind weet te maken. Die kans is wel buitengewoon klein, omdat, zoals wij reeds zeiden, de doelstellingen van de gewapende én de niet-gewapen- de Cyprioten dezelfde zijn. Elke Cyprioot weet, dat, als de ver zetsbeweging de handen in de schoot legt, dit een Engelse overwinning betekent. Dat houdt in, dat het zo vurig gewenste recht op zelfbeschikking inder daad voorgoed een wens zal blijven. Tenslotte nog een nieuw snufje voor de Benjamin. Op de najaarsbeurs zal een baby-thermo te vinden zijn. De baby-thermo is een huls van onbreek baar en goed te wassen materiaal, waarin iedere in ons land gefabriceer de zuigfles past. De voeding blijft in deze huls vijf uur lang op tempera tuur. De huls is bovendien erg licht, zodat deze baby-thermo een uitkomst zal betekenen voor alle vaders en de wijnkelders van Heidelberg bijzon-1 moeders die met hun spruit op reis der goed doen! gaan. Namens Indo-Europese minderheid DJAKARTA, 30 aug. ANP. De voormalige Nederlandse mili tair J. C. Princen zal naar alle waarschijnlijkheid worden be noemd tot lid van het Indonesi sche parlement als vertegenwoor diger van de Indo-Europese min derheid. Princen is door de Ipki, de partij van de ondersteuners van de Indonesische onafhankelijkheid, kandidaat gesteld. Van deze partij was generaal-majoor Nasution voorzitter, voordat hij chef-staf van het leger werd. Princen is in 1948 uit het Neder landse leger gedeserteerd en voegde zich bij de Indonesische strijdkrachten, die toen in een guerilla-oorlog tegen de Nederlanders waren gewikkeld. President Soekarno beloonde hem met de „guerilla-medaille" voor zijn ver diensten gedurende de Indonesische revolutie. Princen i» Indonesisch staatsburger en Islamiet geworden. Hij heeft een pelgrimsreis gemaakt naar Mekka. Volgens de wet op de algemene ver kiezingen moet de regering zes leden van de Indo-Europese minderheid aan wijzen, indien geen vertegenwoordi gers daarvan bij de verkiezingen wor den gekozen. De benoemde leden zijn vrij zich aan te sluiten bij een van de partijen, die in het parlement zijn ver tegenwoordigd. Enige tijd geleden is de naam van Princen genoemd als kandidaat voor de Masjumi. Thans is hij echter de finitief door de Ipki benoemd en naar vernomen wordt heeft het In donesische kabinet zijn goedkeuring gehecht aan deze benoeming. De onofficiële lijst van kandidaten voor de In 4o-Europese minderheden, die b(j afwezigheid van president Soe karno nog dient te worden bekrach tigd door vice-president Hatta, bevat de namen Remrev, Wens, Dupuy, Ha- ge, Koot en Princen. De Indo-Europe se minderheid in Indonesië wordt ge schat op minder dan 100.000 zielen. Dit is dr. M. Johann von Leers, de 54-jarige voormalige hoofdinstructeur van de nazi-studenten-vereniging on der Hitler, van wie verteld wordt, dat hij thans één van de hoofdfiguren is van de door Nasser van Egppte begon nen anti-Israël propaganda-campagne. Von Leers, eens één van de propa gandisten van Goebbels, die in een der gelijke functie voor de vroegere Ar gentijnse president Peron heeft ge werkt, bekleedt thans een post op het Egyptische ministerie van voorlichting. Franse troepen hebben in gevech ten, die woensdag in geheel Algerië zijn geleverd, honderd opstandelin gen gedood en dertig gevangen ge nomen. Negen Fransen sneuvelden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3