Eerste seizoen leverde peulvruchtencentrum goede oogst met goede resultaten Serooskerke bereidde Dr. D. A. Reynders Schilt een groots afscheid „Maatschappelijke zorg" in M'burg rapporteerde over 1955 Nieuwe woningen aan nieuwe straal in Wemeldinge Fraai machinepark draait op volle toeren De nieuwe campagne is begonnen Exportcijfer90 pCt Minder toepassing van sociale voorzieningsregeling Weinig werk voor volkskredietbank Middelburg Laatste deel van zwemcompetitie Wedvlucht Concours combinatie 't Centrum Verenigingsgebouw (400 plaatsen) was te klein Dankbare oud-patiënten boden televisie toestel öf radiogramofoon aan Vrijdag 31 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBT.AD pagina 2 IN HET BINNENSTE van het machtige, achthoekige gebouw aan het Kanaal door Walche ren, het coöperatief peulvrucht- tencentrum voor zuid-west-Ne derland, naast de „meelfabriek" te Middelburg, is het een voort durend gegons van de erwten en bonen doch voornamelijk van de erwten op het metaal van de zestien eveneens imposante machines, waarin de peulvruch ten worden geschoond en gesor teerd. Per auto en per schip komen de peulvruchten voornamelijk groene erwten en schokkers naar het centrum. Een enkele zending komt per spoor. Uit het gehele kleigebied van zuid-west- Nederland zijn de erwten en bo nen afkomstig. Uit de westhoek van Noord-Brabant, van de Zuid- Hollandse eilanden en uiteraard uit Zeeland! Een enkele zen ding komt zelfs uit België en Frankrijk. Deze „zomer" is geen beste geweest voor de landbouw. Dit weerspiegelt zich in de aan voer, die het peulvruchtencen- Hoe is het eigenlijk het peulvrnchtencentrum vergaan, sedert dat mr. A. C. F. Hendrikse, de voorzitter van het Centraal Bureau van de Land bouw te Botterdam, in het najaar van 1955 de opening verrichtte? Men kan niet anders zeggen dan: goed. Geen enkele van de leden behoefde te worden teleurgesteld. Weliswaar was het peulvruchten- centrum in de herfst van 1955, toen de oogst begon, nog niet helemaal fereed, doch de eerste partijen, die innenkwamen, werden opgeslagen in de benedenruimte van de silo, die voor dit doel welwillend was afge staan. Voordat de opslag in het CPC begon, lag hier 150 ton op bewerking te wachten. Toen deze partij werd overgeheveld, was het peulvruchten centrum weliswaar nog „deurloos", doch een nachtwacht zorgde 's nachts voor de peultjes! Er was voldoende opslagruimte beschikbaar, toen de grote stroom kwam. Voor de werkzaamheden in het magazijn waren inmiddels door het bestuur negen mensen benoemd. In oktober en november van het vorig jaar bereikte de aanvoer zijn hoogte punt. De schoningsmachines draaiden bijna dag en nacht! Het personeel kwam in twee ploegen op en er werd vaak overgewerkt. VIERDUIZEND TON De totale aanvoer bedroeg bijna vierduizend ton, waarvan een niet onbelangrijk deel N.A.K.-gekeurd was. De grootste voorraad die men op een gegeven moment in het peul vruchtencentrum had, bedroeg 2800 ton, een bewijs, dat de afvoer in den beginne langzaam verliep. Een uitvloeisel hiervan was, dat de opslagkosten een belangrijke inkom stenbron werden deze post over trof haar begroting met 45 Met de genoemde opslag van 2800 ton kreeg men van het pand niet de indruk, dat het overvol was. Het tegendeel is eerder waar. Er was nog voldoen de werkruimte rond de machines; de werkvloer tussen de in een cirkel op gestelde machines was nog geheel vrij. De schatting van de opslagca paciteit, 3000 ton, is dus niet over dreven. Aan het machinepark deden zich geen storingen van betekenis voor. Men heeft dan ook de indruk, dat de machines met veel zorg zijn geplaatst. De machines zijn voorzien van kogel lagers en een dubbele stofafvoerge- leiding met rubber beschermd tegen het afspringen van de erwten. Gedu rende dit eerste seizoen werden nog enige pijpen en aftapmogelijkheden aangebracht, waardoor het ombalen, mengen en oversorteren gemakkelij ker werden gemaakt. In de loop van het afgelopen seizoen is de grote transportband voor het laden en los sen van schepen niet meer gereed ge komen. Het wachten was op de dam- wand, die langs het kanaal zou wor den geslagen. Inmiddels is ook dit werk opgeleverd. COASTERS Tevens heeft men ter plaatse het kanaal uitgebaggerd, zodat er thans 3% tot 4 meter water staat, hetgeen betekent, dat grote coasters hier gemakkelijk kunnen aanleggen. Doordat de nieuwe damwand aan sluit op het bestaande deel voor de silo is een ideale losplaats ontstaan, die een totale lengte van 140 meter heeft. Deze week nog, komt ook de ge noemde grote transportband met lier- werk gereed. Een zakkennaaimaehi- le en een kleine autolaadtransport- band completeren de technische uit rusting. Zowel kwantitatief als kwalitatief had men dit eerste seizoen met een goede oogst te maken. Het overgrote deel van de oogst was prima, slechts enkele partijen waren niet voor ex port geschikt te maken. Geen enkele van de afgeleverde partijen werd af gekeurd. Bij arbitrage werd daarna éénmaal het piksel in een geleverde partij bepaald op 3,1 Ook als ex peditiecentrum is het C. P. C. onge twijfeld belangrijk geweest voor de groeiende exportafdeling van het CB. KANTOOR Het kantoor van het C. P. B. was aanvankelijk in een..., woonwagen trum bereikt. Kwalitatief is het aangevoerde minder dan in het (eerste) vorige seizoen, kwantita tief is het ook iets minder. Een maal geschoond en gesorteerd gaan de peulvruchten in hoofd zaak naar Engeland en Duits land. Export! In het vorige sei zoen werden zelfs erwten ver zonden naar Kaapstad, Durban, Finland en Australië. Deze af voer geschiedt voor zover ui teraard niet overzee voor het grootste gedeelte per spoor. De export omvat 90 °lo der afvoer ondergebracht. In maart kwam het huidige, permanente stenen gebouw gereed. Dit betekende een grote aan winst, mede omdat hierin een ruime monsterkamer en een cantine met keuken, douchecel en toiletten voor het personeel konden worden onder gebracht. Velen bezochten het nieu we bedrijf. Hieronder waren veel buitenlanders, zoals engelsen, fran sen, belgen en west- en oost-duitsers. Tenslotte zij vermeld, dat in de hal van het kantoor een gedenk plaat is aangebracht waarop de data van het heien van de eerste paal en van de officiële opening staan vermeld. Ondertussen is ook opdracht gegeven voor het plaatsen van verlichte neonlet ters „C.P.C." op het kantoor. Uitkeringen lopen in de honderdduizenden MIDDELBURG, 30 aug. Uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1955 van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg blijkt, dat er een nadelig slot was van f 425.800 tegen f 378.700 in 1954. Op 642 (vorig jaar 548) aanvragen werd een gunstige beslissing genomen, terwijl op 146 (111) aanvragen afwijzend werd beslist. In 19 (25) gevallen werd steun verminderd of ingetrokken. Een verzoek van de Ned. Herv. diaconie om de kosten verbonden aan de oude- liedenverzorging in inrichtingen voor rekening van de burgerlijke in stelling te nemen werd per 1 april 1955 ingewilligd. vele moeilijkheden in verband met toewijzing van bouwvolume. GEMEENTELIJKE DIENST Het bedrag, dat de ondersteuning (geld en natural vroeg, was f 157.700. De verzorging der bejaarden vergde f 108.200, die van gebrekkigen en zie ken f 77.400, die van kinderen f 21.900, die van krankzinnigen f 140.900, ter wijl de hofjeswoningen een last mee brachten van f 800. Tegenover al deze uitgaven stonden inkomsten tot een be drag van f 125.650. Voor brandstoffen- bijslag werd een bedrag van f 13.621,10 uitgegeven. In 145 gevallen werden voorschotten verleend. De bijzondere verstrekkingen (kleding, dekking, schoeisel) brachten een uitgaaf mee van f 4310,24. Wegens versterkende middelen werd f 6387,92 verstrekt. In de verschillende gestichten werden 91 personen opgenomen. Eind 1955 ver bleven er daar voor rekening van de instelling 208 personen. De plannen tot het verbouwen van het complex aan de Molenberg wer den opnieuw onder de aandacht ge nomen. Verwezenlijking ondervond Tegelijk verscheen het jaarverslag van de gemeentelijke dienst voor de maatschappelijke zorg. Daarin wordt o.m. gewag gemaakt van pogingen om te komen tot de instelling van de com- (Vervolg op pag. 5) Ingezonden Mededeling (Adv.) Kringbekerwedstrijd van het Rode Kruis GOES, 30 aug. Zaterdag 8 sep tember zal in het Schuttershof te Mid delburg de kringbekerwedstrijd ver zorgd door het Nederlandse Rode Kruis worden gehouden. De deelne mende damesploegen zijn; Goes, Ter- neuzen en Middelburg. De herenploe- gen zijn: Goes, Axel en Vlissingen. De wedstrijden beginnen om half drie. Slechts 21 leningen verstrekt in 1955 MIDDELBURG, 30 aug. De ge meentelijke volkskredietbank te Mid delburg heeft vorig jaar heel wat min der aanvragen te behandelen gekregen dan in 1954. Het aantal verminderde n.l. van 73 tot 25. Van deze 25 werden er 3 afgewezen en werd er 1 ingetrok ken, zodat uiteindelijk slechts 21 le ningen werden verstrekt. Het gemid delde krediet bedroeg f 319,67. Verre weg de meeste leningen (8) waren be stemd voor aankoop van kleding en schoeisel en 3 voor meubilair. In het jaarverslag wordt opgemerkt, dat van de diensten der volkskredietbank een gering gebruik wordt gemaakt. „Indien dit een gevolg zou zijn van een alge meen voorkomende tendens, dat er minder op termijnbetaling gekocht zou worden, dan zou dit verschijnsel ver heugend zijn. Hoewel cijfers dienaan gaande ontbreken, zijn er toch aanwij zingen, die het vermoeden wettigen, dat dit niet het geval is. De vraag of het gewenst is meer bekendheid aan het werk van de bank te geven, wordt onder ogen gezien", aldus besluit het verslag o Prolongeert „Luctor" titel? GOES, 30 aug. Zaterdagmiddag or ganiseert Scheldestroom te Breskens het derde en laatste deel van de Zeeuwse zwemcompetitie. De wedstrijden begin nen om drie uur en de volgende nummers moeten nog worden verwerkt: 100 meter rugslag heren, 100 meter rugslag dames, 3 X 50 meter wisselslag estafette jongens tot en met 17 jaar, 50 meter vlinderslag dames, 50 meter vlinderslag heren, 50 meter vlinderslag meisjes tot en met 17 jaar, 50 meter rugslag jongens tot en met 17 Jaar, 3 X 50 meter wisselslag estafette Ingezonden Mededeling (»<?v> Giinr..I..,i (cvii NV CIGARETTES IMPORT (I GOES, 29 aug. De uitslagen van de zaterdag j.l. door de concourscombinatie ,,'t Centrum" gehouden wedvlucht van uit Noyon luiden als volgt: C.C.C.-uitslag jonge duiven (125): C. M. Jeremiasse 1; C. M. Tilroe 2, 5; W. Louisse 3, 4, 9, 10, 11, 13; J. Bakker 6; A. Heijnsdijk 7, 12; U. I. van Bemden 8; J. v. d. Velde 14; P. C. Vuijk 15; G. de Hond 16, 17; J. van Dalen 18, 19; C. M. Schou ten 20. C.C.C.-uitslag oude duiven (29): P. Deurloo 1; C. M. Tilroe 2; A. Heijnsdijk 3; Jac. Westrate 4; C. v. d. Velde 5, 7; W. Louisse 8; J. Bakker 8. Goes jonge duiven (58): C. M. Tilroe 1, 4; W. Louisse 2, 3, 8, 9, 10, 12; J. Bakker 5; A. Heijnsdijk 6, 11; U. I. van Bemden 13, 14; J. van Dalen 15. Oude duiven (17): C. M. Tilroe 1; A. Heijnsdijk 2; W. Louisse 3; J. Bakker 4[ J. van Hekken 5. Wemeldinge jonge duiven (28): C. M. Jeremiasse 1, 4, 5; P. C. Vuijk 2; C. M. Schouten 3; P. Oudeman 6; Jac. Westrate 7. Oude duiven (4); Jac. Westrate 1. Borssele jonge duiven (28): W. L. Wal- hout 1, 3, 4; V. Krijger 2, 5, 6, 7. Oude duiven (3): P. Demloo 1. Wolfaartsdijk jonge duiven (11): J. v. d. Velde 1; Jac. Eggebeen 2, 3. Plannen voor nieuw postkantoor vorderen WEMELDINGE, 30 augustus. In de raadsvergadering werd be sloten tot het bouwen van vijftien woningen langs de Oranjeboom straat en de nieuw aangelegde straat. Zij worden gebouwd in het kader van de woningwet. Er werd besloten de bouw onderhands aan te besteden voor 175.450,aan de aannemer H. Meijaard. Het wachten is echter op de ministe riële goedkeuring. De plannen voor het bouwen van het nieuwe postkantoor met kantoorhouderswoning zijn door Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll,'Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R, Zuidema, Goes. SEROOSKERKE (W.), 30 augustus. Hoe hecht de band kan zijn, die groeit tussen de geneesheer en zijn patiënten, kwam vanavond te Serooskerke uitermate goed naar voren, toen daar in het verenigings gebouw afscheid genomen werd van dr. D. A. Reynders Schilt, zulks wegens zijn vertrek naar Amsterdam. Sedert 1921 heeft de genees heer in Serooskerke zijn praktijk uitgeoefend. Het is een groots af scheid geworden. Het verenigingsgebouw, dat liefst plaats biedt aan 400 personen, bleek te kleinVelen stelden zich achter in de zaal en in de galerijen met een staanplaats tevreden. Het muziekkorps „E.M.M.", onder leiding van de directeur de heer C. Joosse, opende de avond met het spelen van het Zeeuwse Volkslied. Burgemeester P. Dregmans was de eerste, die het woord voerde. Hij zei- de, dat de scheidende geneesheer zijn werk steeds met zeer grote ge trouwheid heeft gedaan. „U was ve len tot steun in de allermoeilijkste ogenblikken van hun leven" zo zei de heer Dregmans, „U hebt op Se rooskerke geslachten zien gaan en geslachten zien komen." De burgemeester herinnerde ook aan de moeilijke tijd, die de inundatie meebracht, toen dr. Schilt per boot zijn patiënten moest bezoeken. Na mens allen wilde de heer Dregmans de vertrekkende medicus graag dank brengen voor al datgene, wat hij voor de zieken heeft gedaan. Men wilde dit niet doen zonder tastbare blijk van deze waardering. Daarom was er een comité gevormd, dat een bedrag bijeen wist te brengen, voldoende voor de aanschaf van een televisietoestel of een radiogramofoon- combinatie. De burgerij van Seroos kerke wilde de keuze gaarne aan de geneesheer zelve overlaten daarom bestond het afscheidsgeschenk voorlopig uit een enveloppe met een welverzorgde inhoud! BLOEMEN In een apart woord richtte de heer Dregmans zich tot de echtgenote mevr. Schilt. Het was de burgemeester niet onbekend, dat mevr. Schilt haar man tot steun is geweest in al die jaren „zonder dat dit naar buiten bleek." Hij wenste de dokter en zijn echtgenote op hun verdere levensweg in alle opzich ten alle goeds toe. Toen was er Joke Cevaal, die de woorden van de burgemeester, tot mevr, Reynders Schilt gericht, kwam onderstrepen met een fraai boeket bloemen. Met een ongekun steld gebaartje bood het meisje de bloemen aan; zjj vertolkte daarmee op treffende wijze de gevoelens van de dankbare patiënten. Vervolgens sprak de heer A. C. Schipper. Als voorzitter van de Groene Kruis vereniging Serooskerke-St. Lau rens dankte hij de arts voor al het goede, dat hij voor deze vereniging als geneeskundig adviseur heeft gedaan. De heer Schipper dankte de vertrek kende tevens als voorzitter van het district Zeeland E.H.B.O. zulks voor de wijze, waarop dr. Schilt de afd. Serooskerke E.H.B.O. instrueerde. Persoonlijk dankte de heer Schipper dr. Schilt voor de prettige samenwer king, steeds ondervonden. OUDEN VAN DAGEN. In het bijzonder namens de zieken en de ouden van dagen voerde de wijkverpleegster, zuster A. Everse, het woord. Zij zeide vele dankbare woor den te hebben gehoord over het werk van dr. Schilt. Ook zuster Everse dankte voor de prettige wijze, waarop de samenwerking steeds verliep. De heer C. Huijszoon, die namens de afd. Serooskerke E.H.B.O. sprak, toon de zich opgetogen over de wijze, waar op de scheidende arts geheel be langeloos de mensen van de eerste hulp theorie heeft gedoceerd. Namens de patiënten uit Vrouwen polder sprak mevr. Polderman. „Wü zullen U missen, als dokter en als vriend" zo zei zij. Toen was het woord aan dr. Reyn ders Schilt. Zeer getroffen zei h(j te zijn door de vriendelijke woorden, tot hem gericht; zeer dankbaar voor het geschenk, hem aangeboden. Hij beant woordde iedere spreker en spreekster afzonderlijk en zei te hopen, dat het gezegde „uit het oog, uit het hart'" door dit afscheid zal worden gelogen straft FRAAIE FOTO Nadat de aanwezigen de thee had den gebruikt, bood de voorzitter van het muziekkorps .E.M.M.", de heer F. de Steur, dr. Schilt een foto aan, waar op het korps in de mooie dracht van Walcheren Is vereeuwigd. De heer Js. Cevaal, aan wie burge meester Dregmans kort tevoren de lei ding van de avond had overgedragen, overhandigde de scheldende medicus tenslotte de lijst met handtekeningen van de schenkers. Nadat „E.M.M." op pittige wijze de mars „Alte Kammeraden" ten gehore had gebracht, werd een ieder in de ge legenheid gesteld met een handdruk afscheid te nemen van de heer en me vrouw Reynders Schilt. Tenslotte waren de mensen, waar de dokter steeds als geneesheer én als geziene gast kwam, voor deze keer eens zijn gasten. Dr. Reynders Schilt ontving namelijk als be sluit van de avond alle aanwezi gen op een receptie, die hij in het verenigingsgebouw gaf. Wandeltocht in omgeving van Kapelle op 22 september GOES, 30 aug. Zaterdag 22 septem ber zal de W.S.V. Kruiningen-Biezelinge een wandeltocht organiseren in de fruit- streek nabij Kapelle. Er zullen geen grote afstanden worden afgelegd. Zater dagmiddag tussen half drie en half vier zal de start plaatsvinden. Kinderen van 8 en 9 jaar moeten 5 km afleggen. Voor 10 km is de minimumleeftijd 10 jaar, voor 15 km 12 jaar en voor 25 km 14 jaar. De inschrijving sluit 14 september. Ie dere deelnemer, die een tocht volbrengt, ontvangt een medaille. de architect bestedingsklaar ge komen en doorgestuurd aan het hoofdbestuur der P.T.T. Het benoemen van een tijdelijke wethouder voor de heer M. Linden- bergh werd aangehouden, omdat ver wacht wordt dat de heer Lindenbergh spoedig zijn taak weer kan hervatten. Tot leden van de commissie van ad vies ingevolge de woonruimtewet '57 werden benoemd de heren C. Burger, P. Dekker, Joh. Hamelink, D. Jeremi asse en D. de Jonge. De door het Groe ne Kruis vastgestelde tarieven voor het gebruik van het binnenkort te openen badhuis zijn goedgekeurd. Met ingang van een nader te be palen datum zal het vervoer van stoffelijke overschotten naar de Al gemene Begraafplaats per lijkauto geschieden. Met de heer J. Krijger te Goes is een contract afgesloten, waarbij de kosten werden bepaald op 25.per begrafenis. De af schaffing van de gemeentelijke lijk wagen is bespoedigd omdat in ver band met de aanschaf van nieuw materieel voor de brandweer een andere bergplaats zou moeten wor den ingericht. Op voorstel van b. en w. werd een bijdrage van f81.46 verleend aan de Zeeuwse Muziekschool. De subsidie verzoeken van de Centrale van de Ka tholieke Militaire Tehuizen en het Hu manistisch Thuisfront werden afgewe zen. De burgemeester deelde mede dat zich een liefhebber voor het gemeen telijk bouwterrein had aangemeld. De raad heeft de prijzen en voorwaarden reeds vastgesteld. De burgemeester deelde verder mede, dat zich reeds een liefhebber voor een stukje grond aan ue nieuwe straat had aangemeld. Langs deze straat zullen tien nieuwe licht masten met kwiklampen geplaatst worden. De jaarlijkse lasten zijn bere kend op f 850.Aan de muziekvere niging O.K.K. werd f250.— verleend ten behoeve van het uniformcomité. Het voorstel van b. en w. om dit be drag tot f 800.te vermeerderen werd aangenomen. Tenslotte werd besloten tot de aan schaffing van een draagbare motor spuit, die geplaatst zal worden in de nieuwe trekker-manschappenwagen van de vrijwillige brandweer. Oesters groeien niet YERSEKE, 30 aug. Dezer dagen zijn verschillende oesterkwekers naar hun percelen geweest en hebben daar geconstateerd, dat de oesters niets ge groeid zijn, wel wat verzwaard. De temperatuur van het Seheidewater (14 gr.) ligt veel te laag. Verleden jaar augustus was de temperatuur 5 a 6 graden hoger. De eerste oesters zijn deze week, zü het met speciale vergunning ver zonden naar Oost-Duitsland.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2