Een socialist - maar niet Dr. Drees - wordt voor premierschap gezocht STAKENDE TAXICHAUFFEURS DREIGEN HET GEWELD Uit vele lenden melden zich loodsen voor Suez Min. Algera liep als eerste onder Noordzeekanaal door Negerkinderen op school met tomatenregen ontvangen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KOMT INFORMATEUR NOG VOOR PRINSJESDAG GEREED? Zal P.v.d.A. „Vadertje Drees" hiervoor willen opofferen? OPLOSSING KWESTIE BEZITSVORMING Mansholts ster zeer snel gedaald Portier stopte lijkjes in theekisten Echtgenote blijkt mede schuldig aan moord Ook uit Nederland Oliebron blijft maar steeds doorspuiten Wereldkampioenen nu als toeschouwer Het weer in Europi ..Doorbraak" in de tunnel van Velzen Poolse „Don Juan" ter dood veroordeeld Bemiddelaar trekt zich verontwaardigd terug Egyptische diplomaten worden uitgewezen Hoofdkantoor: TL. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12 Jaargang No. 3488 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 31 aug. 1956 NINA HEEFT EN OPA KRIJGT EEN HOED (pag. 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.51 u., onder 19.29 u. Maan op 1.21 u., onder 17.17 u. Hoogwater zaterdag 1 sept.: Vlissingen: 10.29 u. 1.55 m. 23.13 u. 1.74 m. Terneuzen: 10.58 u. 1.72 m., 23.40 u. 1.91 m. Wemeldinge: 12.09 u. 1.43 m,, u. m. Zierikzee: 12.00 u. 1.23 m., u. m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, vrijdagmorgen. Prof. De Gaay Fortman wacht momenteel op een kandidaat minister-president. Als deze er is, zullen ook de andere kandi daten komen. Men kan aannemen, dat de informateur meer vaart achter zijn poging zal zetten. Vast staat in ieder geval, dat de heer De Gaay Fortman het extra parlementaire karakter van een kabinet op brede basis wil accen tueren door een socialist het premierschap aan te bieden, die niet midden in de politieke strijd van de laatste jaren heeft gestaan. Dat betekent, dat de informateur moeilijk een beroep kan doen op Dr. Drees, of op de heren Suurhoff en Mansholt. Ongetwijfeld zal het voor de P.v.d.A. niet gemakkelijk zijn om de heer Drees te laten vallen. Zij zijn daartoe akkoord gegaan (met vol ledige instemming van de demissionaire minister-president) tijdens de formatie-Lieftinck die de Rotterdamse burgemeester Van Walsum naar voren haalde. Daarom kan men ook niet aannemen, dat de socialisten geheel de formatie afhankelijk zullen stellen van de persoon van de heer Drees. Vandaar dat de heer De Gaay Fortman naar een persoon heeft ge zocht, die in socialistische kring bijzonder goed zal bevallen. Het wachten op de kandidaat-premier heeft de formatiepogingen van de heer De Gaay Fortman enigszins vertraagd. Aanvankelijk had hij gehoopt nog deze zaterdag de antwoorden van de kandidaat-ministers in zijn zaak te hebben. Nu hij toch moest wachten, heeft de formateur zijn oplossing t.a.v. de bezitsvorming voorgelegd aan de staatssecretaris van financiën, de heer W. H. v. d. Berge, die haar heeft getoetst aan de technische mogelijk heden. De landbouwproblemen zijn uiterst ingewikkeld. De tegenstellingen, die zijn ontstaan tussen de heren Drees en Mansholt en tussen de minister van landbouw en een gedeelte van de so cialistische Tweede Kamerfractie ma ken de zaak niet gemakkelijk. Het is duidelijk, dat de heer Lieftinck er niet over gepiekerd heeft de heer Mansholt op Landbouw te laten terugkeren. De politieke ster van deze ex-kroonprins van de P.v.d.A. is nu tamelijk snel ge daald. In de socialistische pers worden hevige aanvallen gedaan op de chris telijke partijen, die niet voor de boe ren zouden opkomen. Vooral de he ren Romme en Zijlstra wordt dit in de schoenen geschoven. Hulp aan de boeren Uit de algemene ontevredenheid over het landbouwbeleid van minister Mansholt kan men op zijn minst con cluderen, dat zijn beleid is vastgelo pen. Het is duidelijk, dat de boeren ge holpen moeten worden als zij het slachtoffer zouden worden van deze waterrijke zomer. Maar één ding staat vast: er zal getracht moeten worden de land bouw op een langere termijn struc tureel op een gezondere basis te plaatsen. Dat is wat anders dan ieder jaar opnieuw de subsidies te verhogen, totdat zij tenslotte niet meer te dragen zullen zijn Brede basis laatste kans Nu de kandidaat-ministers op korte termijn zullen moeten antwoorden, is het duidelijk dat de vraag of een breed GLASGOW, 30 aug. Een 49-jarige portier van een ziekenhuis in Glasgow is donderdag tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij het geld, dat hij van de ouders en familie leden van doodgeboren kinderen had ontvangen om de lijkjes te begraven, voor zichzelf had aangewend en de lijkjes in theekisten in het lijkenhuisje van het ziekenhuis had laten staan. DE BILTZEGT: Zonnige perioden DE BILT, 30 aug. Zonnige perio den maar ook enkele verspreid voor komende buien weinig wind en dezelf de temperaturen als vandaag of iets hoger samengesteld extra-parlementair ka binet toch nog mogelijk zal zijn, spoe dig beantwoord zal worden. Hoe vlug, hangt af van de komst van de kandi daat-premier. Ook in socialistische kring gaat men begrijpen, dat de brede basis een redelijke kans moet hebben. De zaak is nJ. zo, dat andere extra-par lementaire mogelijkheden, als de bre de basis mislukt, bijna niet meer mo gelijk zullen zijn. De heer Tilanus heeft nl. laten we ten, in geen geval iets te voelen voor een rechts kabinet. Dat was duidelijk maar de C.H.-fractie wenste ook niet de K.V.P. los te laten. Daardoor wordt de brede basis-poging wel belangrij ker, want als deze poging mislukt, is er praktisch geen kabinet meer te vor men. Zeker niet het extra-parlementaire nationale intermezzo-kabinet, waar over het liberale Alg. Handelsblad met zoveel hartstocht schrijft, want het nationale van zo'n kabinet zal ver te zoeken zijn. Het is duidelijk, dat dan één van de grote partijen in de oppositie moet gaan, als de laatste brede basispoging mislukt. Ook in een zgn. intermezzo kabinet. MAASTRICHT, 30 aug. Bij het onderzoek inzake de zaterdagavond gepleegde moord op de rijwielhande- laaar J. M. te Heer (by Maastricht), heeft de echtgenote van het slacht offer erkend, dat zij mede schuldig is aan de uitlokking van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de revolver, waarmede de aanslag op haar man werd gepleegd, in Luik had gekocht en aan de knech' had doorgegeven, die op zijn beurt het wapen ter hand stelde aan de twee d'iders. Zij erkende tevens, de toezeg ging van de ƒ20.000,— beloning voor het volvoeren van de moord, doede knecht aan de daders gedaan, tegen over deze te hebben bevestigd. DEN HAAG, 30 aug. (Reuter). Volgens mededelingen van Egyp tische ambassades hebben zich in de hoofdsteden van Rusland, Grie kenland, Frankrijk, Italië, Neder land en de Verenigde Staten een aantal loodsen en kapiteins van de koopvaardij gemeld, om te sollici teren op de advertenties, waarin loodsen voor het Suezkanaal wer den gevraagd. Volgens de woordvoerders zijn er in Athene 15 gegadigden, in Parijs 20, in Rome 60, in San Fran- sisco 6 en Den Haag en Moskou „een aantal". TEHERAN, 31 aug. (Reuter). In een Perzisch gebied, bekend als „Al- borz Five" spuit een nog niet geëxploi teerde oliebron sinds zondag een straal-, olie van 60 meter hoogte. Het verkeer in de richting van de bron is omgelegd en militaire hulp ploegen controleren het betreffende gebied. De Perzische regering heeft de hulp ingeroepen van Myron Kinley, een bekende bestrijder van oliebran- den uit de Ver. Staten, die de oli- stroom moet zien te stuiten en Perzië daarmee een verlies van ongeveer 160.000 dollar per dag moet helpen be sparen. m MD Londen, regenbui 14 Luxemburg, licht bewolkt 15 Parijs, onbewolkt 19 Grenoble, zwaar bewolkt 19 Berlijn, geheel bewolkt 17 Muenchen, zwaar bewolkt 16 Genève, zwaar bewolkt 17 Wenen, half bewolkt 20 Innsbruck, licht bewolkt 20 Rome, onbewolkt 29 Als steun en toeverlaat voor de jon gere generatie en uiteraard als bijzon der geïnteresseerd toeschouwer, ver blijft Piet Moeskops, eens onbetwist Nederlands heerser in de internatio nale sprinterswereld en vijfmaal we reldkampioen in de sprint, op het ogenblik te Kopenhagen, waar de strijd om de diverse wereldtitels ama teurs en profs 1956 volop aan de gang is. De foto toont (links) Moeskops, op een bankje bij de Kopenhaagse wieler baan in gesprek met de voormalige Duitse wereldkampioen Walter Rütt. Een woordvoerder in Bonn ver klaarde, dat meer dan 300 loodsen, me rendeels uit Duitsland, maar ook uit Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en Oost-Duitsland hebben ge solliciteerd. VAN KIELERKANAAL? In Duitsland gaan geruchten, dat loodsen van het Kielerkanaal een overeenkomst met Egypte zouden heb ben aangegaan. In Duitse scheepvaart kringen is hierdoor ernstige ongerust heid ontstaan. Officiële personen heb ben deze berichten echter weer tegen gesproken. De vijf-landencommissie vertrekt uit Londen LONDEN, 30 aug. (Reuter). De afvaardigingen van Australië, Zweden en de Ver. Staten in de vijf-landen commissie, welke maandag met presi dent Nasser in Cairo zal confereren, zullen zondag per speciaal vliegtuig uit Londen vertrekken. Men verwacht dat de vertegenwoordigers van Ethio pië en Perzië zich in Cairo bij hen zullen voegen. De spionage-affaire in Egypte CAIRO, 30 aug. Van officiële zijde is donderdag te Cairo meegedeeld, dat het proces tegen de leden van „het Britse spionagenet" zoudag a.s. wordt geopend. Het a.s. spionageproces in Egypte CAIRO, 30 aug. (A.F.P,). De mo gelijkheid bestaat, dat begin volgende week het proces begint tegen de Brit ten James Swinburn en Charles Pit- tuck, die ervan worden beschuldigd in Egypte voor Groot-Brittannië te heb ben gespioneerd. Het proces zal, met gesloten deuren, worden gevoerd voor het hof voor civiele misdrijven te Cairo Viaduct te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 30 aug. Het raadsbesluit tot het bouwen van een viaduct over de spoorlijn Bergen op ZoomVlissingen en over de Parallel weg en de Brouwerij baan te Bergen op Zoom, is thans door het college van gedeputeerde staten afgekomen. Met de bouw van dit viaduct, waar mee het nieuwe stadsgedeelte een di recte verbinding met de oude stads kern krijgt, zal nog dit jaar begonnen worden. EEN HISTORISCHE DAG! IJMUIDEN, 30 juni. Een ruw houten trapje vormde vanmiddag de verbinding tussen de beide helften van de Velsense tunnel, die tot nu toe door een 90 c.m. dik betonnen schot van elkaar waren gescheiden. Minister J. Algera was de eerste, die onder het Noordzee kanaal in Velsen doorliep. Velsen heeft dus nu zijn tunnel, een his torische dag. Minister Algera, die de historie van de wording naliep, noemde ook enige cijfers, die een indruk gaven van de enorme omvang van dit rijkswater- staatsproject: 300.000 kub. meter ge wapend beton, 2.7 miljoen kub. meter grond in den droge verzet en 1.6 mil joen kub. meter grond gebaggerd, 200.000 kub. meter waterdichte asfalt- bekleding en een maximum van 3000 kub. meter water, dat per uur uit de bouwput moest worden opgepompt. Minister Algera vertelde verder, dat het gehele complex van werken ruim 130 miljoen gulden zal kosten, waarvan het leeuwenaandeel op re kening van de beide tunnels komt: ongeveer 95 miljoen gulden. Vlak voor het officiële moment werd de tunnel nog eens flink af- gesopt. Op de achtergrond de scheidingsmuur, die vanmiddag doorbroken werd. wegen van de Rijkswaterstaat, Ir. L# Cosquino de Bussy, en de hoofdinge nieur-directeur van de directie sluizen en stuwen, Ir. J. Eggink. Een groot gezelschap genodigden is na deze redevoering in de tunnel af gedaald, om de eerste stappen naar de noordkant te zetten. Onder meer de directeur-generaal van de rijkswater staat, Ir. A. G. Maris, de hoofdingeni eur-directeur van de afdeling directie Donderdagochtend vroeg zijn op Cyprus per vliegtuig de eerste Franse troepen aangekomen. KRAKAU, 30 aug. Reuter. Een Poolse rechtbank te Krakau heeft don derdag de Poolse 'Don Juan' Wladis- law Mazoerkiwicz ter dood veroor deeld wegens moord op vier mannen en twee vrouwen. Mazoerkiwicz, een knappe man, had aanvankelijk zijn misdaden erkend, maar later zijn bekentenis weer inge trokken. Zijn slachtoffers had hij in dertijd in de Weichsel geworpen. Hij zou door de moorden een drie en een half ton rijker zijn geworden. Blanken buiten hun boekje CLINTON, 30 augustus (Reuter). Te Clinton in de Amerikaanse staat Tennessee hebben zich donderdag ongeregeldheden voorgedaan bij de toelating van de eerste negerleerlingen tot de klassen voor blanken van de plaatselijke middelbare school. Ouders van blanke kinderen buiten de school bekogelden de negers met tomaten en appels. De politie verrichtte drie arrestaties. Een honderdtal men sen gooide daarna met stenen naar het gevangenisgebouw waarvan een ruit sneuvelde. AMSTERDAM, 30 augustus. De door beide partijen in het Amsterdamse taxiconflict aan vaarde bemiddelaar, Mr. A. H. van Namen, heeft zich vandaag verontwaardigd uit de besprekin gen rond de staking teruggetrok ken. Hiermee is een critiek stadi um ingetreden, omdat de werk gevers het van het slagen van de informatieve bemiddelingspogin gen van Mr. Van Namen hebben laten afhangen of zij al of niet de op hun advertenties binnengeko men sollicitanten aan het werk zullen zetten. Mr. Van Namen is ervan over tuigd, dat het nieuwe voorstel voor de ondernemers onaanvaardbaar is. Hij heeft verder de indruk, dat de stakingsleiding hem in feite niet als bemiddelaar heeft aanvaard, doch hem heeft willen gebruiken als pro motor van hun eisen. Bovendien voelt de bemiddelaar zich gekrenkt door de vandaag door de stakings- lelding tegenover zijn basis-formule aangenomen houding. Molestactie? Intussen wordt de staking voortge zet. Op de vanmiddag gehouden ver gadering werd het dreigement ge hoord, dat de stakers zich zo nodig met geweld zullen weren tegen de indiensttreding van de op de adver tenties van de ondernemers binnen gekomen sollicitanten. Als de loon- chauffeurs hun dreigement ten uit voer leggen zal deze staking, die tot nu toe de openbare orde niet heeft verstoord, omslaan in een molest actie. LONDEN, 30 aug. (Reuter). De Britse autoriteiten hebben donderdag twee Egyptische diplo maten gelast binnen 72 uur het land te verlaten. Zij zijn tot persona non grata verklaard, aldus heeft een woord voerder van het „Foreign Office" donderdag bekend gemaakt. KODIAK, 30 aug. Een vliegtuig van de „Canadian Pacific Airline" van het type DC-6B Is, op weg van Van couver naar Tokio in Alaska neerge stort. Van de veertien passagiers en do bemannen van acht kwamen er twaalf om het leven, terwijl er nog drie wor den vermist. De overige zeven hebben het ongeluk overleefd. Enige ogenblikken voor het ongeluk het de bestuurder gemeld, dat het toe stel in brand stond. Bij een poging om het vliegveld bij Cold Bay een landing te maken, stortte het vliegtuig neer. Arrestatie van spion in Perzië TEHERAN, 30 aug. Reuter. Gene raal Hosseim Azmoedeh, hoofdaankla ger bij het Perzische leger, heeft don derdag op een persconferentie bekend gemaakt, dat een spion „van interna tionale betekenis" in Perzië is gear resteerd en dat het onderzoek naar spionage wordt voortgezet. De gene- raal noemde de naam noch de nationa liteit van de betrokkene. De Nederlandse televisie stichting zal op donderdag 13 september 's avonds van 22.1522.45 uur een extra filmreportaga uitzenden van de dichting van het laatste gat in de ringdijk van de polder oostelijk Flevoland alsmede van het inwerking stellen door Koningin Juliana van het gemaal Wortman. Zaak tegen Doornik begint 10 september DJAKARTA, 30 aug. ANP. Raden Dardo is aangewezen als rechter in de zaak tegen de Nederlander A. H. Doornik, voormalig hoofdambtenaar van het Indonesische ministerie van binnenlandse zaken, die 32 maanden geleden is aangehouden op beschuldi gingen van subversieve daden. Dardo deelde mede, dat de eerste zitting in dit proces op 10 september zal wor den gehouden. De openbare aanklager, Harahap, heeft verklaard, dat hij Doornik ten laste zal leggen het verlenen van steun aan benden van de Darul Islam in West-Java via een organisatie van dorpshoofden, die hij zou hebben op gericht. Subsidiair zal Doornik worden beschuldigd van het verzamelen van wapens en munitie voor de Darul Is lam. Het is nog niet bekend wie als ver dediger van Doornik zal optreden. Naar vernomen wordt heeft een Indo nesische advocaat, Suprapto (niet te verwarren met de Indonesische procu reur-generaal van dezelfde naam) een verzoek van Doornik om diens verde diging op zich te nemen, van de hand gewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1