Ned erland binnenkort wellicht rijkste olieland van heel West-Europa Soldaat weigerde bevel tot inenting en werd toch vrijgesproken Nieuwe mogelijkheden in Randstad Holland Vliegtuig verdwenen met Ned. piloot Winkelpersoneel mag slechts 9 uur per dag werken Miss Lucy niet naar universiteit Vijl dameshoeden verdwenen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NED. AARDOLIE MIJ EXPLOREERT ONVERMOEID VERDER m Ook boringen onder bebouwde kom Niet afhankelijk van ^jjez-kanaal m Drinkwaterleiding geen gevaar KREEG BEATRIX ALS BELOHING VOOR 'N GOED EINDEXAMEN ...EEN EIGEN AUTO! Indonesië wenst Russische steun (200 miljoen dollars) 's Avonds uiterlijk om 7 uur vrij Voor Sinterklaas en Kerst geen wijziging HUISARTS VOND HET NIET VERANTWOORD Gevaar wegens vroegere ziekie Amerikaanse wapens voor West-Duitsland Ïoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, alefoon. 2438 (b.g.g. voor redactie 587, voor adm. 2970), Giro 274289. lantoren: Middelburg: Korte Noord- itraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3487 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 30 aug, 1956 c FRUITCORSO IS IN 'AANTOCHT (Zie pag. 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: vrijdag: Zon op 5.49 u., onder 19.31 Maan op 0.09 u., onder 16.38 u. Hoogwater vrjjdag 81 aug.: Vlissingen: 9.04 u. 1.42 m., 21.45 u. 1.56 m. Terneuzen: 9.33 u. 1.60 m., 22.11 u. 1.74 m. Wemeldinge: 10.32 u. 1.41 m„ E3.1S u. 1.60 m. Zierikzee: 10.14 u. 1.22 m., 22.57 u. 1.30 m. Dijkdoorbraak;* NW-Overiis e In Overijsel GIETHOORN, 29 aug. Een dijkje van de watergeleiding „De Stouwer" van het waterschap Nijeveen-Kolder- veen is doorgebroken, waardoor een schap Volienhove onder water is ko- complex landerijen van het water- men te staan. De eigenaren van de landerijen hebben de hulp van de ge meente en het waterschap ingeroepen om de waterschade zo beperkt moge lijk te houden. 's-GRAVENHAGE, 30 augustus. Neerlands olierijkdom is verrassend groot. Op grond van re cente vondsten in het westen des lands in het bijzonder IJsselmonde en Den Haag-Wassenaar kan nu met stelligheid worden gezegd, dat het huidige nationale verbruik (4,4 miljoen ton per jaar) voor 20 tot 25 uit eigen produktie gedu rende vele jar gedekt zal blijven. De produktie van het Schoonebeekveld in Drenthe met 275 putten loopt langzamerhand terug. Nog een vijftal putten zal daar worden geslagen, doch over 70 jaar zal Schoonebeek geen oliewinning meer heb- In het westen deed de N.A.M. een goede greep op IJsselmonde bij Ridderkerk, waar 20 ton per dag gewonnen wordt. De putten? van Berkel-Schiebroek, Delft, De Lier, Pijnacker, Rijswijk en thans ook Wassenaar leveren exploitabele hoeveelheden. De ene spuiter van Wassenaar belooft zelfs zeer belangrijk te worden. In De Lier zal men een nieuwe boring tot 3000 meter doen op ver moeden van een diepe oliehoudende anticlinaal. De meeste andere boringen toonden olie op 120001300 meter aan. De N. A. M. hoopt, zodra concessie vrkregen zal zijn, verder te explore ren en de exploitatie der verkregen resultaten met kracht ter hand te ne men. Daarbij is men er zeker van geen schade aan bewoning, bewoners, na tuurschoon, landbouw en drinkwater- oorziening toe te brengen. De 275 putten te Schoonebeek pro- u, eren 2900 tot 3000 kubieke meter olie per dag. Het totaal der putten in westelijk Nederland bedraagt thans dagelijks meer dan 400 ton en beweegt zich in stijgende lijn. Het vraagstuk, of de regering aan de NAM concessie in het westen des lands zal verlenen, hangt samen met de si tuatie in het waterwingebied in de duinstreek. Blijft drinkwater goed? Zoals men weet, staat het explore ren aan iedereen vrij. Voor het ver lenen van een exploitatieconcessie stelt de wet o.a. de eis van betrouw baarheid aan gegadigden. Nu wordt door gemeenten (Den Haag en Wassenaar) en door waterlei dingmaatschappijen in twijfel getrok ken, of exploitatie in en bij het duin gebied de watervoorziening niet zal storen. De NAM verklaart categorisch, dat dit niet het geval zal zijn. De NAM werkt in dit opzicht geheel volgens de eisen van de Rijkswater staat en vermijdt verzilting van pol ders met onderaards zout water. Dat Is overigens geen moeilijke opgave, want dit water kan, vanwege het hoge soortelijk gewicht (1,06) in lichter wa ter niet naar boven komen. Onder de steden Men hoopt met de nieuwe techniek van de turbineboor, waarmede zij waarts afbuigende boringen (ook on der gebouwde eigendommen) kunnen worden gemaakt, van een geringe op pervlakte uit een reeks boringen in verschillende richtingen te doen. Na tuurschoon en rust zullen dan nog minder verstoord worden, dan in Schoonebeek het geval is. Waar men verwacht goeddeels „spuiers" aan te treffen, zal in het westen de „ja-knik ker" voorlopig een zeldzaamheid zijn. Achtergrond: Suezkwestie Zonder schade te veroorzaken hoopt de NAM na het verkrijgen ener von- cessie in het westen minstens haar aanzienlijke bijdrage in de voorzie ning in de Nederlandse behoefte (20- 25 percent) te kunnen blijven leveren. De NAM acht dit tegen de achtergrond van de situatie van Suez, voor de Ne- o.erlandse economie zeer belangrijk. Geheel West-Europa verbruikt jaar- ijks 108 miljoen ton ruwe olie, waar van 74 miljoen ton uit het Midden oosten. Van de stroom uit het Midden-Oos ten komt 40-50 miljoen ton in tank schepen door het Suez-kanaal. Moch ten hier onverhoopt storingen optre den, dan zal ons land zich in elk geval ben. De achteruitgang van de produktie (thans 2900 kubieke meter per dag) wordt in toenemende mate gecompenseerd door de produktie in het westen, zo vernemen wij van de directie van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (B. P. M. en Standard Oil New Yersey). Hoe groot de uitein delijke produktie in het westen zal zijn is nu nog een cijfer met een vraagteken. Ons land is echter rijk aan aardolie gebleken, zodat nu het verlenen van een concessie aan de Nederlandse Aardolie Mij. (N.A.M.) voor het westen van het land, bij verdere boringen nog verrassingen mogelijk zijn. 40 miljoen gulden, doch ook, om dat men slechts met de harde fei ten rekening wenst te houden. Per vierkante kilometer van de landsomvang produceert: a Ver. Staten 42 ton. Oostenrijk 40 ton Nederland 32 ton Roemenië 29 ton Duitsland 12 ton Het is gezien de recente vond sten, niet onmogelijk, dat ons land op het Amerikaanse niveau zal komen en daarmee in deze verhouding de andere Europese landen voorbij zal streven, waar mede het dan het rijkste olieland van het westelijke continent zal zijn. 0#®^><a#Bxaö5><Si!E><a55E>^5>Oï:Ë> een eindweegs zelf kunnen blijven be druipen. De mogelijkheid, dat de bronnen in het westen op den duur meer zullen geven, dan men thans durft aan te nemen, is geenszins uitge sloten. Reële gegevens daarover zal men pas na het volledige ver kennen der voorraden en de ex ploitatie daarvan kunnen hebben. Men is voorzichtig, niet alleen vanwege de thans geïnvesteerde <a?ï> <a#3><a^®> <a#s> <a«e> Wrak gevonden? LOURENCO MARQÜEZ, 29 aug. (A.F.P.). Achttien dezer is, boven Portugees Oost-Afrika, een vliegtuig verdwenen, waarin zich leden bevon den van het gevolg van president Creveiro Lopes van Portugal, die toen dit Portugese gebiedsdeel bezocht. Aan boord van het verdwenen toe stel waren vier personen, twee film operateurs uit Portugal, een verslag gever van radio Mozambique en de Nederlandse bestuurder. Een opsporingsvliegtuig heeft thans gemeld het wrak van het klaarzlijke- lijk omlaag gestorte vliegtuig te heb ben waargenomen. In de omgeving er van waren geen levenstekenen te be speuren. Reddingsploegen zyn onverwijld vertrokken, om te pogen het wrak over de grond te bereiken. DJAKARTA, 29 aug. (ANP). Indo nesië zal de Sowjet-Unie voor een waar de van 200 miljoen Amerikaanse dollars economische en technische hulp vra gen. Een officiële bevestiging van dit be richt kon niet worden verkregen, maar wel werd medegedeeld, dat Kolibaloft, lid van de Russische delegatie, die zich thans in Indonesië bevindt ter bespre king van economische hulp aan Indone sië, naar Moskou zal terugkeren om overleg te plegen met zijn regering. Koli baloft is hoofd van het Russische depar tement van buitenlandse handel. Dinsdagavond is in Versailles Inge broken bij dr. Th. P. Bergsma, eerste secretaris van de Nederlandse ambas sade te Parijs. Er is een brandkast opengebroken. Het is nog niet bekend wat men ontvreemd heeft. „Als jij met een behoorlijke cijferlijst slaagt voor je eind examen, krijg je van mij een prachtig cadeau", zei Prins Bern- hard enkele maanden geleden tegen zijn oudste dochter, die toen ijverig zat te blokken op haar Franse thema's en haar meetkundevraagstukken. Onze kroonprinses slaagde en verliet de gymnasiumafdeling van het Baarns Lyceum met een uit stekende lijst. Haar vader hield eveneens woord. En toen de prinses enkele dagen geleden haar rijbewijs haalde, kon het examencadeau niet lang meer uitblijven. Deze week kwam het presenteen prachtige, glanzende auto. Beatrix was in de wolken. Woensdag verscheen onze kroonprinses voor het eerst met haar nieuwe bezit in het openbaar. Bij het internatio nale concours hippique te Rotterdam. Haar zus Irene arriveerde samen met Prins Bernhard, maar prinses Bea trix kwam even later met haar eigen wagen het terrein oprijden. Met glunderende ogen van trots op haar nieu we, zojuist veroverde bezit. Nieuwe regeling m.i.v. 1 september 's-GRAVENHAGE, 29 aug. Zaterdag treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor win kels in werking. Voortaan mag het winkelpersoneel niet langer wer ken dan 9 uur per dag en 48 uur per week. De oude regeling stond 9Vs uur per dag en 53 uur per week toe. Bij wijze van overgang BIRMINGHAM (V. S.), 29 aug. Het 21-jarige negermeisje Arthurine Lucy is er niet in geslaagd toegang te verkrijgen tot de universiteit van Ala bama. In februari jl. was Arthurine toege laten, waarop wanordelijkheden uit braken. Het universiteitsbestuur trok daarop de toelating in, waarna mej. Lucy een gerechtelijke actie begon. Rechter Grooms, die indertijd de uni versiteit had gelast het negermeisje als de eerste studente toe te laten, stelde haaar echter nu in het ongelijk. Mej. Lucy had nl. gesteld dat de cura toren studenten ertoe hadden aangezet wanordelijkheden te bedrijven. Op grond van deze beschuldiging werd haar de verdere toegang tot de uni versiteit ontzegd. WATERSNOOD IN ZWITSERLAND GENEVE, 29 aug. (A.F.P.) In het Zwitserse kanton Tessino heeft hevige regen op talrijke plaatsen overstro mingen veroorzaakt. Door grondver schuivingen is het spoorwegverkeer gestremd. De schade aan te velde staande gewassen is groot. Ook in Graubuenden heeft de aanhoudende regen talrijke rivieren en vergstromen buiten hun oevers doen treden. ALGIERS, 29 aug. (Reuter). Vol gens doorgaans welingelichte kringen te Algiers zijn eenheden van de Fran se luchtmacht, welke in Algerië waren gestationeerd, naar Cyprus overge bracht. Over de omvang van deze ver plaatsingen wordt van officiële zijde het diepste stilzwijgen betracht. Weet Russische kampioene er meer van? LONDEN, 29 augustus (A.N.P.). Enkele leden van de Russische atlethiekploeg hebben vanmiddag een bezoek gebracht aan een dameshoedenwinkel in Londen. Bij hen was ook Nina Ponamareva, Europees kampioene discuswerpen 1954 en nummer twee op de wereldranglijst. Wat er precies gebeurd is zal de politierechter moeten uitmaken want toen Nina de zaak had verlaten, bleken er vijf hoeden te zijn verdwenen, zonder dat er voor betaald was. De politierechter zal het misverstand, want uiteraard is het dit, uit de wereld moeten helpen. 's-GRAVENHAGE, 29 aug. Toen de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. D. B. in juni van dit jaar van de militaire arts bevel kreeg zich tegen pokken te laten vaccineren, weigerde hij hieraan te voldoen. zaak hedenmiddag voor de Uit de behandeling van deze krijgsraad bleek, dat beklaagde het bevel tot vaccinatie niet had opgevolgd, omdat zijn ouders niet wensten dat hij zich hieraan zou onderwerpen en ook zijn huisarts hem had geadviseerd dit niet te laten doen. In 1943 was beklaagde namelijk na een inen ting ernstig ziek geworden. De auditeur-militair verklaarde, dat de behandelende arts voor de officier-commissaris een zeer posi tieve verklaring had afgelegd, waarin de vaccinatie van berklaag- de ten zeerste wordt ontraden. Een andere arts die een tegenonderzoek had verricht was echter tot de con clusie gekomen dat er geen contra indicaties bestaan die een derge lijke inenting ongewenst zouden maken. De auditeur-militair heeft hierop de psychiatrische dienst verzocht een onderzoek in te stellen. Deze ver klaart in zijn rapport dat beklaagde volkomen normaal is en zeker niet lijdt aan ziekelijke storingen van de geestvermogens. Tenslotte verzocht de auditeur-mi litair beklaagde, gezien de invloed die ouders en arts op deze hebben uitgeoefend, te veroordelen tot de minimumstraf van 1 gulden boete subs. I dag voorwaardelijk met een proeftijd van 1 dag. De raadsman van beklaagde wees op de dominerende houding van de ouders in deze zaak. Vooral do moe der gelooft alleen in het woord van de huisarts en Is vastbesloten haar zoon niet te laten vaccineren. De president: „Gelooft niet ieder een het woord van zijn huisarts?" Raadsman: „In het algemeen wel en in dit geval zelfs bijzonder sterk". Raadsman was van oordeel dat hier eigenlijk iedere schuld van beklaag de ontbreekt en hij bepleitte op grond hiervan vrijspraak. Na raadkamer sprak de krijgsraad beklaagde vrij, hierbij overwegend dat zijn ouders hem hebben verbo den en zijn huisarts hem heeft afge raden zich aan een immunisatle te onderwerpen in verband met moge lijke gevaren voor gezondheid of le ven, ook al heeft de commissie ais zijn oordeel uitgesproken, dat een dergelijk gevaar niet bestaat. PERTH, 29 aug. (RTR). De Neder lander A. Zandvliet, wiens vijf kinderen als verstekelingen aan boord van het Britse schip „Orontes" op weg naar Eu ropa zijn om zich bij hun moeder In Den Haag te voegen, heeft verklaard, dat hij met het Nederlandse schip „Amstelveen" ais werkend passagier naar Nederland zal reizen. De gezagvoerder van de „Amstelveen" heeft gezegd, dat de fami lie Zandvliet zeker gezamenlijk Kerstfeest zal kunnen vieren. mogen kappersbedienden en het personeel van winkels waar voe- dings- en genotmiddelen wordeu verkocht, gedurende 1 jaar (dus tot 1 september 1957) nog 9 uur per dag en 50 uur per week wer ken. Het tijdstip waarop het werk moet zijn beëindigd is teruggebracht tot 7 uur 's avonds. De oude regeling stond half negen toe. De wekelijkse rustdag is verlengd van 32 tot 36 uur. De we kelijkse vrije halve dag zal op eet} middag of op maandagmorgen moeten vallen. Voor deze bepaling geldt oen overgangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. DRUKKE AVONDEN Voorts is een regeling getroffen vooj: drukke dagen (b.v. koopavond). EenS per week is voor winkelpersoneel bó ven 18 jaar een werkdag van 11 uuy toegestaan. Het maximum van 48 uuf per week mag dan echter niet worden overschreden. Tenslotte is een langere werktijd voorzien voor de uitverkooptijd en voor perioden, dat winkels ingevolgd de winkelsluitingswet extra lang open zijn, zoals met kermissen en andere festiviteiten. Hieronder kun nen ook de seizoenbedrijven gedu- dende het seizoen vallen. De bestaande faciliteiten voor de Sinterklaas- en de Kersttijd blij veil ongewijzigd gehandhaafd. WASHINGTON, 29 aug. (Reuter). De Ver. Staten voeren onderhandelingen met West-Duitsland over de verkoop van wapens, waaronder tanks, geschut en vliegtuigen. Enige tijd geleden werd reed» overeengekomen, dat de Ver. Staten maatregelen zullen treffen om een extra hoeveelheid wapens, ter waarde van 1000 miljoen dollar, uit in West-Duitsland aanwezige voorraden aan West-Duits land televeren. o DE BILT ZEGT: Zonnige perioden Zonnige perioden met slechts hier en daar een bui. Zwakke tijdelijke matige wind voornamelijk tussen west en noord. Ongeveer dezelfde middagtem» peraturen. Stockholm, half bewolkt 17 gr. Kopenhagen, onbewolkt 17 Londen, regenbui 17 Luxemburg, regenbui 17 Parijs, onweer 16 Nice, licht bewolkt 31 Frankfort, 2waar bewolkt 20 Zurich, regen 13 Locarna, onweer 23

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1