Britse diplomaten (spionnen?) moeten Egypte verlaten Vijf verstekelingetjes wilden naar zieke moeder in Holland EOKa-rebellen hervatten strijd tegen Engeland Informateur nu vrijwel gereed met program Egyptische jacht op loodsen zelfs in Verenigde Staten Zes procent salarisverhoging voor alle ambtenaren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TALRIJKE ARRESTATIES IN CAIRO Vliegende boot, maar toch geen vliegboot (50 km/p.u.) Vierhonderd meisjes in sit down-staking Officiële bevestiging Nasser gaat akkoord Gevangenen naar Londen overgebracht Horgen contact in Noordzeekanaal Zweedse Anneke Beekman-zaak voor Ini gerechtshof (r-~- Parijs geeft zijn ge heimen prijs Hei blijft nog even koud Hieuwt ui 't(bo-bb Koninklijk gezin weer op Soestdijk Koste wat kosteBREDE BASIS Tweede mogelijkheid: intermezo-kabinet Australië was ook zo ver... Kapitein had een warm vaderhart Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie £987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte NooTd- gtraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 fi 3182; Vllssingen: Nieuwstraat 68, el. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Aboi jementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ8,85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad MIDDELBURG OP ZOEK WAAR DRIE TONNEN (Zie pag. 2). 12e Jaargang No. 3486 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 29 aug. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Ponderdag: Zon op 5.48 u., onder 19.34 U. Maan op u., onder 15.49 u. Hoogwater donderdag 30 aug.: Vllssingen: 7.46 u. 1.53 m., 20.18 u. 1.60 m. Terneuzen 8.13 u. 1.71 m., 20.42 u. 1.78 m. Wenaeldinge: 9.09 u. 1.48 m., 2139 u. 1.46 m. Zierikzee: 8.49 u. 1.31 m., 21.22 u. 1.28 m. Duitse meisjes kregen 10, ENSCHEDE, 28 aug. Bij de con fectiefabriek P. J. Blom te Enschede zijn vanmiddag circa 400 meisjes, on der wie een aantal Duitse, in staking gegaan. Het conflict is ontstaan door verschil van mening over de toepassing van de zes procent loonsverhoging. De meisjes zijn wel in de fabriek gekomen, doch hebben het werk niet hervat. Hier is dus sprake van een sit down-staking. Het betreft een wilde staking. KOSTGELD In het bedrijf werken ook ongeveer 50 5 60 Duitse meisjes. Zij ontvangen nog niet een loon van ƒ55,omdat zij daar volgens haar prestaties nog geen recht op hebben. De Duitse meis jes hebben de directie enige tegemoet koming verzocht en de directie heeft dit verzoek ingewilligd door een kleine loonsverhoging toe te staan. De Nederlandse meisjes hebben daarop gevraagd of zij ook in aanmer king konden komen voor een verho' ging, doch dit werd afgewezen. Daar op zijn de Nederlandse meisjes in sta ding gegaan en de Duitse eveneens. CAIRO, 28 augustus (Reuter). Een woordvoerder van de Britse ambassade in Cairo heeft medegedeeld, dat twee Britse diplomaten op last van de Egyptische autoriteiten het land moeten verlaten. Zij worden van spionnage beschuldigd. Het zijn de eerste-secretarissen van de Britse ambassade James Flux en John Gove. Eén der twee Engelsen, die maandag wegens spionnage in Egypte zijn gearresteerd, Swinburn, zou hebben bekend dat hij zijn instruc ties van de beide diplomaten placht te ontvangen. Van officiële Egyptische zijde wordt gezegd dat Swinburn en andere ge arresteerden tal van bekentenissen doen, die zullen leiden tot de aanhouding „van nog meer agenten". Swinburn zou hebben meegedeeld, dat hij in 1952 is begonnen voor de Britse geheime dienst te werken. Hij zou een volledige lijst van zijn agen ten hebben gegeven. In de loop van de dag zijn verscheidene buitenlanders aangehouden. De Britse ambassade heeft de Egyp tische autoriteiten meegedeeld, dat zij niets afweet van de activiteit, die aan Flux en Gove wordt toegeschreven. Zij ,.Mef Makarios onderhandelen I" NICOSIA, 28 aug. (Reuter). Voor het eerst sedert het einde van het bestand, dat de E.O.K.A, op Cyprus gedurende elf dagen onderhield, is dinsdagmiddag een bom ontploft in het huis van een Grieks-Cypriotisch gezin te Lar- naca op zuidelijk Cyprus. De bom veroorzaakte enige schade, maar geen persoonlijke ongevallen. Historische dag 's-GRAVENHAGE, 28 aug. Naar het zich laat aanzien zal morgen don derdag 30 aug. contact worden ge maakt tussen twee in aanbouw zijnde helften van de autotunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Al- gera, heeft de wens te kennen gegeven bij dit historische ogenblik aanwezig te zijn. De scheidingsmuur tussen bei de helften zal des middags worden doorbroken. Straaljager bijna tegen K.L.M.-toestel gebotst KOPENHAGEN, 28 aug. Naar het Deense persbureau Ritzau meldde, heeft zich op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen bijna een botsing voorgedaan tussen een K. L. M.-vlieg tuig en een straaljager van de Ameri kaanse luchtmacht, die tegelijkertijd dalende waren om op dezelfde lan dingsbaan neer te strijken. De gezagvoerder van het K. L. M.- vliegtuig zag op het laatste ogenblik de straaljager, liet onmiddellijk gas bijgeven en de machine stijgen. Op die wijze heeft hij voorkomen dat er een ongeluk kwam. De straaljager bleek geen toestemming tot landen te heb ben gehad. 's-GRAVENHAGE, 28 aug. Op vragen van een Kamerlid over het aan het gezag van de Nederlandse voogdes „aftrekken van een in Zweden verblij vend Nederlands minderjarig meisje hebben de minister van buitenlandse zaken, en de minister zonder porte feuille, mede namens de minister van justitie geantwoord, dat de Zweedse Instanties inderdaad een gezinsvoogd over de betrokken minderjarige heb ben benoemd, welke maatregel tot in hoogste instantie in Zweden werd be krachtigd. Daar dit echter in strijd is met de bepalingen van 1902, ls besloten dit rechtsgeschil aanhangig te maken bij het internationaal gerechtshof. In door de E.O.K.A. uitgegeven pam fletten wordt de verklaring van de Britse minister van koloniën, Lennox- Boyd, over een dagboek van de leider van de verzetsbeweging, Digenis, dat onlangs zou zijn gevonden, beschouwd als „holle woorden en zeepbellen". In de door Digenes ondertekende vlugschriften wordt gezegd: „Ons ant woord luidt opnieuw gaat met Ma karios op basis van diens voorwaarden onderhandelen". Zes Cypriotische gevangenen zijn vanmorgen op transport gesteld naar Engeland om de rest van hun straf in een Engelse gevangenis te ondergaan, Onder hen bevindt zich een broer van bisschop Kyprianos van Kyrenia, die met aartsbisschop Makarios naar de Seychellen is verbannen. Iri een officiële verklaring heet het, dat zich korte tijd geleden een „ern stige verslechtering" van de tucht in Cyprische gevangenissen heeft voor gedaan. „Dit was te wijten aan voor aanstaande terroristische gevangenen, die meenden, dat zij lang voor het af lopen van hun straftijd zouden worden vrijgelaten. Als gevolg van het gedrag van deze terroristen, waren de cipiers en de andere gevangenen geïntimi deerd". zal krachtig tegen de uitwijzing pro testeren. Nasser antwoordt President Nasser heeft in antwoord op de uitnodiging van de eommlssie- Menzies voor de Suezkwestie ver klaard: „Ik wens de ontvangst te bevesti gen van de boodschap van uwe ex cellentie van 24 augustus 1956, waar in u mij op de hoogte bracht van het verzoek van een commissie onder uw voorzitterschap bestaande uit vertegenwoordigers van de regerin gen van Australië, Ethiopië, Iran, Zweden en de Ver. Staten, om mij te spreken en mij de standpunten van de in uw boodschap genoemde regeringen aangaande het Suezlca- naal voor te leggen en toe te lichten. Ik stem in met de voorgestelde bij eenkomst als verzocht door de com missie". 5.000,per maand De Egyptische ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat zij begonnen is, door middel van advertenties en via vakbonden van zeevarenden Amerikaanse loodsen te werven voor het Suezkanaal. Aan de gegadigden worden salarissen varië rend van drie- tot vijfduizend gulden per maand geboden. o President Soekarno in de Sowj'et-Unie BAKOE, 28 aug. (Tass). President Soekarno is dinsdagochtend voor zijn officiële bezoek in de Sowjet-TJnie aangekomen. Op het met vlaggen ver sierde vliegveld van Bakoe werd hij o.m. verwelkomd door leiders van de Sowjet-republiek Azerbeidsjan. .,Ik vertegenwoordig", aldus Soe karno, „een volk van tachtig miljoen zielen, dat strijdt tegen het juk van ko lonialisme en imperialisme. Ons volk ademt slechts sedert elf jaar vrij en thans pogen wij de economische ach terstand tengevolge van verscheide ne eeuwen exploitatie van. ons land door het buitenlandse kapitaal in te halen". DE BILT ZEGT: DE BILT, dinsdag 22 uur. Wei neemt de kern in het lage drukgebied, die zich dinsdag bo ven de Noordzee bevond, in bete kenis af en trekt hij naar het noordoosten weg maar toch blijft het weer in ons land nog onbe stendig. De aanvoer van onstabiele en koude lucht duurt namelijk met naar west ruimende en iets in kracht afnemende winden voort. Er moet dan ook op buien naast opklaringen gerekend worden, terwijl In het temperatuurverloop weinig verandering komt. Vier Franse onderzoekers, die gedu rende meer dan een jaar op eenzame gletschers zullen verblijven, zijn maandag in centraal Groenland per parachute op het Ijs neergelaten. Een Japanse parelvisser heeft ten noorden van Australië een parel met een doorsnede van meer dan 25 mm opgehaald. Vermoedelijk op twee na de grootste parel die ooit gevonden 18. De ongekende zware regenval van de afgelopen maand heeft in Noord- Engeland uitgebreide overstromingen veroorzaakt. De Indonesische minister Roeslan Abdulgani, is heden in Djakarta terug gekeerd. Hij heeft als hoofd van de In donesische delegatie de conferentie ill Londen bijgewoond. Vijfenzestig Mohammedaanse op- vechten met Franse troepen in het Algerijnse departement Constantino gesneuveld. Deze foto's tonen het laatste op het gebied van de van vleugels voorziene boten, ontworpen door een ingenieur uit Hamburg. De boot rust op drie steunen (onder) die eindigen in kleine vleugels en waarvan de voorste twee een schroef dragen en de achterste als roer dienen. Zolang de boot stil ligt, rust de gehele romp In het water, maar naarmate het vaartuig een gro tere snelheid ontwikkelt, verheft zij zich verder boven het wateroppervlak, tot zij de hoogte heeft bereikt zoals op de bovenste opname. Zij glijdt dan met een minimum aan weerstand door het water. De snelheid die de boot bereikt bij de hier getoonde vaarproeven op de rivier de Elbe is ruim vijftig km per uur. 's-GRAVENHAGE, 28 aug. Van avond om zes uur is de Dakota, die het koninklijk paar en de prinsessen Bea trix en Irene van Korfoe naar Neder land heeft gebracht, op het vliegveld Soesterberg geland. Omstreeks tien minuten voor half zeven is het konink lijk paar in het paleis Soestdijk aange komen. Met ingang van zaterdag 1 sept. a.s. DEN HAAG, 28 augustus. De regering heeft erin toegestemd, dat de salarissen der ambtenaren met zes procent worden verhoogd, ingaande 1 september a.s. Met dit percentage konden de organisaties van overheidspersoneel zich verenigen. Met de voorgenomen datum van ingang konden zij echter niet instemmen. Voorts werden besprekingen gevoerd omtrent de voorstellen der regering tot verhoging der salarissen van de hogere rijksambtenaren. De besprekingen hieromtrent zullen op korte termijn worden voortgezet. Over drie weken Prinsjesdag I (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, woensdagmorgen 29 augustus. Prof. De Gaay Fortman is bijna gereed met de opstelling van zijn regeringsprogram. In politieke kringen neemt men aan, dat hij zeer spoedig aan H.M. de Koningin een tussentijds rapport zal uitbrengen. Daarna zal hij dan beginnen aan zijn poging een extra kabinet op brede basis tot stand te brengen. Van de wenselijkheid van zo'h kabinet is de formateur zeer overtuigd. Mocht deze poging mislukken door tegenwerking van een of meer partijen, dan zal de beer Dé Gaay Fortman toch trachten met een kabinet voor de Kamers té verschijnen. Dat zal waarschijnlijk niet veel an ders zijn dan een Intermezzo-kabinet. Maar aan een intermezzo-kabinet, dat zich wel degelijk zal bezig houden met alle belangrijke zaken. Een zaken-ka binet zal dit dus stellig niet zijn. Voorop blijft echter staan: het ex tra-parlementaire kabinet op brede basis. Deze opzet is duidelijk en lo gisch, want de tijd gaat nu werkelijk dringen. Vandaag tellen wij de 75e dag in deze kabinetscrisis. Onvermoeid is de informateur bezig met het houden van oriënterende be sprekingen. Na de directeur van het centraal Planbureau, prof. F. Polak te hebben ontvangen, heeft hij dinsdag avond nog een onderhoud gehad met minister Zijlstra, met wie hij over eco nomische vraagstukken heeft gespro ken. De Parijse mode-ontwerpers (sters) hebben hun nieuwe „winter"-geheimen prijsgegeven. De romantische inslag van de nieuwe collectie blijkt duidelijk uit de „princess-lijn" en de lange sleep aan deze avondjapon van Pierre Balmain. Voor meer modenieuws uit de Franse lichtstad verwijzen wij U naar pagina 5. DURBAN, 29 aug. (Reuter)'. Vijf jonge Nederlandse versteke lingen, die uit Australië naar Den Haag, waar hun moeder ziek ligt wilden terugkeren, hebben ge boft. Kapitein Thompson van het Australische passagiersschip „Orontes", waarop de kinderen zich in Fremantle hadden ver stopt, heeft in Durban meege deeld de kinderen mee te nemen naar Londen, waar de Neder landse consul wel verder voor hen zal zorgen. (Wegens de Suez- kanaal-crlsis vaart het schip rond de Kaap). De verstekelingen zijn de 21-jarige Anna Zandvliet, haar zusje Paulina (6) en haar broertjes Adriaan (12), Gerard (9) en Robert (8). De kinde ren, die twee jaar geleden met de ouders naar Australië waren geëmi greerd, wilden weer bij hun zieke moeder zijn, die naar Den Haag was teruggekeerd. Ook vader Zandvliet zou ziek zijn. Anna vertelde hoe hun avontuur was begonnen. „Ik had een plan. Wij gingen aan boord van de „Orontes" tegelijk met ander be zoek en ik Het de kleintjes het schip zien. Toen het bezoek van boord ging, nam ik de kinderen mee naar een achterdek en daar verstopten we ons. Het was onze enige hoop. We hadden geen kle ren of wat dan ook bij ons. De kin deren hielden zich stil en fluister den niet, ook niet toen het schip de haven uitvoer". „Gouden hartjes" Kapitein Thompson vond dat de kinderen „gouden hartjes" hadden. ZD zDn allemaal nog minderjarig en kunnen niet vervolgd worden. „Als het aan mD ligt, zullen we ook tegen het oudere meisje geen vervolging instellen", zo voegde hD er aan toe. De moeder, mevrouw Zandvliet, is inmiddels per telegram op de hoogte gesteld van de komst van haar kin deren. Aanzoeken Nu zijn program vrijwel gereed is. kan men aannemen, dat de periodé van het voeren van oriënterende be sprekingen zo goed als voorbD is.. De verwachting is gewettigd, dat de informateur zal beginnen met het aanzoeken van de kandidaat-minis ters. Dat is dan weer een moeilijke fase, want het program en de zetel verdeling zullen ongetwDfeld ook ditmaal met het vergrootglas worden bekeken. Energieke pogingen Drie weken scheiden ons nog van Prinsjesdag. De informateur heeft dap ook alle reden, zijn pogingen energiek voort te zetten. Dat hij niet denkt aan de vorming van een zakenkabinet ligt voor de hand. Zo'n kabinet wordt door alle par tijen afgewezen. De actuele problema tiek is dermate ingewikkeld en ingrij pend, dat zD niet opgelost kan worden door ministers die politiek gesproken geen been hebben om op te staan, en die gewipt kunnen worden op elk mo ment als de Kamermeerderheid dat begeert. Een reconstructie van het be staande kabinet is ook al totaal onbe vredigend. Dat zou zonder meer bete kenen, dat het parlementaire stelsel op dit moment zijn onmacht heeft be wezen. Er moet een uitweg zijn in deze doolweg van politieke tegenstel lingen. En prof. De Gaay Fortman is vast van plan die weg te vinden en in te slaan, welke tegenstand hij dan ook zal ontmoeten. Ontsnapte rebel naar Griekenland terug CAIRO, 28 aug. (Reuter) George Cotzonis, de negentienjarige Griekse Cyprioot, die zondag politiek asiel in Egypte gekregen heeft na ontsnapt te zijn uit een vliegtuig, dat op weg was naar Cyprus Cairo aandeed, is naar Alexandrië vertrokken. Daar zal hij zich aan boord begeven van een vaar tuig van de Griekse marine, dat hem naar Griekenland zal brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1