Zuivelwereld contra minister Hansholt Rabat el Fatif: het kamp van de Victorie ogere sociale uitkeringen per 1 september? F.N.Z. weigert bestuursleden aan te wijzen HET NIEUWE MAROKKO (II) „Zilveren broodmand" voor min. Mansholt BREDE LANEN MET KAPITALE VILLA'S mt- - - m - Ruim 1,2 miljoen motorrijtuigen Buma stelt cultuurfonds in Moeilijkheden bij oprichting van produktschap Soekarno's boek in het Russisch Maandag 27 augustus 1956 Pagina 3 Geen siësta voor sultan en zijn (jonge) ministers DEN HAAG, 25 aug. De Nederlandse vereniging van meelfabrikanten heeft be sloten tot instelling van een onderschei ding, welke elk jaar zal worden verleend aan een landgenoot, die zich in de afge lopen periode op het gebied van de Ne derlandse voedselvoorziening bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Deze ver diensten kunnen liggen op wetenschap pelijk, economisch of technisch terrein. De onderscheiding, die zal bestaan uit een zilveren broodmand, zal voor het eerst dit jaar worden uitgereikt en wel aan minister Mansholt. RABAT is de hoofdstad van de jonge staat Marokko, het nieuwste, onafhankelijke koninkrijk, dat op de wereldkaart van thans te vinden is. De plaats heet eigenlijk Rabat el Fatif, hetgeen „Kamp der Victorie" betekent, en alleen hierom zou zij al het pelgrimsoord van het „Empire Cherifien" kunnen zijn. Want in Rabat is de victorie voor de Moren begonnen. Het is de stad, waaruit hun Sultan verban nen werd en waarin hij een paar jaar later, omgeven met het aureool van de martelaar en met de palmtak van de triomfator in de hand, terugkeerde. Het is ook de stad, waar de eerste haarden van verzet tegen het Franse protectoraat werden gevormd en waar de intelli gentsia de operaties in het Rif-gebergte en de anti-Atlas voorbe reidde. Rabat bezit echter meer dan een geschikte naam. Alhoewel kleiner en met minder historie omringd dan Cassablanca, Marrakesj en Fez, is het een hoofd stad par excellence, omdat de Fransen er al een bestuurscentrum hadden ge vestigd. De priester-koning Mohammed V resideert er in een van z«n zestig paleizen, er staan gehouwen, die zieh uitnemend voor de inrichting tot mi nisteries en gouvernementskantoren lenen en het Corps Diplomatique is er woonachtig. De stad, die in 1912 door maarschalk Lyautey werd gebouwd, draagt dan ook een vrijwel geheel Europees karakter. Er zijn brede lanen met kapitale villa's, prachtige parken en luxe hotels en goede auto-, vlieg- en spoorwegverbindingen. Het verhaal gaat, dat maarschalk melijk gehoopt, dat zijn vertegenwoor- Lyauty misschien wel de meest voor- diger in het „Empire Cherifien" de be- nltziende kolonisator in de onafzienba re rij van Franse conquistadores het dorpje Rabat binnenreed en daar werk lieden zag, die midden in de inheemse wijken moderne woningen aan 't bonvven waren. Hjj Het alles wat er stond, nog die zelfde dag afbreken en gaf opdracht de Europese huizen op een apart stuk grond neer te zetten. Deze eerste, van 1912 tot 1925 regerende Franse resi dent-generaal was meer dan iemand na hem de mening- toegedaan, dat de Ma rokkanen recht op een eigen leven had den en zo min mogelijk in hun eigen omgeving gestoord mochten worden. De hele bestuursperiode van deze grote Franse goevernenr heeft zich trouwens door begrip voor de Moren gekenmerkt. Zijn stoffelijke resten lig gen niet ver van de Shella, het heilige mausoleum der Sultans, begraven en op zijn schrijn staat o.m. gebeiteld, dat hij de oude tradities en de mohamme daanse godsdienst van het volk van de Maghreb (de eigenlijke naam van Ma rokko) altijd in elk opzicht heeft ge respecteerd. Nieuwe elite Rabat met zijn reeds voelbare amb telijke atmosfeer is eigenlijk nog een hoofdstad ln opbouw. In de meeste ministeries en andere regeringsge bouwen wordt geschilderd, getim merd en behangen, en ln de kamers van de hoogste ambtenaren staat nog niet veel meer dan een paar stoelen een een bureau. Alleen de gebruike lijke papierwinkel is ln volle omvang aanwezig. Het schijnt noodzakelijk te zijn eerst honderd ton formulieren van de meest uiteenlopende soort te drukken, alvorens een stad tot hoofd stad kan worden uitgeroepen. Ook auto's zijn er genoeg, alhoewel lk niet wil beweren de ambities der Moorse ambtenaren te kennen. De nieu we staat Marokko was nog geen twee weken oud, of grote Amerikaanse en Duitse wagens werden in de haven van Casablanca gelost om als vervoermid del voor het hogere regeringspersoneel ln dienst te worden gesteld. Deze, thans alleen nog met chauffeur rijdende voor name personen, zal het verrassende ele ment, dat de geschiedenis van het „Em pire Cherifien" door de eeuwen heen gekenmerkt heeft, waarschijnlijk dage lijks voor de geest staan. Een half jaar geleden zaten de meesten van hen nog in Franse gevangenissen of concentra tiekampen vanwege hun nationalisti sche activiteiten of politieke gezind heid. Een nieuwe elite begint zich duidelijk af te tekenen, een elite met een enorme aanhang onder de jonge intellectuelen. Men ziet de door educatie uitverkore nen in donkere kostuums van moderne xnlt ln de meest luxueuze hotels confe reren, de fez op het hoofd en de zijden bornoes losjes om de schouders heen. Het zijn allen mensen van groot ge wicht geworden. Ze hebben stuk voor stuk een gouden carrière voor de boeg, Omdat de meesten hunner landgenoten tot de klasse der analfabeten behoren en er een nijpend tekort aan kader Is. Diplomatiek geharrewar Een andere groep, die bij de ves tiging van de nieuwe staat Marokko wel gevaren is, is het Corps Diplo matique. De consulaire ambtenaren, die aan het Franse regiem, waren toegevoegd, hebben bijna allen de rang van gezant of ambassadeur ver worven en zijn er dus, zowel wat de status als Inkomen betreft, bijzonder op vooruit gegaan. De enige diplomaat echter, die steeds verder werd gedegradeerd, is de Fran se vertegenwoordiger Dubois. Als resi dent-generaal begonnen als „alleen heerser— van Marokko dus, die alleen aan de Franse regering te Parijs ver antwoording schuldig was heeft hjj na de machtsovername door de Moren de rang van Hoge Commissaris gekre gen en op 't ogenblik is hij nog slechts ambassadeur. Om deze achteruitgang enigszins te compenseren, heeft de Sultan hem ln overleg met de Franse regering doyen van het Corps Diplomatique gemaakt, hetgeen aller goedkeuring had, behalve die van de Spanjaarden. Madrid had na- langrijkste plaats onder de diplomaten zou innemen. Het had zijn ambassadeur in Rabat geïnstrueerd als eerste een aanvraag tot het overhandigen van zijn geloofsbrieven bij de Sultan ln te die nen en daarmee volgens traditie het recht te verwerven tot doyen van het Corps Diplomatique te worden gekozen. Er zjjn als gevolg van dien enkele pijnlijke momenten ontstaan, niet in 't minst omdat de Spaanse ambassadeur geen risico had genomen en zijn aan vraag al voor de officiële onafhankelijk heidsverklaring had ingediendDe ln dit gebouw is het nieuwe Marokkaanse ministerie van buitenlandse zaken gevestigd. In vele kamers wordt nog druk ge timmerd en pas in het najaar denkt men met de verbouwings plannen klaar te zijn. affaire is geëindigd met een protestno ta de eerste, die de Sultan ontving! van Madrid aan Rabat, waarin o.m. werd gesteld ,dat de doyen van het Corps Diplomatique niet door t hoofd van een staat wordt aangewezen, maar door de diplomatieke vertegenwoordi ging- Lange werktijden De nieuwe ministers van Marokko zijn jong de gemiddelde leeftijd bedraagt nog geen veertig jaar bezitten veel enthousiasme en wer ken hard. Ze worden hierin voorge gaan door de Sultan, die dag en nacht over het welzijn van zijn nog zeer onstabiele rijk waakt. Tjjd voor een siësta hebben de amb tenaren niet, ofschoon ze, om het met maarschalk Lyauty te zeggen, ln „een koud land met een warme zon" wonen, waar een lange rustpauze voor de mid daguren geldt. Van 's morgens negen tot 's avonds acht, met een onderbreking van slechts één uur, houdt de administratie van het nieuwe Marokko kantoor. Een an dere oplossing is er niet, want tegen over het vele werk, dat verricht moet worden, staat slechts een handjevol capabele mensen. Ondanks de druk dezer overbelasting, gaat het er in de hogere Marokkaanse regeringskringen nog zeer gemoedelijk naar toe. De bureaucratie heeft nog geen tijd gehad vaste voet in Rabat te krijgen en ledereen, tot de vele, grijn zende boden der ministeries toe, moet nog helemaal op zijn taak inschieten. Ik heb de 35-jarige minister van In formatie en Voorlichting, Abdallah Ibrahim, een persconferentie zien hou den, met slechts de bijstand van een stenografe van misschien achttien jaar. Een batterij van vragen werd op het ongetwijfeld bekwame departements hoofd afgevuurd, vragen, welke van een hoogst penibel karakter waren en waarbij één sleeht gekozen woord van regeringszijde de verstandhouding tus sen Marokko en Frankrijk onmiddellijk in de waagschaal zou kunnen stellen. Tijdens het gevaarlijke vraag- en ant woordspel liep een van de aanwezige Franse journalisten naar voren, greep zonder iets te zeggen de waterkaraf van de minister en diens glas en schonk zichzelf een koele dronk in. Verlof vra gen was er niet bij en het werd door de aanwezigen, inclusief de heer Ibra him, blijkbaar als de gewoonste zaak van de wereld beschouwd. Dezelfde minister kwam lk een dag PP s. ppiV. t- n« - ifftvmw. tr'.-*"- n V V -■ 6111 a,,/- - vf II v ft* ta - ;|HhP§.' -V - -«few 4 - i* F'ü' '2J - f - i tf r 1/ S 1 N -■ *rs.-m HÊ 11 n Op de poort die toegang geejt tot de mechouar (een tientallen hectaren proot plein voor het paleis van de Sultan) wappert trots de Marokkaanse vlag. Sinds de machtsovername enkele maanden geleden zijn hier drie miljoen Moren onderdoor gegaan, die van heinde en ver waren gekomen om een glimp van de Sultan op te vangen. Franse soldaten in Algerië in hinderlaag CONSTANTINE, 25 aug. (Reuter). Zes Franse soldaten zijn vrijdagavond na bij Ain Abid, ongeveer veertig km ten zuidoosten van Constantine in Algerië, door opstandelingen gedood, nadat een militair convooi in een hinderlaag was gevallen. Bij het gevecht werden ook twee op standelingen gedood. DEN HAAG, 25 aug. Volgens be rekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal geregistreerde motorrijtui gen op 1 juli 1956: 315.400 (267.888) personenauto's; 7.100 (6.722) autobus sen; 108.650 (97.699) vrachtauto's en bestelauto's; 4.580 (4.275) trekauto's; 5.100 (4.944) speciale voertuigen; 159.550 (146.171) motorrijwielen (in clusief scooters); 590.000 (503.421) bromfietsen; 300 (280) traetoren en 12.400 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (in clusief de bromfietsen) bedraagt dus per 1 juli 1.203.080 stuks. Op 1 januari 1956 was dit aantal 1.112.505. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens per 1 augustus 1955. Landbouwtractoren zijn er in Neder land 46.000; het door het C. B. S. gepubliceerde aantal per 1 mei 1955 bedroeg 45.149 stuks. Zeer opmerkelijk is dat, terwijl in het jaar 1955 nog ongeveer twee maal zoveel motorrijtuigen als scooters wer den geïmporteerd, in bet eerste half jaar van 1956 reeds bijna evenveel scooters als motorrijwielen werden in gevoerd. De invoer van scooters was gedurende de eerste helft van dit jaar dan ook 60 hoger dan gedurende de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. De invoer van assemblage van per sonenauto's gedurende de eerste zes maanden van 1955 in Nederland was 20 hoger dan in deze zelfde periode in 1955. later met (Europese) vrouw en kind voor het raam van een boekhandel te gen. Hij stelde onmiddellijk zijn familie aan me voor, opende een lang, zakelijk gesprek en ging na een hartelijk af scheid weer verder. Dit alles is nu nog mogelijk in Marokko. Ik weet niet hoe lang deze op onervarendheid gebaseer de gemoedelijkheid nog zal voort duren. Maar wat ik wel weet, is, dat men in Marokko, met alle krachten waarover men de be schikking heeft en natuurlijk met alle fouten van de beginneling aan de opbouw van een nieuwe staat werkt, waarmee men de mondig heid van de Moren wil bewijzen. AMSTERDAM, 25 aug. Het Bu reau voor muziek-auteursreeht Buma heeft besloten tot de oprichting van een stichting „cultuur-fonds Buma", met het doel steun te verlenen in de vorm van toeslagen of gehonoreerde opdrachten aan een beperkt aantal, daarvoor naar het oordeel van het stichtingsbestuur in. aanmerking ko mende, scheppende kunstenaars, in het bijzonder aan componisten en makers van met muziek functioneel verbonden literatuur. Het fondsbestuur is voor de eerste keer samengesteld uit de heren: prof. dr. N. R. A. Vroom, voorzitter; prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, dr. F. Ben der, Sem Dresden, drs. J. Henrick Mul der, Leo Ott, gewone leden, en mr. J. van Nus, directeur van Buma, admini strateur met adviserende stem. Advies Stichting van de Arbeid UTRECHT, 25 augustus. Wanneer de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de staatssecretaris het advies volgen, dat de Stichting van de Arbeid heeft uitgebracht over sommige uitkeringen der sociale verzekeringswetten, is het niet onwaarschijnlijk, dat per 1 september a.s. sommige uitkeringen worden verhoogd. Het gaat hier om een aanpassing van de sociale uitkeringen als gevolg van de jongste loonmaatregelen. Voorgesteld is de oude renten en toeslagen ingevolge de ongevallenwet ten met 10 procent te verhogen in gaande 1 september 1956. Dit percen tage is hoger dan de loonsverhogingen. Deze gaan de 0 procent niet te boven. De hoogte van de sociale uitkeringen is echter in de loop van de tijd be langrijk achtergebleven bij de werke lijke stijging van het loonpeil. De thans op de ongevallenrenten verleende toeslagen variëren - al naar gelang het tijdstip van het ongeval - van 1 tot 46,5 procent. Gezien het vo renstaande wordt dit straks 1 tot 61 proeent. Het hoogste percentage geldt voor de renten, die toegekend zijn voor 1 januari 1947. De toeslagen worden alleen ver leend bij een arbeidsongeschiktheid van meer dan 25 procent, terwijl alle toeslagen eindigen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. INVALIDITEITSWET Op grond van dezelfde overwegin gen zullen, volgens het advies, ook de ingevolge de invaliditeitswet verleen de renten en toeslagen met 16 procent moeten worden verhoogd. Dit betekent, dat de huidige toeslag van 156 procent wordt verhoogd tot 182 procent (10 procent verhoging van de basis-rente plns toeslag). De ge zinstoeslag, die thans ƒ45,bedraagt, zal dan plm. ƒ50,moeten bedragen. Ook de ingevolge de invaliditeitswet verleende toeslagen eindigen bjj het hereiken van de 65-jarige leeftijd. NOODWET Aangezien de noodwet ouderdoms voorziening per 31 december 1956 komt te vervallen, adviseert de Stich ting van de Arbeid af te zien van een procentuele verhoging van de indivi duele uitkeringen. Deze zou te kost baar zijn. In plaats daarvan wordt aangedrongen op een extra uitkering ineens. Gezien de andere verhogingen (10 procent) zou deze uitkering ineens 40 procent van de maandelijkse uitkering moeten bedragen (4 maanden 10 Omdat de financiële positie van de noodwettrekkers vrij ongunstig is, wordt echter voorgesteld bedoeldi extra-uitkeringen ineens te stellen op een volle maanduitkering. Deze extra-uitkering dient dan Ju het laatste kwartaal van 1950 te worden uitbetaald. EINDERBIJSLAG. Voor de te nemen maatregelen met betrekking tot verhoging van de kin derbijslagen is, zo verneemt het ANP van de zijde van het C.N.V., geen eens luidend advies uitgebracht. De meer derheid van het bestuur van de Stich ting (waaronder de werknemersverte genwoordigers) acht een verhoging met 10 proeent, ingaande 1 oktober 1956 gewenst. Anderen adviseren een verho ging van het derde kind af, terwijl weer andere leden van oordeel zijn, dat er geen aanleiding Is de kinderbijslagen te verhogen. De uiteindelijke beslissing zal moe ten worden afgewacht. Een verhoging met 10 procent zou betekenen voor dé werknemers kind le 2e en 3e 4e en 5e 6e en volgende per dag per dag (oud) (nieuw) f 0.51 0.57 0.80 0.90 f 0.56 0.6$ 0.88 0.99 's-GRAVENHAGE, 25 augustus. In een buitengewone besloten vergadering heeft het bestuur van de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. besloten geen bestuursleden aan te wijzen voor het produktschap voor zuivel, dat op 15 oktober a.s. in de plaats moet treden van het bedrijfschap voor zuivel. De F.N.Z. kan zich niet verenigen met de wijze, waarop en de geest, waarin van overheidswege dit produkt schap wordt opgebouwd. Wanneer deze opbouw niet kan geschieden in een sfeer van vrijwilligheid en met de volledige instemming van betrokkenen, is het moeilijk aan te nemen, dat het produktschap straks tot een levend orgaan van het maatschappelijk-economisch leven zal worden, dat in staat is tot het dragen van zelfverantwoor delijkheid. Telkens wanneer ln de periode van rlngszijde wordt gehandeld ten aan- voorbereiding het zuivelbedrijfsleven met voorstellen kwam, werden deze volgens het bestuur zonder serieus te zijn bestudeerd, terzijde geschoven, be lachelijk gemaakt of in een verkeerd daglicht geplaatst. Met het inzicht en ervaringen van de zuivelorganisaties werd geen reke ning gehouden. Typerend voor deze gesteldheid noemt het bestuur de wijze, waarop van rege- zlen van de betaling van melk naar kwaliteit. De organisaties zijn er per 2 september in geslaagd te dien aan zien voor het westen des lands een onderlinge regeling tot stand te bren gen, waaran alle betrokken fabrieken en boeren vrijwillig wensen deel te ne men. Deze regeling zal niemand dupe ren, terwijl het algemeen belang op ge nerlei wijze wordt geschaad. Niettemin weigert de minister van landbouw die tijdelijke maatregelen in te trekken, die sinds 1953 gelden en waarbij de financiële afwikkeling in handen van het oude bedrijfschap ligt. De organisatie wordt dus niet de vrij heid gelaten de betaling van melk naar kwaliteit zelf ter hand te nemen. De minister eist, dat dit werk als taak aan het produktschap per 15 okto ber zal worden toegewezen (tegen het advies van een door hemzelf ingestelde commissie in). DWANG. „Dit alles heeft de sfeer van dwang en van opgelegde maatregelen gescha pen en getuigt zozeer van de geringe waarde, die men toekent aan de me ningen van het zuivelbedrijfsleven, dat de medezeggenschap der ondernemers organisaties tot een „leeg" woord wordt gemaakt en de uitvoering van de wet geheel tn strijd geraakt is met de geest ervan. Naar de mening van de FNZ kan onder deze omstandighe den niet verwacht worden, dat deze or ganisatie de bestuursverantwoordelijk- heid mede zal dragen", zo wordt ver klaard. Zeer ernstige bezwaren, niet alleen bij de FNZ, maar ook bij de ver. voor zuivelindustrie en melkhygiëne en bij andere werkgeversorganisaties, be staan tegen de procedure, welke is gevolgd bij het benoemen van een Voor de invaliditeits-, ouderdoms- voorzitter van het nieuwe produkt-|en wezenrentetrekkers: schap. j kind Welingelichte kringen in zulvelland van mening, dat deze voorzitter ook op grond van de wet op de P.B.O. een volmaakt onafhankelijke figuur moet zijn, die niet met de dagelijkse leiding van het produktschap zelve be last moet zijn. Het oude bedrijfschap heeft een voorzitter-directeur, die uit de aard van deze functies een grote machtspositie bekleedt. Deze is on langs tot voorzitter van het produkt schap benoemd, waarbij hij tevens de touwtjes van het apparaat in handen zal krijgen. De meeste werkgevers ach ten het gewenst dat een secretaris (of directeur) de administratieve leiding in handen krijgt en dat de neutrale voor zitter, samen met de leden van het da gelijks bestuur, het toezicht uitoefent. OOK DE ANDEREN. Ook één der groothandelsorganisaties i heeft besloten geen medewerking aan] een benoeming te verlenen, zodat de groothandelsvertegenwoordiger niet ge kozen kan worden. De slijters en de verkoopverenigingen hebben eveneens bezwaren tegen de procedure, gevolgd bij de benoeming van de voorzitter. Blijft de houding van de drie centrale landbouworganisaties, die zich waar schijnlijk in de komende week onderling zullen beraden over de benoemings kwestie. In deze kringen bestaat vooral zeer ernstig bezwaar tegen de bonding van minister Mansholt inzake de kwaliteits controle en bovendien is menig be stuurslid lang niet gelukkig met de be noemingsprocedure voor het voorzitter schap. per maand per maand (oud) (nieuw) Ie f 13.25 f 14.60 2e en 3e 14.90 16.40 4e en 5e 20.80 22.90 6e en volgende 23.40 25.80 ZIEKTE- EN WERKLOOS HEIDSWET. Met betrekking tot een verhoging van de lopende uitkeringen ingevolge deze wetten heeft de federatie van bedrijfsverenigingen een advies ge geven aan de bedrijfsverenigingen. Hierin wordt voorgesteld de uitkerin gen op hetzelfde tijdstip en in gelijke mate te verhogen als die van de loons verhogingen in de onderscheiden be drijfstakken. o DJAKARTA, 25 aug- In de Sowjet- Unie heeft een -Russische vertaling het licht gezien van Soekarno's boek „Indo nesië beschuldigt", zo meldt het commu nistische Indonesische dagblad Harian Rakjat. Dit feit houdt verband met het bezoek dat de Indonesische president deze maand aan de Sowj et-Unie zal brengen. Het boek bevat Soekarno's verdediging van 1929 voor een Nederlands hof in Ban doeng, essays over nationalisme, imperi alisme en kapitalisme en redevoeringen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3