Autobus ramt bouwsteiger: eén dode en vele gewonden Oud-Vossemeer kreeg zaterdag een prachtig sportterrein Frans Mahn wereldkampioen amateurs op de weg Twee nieuwe cursussen aan Middelburgse huishoudschool Lartaine Crapp verbetert „even" vier wereldrecords In ons land hebben 42 gemeenten een huizenoverschot Realistische zomeroefening van de E.H.B.O. Maandag 27 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD In veilinghal ie Middelburg RONDE VAN RILLAND Korfbalcompetitie is hervat LUCTOR WON HAVENWEDSTRIJD TE BRESKEENS Alliance en Moe speelden ere-wedstrijd Jan Buis eindigde op de derde plaats „Swift" verloor in Gent Korfbal in Yerseke Voor vormingswerk en bejaardenverzorgster Krediet van 243.500, gevraagd Bouw rijkswerkplaats te Middelburg Ook Dawn Fraser laat record sneuvelen Verdere bewerking C.B.S.-cijfers zal gedetail leerder gegevens opleveren Beroepingswerk Commissaris opende weg Hulst-St. Jansteen pagina 2 MIDDELBURG, 25 augustus. Alvorens wij gaan schrijven over de bijzonder goed geslaagde jaarlijkse zomeroefening van de Kon. Ver. E.H.B.O. zaterdagmiddag in de veilinghal door de afdeling Middelburg, daartoe aangezocht door het districtsbestuur, georgani seerd dienen wij er met klem op te wijzen, dat het hier slechts een oefening betrof. Het gehele ongeval een autobus ramde, door een defect aan de remmen, een bouwsteiger was dermate overtuigend in elkaar gezet, dat aan het doel van de oefening volkomen werd beantwoord. Een kleine veertig Zeeuwse E.H.B.O.'ers hebben, zo snel als mogelijk en verantwoord, de patiënten eerste hulp verleend en naar een geïmproviseerd ziekenhuis vervoerd. Defecte remmen. Autobus ramt bouwsteiger. Sirenegeloei.Doch er Js gelukkige omstandigheid! een hedrijfs-E.H.B.O., die onmiddellijk uitrukt, zes man sterk, onder com mando van de heer J. F. de Muynck. De onheilsplaatseen verschrikkelijk toneel. Tussen de autobus en een deur kozijn is een voorman van de bouw vakarbeiders doodgedruktTwee andere arbeiders, die op de stelling Werkten, zijn gewond. Uit de autobus de houten stel lingspanten steken door de voorruit stijgt een gekerm op. Van de pas sagiers zijn er elf gewond. Glas scherven in ogen, armen, handen en benenBeknelde passagiers. Overal bloed. Eén passagier is op het laatste moment uit de bus ge sprongen. De ruimte om te springen was te klein. Tussen de autobus en de muur ligt hij, versuft, met builen en bloedende handen. Ziedaar het toneel van de ramp. De commandant moet in één oogop slag de situatie kunnen overzien. Hij ziet onmiddellijk, dat de handen van zes E.H.B.O.'ers dit niet aankunnen. Ogenblikkelijk wordt een man naar het fabriekskantoor gestuurd. Er wordt om assistentie gebeld. Hulp teams van de E.H.B.O. zijn nodig, artsen, politie, een geestelijke, bran cardauto, verbandmateriaal, zieken autohet ziekenhuis moet worden gebeldde familie na identificatie gewaarschuwd SNEL EN GEDEGEN Twee andere E. H. B. O.'ers van de zesmansploeg stellen ondertussen een onderzoek in, in de fabriek. De com mandant gaat zelf de autobus binnen, met twee van zijn helpers. Twee ge wonden worden naar buiten gedragen. De auto met de groep helpers arri veert. Alle gewonden kunnen thans onmiddellijk worden geholpen. De chauffeur heeft een zgn. wilde shock en moet onmiddellijk naar het zieken huis. De passagiers zijn er weinig be ter aan toe. Eén heeft een schedel- basisfractuur, de ander een knieschijf breuk, weer een ander een bekken breuk. Bijna allen hebben bloedingen. Verschillenden raken bewusteloos. Snel en gedegen doen de E.H.B.O.'ers hun werk. Een brandweerauto doet dienst als ziekenauto. De patiënten kunnen, na toestemming van de inmiddels gear riveerde arts, naar het ziekenhuis worden vervoerd. Niets was achterwege gelaten, om de werkelijkheid zoveel mogelijk te benaderen. De E.H.B.O.'ers wisten dus ook, dat zij de doodgedrukte voorman hiervoor werd uiteraard om ethische redenen, een pop ge bruikt niet mochten beroeren. Eerst moest de politie worden ge waarschuwd. Deze verscheen in de persoon van een hoofdagent, die het ongeval fotografeerde. Na zijn toe stemming mocht de met een deken bedekte pop opzij gelegd worden. De „ziekenzaal", eveneens in het veilinggebouw geënsceneerd, was de plaats, waar de jury de aangelegde verbanden beoordeelde. GUNSTIG RESULTAAT In de mijnzaal gaf de voorzitter van de jury waarin verder zitting had den de artsen Bom, Stevens, Nieuwen- huijzen en Reijers en mevr. De Vries een toelichting. Hij merkte op, dat de afdeling Middelburg met dokter Frumau als docent, de opgaaf zeer keurig had uitgewerkt. Hij verklaarde voorts, dat er gunstig was gewerkt. De docenten van de afd. Middelburg, de doktoren mevr. Pel—Meilink, Fru mau en Stapper en mevr. Vermaas Van Konijnenburg hadden de opgave samengesteld. Voordat de oefening be gon en de E.H.B.O.'ers naar de on heilsplaats draafden, hield dokter Frumau een rondleiding.' Na dokter Van Gelderen voerde de heer Schipper, de districtsvoorzitter, het woord. Hij bracht dank aan de afd. Middelburg voor de goede verzorging van de zomeroefening. De heer Pol derman, de voorzitter van de afdeling Middelburg, bracht dank aan de vele instanties, die tot het welslagen van de oefening bijdroegen. De secretaris van de afd. Middel burg, de heer J. F. de Muijnck, sprak aan het begin van de middag een ope ningswoord. De E.H.B.O.'ers, die deelnamen, kwamen uit de plaatsen Goes, Oost- kapelle, 's-Gravenpolder, Yerseke, Se rooskerke, Vlissingen, Kortgene, Vrou wenpolder, St. Laurens en uiteraard Middelburg. RILLAND, 25 aug. Vanmiddag is de wielerronde van Rilland verreden. Er was veel belangstelling. Vijftig ronden werden gereden, totaal 60 km. Het parcours was prima. Nummer één werd A. C. van Overbeeke, Souburg, D. van de Flier, Hansweert, 3 F. Barrevoets, Pindorp, 4 Schrauwen, Ossendrecht, 5 Van Espen, Axel, 9 Tijs de Koster, Rilland, 10 C. van Wa terschot, Goes, 11 P. H. de Vries, Goes, 13 C. Meesters. Rilland. GOES, 25 aug. De competities van de Zeeuwse Korfbalbond zijn deze week op bescheiden wijze hervat. Van dit kleine programma zijn nog enige wedstrijden niet doorgegaan, daar de overvloedige regen van de voorafgaande nacht enige velden ongeschikt maakte. Een verrassing is wel, dat Elto op eigen terrein een nederlaag leed tegen Top, zodat de kansen van Elto op een kampioenschap zijn verdwenen, en Top volop in de running blijft. In de Walcherse avondploeg was het Swift 5, dat met twee overwinningen haar kansen zag verbeterd. Tweede klasse A. AnimoTogo 2 83; Vios 2—Vitesse 45. Dat Animo Togo 2 met grote cijfers zou kloppen, was wel te verwachten, doch Vitesse kwam bij Vios 2 maar juist met de hakken over de sloot, wat voor Vios 2 uitstekend is te noemen. Tweede klasse B. Scampolo 2B.K.C. 7—1; Elto—Top 1—3. Voor B.K.C. gaat het er donker uit zien, nu ook deze wedstrijd met grote cijfers werd verloren. Top leverde een uitstekende prestatie, door uit spelend van Elto te winnen. Luctor kampt met veldmoeilijkheden, zodat de wedstrijd LuctorDe Poel niet is doorgegaan. Derde klasse A. Swift 4K.V.L. 6—5; Animo 2—A.K.C. 8—2. Swift 4 trok met één doelpunt juist aan het langste eind tegen K.V.L. doch schoot daar weinig mee op, daar de koploper Animo 2 de hekkesluiter A.K.C. met een nederlaag naar huis stuurde. Derde klasse C. Zuidwesters 2 Animo 3 41; Swift 5Animo 4 131 Vedo 2Animo 3 34; Zuidwesters 2 —Swift 5 5—7. In deze avond-competitie kwamen diverse ploegen 2 x in het veld. Het beste deed het Swift 5, dat mede door de overwinning op Zuidwesters 2 nu drie punten voorsprong heeft op deze ploeg, en haar kansen dus heeft ver groot. Derde klasse D. S.V.S.Blauw Wit 18. Zeelandia 2Kats 18. Blauw Wit trok duidelijk aan het langste eind te Scherpenisse, en is nog steeds stevig aan de leiding, ook wist Kats met stevige cijfers te winnen. Adspiranten B. OndoAnimo B 21 Adspiranten C. AtlasSwift Rap 06; VedoSwift Lenig 04. Blauw Wit AZeelandia 41; Vios BVi tesse 03. Adspiranten C, EltoBlauw Wit B -0. BRESKENS, 25 aug. Vanmiddag zijn 22 dames en 29 heren gestart voor de jaarlijkse havenzwemwedstrijd van Breskens. Bij de dames slaagde Annie Cornelisse in een felle eindsprint er in als eerste aan te tikken met slechts 0.8 sec. voorsprong op Corrie Voogd. Cobi Meliefste zakte in de slotfase da nig af en moest met de 7e plaats te vreden zijn. Bij de heren werd Jan Dirkse onbedreigd winnaar. Morgen hopen wij uitvoeriger op deze wed strijd terug te komen. OUD-VOSSEMEER, 25'aug. Vandaag was het voor sportminnend Oud-Vossemeer een bijzondere dag, toen burgemeester J. J. Versluijs des middags na een toespraak het nieuwe sportterrein officieel voor geopend verklaarde en het de beschikking kreeg over een prachtig voetbalveld waar ook andere verenigingen en de schooljeugd van gebruik mogen maken. Het is een mooi terrein. De turnzaal en de kleedkamers, die naast het terrein zullen komen zijn nog in aanbouw doch men hoopt dat deze het volgend jaar ook klaar zullen komen. Voordien speelde de V.V. Vosmeer op een terrein in de polder bij de Bos- hoeve. Door het minder gunstige weer moes ten de jeugdwedstrijden, die 's mor gens voor de scholen zouden gehouden worden, worden afgelast. DE BURGEMEESTER Om half drie hield de burgemees ter een korte toespraak tot de spe- Felle strijd in stromende regen KOPENHAGEN, 25 augustus. Op de eerste dag van de wereld kampioenschappen wielrennen, welke in Denemarken worden ge houden, hebben de Nederlandse amateurs zich uitstekend geweerd. Frans Mahn, de 23-jarige nationale kampioen in de sprint en op de weg veroverde de wereldtitel, terwijl een tweede Nederlander, Jan Buis een prachtige derde plaats bezette. Met bovendien nog een tiende plaats voor Rol en een 11e voor Niesten mag de Nederlandse ploeg tevreden zijn. Van deze laatste twee heeft Rol tijdens de gehele wedstrijd in de voorste geleden gereden, want hij was erbij toen in de tweede ronde een zestal renners op de vlucht gin gen en de voorsprong tot aan de 11e ronde van de 15 wisten vast te hou den. Weliswaar had Rol evenals de Bulgaar Stointchev in de 9e ronde moeten lossen en was hij door het fel jagende peloton opgeslokt, maar dit zelfde lot overkwam zijn mede vluchtelingen een ronde later. HALF WIEL VERSCHIL De laatste vier ronden moesten dus de beslissing brengen. De kanshebbers GOES, 25 aug. De korfbalvereni ging Swift ging op bezoek bij de Bel gische eerste klasser „Gentse" te Gent. Het is een spannende, maar door de Belgen te hard gespeelde wedstrijd ge worden. Nadat de thuisclub de leiding had genomen, werd bij toerbeurt ge scoord, totdat de stand 44 bereikt was. Toen liepen de Belgen nog voor de rust uit tot 64. Na de hervatting werd het zelfs 74, aleer de Middel burgers de mand wisten te vinden. Gentse liep nog uit tot 85, maar toen begon Swift aan een slotoffensief. Het was echter te laat, want wel liepen de Middelburgers nog in tot 87, maar daarmede kwam het einde. De doel punten van Swift werden gescoord door Piet Eiff, mevrouw Bruggeman, Adrie Goedbloed, Bruggeman, Mal- jers, Schreuder en mevrouw van Ber gen. YERSEKE, 25 aug. Vanmiddag speelden twee bondselftallen. Het ene twaalftal was samengesteld uit de verenigingen Vios, Volharding en Zeelandia, die ieder een vak leverden. De andere combinatie was in hoofd zaak samengesteld uit jeugdige spelers en speelsters. Voor de rust was het een aantrekke lijke wedstrijd. Van Houte en Tram per van Vios schoten vooral van verre, waarbij na een half uur van Houte door een verre treffer I0 wist te maken. 10 minuten na rust was het Tramper, die ook met een ver schot Oost-Zuidbeveland op 2—0 bracht. Iets tegen de verhouding in was het Beneden van Volharding, die weder om met een afstandschot zijn ploeg aan een 30 voorsprong bracht, doch de goed spelende mevr. Dekker ver kleinde de achterstand tot 3—1. Een regenbui deed het veld erg glad wor den, waarmee het spelpeil erg zakte, en min of meer als de bekende nacht kaars uitging. zochten de gunstigste positie op. Eerst lag Jan Buis aan de kop van dit veer tigtal, daarna nam de Italiaan Roncho- ni de leiding over maar door pech viel hij terug en kwam hij zelfs achter de kopgroep. De Duitser Pommer produ ceerde het eveneens, maar tot op de laatste meters bleef de strijd open. Toen was het de Nederlander, Frans Mahn die naar voren sprong. HU won de eindsprint met slechts een half wiel verschil met de Belg Verougstrate. Om het Nederlandse succes nog te verho gen ging Jan Buis onmiddellijk na de Belg over de eindstreep en verwierf hU de derde plaats. STROMENDE REGEN Ongeveer 1500 toeschouwers woon den de wedstrijd bij, die in stromende regen en vrij sterke wind werd gehou den. In de eerste ronde vond er 'n mas- sa-valpartU plaats, toen een van de deelnemers in de eerste bocht tegen een verkeerspleintje stootte en in zijn val een 15-tal andere renners mee sleurde. Met uitzondering van twee Voorstellen aan de raad MIDDELBURG, 25 augustus. De raad, die volgende week dins dagmiddag 2 uur zal vergaderen, heeft voorstellen ontvangen om uit te spreken, dat de oprichting en instandhouding van een cursus vormingswerk en een cursus bejaardenverzorgster, beide aan de In dustrie- en Huishoudschool, nodig wordt geoordeeld. Het bestuur van genoemde school diende verzoeken hieromtrent in. De cursus voor vormingswerk is bestemd voor meisjes, die in bedrijven werk zaam zijn. De tweede cursus betreft de opleiding van bejaardenver zorgsters en bejaardenhelpsters. Iers van V.V. Vosmeer en „Vrede rust", die de eerste wedstrijd op dit terrein speelden De aanvoerder van „Vrederust" bood de voorzitter van Vosmeer, de heer van Tilburg een bloemenmand aan en daarna verrichtte wethouder P. van Driel de aftrap. Vosmeer won met klinkende cijfers (8—2). DE OPENING Nadat de spelers in het gemeente huis een koffiemaaltijd waren aange boden volgde om half zes de officiële opening door burgemeester Versluijs. Voorafgegaan door de muziekvereni ging van Vosmeer arriveerde het ge meentebestuur en genodigden aan het terrein waar velen langs de lUn ston den. Nadat de heer Hage de burgemees ter had ingeleid dankte deze allen, die hadden meegewerkt aan het slagen van deze sportdag. Oud-Vossemeer heeft nu een eigen sportveld, zei de burgemeester, een sportveld, waaraan mogelijk nog wel wat ontbreekt, maar een veld waar voor wij dankbaar zijn en dat, naar ik hoop niet alleen voor onze schoolgaan de jeugd zal blijken te zijn het middel tot opvoering van het peil der licha melijke oefeningen, doch ook doordat meerdere verenigingen In het leven zullen worden geroepen. „Ik denk slechts aan korf- en volleybal voor on ze jeugdigen en als ik ze zo mag noe men onze half-oude inwoners en in woonsters een gelegenheid zal vormen tot nuttige vrije tijdsbesteding. Nadat de voorzitter van de gymna stiekvereniging „Spido", de heer Maes en de consul van de K.N.V.B. het woord hadden gevoerd, mocht wet houder A. van Engelen de bal voor de wedstrijd Alliance uit Roosendaal en MOC uit Bergen op Zoom aftrappen. MOC leed een 30 nederlaag. Na afloop volgde een koffiemaaltijd in het gemeentehuis waar de burge meester een beker aan de aanvoerder van Alliance aanbood en aan die van MOC een lauwerkrans. Voor de cursus vormingswerk zullen gedurende vijf lestijden per week les sen worden gegeven volgens een door het Nationaal Centrum Vorming Be- drijfsjeugd te Rotterdam vastgesteld kernprogramma, dat door de minister van onderwU's is goedgekeurd. Dit pro gramma omvat o.m. de volgende vak ken: koken, naaien, wasbehandeling, kinderverzorging en -opvoeding, medi sche voorlichting, ziekenverzorging en gezondheidsleer, lichamelijke oefening en maatschappelijke vorming. Dergelijke cursussen worden in vele plaatsen van ons land gegeven onder de naam van Zonnebloemwerk enz. Het is wenselijk, aldus b. en w., dat ook hier met deze cursussen wordt aangevangen. Het ontwikkelings- en ontspanningswerk beoogt de algehele vorming van het werkende meisje. Door vertegenwoordigers van ver schillende bedrijven en instellingen in de gemeente is voorlopig een com missie gevormd om dit werk te be vorderen en te stimuleren. BEJAARDENVERZORGING De lessen van de cursus bejaar denverzorgster zullen worden gege ven volgens het leerplan vastgesteld door de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg en de Centrale Raad v. Gezinsverzorging. Het is volgens b. en w. niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk, dat in deze omge ving, waar vele tehuizen voor be jaarden zijn gevestigd, met deze op leiding wordt begonnen. Op dit terrein bestaat een tekort aan geschoold personeel. De cursus zal per 1 september beginnen, evenals die voor het vormingswerk. B. en w. stellen verder voor een krediet van ƒ925,20 te verlenen voor de aanschaf van diverse leer- en hulp middelen voor de openbare school J. Zij willen aan de gymnastiekvereni ging „Achilles" voor de signaalafde ling een jaarlijks subsidie van. 100, geven. Een verzoek om financiële steun was Ingediend. B. en w. merken op, dat de signaalafdeling meermalen haar belangeloze medewerking heeft verleend bij festiviteiten en dit zeker zal blijven doen. SUBSIDIE VOETBALVERENI GING Een volgend voorstel is een subsidie van ƒ500,(eenmalig) toe te kennen aan de jubileumcommissie der voet bal- en atletiekvereniging „Middel burg" ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan. Men wil o.m. een voet balwedstrijd organiseren tussen twee bekende clubs. B. en w. zeggen aan vankelijk te hebben geaarzeld voor dit doel een subsidievoorstel te doen, maar na ampele overwegingen meen- Engelse deelnemers Booty en Brittain, konden allen de strijd voortzetten. Dat de strijd op dit vlakke terrein tegen wind en regen niet meeviel, bleek wel uit het feit dat slechts 62 van de 112 gestarte renners de wedstrijd beëin digden. Tot de uitvallers behoorde ook onze landgenoot Pieter de Jong. den zij toch met een voorstel te moe ten komen. Het bestaan van een der gelijke vereniging toch bevordert de sportbeoefening, houdt de jeugd bezig en dus zeker wel van algemeen belang te achten, aldus hun motivering. Anderzyds wordt door de ver schillende wedstrijden en ook door de te organiseren wedstrijd een vrij belangrijk bedrag aan vermakelijk heidsbelasting ontvangen. Vrijstel ling van deze belasting, (waarom voor de jubileumwedstrijd was ver zocht) is niet mogelijk, waardoor er een reden temeer was een subsidia toe te kennen. MIDDELBURG, 25 augustus. B. en w. hebben de raad verzocht een krediet van 243.500,be schikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe rijkswerkplaats op het grootindustrieterrein. Da bouwkosten zullen naar schatting 197.152.bedragen, de grond- kosten 46.267,20. In de toelichting wordt gezegd, dat het huidige onderkomen aan de Zuid singel niet meer geschikt is en dat het rijk heeft te kennen gegeven in Mid delburg een moderne en volledig ge outilleerde werkplaats te willen ves tigen. Het verzocht de gemeente een daarvoor geschikt gebouw in huur te* beschikking te stellen. Tijdens het daarop gevolgde overleg is overeen stemming bereikt over plaats, vorm en inrichting van een nieuw gebouw. De werkplaats krijgt de vorm vap een industriehal, hetgeen van belang is, omdat het rijk het gebouw slechtï zal huren voor vijf jaar, met stilzwij gende verlenging. Mocht het rijk d® werkplaats niet meer nodig hebben, dan is deze zonder meer geschikt voor de onderbrenging van een willekeurigs industrie. De huur zal gelijk zijn aan de voor de gemeente uit de stichting van het gebouw voortvloeiende kos ten, vermeerderd met de kosten van onderhoud, verzekering en grondlas ten. Deze kosten bedragen, gebaseerd op een afschrijvingsperiode van 40 jaar, 14.950,78. Alle kosten zullen du® volledig door de huur worden gedekk zodat er alle aanleiding is het gebouw voor rekening van de gemeente te doen bouwen. 17-jarig Australisch zwemstertje in topvorm TOWNSVILLE, 25 aug. Het 17-jarige Australische zwemster tje Lorraine Crapp is er te Towns- ville in geslaagd het wereldrekord 400 meter vrije slag op haar naam te brengen. Zij liet een tijd van 4 min. 50,8 sec. noteren. Het oude rekord stond sedert 15 september 1940 met 5 min. 00,1 sec. op naam van de Deense Ragnhild Hveger. Bij een totaal tekort van 285.000 woningen 's-GRAVENHAGE, 25 aug. Op 30 juni van dit jaar had Neder land 258.000 woningen te weinig (en niet 298.000, zoals wij zaterdag ten onrechtte meldden). Sinds mei 1947 verminderde het tekort n.l. met 40.000 woningen. In de periode van 31 mei 1947 tot 30 juni j.l. kwamen er 448.000 bij: het aantal huizen steeg van 2.085.000 tot 2.533.000. In zijn publikatie vestigt het C.B.S. er met nadruk de aan dacht op, dat de verkregen cijfers bij de algemene woningtelling nog niet gecontroleerd zijn. Bij het cijfer van 258.000, dat een beeld geeft van de grootte van het woningtekort, dient men rekening te houden met het feit, dat de voorlopige uitkomsten voor 42 gemeenten geen tekort, maar een overschot aan huizen aanwijzen. Aangezien de overschotten in deze gemeenten in principe niet kunnen dienen voor de opheffing van tekorten in andere gemeenten, dient bij de be paling van het totale alsnog op te van gen tekort voor het rijk of de provin cies te worden uitgegaan van de ge meenten, waar alsnog van een tekort sprake is. In die 42 gemeenten waren er eind juni j.l. 477 huizen over, het geen in het op duizendtallen afgeron de woningtekortcijfer voor het rijk als geheel dus geen verandering brengt. In dit cijfer is geen rekening gehou den met een onder normale omstan digheden algemeen noodzakelijk ge achte woningreserve. GEEN EIGEN DEUR In de voorlopige cijfers is evenmin rekening gehouden met de rond 30.000 getelde huizen zonder eigen toegangs deur. Eerst bij verdere bewerking zal blijken hoeveel van deze woningen als een aanvaardbare behuizing zullen kunnen worden beschouwd, welk aan tal dan een even zo grote verlaging van het tekort zal betekenen. Een cor rectie in dezelfde geest zal kunnen worden toegepast, als bekend is voor hoeveel inwonende gezinnen de inwo ning geen verband houdt met de op dit ogenblik bestaande woningnood. In de jaarverslagen van de een trale directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting is tot dusver re voor deze twee factoren een cijfer van resp. 31.000 en 50.000 aangehou den. Daarvan uitgaande zou het wo- ningtekortcUfer verminderd kunnen worden van 258.000 tot 177.000. Maar daarmee wordt vooruitgelopen op de definitieve cijfers, zodat er geen re kening mee is gehouden. Onder de 18.000 onbewoonde wonin gen, die in de publikatie worden ge noemd, zU'n mede begrepen de op 30 juni j.l. gereedzijride, maar nog niet betrokken nieuwe woningen, alsmede de tengevolge van beschadiging tijde lijk niet bewoonde huizen. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat in de cijfers regionale verschillen voor wat betreft de kwaliteit der woningen niet tot uitdrukking komen. Bij de verdere bewerking der cijfers zal dit de bij zondere aandacht hebben. Geref. Kerken. Aangenomen naar Andel, P. Joosse, kand. te Goes, die bedankte voor Bruchterveld, Lexmond en Zaltbom- mel-Gameren, Het wereldrecord op de 440 yards vrqe slag werd ook door Lorrainè Crapp verbeterd. Zij liet voor deze af stand een tijd van 4 min. 52,4 sec. no teren. Het oude record stond sedert 18 februari van dit jaar met 5 min. 5.9 sec. op haar naam. Zij verbeterde het record dus met niet minder dan 13.5 sec. NOG TWEB Ook de wereldrecords op de 200 ma ter en de 220 yards vrije slag sneuvel den. Lorraine Crapp liet voor dez® nummers de tijden van 2 min. 19.3 sec. en 2 min. 20.5 sec. afdrukken. De oude wereldrecords stonden se dert 25 februari van dit jaar op naam van Dawn Fraser (Austr.) met resp. 2 min. 20.6 sec. en 2 min. 21.2 sec. Ook Dawn Fraser verbeterde een wereldrecord, nl. de 100 yards vrij® slag, waarvan Jody Alderson (V.S.) met 58.1 houdster was sedert 30 juli 1954. Dawn Fraser zwom een tijd van 56.9 sec. De tijd van Dawn Fraser op de 110 yards (1 min. 3.3 sec.) betekent, indien aan alle reglementaire voorwaarden is voldaan, een verbetering van het we reldrecord 100 mtr vrije slag, dat met 1 min. 4 sec. sedert 14 april j.l. op naam van onze landgenote Cockie Gastelaars staat tenzij de F.I.N.A. anders mocht beslissen. HULST, 25 aug. Vanmiddag om twee uur is de nieuwe weg Hulst-Tra- gel-St. Jansteen officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr mr. de Casembroot. Nadat het lint was doorgeknipte maakte het gezelschap autoriteiten een rondrit door het dorp St. Jansteen in feesttooi. De Commissaris sprak over het be lang van deze nieuwe weg voor geheel oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij is noodzakelijk in het verkeer naar en van België. Van Perkpolderhaven tot aan de Belgische grens (Capellebrug) loopt er thans een prachtige baan via Hulst en St. Jansteen. Een uur later, rond drie uur, opende de Commissaris der Koningin even eens te St. Jansteen met een kort woord de tentoonstelling voor handel, nüverheid en industrie, georganiseerd door de stichting „Steen Vooruit".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2