Hakarios ontmaskerd als de leider van EOKA-ondergrondse _r Vier Brabantse gemeenten gaan samen 5.000 woningen bouwen Grieks-Cyprioot vroeg asyl op Egyptische bodem Mevr. Bouman in september naar Nederland terug Moordaanslagen door jongelui te Heer (L) en Amsterdam Zwaarste storm van deze eeuw teistert Duitsland Het weer in Europa Vlissingse Zomershow kreeg een nat slot Nasser bereid tot overleg met commissie van vijl PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Buitgemaakte documenten brengen klaarheid Ruim f 150.000 voor nabestaanden Marcinelle Geen verdedigster van overige Nederlanders Ze^uwse vrouw ernstig gewond bij botsing Fietsenmaker doodgeschoten oude man gewond ïlieuuAb ui 'tkoM Twintig doden en 200 gewonden Pool bleef de eerste „raddraaier" Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3887, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3484 vv'nd.-hootdredacteun Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 27 aug. 1956 Geen 'siësta voor 'Sultan (Zie pagina 3) i- en ondergang van Zon en Maan: osdag: Zon op 5.44 u., onder 19.38 Maan op 22.15 u., onder 13.44 u. Hoogwater dinsdag 28 aug.: Vlissingen: 6.56 u. 1.92 m., 18.15 u. 1.93 m. Terneuzen: 6.22 u. 2.09 m., 18.42 u. 2.10 m. Wemeldinge: 7.30 u. 1.67 m., 19.45 u. 1.57 m. Zierikzee: 7.11 u. 1.47 m., 19.26 u. 1.88 m. DEN HAAG, 25 aug. Op giroreke ning 777 van het Ned. Kode Kruis, ten behoeve van de nabestaanden der slacht offers van de mijnramp te Marcinelle, is tot op heden een bedrag van 150.449,88 ontvangen. Overeen gekomen is, dat het geld van het Nederlandse Rode Kruis mede gestort zal worden in een speciaal fonds, dat ge vormd wordt ten behoeve van de 450 kin deren der omgekomen mijnwerkers. Uit dit fonds zullen dan in de loop der jaren beurzen voor een vakopleiding dan wel andere studiebeurzen worden verstrekt. HEVIGE HAGEL VAL IN HAAMSTEDE GOES, 25 aug. Tijdens een zware bui, vanmiddag omstreeks half zes, is er veel hagel gevallen in de buurt van Haamstede. De hagelstenen waren zo groot, dat ze geruime tijd. bleven lig gen. Het fruit liep veel schade op. Het glas van de tuinderijen bleek bestand tegen de hagelstenen. LONDEN, 27 aug. (Reuter). Het Britse ministerie van koloniën heeft verklaard, dat uit verscheidene duizenden buitgemaakte docu menten is gebleken, dat de leider van de verzetsbeweging E.O.K.A. op Cyprus, Grivas, onder de „persoonlijke leiding" van bisschop Makarios heeft gewerkt. Makarios is door de Britten verbannen naai de Seychellen, een eilandengroep in de Indische oceaan. De documenten zijn pas kort geleden in beslag genomen. Men is nog druk bezig met de vertaling. Makarios had een leidende rol ge speeld bij de oprichting van de EOKA. Hem was gevraagd de datum van het begin der operaties vast te stellen. Hij had geld verstrekt voor het smokkelen van wapens naar Cyprus. Moord? Aan de minister van koloniën, Len- nox-Boyd, is op een persconferentie de vraag gesteld, of de aartsbisschop nu wegens medeplichtigheid aan moord DJAKARTA, 25 aug. (A.N.P.). Mevrouw Mieke Bouman, de ver dedigster in de zaak tegen de Ne derlander Schmidt, heeft mede gedeeld, dat zij een verzoek om als verdedigster te willen optreden in de zaken tegen de andere Neder landers, die zich op de beschuldi ging van ondermijnende activitei ten nog in hechtenis bevinden, niet in overweging zal nemen. NIEUWE SLACHTOFFERS Deze verklaring legde zij af na de bekendmaking door de officier van -titie Harahap, dat hij is benoemd tot openbaar aanklager in de zaken te gen de Nederlanders Doornik en De Mey van Gerwen, die ruim drie jaar geleden in verband met de beschuldi gingen tegen Schmidt en wijlen Jung- rchlaeger werden gearresteerd. Enige tijd geleden deelde de vroege re openbare aanklager Sunarjo mede, dat Doornik, oud-Nederlandsindisch bestuursambtenaar, en De Mey van Gerwen in Djakarta terecht zullen staan, terwijl de Nederlander De Braai voor het landgerecht in Sumedang zal worden berecht. UITSPRAAK SCHMIDT 10 SEPTEMBER Mevrouw Bouman zeide dat zij zo- Motorrijder op slag gedood NTEUWERKERK, 25 augustus. Vanmiddag om drie uur is in Steenbergen een verkeersongeluk gabeurd waarbij een persoon werd gedood en vijf personen werden gewond, van wie twee ernstig, o.w. mej. R. Heyboer uit Nieuwerkerk. In een onoverzichtelijke bocht reed de automobilist met een waarschijnlijk te grote snelheid, waardoor hij te veel naar links zwenkte. Daardoor kwam hij in aanrijding met de hem tegemoet komende motorrijder M. van Strien uit Gorinchem. Van S. werd op slag gedood. Zijn duopassagiere, mej. R. Heyboer uit Nieuwerkerk, kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht. De auto kantelde en viel van de dijk. De vier inzittenden uit Steenbergen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Tholenaar tegen boom BERGEN OP ZOOM, 26 augustus. Zondagmiddag omstreeks vier uur ramde te Bergen op Zoom een vracht auto bestuurd door de heer J. Stoutjes- dijk uit Tholen een boom, die afknap te, en daarna een tweede boom. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, maar wonder boven wonder kwamen de heer S. met drie kinderen van resp. 3, 5 en 10 jaar er heelhuids af. Dodelijke afloop ZIERIKZEE. De 27-jarige G. C. van A. uit Alphen, werkzaam bij het herstel van Schouwen-Duiveland, die i:i de nacht van woensdag op donder dag door onbekende ooozaak van de laadbak van een auto viel op de pro vinciale weg bij Zierikzee, is zaterdag aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. dra de zaak-Schmidt is afgelopen, naar Nederland wenst terug te keren. Op 10 september zal Mevr. Bouman haar pleidooi in de zaak-Schmidt hou den. Verwacht wordt, dat de rechter Rochjani binnen een maand zijn von nis zal uitspreken. Harahap verklaarde, dat de zaak te gen Doornik binnen tien dagen zal be ginnen, en die tegen De Mey van Ger wen kort daarna. Het is nog niet be leend wie hen zal verdedigen, doch Harahap heeft reeds te kennen gege ven geen verdediger uit het buiten land te zullen aanvaarden. De „levensaders" van Koeweitde oliepijpleidingen, zoals deze te zien 'm bij Mena Al-Ahmadi. De pijpen lopen van deze havenplaats recht streeks naar de bronnen. De olie-industrie van het Midden Oosten is weer in het centrum van de de belangstelling komen te staan door de naasting van het Suezkanaal, waar door de olievoorziening van het Wes ten in gevaar kan worden gebracht. TWEEMAAL ROOFMOORD TIJDENS WEEK-END MAASTRICHT, 26 aug. Tijdens het weekend zijn jonge mannen, van 18, 21 en 22 jaar, te Heer (Limburg) en Amsterdam op roofmoord uitgegaan. Een 50-jarige rijwielhandelaar uit Heer werd daarbij doodgeschoten, terwijl een oude man te Amsterdam ernstig werd gewond. De daders zijn reeds gearresteerd en ze hebben bekend. Zaterdagnacht is door de rijkspolitie de 50-j. rijwielhandelaar Mohenen zwaar gewond aangetroffen in zijn woning te Heer bij Maastricht. De man is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondin- MEVROUW MIEKE BOUMAN .moegestreden zal worden vervolgd. De minister zei, dat door de documenten een nieuwe toestand is ontstaan en dat de positie van de aartsbisschop nauwkeurig zal worden bezien. Over een dag of veertien, wanneer men met de vertaling gereed is, zal er meer worden gepubliceerd. Via ober Cotzonis heeft zaterdag politiek asiel in Egypte gekregen. Hij was in Rho desie gearresteerd en werd per vlieg tuig naar Cyprus gevoerd. Tijdens een tussenlanding op het vliegveld van Cairo slaagde hij erin contact op te nemen met de Egyptische politie, via een Griekse ober in het restaurant van het vliegveld. Zijn verzoek om politiek asiel werd direct Ingewilligd. Volgens Egyptische bronnen was Cotzonis op een vals paspoort uit Cyprus, waar hij op een regerings bureau werkte, gevlucht nadat bekend was geworden dat hij betrekkingen met E.O.K.A. had. Dr. Alfred Kinsey, de Amerikaanse bioloog, die over heel de wereld be kend is geworden door het onder 4Jn leiding ingestelde onderzoek naar het sexuele gedrag van de mens, is zater dagochtend op 62-j. leeftijd te Bloo- mington overleden. Tussen een menigte voor een bios coop is in New Delhi een bom ontploft, waarbij 5 mensen gedood en 83 ge wond werden. De zoekgeraakte familie uit Limburg is behouden en wel uit Italië In Maas tricht teruggekeerd. Vijf schepen met oorlogsmateriaal worden in Southampton geladen. Be stemming „onbekend", aldus Engelse regeringskringen. Zestienhonderd meter hoog worden de wolkenkrabber, die de bekende Amerikaanse architect Frank Lloyd heeft ontworpen in Chicago. De invoer van tomaten is door Bel gië en Luxemburg m.i.v. dinsdag 28 aug. a.s. tijdelijk stopgezet. Jo Vincent benoemd aan muziekschool Haarlem HAARLEM, 25 aug. Mevrouw Jo Vincent is met ingang van 1 septem ber benoemd tot noofdlerares aan de muziekschool van de maatschappij tot bevordering van de toonkunst te Haar lem. Mevrouw Vincent, die sinds het neerleggen van de concertpraktijk in Zuid-Frankrijk woonde, zal zich nu in Aerdenhout vestigen. DUSSELDORP, 26 aug. (D.P.A.) Duitsland is zaterdag door de zwaarste storm sinds mensen heugenis getroffen. Volgens de laatste berichten zijn 20 personen om het leven gekomen, terwijl er ruim 200 gewonden zijn. Hier en daar zijn windstoten gemeten van 120 km per uur. De materiële schade is zeer groot. In het bijzonder werden de steden Dusseldorf en Hannover getroffen. Bij een steenbakkerij woei een veertig meter hoge schoorsteen om, in Keulen werd een groot tentenkamp verwoest en in Muehlhcim schoof een dak van een houtloods en kwam hon derd meter verder op een motorrijder terecht, die zwaar werd verwond. Talrijke parken werden totaal ont- bost doordat duizenden bomen omver gingen. Hoogspanningsdraden verdwe nen als waren het spinnewebben. In Lunenburg woei het dak van het stad huis. In sommige steden werd het tram- en busverkeer volkomen lamgelegd, toen telegraafpalen als lucifers af knapten. Politie, soldaten en brand weer kwamen handen te kort om hulp te bieden. OOK IN NEDERLAND Maar ook Nederland kreeg op verschil lende plaatsen zijn deel in deze ver nielingen. In Winterswijk vernielde een omvallende boom de elektrische bovenleiding en doodde een paard. Dankzij de rubberlaarzen bleef de koetsier gespaard. Ook bij Maas tricht kwamen bomen naar beneden en vernielden de elektrische leiding, zodat het treinenbaanvak werd ver sperd. Stockholm, regenbui 14 gr. Kopenhage, onweer 17 Londen, licht bewolkt 19 Luxemburg, zwaar bewolkt 18 Parijs, zwaar bewolkt 22 Nice, onbewolkt 25 Frankfort, half bewolkt 21 Genève, regen 20 Locarno, zwaar bewolkt 20 Innsbruck, zwaar bewolkt 22 Zuidelijke wind Geleidelijk weer toenemende bewol king met later plaatselijk enkele bui en. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuidwest en zuidoost. Op de meeste plaatsen iets hogere tempe raturen. Neptunus maakie uitslag bekend VLISSINGEN, 25 aug. De slotavond van de Vlissingse Zo mershow de grootse midden stands- en koopactie, die drie maanden lang de Scheldestad in haar ban gevangen hield kreeg zaterdagavond een verre van fees telijk slot. Een plotseling losbar stende bui met felle slagregens deed de vele duizenden toeschou wers bijna in paniek een droge schuilplaats zoeken die niet spoedig te vinden was zodat men in arren moede en doornat naar huis terugkeerde. Neptunus, die aan 't eind van zijn regerings periode in de Scheldestad naar het rijk der wateren zou terugkeren, kwam door toedoen van Pluvius gauw „in het water". Om half acht trok door de straten de drumband uit Roosendaal ,De Trommelaere van Roeselaere", Twee maitres gingen vooraf en naast de vaandeldrager liep de mascotte van De Trommelaere: een fraaie bok. Het corps ontving bij de vele hon derden, een warme sympathie. Om acht uur werd op de Grote Markt een demonstratie vendelzwaaien gegeven. Hiervoor was een speciale „Vendel suite" geschreven, waaraan én het bla zerscorps én de trommen medewer king verleenden. Een langdurig applaus beweest, dat het publiek deze „Trommelaere" ten hoogste waardeerde. „NEP"-Neptunus Om kwart over acht besteeg Neptu nus zijn troon om de prijswinnaars be kend te maken van de „De Ruyterspe- len". Hij had echter nog maar nét zijn mond geopend om de schare toe te spreken, of het begon te stortregenen, waardoor het publiek letterlijk werd weggespoeld. Neptunus en leden van het comité zochten beschutting onder het zeil dat de piano bedekte, waaruit zon neklaar werd bewezen, dat het „nep" met Neptunus was, omdat de ze heerser der zee evenmin tegen deze fikse regenbul kon als de „ge wone" landrot. Bovendien verander de de Heerser der Zee van gelaats kleur. Schrik door de donder óf door het vele water dat langs zijn gezicht stroomde? Hoe dan ook, Neptunus bleek niet „kleur- en waterecht". Het bleef gieten zodat besloten werd het hele grogramma af te gelasten. compleet met handtekening van M. A. de Ruyter" zal ontvangen. Zijn totaaltij d was 14 sec. Verdere uitslagen: Rad: F. Klosinki 4.8 sec.; Mast: J. Kozlowski, 5,9 sec.; Spriet: A. Visser, 2 sec. Jongens: Mast: W. Buys, 8.1 sec.; Rad: J. C. Minnaar, 5 sec.; Spriet: H. de Ridder, 2 sec. Meisjes, E. v. d. Horst, 4.8 sec. Spriet M. Bongers, 1.9 sec. CAIRO, 27 aug. (Reuter). Zondagavond heeft Egypte geant woord op het verzoek van Menzies om een bespreking tussen Nasser en de te Londen ingestelde com missie van vijf. Hoe dit antwoord luidt is officieel nog niet bekend gemaakt. In politieke kringen wordt echter aangenomen, dat Nasser zich bereid heeft verklaard in overleg te treden met genoem de commissie. Van Egyptische zijde is verder ge zegd, dat de Egyptische regering bij het overwegen van de uitnodiging van Menzies aan president Nasser in aan merking had genomen, dat de voorge stelde bijeenkomst de Egyptische re gering tot niets bijzonders verplicht en dat het louter om een uiteenzetting van standpunten zal gaan. Een commentator van radio-Cairo heeft zondagavond gezegd, dat Egypte nooit zal instemmen met een beheer van het Suezkanaal door buitenlan ders. Daarentegen was Egypte bereid alle gewenste waarborgen te geven voor de vrijheid van scheepvaart in het kanaal. Neptunus was echter wél zo welwil lend ons de uitslag van de De Ruyter- feesten mede te delen. Totaal 916 per sonen namen aan de volksspelen deel. In 1955 veroverde de in Vlissingen woonachtige Pool Koslowskl de wis selbeker én daardoor de titel „Eerste Raddraaier van Vlissingen". Ook dit jaar wist hij zijn titel te continueren. Wederom kwam hij in het bezit van de zilveren wisselbe ker, terwijl hij voorts als tastbare herinnering de „Blauw geruite Kiel, gen is overleden. Hij had vier schot wonden. De zwaargewonde heeft de politia echter nog kunnen meedelen dat vrienden van zijn knecht hem overval len en neergeschoten hadden. De rijks politie heeft toen In de vroege morgeft van zondag de 18-jarige handlanger J. van G. en de 22-j. garagebediende I\f, S., beiden te Maastricht, van hun bed gelicht en in arrest gesteld. ECHTGENOTE IN SPELT Bij het voortgezet onderzoek heeft de politie aanleiding gevonden om ook de 45-j- echtgenote van het slachtoffe* aan te houden en later ook de 18-5. winkelbediende H. J. N. De beide jon gemannen v. G. en S. hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Zij hadden zo zeiden zij, van de bediende N., di« tot voor kort in dienst was bij het slachtoffer, een sleutel ontvangen van de woning van de geslagene alsmede een revolver. Zij zouden van de bediende, die een verhouding met de echtgenote zou hebben, en die na de moord vrij spel meende te hebben om het geld van da vermoorde in de wacht te slepen, f20.000.krijgen voor het neerschiet ten van de rijwielhandelaar. VIJF SCHOTEN De jonge mannen zijn de woning bin nengedrongen en hebben daar aan de slaapkamerdeur geklopt, waar zij da bewoner overvielen en nadat een van hen met een ploertedoder de man een klap op het hoofd had gegeven, heefj| v. G. vijf schoten gelost waarvan eï vier het slachtoffer troffen. De aangeT houdene N. en de vrouw ontkennen hardnekkig elke schuld aan het ge beurde. Mislukt Zaterdagavond omstreeks zeven uur is de 72-jarige alleenwonende heer W. Eijkes in Amsterdam-Q. door de 21-jarige elektricien W. M. met een hamer neergeslagen. Ernstig gewond werd de oude man naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij 's nachts nog geopereerd werd. Dank zij het feit, dat het slachtoffer zijn aanvaller herkende en, zij het niet geheel duidelijk, diens naam aan een te hulpgesnel- de buurman kon opgeven, kreeg de recherche een eerste -anwij zing. KRANTENGELD De heer E., die kranten rondbrengt, zat juist aan tafel zijn opgehaalde gela te tellen, toen de elektricien aanbelde. Deze, een kennis van zijn zoon, ging met de heer E. naar de huiskamer, waar eerst wat werd gepraat. Plotse ling haalde de elektricien de hamer te voorschijn en sloeg de oude man of> zjjn achterhoofd. Door het zien van de bloedende wond, die hij de oude man had toege bracht, nam de aanvaller de vlucht. De heer E. was in de gang in elkaaf gezakt. De elektricien heeft niets van het geld meegenomen. GOEDE KENNIS De recherche ging naar de zoon van het slachtoffer, die alle kennissen en relaties de revue liet passeren. Hij meende, dat M. bepaald niet de dader zou kunnen zijn. Om vijf uur 's morgens werd de elektricien van zijn bed gelicht. Aan vankelijk gaf hij bij zijn verhoor voor van niets te weten, doch tenslotte be kende hij de oude man te hebben neer geslagen. RUSTIG NAAR BED Na zijn daad was hij bij een vriend op visite geweest, en vervolgens rustig thuis naar bed gegaan. De heef E., die pas 6 weken in die straat woonde, zou volgens praatjes in de buurt geld be zitten. De elektricien, die werkloos is als gevolg van zijn gezondheidstoe stand, wou geld hebben. De man is nog niet eerder met de politie in aanraking geweest. TILBURG, 25 aug. In Tilburg zijn vanochtend de contracten ge tekend voor de houw van 5000 woningen in Eindhoven, Tilburg, Breda en 's-Hertogenbosch. Deze woningen zullen in vijf jaar tijds worden gebouwd. De ondertekening geschiedde tijdens een bijeenkomst in Tilburg van vertegenwoordigers van de vier gemeenten en de aannemers bedrijven die de woningen zullen bouwen. Het bouwplan voor deze 5000 wonin gen waarvan er jaarlijks 250 in elk ons land is gegeven. Er zij 70 miljoen gulden mee gemoeid. Eind oktober of begin november zal in 's-Hertogen bosch worden begonnen met de bouw van vijf proefwoningen. Zodra deze gereed zijn kan de basisprijs worden vastgesteld. Tijdens de bijeenkomst sprak bur gemeester Loeff van 's-Hertogenbosch zijn bewondering uit voor de bouw activiteit in Duitsland, waar men zo te zien minder formeel te werk gaat, har der aanpakt, langer werkt en een gro ter verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag legt. Nadat nog enkele toespraken waren gehouden werden honderd veertig handtekeningen onder de contracten 3 geplaatst. Op deze honderdveertig zul- der vier gemeenten zullen verrijzen len er nog vierhonderdveertig moeten is de grootste opdracht die ooit in volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1