KEUKEN verse vruchten «sap cn ZEEUWSCH WEEKEND IN ALLE DORPEN EN STEDEN Morgen zie ik je weer' een goede preek Nederland presenteeri zich te Stockholm Onder SCHAPEN Modieuse breimodellen, aangepast aan laatste mode, op show in Ede EN JONGE GROENTEN IN FRANKRIJK VERHAAL VOOR DE JEUGD pagina 8 EEN IDEAAL Wie neemt er plaatselijk het initiatief 4 I I e zijn in ons hoekje een paar weken met elkaar op stap \/\/sgeweest om eens te kijken hoe het elders toe gaat, maar nu wordt het toch tijd, dat we weer voet op vaderlandse grond zetten en vooral ook, dat we eens rondzien op ons eigen vrouwelijk terrein. Dat moet ook wel, want de post bracht ma teriaal, dat we samen eens moeten bepraten. Ik waarschuw ech ter tevoren, dat wat de post in mijn schrijfboekje deponeerde een wonderlijk allegaartje te zien geeft. Het voornaamste van deze week is wel een noodkreet van een moeder, wonend op één van onze Zuidbevelandse dorpen. Het woord vakantie is in deze tijd van het jaar niet van de lucht en het lijkt, of welhaast ieder er een poosje op uit kan trekken. Maar wie eens rondspeurt, weet te goed, dat er ook tal van gezinnen zijn, waar het eenvoudig onmogelijk is om ook maar voor enkele dagen weg te trékken. Geld speelt wel vaak de hoofdrol, maar ook kan het zijn, dat een moeder met een gezin van nog heel jonge kinderen zegt (al zou ze dan de kosten van een eenvou dig zomerhuisje kunnen financieren): „Ik blijf liever met dat kleine grut thuis dan me na een. vermoeiende reis een week of langer in een zomerhuisje te gaan be helpen". Daar is veel voor te zeggen, maar dat brengt mee, dat zo'n moeder wekenlang met haar spruiten moet op trekken en maar moet zien dat zij de dagen doorkomt. Dat is inderdaad een hele opdracht! Er komt bij, dat men de kinderen, die wel groot genoeg zijn om een poosje alleen buiten te spelen, toch onwillekeurig in de gaten houdt, om dat ook op de dorpen het verkeer ge noeg gevaren oplevert voor de jeugd, die, verdiept in het spel, er niet steeds aan denkt op te letten, waar ze loopt en draajt. Noodkreet Ik denk dat van een moeder met zo'n gezin de noodkreet kwam, of er in de krant niet eens over geschreven kan wor den, dat er op elk dorp en in de steden veilige speelplaatsen komen, waar men met een gerust hart de kinderen een poosje kwyt kan. Dat het voor vele moeders een uit komst zou betekenen is zeker, maar of het zo gemakkelijk te hereiken is, geloof ik niet, want zo'n speelplaats kost nogal wat geld. Onze briefschrijfster stelt voor: „Misschien zou met geld ophalen wat be reikt kunnen worden". Men zou moeten beginnen met een groepje te vormen, dat aan het gemeen tebestuur vraagt, of dat grond wil be schikbaar stellen. Dan zou men al een eind op weg zijn, als dit lukte, want moet men grond kopen, dan zijn er kapitalen mee gemoeid en wie zou die financieren? Er is meer nodig Doch al is men met de grond al een «-id op weg, men is er dan nog niet, want zo'n speelplaats moet werkelijk heel aan trekkelijk zijn voor het grut, anders ver kiezen de kleintjes nog op eigen geko zen plaatsen hun spelletjes te spelen en dan hebben de moeders nog geen rust, als ze buiten het gezicht zijn. Nu heeft men wel eens geprobeerd om de ouders, wier kinderen van de speelplaats gebruik maken, daarvoor een kleinigheid te laten betalen, maar naar ik hoor levert dat niet veel op, want dan zegt men al gauw: „Laten ze dan maar in een beetje rustiger straat hun vertier zoeken." Het deel, dat in elk geval zo'n veilige speelplaats zou willen hebben, kan niet voor anderen meebetalen. Dan wordt de som te groot. Er zijn dus svel moeilijk heden te overwinnen. Een andere mogelijkheid Onmogelijk is dot toch ook toeer n'et. De meeste plaatsen hebben ou derverenigingen voor het schoolon derwijs of voor het kleuteronderwijs. Als diezelfde mensert nu ook eens, dan niet als schoolvereniging, hun schou ders zetten onder het werk om te ko men tot een gezellig speelterrein, waar vooral de jongeren hun vrije uurtjes kunnen doorbrengen, niet be laagd door auto's en motors, dan is dat toch ook wetoot moeite waard. Als er maar een paar mee beginnen. Het zou voor veel moeders, die zelf al •en kort poosje echte vakantie moeten ontberen, een grote verlichting zijn, als ze wisten: „Ik kan een paar uurtjes aan het zo nodige huiswerk blijven, want mijn kroost is op een goed plaatsje, waar 't zich best kan amuseren!" Moeders komen te kort Er wordt tegenwoordig gezorgd, dat Ieder, die een baan heeft, behoorlijk vrij af krijgt, maar moeders met gezinnen komen hierbij nogal eens te kort. Zij mogen dan zorgen, dat de groteren, die er al »/el op uit kunnen, met pak en zak klaar zijn voor de tocht. Sn als er dan niet genoeg geld beschikbaar is om met de rest van het gezin ook weg te trek ken, dan heeft moeder de taak om met die jongeren de weken van „vrijheid" op cjn beetje plezierige manier door te ko men. Verder moet natuurlijk ook het huishoudelijk leven wel het gewone gan getje gaan, dat wil zeggen; eten en drin ken op tijd klaar, en zorgen, dat de teil met wasgoed niet te veel overloopt en nog duizend andere werkjes meer. Daarom kan Ik me Indenken dat vele moeders, die de noodkreet „horen", op eens zeggen: „Ja, dat heb Ik nou eigen lijk ook al eens gedacht." Als al die moeders nu eens de „hoof den bijeenstaken," dan zou er toch plaat selijk wel wat te bereiken zijn. Nu beginnen! Al is het dan voor dit jaar te laat om er nog profijt van te hebben, laat men dan nu beginnen, dan kan men voor een ander jaar wat bereikt hebben. Ik ben altijd bereid berichten door te geven, opdat zo de moeders elkaar mogen vinden om te komen tot samenwerking. Maar mannenkrachten en mannen- wijsheid zou men er ook best bij kun nen gebruiken. Voor deze éne keer zeg ik: „Jammer, dat mannen niet neuzen in een vrouwenhoekje van de krant. Daarom geef ik voor een keertje verlof om dit vrouwenpraatje eens onder de neus van de mannen te houden!" voor Pluimvee en Eieren te De Bilt, ln samenwerking met het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad te Den Haag. Op een onbewaakt ogenblik kreeg mijn eigen heer en meester het boekje in handen en nu zit ik eraan vast, want ik beloofuer gebruik van te zullen maken. Nu, het is toch wel wat waard, want het spreekwoord over jiart en mannenmagen" weten we al lemaal wel. U kunt uit dit boekje leren, hoe U in derdaad hartenveroverende schotels kunt maken van kip, gans, konijn, kalkoen, haas en nog meer. En niet te vergeten de kippensoepen! De poelier, waar U ge woon zijt uw boutje te bestellen, kan zorgen, dat U zo'n boekje in uw bezit krijgt. Volgende week hoop ik U een paar recepten te geven, die Ik zomaar uit dat boekje mag overnemen. Met dit warderlijke mengsel van een speelplaats en een mals boutje moet U deze keer uw maal doen, want ik moet stoppen, uit vrees anders hutspot te ma ken in onze Weekendhu^houding van wege mijn onbescheiden hap uit de Ander chapiter En nu wat anders: ik waarschuwde al, dat er een rare combinatie te wachten was voor dit hoekje. Niet mijn schuld, maar van de post, die dit mengsel voor mijn neus legde en ja, als mannen dit hoekje lazen, had ik op slag hun sym pathie gewonnen, want ik ga u vertellen, dat ik zo'n alleraardigst boekje ontving met 33 verrukkelijke recepten. Dit boek je is een uitgave van het Bedrijfschap H:t is zo langzamerhand wel een cli ché-uitdrukking geworden om van een hoek of van een film te zeggen, da het effect groter is dan dat van tien preken. Dan zullen het tien slechte preken zijn. Die z ij n er, even als er slechte boeken en slechte films bestaan. Als wij beweren, dat de Amerikaanse cinemascope kleuren film „A man called Peter", ln het Ne derlands: „Morgen zie ik je weer", het levensverhaal van Peter Marshall, op ons evenveel indruk heeft gemaakt als een goede preek, dan hebben wij daar mee tegelijk gezegd, dat de film een goede film is. En wij zijn, als wij alle indrukken samenvatten, geneigd te zeggen, dat deze film vele mensen, die van de kerk en het christelijk geloof vervreemd zijn, meer zal doen dan een preek. Maar laten wfl niet verder gaan met het vergelijken. O.i. is het merkwaardi ge van „Morgen zie ik je weer", dat tenslotte het gesproken woord het doet er wordt voor minstens de helft van de tijd in gepreekt! Misschien voor Ne derlandse oren, die dogmatische en exe getisch tot in de puntjes verzorgde pre ken gewend zijn, wat te Amerikaans, maar toch met de Blijde Boodschap als enige Inhoud. In al zijn eenvoud zegt de prediker het steeds maar opnieuw: bekeert u tot God en laat Hem uw le ven regeren; gelooft in Christus en weest blij in dat geloof. O.i. is dit het voornaamste, dat de toeschouwers boeit en aangrijpt. Ook de mens, die, bewust of onbewust, zijn eigen gang' gaat. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat b.v. in een Haags theater deze film zes weken lang draai de? Want het verhaal zelf is simpel. De Intrige alleen zou de aandacht niet van begin tot einde geboeid houden! Evenmin uitsluitend het spel, hoe voor treffelijk dit ook is. Wij zullen geen beschrijving van de inhoud van de film geven. Onlangs de den wij dit reeds. Maar mede naar aan leiding van „A man called Peter", die de C.F.A. in Middelburg drie avonden vertoonde, mogen wij vaststellen, dat het Woord ln zijn directheid ook nu nog de moderne mens aanspreekt in zijn schamelheid en zijn diepste eenzaam heid. T. plaatsruimte-schaal. Maja. 's-GRAVENHAGE, 24 augustus. Op de grootste jaarbeurs van Scandi navië, de St Eriks Massan, die dit jaar van 1 tot 16 september wordt ge houden, zal Nederland voor de elfde maal met een paviljoen vertegen woordigd zijn. Verwacht wordt, dat de deelneming van de stichting „Am sterdam Fashion Week" vanwege de dagelijks te houden modeshow, waar een keur van damesconfectie zal wor den getoond, een grote aantrekkings kracht zal hebben. Een interessante expositie van dia mant en precisiegereedschap, alsmede een representatiestand van de Neder landse zuivel, een toeristische stand van de stad Amsterdam geven teza men met produkten als vleesconser- ven, bier, jenever, likeuren, chocolade, beschuit, zeep, eau de cologne, schoe nen, plastic meetapparatuur, dames- onderkleding, damesavondkleding, si garen, sigaretten, elektrische reklame- klokken, elektrische naaimachines, vuurwerk, planten in speciale verpak king een reeks van produkten waar van een groot deel op genoemde jaar beurs niet eerder werd tentoongesteld, zodat een grote belangstelling hier voor wordt verwacht. De Nederlandse expositie wordt als geheel gebracht onder het motto „Land beneden de zeespiegel" en wil een indruk geven van de resultaten van de eeuwenlange strijd tegen het water. »an Tant» iruus Zaeuwsch W.ekert Goes Mijn beste nichtjes en neven, Vorige keer vertelde ik jullie al, dat ik in mijn vakantie nog al eens dacht, ik wilde wel, dat heel mijn raadsel familie eens even bü me was om eens goed rond te kijken hier. Nu ga ik jullie weer eens van zo'n ogenblikje vertellen, dat ik wel wilde, dat jullie allemaal rondom me heen stonden. Wat ik toen zag? Dat vertel ik nog niet dadelijk, maar eerst ga ik een ra re vraag stellen. Zeg gaan jullie 's morgens weieens naar school met de gedachte, wat fijn toch, dat ik naar zo'n mooie school mag gaan, waar al les zo lekker licht en fris is? Nee natuurlijk daar denk je eenvou dig niet aan. Laat ik maar gauw zeg gen, dat ook ik vroeger nooit met zul ke brave gedachten naar school stapte, anders zouden jullie nog mopperend zeggen, met zulk een tante valt niet te praten. Maar als jullie nu eens allemaal met me op stap geweest waren in een heel oud klein Frans plaatsje en je had, net als ik eens een poosje stil gestaan in die wonderlijke smalle oude straatjes met al even oude huizen en gebouwen, dan had je misschien, net als ik gezegd, nou dat is allemaal wel fijn als je het eens gezien hebt, maar om hier te wo nen, brrr. Grauwe huizen met muren van haast een halve meter dik en dan van die kleine raampjes er in, waar- toonden geen belangstelling voor Motto voor het seizoen: „Even vrij? BREII" wollen jumpers (Van een onzer verslaggeefsters) Dinsdag stond Ede in het teken van „Het Schaap". Ter gelegen heid van de jaarlijkse schapendag werd er een schapenmarkt ge houden. In Veluwse kledij gestoken vrouwtjes demonstreerden de spinkunst en meisjes en vrouwen bekampten elkaar in een span nende breiwedstrijd. De modeshow, die 's middags in het openlucht theater werd gegeven, bleef eveneens helemaal in schapenstijl: aan de talloze bezoekers die het amphitheater bevolkten werden namelijk door de Nederlandse breiwolindustrie en het Internationaal Wol secretariaat de nieuwste breimodellen gepresenteerd. Een schaapskooi diende als kleedka- de minste belangstelling, hoewel ze nu mer voor de mannequins, terwijl de Edese schaapskudde voor een stijlvol decorum zorgde. Theus Minnen, de scheper, die op z'n Veluws, een blauw kiel, een zwarte broek, witte klompen en een zwart zijden petje droeg, had de grootste moeite om zijn schaapjes op het rechte pad te houden. Tot grote hilariteit van de modeshow-bezoekers sjokten de wollige viervoeters n.l. telkens onder veel geblaat naar de kooi, waar ze hun nieuwsgierige koppen naar binnen sta ken om eens te kijken wat al die men sen in hun domein deden. Voor de leu ke jumpertjes toonden ze echter niet Een gezellige juniper in schuin streep motief, dus een model dat zeer goed afkleedt. De aardige pas geeft aan het geheel een apart cachet. Zorg voor Nu er zoveel verschillende soor ten verse vruchten en jonge groenten te krijgen zijn, wil len we die graag een plaatsje op 't weekmenu inruimen. Vers fruit en verse groente zijn niet alleen een ware traktatie, maar bevorde ren bovendien door hun hoog ge- UIT DE halte aan vitamines de gezondheid. Dat ieder hieraan na de betrekke lijk zonloze lente en zomer grote behoefte heeft is vanzelfsprekend en het is daarom van 't grootste belang deze behoefte nu zoveel mogelijk te bevredigen. Zondag: Toast met schelvislever; kalfsfricandeau met princessebonen en aardappelen; sinaasappelbakjes. Maandag: Ragoütbroodjes met pad destoelen, sla, aardappelen; muesli. Dinsdag: Snijbonen met aardappel puree en kaassaus; pruimenomelet. Woensdag: Stamppot van rauwe an dijvie met spekblokjes; meloen. Donderdag: Eieren met kerrysaus in rijstrand, bloemkoolsla; vanillevla met gebakken appelschijven. Vrijdag: Visgehakt, gemengde sla, aardappelen; rijst met bessensap. Zaterdag: Tomatensoep; pannekoek jes met perenmoes. Recept: Sinaasappelbakjes: 2 sinaasappelen, 1 banaan, 1/8 liter slagroom, basterdsuiker. De sinaasappelen halveren, het vruchtvlees er voorzichtig uithalen en in kleine stukjes snijden. De sinaas appelen goed schoonmaken, zoveel mo gelijk alle vliezen verwijderen. De ran den met een schaar inknippen zodat er puntjes ontstaan. Het vruchtvlees van de sinaasappelen mengen met de aan schijfjes gesneden banaan en suiker naar smaak, hiermee de helften vullen en de bakjes garneren met de stijfge- slagen room. Recept: Visgehakt: 250 gr. ontgrate, gekookte vis, 1 klei ne ui, X ei, 1 eetlepel fijngehakte pe terselie, peper, zout, sap van J4 citroen 2 eetlepels bloem, paneermeel, boter. De vis fjjnhakken, mengen met de gesnipperde ui en de andere bestand delen en op smaak afmaken met zout en peper. Er niet te grote koekjes van vormen, deze door paneermeel halen en in de koekepan gaar en mooi bruin bakken. toch eens de gelegenheid hadden om te zien wat de mensen met hun vacht uitvoeren. Bij wijze van troost gingen de uit hun woning verdreven dieren zich toen maar te goed doen aan de rozen die het openluchttheater van Ede sieren, maar ook dit lekker hapje werd hun door Theus Minnen niet gegund. Vlot De modellen die de vrouwelijke, de mannelijke en de kinder-mannequins toonden, werden door de toeschouwers met een hartelijk en welgemeend ap plaus ontvangen. De kindertrüitjes en -pakjes, de damesjumpers en de he rentruien ware'., vlot en aangepast aan de laatste mode. De kleurencombina ties waren smaakvol, de pasvorm was uitstekend en de ontwerpers van de modellen hadden kennelijk geen ge brek aan fantasie. De meeste modellen waren eenvou dig en gemakkelijk te breien. De tri- cotsteek en de gerstekorrel zijn nog steeds niet uit de mode en ook nu de den zij het weer goed. Zowel sportieve ais meer geklede truien en jumpers werden in rijke variatie getoond. Vele modellen hadden een schouderpas, rond of in V-vorm, al dan niet in een contrasterende kleur. De twinsets had den praktisch allemaal moderne los hangende jasjes en jumpertjes met korte aangebreide mouwtjes. De jongste mannequins, Anne-Marie, Loesje en Eiko, showden een beet je verlegen glimlachend leuke rok jes en pakjes en lekker warme winter truien. Even vrij? Brei! De Nederlandse breidwolindustrie heeft op deze show heslist een goed figuur geslagen. De modieuse en smaakvolle modellen zullen dan ook ongetwijfeld vele dames doen be sluiten om zelf de naalden (weer) eens ter hand te nemen. De Neder landse vrouw breit trouwens al meer dan haar zusters in België, Frank rijk en' Engeland. Ondanks de vele machinaal gebreide kledingstukken die in de winkels worden aangebo den, stijgt de afzet van handbreiwol in ons land nog steeds. In 1938 be droeg het verbruik b.v. 267 gram per hoofd van de bevolking en in 1955 bijna 300. Ook de produktie van handbreiwol in Nederland neemt steeds toe. Tegen over de 2.400.000 kg wol die in 1938 de fabrieken verliet, stond in 1955 een produktie van 4.331.000 kg. De lengte van het geproduceerde breigaren was dat jaar ongeveer 14 miljoen km. Dit „draadje" zou men 350 maal om de aarde kunnen wikkelen! Export De breiwolomzet bedroeg in 1955 in ons land rond 60 miljoen gulden, ter wijl voor 25 miljoen gulden naar 40 verschillende landen werd geëxpor teerd. Het betreft hier dus alleen handbreiwol, wol die met de hand wordt verwerkt. De grote opgang die het breien on der de Nederlandse vrouwen maakt, wordt o.a. veroorzaakt door de ver houdingsgewijs lage prijzen van de wol. Terwijl de lonen en fabricagekos- ten sinds 1950 zoals bekend belangrijk gestegen zijn, liggen de prijzen voor de handbreiwol nu in 1956 gelijk met of zelfs nog Iets lager dan die in het begin van 1950. De campagne die de Nederlandse breiwolfabrikanten samen met het I.W.S. in het komende breisei- zoen zal gaan voeren, heeft dan ook als motto: Even vrij? Brei! Een bijzonder flatteus manteicostuum van een mooie dunne wol gemaakt. Een model dat V met veel variaties kunt dragen, zowel voor middag als avond. door je alleen maar kon zien, dat het van binnen, midden op de dag nog schemerdonker was, nee dan zou ja wel vanzelf gaan zeggen, wat is dat bij ons helemaal anders enveel fijner. Midden in zo'n smal oud straat je zag ik een bijzonder huis staan. Ja, wel de moeite waard om eens naar te kijken, maar ook heel oud en grauw. Doordat de ramen wijd open stonden kon ik vrij uit naar binnen kijken en daar zag ik heel wat kinderen aan een gedekte tafel zitten. Het was een leuke en vrolijke groep, die plezier genoeg hadden, ondanks dat donkere gebouw hoor. Maar je moet denken, ze weten niet beter, en naar ik vermoed, was het een soort vakantiehuis, dus dan heb je vanzelf wel pret. Al kijkend daar, dacht ik ineens weer aan jullie allemaal. Jullie hadden vast een raar gezicht getrokken bij de gedachte, dat je in zo'n somber geval je vakantie zou moeten doorbrengen. Met de gewone woonhuizen is het vaak al net zo. Al leen in de huizen, die pas in de laatste jaren gebouwd zijn, is het anders, maar jullie hegrijpen wel, dat de meeste huizen in zo'n groot land veel ouder zijn. Als ik dan jongens en meisjes, net als jullie uit zulke donkere gangen of portalen naar buiten zag stappen maakte ik steeds vergelijkingen met de leuke en frisse huizen in ons land. Dat alles zo dik en zwaar en somber lijkt, komt omdat men daar heel an dere stenen gebruikt. Vaak van die zware dikke brokken steen, die men zomaar uit de bergen gehakt heeft. Zulke kluiten steen passen niet zo pre cies op elkaar als die mooie rode ge bakken stenen, die allemaal eender zijn, waardoor het bouwwerk altijd een rommelig aanzien krijgt. Zo zie je, dat het nog al wat ver schil uitmaakt in welk land je woont. Nu zijn de mensen daar ook echt aar dig en vriendelijk hoor en het is leuk er eens wat rond te trekken, maar al» je dan weer terug bent in eigen land, dan kun je wel zeggen, ons land is dan wel klein, maar het is er ook alles zo fijn. En daar kun je echt wel trots op zijn. Zo merk je, dat je door een be zoek bij de „buren", ineens kunt leren, dat we zelf in eigen land nog zo heel veel moois en goeds hebben, waarvoor we dankbaar kunnen zijn. Als jullie groot zijn, dan ga je er ook eens een kijkje nemen. Er valt altijd nog heel wat te leren, al doe je dat op zo'n manier weer eens wat makkelij ker dan thuis met je neus in de boeken. Maar nu stop ik, om nog gauw een paar brieven een beurt te kunnen ge ven. Dag hoor. Jullie tante Truus. Puzzeltje te Bruinisse. Dank zij jouw leuke beschrijving heb ik genoten van jullie vaartocht. Ik vind jullie hebben getoond echte flinke zeeuwse meiske» te zijn, die zich niet door regenbuitjes van hun vakantie pleizier laten bero ven. Zo hoort het ook. Overal waar jullie geweest zijn, ben ik oók al eens geweest, waardoor ik me alles duide lijk kon voorstellen. Maar ik heb dia tocht nooit al varend gedaan, en dat lijkt me juist zo verrukkelijk, want ik ben dol op varen. Je idee voor één va- eantie-puzzelis niet slecht, maar dan moet er een ander geportret teerd worden, wan de gedachte dat ik mezelf in de krant zou doen zetten, doet me blozen. Zullen we jouw por tret nemen? De mooiste inzending zou ik je dan toesturen. Je tekeningen wa ren prachtig. Zilvervos te Veere. Als je zoveel lo gees hebt, dan kun je zelf ook niet uit gaan, denk ik. Maar met elkaar heb ja dan ook zeker wel pret genoeg ge maakt. Ik kan me goed begrijpen, dat je familie eens graag een keertje naar het mooie Veere komt, want ik neem daar telkens weer ook graag een kijk je. Of ik vroeger poppen had? O ja en een compleet poppenhuis er bij. Leuk was dat. Toch had ik er niet zoveel als jij. Natuurlijk is je vriendin welkom in onze raadselkring. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. 3 Jaap kruipt ln volle tevredenheid wat minder mooi uit, dan die bij ons, achterin bij vader, terwijl hij zijn broer nog gauw even vraagt, of die straks hen nog wel zal kunnen verstaan ln hun moedertaaltje. Bert geeft geen ant woord en dat zegt wat voor hem. een verder lijkt het wel, of hij een beetje ongewoon rood ziet op de vroege mor gen. De boer en zijn vrouw staan allebei toe te zien, tot alles klaar is. Vader bedankt nog eens heel hartelijk voor al het goede, wat ze ondervonden heb ben, waarop madame zegt, dat ze wel eens een taske koffie weerom komt ha len In Goes, en dan start de grote vrachtauto. Met zo'n vaartje duurt het helemaal niet lang meer, of ze zijn bij de grens tussen België en Frankrijk. De chauf feur heeft het Bert tot nu toe niet moei lijk gemaakt met een gesprek. Het is hem zeker nog te vroeg. Bij de grens stapt hij met een hele bundel gewich tige papleren een kantoorgebouw bin nen, nadat hij tegen vader heel wat gebaren heeft gemaakt. Deze begrijpt het wel zonder woorden, want ook hij neemt zijn pakje papieren mee naar binnen, achter de chauffeur aan. Weer voelt Jaap zich beklemd. Als het eens met in orde was. Dan zouden ze hier mooi staan. Het ls zo vroeg in de morgen nog niet druk in het douane kantoor, zodat de chauffeur weer gauw te voorschijn komt, met vader vlak op de hielen. Jaap's angst heeft dus niet lang geduurd. Achterin de vrachtauto is het ge sprek heel wat levendiger dan in de cabine voorin. Je kunt nu en dan toch wel zien, dat je in een ander land bent vindt Jaap. Die boerderijen zien er heel zegt hij. Vader weet aardig wat te ver tellen over Frankrijk. Jaap luistert verbaasd toe en hij krijgt van binnen zo'n warm gevoel en blij gevoel, want zo'n vader als zij hebben zijn er toch niet veel. Eindelijk vraagt hij: „Ho® weet u dat toch allemaal zo van Frank rijk?" Vader zegt, dat hij immers 's avonds graag leest en dan in een goed boek. Vader houdt het meest van reisbeschrijvingen en vertellingen over vreemde landen. In zijn hart denkt Jaap, dat vader het eigenlijk alles veel leuker vertelt dan de meester op school. Voor in de auto gaat het nog niet zo vlot. De chauffeur is na de grens ze ker pas goed wakker geworden, want hij begint te praten tegen Bert. Die ver staat er geen biet van. En toch zou ht) zo graag iets willen verstaan. Anders zou je straks Jaap eens horen. Die zal natuurlijk vragen, of ze de hele tijd stommetje hebben zitten spelen. Net als gister aan de zoon van de boer vraagt hij, of de man langzaam wil praten. Die lacht eens een beetje en werkelijk, dan gaat hij heel langzaam wat zeggen. En ook heel duidelijk. Dat helpt een heel stuk. Bert hoort een paar bekende woorden en begrijpt, dat het over de weg gaat. Hij zegt nu keurig in het Frans „Oui", ten teken dat hij het be grepen heeft. Dan gaat de chauffeur verder met zijn mededelingen. Nu let Bert op, zoals hij op school nog op geen enkele les heeft opgelet, want nou zal het er op aan komen. Na veel vragend kijken en herhalingen van zijn nieuwe meester begrijpt hij eindelijk, dat ze tot St. Quentin mee kunnen rijden. Je hoeft hem nu niet meer te vertellen, waar dat ligt, want de kaart van Noord- Frankrijk zit in zijn hoofd, zodat hij morgen daarover wel examen zou kun nen doen. Jongen, dat scheelt een heel stuk trappen. Vader zal wei blij zijn. Nou, dan kunnen ze vast de tijd er wel eens af nemen om St. Quentin te gaan bekijken. (wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 8