VRIJGEKOCHT Archaeolugische conferentie in oud Jeruzalem zee-aqaarinn Zeeuwse Kunstenaarskring HET BOEK Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Op zoek naar Ontdaan van alle onjuistheden en niet duurder 't Zeeuvvsch Weekend UHgeven van muziek als hobby (Van onze Westduitse correspondent) Ludwig van Beethoven Alle sonates voor piano" zo vermeldt het titelblad. Een goed gebonden uitgave, gedrukt op goed pa- pier. Hetgeen deze uitgave van andere uitgaven van dezelfde sonates onderscheidt is de mededeling, dat dit een natuurgetrouwe uitgave is van de oorspronkelijke partituur. Aan dergelijke medede lingen zijn de uitgaven van de muziek-uitgeverij Henle in Duisburg- München te herkennen. Alle door Henle uitgegeven partituren zijn een natuurgetrouwe weergave van de over de gehele wereld ver spreide oorspronkelijke partituren. Zij zijn ontdaan van onjuiste aan vullingen, veranderingen of interpretaties. Zij zijn desondanks niet duurder dan andere uitgaven. „Ondanks het nog betrekkelijk kleine, fonds van deze uitgeverij verkopen I wij vandaag de dag al meer Henle- partituren dan van alle andere be-1 kende uitgeverijen tesamen", zei de eigenaar van de grootste muziekhan del in Bonn. „Het verlangen naar be trouwbare partituren, die gelijk zijn aan het oorspronkelijke manuscript, wordt steeds groter. Ons fonds kan echter slechts langzaam worden uit gebreid, omdat de voorbereidende werkzaamheden zoveel tijd vergen en de uitgeverij alleen de originele par tituren uitgeeft". Speurtochten op vlieringen met goede resultaten Wie is de nieuweling onder de muziekuitgevers, die deze taak vol brengt? Dr. Günter Henle, directeur van de wereldbekende firma Klöckner en Co. in Duisburg heeft er vroeger stellig niet aangedacht, dat hij, die door zijn zaken en poli tieke werkzaamheden hij is pre sident van het genootschap voor buitenlandse politiek méér dan genoeg te doen heeft, ook op 't ge bied van de muziekuitgeverij een naam zou krijgen. En vele musici en muziekliefhebbers, die thans overal ter wereld de partitu ren van deze uitgeverij verlangen, heb ben waarschijnlijk evenmin vroeger tijn naam gekend en weten ook thans nog niet, dat het een man uit het be drijfsleven is, door wiens idealisme zij 'n staat worden gesteld oorspronke- «yke partituren te kopen. Industrieel schrijft noten In zijn kamer in het hoge gebouw van de Klöcknerbedrijven in Duisburg heeft Dr. Henle ons met kennelijk ge noegen van zijn muzikale hobby ver teld. Hij had altijd al zin gehad om de uitgevers van muziek door een paar voorbeelden eens te laten zien hoe het .nooier en beter kan. En toen na de oorlog in Duitsland nauwelijks ergens meer partituren te koop waren, besloot lij een uitgeverij op te richten. Hij had nogal wat verstand van muziek en muziekgeschiedenis, wist welke musicologen expert waren voor Mozart of Schubert en tuist de weg in antiquariaten. Aan die kennis had hij niet zoveel, omdat vooralsnog de grenzen gesloten waren. Maar toen hij eens voor zaken in Zwitserland was, ontdekte hij in Zurich een sonate van Schubert, die hij graag wilde uitge ven, maar wegens gebrek aan devie zen niet kon kopen. Toen vergeleek hij dit oorspronke lijke manuscript nauwkeurig met late re uitgaven, noteerde elke verandering en dit was het begin. Zo en op derge lijke wijzen kwamen de eerste manus cripten van zijn uitgeverij in 1948 tot -'and. Vandaag staat hij voortdurend met ie grote bibliotheken in Londen, Parijs, New York en Washington in cor tact, die hem graag alles sturen waarom hij vraagt. Veel jpeurwerk nodig Waar echter originele handschriften te vinden, wanneer men niet weet waar ze zijn? Hiervoor is veel speur werk nodig en zonder geluk slaagt m-n niet. Zo vond Dr. Henle eens toe vallig in New York de ontbrekende bladzijden van een werk, waarvan hij het grootste deel al in Zürich had ge vonden. Maar de eigenaar van deze laatste bladzijden, een liefhebber, wil de zijn schat niet uit handen geven, zodat de oceaan nog steeds de beide delen van dit werk scheidt. Fotoco- pieën zorgden er echter voor, dat de uitgave toch tot stand kwam. Vaak genoeg moeten de speurders, die een werk op het spoor zijn, dit uit een stoffig pak ergens op een vliering opsnuffelen en niet altijd staan de eigenaars dat snuffelen toe. Dan weer -islukt zo iets, omdat de betrokkene niet van briefschrijven houdt. Een Engelsman, die jarenlang op brieven geen antwoord gaf, bleek uitermate beminnelijk gastheer, toen een Duitse musicoloog hem persoon- opzocht. Hij stelde toen zijn schatten bereidwillig ter beschikking. Toch komt het ook voor, dat eige naars van eerste drukken of originelen deze niet alleen niet verstrekken, maar ze ook verborgen houden en niemand toestaan er een blik op te werpen. „Alsof Mozart en Schubert alleen voor hen geschreven zouden hebben", zegt Dr. Henle, „zoiets is betreurenswaar dig. Enzo voegt hij er met zach te stem aan toe, „ook niet helemaal in de haak". Terwijl diep onder ons het verkeer in de industriestad raast, is het stil in deze kamer op de bovenste verdieping van het hoge gebouw. Dr. Henle haalt uit de brandkast grote, vergeelde bladeren, waarop Beethoven zelf zijn noten schreef. Dr. Henle heeft een groot aan- Boeken in ruil voor microfilm De In St. Louis, Missouri, gevestigde Washington Universiteit heeft de zer dagen een aantal boeken naar een Russische bibliotheek gezonden ln ruil voor een microfilm van enkele oude Bijbelhandschriften ln het Hebreeuws. Professor Saul Levin wist, dat deze manuscripten zich in de bibliotheek van Leningrad bevinden en had verzocht om hem hiervan een microfilm te zen den, ln ruil voor een aantal boeken. deel in de werkzaamheden van het in 1955 in Keulen opgerichte Haydn-instituut, waarvan hij ook bestuurslid is. Het is een interna tionaal gremium van musicologen, die zich tot taak hebben gesteld de verzamelde werken van Haydn uit te geven. Deze bestaan tot nu toe niet. Men rekent op ongeveer tach tig delen, want Haydn was buiten gewoon produktief. Men denkt de ze uitgave voor 1975 te hebben voltooid. Eerst moeten ongeveer een miljoen bladzijden worden na gekeken en verzameld. Toen Klöckner en Co. onlangs hun vijf tigjarig bestaan vierden, werd er geen groot feest gehouden. In- plaats daarvan werden vele dui zenden marken neergeteld voor de originele partituur van Haydn's „Schöpfungsmesse", die aan de Beierse staatsbibliotheek in Mün- chen ten geschenke werd gegeven. Miljoenen voor uitwisseling van studenten Dior het Amerikaanse Instituut voor internationaal Onderwijs, een parti culiere organisatie, die de uitwisselings programma's verzorgt ten behoeve van regerings- en particuliere instellingen, ls bekend gemaakt, dat het van de Ford Stichting een gift van 8.5 mil joen dollars heeft ontvangen, te ver delen over 10 jaar. Van genoemd bedrag zal tien jaar lang jaarlijks 350.000 dollar beschik baar worden gesteld. Deze grootste af zonderlijke gift, welke ooit door het In stituut sedert de oprichting, 37 Jaar geleden werd ontvangen, zal worden gebruikt tot Bteun aan en de ontwik keling van activiteiten op het gebied van het Internationale onderwijs. Voorts heeft de Carnegie Maatschap pij 1.5 miljoen dollars geschonken over een periode van tien jaar, en de Rocke feller Stichting 250.000 dollars verdeeld over tien jaar. over vijf jaar. Bij de uitwisselingsprogramma's, die dit jaar door het Instituut worden ver zorgd, zijn niet minder dan 4500 stu denten betrokken. Het Instituut heeft een direct aandeel gehad in de uitwis seling van een vierde van alle overzee se studenten, die verleden jaar voor verdere studie naar de Verenigde Sta ten zijn gekomen. Van' Kamper uien tot Kamper koeien van zonde en dood „De dood is verslonden tot overwinning. Dood, waar is uw prikkel? Hel, waar uw overwinning?" 1 Korintfie 15. Als een mens voorgoed stil wordt en de dood voor hem ligt, komen er vele vragen, die op een antwoord wachten. Wie geeft dan uitsluit sel? De Bijbel zegt hetgeen wij noodzakelijk weten moeten, met de nodige duidelijkheid en met het nodige gezag. Maar allerlei bijko mende vragen, vragen van het „waarom", blijven bestaan. Dat wij tot de Vader gaan, zoals Christus Hem ons openbaart, is voor ons de hoofdzaak. Dat moeten wij geloven. Wij zullen moeten weten, dat onze schuld is voldaan door Christus, dat onze zonden zijn verzoend. Christus is ons heil. De werkelijkheid van de dood is in Zijn Evan gelie besloten. Maar dat Evangelie vertelt ons ook van de overwin ning over de dood. In Christus geloven wil zeggenthuis zijn in het leven, waarin de dood zijn macht verloren heeft, zodat die ons niets meer kan maken. Christenen zijn thuis in de wereld van Christus. Dat moge met het oog op de honderden ketenen, waardoor wij nog aan handen en voeten gebonden zijn, belachelijk schijnen, toch is dit het grote wonder, dat God in Zijn grote genade aan nietige mensen kinderen wil openbar en. „Wie in Mij gelooft, zal leven ook al ware hij gestorven". Wie kan, anders dan in het geloof, dit beamen? Daar is veel genade voor nodig.' Natuurlijk moeten wij sterven, en het wordt ons ook duidelijk genoeg gemaakt, dat wij met al ons geloof nog aan deze kant van het graf staan en bij alle vreugde eenmaal deze wereld zullen moeten verlaten. En toch staan wij op een andere bodem en kan geen macht ons meer uit de hand van Christus ruk ken. In Hem zijn wij geborgen, reeds nu, en pas goed, wanneer wij de laatste adem hebben uitgeblazen. Wij gaan dan werkelijk tot Hem, Die ons heeft vrijgekocht. Van de satan, van de verleidingen der we reld, van de onvolkomenheden van een mensenbestaan. Gelooft u dat groter dan uw zonden de genadegaven van Christus zijn? „Want beter dan dit tijdelijk leven is XJwe goedertierenheid", zegt de Psal mist. En wij zingen het hem des zondags in de kerk na. Bedenk goed, of u dit met uw hart zingt. Als dat nog niet zo is, bid dan tot Hem, Die ook uw leven wil verlossen van het verderf, van de dood, Die uw leven wil kronen met Zijn goedertierenheid en Zijn barmhartigheid! Opdat u getroost door dit leven moogt gaan en de dood u geen angst meer behoeft aan te jagen! Mik. Film over Sialin Darryl F. Zanuck zal ln seml-docu- mentaire stijl een film maken over de Russische dictator Stalln. De film, „The Secret Crimes of Joseph Stalln", zal beginnen met de jonge jaren van Stalln en zullen een beeld geven van de „met bewijzen gestaafde feiten" die door partij-secretaris Chroesjtsjef wer den opgesomd in zijn befaamde rede voor het partijcongres ln Moskou. Voorts zullen er episodes ln worden opgenomen, waarin Stalln als betaalde sluipmoordenaar en bankrover optreedt, terwijl ook aan de beschuldiging, dat Stalln zijn tweede vrouw heeft ver moord, de nodige aandacht zal worden besteed. Toen Zanuck mededeling deed van zijn voornemen een kleurenfilm over Stalln te maken ln Cinema Scope, die door de 20th Century-Fox zal wordeD gedistribueerd, vermeldde hij tevens, dat „hij ln briefwisseling staat met de minister voor Cultuur ln de Sowjet- Unie, Nicolai A. Hikhallow", maar hij vertelde niet, of dit ln verband staat met bet maken van de film. In Kampen hangen op het ogenblik twee „koeien" aan de toren. De ene, de bovenste op deze foto, is de origi nele met houtwol gevulde koeienhuid, die door de Kampenaren zelf aan de toren werd gehangen om tijdens de feesten onder de naam „Operatie H 2 o ter gelegenheid van de sluiting van het laatst dijkgat voor de polder oos telijk Flevoland, een roemruchte Kamperui te illustreren. De andere is de namaakkoe, die men in Kampen gauw in de plaats van de „echte" aan de toren hing toen bekend werd, dat de Zwollenaren het eerste koeiebeest wilden roven. Zwolle róófde die plaatsvervangster maar bracht haar gauw weer terug met een bosje uien aan de staart en sindsdien sieren twee hangende herkauwers de toren van de IJsselstad, zoals deze foto laat zien. Op de achtergrond de rivier de IJssel. Vlak bij hef niemandsland Deze week is in Jeruzalem in het Rockefeller-museum de archaeologische conferentie van de Arabische landen geopend, georganiseerd door de culturele gommissie van de Arabische Liga. Deze conferentie, waaraan vrijwel alle leden der Arabische Liga deel nemen, staat in het teken van de onderlinge samenwerking op het terrein der monumentenzorg en der archaeologische exploratie der oud-Oosterse steden. Het is niet zonder betekenis, dat deze conferentie ln de oude stad van Jeru zalem wordt gehouden. Het Rockefel ler-museum ls het op Internationale ba sis georganiseerde Palestijnse museum van oudheden, welks bestuur ls opge dragen aan een Internationale „Board of Trustees", waarvan o.m. de direc teur van de Ecole Blbllque et Archeo- logique Frangalse en van de American School of Oriental Research te Jeruza lem deel uitmaken. Het museum werd ingericht ln het begin der dertiger jaren en staat on der leiding van een christen-Arabier, Joseph Saad, die afhankelijk ls van de „Director of Antiquities" te Am man, de hoofdstad van Jordanië. Arabische oudheidkundige diensien aciief De Jordaanse regering heeft kort geleden de Engelse director of antiqui ties, dr. C. Lankaster Harding, die veel heeft bijgedragen tot het archeologisch onderzoek der conservering der monu menten ln Jordanië, ontslagen, maar diens ontslag gaat pas In per 1 okto ber 1956, zodat deze Engelsman mede ter conferentie verwacht werd. De Ara bische Liga beschikt over voortreffelij ke archeologen, zoals Emir Maurice Chehab, die ln Nederland ln oktober 1955 verscheidene voordrachten hield, directeur van de oudheidkundige dienst van de Libanon; voorts dr. Selim Ab dul Hak Bey, directeur van deze dienst ln Syrië; dr. Najl Al-Asil, directeur van het 'Antiquities departement' van Irak. De conferentie wordt ook door enkele hlstlricl bijgewoond, zoals prof. dr. George Haddad, de directeur van het historische Instituut der Syrische uni versiteit te Damascus. Veel werk De conferentie zal zich te beraden hebben over de samenwerking tussen de Arabische landen bij opgravingen, over het coördineren van de wetten op de oudheden, waaraan Amerikaanse en Europese expedities zich hebben te on derwerpen. Het ls bekend, dat de oud heidkundige diensten der Arabische landen hoe langer hoe meer zelf actief optreden en een grote ervaring hebben bij het restaureren en conserveren van monumenten. Voorlopig valt geen in perking van westerse activiteit ln het Midden-Oosten te duchten en zeker niet tegenover landen, die regelmatig cul turele betrekking met de landen van de Arabische Liga onderhouden. Dat de oude stad van Jeruzalem als plaats van samenkomst ls gekozen, zal ook politieke betekenis hebben. Het Rockefeller-museum ligt enkele minu ten gaans van de Damascuspoort, waar het niemandsland begint, waarachter het Israëll-Jcruzalem ligt. Vermoedelijk heeft men tot uitdrukking willen bren gen, dat de oude stad van Jeruzalem ook ln cultureel opzicht tot de Arabi sche landen behoort o Bij de Britse utoomproeven, die be gin volgend Jaar op het Christmas- elland ln de Stille Oceaan gehouden zullen worden, zullen twee tot vier wa terstofbommen tot ontploffing worden gebracht, aldus een bericht van het En gelse blad „News Chronicle"» Uit de wereld van Prisma-woordenboeken: NEDER LANDS-FRANS door drs. H. W. J. Gudde; DUITS-NEDERLANDS door drs. J. A. H. van Gemert. Uitg.: Het Spectrum, Utrecht Bij de uitgave van de eerste woorden boeken ln deze serie hebben wij de lof trompet al gestoken. Wij behoeven, na bet doorbladeren en het nemen van steek proeven in deze beide nieuwe woorden boeken (er zijn er nu zes van de acht), daarvan geen woord terug te nemen. In ongeveer driehonderd bladzijden wordt hier een schat van woorden gegeven, die ln het normale spraakgebruik tepas ko men. De woordenschat is n.l. bü tot op heden. T. Rembrandfpenning voor 25 Nederlanders As gedachtenis aan de ln het Rem- >randtjaar in Nederland gehouden herdenkingstentoonstellingen zijn ln op dracht van de regering, naar het ont werp van prof. Asser, hoogleraar aan de rijksacademie van beeldende kun sten te Amsterdam, 25 penningen ln brons gegoten. Minister Cals heeft een exempla&T aangeboden aan de Koningin en aan Prins Bernhard, die de Rembrandtten- toonstellingen te Amsterdam en Rot terdam hebben geopend, evenals aan de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Lelden.' Voorts heeft namens de minister de directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen, mr. H. J. Relnink, een exemplaar uit gereikt aan de volgende personen, uit erkentelijkheid voor het belangrijke seum te Lelden. aandeel, dat zij door hun arbeid aan het welslagen van de tentoonstelling hebben bijgedragen: jhr. D. C. Roëll, hoofddirecteur van het rijksmuseum te Amsterdam; dr. van Schendel, directeur afdeling derijen rijksmuseum; prof. dr. J. G, van Regteren Altena, directeur rijk» prentenkabinet te Lelden; K. G. Booa wetenschappelijk ambtenaar rjjksmip seum; mej. J. C. Cleveringa, asslstentf rijksmuseum; B. Haak, assistent rflk*» museum; A. W. C. L. Koot, algemeen secretaris rijksmuseum; mej. J. Gr% bllng, werkzaam bij het secretariaat rijksmuseum; J. C. Ebbinge Wubben. directeur van het Museum Boymans té Rotterdam; E. Haverkamp Begemann, wetenschappelijk assistent, en mej. JL C. A. Drost, werkzaam bij het Museurn Boymans; dr. A. B. de Vries, dlrecteui Mauritshuls te 's-Gravenhage; dr. f, Hulsker, chef van de afdeling kunsten van het ministerie van onderwijs, kun» sten en wetenschappen; N. J. van We*» sem, directeur van het stedelijk mtt» Dicht bij de Eendracht staat 'n groot Een hobby van 'o THOLENSE OESTERKWEKER Als u op Tholen komt, moet u eens vragen naar het zee aquarium van de heer Piet C. Baay uit de Kerkstraat. Tien tegen één, dat u de weg wordt gewezen naar één van de grote oesterlood- sen, dicht bij de brug over de Een dracht, die u zojuist bent gepas seerd. Dat aquarium is een bezoek in elk opzicht waard. Het is een hobby van de heer Baay, zoals an deren figuurzagen of postzegels verzamelen. Hij verzamelt een le vende have uit de zee voor een aquarium, dat een inhoud heeft van tweehonderd liter en dat be schikt over een zuur stof installatie en een filter. Een niet alledaagse liefhebberij van deze oesterkvjeker uit Tholen, die met groot enthou siasme van zijn vele werk om zijn aquarium op peil te houden ver telt aan kennissen en bezoekers. De heer Baai) zit hier wel op een uitstekende plaats. Hij kan het water verversen zo vaak hij dat nodig vindt. Even de pompinstallatie, die het verse water uit de Eendracht voor de oes- terbakken in de loods pompt, inscha kelen, het water aftappen voor het aquarium en na enkele seconden zwemmen de vissen weer in fris zee water. Sjouwen met emmertjes water is er niet bijl Exposities GESLOTEN MAANDAG a.s. wordt blijken uit het feit, dat expositie in de hal van dp. Pvncvsitip van Ha Hpf. errnntsf» HppI VAT» dp do wnterfnrori mnondrnf de expositie van de Zeeuwse Kunstenaars kring, die ditmaal in het Kunstmuseum te Mid delburg is gehouden, gesloten. Het aantal be zoekers bedroeg eergis teren ruim 1100, een resultaat, dat geenszins teleurstellend is. Vele bezoekers kwa men vorig jaar uit de rijen van de zgn. één- dags-toeristen, die niet de expositie, maar het betreden van het Stad huis en de Burgerzaal als hoofdmotief van hun bezoek zagen. Dat de ware kunstenaars de weg naar het minder centraal gelegen Kunst museum hebben weten te vinden, moge ook het grootste deel van de Waar bleven de Zeeuwen exposanten één of meer werken heeft verkocht. Een stimulans voor de kring moge tevens zijn, dat de algemene reactie van de niet-Zeeuwen die in veel groter aantal dan de Zeeuwen de ten toonstelling bezochten was, dat het peil van het tentoongestelde niet ten achter staat bij dat in andere delen van het land. In Ooitburg, waar de de watertoren maandag j.l. reeds werd gesloten, bezochten 1072 personen de tentoonstelling. Het aantal Zeeuuisch- vlamingen bedroeg niet meer dan dertig tot vijf endertig procent. De overige zeventig procent van de bezoekers be stond uit niet-Zeeuwen, Engelsen, Fransen, Zwitsers en vele Belgen. Het ware wel te wen sen, dat de Zeeuwen meer belangstelling voor hqt werk van de in hun midden vertoevende en deels uit hun midden voortgekomen kunste naars aan de dag pingen leggen! Hoe de heer Baai) aan zijn „le? vende have" en aan zijn flora vodp het aquarium komt? Wel, hij heeft met heel wat vissers afspraken ge maakt om hem van het gewenste te voorzien. Zijn „medewerkers" zjjn er al op ingesteld om, als zij iet* bijzonders in hun netten op zee naaf boven halen, dit te bewaren voor de heer Baaij. Op deze manier is hij b.v. in het bezit gekomen van een paar schitte rende rose anemonen, die onder de Bretonse kust werden opgevist. Ook z(jn er in het aquarium zee-anemonen uit de Zandkreek en verschillende ge kleurde soorten uit andere streken. In totaal bevinden zich nu in het aqu arium dertig tot veertig anemonen. Grote variatie Verder bewegen zich ln het zeewa ter (het wordt om de drie weken ver- Vissers zorgen voor aanvoer van levende have verst) ongeveer vijftig verschillende visjes, die we moeilijk allemaal kun nen opsommen, maar waarvan we noemen een zogenaamd rijkemannetjo een soort krabje met z'n huisje op de rug, een jonge kreeft, die probeert een paar garnalen, die in het aquarium rondzwemmen, te verschalken, ver schillende soorten garnalen en steur- krabbetjes, zeestekeltjes enz. En de zee-anemonen, die pronken als bloemen en waarvan de kleinere zich langs de wanden zachtjes omhoog proberen te werken met de tekels open om een prooi te vangen, sluiten zich, zodra men met de vinger aan de buitenkant vlak bij het glas komt. In het aquarium liggen verder een trot mosselen, alsmede pannen met kleine oestertjes erop. Haai moest weg De heer Baaij heeft ook wel eens getracht andere vissen in het aquari um in leven te houden. Dat lukte niet ofhij moest ze er weer uit halen, omdat zij de rest gingen opeten! Er heeft korte tijd een mlnlatuurhaai van dertig centimeter ln het water ge zwommen, maar die vertoonde direct zulke vraatzuchtige nelgingen, dat hjj er vlug werd uitgehaald. Een poontje bleek niet in leven te houden en het bestaan van een pietermannetje wu eveneens maar van korte duur. De Amerikaanse regering heeft als voorzorgsmaatregel, hangende 'n rege ling van het geschil over het Suezka- naal, opdracht gegeven de uitzending van technici en de verscheping van zwaar transportmateriaal naar Egyp te ln het kader van het programma voor de hulpverlening aan dit land te staken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7