Voorbij Klazinaveen is de aarde nog woest en ledig Raad van Arbeid Middelburg onder hoogspanning werkt Over dertig jaar zal de laatste turf in Drente gestoken zijn Waar de stilte tastbaar is.... ürogende turfklampen tot de horizon Nieuwe ontslagen in Engelse auto-industrie Per ongeluk de oceaan over Is uitleveringsverzoek niet rechisge^' Alles is erop berekend, dat ieder op tijd het ouderdomspensioen krijgt i? Zaterdag 25 augustus 1956 ZFHUWSCH DAGBTAD pagina 4 KLAZINAVEEN, aug. Voorbij Klazinaveen is de aarde woest en ledig tot er over de Duitse grens. De wind ritselt door schraal struikgewas en heide en suizelt met droef geluid door het zilveren loof van een berkeboompje. Aan de ho rizon doemen turfbulten op als grafheuvels uit de oertijd. Het veengebied is somber als de dood. Wollegras beeft aan de rand van ontginningen, waar door de zon ge bleekte wortels en boomstronken verspreid giggen. Er is geen ander geluid dan de schrille kreet van een vogel, het klagen van de wind. Dit is de toendra van Oost- Drente, een landschap zo triest en kleurloos dat het zelfs de zonnestralen absor beert. Het ligt aan de rand van onze beschaving. De mens van deze tijd voelt er zich niet op zijn gemak. Hij wordt zich met een schok bewust van zijn individueel en kwetsbaar bestaan. De sponsachtige bodem trilt onder zijn voeten, geuren van verrotting omringen hem. Hij staat voortdurend stil en kijkt snel om zich heen. Stilte. Waar de bodem is afgegraven sijpelt vocht in inktzwarte poelen. Bomen en planten die elkaar eeuwen geleden verstikten en neer zonken in het moeras, vormen een grillig profiel aan de rand van ontginningen en dampen in het zonlicht. Uitgestrekte terreinen tonen hem een chaotische verwarring van houtresten, kuilen, slordig gegraven watergangen en moerassen met half vergane boomstam men. En tot aan de einder strekken zich de valleien uit met de slag orde van drogende turfklompen, die gelijkenis vertonen met de fun damenten van een voorwereldlijke stad, blootgelegd door een expe ditie van archeologen tiet Hikt een achtergebleven gebied van de schepping, waar God v.,de om scheiding te maken tussen land en water. Toverwoord In een duister verleden huisden hier de rendierjagers; zij slopen doo- de oerbossen en wierpen hun speren Wilde stammen, gekleed in dieren huiden, slepen met oneindig geduld hun messen en speerpunten van zwerfstenen. Een wilde vegetatie overwoekerde het moerasveen en in een eeuwenlang proces ontstonden de dikke lagen hoogveen, moerassen, die vrijwel ontoegankelijk waren voor de mens. Maar de geslachten, die woonden aan de rand van deze wil dernis, gaven elkaar een toverwoord door: turf. Vuur behoorde tot de pri mitieve levensbehoeften. Reeds aan het begin van cnze jaar telling warmden de Chauken zich bij vuren, waarvoor turf als brandstof werd gebruikt. Vanouds groeven de boeren hun eigen veenputten; zij sta ken plaggen voor de bergiding van mest en droogden de veenkluiten in de zon. Maar niemand waagde zich dieper in de moerassen. Soms ver dwaalden er vreemdelingen; een kreet van doodsangst verwaaide in de wind. oms stuitte men jaren later op een „veenlijk", de bruinige resten van emand die zijn graf had gevonden in "t moeras. Boekweiipioniers Later kwamen de boekweitkolonies, het natte bovenveen werd ontwaterd en vroeg in het voorjaar brandde de heide tot aan de einder. Men strooi de boekweitzaad in de as en in het hart van de zomer wiegden witte bloemen in de wildernis. Het is altijd een hard en zwaar bestaan geweest in deze gebieden. De boekweitpioniers, die roofbouwend voorttrokken over de veengebieden, leefden in hutten en bewogen zich strompelend voort op plankjes om niet te verzinken in de kleffe aarde. Maar overal in het Drentse land bleef men zich ook be wust van de bodemschatten onder de schaarse vegetatie en wroetten men sen als mollen in de aarde. Pas in het einde van de vorige eeuw, toen de Friese en Overijselse venen reeds uitgeput raakten, ging het toverwoord „turf" in het arme Drente weer van mond tot mond. Er was gebrek aan huisbrand voor bakkers en steenfabrikanten, voor arm en rijk en de honderden turf schippers die over het gehele land uitzwermden met hun volgeladen schepen, zochten nieuwe lading. Toen begon de grote aanval op het Drentse hoogveengebied. Dwars door de zandgronden en heidevelden trok ken de lineaalrechte kanalen hun spo ren tot in het hart van de ontgin ningen. Nederzettingen van plaggen hutten verrezen aan de oevers, wrak ke woonschuiten meerden er en dwars op de kanalen werden ontelbare „monden" gegraven, de even rechte als troosteloze zijtakken van de ka- - ral#n. Nieuwe bedrijvigheid De turfwinning bracht nieuwe bedrijvigheid in het oude land, er streken zwervers neer die een won derlijk dialect spraken en 's avonds bij het schijnsel van walmende petroleumlampen, beneveld door slechte jenever en brandewijn, met elkaar op de vuist gingen. Op de dampende, kleffe bodem van Oost- Drenthe vestigde zich een proleta riaat, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kon maken. Hoe daar kinderen geboren en vaak binnen enkele dagen weer begraven werden, hoe de messen der twist zoekers flikkerden, hoe men elkaar beminde en naar het leven stond en hoeveel er gedronken werd na een afmattende dagtaak, kunnen de heel ouden zich misschien nog vaag herinneren Het was een rauw en barbaars be staan aan de oevers der steeds ver der doordringende kanalen, maar het toverwoord, dat Drente had opge schrikt, lokte steeds nieuwe turfgra vers. De turfschepen dreven hoog op getast naar het westen des lands en op de blootgekomen zandgronden kwam de landbouw tot ontwikkeling. De naam van de Groninger W. A. Scholten kwam op ieders lippen toen hij erin slaagde met de op de zand gronden verbouwde aardappelen een nieuwe industrie in het leven te roe pen: de aardappelmeelfabrieken. Nog altijd draagt een der Drentse kanalen zijn naam en Klazinaveen werd naar zijn vrouw genoemd. Laatste hoofdstuk De geschiedenis van de turfwinning m Drente is een verhaal vol van kracht en tragiek, genadeloos soms, zoals het onherbergzame land zelf. En nog altijd is zij niet ten einde. In de verlaten veenderijen achter Kla zinaveen worden de laatste hoofd stukken van dit epos geschreven, min der bewogen en zonder schokkende gebeurtenissen maar in diezelfde, on definieerbare sfeer van verlatenheid en tragiek. Turf is nog altijd een toverwoord. De huidige generatie kent nauwelijks de droge veenklompen. Wat bekom mert men zich in deze tijd van cen trale verwarming en airconditioning nog om een aan de aarde ontworstel de, stoffige klomp brandstof? Alleen de ouderen herinneren zich nog de turfschippers met hun bruinverbrande koppen, die in stad en dorp langs de huizen gingen met manden vol brand stof op de schouders. Maar voorbij Klazinaveen is de aarde nog woesten ledig tot ver over de Duitse grens. En diep in de kleffe veenputten werken de turfgravers in een vage geur van verrotting. Zij del ven de resten van oerbossen. De haren slieren hen over het voorhoofd, het gestreepte boezeroen is nat van het zweet, bretels schuren tussen hun schouderbladen. Hun handen hebben de kleur van het veen. Uren achter een staan zij in de vochtige kuil, snij den en houwen zware veenklompen los met hun stikker een soort grote spade met een kort blad en schui ven die op platte kruiwagens. Het is of zij bezig zijn in grafkuilen die nooit diep en nooit breed genoeg zijn; zij hijgen en gunnen zich geen ogen blik rust. Zij zijn de nakomelingen van een geslacht dat hier al eeuwen lang in hetzelfde koortsachtige tempo warmte en vuur uit de bodem dolf. Nog zesduizend ha Zesduizend hectaren veen wach ten nog op afgraving, diep in het Drentse land, een onafzienbare oppervlakte, waarvan een opbrengst is te verwachten van 120 miljoen kubieke meter turf. Een hoeveel heid, waarvan men zich moeilijk 'n voorstelling kan maken. Wil men er het oude grapje van de aardbol bij halen, welnu: aaneengeregen tot 'n snoer van persturven zou die hoe veelheid 400 maal de geduldige moeder aarde, in vele vergelijkin gen reeds versierd met kralen van eieren, bierflesjes, sigaretten en Ook de produktie van turf is voor een groot deel gemechaniseerd. Hier ziet u de bonkmachlne in actie. wegen, kunnen omspannen. Men verwacht, dat Drente over ongeveer dertig jaar de laatste schuit met turf aan de markt zal brengen. Nog altijd is het veenbedrijf van grote betekenis. Het levert jaarlijks voor miljoenen guldens aan turf, waarvan een belangrijk deel bestemd is voor de export. In het drukst van het seizoen werken ongeveer 2000 mannen en vele honderden vrouwen tussen de kanalen. TurfResten van oerwouden die 6000 jaar voor Christus het landschap sierden, lig gen netjes opgestapeld in een mandje naast de potkachel met roodgloeiende buik. Koolstof Maar ook dit is turf: een hyper modern bedrijf aan de rand van het water met vele rokende schoorstenen, verbrandingsovens en installaties die getuigen van het hoogste technisch vernuft en dui zenden turven, langzaam verpul verend tot actieve koolprodukten. In het Puritbedrijf te Klazinaveen worden op deze wijze jaarlijks meer dan 100 miljoen turven ver werkt. De man die nog nooit een turf ge zien heeft maar in het vroege morgen uur door katers bezocht pleegt te worden, slikt gedachteloos een norit- tabletje, actieve koolstof: turf! De wijn, welke hem de avond tevoren naar het hoofd was gestegen, was mogelijk in smaak en reuk vooruit gegaan door avtieve koolstof, bereid uit turf. Het eindprodukt van de N.V. Purit Maatschappij is sterk absorberend en wordt gebruikt in de levensmiddelen industrie, de drinkwatervoorziening, de chemische industrie en heeft tal van andere toepassingsmogelijkheden, door de zuiverende werking. Het toverwoord turf heeft een nieuwe vertaling gekregen: actieve koolstof. De man die zwetend zijn stikker hanteert in de kille veenput, kijkt niet op als hoog in de lucht een vliegtuig koerst. Waarom ook zou hij zijn werk onderbreken. Hij weet niet dat in de vrachtruimen een kleine hoeveelheid poreuze koolstof wordt vervoerd, het kostbare goedje, in kleine hoeveelhe den gewonnen uit de pyramiden turf di hij zo moeizaam delft. Naar aller heren landen verzendt het bedrijf in Klazinaveen de koolstof; het is een van de grootste bedrijven ter wereld die zich met deze produktie bezig hou den. Vele* fltnpr/pn I Mot,orrijder met 100 km snel- vee aspecxe held tegen vrachtauto gebotst Turf heeft vele aspecten. In elf Amsterdam 94. a»a n„ Am v^'bMsterv^en1 vmmia lm^vooi^exnort 1:rulsin8 Nieuwe Egelantiersstraat— naar vele landen In 1954 leverden SYlV®dkteUe^S turvenengruimde^no1)38dMwerlmnPefa" heid van 1®° 'km Per uur de Mar" brieksturf (één dagwerk Lv^Twaali ^^Ls^nde'61*VMchtauto*«totok en een half duizend turven) en meer ^nt P^scrende vracMauto gebotil dan 4000 stobben baggerturf (één ^.was slaf d°od;Zder ven Pdl t™> 1 Da?rf isVmaffn puf vrachtauto geen "voorrang verlej met sükker en kruhva^en Maar daar aarL het doorgaand verkeer. Het mo- zijn ook de reuSgf maSsf als vloog In brand, voorwereldlijke dieren in een voor wereldlijk landschap. I voortduren, tot de laatste turf gesto* De mechanisatie is reeds zo ver 11fen, Er schuilt een zekere tragiek gevorderd, dat jaarlijks gemiddeld een deze ontwikkeling, hoezeer de so» kleine 350.000 ton machinaal gevorm- c!?'e omstandigheden ook verbeterd de turf aan de man komt. De bonk- zijn. machine werpt zich grommend op de| bovenlaag, welke tot op vijftig cen timeter diepte wordt afgegraven. Nog dertig jaar, dan is het af gelopen. De vraag naar turf ver mindert en het veen raakt op. Een schokkende periode in de geschie denis van het kleine Drente staat op het punt afgesloten te worden. COVENTRY, 24 aug. (Reuter). De Standard Motor Company heeft aangekondigd, dat zij aan het eind van deze maand nog 1000 arbeider» zal ontslaan en een werkweek van drie dagen zal invoeren voor de arbei ders, die zij nog in dienst houdt. Twee maanden geleden ontsloeg de maat schappij 2500 van haar 11000 arbei- T- ders, terwijl velen van de in dienst De Drentse veengebieden leveren nog geh(Juden aJrbeiders slechts vier dagen steeds miljoenen turven per jaar. ef week Weven werken. De maatschappij deelde mede, dat Deze humusrijke substantie wordt ge- dit nieuwe ontslag noodzakelijk is ge reserveerd voor grondverbetering. Op worden als gevolg van beperkende vele plaatsen ronken de persturf-1 maatregelen, die voor bepaalde over- machines, waarvan de mens een ver- zeese markten zijn genomen, alsmede Iengstuk is. Vier veenarbeiders, zwoe- (j0or de seizoenvermindering van de gend in een enorme kuil vol stron-1 verkopen en door de kredietbeperking ken en wortels, vullen de onverzadig-1 jn Engeland. De arbeiders, die ont» bare stalen muil. slagen zullen worden, zullen een weelt In een grote roterende trommel extra loon ontvangen, worden vijf veenlagen vermengd tot een breiachtige massa, die onafgebro ken naar buiten wordt geperst in twee grote rechthoekige „worsten'" voortglijdend over een transportband. Hier hanteert een jonge veenarbeider, bijgenaamd „de beul", zijn slagzwaard; hij hakt de modderslangen in gelijke moten, welke door anderen opgevan gen en te drogen worden gezet. Vijf tienduizend keer per dag suist het mes neer en dubbel zoveel turven vormen de dagproduktie. Schutskleur Grauw en onvruchtbaar is de aarde en het is of de mensen die. hier wer ken een schutskleur hebben aangeno men. Zij vallen nauwelijks op. Zelfs de grootste machines verliezen hun Imponerende vormen in deze verla tenheid. Op het middaguur zit men bijeen aan de rand van het kanaal, zwijgzaam, met bestofte gezichten en bruine handen. Overal staan turfbul ten aan de horizon. De kinderen eten hun brood met de moeders, die ge huld in wonderlijke, oude kleding naar het veen zijn gekomen om tur ven om te zetten. Een jong paar leunt in de graswal. De vrouw drinkt thee uit een blauwe emaille kruik. Wie hier opgroeide kreeg iets in zijn wezen van de neerdrukkende verlatenheid van dit land zonder grenzen, maar het bloed van de oude voortrekkers verloochent zich niet. Slechts node schikken de veen arbeiders zich in een geordender levensverband. Zij ontvangen loon naar prestatie en regelen zelf hun werktijden. De turfwinning is in de laatste de LONDEN, 24 aug. (A.F.P.). Een 71-jarige New-Yorker, James la Guardia, is per ongeluk over de oceaan gevaren. Vorige week donderdag wan delde hij langs de kade in New York en zag een menigte mensen aan boord van het passagiers schip „United States" gaan. Zon der te beseffen dat hij zich op een schip begaf, volgde hij hen en wandelde drie uur lang door het fraaie „gebouw". Toen vond hij het tijd om naar huis te gaan en hij verzocht een steward een taxi voor hem te bestellen. Aangezien het schip toen reeds op zee was, werd hij als „ver stekeling" voor de kapitein ge bracht, die hem door de scheeps dokter liet onderzoeken. Deze kwam tot de conclusie dat de oude heer bij zijn volle verstartd was, doch werkelijk niet had be grepen, dat hij op een schip was. De arrestatie van Anneke Beekmans pleegmoeder LUIK, 24 aug. (Belga)In ge rechtelijke kringen te Luik vraagt - men zich af, of het verzoek tot uit- cennia reeds zo sterk ingekrompen, dat ievering en bet hevel tot inhechtenis- de herscholing van veenarbeiders tot j neming van de voormalige pleegmoe- bruikbare werkers voor de industrie de-r van het joodse meisje Anneka al in volle gang is. Drente industnali- Beekman rechtsgeldig zijn. Dit naaf seert snel. Emmen is er het allerwege I aanleiding van een stap van de zuster bekende voorbeeld van. De nakome- van Tante Bets", mevrouw G. v. M„ lingcn van piomcvs TfiQt staxfce vvijbul- I teësn d© beslissing van ds raad* tersinstincten zijn in keurige overalls kamer van de rechtbank te Luik, dia gestoken, bedienen handels in fabrie- bej bgvel tot Inhechtenisneming be ken, stoppen hun kaart in de stem pelklok. Het is een proces dat zal Er worden 6000 aanvragen ouderdomspensioen verwachi MIDDELBURG, 24 augustus. Krachtens besluit van 12 juli 1956 is een aantal artikelen van de Algemene Ouderdomswet met ingang van 1 augustus j.l. in werking getreden. Reeds de maandag daarop werden de aanvraagformulieren beschikbaar gesteld bij de postkan toren en de Raden van Arbeid. Aan dit beschikbaar stellen was na tuurlijk veel voorbereidend werk voorafgegaan. Het aanvraagfor mulier moest alle vragen bevatten, die nodig zijn om te beoordelen, of iemand recht heeft op ouderdomspensioen en het formulier moest niet te groot of de vragen te ingewikkeld worden. Degenen, die aan spraak maken op ouderdomspensioen, krijgen dan ook een formulier, dat gemakkelijk is in te vullen. Van 7 augustus 1950 af stromen de aanvragen binnen bij de Raden van Arbeid, die de formulieren in eerste aanleg moeten behandelen. (ouderdoms-, lnvaliditeits-, ongeval lenrente) genieten, al dan niet gecom bineerd met uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, behoe ven geen aanvraag in te dienen. De So ciale Verzekeringsbank zorgt, dat de rentetrekkers hun ouderdomspensioen straks ontvangen. Overbodig Het is goed hierop nog eens de aan dacht te vestigen, want nog dagelijks ont vangt de Raad van Arbeid tientallen aanvragen, die overbodig zijn. Deze for mulieren worden dan ook direct terzijde gelegd. De Raad van Arbeid te Middelburg, het orgaan voor onze provincie, was op die datum gereed de aanvragen niet alleen in ontvangst te nemen, maar ook direct te behandelen. Dit is niet zo vanzelfspre kend als het lijkt, want om klaar te zijn moesten eerst 4000 gevallen, die uitke ring ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening genieten, worden omgezet in „ouderdomspensioen"-gevallen. Degenen immers, die reeds uitkering krachtens de Noodwet genieten, behoe ven geen aanvraag om ouderdomspensi oen in te dienen, omdat alle gegevens reeds bekend zijn. Ook zij, die een rente Een groot deel van deze overbodige aan vragen komt voort uit de wens een ge machtigde tot het in ontvangstnemen van het ouderdomspensioen aan te wijzen. Iemand, die b.v. ouderdomsrente geniet en deze steeds zelf int, wenst het ouder domspensioen uitbetaald te zien door overmaking op een postrekening of aan een bankinstelling. Hij zendt een aan vraag ln en geeft op rente te genieten. Zijn aanvraag wordt apart gelegd, als zijnde overbodig, en het Is de vraag, of de Raad van Arbeid en de Sociale Ver zekeringsbank gevolg zullen kunnen ge ven aan deze aanwijzingen. De als voorbeeld genoemde rentetrek ker had een andere weg moeten volgen. HU bad aan de Sociale Verzekeringsbank een brief moeten schrUven, waarin hU verzoekt het ouderdomspensioen uit te betalen aan de door hem aangewezen ge machtigde. De Raad van Arbeid te Middelburg heeft tot nu toe ongeveer 4500 aanvragen ontvangen en zeker 10% is overbodig. De vrouwen Ook komt het nogal eens voor, dat man en vrouw ieder een aanvraag indienen. Aangezien de wet aan gehuwde vrouwen slechts in beperkte mate recht op ouder domspensioen toekent, worden de aan vragen van gehuwde vrouwen niet in be handeling genomen. Die van hun echtge noten natuurlijk wel. Wanneer heeft een gehuwde vrouw wei recht op ouderdomspensioen? Er zijn thans drie categorieën: de duur zaam van haar man gescheiden levende vrouw; de vrouw, wier man op 31 decem ber a.s. ouder dan 65 jaar zal zijn, maar geen aanspraak op ouderdomspensioen kan doen gelden (voorbeeld: de man heeft na zijn 59ste verjaardag niet gedu rende 6 jaar in ons land, Suriname, de Ned. Antillen of Nieuw-Guinea gewoond, terwijl de vrouw wel steeds ln een van deze gebieden haar woonplaats heeft ge had) de vrouw, die als kostwinster is aan te merken en wier man op 31 december a.s. nog geen 65 jaar oud zal zijn. De vrouw, die aan de Raad van Ar beid vroeg, of zij ouderdomspensioen kan krijgen, omdat zij ouder dan 65 jaar Is en daarbij vermeldde, dat haar man 62 jaar was en als groentehandelaar in hun beider onderhoud voorzag, kreeg ook ten antwoord, dat zij maar geen aanvraag moest Indienen. Reden opgeven Meent een gehuwde vrouw in aanmer king te komen voor ouderdomspensioen, omdat zij tot een van de genoemde groe pen denkt te behoren, dan moet de reden van de aanvraag worden opgegeven, b.v.: ik ben kostwinster van mijn invalide man. Wordt deze reden niet vermeld, dan tast de Raad van Arbeid in het duister waarom deze gehuwde vrouw een aan vraag indient, en moet een onderzoek worden ingesteld. De aanvragen, die de Raad van Arbeid heeft ontvangen, zijn over het algemeen behoorlijk ingevuld. De vragen zijn ook niet zo moeilijk. Toch worden merkwaar dige dingen ontdekt. Dat als nationaliteit wordt opgegeven: Nederlands Hervormd, kleln-landbouwer of rustend boerin, is nog tot daaraan toe. Maar dat iemand als geslacht vermeldt: man en vrouw, geeft toch wel te denken. De afdeling Bevol king van do woonplaats van deze aanvra ger zal uitkomst moeten brengen door verbetering van dit antwoord. Ongeveer 6000 aanvragen Men verwacht bij de Raad van Arbeid te Middelburg, dat ongeveer 6000 inwo- krachtigde, beroep heeft aangetekend. Inderdaad, zo wordt overwogen, zij 1 het verzoek tot uitlevering en het be vel tot inhechtenisneming opgemaakt na het vonnis van het gerechtshof t< Amsterdam, maar daarna had het ho: van beroep zich moeten uitspreken over de schuld van de twee zuster», wier straffen verminderd werden. Ooft hebben de dames Van M. een ver zoekschrift gericht tot het hof van cassatie, dat nog geen arrest heeft ge wezen. Mevr. G. van M. zal op 30 augustu* voor de kamer van inbeschuldiglngs- stelling van het hof van beroep td Luik verschijnen. ners van onze goede provincie een aan vraag om ouderdomspensioen zullen in dienen, zodat, aannemende, dat de wet op 1 januari 1957 geheel in werking zal treden, tezamen met de 4000 noodwet trekkers, die geen aanvragen behoefden in te dienen, 10.000 Zeeuwen in januari 1957 het lang verbeide pensioen zullen kunnen innen, of op hun postgiro- of bankrekening zien bijgeschreven. Dit zijn dan degenen, wier pensioen wordt uitbetaald door de Raad van Arbeid. Daarnaast zullen, naar schat ting, ook nog 10.000 pensioenen door de Sociale Verzekeringsbank worden betaalbaar gesteld aan degenen, die reeds rente genieten. Veel werk Voordat het echter zover is, moet heel wat werk worden verzet. De aanvragen moeten worden geregistreerd, geverifi eerd door de afdeling Bevolking van de gemeente, beoordeeld, beslissingen zullen moeten worden gemaakt, bewijzen van toekenning etc., de in de loop dezer maanden ontstane mutaties door over lijden en verhuizingen moeten worden verwerkt, en tenslotte zullen de kwitan ties aan het postkantoor moeten worden gezonden en de giro-afschrijvingen aan het Giro-kantoor. De Raad van Arbeid zal echter alles op alles zetten om te zorgen dat degene, die zijn aanvraag tij dig indient, ook op tijd zijn ouder domspensioen zal krijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4