Nog 298.000 woningen tekort in Nederland in Zeeland: 2.596 Eet U zondags ook krentenbrood en kadetjes Egypte maakt zich gereed voor eventuele oorlog Laatste nieuws Met vertrouwen Wapensmid Krupp, staalfabriek in c.a. bouwen India Russische tolk bleek spion Sinds 1947 in ons land 448.000 huizen gebouwd Eerste lijk (buiten Chinees territoir) gevonden Zandstralen volgend jaar verboden Walvis (7 m) op Texelse strand Het weer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bureau voor de statistiek geeft jongste cijfers (30 juni): Geleidelijk wordt tekort ingelopen Tussen wrakstukken „Vliegende matras" Reserve officieren en vrouwen opgeroepen Plan-zelfbestuur van Cyprus? Interessante enquete onder de huismoeders DE BILT ZEGTt Onbestendig weer in Europf Hoofdkantoor: L. Vorststraai Telefoon 2438 (b.g.g. voor reuacue 3987, voor aclm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, TeL redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad r Het 'is weer pruimentijd (Zie pagina 12c Jaargang No. 3483 Wnd. •hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 25 aug. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.41 u., onder 19.42 U. Maan op 21.04 u., onder 11.22 u. Hoogwater zondag 26 aug.: Vlissingen: 4.35 u. 2.17 m., 16.48 u. 2.17 m. Terneuzen: 5.02 u. 2.33 m., 17.17 U. 2.33 m. Wemeldinge: 6.17 u. 1.81 m„ 18.30 u. 1.65 m. Zierikzee: 6.01 u. 1.57 m„ 18.09 u. 1.42 m. NEW YORK, 24 aug. (Reuter) De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, heeft vandaag het ontslag bekendgemaakt van de Rus Petrof, die als vertaler in dienst was bfj het secretariaat van de V.N. De Ver. Staten hebben deze man van spionnage beschuldigd. Hij heeft donderdag Amerika verlaten. Het departement van justitie in Washington heeft verklaard, dat Pe trof een employe van een Amerikaanse vliegtuigfabriek heeft gevraagd om bijzonderheden over militaire vlieg tuigen. Hij had de inlichtingen, waar voor hij wilde betalen, echter niet ge kregen. Nieuw pamflet van de EOKA-rebellen NICOSIA, 24 aug. (Reuter) De Cyprische verzetsbeweging EOKA heeft in Nicosia een nieuw pamflet verspreid, gericht aan „De Britse sol daten". Daarin wordt gezegd, dat het niet de schuld van de EOKA is „als er weer Engels bloed gaat vloeien eel bloed deze keer". Peter Weinberger De gearresteerde taxichauffeur La- marca die de baby Peter Weinberger ontvoerd heeft, is voor de rechtbank verschenen (zie pagina 3). GOES, 24 aug. Sinds mei 1947 is het tekort aan wonin gen in Nederland verminderd met 40.000. Maar dat neemt niet weg, dat er op 30 juni van van dit jaar in ons land nog een tekort is van 298.000 woningen. Dit is 10 procent van de woningvoorraad. In 1947 was dat 14 procent van een wo ningvoorraad van 2.085.000. Er zijn dus in de afgelopen ne gen jaar 448.000 woningen bij gekomen. In Zeeland liggen de cijfers, relatief gezien, vrij gunstig. Hier ls het tekort-percentage 4 pet., met Friesland de meest gelukkige pro vincie (Brabant 11 pet., Limburg 15 pet.). Sinds 1947 is in ons gewest het tekort gedaald met 7 pet., meer dan het gemiddelde percentage in Nederland. Maar al met al zitten er in Zeeland nog 2596 gezinnen of trouwlustige paartjes met smart op een huis te wachten. Dit zijn enige cijfers uit de voorlopige uitslag van de algemene woningtelling, die vandaag door het centraal bureau voor de statis tiek is gepubliceerd. Familie terecht De vermiste Nederlandse familie uit Maastricht (zie pagina 3) is niet lan ger zoek. Zij blijken n.l. later uit Italië te zijn vertrokken dan verondersteld werd. Van een ongeluk is geen sprake. Menzics op bezoek Koningin en Prins op Korfoe aangekomen KORFOE, 24 aug. (Reuter) Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanavond per vliegtuig op het eiland Korfoe aangekomen. Zij heb ben zich daar ingescheept op het schip „Achileus", dat met de koninklijke (o.a. onze oudste prinsessen) van het Griekse koningspaar een rondvaart maakt. De Australische premier Menzies, heeft vrijdagavond in zijn functie van voorzitter van het vijflandencomi- w té op de Egyptische ambassade te Londen aan de ambassadeur een docu- ment overhandigd. Dit bevat het meer derheidsplan van de Londense confe rentie. De boodschap zal ten spoedigste aan Nasser worden doorgegeven. Het tekort aan woningen daalt ge lukkig nog steeds. En wel sneller dan uit de statistische cijfers naar voren komt. Het woningtekort is immers na mei 1947 nog verder toegenomen. Het lag in de jaren 19481950 volgens ge maakte berekeningen 35.000 tot 40.000 hoger dan op 31 mei 1947 en bedroeg toen ongeveer 16 pCt van de totale woningvoorraad. De geleidelijke afne ming van het tekort is pas na 1950 be gonnen en sindsdien heeft de vermin dering dus ongeveer 80.000 bedragen. Uit de cijfers voor de afzonderlijke provincies blijkt, dat in de periode 1947-1956 voor elk daarvan een (soms niet onbelangrijke) toeneming van de woningvoorraad en ook van de wo ningbehoefte heeft plaats gehad. Het woningtekort, in absolute zin, is in alle provincies afgenomen, behalve en Zuid-Holland, waar het gelijk is gebleven. Hieronder geven wij cijfers voor Zeeland: Zeeland uitvoering de Hei neergeschoten V.S.-vliegtuig WASHINGTON, 24 aug. (Rtr.- AFP). Het lichaam van een der 16 bemanningsleden van het Ame rikaanse patrouillevliegtuig, dat enige dagen geleden ten noorden van Formosa werd neergeschoten, is vrijdag gevonden. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft bekend gemaakt dat een torpedoboot jager het lijk „bui ten de territoriale wateren" heeft gs--enden, temidden van wrak st- ikken van de neergeschoten „Mercator". Het bleek het lichaam van de boord-electricien te zijn. DEN HAAG, 24 aug. Vandaag is afgekondigd het zandstraalbesluit. De ze wet is in 1951 tot stand gekomen ter bescherming van hen, wier arbeid het gevaar van stoflongziekte met zich meebrengt. Een eerste besluit was het snige jaren geleden in werking getre den zandsteenbesluit, dat het be- en verwerken van zandsteen verbiedt. Het chaus afgekondigde besluit verbiedt het zandstralen. Onder het verbod valt niet het zand stralen van bougies en van kleine voorwerpen van tandtechnische aard, wanneer dit althans gebeurt in appa raten, die geen stof kunnen versprei den. OVERSCHAKELEN Veel bedrijven, die thans nog met de zandstraal werken, zullen moeten overschakelen op andere werkmetho den. Om het bedrijfsleven ruim gele- genneid te geven de nodige ervaring op te doen, treedt het besluit pas een jaar na afkondiging in werking, dus op 24 augustus 1957. Radio-Peking heeft de Amerikaanse zevende vloot er van beschuldigd, dat zij „op uitdagende wijze" ter zee en in de lucht een uitgebreide activiteit ten toon spreidt bij de kust van China. In de uitzending werd echter niet ge sproken over het vermiste Amerikaan se vliegtuig. Spelende kinderen hebben te Ber- nin, dicht bij het strand van Binic (Frankrijk) een versterkte stad ont dekt, die dateert uit de tijd van voor de Romeinse invasie. Aantal bewoonde woningen Aantal onbewoonde woningen Bijzondere wooneenheden Noodwoningen en boerderijen Ongecorrigeerde woningvoorraad Bewoonde andere ruimten 590 Huishoudens van 2 of meer personen: Alleen in een woning Inwonend In een andere ruimte Alleenstaanden: Alleen in een woning Ongecorrigeerde woningbehoefte Alleenstaanden: Inwonend In andere ruimte 73.578 1.403 119 1.783 76.883 67.550 2.929 2.247 6.753 79.479 1.341 245 Ongecorrigeerd woningtekort 2.596 Overig Nederland Ter vergelijking met andere provin cies geven wij hieronder nog de wo ningtekorten van alle provincies: Groningen 6.478 Friesland 5.177 Drente 6.196 Overijsel 17.998 Gelderland 30.212 Utrecht 16.683 Noord-Holland 45.018 Zuid-Holland 74.471 Zeeland 2.596 Een dikke zestig meter boven Lon den staan deze twee schilders te werken aan de wijzerplaat van „Big Ben". De beroemde klok gedurende vijf jaar het symbool van de vrije wereld wordt op het ogenblik van top tot teen na gekeken en waar nodig gerepa reerd. In oktober zullen de Lon- denaren, die het nu al geruime tijd zonder het vertrouwde geluid van hun Big Ben hebben moeten doen, hem weer horen. De Fakirs met hun vliegende ta pijten zijn geklopt: het westen heeft de vliegende matras. Dit in Engeland vervaardigde toestelle tje biedt een groot aantal voorde len, al ziet het er niet erg indruk wekkend uit. Het kost niet veel, kan gebruikt worden op zeer klei- Noord-Brabant Limburg Noord-Oost-Polder Z.-IJsselmeerpolders o 28.638 24.411 75 8 DEN BURG, 24 aug. Op het strand te Texel is vanmiddag een zeven me ter lange en ongeveer acht ton wegen de butskop aangespoeld. De butskop behoort tot de familie der walvissen. Zij trekken jaarlijks zuidwaarts en horen thuis in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. Het op Texel aangetroffen dier is een vrouwelijk exemplaar. Deze wor den nooit langer dan zeven meter. De mannelijke kunnen tot tien meter lang worden. Vroeger werd op deze dieren veel jacht gemaakt In de noordelijke Atlantische Oceaan. Zaak Anneke Beekman LUIK, 24 aug. (Belga). Volgens op het gerechtshof te Luik verstrekte inlichtingen hebben de Nederlandse autoriteiten een nieuwe uitleverings verzoek geformuleerd ten laste van mevrouw G. van M., die te Nonceveux is aangehouden als medeplichtige ln de ontvoering van Anneke Beekman. Dit nieuwe verzoek is ingediend om te beletten dat het voorlopig bevel tot aanhouding zou worden betwist. ne vliegvelden, is goedkoop in on derhoud en neemt weinig plaats in daar de vleugel uit een opgepomp te rubberballon bestaat, die men leeg kan laten lopen en in de romp opbergen. Je moet er alleen niet mee tegen een spijker vliegen. Met aanzienlijke spanning en niet zonder een zeker gevoel van on gerustheid hebben wij in de achter on» liggende weken uitgezien naar het ogenblik, dat de heren Beel, Gerbran- dy en Tjarda van Starkenborg Sta- chouwer hun door Koningin Juliana en Prins Bernhard gevraagd advies over de gerezen moeilijkheden ten pa- ieize zouden hebben uitgebracht. Veel toch stond hier op het spel, zowel voor het geluk van ons Koninklijk gezin als voor land en volk. Thans heeft de commissie van dri» haar taak volbracht. En met goede uit komst volbracht, gelijk uit het com muniqué van Koningin en Prins, als mede uit de van zeer bevoegde zijd» verstrekte toelichting blijkt (zie pa gina 3). Wij menen, dat deze stukken zo zeer voor zichzelf spreken, dat iedeï commentaar overbodig is. De bestaan hebbende moeilijkheden zijn opgelost en waar het nu om gaat is de slotzin van de Koninklijke bekendmaking! „Met vertrouwen zien wij thans de toe komst tegemoet". Deze bekendmaking heeft de span ning opgelost en de ongerustheid als sneeuw voor een opnieuw helder schijnende zon doen verdwijnen. Van ganser harte verheugen wij ons mei allen, die hun vurige gebeden om uit komst op deze uiterst vreugdevolle wijze zien verhoord. Een donkere wolk is weggenomen en een zucht van. verlichting, van bevrijding en boven- al van dankbaarheid gaat door oni volk. Ons volk, hechter nog dan te vo ren rond zijn Oranjehuis geschaard. In onuitsprekelijke dankbaarheid jegens de Potentaat der potentaten. Koning der koningen, weerklinkt in nieuwe toonzetting het aloude: Mei God en Oranje voor Nederland. Mogi Zijn onmisbare zegen onze Vorstin en haar gezin op de thans ingeslagen weg steeds sterken en leiden. Prof. Dr. J. J. DE JONG* De vrije wereld wil praten, maar CAIRO, 24 aug. (Reuter) -Terwijl de vrije wereld contact zoekt met Nasser om te onderhandelen, hebben Egyptische bladen vrijdag meegedeeld, dat men in geheel Egypte druk bezig is met de uit* voering van het militaire opleidingsprogram en dat het aantal re kruten voor het nationale bevrijdingsleger toeneemt. Volgens deze bladen zijn alle reserve-officieren die werkzaam zijn bij overheidsdiensten en maatschappijen opgeroepen om zich zater dagmorgen bij de nationale garde te melden. Onderwijzers en leraren die re serve-officieren zijn, zijn van vakan tie teruggeroepen om zicli bij hun legeronderdeel te melden, terwijl onderwijzeressen, Ieraren en meis jesstudenten opgeleid worden voor de hulpdiensten, aldus de bladen. Tenslotte heeft de minister van bin nenlandse zaken cursussen van drie weken ingesteld voor aanvullende training van politiemannen. Duitse loodsen Een woordvoerder van de Egypti sche ambassade te Bonn heeft meege deeld, dat „een flink aantal" Duitsers zich bij de nieuwe Suez-kanaalmaat- schappij heeft aangemeld om als loods te werk te worden gesteld. Het zouden er naar schatting tenminste dertig zijn. De woordvoerder sprak berich- LINZ, 24 aug. (Reuter) De re gering van India heeft een volledige staalfabriek besteld, welke te Rourke- la nabij Calcutta door de verenigde Oostenrijkse staalfabrieken (Voest) te Linz en Krupp te Essen gebouwd zal worden. De directeur-generaal van Voest deelde mede, dat de staalfabriek on geveer 70 miljoen gulden zou kosten en een capaciteit zal krijgen van 1 miljoen ton ruw staal per jaar. De be stelling is een onderdeel van het plan van de regering van India tot het doen bouwen van vier grote staalfabrieken, elk met een capaciteit van I miljoen ton. Er zijn bij Amerikaanse, Engelse en Russische ondernemingen reeds orders voor een dergelijke fabriek geplaatst. Deze fabriek zal binnen anderhalf ft twee jaar voltooid en gereed om te produceren zijn. ten, als zou de Egyptische ambassadi contact hebben gezocht met Duitsi loodsen, die ln het kanaal van Kie! werken tegen. De loodsen hadden daarentegen zelf contact opgenomen met de ambassade. NICOSIA, 25 aug. (Reuter) De burgemeester van Nicosia, Dervis, heefï in een vraaggesprek met de „Times of Cyprus" verklaard, dat de Britse rege ring onmiddellijk een bruikbaaar plan voor zelfbestuur van Cyprus bekend dient te maken. Dan zou volgens hein alle hoop op een regeling nog niet ver loren zijn. Dit plan zou de weg moeten effenen voor terugkeer van aartsbisschop Ma- karios uit ballingschap. De aartsbis schop is „de enige man die een over eenkomst kan ondertekenen", zo ver klaarde de burgemeester. IngP70" -löiinp nrJv llllllllllllllll K*«iL BEDDEN- IN STAAlWAICWagJUEKEN IE ZEVENIERCtM j 's-GRAVENHAGE, 24 aug. Een marktonderzoek inzake brood heeft interessante gege vens aan het licht gebracht. Tij dens dit onderzoek, dat werd verricht in opdracht van de Ne derlandse vereniging van meel fabrikanten, werden ruim 1600 huisvrouwen ondervraagd. ZONDAGS KRENTENBROOD. Zo werd onder meer vastgesteld, dat het gemiddeld broödverbrulk per hoofd (kinderen beneden 1 jaar niet meegerekend), op normale weekda gen ongeveer 290 gram bedraagt. Verder, dat het broodverbruik lager is, naarmate de welstand stijgt, dat in het zuiden meer brood wordt ge geten dan in de overige provincies en dat op het platteland het broodver bruik relatief het hoogst is. Over het algemeen wordt tijdens de weekends minder brood gegeten dan op werk dagen. Veertig procent van de on dervraagde gezinnen neemt voor de zondag krentenbrood in huis en ver der vooral duurder witbrood dan op werkdagen, of kadetjes. LEKKERDER. Twee derde deel van de gezinnen verkiest witbrood boven bruinbrood «n bijna 30 procent van de onder vraagden koopt wel eens verpakt brood, als regel gesneden. De meerderheid van de onder vraagden vindt het brood van tegen woordig lekkerder dan dat van voor de oorlog en van vijf jaar geleden. NIET TEVREDEN. 86 procent van de huisvrouwen laat het brood thuis bezorgen en de overige 14 procent (grotendeels woonachtig in de steden) haalt het liever zelf, of laat het halen. Een achtste deel van de huisvrou wen, die laten bezorgen, is namelijk niet tevreden over de bezorgtijd en geeft in het algemeen de voorkeur aan bezorging in de ochtenduren. Overigens blijkt de Nederlandse huisvrouw zeer trouw aan haar bak ker te zijn; een vijfde deel heeft hem al van voor de oorlog en gemiddeld bedraagt de tijd, dat men bij dezelf de bakker koopt, ongeveer 814 jaar. VIER SNEEDJES PER VADER. 46 procent van alle huisvaders neemt brood mee naar het werk. In rond vier-vijfde van die pakjes brood zitten vier boterhammen of meer. Warme maaltijden blijken op het werk nagenoeg niet gebruikt te wor den. Wat tenslotte het ontbijt betreft, thee is hier verreweg de meest ge bruikte drank. In het zuiden van 't land wordt evenwel veel koffie ge dronken. Tenslotte blijkt uit de sta tistieken, dat de mannen verhou dingsgewijs meer melk bij het ont- bent drinken dan de vrouwen. Perioden met regen of regenbuien, afgewisseld door opklaringen. In hoofdzaak matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempera tuur. Stockholm zwaar bewolkt 18 gr. Kopenhagen licht bewolkt 15 gr. Londen zwaar bewolkt 19 gr. Luxemburg geheel bewolkt 15 gr. Parijs regen 17 gr. Nice onbewolkt 30 gr. Frankfort regenbui 17 gr. Zurich zwaar bewolkt 17 gr. Wenen zwaar bewolkt 21 gr. Innsbruck half bewolkt 17 gr, Rome vrijwel onbewolkt 27 gr.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1