Geen voorrang verleend: ernstig ongeluk en 200.- boete Berging „Kare" verloopt niet zo vlot als verwacht was Ambonezen uil Westkapelle op transport naar „Oude Zeug" In Goes-wesl wordt hard gewerkt aan de huizenbouw CANTOR Kinderen ternauwernood aan verstikkingsdood ontkomen pagina 2 Afgrijselijk dom', vond ambtenaar O.M. Boeten van f 25.- voor het niet verschijnen als getuige Raad Zaamsiag over fraude gemeentebode R.K.-V.G.L.0. school in Goes-west Vandaag begint bouw van kantoor Grondmij te Goes keuze uil drie havens U kunt bet Gillette systeem proberen voor maar 1 gulden Half maart laatste van de 72 woningen klaar Donderdag 23 augustus 1956 MIDDELBURG, 22 augustus. Bij verstek werd woensdagmorgen voor de kantonrechter de zaak behandeld tegen de automobilist H. J. M. uit Kruiningen, die op 18 april jl. in zijn woonplaats, op het kruispunt RijkswegZanddijk, geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door mevr. W. B.-G. uit Santpoort (Velsen). M. raakte de achterkant van de auto van mevr. B., die zich dus over een voorrangsweg voortbewoog. Mevr. B. en haar echtgenoot werden uit de wagen geslingerd en kwamen onzacht met het wegdek in aanraking. De 62-jarige mevr. B. werd zodanig verwond, dat zij haar verdere leven voor twintig procent invalide zal zijn. De heer B. kwam met de schrik vrij. Mevr. B. kwam vanuit de richting Goes. Bij het naderen van het kruis punt had de bestuurster haar vaart verminderd, omdat het zicht ter plaat se niet zo gunstig is: de weg gaat n.l. omhoog. Eenmaal boven, met een fraaie betonweg voor zich, gaf zij meer gas. De snelheid bedroeg toen ongeveer 65 km. Haar echtgenoot ver klaarde ter zitting als getuige, dat zij in principe niet harder rijdt. Mevr. B. fungeerde zelf ook als ge tuige. Vrijwel onmiddellijk, na het opvoe ren van de snelheid volgde een ge weldige klap. Toen werd alles zwart... De verdachte H. heeft haar van de weg opgeholpen. „Jongen hoe heb je zo dom kunnen rijden" heeft zij, aldus haar verkla ring voor de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, tegen M. gezegd. Deze antwoordde: ...Ta mevrouw, ik was gek". WAAKZAAMHEID GEBODEN Nadat ie kantonrechter er de bei de getuigen op had gewezen, dat ook op voorrangswegen een voort durende waakzaamheid voor de zij wegen is geboden, noemde de amb tenaar van het O.M., mr. T. Lebret, de ondoordachte manoeuvre van M. „afgrijselijk dom". Hij vorderde een boete van f200.waarbij de kan tonrechter zich aansloot. De journalist K. C. uit Middelburg verwisselde ditmaal zijn plaats op de publieke tribune voor die van de ver dachten. Er is in de Middelburgse Korte Delft een klein stukje, waar men niet mag rijden: van St Pieter- traat tot Nieuwstraat. C. wilde graag toegeven, dat hjj dat toch had gedaan. Maar de schikking die hem was toegestuurd, van f 10. vond hij erg hoog. Hij had berekend dat hij de overtreding over een af stand van vijf meter had begaan en dat was twee gulden per meter.... Voor twaalf uur verdient U er misschien vijftig gulden bij „veronder stelde de kantonrechter schertsend C. haastte zich toen om te zeggen, dat de salariëring van verslaggevers nog steeds niet past in het hoog- conjuncturele kader van deze dagen.... BENIEUWD De ambtenaar eiste uiteraard weder om f 10.Het vonnis van de kan tonrechter was f 5.Mr. Moolen burgh zei erg benieuwd te zijn naar het verslag in de krant, waarvoor C. schrijft. De gebroeders K. uit Goes, straat makers, waren indertijd, toen zij als getuigen w„ren opgeroepen, niet ver schenen. Zij telefoneerden die mor gen wel naar de griffie van de recht bank, verhalende, dat hun werkzaam heden voor de gemeente Goes geen onderbreking konden verdragen. Dit werd uitgeplozen. Het bleek, dat de heren onware verklaringen hadden afgelegd. Twee ambtenaren van de griffie kwamen als getuigen telefoongesprekken bevestigen. Te de telefoongesprekken bevestigen. Tegen beide verdachten, die ook nu niet waren verschenen, werd 25, boete geëist. Het vonnis was con form. Imposant schouwspel te Hoedekenskerke VLISS1NGEN, 22 aug. De berging van de Zweedse coaster „Kare', welke enige maanden geleden vlak voor de haven van Hoe dekenskerke zonk na aanvaring met het Nederlandse m.s. „Dongen- dijk", verloopt niet zo vlot als men aanvankelijk verwachtte. Woens dag kon de „Kare" nog niet bovengebracht worden, doch men heeft goede hoop, dat in de loop van vrijdag op zijn vroegst donderdag avond de berging van dit kostbare schip een feit zal zijn. De „Kare" is een berging waard, want deze coaster was, ten tijde der ramp, nog geen elf maanden oud. Practisch dus zo goed als nieuw. De Belgische bergingsmaatschappij Herbosch uit Antwerpen heeft de berging in handen, doch wordt geassisteerd door het ber gingsbedrijf Van der Tak uit Rotterdam. Ingezonden Mededeling (adv.) ZAAMSLAG, 22 augustus. In de dezer dagen gehouden raadsvergadering werd medegedeeld, dat de klerk-bode- concierge ter secretarie, die tevens ad ministrateur van de vrijwillige brand weer was, als zodanig is gesehorst wegens verduistering van gemeentegelden. De heer de Feyter betreurde het, dat deze ambtenaar zulk een misbruik van ver trouwen heeft gemaakt. Er zou sprake ztjn van een slordige controle, hetgeen de voorzitter ontkende. In dergelijke ge vallen moet men, achter de feiten staan de, constateren, dat er mazen waren, waardoor iemand, die kwaad wil, weet heen te komen, vooral wanneer het gaat er: twee grote bokken van „Herbosch' - t.w. de „Aigle" en „Buil". Van v. d. Tak liggen er de grote bokken „Con- Drie weken geleden werd de „Kare" recht gezet. Van der Tak stuurde hier voor zijn grote bok „Atlas" van 275 ton. Verdere voorbereidende werk zaamheden werden getroffen. Er wer den stroppen onderdoor het schip ge haald etc.; een uitermate moeilijk en tijdrovend karweitje. Het merendeel der werkzaamheden moest door de Belgische duiker van „Herbosch" wor den uitgevoerd, die echter belangrijk werd gehandicapt door de grote diep te 30 meter en de sterke stroom. Zelfs bij eb staat er ter plaatse nog ruim 26 meter water. Het laten dalen en ophalen vergt steeds minstens 40 minuten, terwijl de duiker het door de grote diepte en sterke stroom hoogstens drie kwartier onder water kan uithouden. Een volgende afdaling vindt dan weer plaats nadat 8 uur zijn verstreken. GROOT MATERIAAL. Al in het begin is gebleken, dat men groot materiaal zou moeten inzetten om te slagen. Welnu, dat materiaal ligt om meerdere kassen van verschillende lichamen. De grootste schuld is meestal het schenken van teveel vertrouwen Bet heeft dan ook weinig moeite gekost om leemten weg te nemen. Aan de tijdelijke onderwijzeres aan de o.l. school, mevr. Solleveld, is op haar verzoek eervol ontslag verleend. Op een verzoek van de bewoners van Plein Noord werd met zeven tegen vier stem men besloten de lindebomen voor de huizen op te ruimen. Tegen waren de he ren de Koeyer, Faas, de Visser en Flo- russen, die van mening waren, dat hier over beter kan worden beslist bij de aan staande verbetering van de Veerstraat- Terneu7ensestraat. Besloten werd op het perceel in de Rozemarijnstraat een postkantoor met woning te bouwen, mits voor de bouw rijkspremie wordt verkregen. De P.T.T. zal het exploitatietekort volledig voor haar rekening nemen. Het voorstel om een bijdrage te verle nen terzake van de aansluiting op de wa terleiding van een vijftal boerderijen werd teruggenomen, omdat getracht zal worden meerdere boerderijen en wonin gen te betrekken. Aan de coöp. beetwor telsuikerfabriek te Sas van Gent werd vergunning verleend voor het plaatsen van een los- en laadinrichting op het ha venterrein. In de rondvraag informeerde de heer Florussen naar het sportgebouw, waarop, aldus de voorzitter, goedkeu ring is verleend. Maar er is nog niets be- 'cend hoewel hierover iets in de krant is geschreven over de te ontvangen rampgelden. Ir. W. L. Harmsen te Middelburg is met Ingang ingang van 1 januari 1956 bevor- lerd tot hoofdingenieur in vaste dienst bij het rijksveeteelt- en zuivelconsulent- schap. dor", „Arend", „Atlas" en de aller grootste en nieuwste bok van Van der Tak: de „Colossus" met zijn 402 ton hefvermogen! Voorts een aantal ber gingsvaartuigen, slepers, zuigers etc. Een imposant schouwspel, waarnaar tientallen op de dijk met belangstel ling stonden te kijken. TWAALF STROPPEN. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur zaten er reeds 12 stroppen onder en om de „Kare". In de loop van de dag zou men er nog enkele stroppen bij voegen. Mogelijk in de loop van don derdag nog, zodat het aantal ongeveer 20 zou bedragen. De duiker consta teerde voorts, dat de „Kare" een scheur aan bakboordzijde had ter hoog te van het ruim achter de machineka mer. Dat zou kloppen met de verkla ring van de loods, die destijds ver klaarde, dat de „Kare" achter de ma chinekamer gegrepen werd door de ankerketting van de „Dongendijk", waardoor een gat ontstond en de „Ka re" kapseisde. Zodra men de „Kare" gelicht zal hebben, wordt hij aan de grond gezet op de slikken onder Hoedekenskerke, waar hij bij eb volledig droog zal ko men. Dr. A. LOOYEN TER AARDE BESTELD GOES, 22 aug. Op de algemene begraafplaats „Moscawa" te Arnhem is vanmiddag ter aarde besteld het stof felijk overschot van dr. A. Looyen te Goes, die in het afgelopen weekend plotseling overleed. Dr. Looyen genoot vooral bekendheid als schoolarts. Eerst was hij werkzaam als huisarts. Mid delburger van geboorte bezocht hij de H.B.S. in Den Haag, waarna hij voor arts studeerde in Amsterdam. Om streeks 1920 kwam hjj naar Goes. In 1947 werd hjj schoolarts voor het dis trict Zuid-Beveland-oost en was dit tot zijn overlijden. Dr. Looyen heeft veel gedaan voor de totstandkoming van Medisch Centrum te Goes, waarvan hij van 19501953 voorzitter was. GOES, 22 augustus. Naar wij vernemen, zal naast de openbare lagere Van der Veenschool in Goes- west binnenkort nog een school ge bouwd worden: de r.k. v.g.l.o-school. Deze school komt tegenover de wo ningen, die momenteel daar neergezet worden. Het gebouw zal ongeveer van hetzelfde type zijn als de Van der Veenschool (hallschool met een plat dak). Acht lokalen zal de school tel len met een handenarbeidlokaal, gro te keuken en naailokaal. Uitgave Stichting Zeeowsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Viissingen; 3. Moil, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes. INVOERVERBOD VOOR APPELS EN PEREN GOES, 22 aug. Met ingang van 1 september a.s. zal de invoer van ap pels en peren in ons land worden ver boden. Dit invoerverbod geldt niet voor appels en peren welke afkomstig zijn uit België en Luxemburg. GOES, 22 augustus. Op de hoek van de Karei DoormanstraatPiet Heinstraat wordt een aanvang ge maakt met de bouw van een kantoor met woning voor de Grontmij. Het hei werk is reeds achter de rug, en wij /ernamen, dat donderdag met de bouw wordt begonnen. Het pand bestaat dus uit een woon gedeelte en kantoorruimte. Op de be gane grond vinden wij een ruime hall met daarnaast een flinke administra tieruimte. Ook is daar het kantoor van de chef geprojecteerd. Een grote tekenkamer van 5 bij 5.60 treffen wij boven aan en op de zolderkamer het archief. Ook kregen wjj van onze zegsman te horen, dat volgende week begon nen wordt met de voorbereidingen voor de bouw van het laboratorium voor grond- en gewasonderzoek op de hoek WestsingelNaereboutstraat. Met de bouw zelf zal 30 september een aanvang worden gemaakt. LONDEN, 22 aug. De Ameri kaanse hotelmagnaat H. B. Cantor, die naar Europa is gekomen om een on derzoek in te stellen, welke plaatsen als mogelijk eindpunt voor zijn voor genomen goedkope zeereizen over de Atlantische Oceaan zouden kunnen dienen, heeft woensdag verklaard, dat zijn keuze tot op 3 havens is vermin derd. Hij noemde daarbij de namen Zeebrugge, Vlissingen en Milford-ha- ven in Wales. goeie" morgen begint met Gillette! Benauwde ogenblikken te Vlissingen VLISSINGEN, 22 aug. Drie kinderen tussen de 10 en 13 jaar oud, ontsnapten woensdagmorgen ternauwernood aan een wrede verstikkingsdood, toen tijdens een onschuldig spelletje plotseling een grote hoop zand ineenstortte en hen geheel of gedeeltelijk bedolf. Een aantal kinderen was aan het spelen op het terrein aan de Koude- hoek, naast het stadhuis. Zoals bekend moet practisch heel deze wijk plaats maken voor uitbreiding der K.M. „De Schelde", waartoe reeds vele huizen zijn gesloopt. Ook het huidige stad huis wordt met een dergelijk lot be dreigd. Op het door afbraak vrijgekomen terrein wordt grond aangevoerd, om straks e.v.t. te dienen voor egalisaties etc. Het terrein is op geen enkele wij ze afgezet en vormt een aanlokkelijke speelplaats voor de jeugd, die er ple zier in schept de hopen grond te be klimmen. Ook nu was dit weer het geval, doch men verenigde het aan gename met het nuttige en zocht in de grond naai oud ijzer. Op een gegeven moment zag men een stuk ijzer uit één der hopen steken. Er werd aan getrokken en plotseling ging de hoop grond aan het schuiven en stortte in. Twee jongens, de 10-jarige E. en de 13-jarige C. werden gedeeltelijk, de 10- jarige P. werd echter geheel onder de neerstortende grond bedolven. WESTKAPELLE, 22 aug. Vanmorgen vroeg zijn een gezin en een alleenstaande Ambonees uit het Ambonezenwoonoord te West kapelle op transport gesteld naar het woonoord „Oude Zeug" in de Wieringermeer. De verhuizing geschiedde kort na zes uur door de rijkspolitie, zonder moeilijkheden. De Ambonezen vertrokken in een kleine bus. De alleenstaande Ambonees heet Marwa, die in februari van dit jaar optrad als woordvoerder van de Ambonezen, welke voor de politierechter moesten verschijnen, nadat zij op oudejaarsavond in aanbouw zijnde gezinskeukens te Middelburg hadden vernield. Hij was op zaterdag 4 augustus, toen de ongeregeldheden in West kapelle plaats vonden, niet in het woonoord aanwezig. Momenteel verblijft nog een dertigtal gezinnen (allen aangesloten bij de P.N. M.S.) in het woonoord Westkapelle. UITGEGRAVEN. Andere kinderen sloegen alarm, doch de in de omgeving wonende B. had het ongeval reeds bemerkt en snelde ijlings te hulp. Hij wist alle drie de knapen uit te graven. Inmiddels was de geallarmeerde politie ten tonele verschenen, die eerste hulp verleende. De jongens E. en C. bleken geen ver wondingen te hebben opgelopen, doch P. kreeg zowel hulp van politie als van een arts. De jongen kon echter naar huis vervoerd worden. Hij zal enige tijd rust moeten houden. Te Yerseke spelen zaterdag twee korfbalcombinaties GOES, 22 aug. Zaterdagmiddag wordt te Yerseke een korfbalwedstrijd gespeeld tussen een combinatie, be staande uit spelers en speelsters van Vios, Volharding en Zeelandia, die ieder een vak (twee dames en twee heren) leveren en een bondscombina- tie, waarin in hoofdzaak jonge spelers en speelsters zijn opgenomen. Voor laastgenoemde combinatie zijn de vol gende korfballers(sters) uitgenodigd: Dames: C. de Koster, R. Zweedijk en R. Heyens (allen Togo), G. Gast (Swift), H. Smit (Tjoba) en J. Kemp» van S.S.S. Heren: J. Priester en C. Francke (Tjoba), Chr. van Leerdam (Swift), W. de Waard (Olympia), J. van Zoe- len (Zuidwesters), T. van Dalen (To go). GOES, 22 aug. Momenteel heerst er in bouwplan-west te Goes een grote bouwbedrijvigheid. Zoals bekend worden daar 72 wo ningwetwoningen neergezet, met de bouw waarvan men op 18 juni j.l. is begonnen. Tevens zal binnen korte tijd op de hoek Zuidvliet- straatAbel Tasmanstraat een glasfabriek verrijzen. En daarach ter gaan 12 particulieren een wo ning bouwen. In de bouw van de 72 woningen begint reeds enige tekening te komen. De aannemers Van der Poel uit Oude- lande en Priem uit Lewedorp, die ge zamenlijk dit project onder handen hebben, stellen alles in het werk om de woningen zo spoedig mogelijk on der de kap te krijgen. Wanneer dit zal zijn valt nog niet te zeggen. De aannemers denken, dat de laatste hui zen half maart opgeleverd kunnen worden. Er komen drie blokken van acht en vier van twaalf. De woningen zijn een schepping van architect W. Mes- ser uit Vlissingen. Via een diep portiek komt men bij de voordeur, die toegang geeft tot de gang, waarop alle kamers uitkomen. Aan de voorkant vinden wij dan de woonkamer van 4.40 bij 3.70 en daar achter een slaapkamer van 4.30 bij 2.60. Dan zijn er nog twee slaapkamers van elk 3.30 bij 2.30, waarvan er één aan de achterkant te vinden is en één aan de voorkant, tussen de woon kamer en het portiek. Een ruime keuken treffen wij aan, alsmede een douchecel, die volledig ingericht is. Aan de ach terkant bevindt zich ook de kolen bergplaats. Een schuurtje ontbreekt evenmin, maar dat ligt tamelijk ver van de woningen. De bovenbewoners hebben verder nog de beschikking over een balkon netje en een droogzolder. Ter verduidelijking diene, dat er vier voordeuren zijn, twee voor de beneden- en twee voor de boven bewoners, dus voor vier gezinnen. In het portiek is een trap geprojecteerd. Een nieuwigheid voor Goes is, dat de vier blokken van 12 niet aan de openbare weg komen. Voor deze wo ningen wordt namelijk een tegelpad aangelegd. Eerste industrieveiling voor bramen KAPELLE, 22 aug. Vandaag is de eerste industrieveiling van bramen ge houden. Het totale aanbod (2600 kg) voor deze week werd verkocht. Ze werden gekocht voor de fabriek voor 132,80 per 100 kg, wat een zeer be vredigende prijs is. Vorig jaar was de middenprijs van de bramen niet hoger dan 71,lr per 100 kg. Alleen is het jammer dat door de strenge vorst het totale aanbod niet hoger zal zijn dan 15 tot 20 pCt van normaal.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2