Brits ultimatum aan rebellen: Overg ave binnen drie weken Nu formatie-opdracht aan prot.-chr. politicus Waar kwam „gouden stier" dan vandaan? r Verbetering Amhonese kampen kost regering 24 miljoen Cyprioten moeten uitwijken naar Griekenland of de cel in Sfeer op Suezconferentie nu heef wat minder prettig Britse troepen via Rotterdam naar M-Oosten? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND (Zie pag. IJ Gouverneur Harding Is Cyprische oorlog moe 87 dagen dobberen op de oceaan Op Sicilië woedt een „fruitoorlog" Am. vliegtuig voor Chinese kust neergeschoten Eoka waarschijnlijk afwijzend H et weer in Europa Am. bommenwerper stortte neer Romme zag ook geen enkele kans Niet Zijlstra, maar De Gaay Fortman (AR) Ongepaste grap van Mrs. King? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefcen 9438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. KantoTen: Middelburg: Korte Noord- .jtraat 18. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3182; Vllsslngen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. .dvortenfaprijs 24 cent per man. ubriek KaDOuters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3481 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 23 aug. 1956 EEN. RECHT EEN AVERECHT en ondergang van Zon en Mi 'rijdag: Zon op 3.38 u., onder 1 "aan op 20.16 u,, onder 9.00 u. Hoogwater vrijdag 24 aug.: Ylissingen: 8.33 u. 2.25 m.. 15.36 u. tn. Terneuzen 3,57 u. 2.89 m., 16.0 2.38 m. Wemeldinge: 8.18 u- 1.62 17.27 u. 1.68 m. Zierikzee: 8.07 u. m., 17.09 u. 1.42 m. f24 ii NICOSIA, 22 aug. (Reuter). Sir John Harding, de Britse gou verneur van Cyprus, heeft de opstandelingen drie weken tijd gegeven om zich met hun wapens over te geven. Zij mogen daarna naar Griekenland gaan of op Cyprus blijven, maar in het laatste geval zullen zij zich hebben te verantwoorden voor de misdrijven die zij gepleegd hebben. Als er goed op het aanbod gereageerd wordt, heeft het ministerie van koloniën in Londen meegedeeld, zal dit bijdragen tot het schep pen van een toestand, waarin voortgang kan worden gemaakt in de richting van zelfbestuur. In welingelichte kringen in Nicosia is men van mening, dat het antwoord van de E.O.K.A. op het Britse ultimatum afwijzend zal zijn. Men herinnert er aan, dat de E.O.K.A. een wapenstilstand, maar geen overgave heeft voor gesteld. In 87 dagen staken drie mannen op een uit stammen gebouwd vlot vanuit Canada de Atlantische Oceaan over. De laatste dertig da gen moesten zij leven van regen water en zelfgevangen vis. Toch is de munster-tocht goed afgelopen. Alleen het allerlaatste stukje moest en zij de haven van Fal mouth in Engeland worden bin nengesleept. Op de bovenste foto zien we links de „kapitein" van 't vlot, de 29-j. Henry Beaudot en PALERMO, 22 aug. (Reuter) Op Sicilië woedt sedert een jaar een meedogenloze strijd om de macht over de Siciliaanse fruitmarkt, waar ge weldige bedragen worden omgezet. Nadat dinsdag en woensdag twee marktkooplieden vanuit hinderlagen werden doodgeschoten is het aantal tot acht gestegen, terwijl drie person- nen worden vermist. WASHINGTON, 22 aug. (Rtr). Sen patrouille-vliegtuig van de Amerikaanse Marine is 260 km. ten noorden van Formosa door „ongeïdentificeerde vliegtuigen" neergeschoten. Dit is woensdag avond te Washington meegedeeld door het ministerie van marine. Het vliegtuig (type „Mercator") was op een normale patrouillevlucht op ruim 50 km. afstand van de kust van communistisch China toen het meldde, dat het werd aangevallen. Volgens de Amerikaanse verklaring bevond het vliegtuig zich buiten de Chinese territoriale wateren. Eenheden van de Amerikaanse ze vende vloot zoeken naar het wrak en naar overlevenden. Toestellen van dit type hebben gewoonlijk negen be manningsleden. rechts de 27-j. opvarendeMare Modena. De onderste foto toont het vlot l'Egaré II" in de haven van Falmouth. Een woordvoerder van de Cypri sche regering heeft medegedeeld, dat zo spoedig mogelijk 120.000 vlugschrif ten met de voorwaarden voor over gaven en instructies over het gehele eiland zullen worden verspreid. Handen omhoog De opstandelingen wordt aangera den zich bij het dichtstbijzijnde politie bureau of militaire eenheid te mel den. „Breng uw wapens mee of vertel waar uw wapens te vinden zijn. Als een schildwacht u aanroept, steek dan de handen omhoog en zeg „ik geef me over". Breng dit pam flet zo mogelijk mee en toon het aan degene aan wie u zich over geeft", zo staat er in de vlugschrif ten. Grieks worden Degenen die naar Griekenland gaan, moeten beloven de Griekse nationali teit aan te vragen en afstand te doen van de Britse (wanneer het op Britse staatsburgers gaat). Zij die op Cyprus blijven en niet berecht worden, zullen voorlopig ge ïnterneerd worden. Na beëëindiging van de noodtoestand of op eerder be vel van de gouverneur zullen zij wor den vrijgelaten. Nadere bijzonderhe- Minister antwoordt Kamerlid Gortzak 's-GRAVENHAGE, 22 aug. De minister van maatschappelijk werk a.i., heeft geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (Comm.) over de moeilijkhe den met betrekking tot de „regeling zelfverzorging Ambonezen". Het is hem bekend, dat er moeilijkheden zijn ontstaan voor de bewoners in de om geving van de woonoorden, bewoond door de Siwalette-groep, welke plus minus 400 personen omvat. De bezwaren spruiten niet voort uit het feit, dat zij de maatregelen, welke zijn genomen bij de overgang van overheidszorg op zelfzorg, onvoldoen de vinden, maar uit het feit, dat zij menen, dat hierdoor hun rechtspositie wordt aangetast, en met name assimi latie in de Nederlandse samenleving wordt bedoeld. Vrijwillig Zij kunnen, als ieder ander, met ge bruikmaking van de bestaande rechts middelen, van hun bezwaren tegen de genomen maatregelen doen blijken. Indien zij zich echter buiten de open bare orde stellen, is het de plicht van de overheid hiertegen op te treden. Voor zover Ambonezen de wens te kennen geven terug te willen keren naar Indonesië, verklaart de regering daartoe alle medewerking. Behoudens ten aanzien van de huis- Stockholm, regenbui 18 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 17 gr. Londen, regen 18 gr. Luxemburg, geheel bewolkt 16 gr. Parijs, regen 17 gr. Nice, licht bewolkt 28 gr. Frankfort, regen 19 gr. Zürich, nevel 20 gr. Wenen, zwaar bewolkt 22 gr. Innsbrück, regen 22 gr. Rome, half bewolkt 34 gr. vesting ter verbetering waarvan een bouwplan van plusminus 24 mil joen gulden in uitvoering is acht de minister geen reden aanwezig de be staande sociale voorwaarden te wijzi gen. Piloten verdronken 's-GRAVENHAGE, 22 aug. (ANP). - Een Amerikaanse bommenwerper van het type Bh26, die vannacht van IJs land naar Prestwick in Schotland was vertrokken, is ten westen van de He- briden verongelukt.. Er bevonden zich twee mannen aan boord. Nabij St. Kilda, het westelijkste eiland van de Hebriden, is een rubber boot van het neergestorte vliegtuig waargenomen. Over de inzittenden is niets bekend. Het vliegtuig werd gevlogen door twee Amerikanen. Deze zijn waar schijnlijk omgekomen. den over de wijze waarop men zich dient over te geven, zullen donderdag worden bekendgemaakt. De medede ling van de Cyprische regering ein< digt met de waarschuwing, dat op wapenbezit nog steeds de doodstraf staat. Niet begrepen In Griekse regeringskringen voor spelt men, dat geen enkele Cypri sche verzetsman zich zal overgeven. Uit de proclamatie van Harding blijkt, dat de Britse regering de be doeling van de strijd op Cyprus niet begrijpt, zo wordt gezegd. „Om de kloof te overbruggen" (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, dondermorgen. Nadat prof. P. Lieftinck gister ochtend zijn eindrapport aan H. M. de Koningin heeft uitgebracht, hetgeen betekende, dat hij van zijn informatie-opdracht was onthe ven, heeft onze Landsvrouwe achtereenvolgens ontvangen: de heren Rutgers (vice-president Raad van State), Romme (K.V.P.) en Zijlstra (A.R.). In de loop van de middag bleek, dat de K.V.P.-fractievoor- zitter gevraagd heeft geen opdracht te mogen aanvaarden tot de vor ming van een kabinet. kingen van alle (in) formatiepogingen. Maar de heer Romme heeft ge vraagd geen opdracht te behoeven aanvaarden omdat hij van mening ia dat een man uit de prot. christelijke kring zal moeten trachten, zo moge lijk, de kloof tussen K.V.P. en P.v.d.A. te overbruggen. Dit K.V.P.-standpunt was reeds geruime tijd bekend. Dé heer Romme heeft dit standpunt reeds direct na zijn eigen mislukte formatie poging ingenomen. In een communiqué van de heer Romme hoogst onbegrijpelijk, het trok dan ook de noaige aandacht wordt gezegd, dat de heer Lieftinck terecht heeft vastgesteld, dat een par lementair kabinet op brede basis niet mogelijk is. Romme aeht zich niet de aan|ewe- zen man mede om de spanningen niet te vergroten om de vorming en eventueel de leiding van een an der kabinet op zich te nemen. In dit communiqué wordt gezegd, dat de formateur uit protestants christelijke kring moet komen. Poli tici, aldus de heer Romme, behoren de tot de twee grootste fracties zijn bij het onbruikbaar worden van een parlementair kabinet op brede basis, te nauw betrokken geweest. Kloof overbruggen Men kan niet aannemen, dat de Ko ningin bij deze opdrachtverlening er van uitgegaan is, dat het parlementaire en extra-parlementaire kabinet dat de heer Romme zou mogen vormen, persé gesteund zou moeten worden door de socialisten. Daaraan vast te houden zou niet erg reëel zijn na de misluk- Besprekingen In Londen lopen teneinde (Van onze speciale ANP-corres- pondent). LONDEN, 22 aug. De stem ming op de conferentie in Londen over het Suez-kanaal is vandaag aanmerkelijk minder vriendelijk geworden dan tot dusverre het ge val is geweest. Oorzaak van de heftige debatten is vanmiddag ge weest de samenstelling van de commissie, die met president Nas ser van Egypte verdere onderhan delingen zal voeren en de vraag, of de Egyptische regering officieel ook op de hoogte zal worden ge steld van het door de Indiase af gevaardigde, Krisha Menon, inge diende voorstel. De Indiase afgevaardigde kwam nu vanmiddag met het voorstel, dat de conferentie uit haar midden een com missie zal benoemen, die met kolonel Nasser zal gaan praten namens de ge hele conferentie en op basis van zowel het plan-Dulles als van het Indiase plan. SHEPILOV EN DULLES Ook de Russische afgevaardigde, Shepilov, mengde zich in het debat, dat nu en dan een fel karakter kreeg. Hij stelde zich achter de mening van de Indiase afgevaardigde, dat de con ferentie geen besluit zou kunnen ne men „zonder de zeven honderd mil joen mensen, die de Sowjet-Unie, In dia, Indonesië en Ceylon vertegen woordigen". De Amerikaanse minister Dulles, die zich ook herhaaldelijk in het debat mengde, verklaarde zeker vijf keer dat inderdaad de conferentie is gehou den met als uitgangspunt, dat „geen enkele meerderheid, hoe groot ook, een minderheid, hoe klein ook, zou kunnen binden". TUSSENVOORSTEL? In conferentiekringen wordt aan genomen, dat de Indiase afgevaar digde morgen met een tussenvoor stel zal komen. De overwegende be zwaren van de westelijke landen te gen zijn voorstel, om de commissie op basis van beide voorstellen zo als die van minister Dulles voor in ternationaal beheer en van hemzelf voor een Egyptisch beheer wor den in conferentiekringen duidelijk geacht. 's-GRAVENHAGE, 22 aug. - Op verzoek der Engelse militaire autoriteiten worden de Ahoy-ter- reinen te Rotterdam thans inge richt tot parkeer- en opslagruim te. Van bevoegde zijde wordt ver nomen dat dit geschiedt in ver band met de mogelijkheid, dat een zich zou verscherpen, Zijlstra niet Met belangstelling werd dan ook uitgezien naar de resultaten van de ontvangst van prof. Zijlstra bij onze Koningin. In de loop van de avond is wel gebleken, dat de heer Zijlstra geen formatie-opdracht heeft ont vangen. In politieke kringen neemt men dan ook aan, dat een ander uit het prot. christelijke kamp tot het formateurschap zal worden geroe pen. Prof» de Gaay Fortman En men achtte het waarschijn* lijk, dat dan gezocht zal worden naar iemand, die iets meer buiten het politieke gewoel van de laatst® weken staat. In dit verhand wordt o.a. de naam genoemd van prof, dr. W. F. de Gaay Fortman, die aan de Vrije Universiteit privaat recht en arbeidsrecht doceert. Hij is Kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, 43 jaar oud en anti-revolutionair. Verschillende malen was hij lid van de regeringsdelegatie in de Ver. Naties. De naam van prof. De Gaay Fortman heeft reeds bij vele kabinetsformaties een rol ge* speeld. Vanacht nam men aan, dat in de loop van vandaag donderdag on- «e Koningin een formateur zal aan wijzen. Britse thans in Duitsland geleger de divisie, binnenkort naar het Midden-Oosten moet worden ver* scheept. Een dergelijk troepen transport zou echter slechts plaats vinden indien de toestand in het' gebied van de Middellandse Ze® LEEUWARDEN, 23 aug. In Friesland bestaat de vrees, de pro vinciale overheid maar ook de K.L. M., die mevrouw Gloria King uit Houston in Texas op haar reis door ons land heeft rondgeleid, min of meer het slachtoffer is geworden van een ongepaste grap. Deze dame heeft, ten provincie huize te Leeuwarden aan de commis saris der Koningin in Friesland, in tegenwoordigheid van bestuursleden van het Fries rundvee stamboek, na mens „The Texas Cattle breeders as sociation of Houston", een gouden stiertje aangeboden als blijk van waardering voor wat de Friese vee fokkers hebben weten te bereiken. ONBEKEND. Bij informatie ten provinciehuize werd ons bevestigd, dat men inder daad te doen heeft gehad met me vrouw King en dat zij heeft meege deeld te handelen namens genoemde vereniging van fokkers in Texas. Bij nadere informaties in Houston is echter gebleken, dat genoemde „asso ciation" in Houston onbekend is. Er is daar wel een veeteeltbedrijf gevestigd onder de naam King's ranch, maar tot dit bedrijf moet de aanbiedster van het geschenk in ge nerlei relatie staan, noch met een opdracht bekleed namens hem han delen. Tijdens de zwemkainpioenschappen van de kring midden-Nederland van de K.N.Z.B. in het zwembad „De Kromme Rijn" te Utrecht heeft Jans Koster van ,,'t Gooi" uit Bussum het wereldrecord op de 1.500 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 20 min. 22,8 seconden. Het oude record stond sedert 23 juli 1955 op naam van Lenie de Nijs van de Robben met 20 min. 46,5 sec. DE BILT ZEGTt Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Middagtemperaturen van 17 tot 20 graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1