rs5 ïl2&t&s££.'s OallIATO f> n 11 <1 ffH I «jfl -N Aangezochte kandidaten weigerden allen ministersteek de Vijf families zagen huis uit de lucht vallen Vier A-A-landen zullen Westelijk plan steunen „vI I k IJ H® «ill II BI II 91 BI IIIII STnaSdï?sr?pSr«to™»' „PURE NONSENS" Lieftincks voorstel: 4 PvdA, 4 KVP, 1 AR, 1 CH, 1 VVD en 1 partijloos Geheimzinnige dood van enige honderden Britse vrouwen Nachtelijke baldadigheden in het nijvere Nunspeet Strop voor rijke majoor Jean Het weer in Europa £5E fW jpi. 1- Bi I 1 I Bt EERSTE OOGST Informateur (met kous op de kop) naar Koningin terug? ENGELSE VORSTENHUIS MET VAKANTIE AR zou alleen Econ. zaken krijgen En CH uitsluitend Oorlog en Marine Testament van ongeveer 10 miljoen gulden EDE VIERDE WEER ZIJN „SCHAPENDAG' Vier stemmen voor plan van India Belgische mijnstaking loopt ten einde Kwajongenswerk of misschien Prijzen Anjeractie brachten veel vreugde Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. J V Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie ma fa IB V I I Tel. 32S; Terneuzen; Dijkstiaat 26-23. H H f B 9 UÊÈB T%u B BB BB B B B fl B B B 1f Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Ha Wm V V W' JL& «W V| JVW ÜL WM WM u. Maan op 19.57 u., onder 7.51 u. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, ^JÊ Hoogwater donderdag 23 aug.: 2,p. maand, 5,85 per kwartaal. ump Vlissingen: 3.00 u. 2.21 m., 15.05 u. 2.20 Losse nummers 13 cent. P R O T E S T A N T S C H R I S T E L IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND 4.11 u.- lil m", Rubrie^'Kabouters^O^ent per woord 12e Jaargang No. 3480 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 22 aug. 1956 L40 ^erlkz6e: 435 1-54 AZAT LE RIZ, 21 aug. (Reuter) Een groep Franse arbeiders is be gonnen met opgravingen op een landgoed in het departement Haute Vienne, waar zich een zeer rijke laag i ïium moet bevinden. Je eigenaar van het landgoed, majoor Jean de la Maleine, ziet dit graaf werk met lede ogen aan, maar de gravers hebben een oude wet op de hand, waarin wordt bepaald dat de particuliere eigendom op grond zich slechts tot zeven meter diepte uit strekt. Wat daaronder zit, behoort aan de staat. Nieuwe geruchten over ons Koninklijk Huis GOES, 21 aug. Het Engelse sensatieblad Daily Mail heeft het nodig geoordeeld op de voorpagi na van haar maandagnummer een bericht met vette koppen te plaat sen, waarin over ons koninklijk huis weer minder prettige dingen worden gezegd. Hierin wordt n.l. beweerd, dat koningin Juliana voorlopig nog geen afstand van de troon zal doen, tenminste niet voordat prin ses Beatrix haar 3-jarige studie te Leiden heeft voltooid. Van de meest bevoegde zijde ver nemen wij, dat dit bericht „pure nonsens" is. Er is nooit enige sprake van geweest, dat onze Koningin ooit afstand zou doen van de troon of dat zij in de toekomst zal abdiceren. „Dit is volkomen uit de lucht ge grepen", zo deelde men ons mede. COMMISSIE VAN DRIE. Verwacht wordt, dat de op 30 juni gevormde commissie van drie (de he ren Beel, Stachouwer en Gerbrandy), die n.a.v. de recente gerucht makende publikaties ons koninklijk paar in de zen adviseert, hierop dezer dagen zal reageren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, woensdagochtend 22 aug. Gisteren was het een dag van drukke politieke activiteit. Maar deze dag heeft informateur Lieftinck duidelijk gemaakt, dat het niet mogelijk zal zijn een extra-parlementair kabinet op brede basis tot stand te brengen. De K.V.P.ers Kolfschoten en Witte heb ben hem laten weten niet bereid te zijn in zo'n kabinet zitting te nemen. Minister Zijlstra heeft dat de informateur ook medegedeeld. Hetzelfde kan men verwachten van de demissionaire minister van oorlog ir. C. Staf. In politieke kringen nam men dan ook aan, dat de heer Lieftinck zich in de loop van de dag naar H. M. de Koningin zal begeven. Zoals wij gisteren reeds schreven, niet alleen het program, maar vooral ook de zetelverdeling heeft niet de instemming van de chris telijke fracties kunnen verwerven. Prof. Lieftinck dacht aan de volgende formule: 4 P.v.d.A., 4 K.V.P., 1 A.R., 1 C.H. 1 V.V.D. en 1 partijloze minister. De zetelverdeling van het demissionaire kabi net ioas: 6 K.V.P., 5 P.v.d.A., 2 A.R. en 2 C.H. De informateur (Van Walsum, burg. van Rotterdam), Sociale zaken ge combineerd met Maatsch. Werk (Suur- hoff), Financiën en Verkeer en Wa terstaat. De K.V.F. zou krijgen: Binnenland se Zaken, (Kolfschoten, burg. van Eindhoven) tevens vice-premier, On derwijs, Wederopbouw (Witte) en Landbouw. De A.R. kon in dit schema alleen Economische Zaken behouden (Zijl stra), de C.H. alleen Oorlog en Marine (Staf). De V.V.D. kreeg Justitie aan geboden. Op Buitenlandse Zaken zou een partijloze carriere-diplomaat moeten komen. Voor de P.B.O. zou een staats secretariaatschap worden ingesteld. LONDEN, 21 aug. (Reuter) Naar de dood van 300 vrouwen voornamelijk weduwen die na de oorlog in Eastbourne, een luxe badplaats aan de zuidkust van En geland overleden zijn, wordt door Scotland Yard een onderzoek in gesteld, zo is dinsdag meegedeeld. Ook de testamenten, die zij heb ben nagelaten worden onderzocht. Vo:lgens een bericht zou het bij dit laatste onderzoek gaan om een bedrag van een miljoen pond ster ling (ongeveer 10 miljoen gulden). Een groep rechercheurs controleert de testamenten van de 300 vrouwen in het Londense Somerset-House, waar afschriften van Britse geboorte-, hu welijks- en overlijdensakten bewaard worden. Men deelt mede, dat de politie zoekt naar een verhand tussen de personen, die in een groot aantal testamenten als begunstigden wor den genoemd. 500 VERHOREN. T-an het onderzoek zijn gedurende verscheidene maanden geruchten over fraude en moord in Eastbourne voor afgegaan. Kort geleden ontving de po litie een brief, waarin nieuwe inlich- 'ingen over een aantal testamenten werden verstrekt. Men verwacht, dat vele mensen een bericht spreekt van 500 dooi de politie ondervraagd zullen worden. Onder hen bevinden zich artsen, verpleegsters, hotel-employé's, taxi chauffeurs, winkeliers en bedienden in -Ie luxueuze buitenverblijven te East bourne. De namen van twee overleden vrouwen zijn in verband gebracht gebracht met een onderzoek door de Britse pers. Het betreft hier mevr. Hullett en mevr. Morrel!. Mevr. Hullett, de we duwe van 'n assurandeur, overleed de voiige maand, een paar maanden na de dood van haar echtgenoot, die haar meer dan 94.000 pond sterling (onge veer 940.000 gulden) naliet. Mevr. Morrell, de weduwe van een fabrikant van blikgroenten, stierf zes jaar geleden in de ouderdom van 82 jaar. Zij liet bijna 78.000 pond sterling (ongeveer 780.000 gulden) na. De vraag is nu, of de heer Lieftinck de verstandigste weg zal kiezen en dus aan de Koningin zal vragen van zijn opdracht ontheven te mogen wor den. Als hij toch zijn gang zal gaan, is er voor hem maar één mogelijkheid, n.l. de vorming van een zakenkabinet Maar zo'n kabinet wordt weinig be geerd. Het zal slechts kunnen zitten totdat er zich in de een of andere vorm een meerderheid heeft gevormd die bereid is regeringsverantwoorde lijkheid te vragen. Politieke leiders zullen aan de vor ming van zo'n kabinet niet te pas ko men. En alleen deze omstandigheid al maakt het praktisch onmogelijk, dat een zakenkabinet een rustig leven zal kunnen leiden. Het lijkt ons dan ook niet uitgesloten, dat H.M. de Koningin zich eerst nog eens over de toestand wil laten oriënteren. P.v.d.A. In beraad Gisteren heeft het bestuur van de P.v.d.A.-fractie zich geruime tijd over de situatie beraden. Daarbij waren ook de ministers Drees, Suurhoff en Mansholt aanwezig. Zo beleven we vandaag weer de zoveelste beslissende dag in de formatie. Alleen de zetelverdeling was voor de christelijke fracties reeds voldoende om de heer Lief tinck de medewerking te onthou den. Bovendien bleef de K.V.P. ontevreden over de wijze, waarop de bezitsvorming was geregeld. De tijd voor een zakenkabinet is ech ter naar onze mening nog niet rijp. Eerst zullen andere socialistische politici moeten proberen een ex- tra-parlementair kabinet te vor men. Terwijl het oude kasteel links wegzinkt in de schemering van de geschiedenis, straalt het Britse koninklijke jacht rondom in het licht der schijnwerpers. Het jacht ligt hier bij het eilandje Barra tij dens de tour van het Britse ko ninklijke gezin langs de eilanden aan de Schotse westkust. Verrassing op Suez-confereniie LONDEN, 21 aug. De belangrijkste gebeurtenis op de Suez- kanaal conferentie in Londen is vandaag geweest, dat Pakistan, Ethiopië, Iran en Turkije zich hebben uitgesproken voor steun aan het plan van minister Dulles. Deze steun van deze vier landen uit de Aziatisch-Afrikaanse groep voor het Westelijke plan werd moge lijk, nadat de Pakistaanse delegatie mede namens de drie andere landen een aantal amendementen op het voorstel indienden, die aangezien zij het wezen van het plan niet aantastten door minis ter Dulles konden worden aanvaard. In Ede Is dinsdag „Schapendag" gehouden onder heit motto „Van schapenwol tot wollenkleed". Op de markt was een kudde schapen, die gekeurd werd en na de markt gaven dames, die de spinkunst machtig zijn demonstraties aan het draaiende wiel. Later op de ochtend was er een breiwedstrjjd voor jongeren. Links: één recht, één averechtRechts: de da mes in de oude klederdrachten tijdens de demonstratie spinnen. (Morgen komt één onzer verslag geefsters met een reportage hierop terug. Vandaag hebben ook Zweden, Australië, Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk (met een amendement), West-Duits- land, Japan, Nederland en Portugal hun definitieve standpunt ten aanzien van het plan-Dulles bekend gemaakt, waarmede het Westelijke plan zeker is van de steun van zeventien landen. Min, Lunst „Snel" In zfjn korte rede, waarin minister Luns de steun van Nederland aan het plan-Dulles bevestigde, zeide hij dat het noodzakelijk is, dat de con ferentie spoedig tot een beslissing komt. Minister Luns zeide, dat al leen door snel en doeltreffend han delen kan worden bereikt, dat een goede functionering van het kanaal zal worden gehandhaafd. BRUSSEL, 21 aug. (A.F.P.) De mijnwerkers waren dinsdag vrij» wel allemaal weer aan het werk ns de onofficiële staking, die zij donder dag naar aanleiding van de mijnramp te Marcinelle waren begonnen. Maan dag staakte naar schatting nog de helft der mijnwerkers. Berisping voor kapitein van gestrande kustvaarder AMSTERDAM, 21 aug. Overeen komstig het voorstel van de hoofdin specteur bij de raad voor de scheep vaart heeft de raad de 54-jarige kapi tein W. V. uit Sliedrecht gestraft met een berisping. Op 14 mei. j.L was dn kapitein met zijn schip, de „Confid", in de Zweedse wateren nabij Kalm ar gestrand. De „Confid", een kustvaar tuig, was van Norkopping op weg naar Nederland. Naar het oordeel van da raad heeft de kapitein bij de navigatie teveel vertrouwd op zijn stuurman. Tien minuten lang had de „Confid" in de gevaarlijke z.g. rode, sector geva ren. Pas toen de branding in zicht kwam greep de kapitein in en liet vol le kracht achteruit slaan. Dit had ech ter niet het gewenste resultaat, omdat de koppeling van de scheepsmotor slipte. De „Confid" zat binnen enkela ogenblikken muurvast Stockholm half bewolkt. Londen zwaar bewolkt. Luxemburg onbewolkt. Parijs half bewolkt. Nice onbewolkt. Frankfort zwaar bewolkt. Zurich regenbui. Wenen zwaar bewolkt. Innsbruck regenbui. Rome zwaar bewolkt. Mallorca zwaar bewolkt. NUNSPEET, 21 aug. Tot nog toe onbekende personen hebben de laatste tijd Nunspeet in rep en roer gebracht. Toen de Nunspeetse bevolking dezev dagen 's morgens ontwaakte bleek, da talie reclameborden en vlaggestok- ken van hun .plaats waren gehaald. HILVERSUM, 21 aug. Een groot aantal Nederlandse radio luisteraars, heeft vanavond ge luisterd naar een gezamenlijk programma van de omroepver enigingen, dat de uitslag bracht van de nationale anjeractie. Zoals de organisator der lote rij, de heer Bergers, tijdens deze uitzending voor de microfoon meedeelde, waren de anderhalf miljoen loten van een gulden uit verkocht. Dit betekent dat het Prins Bernhardfonds de beschik king krijgt over ruim een miljoen gulden. Burgemeester Boot van Hilversum, die namens het Prins Bernhardfonds dit bedrag aan vaardde, sprak een dankwoord tot organisator, medewerkers en omroepverenigingen. Tijdens de uitzending werden de nummers van enige grote prij zen, waaronder een auto van 8000 en een studiebeurs van f 8500 meegedeeld, waarna een notaris in de studio vijf nummers trok waarop de woonhuizen als prijs waren gesteld (A 166956, B 195778, B 489532, B 497135, C 118554). Het huis voor de verko pers van de loten viel op num mer 8218. In de loop van de uitzending waaraan vele artisten meewerk ten kwamen reeds telefoontjes van winnaars der huizen in de studio in Hilversum binnen. Daarbij bleek o.a. dat een huis was gewonnen door de heer Tau- wen uit Den Haag, concierge van een wijkgebouw. Voorts door de familie Blan- kers uit Zeelst bij Eindhoven, die sinds de oorlog in een nood-wo ninkje woont. Ook werd een huis gewonnen door de heer Cas van Ommering in Rotterdam, die met zijn verloofde mej. Bep van Buu- ren zijn blijdschap betuigde en nu zijn trouwplannen kan ver wezenlijken. Enige dagen later verschafte men zich midden in de nacht toegang tot de to ren om tegen het middernachtelijke uur de klokken te luiden, hetgeen veel opschudding verwekte. De grootste onrust ontstond, toen de politie 's morgens in alle vroegte door verscheidene personen werd opgebeld met de mededeling, dat er een man „halfstok" hing. Het bleek dat aan de vlaggestok boven op de toren een man „was opgehangen". Bij nader on derzoek bleek het een met stro en pa pier opgevulde blauwe overall te zijn. inmiddels had zich voor de toren een enorme mensenmenigte verzameld, die het gebeurde druk besprak. Reeds is één der vermoedelijke da ders gevat. De zaak is echter nog niet rond, want men vermoedt sterk, dat verscheidene figuren zich aan deze nachtelijke baldadigheden hebben schuldig gemaakt. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking Aanvankelijk vooral in het midden en noorden des lands opklaringen. Geleidelijk echter toenemende bewol king en later in de zuidelijke provin cies enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagteinpera- turen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1