ACTIEVE COIRESPIKDENT „Zeeuwsch Dagblad" CRÉGHEL Monschau, waar de toerist steeds schoonheden ontdekt nieuwe a Het verwisselde testament 4 Dr. Dei mar EENSGEZINSWONINGEN Doe mee en werf een abonnê voor weinig geld Ik wens niet te wachten „Zeeuwsch Dagblad" Door de kelder van het ,Rode Huis' loopt de Laufenbach Onderzoek naar brand in 'Beenderibben' OUD ENGELS VERHAAL Fraaie prestaties bij ringrijderij ie Vlissingen Dinsdag 21 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze zeer geliefde Moe der, Zuster, Behuwd zuster en Tante JOHANNA VAN DE LINDE, Weduwe van Jacob van der Werff, in de ouderdom van 75 jaar. E. W. v. d. WERFF. W. J. M. v. d. WERFF. W. D. v. d. LINDE. Familie v. d. WERFF. Wolphaartsdijk, B 65, 19 augustus 1956. De begrafenis zal D.V. plaats hebben Donder dag 23 aug. a.s., om 12 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond na het overlijden van onze ge- iefde Vrouw en Moeder MARIA MALJAARS- VERHAGE, j tuigen wij onze vriende- ike dank. CHR. MALJAARS en Kinderen. vVestkapelle, E 17. Vo-r de v Ie blijken van medeleven, ondervonden tij dens de .iekte en na het overlijden van oi ze gelief de Man, Vader, Behuwd- n C mtvader PIETER BLIEK, le.jigen wij onze hartelijke mi- Namens de familie: Wed. E. BLIEK- ABRAHAMSE. vVolphaartsdijk, aug. 1956. is verhinderd woensdag 22 augustus a.s. spreekuur te houden, en is tot nader aankondiging AFWEZIG. TE KOOP: nieuw te bouwen eventueel met garage. Bevattende: grote woonkamer, keuken, boven 4 slaapkamers en douche. Vrijstaande schuur met tuin. Aan de Beatrixlaan te Middelburg. Benodigd eigen geld plm. 1500, Vrije vestiging. Inl. uitsluitend SCHOUTS Woningbureau Korte Delft 41, Middelburg. Tel. 2980. ZEEUWSCH DAGBLAD vraagt voor Oost- en West-Souburg Brieven met inlichtingen aan de Chef-redacteur Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. yhim acüMtertti&i TE KOOP: Walcherse boerenmans kle ren. Mariekerkseweg 7, Melis- kerke TROUWLUSTIGEN, koopt kwaliteit, koopt Treffer Lakens, Slo pen, Theedoeken, Bad doeken, Keukendoeken, Tafel- en Ontbijtlakens enz., zeer voordelig in prijs. NU Lange Vorststraat, 45, Goes. Hooi- en schovenblazers, transporteurs, tractor- en paardenploegen, cultivatoren. C. BRASSER, magazijn Zus terstraat 56, Middelburg, tel. 2812 Antiek kabinet, antiek bu reau, schrijftafeltje met 7 la den, nieuwe tuinbank, sjoel bak met schijven, step op luchtbanden, 6 glas in lood ramen verschillende motieven. P. Olyslager, Serooskerke. —Winterharde Broccoliplanten. D. KALJOUW, Ritthemse- straat 89, Souburg GEVRAAGD: Telers gevraagd voor rode-, witte-,, savoye- en boerekool. Planten direct beschikbaar. Jos. Boone, Veerdam 6, Nieuw- land. Tel. 327 ,/eeuwscb Dagblad geeft bet allerlaatste nieuws geeft veel op Het radio-nieuws. 1c Wil kennis nemen van het nieuws op het ogenblik dat het me schikt. Daarom een krant. Daarom een abonnement op PROFESSOR 53. ,,'t Kereltje met die grote mond" „Waar gaan we nu heen?" vroeg het opperhoofd toen hij met Créghel door het dorp liep. „We zijn op weg naar de straftent", was het antwoord, en de geleerde man had deze woorden nog niet geuit, of ze hielden voor de straftent stil. Vóór de tent zat nog steeds dezelfde Indiaan op wacht. Eigenlijk is „op wacht" niet het juiste woord, want de man sliep. „Wat moet deze platvoetindiaan voor de tent?" informeerde het opperhoofd belangstellend. „U weet toch nog wel dat er een bleekgezicht opgesloten is?" antwoord de Créghel. „Ach ja", sprak het Zwarte Schaap, „er is ook zoveel gebeurd, dat ik het vergeten was! Als ik me niet vergis, was het dat kereltje met die grote mond!" „Ehum, ja, ja," antwoordde de pro fessor. De Indiaan werd wakker ge maakt en naar huis gestuurd en daar na betraden Créghel en het opper hoofd de tent. „Daar ligt hij zeker", merkte hel! Zwarte Schaap op en wees op de d^é ken waar een paar sandalen onderuit staken. „Ja, dat lijkt er wel op", zei de pro* fessor, doch toen trok hij het kleed weg en liet de totempaal met de bot» hoed zien. Het opperhoofd barstte ia lachen uit. „Haha", bulderde de man, „dat lM het eerste bleekgezicht, dat ons heef» beetgenomen, broeder Snor-Indlaan!" Intiem Eifelstadje eens centrum van lakenindustrie Onlangs ben ik weer eens in Monschau geweest. Vóór de oorlog had ik er eens een week vakantie doorgebracht en het was weer gezellig oude herinneringen terug te roepen. Want wie eens dit mooie stadje gezien heeft, wil die kennismaking graag vernieuwen. Hoe ge het ook ziet, steeds weer ontdekt ge nieuwe schoonheden, altijd en overal is het eigenaardig en mooi. Ook vele Zeeuwen zijn er geweest want een Zeeuwse auto-onderneming organiseert geregeld tochten, waarbij ook Monschau wordt aangedaan. Maak eens een wandeling door het oude plaatsje en telkens moet ge even stilstaan om een nieuwe indruk op u te laten inwerken. t Zijn allereerst de Roer met de groene bossen, de torens en huizen van grote en kleineLaufenbach, die aan Monschau een vreemde bekoring ge ven. Stel u die riviertjes niet al te ge weldig voor. Een ordentelijke sloot in ons Zeeuwse polderland is vaak even breed. Maar in onze sloten is het water onbewogen en hier in Monschau is er leven in de beken. Soms ver dwijnt het riviertje achter of onder een huis om aan de andere kant weer bruisend en schuimend voor de dag te komen. En zoek het bruggetje eens op bij de Evangelische Kerk. Daar is de Roer wat breder en de huizen schij nen in het water gebouwd. Wel een van de mooiste plekjes uit het stad je. Hier een tijdlang stil te staan genieten verveelt nooit. Als dan 's avonds door schijnwer pers de huizen worden verlicht, schijnt dit hoekje ons geen werkelijkheid toe, maar veelmeer een schoon droom- plekje uit een to versprookje. Dit ty pische hoekje wordt dan ook op al lerlei manieren in de herinnering der toeristen ingeprent: als foto, ets, en schilderstuk of soevenir kunnen ze thuis het genieten repeteren. Prachtig gelegen We zetten onze speurtocht voort. Ireed zijn de straten niet, mooi ge- jlaveid evenmin. Sommige gedeelten /an de stad, tegen de heuvels opge bouwd, moeten we met trappen en langs tamelijk steil oplopende straat- les bereiken. Want dat is ook èen van de beko- '""?n van Monschau: de heerlijke lig- "o m een dal tussen de beboste heu- els, gedeeltelijk tegen en op die heu gels gebouwd. Op een der hoogste •ergen ligt daar het slot, tenminste 'e ruïne ervan. Als we van deze oude :teenbrokken neerzien, hebben we ■oeer een andere kijk op Monschau. De huizen hebben haast allen leien laken, die blauwig zwart blinken in de zon. Bij gebrek aan tuintjes heb ben vele huizen bloembakken onder de ramen, met bloeiende geraniums en petunia's gevuld. Daartussen slingeren zich de reeds genoemde stroompjes -n koepelen de torentjes der kerken, "n verder weg de heuvels en donker- andere dorpjes. „Wie eenmaal uw schoonheid heeft aanschouwd, zal steeds naar u ver langen", zegt een Monschauer schrij ver. Waar dit romantische plekje ligt? zal wellicht iemand vragen. In de Eifel, vlak bij de Belgische grens, on geveer 30 km ten zuiden van Aken. Velen zullen er nooit van gehoord hebben, 't heeft ook maar een paar duizend inwoners en de oude roem is vergaan. Lakenindustrie Want vroeger was Monschau ook wel Montjoie geschreven beroemd wegens de lakenindustrie. Door ver dreven protestanten uit Aken was die hier tot grote bloei gebracht. De riviertjes die door de stad stro men leverden de kracht voor de weef getouwen en machines, terwijl het kalkarme water uitstekend geschikt was om de wol te wassen Aan heel wat Europese hoven werd Monschauer la ken gedragen, de uitvoer ging zelfs tot naar Amerika. Maar door verschillende oorzaken is in de 19e eeuw de nijverheid ach teruit gegaan en de eens zo bloeiende en beroemde stad heeft nu geen la kenindustrie meer. De grote welvaart wekte ook de na ijver op van andere plaatsen. Deze ja loersheid, o.a. van Aken, zal wel de aanleiding zijn tot tal van grappen en scheldwoorden op de Monschauers. „Windzak" en „hongerlijder" zijn er een paar. „Zo dom als een Monschauer", klinkt ook niet erg vleiend, evenmin als de bewering dat een jonge Monschauer wereldburger pas op de negende dag kan kijken! Uit deze bloeitijd uit het midden der 18e eeuw dateren ook de grote patriciërshuizen, waarvan het „Rode Huls" wel het voornaamste is. De wever Johann Heinrich Lie- brecht heeft er de grond toe gelegd. Het bestaat uit twee gedeelten, waar van het ene woonhuis en het andere werk- en bergplaats was. Door de kelder werd de Laufenbach geleid om er de wol te wassen. Een prachtige trap met gebeeldhouwde afbeeldingen uit de wol- en laken industrie voert naar boven, waar som mige kamers met gobelins zijn be hangen. Alles wijst op grote rijkdom en voorspoed. Daarvan getuigen ook de mooi ver sierde en gebeeldhouwde deuren die enkele hulzen nog hebben; deze wij zen tevens op de kunstzin der Mon sehauers. Een oud kasteel Op onze wandeling hebben we wel bemerkt dat het stadje oud Is. Er wordt wel beweerd dat Karei de Gro te hier een jachtslot had. Het slot, waarvan nu nog de ruïnes over zijn, wordt voor 't eerst vermeld in 1217. Vermoedelijk werd het gebouwd ter bescherming van het enkele jaren vroeger gestichte klooster. Aan de voet ervan is langzamerhand het stadje ont staan. Tal van belegeringen heeft het meegemaakt, van de overblijfselen Is de Ezelstoren nog wel het best be waard. Een interessant schouwspel was de verlichting van deze burcht, zoals ik die voor de oorlog op een zater dagavond meemaakte. We waren toen op de berg er tegenover, de berg met het kapelletje, geklommen en zagen van daar ook die enkele mooie hoek jes van Monschau in stralende ver lichting. Al het andere was in donker heid gehuld, beneden ons het ruisen van de Roer: een indruk die niet gauw vergeten zal worden. Toeristenplaats Is de roem van Monschau als indu striestad verbleekt, nu is het bekend geworden als toeristenplaats, vooral ook door de mooie omgeving. Prachti ge wandelingen zijn hier te maken, door de bossen en langs de beekjes, over de heuvels en door de weilanden, voorbij oude boerderijen en door af gelegen stille dorpjes. Dagenlang kan men hier ronddwalen en telkens ont dekt men op zijn tochten nieuwe plek jes, die het oog bekoren en tot een poosje rusten uitnodigen. Geen wonder dat Monschau een nieuwe bron van bestaan heeft ge vonden in het vreemdelingenverkeer. Steeds groter wordt dan ook het aantal reizigers, dat weet te waarde ren de intieme schoonheid van dit oude Eifelstadje. L. v. W. GIETHOORN, 20 augustus. In het Ambonezenkamp „Beenderibben", waar zondagochtend door onbekende oorzaak een grote loods en daarin opgeborgen keukentjes in vlammen is opgegaan, wordt een grondig onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Gistermiddag arriveerden in het kamp enkele politiële en justitiële autoriteiten, onder wie de substituut-officier van justitie te Zwolle. In het gezelschap be vonden zich tevens enkele brandexperts van de technische dienst der rijkspolitie. Het onderzoek, dat de gehele middag in beslag nam, zal vandaag worden voort gezet. In het kamp is overigens alles rustig. 32) En toch had ze liever willen blijven bij haar verdierlijkte vader, die haar genegenheid vertrapte en haar be handelde, zoals hij een dienstbode niet zou durven doen. „Erger dan een hond", dacht Justin: Ja, had Diana's vader haar liefgehad, zoals hij Pansy, dan zou hij geduld kunnen hebben, maar nu kon hij haar dagelijkse kwel ling en marteling niet langer aanzien. HOOFDSTUK XIV. Is het Gods wil? Die avond zat Justin in dezelfde oude armstoel in Diana's kamer, waar hij des daags na zijn vaders dood van overspanning en vermoeienis in slaap was gevallen. Terwijl hij op Diana zat te wachten, dacht hij daaraan. Dat was heel natuurlijk, al hadden de gedach ten van toen sedert lang opgehouden hem te kwellen. En toch, in ogenblik ken als thans kwam de oude vraag nog wel eens boven, of hij wel goed ge daan had met het testament van de oude Richard Herford te aanvaarden. In dat belangrijke tijdperk van zijn leven had hij zich maar laten drijven, en zie, hij was terecht gekomen in rustig water, met een gunstige wind in de zeilen, en geen klippen vooruit. Voorwaar, de uitkomst toonde, dat hij goed gekozen had. Ditmaal had hij de ogen niet dicht, toen Diana binnenkwam met haar zachte rustige bewegingen. De tien ja ren, die hem tot een aanzienlijk man hadden gemaakt, hadden aan haar niet veel veranderd; alleen had het verdriet een paar rimpels getrokken op haar gelaat. Maar nu had ze blijk baar geweend, al deed ze haar best om te glimlacnen, toen hij haastig op haar toetrad. Bij stilzwijgende afspraak hadden ze zich steeds van alle liefko zingen onthouden; ze waren enkel vrienden, waar geen nauwer band hen verbinden kon. Maar ditmaal kon Jus tin zich niet weerhouden, haar beide handen in de zijne te vatten en haar te kussen op het gelaat. „Vader is zo ziek", zei ze met een snik, „dat dokter Vye mij zijn kamer heeft verboden." „Maar Diana", riep hij heftig, „hoe lang moet dat zo nog duren voor jou en voor mij?" „Ik zou wensen, dat het jou niet aanging", zei ze en ze ging zitten in haar eigen lage stoel, terwijl hij voor haar bleef staan en verdrietig en bijna boos op haar neerzag, ,,'t Is voor mij zo'n grote troost, maar anders zou ik willen, dat jij er buiten stond. O Jus tin, jij bent de enige troost voor mij." „Maar Diana", riep hij verontwaar digd, „denk je, dat ik je nog langer zo kan zien lijden, zonder dat ik de hand uitsteek om je te helpen? 't Is niet langer uit te staan. Hoe lang moet dat zo nog duren?" „Zolang als God het wil", zei ze zacht. „Maar wil God het?" vroeg hij. „Ben je zeker, dat Hij dit offer van je vraagt? Zendt Hij dan altijd de beste van Zijn schepselen het zwaarste leed? Stookt Hij voor hen de oven ze venmaal heter dan Hij het voor ande ren doet? Dat kan ik niet geloven." „De engel God* wandelde met hen in het midden van het vuur", zei ze, doelende op de drie vrienden van Da niël en ze zag hem aan met een glim lach op het bleke gelaat, „en het vuur had over hen geen macht, het haar huns hoofds was niet verbrand, en hun mantels waren niet veranderd, ja de reuk des vuurs was er niet over ge gaan. Ik weet, dat het zo is, Justin. Ik wil liever in de oven blijven met de engel Gods naast mij, dan dat ik als een koningin op een gouden troon zou zitten. Maar ik ben nog niet trouw ge noeg; mijn haren schroeien en de reuk des vuurs gaat over mijn kleren. Doch dieper brandt het niet en ik ben ge lukkiger dan jij meent, gelukkiger dan wanneer ik mijn post verliet Ik ben werkelijk gelukkig en wanneer ik mijn- vader maar kon verlossen, dan was mijn lot meer gezegend, dan wanneer ik al die jaren je vrouw was geweest". Haar stem bezweek een beetje bij die laatste woorden en er kwam een levendige blos op het gelaat, waarop hij zo verdrietig neerblikte. „Ik heb je hoogte niet bereikt, lk kan de dingen niet bezien van jouw standpunt. Ik zie niets van je geluk, Di; als je me het kon tonen, zo duide lijk als ik nu je rode oogleden zie en je bleke wangen, dan zou ik me ge makkelijker kunnen troosten." „Ja, dat komt, omdat ik aan mijn tranen heb toegegeven", zei ze op een toon van zelfverwijt: ,,'t Is mijn eigen schuld. Je weet wei, dat er wel inwen dige zegen kan zijn al zijn de uitwen dige omstandigheden ook nog zo te gen ons. En al is er veel tegen mij, ik bezit toch jouw vriendschap!" „Jouw liefde", vervolgde ze, en de klank van haar stem sprak van haar geluk, „zeker, je trouwe liefde! En houdt Pansy niet van me? Is het niet haast, of ze mijn eigen kind is? Neen, met de liefde van jullie beiden zou ik mijn lot niet gaarne tegen dat van een ander willen ruilen." (Wordt vervolgd) y'ï VLISSINGEN, 20 augustus. Er zij: zaterdag tijdens de ringrijderij alhië! prestaties geleverd, die naar men ons wl te vertellen nog niet eerder zijn voorgekd* men. Hetgeen bewijst, dat er best is ge» reden! Zo wisten tijdens de strijd om do bekers in de finale niet minder dan vief rijders alle tien ringen te steken. Twee regen negen maal de ring aan hun lans, Bovendien zagen de winnaars van d« eerste en de tweede prijs van de vrijs wedstrijden, resp. de heren Jac. van W51- lenburg te Middelburg en C. Langebek# te Gapinge, kans negenentwintig van da dertig ringen te steken, terwijl de derds en vierde, de heren A. Maljaars te Oost» kapelle en L. de Pagter te Koudekerks, zesentwintig van de dertig maal succé» hadden. Hieronder volgen nog wat gedetailleer de uitslagen: Vrije wedstrijden: 5 L. P. Brasser, Vea» re, 24 r.; 6 Jo Maljaars, Veere, 23 r.; 7 I» P. Brasser, Meliskerke, 23 r.; 8 Jan Kool#, Slnt-Laurens, 23 r.; 9 G. Sinke, Koudeker» ke, 22 r.; 10 Jan Brasser, Veere, 22 r.; 11 P. Roose, Sint-Laurens, 22 r.; 12 J. A« Lous, Oostkapelle, 21 r.; 13 P. de Vissei) Souburg, 21 r.; 14 C. de Bruin, Vrouwen» polder, 20 r.; 15 L. de Voogd, Nieuwlani 20 r.; 16 Jacq. Paauwe, Gapinge, 19 r.; 1T J. S. Mesu, Veere, 19 r.; 18 L. Huissoon, Middelburg, 19 r.; 19 L. Dourlein, Dom burg. 19 r.; 20 A. de Visser, Vrouwenpot- der, 19 r.; 21 S. Reynierse, Koudekerks, 19 r. Kampioenschappen derde klasse Z.R.Vrt I Jae. Minderhoud, Zoutelande, 18 r.; 3 M. Vos, Koudekerke, 18 r.; 3 A Louws, Aagtekerke, 17 r.; 4 G. Krijger, Aagte» kerke, 17 r.; 5 H. Wondergem, Seroosker ke, 17 r.; 5 H. Wondergem, Serooskerke, 17 r.; 6 F. Blaas, Aagtekerke, 17 r.; 7 IX Vos, Koudekerke, 16 r.; 8 J. Reijnierse, Koudekerke, 16 r.; 9 Abr. Janse, Bigge- kerke, 15 r.; 10 H. Joosse, Gapinge, 15 r.j II Fl. Moens, Aagtekerke, 14 r.; 12 3. Koets, Biggekerke, 14 r.; 13 S. de Visser, Sint-Laurens, 14 r.; 14 P. Hollebrandse, Koudekerke, 14 r.; 15 W. Bosschaart, Sou burg, 14 r.; 16 W. Koole (no. D, Koude kerke, 14 r. Oriënteringsrit „Scheldegouwen GOES, 20 aug. De motor- en auto club „Scheldegalm" uit Middelburg hield een oriënteringsrit door Walche ren, waaraan door 17 rijders werd deel genomen. V(jf van hen konden niet ge- klasslfiseerd worden. De start was t« Souburg en de finish te Middelburg. De uitslag was: Autoklasse: 1. Van Dyke, 's-Hee* Arendskerke 6 strafpunten; 2. P. Tll- roe, Vlissingen 9; 3. Kesteloo, Middel burg 63; 4. D. Roelse, Souburg 83; 5. I. W. de Jonge, Souburg 93; 6. A. da Ruyscher, Vlissingen 136; 7. Jacobs#, Souburg 154; 8. Haak, Souburg 164J Motor-soloklasse: 1. A. Bouwens, mid delburg 6; 2. C. de Jager, Wolfaarts» dijk 137. Duoklasse: 1. W. Leynse, Mid delburg 8; 2. S. Jongepler, Seroosker- ken 12. Inwoners van Rome maken zich boos over het feit, dat buitenlandse toeristen bij de heersende hittegolf verkoeling zoeken door het nemen van voetbaden in de statige fonteinen van de stad.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6