Lieftinck loopt opnieuw mislukking van zijn gezicht niet verliest formatie tegemoet Garagehouder in Wild West-sfeer r I -lil- 1 Oplossing nodig, waarbij Nasser Onderzoek naar mijnramp door Belgische regering en KSG Onverantwoordelijk steekspel Burgemeesters van Rotterdam en Eindhoven aangezocht KOELBLOEDIGHEID Vlotvaarders leefden maand van regenwater en vissen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND INFORMATEUR LAAT KANDIDATEN OPDRAVEN DE KANDIDATEN VAN WALSUM PREMIER? Conferentie der zes landen gewenst TOCH ZOMER? Plannen van Dulles en Menon (India) Op sleeptouw naar Falmouth „Yanks" met gestolen auto over de kop Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Ternsuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3479 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 21 aug. 1956 F.ILMDRUKTE IN VEERE. (pag. 2) en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.34 u., onder 19.51 U. Maan op 19.38 u., onder 6.44 u. Hoogwater woensdag 21 aug.: Vlissingen: 2.27 u. 2.15 m., 14.33 u. 2.13 m. Terneuzen: 2.53 u. 2.29 m., 15.02 u. 2.26 m. Wemeldinge: 4.10 u. 1.77 m., 16.25 u. 1.66 m. Zierikzee: 4.01 u. 1.50 m., 16.09 u. 1.36 m. DE SUEZKANAAL-CONFERENTIE IN LONDEN De gang van zaken met en rond de Kabinetsformatie geeft alle reden tot diepe bezorgdheid, ja tot ernstige verontrusting. Was reeds het aanvaar den door prof. Lieftinck van zijn eer ste opdracht tot informatie in strijd met, zo moeten wij op zeer goede gronden nu wel aannemen, alle ter zake door de officie1? adviseurs uitge brachte adviezen onderhevig aan zeer zwaarwegende staatsrechtelijke bedenkingen veel en veel erger is wat in de afgelopen dagen gebeurde. Men kent het verloop. Na enige da gen van ingespannen arbeid stelde de informateur openlijk vast, dat er tus sen de inzichten van de K.V.P. en de socialisten een onoverbrugbare kloof bestaat. Overeenkomstig deze bevin dingen berichtte hij aan zijn Konink lijke opdrachtgeefster, die vervolgens haar officiële adviseurs bij zich riep zonder evenwel de taak van de infor mateur definitief te beëindigen. Maar alle adviezen waren althans op één punt eenstemmig: de taan van de in formateur is volbracht en voor de vol gende, de waarschijnlijk beslissende fase in de Kabinetsformatie, is een op dracht geboden aan iemand, hetzij uit de protestants-christelijke, hetzij uit de KV.P.-kring. Alsof er echter geen adviezen waren uitgebracht en in ieder ge.val met een volledig in de wind slaan van deze, aanvaardde de informateur een nieu we opdracht „tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een Kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven". Prof. Lieftinck grondt zijn op zich ne men van deze verschrikkelijke verant woordelijkheid voor land, volk en vor stin op het argument, dat is gebleken, dat „voortgezette pogingen om langs de tot dusver beproefde weg tot een Kabinet te komen, dat geacht kan wor- n het vertrouwen van het parlement te bezitten, niet tot een resultaat kun nen leiden, hetwelk aan het te vormen Kabinet een stevig draagvlak zou kun nen schenken en de uitslag van de verkiezingen voldoende zou weerspie gelen". 3ezien wij dit argument nader, ook in het licht van de daarop gevolgde ontwikkelingen, dan zijn er twee on derdelen, die elk analyse en toelich- ng behoeven. In de eerste plaats de kwestie van het stevige-parlementaire -draagvlak. Het is volstrekt duidelijk, dat prof. Lieftinck dit uitgangspunt al terstond heeft laten vallen. Want niet alleen heeft een extra-parlementair -abinet als waar hij naar streeft per definitie een aanzienlijk minder stevig draagvlak dan welk parlementair Ka binet ook; niet voor niets spreekt de opdracht dan ook van een Kabinet, dat het vertrouwen van het parlement zal kunnen verwerven! Maar bovendien heeft de informateur tot tweemaal toe duidelijk laten onderstrepen, dat zijn onderzoek zich in de eerste plaats zal richten op de mogelijkheid van een breed samengesteld Kabinet. Hij is dus ook bereid te gaan in de richting van een kabinet met smal draagvlak. Als klap op de vuurpijl kreeg hij j.l. zaterdagmiddag opnieuw de mededeling van protestants- christelijke en K.V.P.-zijde, dat op eni ge welwillendheid hunnerzijds ten enen male niet valt te rekenen. Maar de informateur gaat door, het ons al dus volstrekt onmogelijk makend nog ook maar enige waarde aan het eerste gedeelte van zijn argument toe te ken nen. Blijft over het tweede gedeelte: de uitslag der verkiezingen. Maar deze is gelijk een zeer scherp, tweesnijdend zwaard. Zonder twijfel kan worden gesteld, dat de socialisten een belang rijke overwinning hebben behaald. Maar even waar is de stelling, dat twee-derden der kiezers zich tegen hen hebben uitgesproken. De verkiezings uitslag op zichzelf kan in een politiek bestel als het onze nooit doorslagge vend zijn, maar moet in zijn geheel in het totaal der omstandigheden en op vattingen worden beoordeeld. Ieder automatisme behoort in deze te wor den vermeden, omdat anders schier onherstelbare schade zou kunnen wor- j. Yeroorzaakt! Prof. Lieftinck schaatst hier weinig sierlijke ki-ullen op al te glad ijs. Enige jaren geleden heeft dr. G. L •-Lammers in zijn proefschrift over de Kroon en de Kabinetsformatie in dit verband zeer behartenswaardige op merkingen gemaakt. Na te hebben vastgesteld, dat het hoofd van staat tot op dit ogenblik steeds had getracht zich boven elk partijstandpunt te stellen, vervolgt hij: „Zij heeft gevoe lens ontzien en rekening gehouden met bijzondere omstandigheden. Voor haar is de formatie geen politiek steekspel, doch een dure plicht om het land een Kabinet te geven waaronder de sa menwerking tussen Regering en Volksvertegenwoordiging het meest vruchtdragend kan zijn. Zij staat daar- oij boven de partijen. Deze hoge posi tie moet ook door haar adviseurs steeds worden gezien en geëerbiedigd. Dit zal te gemakkelijker gaan indien de formateur nimmer vergeet, dat hij in opdracht van de Koning formeert en niet in opdracht van de Volksver- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, dinsdagmorgen 21 aug. nformateur Lieftinck zet zijn pogingen tot het vormen van een extra-parlementair kabinet op brede basis voort, ondanks de kri tiek, die de christelijke fracties daarop duidelijk hebben uitge oefend. Van vier tot half zes heeft Prof. Lieftinck aan H. M. de Koningin op het Huis Ten Bosch een tussentijds rapport uitgebracht. Men kan wel aannemen, dat hij de Koningin op de hoogte heeft gesteld van het standpunt der christelijke fracties. De heer Lieftinck is maandag begonnen met het aanzoeken van kandidaat-ministers. Het waren om te beginnen twee socialisten: de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Wal sum en de demissionaire minister van sociale zaken, J. G. Suurhoff. De enige K.V.P.er, die door hem werd ontvangen was de burgemeester van Eindhoven, mr. L. A. M. T. Kolfschoten, die van juni '45juli '46 minister van justitie is geweest. Verder kwamen de demissionaire ministers van economische zaken, Prof. Zijlstra (A.R.) en van Oorlog en Marine Ir. Staf (C.H.). Prof. Lieftinck In politieke kringen was men vannacht nog zeer somber gestemd over de kansen van Informateur Lieftinck. En als de geruchten waar zouden zijn, zal aan de heer Van Walsum, een vriend van Lieftinck, het premier schap worden aangeboden. De heer Van Walsum is oud-voorzitter van de prot. cbr. werkgemeenschap in de P.v.d.A. In dat geval zou de heer Kolf schoten waarschijnlijk binnenlandse zaken moeten beheren. De overige kan didaat-ministers zouden weer terugkeren op hun oude departementen. uit met de samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. E. van Walsum Morgen gaat de informa teur verder met het aan zoeken van kandidaat- ministers. De stemming in Den Haag was zo som ber, dat men aanneemt, dat hij na de dag van mor- ur. q gen zeer spoedig H. M. de Koningin zal vragen van zijn informatie-opdracht ontheven te mogen worden. De bezwaren tegen de samenstelling van het kabinet, zo als de heer Lieftinck zich dat indenkt, kunnen nog wel eens groter zijn dan de bezwaren tegen 't program, waar omtrent ook nog wel wensen bestaan. Politieke schade Na het mislukken van Lieftincks poging zal eerst blijken welke po litieke schade is aangericht. Zal de brede basis, in een extra-parle mentaire vorm, toch nog te redden zijn door een formateur buiten de twee grote fracties? Zo'n poging zal de laatste kans zijn en als zij LUXEMBURG, 20 aug. De hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal heeft drie hoge ambtenaren aan gewezen om deel te nemen aan het technische en administratieve on derzoek dat de Belgische regering instelt naar de mijnramp van Mar- cinelle. De Belgische regering heeft medegedeeld, dat zij instemt met het verzoek van de hoge autoriteit aan dit onder zoek te mogen deel nemen. Deze drie personen zijn allen mijn- mislukt, dan is het wel definitief bouwkundige deskundigen met een Veldmaarschalk Montgomery, die op het ogenblik in ons land ver toeft, heeft maandag in Den Haag o.m. de Nederlandse minister vau Oorlog en Marine in het demissio naire kabinet, ir. C. Staf, bezocht en besprekingen gevoerd met de Nederlandse chefs van staven. De foto toont de veldmaarschalk (links) bij ir. Staf in diens minis terie. langdurige praktische ervaring. In brieven aan de regeringen van de leden-staten der gemeenschap be vestigt de hoge autoriteit haar voorne men een conferentie van de zes rege ringen bijeen te roepen ter bespreking van de veiligheid in de mijnen. In het schrijven wordt vermeld, dat deze con ferentie zich zou moeten bezig houden met het bestuderen van: 1. de tegenwoordige stand van de vei ligheid in de mijnen, 2. de middelen om deze veiligheid tot het hoogste peil dat technisch te bereiken is, op te voeren, 3. de maatregelen, die een strikte toe passing van de veiligheidswetten en -voorschriften garanderen. De hoge autoriteit heeft besloten on middellijk de bijzondere raad van mi nisters om advies te vragen, ter be spreking van de wijze waarop een der gelijke conferentie het beste georga niseerd zou kunnen worden. De ernst van de mijnramp van Mar- cinelle en de weerslag van deze ge beurtenis in de gehele gemeenschap maken de spoedige bijeenroeping van een conferentie gewenst, heet het in het schrijven dat de hoge autoriteit tot de regeringen der leden-staten heeft gericht. ST. NAZAIRE, 20 aug. (Reu ter). Een 25-jarige Duitse acrobaat heeft te St. Nazaire een staaltje van koelbloedigheid ten beste gegeven, waarvoor een tal rijk publiek hem met gejuich en applaus heeft beloond. Op een 40-meter boven de grond gespannen kabel sloeg zijn motor af, maar terwijl vrouwen gilden en de muziek ophield, ving de acrobaat handig een gereed schapstas die een assistent hem toegooide, verwisselde zijn boe- gie en vervolgde zijn smalle weg Z.K.H. Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene, gefoto grafeerd in Venetië even voor het aan boord gaan van de „Achilleus" waarmee een groot aantal perso nen van koninklijke bloede als gast van het Griekse koningspaar een vakantietocht zal maken. DELFT, 20 aug. Een schaap van een veehouder te Nootdorp heeft twee lammeren geworpen. Naar men ons mededeelde, is dit ln deze tijd van het jaar een zeld zaamheid. Gewoonlijk worden de lammeren geboren vroeg in het voorjaar en heten zij dan ook de voorboden van de lente.... Van onze speciale ANP-correspondent LONDEN, 20 aug. Na dagen van onderhandelingen achter da schermen zijn vanmiddag op da conferentie over het Suezkanaal in Londen de kaarten op tafel gelegd. De Indiase delegatieleider, Krisja j Menon, sprekende namens de ove rige zes landen van het Afrikaans- Aziatische blok, waaronder Indo nesië, heeft voorstellen als „basis voor onderhandelingen om te ko men tot een vreedzame oplossing" ingediend, die (zoals een Britse woordvoerder verklaarde) wel in beginsel veel gemeen hebben met hetgeen de Westelijke Grote Drie zich als een oplossing gedacht heb ben, doch die wat de toekomst in de praktijk betreft, wel niet tot el kaar te brengen zullen zijn. Onderhandelingen In conferentie-kringen wordt dan ook verwacht, dat wellicht met en kele amendementen om te trachten de meerderheid zo groot mogelijk te doen zijn de conferentie zal worden ge vraagd haar goedkeuring aan het door minister Dulles ingediende westelijke plan te geven, waarna een kleine com missie uit de landen, die zich achter het voorstel scharen, zal worden af gevaardigd naar Egypte om met presi dent Nasser onderhandelingen te voe ren. Dat het niet tot een formele stem ming zal komen, kan ook blijken uit de aanhef van de vandaag formeel inge diende Amerikaanse verklaring, waar in wordt gesproken van „de landen, die deze verklaring goedkeuren" en niet van „de conferentie". Geen ultimatum ln zijn rede van vanmiddag legde minister Dulles er de nadruk op, dat de conferentie geen beslissingen zal moeten nemen die ook hen, die het daarmede niet eens kunnen zijn, zul len binden. „Onze kracht groeit naarmate wij eensgezindheid tonen en wij zullen daar zeker naar streven. Doch geen meerderheid, hoe groot ook, zal een minderheid, hoe klein ook, kunnen binden". Minister Dulles verklaarde, dat de conferentie evenmin een ultimatum aan Egypte zal stellen. „Onze taak ia te komen tot de grootst mogelijke eensgezindheid over wat het beste zal zijn voor een betrouwbare functione ring van het Suezkanaal ter bevorde ring van de vrije handel tussen Azië en Europa en in de eerste plaats als veilige band tussen Azië en Europa". De Amerikaanse minister verklaar de, dat overeenstemming tussen alle of de meeste delegaties over de ver klaring in grote mate zou bijdragen tot een vreedzame oplossing van het „ernstige vraagstuk". tegenwoordiging." Laat staan van een politieke partij of slechts van zichzelf, voegen wij hier nog aan toe. Maar wat prof. Lieftinck thans on derneemt, al dan niet op eigen initia tief en in ieder geval uitsluitend op eigen verantwoordelijkheid, is niets anders dan een politiek steekspel in de slechtste zin van het woord. Er is geen enkele aanwijzing, dat het ons land een kabinet op zal leveren, waaronder de samenwerking tussen regering en volksvertegenwoordiging ook nog maar enigermate vruchtdragend kan zijn. Gezien alleen al de ingrijpende politieke beslissingen, die op korte termijn moeten worden genomen, is dit thans meer dan ooit een volstrekt onaanvaardbaar en onverantwoorde lijk steekspel! Prof. dr. J. J. De JONG. jarige Mark Modena. Alle drie wonen zij In Montreal. De laatste dertig da- gfen van hun reis hebben de vrijwil lige schipbreukelingen van regenwater en de visvangst moeten leven, omdat hun voorraad levensmiddelen op was. Het vlot, dat gebouwd is uit ronde balken, met touw samengebonden, is op sleeptouw genomen, omdat men niet het gevaar wilde lopen dat het op de rotsen van Cornwall terecht zou komen of met de stroom meedrijven in de verkeerde richting, op nieuw de Atlantische Oceaan op. ZO'N BAARD! De opvarenden van „de verdwaal de" zijn wel wat vermagerd en zeer vermoeid, doch hun gezondheidstoe stand is goed. Voorts hebben zij een baard van een maand, omdat zij zich bij gebrek aan vers water de laatste weken niet meer hebben kunnen scheren. De vorige week is het vlot nog in een zware storm terecht gekomen, waarbij het met golven van twaalf meter hoog te kampen kreeg, terwijl het zelf maar zes bij vier meter groot is. Vorig jaar hadden Canadezen ook reeds geprobeerd met een vlot de At lantische Oceaan over te steken, doch toen mislukte de poging. Na 66 dagen strandden zij op de kust van New- Foundland. PENZANCE, 20 aug. (Reuter). - Een van de drie opvarenden van het vlot „L'égare" („de verdwaal de") is maandag op veertien mijl van de kust van Cornwall door een reddingboot van boord gehaald. „L'égare" is 87 dagen geleden met vier man aan boord uit Hali fax (Canada) vertrokken. Een op varende werd na een maand van boord gehaald wegens ziekte. Twee Britse reddingboten heb ben het vlot kort voor midder nacht op sleeptouw genomen naar Falmouth. DRIE CANADEZEN. Henri Beaudot is de gezagvoerder van het vlot, de twee andere mannen die met hem de reis volbracht hebben zijn de 31-jarige Vanacker en de 27- BUNNIK, 20 aug. Door ben zine te willen hebben zonder te betalen, hebben twee Amerikaan se soldaten zich vanmorgen zoveel moeilijkheden op de hals gehaald, dat zij tijdens de achtervolging door de verbolgen eigenaar van 't tankstation met hun auto over de kop sloegen, door de politie wer den gearresteerd en op deze wijze diverse diefstallen, die zij hadden gepleegd zagen uitkomen. De auto was gestolen in Amsterdam van een inwoner van Franeker. Fles sen drank, die achter in de auto ge vonden werden waren eveneens af komstig van diefstal en de sigaret ten die bij hen gevonden werden had den zij uit een automaat in Amster dam geroofd. Dat zij gesnapt werden is te danken aan de snelle reactie van de eigenaar van de garage in Odijk, waar zij ben zine wilden tanken. Deze zette direct, toen de twee militairen weigerden te betalen, de achtervolging in en wist hen aan de kant van de weg in een greppel te drijven, waar de auto over de kop sloeg. De inzittenden vluchtten wel weg, maar him vrijheid was van korte duur, want de politie te Werkhoven arres teerde hen kort daarop. DE BILT ZEGTt Opklaringen Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Middagtemperaturen van 16 tot 20 graden. Kopenhagen, zwaar bewolkt 19 Londen, half bewolkt 20 Luxemburg, half bewolkt 20 Parijs, zwaar bewolkt 21 Nice, half bewolkt 28 Frankfort, zwaar bewolkt 21 Innsbruck, regen 26

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1